Weekend Gerard van der Kooi gaf ieder raadslid een boek Ludiek afscheid scherp raadslid VOOR HET van 13 en 14 februari Agenda Podiumvoorziening Slachterijen TEXELSE^? COURANT Kerkdiensten Hans Roeper terug in gemeenteraad Hoogwater Oudeschild Inzameling spullen klinieken Albanië Spanning tot het bittere eind VRIJDAG 12 FEBRUARI 199 Scheidend raadslid Gerard van der Kooi (links) nam geschenken in ontvangst, maar deelde zelf ook uit (Foto Harry de Graat) Impulsief, bewogen, emotioneel en detaillistisch. Trefwoorden die burge meester Schipper van toepassing vond op PvdA'er Gerard van der Kooi, die na zeven jaar lidmaatschap dinsdagavond afscheid nam van de gemeenteraad. Inmiddels heeft par tijgenoot Hans Roeper zijn zetel in genomen. ,,Het is altijd jammer als een raadslid tussentijds vertrekt. Van der Kooi neemt drie jaar ervaring mee, waar van hij in het vierde jaar had kunnen oogsten." Schipper toonde niettemin begrip voor de beslissing van de poli ticus, die zich de gaat wijden aan een studie theologie. Van der Kooi (59) was actief als leraar maatschap pijleer en schooldecaan op de afde ling VWO van een scholengemeenschap in Schagen. De burgemeester omschreef de PvdA'er als een raadslid dat begaan is met de bevolking en op geheel eigen, soms solistische wijze invulling gaf aan het raadslidmaatschap. Hij onderscheidde zich door zijn belang stelling voor de historie en de cultuur van het eiland en het landschap. Van zelfsprekend vond Schipper de bijbel kennis van de politicus. ,,U volgde de besprekingen altijd scherp, speelde een belangrijke rol binnen uw fractie en zette zich in voor een goede oplossing." Door zijn scherpe uitspra- HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. H. K. Fibbe; uit zending via De Lichtboei. De Waal: 11.00 u. ds. J. ter Haar, doop- dienst. De Koog: 9.30 u. ds. J. ter Haar. Den Hoorn: 11.00 u. ds. H. K. Fibbe, Hei lig Avondmaal. Oosterend: 9.30 u. ds. C. de Jong uit Hoek van Holland. Oudeschild: 11.00 u. dhr. M. Kuiper. De Cocksdorp: 101.00 u. ds. C. de Jong uit Hoek van Holland. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. drs. F. J. Daane, vie ring Heilig Avondmaal; 19.00 u. drs. F. J. Daane, voortzetting Heilig Avondmaal. Oosterend: 10.00 u. ds. Van Kamp uit Heiloo; 19.00 u. ds. Van Kamp uit Heiloo. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 uur dienst. dond. 18 febr. 19.00 u. ds. J. Baaijens. zondag 14 februari GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 en 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur ds. L. Knipscheer; uitzen ding via Radio Texel. BAPTISTENGEMEENTE 10.00 u. ds. J. J. Visser; 19.00 u. Welkomstdienst olv. ds. J. J. Visser; uitzending via De Lichtboei. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. dameskoor; uitzending via De Lichtboei, zo. 10.45 u. herenkoor; crèche. De Koog: zo. 9.30 u. Opgaven voor vermelding in de lijst ,,Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zat. 08.00 t/m ma. 08.00 uur: Dokter R.A. van de Bent, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, tele foon 16234. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek geopend en spree kuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Dienstdoende tandarts J. G. de Winter. Spreekuur zaterdag en zondag om 18.00 uur op het adres Hoogereind 10, De Waal. Voor spoedgevallen (on gevallen, bloedingen): tel. 13911, b.g.g 12323. Gezinsverzorging: Spreekuur na het weekend maandag 08.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. Kruisvereniging Texel: voor dringen de hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 02230-27166. Bel voor spreekuur, jeugdgezondheidszorg en verpleegkundige thuiszorg: 13241. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs «of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particu liere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17 00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. ken kwam Van der Kooi soms hard over, wat hem niet altijd in dank werd afgenomen. Tenen In zijn uitvoerige afscheidsrede gaf de PvdA'er toe wel eens op de tenen van mensen te hebben getrapt. „Dat is niet erg, want ze moeten zich be denken dat ik nooit de bedoeling had ze te kwetsen." Verbetering van de infrastructuur, hergebruik van mate rialen en volkshuisvesting beschouw de hij als zijn stokpaardjes. „Maar wat je hebt bereikt is moeilijk te me ten." Hij vergeleek de politieke arena met een toneelspel. „De kaarten zijn tevoren al lang geschud." Van der Kooi gaf tenslotte een ludie ke karakterschets van de individuele raadsleden, voor wie hij allemaal een boek had meegebracht. Over wet houder Barendregt: „Een man met een eenzijdig agrarische aanpak." Ate Rienstra (CDA): „Een stille werker en gezagstrouw, maar van wie mij niet duidelijk is wat hij precies wil." Hem viel het boek „Gezag en ongezeglijk- heid" ten deel. Openhartig verhaalde Van der Kooi over zijn relatie met fractiegenoot Dirk Terpstra, waarvan hij vond dat deze als wethouder iets te dicht bij het college was gaan zit ten. „Tussen ons bestonden mis verstanden. Gelukkig zijn we niet getrouwd." Voor Gerbrand Poster (Texels Belang) had hij tenslotte het boek „Vijftig manieren om dwars te liggen" mee gebracht. Poster's commentaar: „Ik weet er wel honderd." Vrijdag 12 februari In Cinema Texel draait om 19.00 uur „The beauty and the beast" en om 21.15 uur „Single white female". Van 17.30 tot 19.30 wordt in zwemparadijs Calluna gezwom men om het kampioenschap van Texel. In dorpshuis De Bijenkorf wordt informatie gegeven over Ooster end Present 1993; 20.00 uur. In de voormalige LTS-kantine geeft de orthopeed dr Oltshoorn een lezing voor de Vereniging van Reumapatiënten; 20.00 uur. Ook met-leden zijn welkom. Zaterdag 13 februari In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De kleine Nemo", om 16.00 en 19.00 uur „The beauty and the beast" en om 21.15 uur „Single white female". In het kerkelijk centrum van de Gereformeerde kerk van Ooster end wordt een ^dia-avond over Kenia gehouden (in verband met de World Servants-reis), aanvang 20.00 uur. In café De Kuip in De Koog be ginnen om 19.00 uur dart wedstrijden om het kampioenschap van Texel. Open (gratis) inschrijving tot vlak voor de start. Let op: aanvang vervroegd wegens grote deelna me. Zondag 14 februari In manege Akenburg wordt een menwedstrijd om de Jaap de Graaf-bokaal gehouden; 10.30 uur. Om 15.00 uur begint in de R.K kerk en de N.H. kerk te Oude schild een dubbelconcert door het visserskoor van Oudeschild en het zeemanskoor „Windkracht 10" uit Harlingen. Toegang gratis. Om 10.30 uur gaat bij de Monni- kenweg een bosscros van de At letiekvereniging Texel van start. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De kleine Nemo", om 16.00 en 19.00 uur „The beauty and the beast" en om 21.15 uur „Single white female". Maandag 15 februari Tussen 10.00 en 11.00 uur kan in De Schakel kleding worden inge leverd vor de kledingmarkt van a.s. donderdag. Het Overkoepelend Orgaan van Texelse vrouwenorganisaties ver gadert vanaf 13.30 uur in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk. De raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid heeft in het raadhuis een open bare vergadering, aanvang 19.30 uur. Onder andere wordt gespro ken over arbeidsvoorwaarden voor het gemeentepersoneel en gewestzaken. De Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland hebben in Het Eierlandsche Huis een avond over brandpreventie, verzorgd door brandweercommandant Groote; 19.45 uur. In „Rebecca" in De Waal houdt de VVD Texel een openbare bij eenkomst met het VVD-kamerlid Mr Jan te Veldhuis, die zal spre ken over de toekomst van de vis serij. Aanwezig zijn onder meer vertegenwoordigers van de vis sersvereniging DETV en de NIOZ- bioloog Dr Han Lindeboom, die in forumverband zullen ingaan op actuele visserijproblemen. Aan vang 20.00 uur. Vrije toegang voor ieder. Dinsdag 16 februari De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over een aan vullend crediet voor de CVO- school. In dorpshuis d'Ouwe ULO heeft de Historische Vereniging Texel een bibliotheekavond; 19.30 uur. In de Rötisserie te Oosterend be gint om 20.00 uur de tweede wijnproeverij ten bate van het Kenia-projekt. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Single white female". Vr. 12 11.27 u. Za. 13 00.25 en 11.30 u. Zo. 14 00.55 en 12.18 u. Ma. 15 01.50 en 13.50 u. Di. 16 02.40 en 1 5.04 u. Wo. 17 03.57 en 17.10 u. Do. 18 06.05 en 18.24 u. Vr. 19 07.05 en 19.25 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 14 fe bruari op om 7.56 uur en gaat onder om 17.50 uur 13 februari eerste kwartier; 14 februari doodtij. Hans Roeper tijdens het afleggen de belofte. IFoto Horry de Graaf) PvdA'er Hans Roeper werd dinsdag avond geïnstalleerd in de gemeente raad. Hij vervangt partijgenoot Gerard van der Kooi. Roeper zetelde al in de vorige raad. „Ik hoop uw eigen prin cipiële geluid weer te horen", verwel komde burgemeester Schipper de PvdA'er „puur sang". In tegenstelling tot zijn vertrekkende voorganger, hield Roeper zijn toespraak kort. „Ik ben blij weer terug te zijn in de ge meenteraad." Voor de inrichting van een ziekenhuis en kraamkliniek in het straatarme Al banië kunnen vanaf vandaag tot 24 april spullen worden ingeleverd op hoeve „Elba", Zuidhaffel 29, tel 12836 of 13770. Het gaat om bed den, matrassen, lakens, slopen, ver band, pyama's, kleren, zakdoeken, ondergoed, etc. Ook knuffelspullen voor kinderen zijn welkom. Initiatief nemers Jan en Paula Brouwer verzoe ken het spul in goede staat af te leveren. Het evangelistenpaar be dankt de inzenders van spullen voor een kinderhuis in Letland, die inmid dels zijn aangekomen. VERVOLG VAN PAGINA 1 Nagenoeg alle invullers spraken hun voorkeur uit voor een groot podium in Den Burg, liefst in het centrum en liefst een multifunctioneel gebouw. Geen der reacties was afwijzend. De betreffende verenigingen/organisaties maakten in het verleden 152 keer per jaar gebruik van de zaal. |n het eventuele nieuwe culturele centrum denken de ondervraagden jaarlijks 195 maal terecht te willen. Sommi gen willen hun deelname laten afhan gen van de akoestiek en de huurprijs. Als deze voorwaarden acceptabel zijn, stijgt het jaarlijkse gebruik met nog minimaal 20 keer. Het gaat niet alleen om het podium, maar ook om huur van de zaal, bijvoorbeeld door bridgeclub Groot Slem. Vertrouwelijk De enquête-uitkomsten en het rap port waren afgelopen zomer vertrou welijk aangeboden aan b en w. Geheimhouding was vereist wegens de genoemde nieuwbouwlokatie. Openbaarmaking zou de eventuele onderhandelingen kunnen schaden. Die situatie is inmiddels gewijzigd, zodat dit argument niet meer geldt. Een andere reden is het weer be schikbaar stellen van de Lindeboom zaal voor verenigingsgebruik door A.H. Notenbomer, namens Springers verantwoordelijk voor de exploitatie van hotel De Lindeboom. Zoals be kend heeft Notenbomer de zaal zelfs te koop aangeboden. Vanuit het vere nigingsleven groeit de vraag om actie dan ook. Het SOW-bestuur heeft de hand schoen nu opgepakt. Tijdens de stichtingsraadvergadering van gister avond werden de aangesloten cultu rele verenigingen en instellingen ingelicht. „Het lijkt ons de hoogste tijd dat de patstelling wordt doorbro ken. Wij bieden ons daarbij graag aan als 'breekijzer' en hopen dat in het verlengde nu ook de politiek haar nek wil uitsteken", aldus het bestuur. VERVOLG VAN PAGINA 1 Zijm: „Tja, dat is een papieren regel. Maar slachten blijft slachten, of dit nu een gezond of ziek dier betreft." Net als het CDA, Texels Belang en VVD vindt hij dat de gemeente de normen soepel moet hanteren. Met behoud van bestaande rechten gaf de stichting Terpsra toch de ruim te de haalbaarheid van een slacht plaats in Oudeschild te onderzoeken. Zijm: „Maar we vinden het plan eigenlijk te ambitieus." Terpstra bena derde ook slager Willem Goënga, die sinds de sluiting van de voormalige noodslachtplaats aan de Hallerweg vlees in Den Helder laat slachten. Als het BCR-rapport aantoont dat de ta rieven „redelijk" zijn, wil de slager uit Den Hoorn zijn vee wel laten slach ten in Oudeschild, omdat slachten op Texel toch zijn voorkeur heeft. Hij blijft echter van mening dat Den Burg de meest ideale vestigingsplaats is. „De investering is een stuk lager en de ligging meer centraal." De SOW wil zowel bij De Lindeboom als de eventuele nieuwbouw een (hoofd)rol spelen in de exploitatie. Als het nieuwe cultureel centrum aan d'Ouwe Ulo wordt vastgebouwd, kan optimaal gebruik worden gemaakt van de beheersfaciliteiten, personeel en overhead van de SOW. Grote probleem van de Lindeboom zaal is de gebrekkige geluidisolatie. Het SOW-bestuur wil graag onder zoeken of er mogelijk subsidiegevers zijn die deze verbouwing willen steu nen. Gedacht wordt aan bijvoorbeeld het Anjerfonds. „Als stichting zijn er op het gebied van fondsverwerving waarschijnlijk meer mogelijkheden dan voor particuliere ondernemers. Bovendien is onze basisgedachte dat een podiumvoorziening niet in parti culiere handen moet zijn. De onder nemer bekijkt het dan terecht vanuit commercieel standpunt. Er moet ook affiniteit zijn met het culturele ge bruik." Ook wordt gedacht aan fondsverwer ving onder de eigen bevolking (met als lichtend voorbeeld de gymzaal van Oudeschild). Na aanpassing kan exploitatie door de SOW, al dan niet in combinatie met een horecabedrijf, budgettair neutraal plaatsvinden. De SOW stel daarbij als enige vereiste dat de SO en/of de gemeente de eigendom ve krijgt van de zaal zelf. Ontbindende voorwaarde is de subsidie voor de verbouwing. „De oplossing kan wel eens veel goedkoper uitpakken dan menig Tej laar denkt. Als de erfpacht het syn bolische bedrag van een gulden blij zijn de jaarlasten te overzien en kuri nen ze door de exploitatie worden gedekt. Volgens ons is het geen ml joenenzaak." Binnen het college is het alternatie! nieuwbouw wel aan de orde ge weest, maar de voorkeur gaat uit naar een oplossing voor De Linde boom. B en w menen dat de schouwburgzaal het meest haalbare alternatief is. Tot voor kort waren in de film de psychopaten nog achter gepant serd glas opgesloten kannibalen. Of zo maar in het bos rondwa rende basketballers met ijshoc- keymaskers. Er is een nieuwe trend: tegenwoordig komt het kwaad in de Amerikaanse thril lers van wel héél dichtbij. De psychopaat gaat undercover... SWF, ofwel SINLGE WHITE FE MALE, vertelt het verhaal van de jonge software-deskundige Alli son die haar overspelige aan staande de deur uitzet. Om maar niet alleen te blijven, biedt ze meteen een kamer te huur aan. Een heel introvert meisje van het platteland, Hedy, lijkt precies het goeie type te zijn, een hechte band ontwikkelt zich en een knus huishoudentje voor twee is het resultaat. Totdat Allison het weer goed maakt met haar ex... De film ziet er echt Europees uit, met subtiele spanning intiem ge filmd. Kunstzinnig, maar wordt tenslotte echt Amerikaans als moord, doodslag en veel bloed toeslaan. Toch is dat abosoluut niet storend, je blijft tot het eind op het puntje van je stoel zitten: hoewel, er lijkt geen eind aan te komen. De hoofdrol is weggelegd voor Bridget Fonda, telg van Pe ter "Easy Rider" Fonda, telg van Henry "Once upon a time in the west" Fonda... Misschien weer een Fonda-oscar dit jaar? Beauty and the beast Omdat de nieuwste Disney "Bel le en het beest" zo'n geweldig succes is in de steden, zullen we hier nog even moeten wachten op deze prachtige animatiefilm. Maar Cinema Texel wacht niet en draait THE BEAUTY AND THE BEAST, de Engelstalige versie dus. Ook niet te versmaden. Kleine memo Voor de kinderen draait de fan tastische KLEINE NEMO IN DRO MENLAND. De avonturen van Nemo niet alleen in het prachtige Dromenland, waarin de bewoners in hechte harmonie samenleven, maar ook in het angstaanjagende Nachtmerrieland. Door toedoen van het ondeugen de kameraadje Flip komt het nachtmerriemonster vrij en ont voert de koning van Dromenland naar Nachtmerrieland. Nemo weet echter de koning te redden en als de held van Dromenland vliegt hij met de prinses weg richting horizon... en ze dromen nog lang en gelukkig! SINGLE WHITE FEMALE, do. t/m zo. 21.15 uur, ma. t/m wo. 20.30 uur. BEAUTY AND THE BEAST, do. t/m zo. 19.00 uur, za./zo./wo. 16.00 uur. KLEINE NEMO IN DROMEN LAND, za./zo./wo. 14.00 uur. (CvH)

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2