Cjroen "Zwarts Jexels in het harL, Raad steunt onwettige CDA-motie slachterijen N SOW: twee alternatieven voor podiumvoorziening I Groen Zwart „In dit stadium kan „Slachterij gunstig voor werkgelegenheid" ER SLAPEN HIER STRAKS 47.000 TOERISTEN. U BLUFT TOCH WEL WAKKER? ik niet meer Opgeven" Zeehond aangespoeld ummer Bekendmaking rapport en enquête: Nieuwe slachtplaats op de helling gezet Qorszel Profiel Boerenslimheid Feiten en achtergronden Grote granatenvondst Slachter Aad van Heerwaarden zet door: Motorrijder gewond VERDER IN DIT Ludiek afscheid van raadslid Van der Kooi Commissaris wil vrouw als nieuwe burgemeester sh Raad staat niet te juichen over betaald parkeren w Kamerlid spreekt over de toekomst van de visserij in Voorzet: eiland-derby tussen ZDH en Texelse Boys Bistro „DE TAVEERNE'' OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10757 VRIJDAG 12 FEBRUARI 1993 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, tele foon 02220-12741. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan tooruren bel uw bezorger. Redaktie buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg. telefoon 02220-14687. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67 34 60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs M8,50 per half jaar; Los ƒ1,35 Plannen voor een gecombineerde slachtplaats in Oudeschild zijn op de helling gezet nu een raadsmeerder- tieid de bestaande slachtplaatsen in Den Burg en De Cocksdorp in bedrijf wil houden. Ondanks de problemen die het college van b en w voorziet met de hinderwetvergunning voor aeide bedrijven nam de raad dins dagavond met 9 tegen 6 stemmen een CDA-motie aan. i Wethouder Dirk Terpstra (milieu) toonde zich na afloop zeer teleur gesteld over de houding van de ge meenteraad. Hij had een vurig beroep gedaan op de raad tegen de motie te stemmen. „Er staan zaken in die zelfs de Stichting Noodslachtplaats niet wil." De motie kwam volgens de wethouder op een zeer ongelukkig ijdstip. „Het adviesbureau Business Creation Results (BCR) komt eind fe- oruari met het resultaat van een Haalbaarheidsonderzoek naar een slachtplaats in Oudeschild. Als dan blijkt dat het niet uit kan, moeten we ^Medewerkers van Rijkswaterstaat stuitten dinsdag op het strand bij iaal 6 (De Hors) op een grote hoe veelheid munitie uit de tweede we- eldoorlog. Totaal troffen ze zestien rrisantgranaten, twee andere grana ten, één raket-achtig explosief en een Tnijn-achtig projectiel aan. Vermoede- ijk zijn de granaten door de recente itormen aan de oppervlakte geko- nen. De Texelse politie heeft de 'ondst tijdelijk in bewaring genomen. 3f de verroeste munitie nog scherp s, kon door de politie niet worden 'astgesteld. Dat wordt overgelaten ian de specialisten van de duik- en iemonteergroep van de Koninklijke jMarine uit Den Helder, die de oor- ogsvoorwerpen waarschijnlijk nog leze week onschadelijk zal maken. Jammer! Het bestuurlijke ex periment met een gekozen bur gemeester gaat niet door. Ondanks de vele interessante aanmeldingen bij ondergeteken de wil de hogere politiek hier aan niet meewerken. Dan maar op de traditionele manier. Eerst maken we een profielschets. Wordt hij zo grillig geaccentu eerd als een nieuwe, of zo glib berig glad als een versleten autoband? Achter de gesloten deuren en zéér vertrouwelijk gaat men aan de slag. Eerst komen de minder goede eigen schappen van vroegere burger vaders aan de orde, want daar kun je je lekker tegen afzetten. Maar uiteindelijk ontstaat een scherpe schets. Men wenst de autoriteit van De Koning, het intellect van Sprenger, de char me van Engelvaart en de on kreukbaarheid van Schipper. Hallo zeg! Zo één bestaat toch niet. Bovendien doet de com missaris van de Koningin er nog een schepje bovenop: zijn voorkeur gaat uit naar een vrouw. Met managerskwalitei ten, roept de gemeenteraad. Dat wordt dus een schaap, geen ram maar een ooi, met wel zes poten! Ooien genoeg op Texel, maar of de ware hier is te vindenZij moet ook nog eens zakelijk zijn als Silvia Toth, ooit zakenvrouw van het jaar. Ach mevrouw Toth, wilt u alstublieft solliciteren? Horszei wat anders. Deze motie schoffelt de onderhandelingen onderuit." PvdA en Groen Links vonden de mo tie eveneens voorbarig. Er onstond een verhitte discussie. „Sluiting van de noodslachtplaats is kapitaalsver nietiging", aldus CDA-er Cees Hin. „Elk bedrijf veroorzaakt hinder. Daar voor hebben we tenslotte een in- drustrieterrein in Den Burg. En de ambachtelijke slagerij van De Boer verlevendigt De Cocksdorp." Hij acht te de plannen voor de slachterij in Oudeschild niet haalbaar. Het verwijt van Terpstra dat Hin zich tijdens een besloten zitting niet tegen het plan had gekeerd, vond de CDA'er onterecht. „De foutieve koers van het college moet worden bij gesteld." Peter Bakker (Groen Links) vond dat de raad het college ruimte moet geven om te onderhandelen. „En ik heb begrepen dat er een koper is voor de noodslachtplaats. Die on derhandelingen frustreer je met deze motie." Gerbrand Poster (Texels Be lang) liet een ander geluid horen. „Als Texelaars moeten we het pro- bleem met elkaar zien op te lossen." Terpstra kreeg steun van burge meester Schipper, die aangaf dat de motie strijdig is met de wet. „Bij aanname zijn we gedwongen de mo tie ter vernietiging bij de Kroon voor te leggen." De raad stemde daarop in met een voorstel van Erna Eelman- van der Kooi om een tweetal toevoe gingen in de motie aan te brengen zodat die wel rechtsgeldig is. - Oorspronkelijk pleitte de motie er voor de bestaande slachterijen min of meer te gedogen. Aan een hinder wetvergunning op deze basis wil de gemeente niet meewerken, omdat deze later kan worden aangevochten met alle financiële consequenties van dien. Het dreigement van burgemeester Schipper dat aanname van de motie het einde betekent van gemeentebe moeienis met de slachterij in Oude schild, wekte verbazing bij CDA'er Jansen. „Zo hadden we het ook weer niet bedoeld. U probeert ons voor het blok te zetten. Wat ons be treft kunt u gewoon doorgaan met het overleg." Als enige binnen het colleges stemde wethouder Barendregt vóór de motie. Hij vond dat beide mogelijkheden moeten worden bestudeerd. Redactioneel commentaar „Het is triest dat de politiek z'n huiswerk niet heeft gemaakt." Slachter Aad van Heerwaarden uit Den Burg is zwaar teleurgesteld over de besluitvorming van de gemeente raad inzake de slachtplaatsen. On danks de CDA-motie is hij vastbesloten zijn plannen voor een noodslachtplaats in Oudeschild door te zetten. „Een enorme blunder van de raad om de wethouder niet de ruimte te ge ven om te onderhandelen. De ge meente heeft landelijk gezien veel meer invloed dan een gewone burger zoals ik." De kans dat zijn bedrijf van de grond komt acht Van Heerwaar den een stuk kleiner nu het college zich terugtrekt uit de onderhandelin gen. „Maar ik kan het in dit stadium niet opgeven." Van Heerwaarden doelt op de EG- vergunning waardoor hij een slachte rij op poten mag zetten. „Ik moet echter binnen bepaalde tijd een beslissing nemen, anders verloopt de vergunning. Het is nu of nooit." Volgens Van Heerwaarden hadden de politici zich tevoren beter moeten in formeren. „De Wet op de Vleeskeu ring kwam in de discussie dinsdagavond niet eens ter sprake. Veranderingen in deze wet (van bove naf opgelegd door de EG, red.) nood zaken juist tot de verhuizing naar Oudeschild. De raadsleden doen alsof Texel zijn eigen wetten heeft." Ook al komt er een nieuwe slachterij, dan kan volgens Van Heerwaarden toch de bestaande noodslachtplaats in gebruik blijven. „Noodslachtingen blijven in beperkte vorm mogelijk." Aanpassing van de gebouwen aan de Maricoweg tot een normale slacht- Een 36-jarige man uit Den Burg is dinsdagavond per ambulance met een gebroken heup en inwendig letsel naar het Gemini-ziekenhuis in Den Helder vervoerd. Hij was op de Hoornderweg uit een bocht gevlogen toen hij het gezichtsscherm van zijn valhelm schoon maakte en niet merk te dat de weg een bocht naar rechts maakte. Hij reed rechtdoor en beland de in een greppel. De motor werd slechts licht beschadigd. In EcoMare is gistermorgen een jon ge grijze zeehond binnengebracht die Henk Hin had aangetroffen langs de dijk bij Oudeschild. Het dier is besmet met wormen en had diverse wondjes op de huid. Volgens de ver zorgers heeft de zeehond een redelij ke overlevingskans. Het is de derde jonge zeehond dit deze winter werd binnengebracht bij EcoMare. Algemeen belang versus individueel belang. In de kwestie over de slacht plaatsen spelen meerdere belangen een rol. Die van slager Siep de Boer, de Stichting Noodslachtplaats, slach ter Aad van Heerwaarden en de (toe komstige) werkgelegenheid op het eiland. De discussie in de gemeente raad wees uit dat de Texelse politici de belangen niet goed onderschei den. Juist de partijen met de groot ste inbreng in de discussie, bleken onvoldoende op de hoogte en gingen teveel af op emoties en de grieven van de machtige landbouw-lobby. Fei ten leken van minder belang bij deze CDA-motie, waarbij de stemverhou ding vooraf wèl was afgewogen en politiek belang de boventoon leek te voeren. Beneden alle peil was het op treden van raadslid Gerbrand Poster die dinsdag -en donderdag opnieuw- wilde scoren met toespelingen op het functioneren van de gemeentelijke af deling milieu. De smeekbede van wethouder Dirk Terpstra aan de on willige raad was tegen dovemansoren gericht. Het college is zelf medeverantwoor delijk voor het onbegrip, door de ge heimzinnigheid waarmee de kwestie de afgelopen weken werd omgeven. De wethouder vond discretie rond een particulier initiatief gepast. En het college voelde niets voor publici teit rond gedoogde slachterijen en behandelde de zaak buiten het ge zichtsveld van de pers. Hoewel de raadsleden wethouder Terpstra achter gesloten deuren opdracht hadden ge geven tot het overleg, bleek ook de politiek matig geïnformeerd over de kwestie. En waartoe heeft het geleid? Het ef fect van de geheimzinnigheid blijkt averechts. Een teleurgestelde wet houder zag zijn goedbedoelde inspan ningen in duigen vallen. Voor veel raadsleden is achteraf pas duidelijk geworden dat de belangen van indivi duele ondernemers niet ver lagen van het algemeen belang. Geen wonder dat slachter Aad van Heerwaarden en zijn medewerkers zich in de steek gelaten voelen door de gemeenteraad. plaats leidt volgens hem tot proble men met de Hinderwet. „Daarom is een nieuwe slachterij noodzakelijk." Van Heerwaarden, die kan rekenen op de steun van andere slagers, ver wacht dat wanneer het bedrijf er niet komt er binnen tien jaar geen gezond vee meer op Texel kan worden geslacht. „En dat gaat ten koste van veel arbeidsplaatsen." „We willen een slachterij die tot in lengte van jaren voldoet aan de eisen en die voldoende capaciteit voor de toekomst heeft", aldus wet houder Terpstra (milieu), die het ini tiatief nam tot overleg. Onderzoek toonde aan dat een nieuwe slachterij van Van Heerwaarde alleen haalbaar is als andere slagers, zoals Goënga, De Boer en eventueel de Stichting Noodslachtplaats erbij worden be trokken. Mede door promotie van Texelse pro- dukten verwacht de wethouder in de toekomst grotere afzet van vlees van het eiland. „De slachterij is gunstig voor de werkgelegenheid op Texel." Het initiatief tot de nieuwe slachterij Kopen, opknappen en exploiteren van de schouwburgzaal van De Lindeboom is minder duur dan menigeen denkt. Dat stelt de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk (SOW) in een rapport, dat lange tijd vertrouwelijk was, maar tijdens de gisteravond gehou den stichtingsraadvergadering openbaar is gemaakt. Om de zaal voor verenigingsgebruik te garanderen, werpt de SOW zich zelf als kandidaat-exploitant op. Als alternatief noemt de SOW nieuwbouw naast dorpshuis d'Ouwe Ulo. Nieuwbouw kan eventueel op de plaats waar thans bouwbedrijf Geus is gevestigd. De SOW had een optie op het terrein, maar is die wegens het verstrijken van de termijn inmid dels weer kwijt. Graag wil de SOW gegadigde blijven, maar wacht op een duidelijke stellingname van de Texelse politiek. B en w wachten echter op de uitspraak van de recht bank op 1 april in de zaak die de Re creatiestichting Texel (RST) tegen Lindeboom-eigenaar Springers BV uit Groningen heeft aangespannen inza ke het gebruik van de zaal. De openbaarmaking van het SOW- rapport, gisteravond, ging gepaard met de bekendmaking van de uitslag van de enquête, die vorig jaar onder 59 culturele verenigingen, organisa ties en instellingen werd gehouden. Tesamen vertegenwoordigt deze groep zo'n 2.500 Texelaars, nog afge zien van de toeschouwers bij voor stellingen, manifestaties en festivals. De respons was hoog: 83 procent van de aangeschrevenen reageerde. Lees verder pagina 2 is ingegeven door een verandering in de Veterinaire wet door nieuwe EG- richtlijnen. Daardoor mogen binnen kort aanmerkelijk minder noodslach tingen op Texel worden verricht. Volgens de nieuwe normen komt het vlees van zieke of met medicijnen behandelde dieren niet meer voor consumptie in aanmerking, waardoor slachten hiervan zinloos is. Alleen vee met beenbreuken of acute in wendige kwalen kan nog in de noodslachtplaats terecht. Dat bete kent dat zo'n 70 procent van de 150 200 stuks vee die tot dusver naar het bedrijf op het industrieterrein werden gebracht, niet meer mag worden geslacht. Hoewel de reste rende „noodslachtingen" met de be staande hinderwetvergunning op de gebruikelijke wijze kunnen plaatsvin den, verwacht de Stichting Noodslachtplaats hierdoor in exploita tieproblemen te komen. Om de slachttarieven op een betaalbaar ni veau te houden wil de stichting dat ook gezond vee in de noodslacht plaats terecht kan. Te ambiteus In een betrekkelijk klein bedrijf als Den Burg (categorie 4 slachtplaats) kunnen per jaar maximaal 600 stuks vee worden geslacht. „Ik zie niet in waarom dat méér overlast geeft dan nu het geval is. We zijn van mening dat met de bestaande hinderwetver gunning kan worden volstaan", aldus Jacob Jan Zijm, voorzitter van de stichting. De gemeente denkt daar anders over. De hinderweteisen voor een slachterij voor gezond vee liggen liggen namelijk op een ander niveau dan die voor een noodslachtplaats. Lees verder pagina 2 l-M. ADVERTENTIE I.M. ADVERTENTIE De Lindeboom-zaal is nog altijd het voornaamste alternatief. Tijdens de Dubbele von Sion- feestavond, eind januari, werd de zaal voor het eerst sinds lange tijd weer voor culturele doel einden gebruikt. Op de foto het optreden van het kinderkoor van de muziekschool. (Foto Frans Hopman) Advertenties voor Texeltoerist Magazine kunnen nog ingeleverd worden tot 19 februari. Drukkerij Langeveld en de Rooy Parkstraat 10, Den Burg telefoon 02220 - 12741 fax 02220 - 14111 Tel. 17585, De Koog. Wij zijn vr., zat. en zon dag weer geojjend vanaf 16.30 uur! Wij serveren div. specialiteiten naast onze normale kaart! Tot ziens in

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1