Ds. Daane „Juttertje' kreeg zijn alsnog Theetjestied-concert in kerken Oudeschild Koffieconcert Hogeberg geslaagd inititatief TEXELSE^* couRANT Dubbeloptreden van visserskoren KORTTexels Wat 'ikzeggen wou.. Geknip§*C/ 5 Agenda r, Sint Jan weer terug Blijspel 't Amateurtje CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- ffiRKËNDiil Stichting Horeca Onderwijs in De Lindeboom Koffie na de dood Callanetics Marie-Jolie strijkt voor Veronica-d.j. Kledingmarkt ten bate van project Ghana Van Albinoni tot Queen: De herders van Texel leggen hun zojuist bevestigde collega Daane de hand op. Ook emeritus-predikant Uidam nam vanuit de rolstoel deel aan dit onderdeel van de plechtigheid (Foto Harry de Graan. DINSDAG 9 FEBRUARI 199J Gereformeerde predikanten zijn in Nederland niet dik gezaaid. Jaarlijks studeert slechts een tiental af, maar er zijn zo'n 140 vacatures. De beroe pingscommissie van de Gereformeer de kerk Den Burg schuwt dan ook geen enkel fatsoenlijk middel om een nieuwe herder naar het eiland te krij gen. Er wordt gewerkt met echt- Texelse relatiegeschenken waaronder een fles „Jutterje". Bij de nu be vestigde en ingetreden predikant F.J. Daane was dat echter niet nodig, want hij reageerde op een adverten tie op het prikbord in het instituut in Kampen: „Texelse schapen zoeken een herder". De fles met de geestverruimende Texelse kruidendrank heeft de domi nee achteraf toch gekregen. Zondag na de intrededienst werd hij overhan digd door kerkeraadsvoorzitter Jean- net van Abs. De bevestiging geschiedde door col lega Han Wilmink uit Oosterend die de gang van zaken in de kerk van Den Burg vergeleek met begbeklim- men. Naast toppen heeft men de laatste tijd ook te maken gehad met dalen, waaruit men nu weer opklimt. Wilmink waarschuwde tegen over trokken verwachtingen wat de betreft de gelovige, enthousiaste en jonge predikant en wees erop dat Daane ook wat mag verwachten van het kerkvolk. „Iedereen moet helpen de kerk de berg op te tillen". Wilmink had voor zijn college en geschenk in de vorm van het boek „Het eiland, de stad en het koninkrijk" van Ds J. J. Buskes. Daarin wordt ver haald hoe schamper collega's rea geerden toen zij hoorden dat Buskes een beroep op het verre Texel had aanvaard. Ze vroegen zich af wat hij in die negorij had te zoeken en zagen het bepaald dat als een voorteken van een glanzende carrière. Buskes zei toen: „Ook van Texel is er een „Familie Balen en de gestresste huis man" is de titel van het blijspel dat de Waalder toneelvereniging 't Ama teurtje zaterdag 20 februari voor het voetlicht brengt. Het stuk handelt over een boekhouder die tegen zijn zin door zijn echtgenote tot huisman wordt gebombardeerd. Hoofdrolspeler is de Ab Jan Witte, die na diverse geslaagde optredens nu mag bewij zen dat hij een stuk kan dragen. Wit te weet zich op de planken gesteund door onder andere zijn vrouw Corina, zus Marjan en jongste broer Olaf, die een dwaze dubbelrol voor zijn reke ning neemt. Ria Klemveld voert voor het eerst de regie. De eenmalige uit voering begint om 20.00 uur in De Wielewaal. Plaatsen kunnen f 7,50 worden gereserveerd via tel. 13656 of 12128. weg naar de Hemel". Datzelfde zei Wilmink nu ook tot Daane. Verschrikkelijk Kerkeraadsvoorzitter Jeannet van Abs blikte na afloop van de drukbezochte dienst terug op de treurigheid rond het vertrek van de vorige predikant en noemde 1990 daarom een „ver schrikkelijk jaar". „Maar er is ons toen en in de periode daarna ook veel goeds toegevallen", waarmee ze doelde op de steun die van veel kan ten kwam waardoor het mogelijk was verder te gaan. Alles is doorge gaan. Dat was onder andere te dan ken aan Han Wilmink die als consu lent optrad zodra hij daartoe bevoegd was. Als geschenk kreeg Wilmink een foto in lijst van zichzelf. Ook an deren die zich de afgelopen jaren bij zonder inspanden werd dank gebracht, waaronder Bram Guiljam, die ook met een foto werd verrast. Aan de feestelijke en informele sfeer in de kerk werd bijgedragen door een groep verklede kinderen die de kers verse dominee betrokken bi) een quiz, met vragen over zijn eigen leven. Als welkomstgeschenk hadden ze een gezamenlijk gemaakte tekening naar een verhaal uit de Bijbel. Namens de classis Alkmaar wenste ds D. C. Firet de nieuwe predikant een fijne tijd toe. De kerkeraad ken schetste hij als „een fantastisch stel mensen waar je veel steun van zult hebben". Namens de Gereformeerde kerk van Oosterend bood P. Bas gelukwensen aan. Tot zijn tevredenheid had hij ver nomen dat Daane er in de eerste plaats voor de mensen wil zijn en hen wil helpen op koers te blijven in de stuurloosheid van deze tijd. Bemoedigende gelukwensen werden ook aangeboden door ds J. ter Haar namens de Hervormde kerk Den Burg en door pastor P. KolkmarTnamens de r.k. parochie, ziekenomroep De Lichtboei en het Texels Theologen Convent. Hij had het bijzonder ge apprecieerd dat hij samen met refor matorische predikanten van het eiland had mogen deelnamen aan de handoplegging bij de bevestiging van Daane Hij had mede daardoor goede hoop dat „in gelovige verbonden heid" verder gezocht zou kunnen worden naar de juiste richting. Bloementuin Mevrouw Y. Boerhorst liet op origine le wijze blijken dat verschillen tussen de geloofsgemeenschappen een goe de samenwerking niet in de weg hoeven te staan, in tegendeel. „Juist de verscheidenheid van bloemen maakt een tuin mooi. Samen wordt het iets bijzonders en daarom zullen we elkaar telkens ontmoeten". Me vrouw Boerhorst was echter ook aangenaam getroffen door de in de dienst uitgesproken geloofsbelijdenis waarin voorkomt: „Ik geloof in de enige algemene Christelijke kerk", want hieruit blijkt dat er één funda ment is waarop allen zich baseren. Spreekster nodigde de nieuwe herder tenslotte uit om eens met echte lam metjes kennis te maken door een be zoek aan haar boerderij. „Op 17 maart begint bij ons de lammertijd. U bent welkom". De bijeenkomst werd stijlvol afgeslo ten door het studentenkoor „Octaaf" (waarvan Daane deel uitmaaktel met een voor deze gelegenheid geschre ven humoristisch lied. In twee kerken in Oudeschild is zon dag een uniek dubbeloptreden te be luisteren. Het Visserskoor uit Oudeschild en het zeemanskoor „Windkracht 10"uit Harlingen bren gen zondagmiddag in twee kerken in het visserdorp gelijktijdig het concert „Theetjestied" ten gehore. In navolging van het „Theetjestied"- concert van vorige jaar, dat een doorslaand suces was, verzorgt het visserskoor uit Oudeschild om 15.00 uur in één van beide kerken een con cert. Het zingt voornamelijk shanty's. Deze Engelstalige zeemansliederen heeft het koor, dat uit zo'n dertig zangers bestaat en worden begeleid door twee accordeons, zelf bewerkt of vertaald in het Nederlands. Op het zelfde moment geeft het koor uit Harlingen een concert in de NH kerk. „Windkracht 10" bestaat uit vijftien zangers en enkele harmonicaspelers en heeft een heel ander repertoire, dat ongetwijfeld in de smaak zal val len. Ze zingen meertalige liedjes die zo ook zelf hebben bewerkt. Het Har- linger koor treedt regelmatig op in het land. Tijdens de pauze voorzien de vissersvrouwen de concertgangers van thee en een chocoladeflik en wisselen beide koren van kerk, zodat het publiek in het tweede gedeelte kan genieten van de andere zang groep. Het totale programma is voor beide kerken hetzelfde. De toegang is gratis, maar bij het verlaten van de kerk wordt een collecte gehouden voor twee goede doelen. Dat zijn de restauratie van het tien geboden-bord van de NH kerk en herstel van het orgel van de RK kerk. De opbrengst van beide collectes wordt samenge voegd en over beide kerken verdeeld. I.M. ADVERTENTIE Binnenkort start de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf o.a. in: Utrecht, Zeist, Amersfoort, Hilversum, Almere, Amsterdam, Purmerend, Zaandam, Alkmaar, Hoorn, Den Helder, Texel, Haarlem, Hoofddorp. Deze cursus bestaat uit 10 wekeli)kse lesavonden en kost in totaal f 295,- Men kan zich nog aanmelden Lagere school als vooropleiding is voldoende. Het examen is op 2 juni De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd Sommige hebben m hun achter hoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) te beginnen Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij Met het Diploma kan men zelfstandig een Café. Petit-Restaurant Disco, Kantine, etc beheren De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK. Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: Postbus 1161, Breda Tel. 076-710078 OOK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA of RESTAURANTBEDRIJF Toneelvereniging Sint Jan zal na een onderbreking van drie jaar weer ge bruik maken van de schouwburgzaal van De Lindeboom. De toneelavon den zijn geprogrammeerd op Konin ginnedag (vrijdag 30 april) en op 1 mei. Omdat een goede accommoda tie ontbrak heeft Sint Jan, de enige toneelclub die Den Burg nog rijk is, de afgelopen jaren niet meer voor eigen publiek opgetreden. De acteurs weken uit naar kleinere podia, zoals in Klif 12 (Den Hoorn) en De Kooger Hoop Cs zomers in De Koog). Toen bekend werd dat de Lindeboom-zaal weer beschikbaar is, heeft Sint Jan met veel enthousiasme „Bed Kwar tet" in studie genomen. Dit is een kostelijke slaapkamer-komedie van de populaire Engelse schrijver Alan Ayckbourn. Kaarten kunnen nu al worden gereserveerd bij mevr. L. Smit-van Sambeek (tel. 14608). Knrwn van k-zcrs Builen vcranlmwnlHijkhoKl van rlc mtvtK- „Is er koffie na de dood?" staat met koeien van letters op de Texelse bushalte-huisjes. Het blijkt geen re clame te zijn van Douwe Egberts of een andere koffiebrander, maar van de crematievereniging AVVL. Ik heb me er over verbaasd en ik heb me geërgerd. Wat smakeloos en wat grievend, vooral voor mensen zoals ik die nog maar kort geleden met de el lende rond dood en begrafenis te ma ken hebben gehad. De AVVL wil met deze leus de mensen wakker schudd- den die hun begrafenisverzekering nog niet hebben geregeld, maar ik denk dat zij op deze manier het te gendeel bereikt. Die leus op al die hokjes op Texel misstaat en doet pijn. Ik hoop dat velen er ook zo over den ken en dat laten weten aan de AVVL (Postbus 184 1110 AD Diemen tele foon 020-6991616) en de reclameco decommissie (Paasheuvelweg 15, 1105 BE Amsterdam, telefoon 020-6960019). D. Koopman-Douma Den Hoorn Bloembak. Twee 15-jarige Texelse jongens zijn zaterdagavond betrapt op het vernielen van een bloembak bij een woning aan de Wittekruislaan. De bewoner had de vernieling in de gaten en wist de twee knapen bij de kladden te grijpen. Hij droeg hen over aan de politie. Eén jongen bleek de vernieling op zijn geweten te hebben. Hij kreeg een proces verbaal en moet de schade vergoeden. Granaten. Op het strand bij paal 8 trof een inwoner van Den Hoorn za terdag twee stukken munitie aan. De vondst bestond uit een brysantgra- naat en een deel van een fosforgra- naat. De explosieven worden op een veilige plaats bewaard in afwachting van de marine opruimingsdienst. insdag 9 februari Om 19.30 uur begint in het ge meentehuis de openbare raads vergadering. Tijdens het eerste gedeelte zal in aanwezigheid van de commissaris van de koningin een profielschets voor de nieuwe burgemeester worden opgesteld onder voorzitterschap van wet houder Klaas Barendregt. De eigenlijke vergadering onder voor zitterschap van burgemeester Schipper vangt aan om ongeveer 20.30 uur. De afdeling stamboomonderzoek van de Historische Vereniging heeft om 20.00 uur een bijeen komst in dorpshuis d'Ouwe ULO, ook toegankelijk voor niet-leden. De leden van de Vrouwenbond FNV komen om 20.00 uur in De Buureton bijeen voor een praa tavond. In Cinema Texel draait om 20.30 uur een Filmclubvoorstelling „Fried green tomatoes". Woensdag 10 februari In het Kruisgebouw aan de Wit tekruislaan begint om 9.30 uur een koffieinloopochtend. Spreekster is Mieke Plattenburg, arts van het consultatiebureau. Entree f2,-. In Het Olijfblad in de Weverstraat is om 14.00 uur een bijeenkomst van de vrouwenbijbelkring. Om 14.30 uur wordt in het raad huis een tentoonstelling geopend van Texels werk van de vermaar de illustrator Sj. Kuperus. Open tot 12 maart. In Cinema Texel draait om 15.00 uur „De kleine Nemo" en om 20.30 uur de Filmclubvoorstelling „Fried green tomatoes". Donderdag 11 februari Marga Nannes-Giesen geeft om 20.00 uur in Rebecca in De Waal een lezing over problemen waar mee in het bijzonder agrarische vrouwen te maken krijgen. Vrijdag 12 februari Van 17.30 tot 19.30 uur wordt in Calluna gezwommen om het kampioenschap van Texel. Pu bliek is welkom. In De Bijenkorf te Oosterend wordt informatie gegeven over de plannen voor de viering van Oosterend Present 1993; aan vang 20.00 uur. Orthopeed dr Oltshoorn geeft in de voormalige LTS-kantine een le zing voor de Vereniging van Reu mapatiënten Texel. Naast leden zijn ook andere belangstellenden welkom; 20.00 uur. Hoogwater Oudeschild Di. 9 10.46 en 22.46 u. Wo. 10 11.15 en 23.25 u. Do. 11 11.34 en 23.44 u. Vr. 12 11.27 u. Za. 13 11.10 en 23.55 u. Zo. 14 00.55 en 12.18 u. Ma. 15 01.50 en 13.50 u. Di. 16 02.40 en 15.04 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water De zon komt 14 fe bruari op om 7.56 uur en gaat onder om 17.50 uur 13 februari eerste kwartier; 14 februari doodtij. Kamperende motorrijders zijl opTexelnietwelkom Met zes motorrijders wilden wij een weekend kamperen op Texel. Aangekomen bij de eerste (ANWB-erkende) camping gin gen de dames van de groep infor meren of er plaats was. Maar eerst trokken zij hun leren jassen uit en fatsoeneerden ze hun haar. Toen ze aan de balie vertelden dat we met de motor waren, was er op de camping opeens geen plaats. Bij de volgende .camping kregen we min of meer dezelfde reactie, terwijl er wel degelijk plaats was. Navraag leerde ons dat motorrijders inderdaad wor den geweerd Gelukkig hebben ze op Texel een nood-camping waar we wel op mochten. Op een van de campings op Texel heb ben ze wel een speciaal 'motor veldje'. Om het zootje tuig in de jHrt r)7 Woensdag 17 februari start een nieu we groep callanetics in De Wald hoorn te Den Hoorn. De bijeenkomst is van 18.30 tot 19.30 uur. De cur sus bestaat uit tien lessen, waarin de oefeningen voorzichtig worden opge bouwd. Een les begint met een warming-up op muziek, waarna rek kingsoefeningen, en vele oefenvor men voor diverse spiergroepen aan bod komen. Er wordt niet gespron gen en de oefeningen zijn zwaar voor de spier die moet worden versterkt. Callanetics is geschikt voor iedereen, ook voor vrouwen met lichamelijke klachten. De lessen worden verzorgd door de ervaren fysiotherapeute Man- da Bergsma, tel. 19708. Marie-Jose Tolenaars uit Oosterend heeft komende dinsdag een aandeel in het tv-programma Van Inkels Choi ce, gepresenteerd door de populaire Veronica-discjockey en -presentator Jeroen van Inkel. De 22-jarige Texelse komt in de uitzending omdat ze op originele wijze reageerde op een oproep, waarbij een jack van een Amerikaanse muzikant te winnen viel. Marie-Jose schreef in haar brief dat het te lang geleden was dat een Texelaar in het programma te zien was en bood aan het wasgoed van Van Inkel te strijken. Zodoende zal ze dinsdag a.s. van 17.45 tot 18.00 uur via Nederland 2 strijkend op de beeldbuis verschijnen. Aan het eind van het programma mag ze het jack in ontvangst nemen. De Hervormde Vrouwendienst Den Burg houdt op donderdag 18 februa ri van 10.00 tot 16.30 uur de jaar lijkse kledingmarkt in „De Schakel". De opbrengst van deze kledingmarkt is bestemd voor Gerdy van Noort. Zij werkt namens de Nederlands Her vormde kerk en de Duitse Baader Binden Mission in Ghana en heeft de leiding over de basisgezondheidszorg in Noord-Oost Ghana. Deze zorg is daar van staatswege niet aanwezig. In elk van de zeventien dorpen die z>j eens per maand bezoekt, zijn twee personen opgeleid die de eerste me dische verzorging kunnen verrichten. Hiernaast wil Van Noort een tweede project oprichten. Hiervoor is veel geld nodig, vooral om een begin te maken met de nodige vaccinaties orr de kindersterfte terug te dringen. Schone en hele kleding kan worden ingeleverd op maandag 15 februari van 10.00 tot 11.00 uur en woens dag 17 februari van 10.00 tot 16.00 uur. Inlichtingen: telefoon 13034. r éi -. *-"• Een veelbelovende bijdrage aan het koffieconcert werd gegeven door Serge During en Suzannt Bruin, die onder meer een sonate voor twee violen van Correlli ten gehore brachten. (Foto Harry de G'M De aula van de openbare scholenge meenschap „De Hogeberg" vormde afgelopen zondag het decor voor een koffieconcert, gegeven door leerlingen en leerkrachten van de school. Een volle zaal genoot twee uur lang van een zeer gevarieerd programma. Ballads, soft-pop, sym fonische popmuziek, een musical nummer en klassiek repertoire. Initiatiefnemers waren de muziekdo centen van De Hogeberg Gea van Faassen-Dijkstra en Jaap Dros. Gea van Faassen: „Er was al een aantal jaren niet iets dergelijks georgani seerd. Vorig jaar december is op school een koor gevormd, bestaande uit leerlingen van de brugklas, met de bedoeling de kerstactiviteiten mu zikaal te omlijsten. Het idee werd toen geboren een aparte uitvoering,te geven waarbij niet alleen het koor, maar ook andere muzikanten zouden optreden. In eerste instantie dachten we alleen aan popmuziek, maar al snel bleek dat er ook leerlingen wa ren die klassieke muziek ten gehore wilden brengen. Er is geoefend tij dens het zogenaamde activiteitenuur, maar ook buiten schooltijd." Dit alles resulteerde in het koffiecon eert van zondag jongstleden, waar ruim dertig leerlingen en een aantal docenten een twaalftal muzikale on derdelen vertolkten. Opvallend was dat een groot deel van het ten geho re gebrachte repertoire afkomstig was uit de jaren zestig: The Beatles, Paul Simon, Janis Joplin. Eén van de hoogtepunten was het door Maartje Kamphuis ingetogen gezongen „At Seventeen" van Janis lan, door Jaaf Dros op de gitaar begeleid. Suzanne Bruin zorgde er met haar overtuigen de solo in het Concert in H-moll var O. Rieding voor, dat je een speld kon horen vallen. Ook de finale mocht ei zijn. Het koor, bestaande uit dertien meisjes uit de brugklas, gaf een pri ma uitvoering van het musicalnum mer „On the sunny side of the street". De presentatie van het kof fieconcert was in handen van Alièttf Fonds. Muziekdocente Gea van Faas sen tenslotte: „Ik hoop dat in de toe komst meer van dat soort uitvoering worden gegeven. Gezien het enthou siasme van de deelnemers en de gtf te publieke belangstelling moet dat zeker kunnen."

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2