Teso belooft opheldering weigering waddenbiljet CDA-motie pleit voor behoud slachtplaatsen Texel op jacht naar periodekampioenschap Geknipg*</ 5 Sport College en slachter verbaasd Zondagsblad Na overwinning op PSCK TEXELSE Ej C0URANT Buiten schoolse opvang Basketballers Hema te sterk voor Tiko j Barendregt vindt PvdA-motie voorbarig Opgeviste roerkoning voor Maritiem Museum Heftige strijd crossers T. Boom en D. Vinke Voetbalprogramma Eéneïige ambtenaren DINSDAG 9 FEBRUARI 1993 VERVOLG VAN PAGINA 1 voor het eerst in 1989, maar legde al in januari 1990 het loodje. Dat ge beurde een week na de introduktie van TC 3. „Tegen de lobby van LenR om adverteerders te werven kon ik niet op." Hij ontkent dat een tegen vallende advertentie-exploitatie gedu rende de laatste maanden van het Zondagsblad de werkelijke reden van de opheffing was. „We draaiden net quitte, maar door de komst van TC 3 was het met meer mogelijk het aan loopverlies goed te maken." TC 3 hield het bijna twee jaar vol als zelfstandige uitgave en vervolgens nog een jaar als onderdeel van de vrijdagse Texelse Courant. Ambitieus Taeke van Lingen, directeur van LenR, vraagt zich af waarom de betreffende ondernemers TC 3 niet in het zadel hielden door genoeg te adverteren. „Dan zou het nu nog gewoon als weekendblad kunnen bestaan. Met TC 3 zijn we heel ambitieus begon nen. We hebben echt geprobeerd er een mooi blad van te maken, met de medewerking van de Texelse Courant-redaktie en tal van Texelse freelancers. „Na een leuk begin viel de advertentie-opbrengst van TC 3 te gen en dat nekte het blad op een ge geven moment, al hielden we het nog lang vol. Blijkbaar is de Texelse advertentiemarkt toch met groot ge noeg. Vandaar dat we nu alle aan dacht weer op onze reeds lang bestaande uitgaven Texelse Courant, Vakantiekrant en Texeltoerist richten, met eventueel af en toe specials als bijlage van de krant." VERVOLG VAN PAGINA 1 beid, maar laten hen ook met rust als ze dat kennelijk liever willen. De ouders zullen voor deze opvang moeten betalen, afhankelijk van draagkracht en het aantal uren dat er gebruik van wordt gemaakt. Op dit moment is nog niet bij benadering te zeggen hoe hoog deze vergoeding zal moeten zijn. Verwacht wordt dat er bedrijven zijn die het belang van deze opvang inzien en bereid zijn om ten behoeve van hun medewerkers een of meer „kindplaatsen" te kopen, zo dat ze dit als faciliteit aan de bij hen werkende ouders kunnen aanbieden. Veertien Om de buitenschoolse opvang te kunnen starten moet op minimaal on geveer veertien kinderen gerekend kunnen worden. Als de opvang een maal van de grond is zal deze wor den gebracht onder de paraplu van de bestaande Stichting Kindercentra Texel, die er nu nog formeel buiten staat. Ouders en bedrijven die inte resse hebben en nog niet met de en quête zijn benaderd, kunnen contact opnemen via de telefoonnummers 11628, 14856 en 15958. De eilandcompetitie basketbal ging vrijdagavond van start met een wedstrijd tussen Hema en Tiko. He- ma bouwde al snel een voorsprong op en bepaalde het spel, dat eindig de met 32-9 in het voordeel van Hema. Daarna werd gestreden tussen Jaap Bakker en Tinus Vlaming (r.) bekijken de roerkoning op het terrein voor de visserijcoopera- tie. Het Maritiem en Juttersmuseum heeft een naar schatting 100 jaar oude roerkoning in ontvangst geno men, die afgelopen donderdag op de Noordzee werd opgevist door de kotter TX 29 van de firma P. Drijver en Zn. Een roerkoning is een as die op het roer zit en waarmee het roer wordt aangedreven. Het bevond zich op de bodem van de Noordzee, op circa 30 km ten noorden van De Cocksdorp. Deze lokatie staat in visserskringen wel bekend als „de stenen van Texel". De TX 29 viste daar op tong en schol, totdat het net donderda gochtend achter een obstakel bleef steken. „Door heen en weer varen en wat te rommelen, wisten we het vistuig weer boven water te krijgen. In het net zat die roerkoning", vertelt schipper Marco Drijver. Het wrak waarvan het aangetaste onderdeel afkomstig is, stond wèl op de zeekaart aan boord, maar de posi tie bleek niet nauwkeurig genoeg. Vermoedelijk is het wrak van een stoomschip dat in de vorige eeuw is vergaan. Drijver: „Gelukkig bleef de schade beperkt tot een kapot net en IFoto Ben Konmgl een beetje krom tuig. We konden dat snel weer herstellen." Probleemloos De museumleiding accepteerde de roerkoning probleemloos. Zoals be kend leidde het weigeren van een op gevist scheepskanon uit de eerste wereldoorlog, eind december, tot gro te commotie. Het vormde de directe aanleiding tot een uitbarsting van het meningsverschil tussen de Stichting Juttersmuseum en de Stichting Texels Museum. De jutters hebben een adempauze ingelast, maar het conflict is nog niet opgelost. De maritiem-historische vangst van de TX 29 kwam dus op een pikant mo ment. Conservator Willem Peter van der Vis van het Oudeschilder mu seum waagt zich niet aan een verge lijking met het kanon. „Het kanon is geweigerd op een aantal gronden. Ik voel er weinig voor om hierover een uitspraak te doen. In elk geval is het zo dat deze roerkoning in principe is aangenomen. We zullen bekijken wat we er verder mee kunnen doen en of er een passende ruimte voor is." De jongste aanwinst van het mu seum lag gisteren nog op de haven kade en zal door medewerkers van de visserijcoöperatie per heftruck naar de werkplaats van het museum worden vervoerd. Teso gaat de gemeente opheldering verschaffen over de weigering mee te werken aan het NS-waddenbiljet. Dit op aandringen van het college van b en w dat onlangs overleg voerde met de veerdienst. De PvdA- fractie is voorstander van invoering van dit gecombineerde trein-boot- bus arrangement. Wethouder Baren dregt (ruimtelijke ordening) dringt in afwachting van de Teso-motivatie aan op uitstel van de motie over de ze kwestie die de PvdA vanavond wil indienen. In tegenstelling tot de NZH en de veerdiensten van andere wadden eilanden wilde Teso niet meewerken aan het Waddenbiljet, waarmee trein reizigers met één kaartje tegen gere duceerd tarief kunnen reizen. Teso is van mening dat de busdienst van station naar veerhaven de extra reizi gers niet aankan en dat controle van het Waddenbiljet problemen zal ge ven. Volgens Teso is het NS-initiatief Van twee lezers uit Drachten, H. Schrama en H. Wiegers, ontvingen wij bijgaand knipsel, afkomstig uit het nieuwsblad Drachtster Courant, verder strijdig met de vervoerscondi- ties van de veerdienst. Na het be kend worden van de Teso-weigering stak een storm van kritiek op, met name onder de Texelse bevolking en de politieke partijen. De Groen Links fractie stuurde de veerdienst een bo ze brief. Mah jong avond De onlangs gehouden introduktie- avond van het Chinese spel Mah-jong trok de aandacht van circa 25 be langstellenden, waarmee de verwach tingen van de initiatiefnemers werden overtroffen Daarom houden ze don derdagavond opnieuw een bijeen komst. Vanaf 19.30 uur wordt in Het Koffiecentrum aan de Weverstraat nogmaals instructie gegeven voor be ginners Voor gevorderden staat een gezellige avond op het programma, met uiteraard veel partijtjes Mah jong. Bij dit spel is het de bedoeling met steentjes een Chinese muur te bouwen; de deelnemers moeten een serie zien te maken, net als bij som mige kaartspelen en rummicub het geval is. Wegens de vele mogelijkhe den en systemen noemen de Chine zen het ook wel „het spel van de duizend wonderen". Inlichtingen: Co Koomen, tel. 15729. Appel zaterdagmorgen DRACHTEN Drachten keel het kader van brandweerwagen meldde, een stereo-tv-meubcl ter waarde van ƒ398 „We bedoelden een speelgoed- brandweerauto, maar nu komen ze ineens met een echte opdagen". Die 'echte' werd bestuurd door Dick iDDenwa^en van het Texeler brand- van Heerden .1 pratend, etend, drinkend, naar muziek luisterend en spelletjes spelend doorgebracht stereomeubcl voor krijgen is mooi meegenomen, maar we doen het eigenlijk voor de Holtrop (21) uit Drachten. Het is een uit 1966 daterende manschappenwagen van het Texeler brand weerkorps. „Hij is van mijn vader", aldus Dick Holtrop. Samen met zijn vriend Patrick v -tx?i■-> - 'end, drinker Jj -~.ia a, ;1 voor krijg BOp de foto p< van zijn vader. (Foto: Harry Blokzijl) werd de nacht pratend, etend, drinkend, naar muziekTuisterend en spelletjes spelend doorgebracht „Dat we er een stereomeubcl voor krijgen is mooi meegenomen, maar we doen het eigenlijk voor de gein", vertelt Dick Holtrop.Op de foto poseren hij en Dick van Heerden (links) voor de brandweerauto PvdA-gemeenteraadslid Hans Roeper en zijn voorganger Gerard van der Kooi uiten in de motie hun teleurstel ling over de gang van zaken in deze kwestie. „Dit gecombineerde reisbiljet kan een positieve invloed hebben op het toerisme en dus voor de Texelse economie. Ook de Texelaars zelf kun nen ervan gebruikmaken De PvdA verwacht ook dat de verkeersstroom van en naar het eiland kan afnemen door het waddenbiljet en vindt dat het past in het beleid van de ver voersregio waarin zowel de gemeente als Teso participeren. Niet vooruitlopen Hoewel het college de gemeenteraad al per brief heeft laten weten zich achter de PvdA-motie te stellen, heeft wethouder Barendregt laten doorschemeren toch liever niet voor uit te lopen op de motivatie van Teso. De veerdienst beloofde na over leg met het college op korte termijn de achtergronden van de weigering te belichten. In de wielerveldrit die zaterdag werd gehouden, domineerde Jordi Vinke van het begin tot het eind Al direct na het startsein nam hij de kop en kon door niemand worden bijge houden. Wobbe van den Kieboom volgde aan vankelijk als tweede, maar werd later in de wedstrijd door Jan Zijm naar de derde plek verwezen. Vooral de strijd om de vijfde plaats tussen Theo Boom en Dirk Vinke was spannend. Na driekwart van de wedstrijd zij aan zij te hebben gereden, nam Vinke een kleine voorsprong. Na enkele ronden wist Boom echter terug te komen en zette Vinke op achterstand. De laatste wedstrijd van de competi tie wordt gehouden op zaterdag 20 februari, aanvang 14.30 uur (jeugd 14.00 uur), waarna om 15.15 uur de prijsuitreiking zal plaatsvinden. Zaterdag 13 februari: De Koog (Z)-Wherevogels 14.00 u. Vios (W)-Texel C1 14.30 u. Texel B1-Con Zelo B1 13.30 u. Vespertina en De Pilaar. Vespertina, dat het zonder wisselspelers moest doen, ging snel van start, maar het leer erop dat ze dat niet konden vol houden. De spelers van De Pilaar wisten hun pogingen echter niet in scores om te zetten en zagen Vespertina steeds verder uitlopen. De scheidsrechter hield het spel in de hand door streng te fluiten, waardoor Vespertina in het begin van de twee de helft de zevende spelersfout kreeg toegewezen. De Pilaar kreeg meer kansen bij het nemen van de vrije worpen, maar dat mocht niet baten. De eindstand werd 24-14. Veenbaas Bouw en Sportshop speel den als afsluiting een leuke partij. Hoewel Veenbaas een groter aantal punten wist te behalen, speelde Sportshop een goede wedstrijd waar bij in de aanval mooi werd rond gespeeld. Veenbaas behaalde zes driepuntscores en sloot de avond af met de winnende score van 52-28. Programma Vrijdag 12 februari: 20.30 u. Sportshop-Hema Kooiman 21.00 u. Tiko-Kooiman 12 Balcken 21.30 u. Vespertina-12 Balcken Tiko VZV Bl-Oosterend BI 14.30 u Winkel C1-De Koog C1 13.00 u. Tex. Boys C2-Oosterend C1 13.30 u. Wiron C2-Texel £2 13.00 u. Texelse pupillencompetitie: Tex. Boys D1-Oosterend D1 12.00 u. SVC D1-Texel D1 12.00 u. Tex. Boys D2 vrij Oosterend E1-ZDH E1 11.00 u. SVC E2-SVC El 11.00 u. Texel E1-De Koog E2 11.00 u. De Koog El-Texel E2 11.00 u. Tex. Boys E2-Tex. Boys E1 11.00 u. Oosterend F1-Tex. Boys F1 10.00 u. SVC F1-Texel F1 10.00 u. Texel F3-SVC F2 10.00 u. De Koog F1-Texel F2 10.00 u. ZDH F1 vrij Zondag 14 februari: Texel-Schagen 14.00 u. Tex. Boys-ZDH 14.00 u. De Koog-N. Niedorp Oosterend-ALC Meervogels 2-Texel 2 Zeemacht 2-De Koog 2 Callantsoog 3-Tex. Boys 2 Texel 3-HRC 8 Succes 6-Tex. Boys 3 Junioren: Flamingo's A1-Texel A1 Tex. Boys A1-Con Zelo A1 Dames: Flamingo's-Tex. Boys Recreatievoetbal: Texel-Oosterend SVC-Tex. Boys ZDH-SVC 14.00 u. 14.00 u. 12.00 u. 12.00 u. 14.00 u. 11.30 u. 14.30 u. 11.30 u. 12.00 u. 14.30 u. 10.30 u. 10.30 u. 10.30 u. Het CDA pleit voor handhaving van de bestaande slachtcapaciteit op het eiland. Tijdens de raadsvergadering van vanavond dient de partij een motie in om de slachtplaatsen in Den Burg en De Cocksdorp te gedo gen. Het CDA verwacht steun van Texels Belang en VVD. Wethouder Terpstra en slachter Aad van Heer waarden zijn verbaasd Begin december kwam het bedrijf van Siep de Boer uit De Cocksdorp in het nieuws. De gemeente betwij felde of de slachterij aan de eisen voldoet die nodig zijn voor het verle nen van een hinderwetvergunning. Met een 1-3 overwinning op PSCK uit Wijdewormer is het degradaditie- gevaar voor Texel definitief geweken. Een verrassend sterk PSCK drong Texel vooral in de tweede helft in de verdediging. Goed opgebouwde aan vallen van de vrijwel voltallige SVT- selectie deden de Zaankanters op eigen veld de das om. Met 17 pun ten gaat Texel op jacht naar het peri odekampioenschap. Een welkome overwinning voor de ploeg van trainer Willem Roomeijer, die na het verlies van opponent For resters vorige week angstig naar de staart van de competitie keek. „Het belang van deze wedstrijd was groot, omdat het puntenverschil in onze af deling klein is." Tegen PSCK speelden de groen/zwarten een goede eerste helft. Met achterin een strakke verde diging liet de ploeg goed aanvallend werk zien. Aan beide zijden ontston den kansen. De vrijgespeelde Ralph Koning passeerde in de dertigste mi nuut drie tegenstanders en bereikte met zijn voorzet Paul van Exel die zijn ploeg op voorsprong zette. Kort daar op miste Henk Knol en Ralph Koning trof met zijn schot het houtwerk. Het offensieve spel van Texel gaf de thuisploeg ruimte voor een keihard ingeschoten tegengoal, waardoor bei de ploegen met gelijke stand de rust ingingen. In de tweede helft voerde PSCK de aanvalsdruk op en moest de Texelse defensie alles uit de kast halen om tegengoals te voorkomen. Hoewel het spel van de thuisploeg verzorgd was, waren de beste kansen voor Texel. Erwin Koning verving Paul van Exel en Koos Tjepkema kwam in de ploeg voor Leen Eelman. Invaller Ko ning profiteerde van de ruimte ach terin bij PSCK en verschalkte met een hoog ingeschoten bal de vijande lijke doelman. Niet lang daarna be diende broer Ralph medespeler Henk Knol op maat. Hij tilde Texel met een kopbal naar 1-3. Ondanks talrijke an dere kansen bleef dit de eindstand. Trainer Willem Roomeijer toonde zich tevreden. „Het verschil met de laagst geclasseerde ploeg is bijna tien pun ten. We gaan nu op jacht naar de derde periode en proberen bij de bo venste vijf te eindigen, want dóér ho ren we thuis." Volgende week krijgt Texel Schagen op bezoek. Geert Benjamins (links) maakt tweelingbroer Gerhard wegwijs op het eiland Het nieuwe hoofd van de gemeente lijke afdeling grondzaken vertoont treffende gelijkenis met de personeel sconsulent op het raadhuis. Niet zo bijzonder als je bedenkt dat het hier om een eeneiige tweeling gaat, de gebroeders Geert en Gerhard Benja mins (36). Geert die al sinds 1986 op het raadhuis werkt, tipte tweeling broer Gerhard onlangs over de vrijko mende functie van hoofd van de afdeling grondzaken door het vertrek van Willem van 't Woud. Gerhard, tot voor kort werkzaam bij de gemeente Lopik als hoofd van de afdeling ruim telijke ordening, aarzelde geen mo ment. „De praktische kant van het werk trekt mij wel. Bovendien spreekt het eiland me aan. Een mooi afgebakende gemeente, ideaal als werkgebied. En natuurlijk kan ik nu wat makkelijker bij mijn broer op de koffie." De liefde bleek van twee kan ten te komen zodat hij per 1 februari bij de gemeente in dienst trad. Hoewel ze onder één dak werken, lo pen de broers elkaar niet voor de voeten. Integendeelwe zijn elkaar nog maar twee keer tegengekomen in het raadhuis. We zijn dan ook veel op pad." Onder collega's bleef de ge lijkenis echter met onopgemerkt. „Tja, bij de kennismaking werden er wel wat grapjes gemaakt over ons uiter lijk." IFoto Goran) Timmorman) Verwarrend Zeker verwarrend?,,Ik heb nog geen telefoontjes gekregen die voor mijn broer waren bestemd, maar dat zal heus wel een keer gebeuren", aldus Geert. Niet alleen het uiterlijk, maar ook de voornamen lijken opelkaar. Gerhard, de jongste van de twee „Onze beide grootvaders heetten Geert Mijn ouders verwachtten geen tweeling en wilden een eventuele zoon de naam van beide opa's geven. Toen we met z'n tweeën bleken te zijn, durfde mijn vader z'n schoonvader niet teleur te stellen en heeft hij er maar wat van gemaakt." Behalve De Boer gebruikt ook Aad van Heerwaarden het bedrijf sinds de voormalige noodslachtplaats is ver dwenen. Ondanks de korte tijd dat de slachterij in gebruik is verwacht de afdeling milieu van de gemeente geluids- en stankoverlast voor omwo nenden en vindt dat slachterijen als deze niet meer passen in het dorp. Een bezoek van de milieu-ambtenaren aan de slachterij leidde ertoe dat Nel Eelman-van der Kooi de zaak in de gemeenteraad aan de orde stelde. Het CDA dringt bij de gemeente aan op soepelheid in deze kwestie. „De slachterij van De Boer voorziet in een behoefte." Het CDA is verder van mening dat er geen steekhoudende bezwaren van omwonenden bestaan tegen de slachtplaats. Inzake de be zwaren tegen de noodslachtplaats op het industrieterrein in Den Burg vraagt het CDA zich af of deze wel terecht zijn. „De slachterijen moeten normaal kunnen blijven functioneren en de daartoe benodigde vergunnin gen moeten zo spoedig mogelijk wor den verstrekt." Afkeuring „De motie komt op een volstrekt on juist tijdstip", vindt milieu-wethouder Dirk Terpsta, die zijn afkeuring uit spreekt over de motie. De kwestie werd besproken in een besloten zit ting van de commissie Fet. Toen pleitte de wethouder ervoor de slach terijen centraal te huisvesten, liefst op het industrieterrein in Oudeschild. Volgens Terpstra toonde het CDA zich toen niet afkerig van de opstel ling van het college. Hij verbaast zich daarom over de huidige handelwijze van de partij. Fractievoorzitter Gelein Jansen zegt echter bij de bewuste vergadering niet aanwezig te zijn ge weest, maar dat na onderling beraad- binnen de partij voor de motie is gekozen. „Het dreigt nu de verkeerde kant uit te gaan. Als ze zaken willen aanpakken, zijn er wel betere voor beelden te noemen. Laten ze deze mensen toch met rust laten." Terpstra: „We moeten gewoon een slachtplaats hebben die aan alle nor men voldoet en waarmee we tot in lengte van jaren vooruit kunnen." Aad van Heerwaarden, die plannen koestert voor een nieuwe slachterij, bleek gisteren nog niet van de CDA- motie op de hoogte te zijn, maar rea geert sceptisch. „Het probleem in de ze kwestie is dat er teveel langs elkaar heen wordt gepraat." Van Heerdwaarden zegt nog steeds over leg te voeren met de gemeente over de slachtplaats, maar voelt er weinig voor om in te gaan op de problema tiek. „Zolang in de noodslachtplaats geen normaal vee mag worden geslacht, heeft de motie niet zoveel zin." De huidige situatie, waarin hij in De Cocksdorp slacht, vindt hij verre van ideaal. „Dat is voor mij niet te doen."

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5