Voorkeur voor vrouw als burgemeester Mensen Wat zeggen wou.. Commentaar commissaris op profielschets ILXbLbh COURANT Raad in tweeën Glamourland Probleemloos? Lezing vrouwengilde Vertrouwenscommissie reeds samengesteld ifflIJDAG 12 FEBRUARI 1993 TI?VT?T CT? /- de belangen van de kandidaten wor den geschaad. Het is immers heel vervelend als bekend wordt dat iemand die ergens een functie be kleedt, bezig is om elders aan de slag te komen. Het zou kandidaten ervan kunnen weerhouden om te sol liciteren zodat ook het publieke be lang niet is gediend bij openbaarheid. Ook de pers werd opgeroepen daar rekening mee te houden. De vertrouwenscommissie bestaat uit Gelein Jansen, Gerbrand Poster, Hans Roeper, Klaas Barendregt, Peter Bak ker en Jan van Asselt. De fracties kregen dinsdag gelegen heid „eigen" wensen ten aanzien van de nieuwe burgemeester kenbaar te maken, zodat de commissaris ook daar rekening mee kan houden. Peter Bakker van Groen Links liet weten dat hij de voorkeur voor een vrouw onderschrijft en dat hij hoopt dat de burgemeester niet alleen de economi sche belangen zal behartigen maar ook zal denken aan natuur en cul tuur. De nevenfuncties vond hij niet zo'n punt. Wat hem betreft is de in tentie dat de nieuwe burgemeester niet moet denken dat hij er makkelijk wat commissariaten kan bijnemen. Gerard van der Kooij (PvdA) zou ook best een vrouw als burgemeester willen en vond dat de burgemeester lid moet zijn van een grote politieke partij die op het gebied van dergelijke functies nog ondervertegenwoordigd is. Waarmee hij kennelijk doelde op zijn eigen partij. Van der Kooij legde uit dat de Texelaars zich niet aan lan delijke wetten willen onttrekken („be halve als er af en toe een schip strandt of zo") maar als het even kan hun eigen zaakjes willen regelen. Wat de nevenfuncties betreft wilde hij niet kinderachtig zijn. „Als hij maar niet dagen achter elkaar weg is". Niet links Gerbrand Poster gaf („met alle respect voor de commissaris") te kennen geen persoon van „linkse signatuur" als burgemeester te willen hebben en hoopt op iemand met de integriteit van burgemeester Schipper. Gelein Jansen (CDA) zei te hopen op een praktijkgericht persoon „afkom stig uit een grote middenpartij" die tegengestelde belangen tot elkaar kan brengen. Erna Eelfnan (VVD) hechtte toch wel waarde aan een (VVD)burgemeester met managerskwaliteiten. „We heb ben iemand nodig die snel de koers kan wijzigen als dat nodig is". Voor keur voor een vrouw had zij niet. „De beste kandidaat moet het wor den. Als vrouw is het pijnlijk om be noemd te worden omdat je vrouw bent". Ook hield zij vast aan de wens dat de burgemeester kritisch moet staan tegenover landelijke regel geving (zoals het relatienotabeleid) die schadelijk is voor de leefbaarheid van Texel. Het onafhankelijke raadslid Jan van Asselt wenste een creatieve burge meester die in staat is partijen bijeen te brengen en goed op de hoogte is van de problematiek op agrarisch, re creatief en visserijgebied. Wat de po litieke kleur betreft zou hij een afspiegeling moeten zijn van de hele gemeenteraad. Dat laatste was volgens van Kemena- de onmogelijk. „Dan zou hij elke maand een andere kleur moeten heb ben". De commissaris zei zelf niet te letten op de politieke gezindheid bij het selecteren van kandidaten, maar politieke betrokkenheid op zichzelf noemde hij waardevol. „Een burge meester staat niet boven de politiek maar staat er middenin". „Mensen" is een rubriek met persoonsgebonden nieuws uit Texelse bedrijven, instellingen, maatschappelijke organisaties en verenigingen. Wie een nieuwe baan begint, een zakelijk of ver enigingsjubileum viert, plaats neemt in een bestuur, in de vut gaat, slaagt voor een opleiding of om een andere reden vermel denswaard is, kan voor deze ru briek worden aangemeld via telefoon 12741. De redactie maakt dan een keus. Mark Hogerhijde (25) uit Den Hel der is sinds 1 februari werkzaam als tekenaar en werkvoorbereider op de afdeling civiele techniek van het raadhuis. Bij de stichting Vakopleiding Detex in Doorn is Nancy Eelman geslaagd voor de diploma's Textielartikelen kennis. Zij is werkzaam bij Eline On dermode in Den Burg. Karin van Dompselaar behaalde het SVH-diploma Vakbekwaamheid restaurantbedrijf. De 19-jarige Cocks- dorpse heeft nu alle vereiste vesti gingspapieren voor een horecabedrijf op zak. Momenteel werkt zij als ser veerster in het bedrijf van haar vader, café-restaurant Topido aan de Kik- kertstraat. Sinds 1 februari is Rob Verpaalen (36) werkzaam bij de gemeentelijke afdeling civiele techniek. Verpaalen werkte tot voor kort bij de gemeente Made en Drimmelen. Op Texel is hij verantwoordelijk voor het weg- en rï- oolbeheer. Dinsdagavond half acht opende loco-burgemeester Klaas Baren dregt de raadsvergadering, don derdagavond tien uur gaf burgemeester Ton Schipper de laatste ha merklap. De gemeente raad had deze week twee bijeen komsten nodig om de dertig punten tellende agenda af te werken. Langdradig waren de discussies echter allerminst. Vooral dinsdagavond kregen de toehoorders vuurwerk voorge schoteld: mede dankzij het direc te commentaar van commissaris der koningin Jos van Kemenade een boeiende opening, daarna de intrede van raadslid Hans Boeper en de afscheidsshow van Gerard van der Kooi en als klap op de vuurpijl twee moties, waarvan die over de slachtplaatsen poli tiek zwaar beladen was. Donder dagavond was de sfeer kalmer. Zelfs zodanig, dat enkele spre kers hun concentratie verloren. Gerbrand Poster moest tot twee maal worden gewezen op een tij dens de begrotingsvergadering genomen besluit, Peter Bakker werd er fijntjes herinnerd dat de hoorzitting voor bewoners van bet Schilderend waarop hij aan drong al achter de rug was, en wethouder Dirk Terpstra vergat een paar maal achter elkaar het knopje van zijn microfoon in te drukken. ,,We worden een jaartje ouder", luidde de gezamenlijke conclusie. Ilricvrn van lozen Kuiten verantwoordelijkheid van de rcd.vtic Het was me het avondje wel. Nadat de Commisaris van de Koningin enige goedbedoelde woorden over politiek en democratie te berde had gebracht en en passant verkondigde dat ook mannen het moeilijk hebben als ze solliciteren, kwam de burgemeesters ketting weer om de echte burge meestershals en konden we de bonte avond voortzetten. Conférencier Van der Kooi was ingehuurd; hij had zijn boekenkast leeggeplunderd en voor ieder een goedbedoeld en treffend woord over. De raadsvergadering is een toneelstuk, verkondigde dit wel bespraakt afzwaaiend raadslid, en dat hebben we geweten. Popelend van ongeduld zat de CDA- fractie te wachten totdat ze aan de beurt waren met hun motie over de slachtplaatsen. Wat een prachtige voorzet van de WL.TO (Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie), waar mee raadslid Hin de uitverkorene mocht zijn om zijn imago wat op te poetsen. En jawel hoor, leuterend van links naar rechts en bijgestaan door „professional" Jansen, werden wij deelgenoot van de hoogste wijsheid die het CDA zo eigen is. Koolhof mocht niet meedoen, want die had kort tevoren kerstbomen langs zien vliegen en was daarom even niet toe rekeningsvatbaar. Er bleek een plan te zijn, dat geen goed plan was, omdat een ander plan is het verleden ook al niet goed was. Als trouwe honden volgden me vrouw Eelman en de heer Poster de ze processie, als waren zij recht streeks overgevolgen uit het bisdom Roermond. Dit alles uiteraard gevolgd door de eenzame Van Asselt, die zo graag ergens bij wil horen, maar uit het politieke moeras telkens weer met natte voeten thuiskomt. Nee, wat ons betreft kan De Linde boom wel dicht blijven, want toneel met gratis koffie lijkt zelfs voor Cor van Heerwaarden niet haalbaar. Achter de tafel verdedigde Terpstra als een terriër het gedachtengoed waaraan de indieners van de motie zich kortgeleden hadden verbonden. Barendregt paste zich uitstekend aan en kan voortaan net zo goed bij het CDA gaan zitten, want dèn voor en dèn tegen met stemverklaringen was een greep om de kerkdeur open te houden. De avond krijgt een hoogtepunt als bij de verdediging Hin artikel 4 van de Hinderwet memoreert, terwijl hij de Vleeskeuringswet bedoelt en me vrouw Eelman doet er nog een schepje bovenop door hetzelfde met artikel 10 te doen. Ze had ook tevo ren gezegd dat ze alles goed wist, alsof we dat niet zó zouden geloven. Graag wil ik als Texelse corespondent van de Harlinger Courant reageren op het artikel over de opgeviste roerko ning door de bemanning van de TX29, die inmiddels is bijgezet in het Juttersmuseum!? Dat is leuk nieuws voor de Harlinger, dacht ik, nadat ook ik enkele tips kreeg van collega's uit het perswereldje op ons grootste Waddeneiland. Dus erop af voor in formatie. De reacties. Eén van de be manningsleden van de TX29: „Het roestige geval ligt aan de kant tussen het oud ijzer, kijk maar even." Jaap Bakker (jutter): „Dat is een roerko ning die heel oud moet zijn, dat moet naar het Juttersmuseum." Achteraf bleek dat de roerkoning af komstig moet zijn van een stoom schip zo'n 100 jaar geleden, na speurwerk van diezelfde Jaap Bakker. Ik ging inmiddels verder informeren bij het Maritiem- en Juttersmuseum. Medewerker Gelein Jansen, die toe vallig onderweg was naar de redactie van de Texelse Courant: „Waar be moeit Jaap Bakker zich mee, hij is geen medewerker van ons museum. Wij maken zelf wel uit of die roerko ning historische waarde heeft." Con servator W. P. van der Vis later: „Niet leuk dat Jaap Bakker op zijn eigen houtje de pers op de hoogte stelt (het stond al op de Kabelkrant). We weten nog niet of we die roerkoning houden, eerst kijken, rustig over na denken en overleggen met J. Kuiper (Stichting Texels Museum), maar het komt wel goed Dirk, binnenkort wordt de pers officieel ingelicht." De Texelse Courant afgelopen dins dag: „De leiding van het museum ac cepteerde de roerkoning probleemloos." Wat is dat nu allemaal, heren? Nog steeds last van stress rond het me ningsverschil tussen de Stichting Jut tersmuseum en de Stichting Texels Museum? Inmiddels bedankt voor het officiële persbericht, dat ik zo spoe dig mogelijk zou krijgen. Het staat al in de Texelse Courant en in de Hel- derse Courant (Noord-Hollands Dagblad). Dirk Kuiter, Oosterend. Poster schijnt kennis te hebben aan een officier van justitie en zwaait met een papier om dat kracht bij te zetten. Aangezien men vindt dat er tijd moet zijn om alles goed te regelen, gaan we direct over tot stemming, om in Cursussen Witte Engel In poppenatelier De Witte Engel, War moesstraat, beginnen volgende week twee cursussen. Op woensdagmor gen en -avond wordt een cursus ge geven in het maken van een seizoenentafel. Zo'n tafel is een hoekje in het huis waarop de loop van het jaar wordt gevolgd. Dit kan met bloemen en andere zaken die de natuur schenkt, maar het kan ook met figuren die de natuur symbolise ren. Tijdens deze cursus wordt „moe der aarde" gemaakt die in de lente de „wortelkindertjes" die nog in de aarde sluimeren, wekt om zich klaar te maken voor de komende lente. Dan komen de bloemenkindertjes aan bod en als het lente wordt, verschijnt de lentefee. De cursus duurt vier dagdelen en kost f 50,=, materiaal niet inbegrepen. Donderdagavond wordt begonnen met het eerste popje uit de serie „zonnekindpoppen". Dit zijn poppen, gemaakt van natuurlijke materialen en gevuld met schapewol, waardoor ze een kind veel extra bieden aan warmte en speelplezier. Het popje wordt gemaakt in vijf avonden, waar bij alle basistechnieken aan bod komen. De cursus kost /65,=, inclusief ma teriaal, exclusief vulwol. Inlichtingen: Jeannet van Abs, tele foon 13644. ieder geval die tijd niet meer te heb ben. De uitslag is voorspelbaar en ondernemend Texel kan weer gerust ademhalen. Er moet in ieder geval weer eens iets niet. We gaan om elf uur naar huis en zien de voorzitter van de WLTO vanaf de publieke tribune naar het oosten trekken. Voor hem is er tenminste nog hoop. De wijzen kwamen daar immers ook vandaan. M. Roeper, Hoornderweg, Den Burg. Woensdag 17 februari verzorgt E. Bakker-Boerhorst van de Sociale Dienst Texel een avond voor het Ka tholiek Vrouwengilde. Zij vertelt aller lei wetenswardigheden van haar werkterrein, zoals over een verzor gingstehuis en de financiële aspec- tien hiervan. Ook zal zij vertellen wat de Bijzondere Bijstandswet inhoudt. Weinig mensen zijn hiervan op de hoogte. Tevens is er een ver koopstand van de Welfare. De avond wordt gehouden in De Witte Burcht, aanvang 20.00 uur. De entree voor belangstellenden die geen lid van het Gilde zijn, is f7,50. Programma basketbal Zaterdag 13 februari, sporthal Sportlaan: 18.00 u. WGW 5-De Mareis (D) 19.00 u. Pottenwinkel-De Mareis (H) IlinksI Van Kemenade legde uit dat de voor keur voor een vrouw past in het stre ven om in Nederland meer vrouwen in openbare functies te krijgen omdat ze thans nog sterk zijn onderverte genwoordigd. Hij vond het belangrijk om dat nadrukkelijk uit te spreken zodat vrouwen worden gestimuleerd om te solliciteren. Ze zijn zeker niet kansloos en hebben dus een streepje voor bij mannelijke medekandidaten met dezelfde kwaliteit. De profielschets die dinsdag met de commissaris werd besproken was door de raad in onderling overleg op gesteld, zodat ieder er zich in kon vinden. Opmerkelijk is dat de schets wordt voorafgegaan door een be schrijving van de typische kenmerken van de gemeente Texel, waaruit con clusies konden worden getrokken in zake de „zwaarte" van het burgemeestersambt in dit gebied. Profiel Volgens de schets moet de burge- meester bereid zijn minstens zes jaar zijn functie te vervullen. Bij eventuele herbenoeming moet hij er accoord mee gaan dat zijn functioneren wordt beoordeeld. Hij zou tussen 40 en 50 jaar oud moeten zijn, zodat hij na de Texelse periode ook elders nog burge meester kan worden. In eerste in stantie zal de portefeuilleverdeling binnen b en w ongewijzigd blijven. De raad hecht veel waarde aan een burgemeester die een goede manager is, iemand die leiding kan geven en affiniteit heeft met het bedrijfsleven. Hij moet in staat zijn een visie over de gemeente als „bedrijf" te ontwik kelen. Als bestuurlijk coördinator moet hij een democratische en kwali tatief goede besluitvorming bevorde ren en respect hebben voor minderheidsstandpunten. Een eigen mening uiten mag hij ook, met in achtneming van de besluiten van col-t lege en raad. Doelend op reorganisatie en verdere automatise ring die eraan zitten te komen, wordt verlangd dat de burgemeester ook hier leiding aan kan geven. Niet al leen de grote lijnen moeten worden aangegeven, ook belangstelling voor kleinschalige gebeurtenissen binnen de locale samenleving wordt op prijs gesteld. Nevenfuncties De raad vindt dat het burgemeester sambt op Texel zo veel tijd en energie minister van binnenlandse zaken, die op zijn beurt een voordracht maakt voor de Kroon, waarna de koningin tot benoeming overgaat. Van Kemenade denkt in de loop van maart gesprekken met sollicitanten te kunnen voeren. De vertrouwenscom missie uit de raad kan in april of mei aan het werk. Rekening houdend met gebruikelijke opzegtermijnen e.d. is te verwachten dat de nieuwe burge meester in september kan worden benoemd, dus rond de tijd dat burge meester Schipper zijn ambt neerlegt. Van Kemenade benadrukte dat het gaat om een benoeming, dus geen verkiezing. Er wordt rekening gehou den met de meningen van de ge meenteraad en de vertrouwens commissie die in de eerste plaats de vraagt, dat er voor nevenfuncties, voor zover deze niet liggen in het verlengde van het ambt, geen plaats is. In de profielschets wordt voorts ge wezen op de „discrepantie" tussen de Texelse belangen en de wetten en maatregelen van hogere overheden, waarbij onder meer wordt gedoeld op het relatienotabeleid, de visie op de ontwikkeling van kleine kernen, de PKB Waddenzee en de plannen tot sluiting van visserijgebieden in de Noordzee. „Van de nieuw te benoe men burgemeester wordt verwacht dat hij naast de specifieke kennis over dergelijke onderwerpen in staat is de belangen van de gemeente Texel te behartigen en de beleidsvrij heid in wetgeving optimaal benut om voor de gemeenschap zo'n goed mo gelijk resultaat te behalen". Ambassadeur Van Kemenade had er waardering voor dat de profielschets duidelijk is afgestemd op de Texelse situatie. Dergelijke schetsen zijn meestal zo danig, dat ze voor elke gemeente zouden kunnen gelden. Op enkele punten had hij commentaar. Hij waar schuwde tegen het bij voorbaat ver bieden van nevenfuncties. Het kan voor een gemeente heel profijtelijk zijn als een burgemeester zitting heeft in landelijke organen, bijvoor- Van Kemenade ging ervan uit dat het signaleren van de „discrepantie" tus sen landelijke wetten en plaatselijke belangen niet betekent dat men zich aan landelijke wetten wil intrekken. Verder vond hij dat de Texelse raad een te sterk accent op de manager- scapaciteiten van de nieuwe burge meester had gelegd. „U wilt een bedrijfsleider inplaats van een burge meester, maar een burgemeester is primair iemand die een politieke de mocratie goed laat functioneren". Procedure Tot eind februari kunnen zich kandi daten melden voor de Texelse burge meesterspost. Er worden tien tallen sollicitaties verwacht. Die moeten aan de koningin zijn gericht, maar ko men terecht bij de commissaris van de koningin, die nadere inlichtingen inwint. Alle sollicitanten krijgen de profielschets en de notulen van de vergadering waarin de profielschets is besproken alsmede andere informatie over Texel. De commissaris nodigt dan 15-17 geschikt lijkende kandida ten uit voor een gesprek. Op basis daarvan maakt hij een se lectie van 5-6 personen. De vertrou wenscommissie van de Texelse raad gaat daarmee praten en brengt ad vies uit aan de commissaris. Die maakt dan een aanbeveling van minstens twee kandidaten voor de „Texelse" geschiktheid beoordelen, maar hogere overheden koesteren voorkeuren van andere aard en die kunnen ook een rol spelen. De erva ring leert echter dat in 80 tot 90% De gemeenteraad heeft uit eigen kring een vertrouwenscommissie in gesteld, die de sollicitatieprocedure voor de nieuwe burgemeester zal be geleiden. Alle fracties leveren één af gevaardigde. Voorzitter van de commissie is Gelein Jansen (CDA). Gerbrand Poster (Texels Belang) is vice-voorzitter en Peter Bakker (Groen Links) secretaris. De andere leden zijn Klaas Barendregt (VVD), Jan van Asselt (onafhankelijk) en Hans Roeper (PvdA). van de gevallen de kandidaat die de vertrouwencommissie het meest ge schikt acht, ook werkelijk wordt benoemd. Zeer veel nadruk legde de commissa ris op de geheimhoudingsplicht van de vertrouwenscommissie. Namen van kandidaten mogen niet bekend worden en de commissie mag bij derden geen inlichtingen inwinnen over de kandidaten. Anders zouden beeld de raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening of de Raad voor Binnenlands Bestuur. Dat levert con tacten op waardoor met succes ge- lobbied kan worden, zodat de ambassadeursfunctie van de burge meester beter tot zijn recht komt. Commissaris der koningin Van Kemenade meester. en loco-burgemeester Barendregt leidden de discussie over het profiel van de nieuwe burge- iFoto Harry de GraafI De gemeenteraad als geheel maakt het weinig uit of de nieuwe burgemeester een man of en vrouw is, maar de minister van binnenlandse zaken en de commissaris van de koningin denken daar anders over. Als er vrouwelijke sollicitanten zijn die aan de eisen voldoen, zullen ze daaraan de voorkeur geven. Hierop wees commissaris van de ko ningin prof. dr. J.A. van Kemenade dinsdagavond in de Texelse raadzaal, toen daar werd gsproken over de profielschets (opsomming van de eisen van bekwaamheid en geschikt heid) die de gemeenteraad met het oog op de benoeming van de opvol ger van burgemeester Ton Schipper heeft gemaakt.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5