Cjrocn '2jvarLrJexelsin het harL, Wéér geluidsoverlast door schietoefening Vliehors i ,1 N Herstel Mokslootvallei kost ruim een miljoen Eerste van 36 villa's Kamperfoelieweg gereed ummer bakker bv. -Jj orszel Pad Provincie geeft f200.000,- Ql Man op het dak Minder geld voor dorpsvernieuwing Texels Belang komt met alternatief plan inning van toeristenbelasting - VERDER IN DIT w Commissie geeft Schumaker half jaar voor bouwplan s* Kampioenschap veldrijden Nieuw produkt van BD-boerderij Donatus w Reportage: TC-verslaggeefster tien dagen tussen de mariniers in Noorwegen Informatienummer ambulancedienst Vuurtorenwachters blijven voorlopig Gezinszorg centraal op open dag Overkoepeling Een briljant idee! Even naar hogere sferen Zaterdag 20 februari gaan wij op reis. Graag tot ziens op maandag maart. opent zaterdagmiddag 27 februari 13.00 uur ^OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10759 VRIJDAG 19 FEBRUARI 1993 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741 Telefax 02220-14111. ledactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel 02220-12741 Verschijning dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs 748,50 per half jaar; 71,35. Geen krant gehad? Bel 02220-12741 Buiten kantooruren bel bezorger Redactie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 748,50 per half jaar; Los 71,35 Schietoefeningen met scherpe munitie op de Vliehors hebben woensdagmiddag opnieuw tot geluidsoverlast op het noorden van Texel geleid. Het incident werd veroorzaakt door het voortij dig ontploffen van zware bommen. Dit antwoordde de comman dant van Vliegbasis Leeuwarden gistermorgen op vragen van burgemeester Schipper die tevergeefs verzocht de oefeningen stil te leggen. De overlast komt op het moment dat het college het ministerie van Defensie vraagt om opheldering over de vlieg- manoeuvres. Om de geluidsoverlast te beperken hebben de scherpe bommen (500 ponders) een vertraagd onste- kingsmechanisme, waardoor ze pas exploderen in het zand. Omstreeks 16.00 uur woensdagmiddag ging het chter mis. Geraakt door een wegspringende scherf kwam een bom bovengronds tot ontploffing. De enorme knal die daarop volgde, leidde in De Cocksdorp tot overlast. Ge schrokken door de knal konden po ny's van een groep ruiters van de Stichting Paardrijden voor Gehandi capten alleen dankzij kordaat ingrij pen van de begeleiders in bedwang worden gehouden. Op het gemeentehuis kwamen kort daarna telefonische klachten binnen. Namens de dorpscommissie van De Cocksdorp nam voorzitter Bas van der Beek contact op met de burge meester. Van der Beek: „Het schudde allemaal weer behoorlijk. Volgens mij ■werden de normen flink overschre- Iden." Voor zover bekend hebben drukgol ven niet tot schade geleid. Bij soort gelijke oefeningen vorig jaar was dat wel het geval. Doorgaan Burgemeester Schipper vindt dat oe feningen als deze niet kunnen. Vol gens de vliegbasis-commandant is echter sprake van een incident. Een tweede reden waarom de beschietin gen moeten doorgaan (tot komende dinsdag) is de betrokkenheid van een squadron dat mogelijkerwijs in Bosnië wordt ingezet en waarvoor volgens de commandant geen andere oefen- gebied beschikbaar is. Nog steeds is er woningnood. Een bepaalde categorie huizen hebben we natuurlijk zat, maar vrijwel geen betaalbare koop- en huurwoningen voor bijvoor beeld minder draagkrachtigen en jongeren. Bovendien, 13000 inwoners 47.000 toeristen vol' Hoe zit dat dan?! Het hele eiland gonst momenteel van de bouwactiviteiten. Voor wie? Als je dagelijks langs de Elemert komt, zie je het nieuwe VVV -kantoor gestadig groeien. De dakpannen liggen er inmid dels op, maar ligt men ook op schema? Het wordt een domi nerend pand, dat zeker nog tot veel discussies zal leiden. De infrastructuur rond het parade- paardje van Jaap Dekker c.s. heeft men ook aangepakt. Langs de westzijde van de Ele mert ligt een splinternieuw trottoir met maagdelijke tegels. We weten allemaal dat de Ge meente Texel haar medewer kers in de watten legt en dat niets te veel is. Maar een privé- pad van kantoor naar huis voor een aldaar wonende topambte naar gaat wel erg ver. In het kader van straatnamen, geïnspireerd op houten sche pen met ijzeren kerels dopen wij deze smalle promenade tot „Het Praampad"... Horszei In de brief van de gemeente aan staatssecretaris van Defensie Mr. B.J.M. baron van Voorst tot Voorst spreken b en w hun verontrusting uit over de voorgenomen verplaatsing van de schietactiviteitén van het oe- fengebied de Noordervaarder naar de Vliehors. De brief verwijst naar een rapport (dat met medewerking van Een bewoonster van een huis in de Parkstraat werd in de nacht van maandag op dinsdag wakker van la waai op het dak. Daar bleek een man te zitten. Toen ze hem vroeg wat hij daar deed vertelde hij dat hij op de vlucht was. De vrouw waarschuwde de politie, maar ondertussen ging de man er vandoor. defensie is samengesteld) waarin staat dat de gevolgen die de samen voeging heeft op het milieu moeten worden onderzocht. Het college ver bindt aan de verplaatsing van de Noordvaarder verder de voorwaarde dat dit niet ten koste van de leef baarheid op het eiland mag gaan. De gemeente vraagt zich af of door de samenvoeging van de oefengebieden het streven van defensie om de ge luidsoverlast met een kwart omlaag te brengen, weikan worden waarge maakt. Het college wil dat defensie gegevens verstrekt waaruit blijkt dat gewijzigde aanvliegroute, die minder geluidsoverlast zou veroorzaken, in derdaad wordt gebruikt. De subsidie voor stads- en dorpsver nieuwing die de gemeente via een provinciaal fonds krijgt, wordt ver laagd met 17%. Voor dit jaar is het bedrag dat wordt uitgekeerd vast gesteld op ƒ356.720,-. Het geld zal worden aangewend voor verbetering van door eigenaren bewoonde wonin gen en voor aanpassing van woon huismonumenten en beeldbepalende panden. De gemeenteraad wil het bestaande systeem voor de toeristenbelasting voorlopig handhaven. Pas wanneer is aangetoond dat er een goed alterna tief bestaat, voelt de raad voor een andere manier, bijvoorbeeld een ta rief per bed. In de commissie fet liet Gerbrand Poster (Texels Belang) gis teravond doorschemeren dat zijn partij binnenkort een plan voor een alternatief systeem, met het accent op de kleine logiesverstrekkers zal presenteren. Door verhoging van de toeristenbe lasting met een kwartje leeft de dis cussie weer op. Er gaan stemmen op om verschillende tarieven te hanteren of een heffing per bed. Gelein Jan sen (CDA) wilde op de huidige ma nier doorgaan. „Elk systeem heeft voor- en nadelen. Heffing per bed wordt ingewikkeld en onrechtvaar dig." De CDA'er constateerde dat de controle afgelopen seizoen aanmerke lijk is verbeterd. De benodigde gege vens om de gevolgen van het bedden (forfaitair) systeem te bezien ontbre ken, vond Peter Bakker (Groen Links). „Teso-cijfers alleen zijn niet voldoen de. De logiesverstrekkes moeten elke maand een overzicht geven van de verhuur. Dan is de toeristische bezet ting beter in te schatten." Terpstra zegde toe dat met Teso overleg gaan de is. Erna Eelman (VVD) pleitte voor een eenvoudiger systeem, dat minder fraudegevoelig is en met zo min mo gelijk tariefsongelijkheid. „Dat maakt de zaak maar gecompliceerd." Ger brand Poster (Texels Belang) wees de wethouder op een eerder gedande belofte het systeem opnieuw te be kijken. De Mokslootvallei, straks weer nat als vanouds? (foto Archie1 Texelse Courant! Herstel van de Mokslootvallei, die ja ren te lijden heeft gehad van grond waterwinning, kost volgens Staatsbosbeheer ruim een miljoen. De provincie heeft ƒ200.000,- toe gezegd. Ook het Waterleidingbedrijf PWN zal een bijdrage leveren. De helft van alle kosten is voor rekening van het rijk. Aan de Kamperfoelieweg bij De Koog zullen nog vóór deze zomer 36 vakantiewoningen worden gebouwd. Gistermiddag konden aspirantkopers een kijkje nemen in een modelwo ning van Villapark Kamperfoelie die woensdagmiddag werd opgeleverd. Gezien de gunstige ligging verwach ten de initiatiefnemers grote animo voor de villa's aan de rand van het Kamperfoeliebos. De presentatie van de modelwoning is het sluitstuk van planmatige aan pak waarmee al vóór de jongste dis cussie over het slaapplaatsenvraagstuk is begonnen en waarvoor het bestemmingsplan ruimte biedt. Villapark Kamperfoeli grenst aan het kampeerterrein Coogherveld, dat eveneens eigendom is van de initia tiefnemer Cor Zutphen. Om tot kwa liteitsverbetering van de bestaande kampeerterreinen De Luwe Boshoek, Dekkerskoog en Coogherveld te ko men, stemde de gemeenteraad vorig jaar in met de aanleg van het zomer- huizenterrein en verkocht de benodig- Lees verder pagina 2 j De Texelse ambulancedienst heeft met ingang van morgen een nieuw telefoonnummer: 22122. Dit nummer is alleen bedoeld voor vragen over de ambulancedienst en administratie. Voor noodgevallen moet nog steeds worden gebeld naar 06-11. Tot 1 januari 1999 blijven vuurto renwachters Piet Stam en Frans Dreessens in ieder geval in func tie. Deze beslissing van minister Maij-Weggen is gisteren in Leeu warden bekend gemaakt door DGSM. Na de bewuste datum treedt een natuurlijke afvloeiings regeling in werking, wat inhoudt dat vuurtorenwachters die we gens pensioen of om andere re denen ophouden met werken niet worden vervangen. Recreatie-ondernemer Cor Zutphen Iderde van rechtsl temidden van andere belanghebbenden r de modelwoning van Villapark Kamperfoelie. (Foto Gerard TimmermanI Tientallen jaren is water gewonnen uit het Mokslootgebied. Dat gebeurde vooral door de grote vraag naar drinkwater in het zomerseizoen, als het eiland wordt overspoeld door toe risten. Door de waterwinning is in de vallei schade aan de natuur ontstaan. In de oorspronkelijk natte delen is verdro ging opgetreden, waardoor specifieke duinvegetatie is verdrongen door an dere begroeiing. Afplaggen Herstel van de vallei zal bestaan uit bestrijding van de verdroging en het „afplaggen" van de grond. R. Klaas- sen van SBB: „De hele vallei beslaat 1200 hectare. Zo'n 150 daarvan is gebruikt voor waterwinning. Bij het bestek dat momenteel wordt ge maakt wordt uitgegaan van het af plaggen van 30 hectare, want in dat gedeelte wordt het meeste effect van die maatregel verwacht." Klaassen legt uit dat het afplaggen niet het meest kostbare deel van het werk is. „Je zit ook met het afvoeren De Overkoepeling van Texelse Vrou wenorganisaties houdt donderdag 25 februari een open dag in „Bosch en Zee" aan de Pontweg bij De Koog, aanvang 10.00 uur. Thema van de bijeenkomst is de gezinszorg. Aanleiding voor dit onderwerp zijn de vele vragen door leden van de vrou wenverenigingen die over de gezins zorg leven. Wat heeft de gezinszorg op Texel te bieden en welke aanvul lingen zouden wenselijk zijn? Na de inleiding, gehouden door mevrouw Nel Schuyl van de Gezinsverzorging Texel, is er gelegenheid tot het stel len van vragen. Om ongeveer 14.00 uur, na de gemeenschappelijke lunch, gaan de aanwezigen naar het Maar tenhuis voor een rondleiding. De kosten voor alleen de ochtend zi|n f5,- per persoon (inclusief koffie of thee. Wie aan de hele dag deelneemt dient f 20,- te betalen (incl. koffie, thee en lunch). Opgave in verband met de lunch vóór 23 februari bij Marian Vonk, tel. 12266, Lies van Heerwaarden, tel. 13255, of Janneke Zijlstra, tel. 16438. en opslaan van de 50.000 a 60.000 kuub plagsel dat daarbij vrij komt. Bovendien willen we maatregelen ne men om de waterstand voortaan te kunnen beheersen in dit gebied." Deltawerken Op natuurlijke wijze moet opnieuw „vernatting" van de duinvallei plaats vinden. Maar om te voorkomen dat in een erg natte periode het gebied onder water komt te staan, zal een afvoer moeten worden gemaakt. „In het kader van de Deltawerken is over een duiker in de Moksloot een hoog duin gemaakt in de jaren zeventig. Die duiker is verstopt evenals die in onder de Mokweg. Wij willen een buis onder de stormvloedkering door, met kleppen, zodat we water kunnen lozen als het té nat wordt." Het werk aan de Mokslootvallei zal ongeveer een half jaar in beslag ne men. SBB wil het liefst dat er in ju li/augustus mee wordt begonnen, maar gezien de duur van het werk moet misschien voor een eerder aan- vangstijdstip worden gekozen. I.M. ADVERTENTIE Groeneplaats I.M. ADVERTENTIE soks

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1