Film Donatus is avantgarde met ingedikte yoghurt Wlexels Mensen oud Papier Bedrijvig/W Wat ik zeggen wou TEXELSE^" C0URANX Hardnekkige strijd bowlingcompetitie Explosieven Taxichauffeurs behalen E.H.B.O. Wedstrijden SVC Jaarvergadering menvereniging Stijldansavond Vergadering Koogerslag Filmfeest voor de jeugd Texelse slachterijen Probleemloos? VRIJDAG 19 FEBRUARI 1993 Het bowlingteam van Albert Heijn haalde deze week alle punten binnen tegen het tweemansteam van Team Four. Het bowlingteam IBS/Oe- le/Schoo liep deze week als een trein. Vooral Menno Schuijl had een goede dag en scoorde als het noodzakelijk was. Maar hij kon niet op tegen het geweld van Paal 12, die er met de winst vandoor ging. Hotel Strandple- vier, die tegen LBL speelde, kreeg de punten niet cadeau, ze moesten er alles aan doen om winst te behalen. Met een serie van 678 punten van Piet Kok kon ook hotel Tatenhove de winst mee naar huis nemen. Spannend was de strijd tussen Dro gisten] Mets en Bedrijven Service Dekker. Even leek het erop dat Be drijven Service Dekker de winst zou binnenhalen, maar bleek toch niet opgewassen tegen de dames en Drogisterij Mets. Bij de huisvrouwen waren het de dames van MMCM die drie punten binnenhaalden tegen het sterk spelende Klavervier. Bij de jeugd liepen de gemoederen hoog op. Voor het team van de Strandple- vier haalden Ronald Blijerveld en Ro bert van Splunter de overwinning binnen tegen Kiosk Pad Opduin. Uitslagen: Drog. Mets-Bed. Serv. Dekker 3-2; Stunt team-Tabakshop 1-4, Hotel Tatenhove- Last Minnet 5-0; All Stars-Champion Sisters 1-4, Verseput Verz.-TZN 3-2; Piama- Baanbrekers 1-4; LBL-Hotel Strandplevier 1-4; Hotel de Weal-Timmers Tearoom 4-1; Sommeltjes-Hocus Pocus 5-0; IBS/Oe- le/Schoo-Paal 12 2-3, Team Four-Albert Heijn 0-5 Huisvrouwen:Pms-T. Fords 3-1; Question- Tabekashop Mets 1-3, Klavervier-MMCM 1-3; Jeugd: Hotel de Strandplevier-Kiosk Pad Op- duin 4-0; De Mastino's-La Casarole 1-3; Deurdouwers-Drog Mets 3-1; Actie Albanië. De spullen voor de inzameling voor een ziekenhuis in Al banië moeten voor 24 april, maar vóór woensdag 24 februari binnen zijn bij Jan en Paula Brouwer aan Zuidhaffel. Behalve de eerder ge noemde spullen zijn ook closetpotten en wastafels welkom. Kuperus. Oplettende lezers vermoed den het al. De geboortedatum van il lustrator Sjoerd Kuperus, over wiens werk vorige week een expositie werd geopend, is niet 10 februari 1993, maar 10 februari 1893. De expositie in de raadhuiskelder duurt tot 12 maart. Een agrariër uit De Cocksdorp haalde tijdens werkzaamheden met een cul tivator twee brysantgranaten naar boven. De duik- en demonteergroep van de marine heeft deze en andere gevonden explosieven op vrijdag on schadelijk gemaakt. Dinsdag zijn in Den Helder vijf chauf feurs geslaagd voor het EHBO diplo ma. Ook behaalden zij het diploma reanimatie. De chauffeurs Joop Kay- ser, Maurice Kleinveld, Yvonne Gort, Lorenz de Ruyter en Bob Hoogenraad zijn alle werkzaam bij Taxicentrale Grootjen. Mark van Rijsselberghe naast zijn nieuwe geesteskind. (Foto Pip Bernard! Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opge haald in de volgende straten: 6. Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul en Schoorwal. Maandag zijn er in het Eierlandsche Huis onderlinge wedstrijden geweest I van de gymafdeling van SVC. De spannende strijd werd door veel ou ders aan de kant bekeken. Uitslag: categorie A: 1. Janet van den Bent; 2. Saskia van de Beek; 3. Josien Westdorp; Categorie C: 1. Bo-Claire Verhagen; 2. Eva van der Linde; 3. Wendy van de Beek; Categorie D: 1. Dusanka de Jong; 2. Geri Koorn. Ver plichte oefenstof: 1. Ingrid Saai; 2. Angelique Veldman. Donatus heeft een nieuw zuivelpro- dukt toegevoegd aan het bestaande assortiment, de avantgarde. Een kruising tussen yoghurt en kwark, nieuw in Nederland en min of meer toevallig ontwikkeld in Engeland. Een voormalig medewerker van de zuivel- boerderij probeerde op eigen houtje kwark te maken. Maar hij had een probleem - de substantie werd niet dik genoeg. Hij raadpleegde Mare van Rijsselberghe. Uit dat gesprek en de daarop volgende experimenten ontstond een nieuw zuivelprodukt. Marc van Rijsselberghe: „Het is een beetje naar het idee van de ouder wetse hangop. Alleen wordt het nu gemaakt met moderne middelen, dus geen verzuurde melk die uithangt. Vanavond om acht uur is er een jaarvergadering van de Texelse men vereniging „Tussen Wad en Duin" in manege Akenburg. Op de agenda staan de geplande activiteiten voor het komende seizoen. Ook zal er de ze avond een bestuursverkiezing zijn waarvoor Dhr. R Beers en mevr. L. Eelman zich herkiesbaar stellen. In het Eierlandse Huis wordt zaterda geen stijldansavond gehouden, aan vang 20.30 uur. Jong en oud is welkom, de toegang is gratis. Er zijn genoeg muziekbanden, maar wie eigen muziek wil meenemen is welkom. Feitelijk is dit produkt een meer uit gelekte yoghurt met biogarde cultu ren." Voor het maken van een liter kwark is er vier liter melk nodig, bij yoghurt is de verhouding één op één. Bij de avantgarde ligt die verhouding ergens in het midden. De naam is onstaan uit een woord grapje (daar zijn ze nogal goed in bij Donatus). „Wij hadden het steeds over het produkt na de garde, échter de garde, dus avantgarde". Vanuit het frans vertaald is de letterlijke beteke nis 'voorhoede'. Dat er ook een zeer glossy modeblad bestaat met die naam deert Mare niet. Echter, de naam Avantgarde zal eerder geasso cieerd worden met mode, vormgeving en moderne kunst dan met ingedikte yoghurt. Zonder meer - heerlijk. Fris zuur, aan genaam van dikte (ongeveer als Bul gaarse yoghurt) en zeer glad en fluwelig van structuur. Qua smaak - en ook qua prijs - heeft deze avant garde een brug geslagen tussen kwark en gewone yoghurt. Vanaf vandaag is dit produkt verkrijgbaar op de Texelse markt. Marija Westerlaken De nieuwe tennisvereniging Koo gerslag vergadert maandagavond om 20.00 uur in de Stappelandhal. Alle leden zijn welkom en nieuwe leden kunnen zich tijdens de vergadering aanmelden. Cinema Texel heeft voor de ko mende Carnavalsvakantie een pr achtig familie-programma samen weten te stellen! Twee films die uitermate geschikt zijn voor het hele gezin: BELLE EN HET BEEST en HOME ALONE 2. „Home Alone 2" is natuurlijk wel een soort film waar je van moet houden, want het is een kopie van Deel 1, met dezelfde senti mentele en wat quasi-sadistische humor - vaak in de sfeer van dik hout zaagt men planken. Boven dien speelt de film in New York, een locatie die we nog kennen van de Flodder-familie, en die een verzamelplaats is van gek ken, rijken en duiven. Alles kan en alles mag, niets moet en je moet zelf maar zien overeind te blijven. Wie voor Home Alone 1 plat is gegaan, zal dat zeker ook voor Deel 2 doen. de kleine Ke vin gaat wederom niet met zijn familie mee op vakantie, omdat hij per ongeluk in het verkeerde vliegtuig is gestapt. Maar zo zie lig is dat niet, want de kleine opstandige snotaap verveelt zich geen moment en maakt in zijn eentje in NY meer mee dan de hele familie-Flodder met elkaar. De film is in ieder geval de twee de mega-hit voor de jonge Ma- caulay (Mac) Culkin, hetgeen hem ongewtwijfeld een hoop fans oplevert, die waarschijnlijk allemaal hopen dat ie nooit ouder zal worden... Belle en het beest Belle en het Beest eindelijk op Texel! Na een wel zeer succes volle draaiperiode in de grote ste den - de laatste weekenden draaide tijdens de matinee- voorstellingen in bijna alle bio scopen in Amsterdam alleen deze ene film - kunnen we nu dan in onze eigen bioscoop ken nismaken met de Disneyversie van het aloude verhaal van Cocteau. Hoewel de animatie-films van Disney praktisch altijd een EO- achtige moraal hebben, zijn de hoofdrolspelers meestal verwen de lastpakken, zo ook Belle. Eigenlijk is ze zelfs een beetje asociaal. Ze doet niet mee met haar leeftijdgenootjes en wil zich absoluut niet laten versieren door de man die haar wil verleiden. Ze droomt alleen maar verre reizen en verliefd worden op haar eigen droomprins! Ze wil het liefst groots en meeslepend leven! Het Beest daarentegen was ooit een knappe prins, maar was zo egoïstisch en nukkig dat ie is omgetoverd tot een humeurig monster. Pas als hij liefde kan geven en ontvangen zal de beto vering ongedaan gemaakt wor den. Ook zijn hele hofhouding is omgetoverd: tot gebruiksvoorwer pen. Als klok, kandelaar, theepot, kopjes, meubels, noem maar op, zijn het stuk voor stuk karakters die kunnen spreken en bewegen, en ze willen er uiteraard alles aan doen om Belle aan het Beest te koppelen. Want ook dan zal hun betovering ongedaan worden gemaakt. De muziek en de lied jes zijn fantastisch en zullen oud en jong meesleuren en bij ieder een dikke tranen losmaken. De scene waarin alle voorwerpen in het kasteel zich al zingend en dansend aan Belle presenteren is werkelijk magistraal. Een MUST voor het hele gezin! (CvH) KLEINE NEMO IN DROMEN LAND, voor de allerkleinsten, za./zo. en wo. om 14.00 uur HOME ALONE 2, do. t/m ma. om 21.15 uur BELLE EN HET BEEST, do. t/m ma. om 19.00 uur én voor de Filmclub di./wo. om 20.30 uur Hncwn vnn l<-7rp; llmlon vrranlwnnlrlijHinri vnn rrrUrlto In de Texelse Courant van j.l. 12 febr. wordt wel een heel vertekend beeld gegeven van de Texelse slachterijpro blemen, zoals ze tijdens de laatste Raadsvergadering naar voren zijn ge komen. Gemeenteraadsleden zouden slecht geïnformeerd zijn; zich te veel hebbenlaten leiden door emoties en grieven van de machtige landbouw- lobby (waar baseert men dit op?); politiek gewin hoog in het vaandel voeren; slager Aad van Heerwaarden zou zich in de steek gelaten voelen, enz., enz. Alleen is het jammer dat je nergens de achtergrond gewaar wordt. Want wat is er nu precies aan de hand? Wel het gaat, zoals meer gezegd is, om hinderwetproblemen, zowel bij de noodslachtplaats Maricoweg als bij slagerij De Boer in De Cocksdorp. Laatsgenoemde zou niet meer vol doen aan de eisen die tegenwoordig aan een slachtplaats worden gesteld en zou ook niet meer in een dorps kern thuishoren. Met de noodslacht plaats is wat anders aan de hand. De status noodslachtplaats gaat per 1-4-'93 verdwijnen door een verande ring in de wet. Dit betekent dat de noodslachtplaats dan een artikel 4 slachtplaats kan worden, waar alleen nog wrak vee van een redelijke kwali- tiet geslacht mag worden met daar naast gezond vee. De mogelijkheid is dus aanwezig om van de noodslacht plaats een gewone slachtplaats te maken op basis van 600 grootvee eenheden. Een slachtplaats van be scheiden omvang, maar wel met vol doende capaciteit voor Texelse begrippen. Nu is de gemeente al op voorhand niet van plan de hinderwet vergunning te verlengen. Noch van slagerij De Boer noch van de noodslachtplaats Maricoweg1 In plaats van naar een oplossing te zoe ken en te proberen met eventuele aanpassingen uit de problemen te ko- men, hanteert men strak de regels en 'oistert men liever naar klachten van duren (slachtplaats Maricoweg) die helemaal niet op een bedrijventerrein thuishoren en als ze daar zo graag willen wonen, dan nemen ze het maar zoals het is. Voor de georgani seerde landbouw van Texel is dit on aanvaardbaar. Het is toch te gek dat een florerend bedrijf als De Boer met sluiting wordt bedreigd, terwijl nie mand van de omwonenden klaagt over overlast en zelfs Cocksdorpers er schande van spreken, dat de ge meente een dergelijk beleid voert. Het is toch te gek dat een slacht plaats als die aan de Maricoweg, evenzeer met sluiting wordt bedreigd, terwijl deze slachterij nog maar vijf jaar terug met behoorlijk wat ge meenschapsgeldenis gebouwd is en met (niet te vergeten) alle benodigde vergunningen. Men beweert dat de huidige hinderwetverguning niet van toepassing is op de slachtplaats nieu we status, maar is dit wel zo? Van juridische zijde heb ik vernomen dat de wet de status noodslachtplaats niet eens kent en dat in principe met de huidige hinderwetvergunning door gegaan kan worden. Als de gemeen te Texel werkelijk haar nek durft uit te steken en naar oplossingen gaat zoeken, stelt ze zich heel wat realisti scher op dan plannen te ontwikkelen (slachtplaats Oudeschild) die niet haalbaar zijn en een enorme kapitaal vernietiging met zich meebrengen. In feite zou dit de ideale oplossing zijn voor slager A. van Heerwaarden die dan alle voorkomende werkzaam heden zou kunnen verrichten in de slachtplaats Maricoweg. Maar in plaats van zich hier samen met het bestuur van de stichting Noodslachtplaats hard voor te ma ken, stuurt hij allerlei verhalen de we reld in, die er op neerkomen dat alleen een nieuwe slachtplaats nabij Oudeschild van 7 8 ton zijn bedrijf kan redden, zo bouwt hij tesamen met de verantwoordelijke wethouder zijn luchtkastelen, wars van enig reli- teitsgevoel. Wie er iets van snapt mag het zeggen. Kortom, het is nu wel hoog tijd dat men alles terug brengt tot de juiste proporties. Me vrouw Eelman-van der Kooi heeft het vorige week dinsdag in de raad mis schien nog wel het meest kernach tige onder woorden gebracht door te stellen dat de gemeente vanaf de verkeerde kant begint. Eerst moet van alle kanten bekeken en gepro beerd worden de Texelse slachtijen open te houden, en pas als alle we gen bewandeld zijn en mocht blijken dat het allemaal niet lukt, dan kan meh aan een nieuwe slachtplaats gaan denken. Maar men moet niet andersom beginnen. En dit is nu de achtergrond van het verhaal en dat heeft niet te maken met stemming makerij, emoties of persoonlijk gewin, waar Raadsleden en de Georganiseer de Landbouw van beschuldigd worden. In dezelfde Texelse Courant meent ook Maarten Roeper iets te moeten zeggen over de discussie zoals die in de gemeenteraad gevoerd is t.a.v. de Texelse slachterijen. Eigenlijk is het mij de moeite niet waard om op der gelijke onzin te reageren, ware het niet dat hij als administrateur en ad viseur van het bestuur van de stich ting Noodslachtplaats een rol speelt in dit alles. Hij weet dat een deel van de Gemeenteraad en de georgani seerde landbouw in actie zijn geko men om het bestuur van de stichting Noodslachtplaats in de problematiek bij te staan. M.a.w. wij hebben in zicht en standpunten in de openbaar heid gebracht die geworteld zijn in het stichtingsbestuur inclusief dhr. Roeper. Tegen die achtergrond is het wel zeer vreemd dat hij zich nu van een heel andere kant laat zien en de nigrerende opmerkingen maakt t.a.v. bepaalde raadsleden en daarbij zijn frustraties de vrije loop laat. Het komt erop neer dat een aantal ach terlijke Raadsleden nergens wat van begrijpt en zich druk maken op niks af. Op die manier bewijst hij de noodslachtplaats wel een heel slech te dienst en blijft er van zijn geloof waardigheid als adviseur van de stichting Noodslachtplaats niet veel meer over. M. D. Kuiper, voorzitter W.L.T.O. Oosterend Zeer verbaasd was ik toen ik afgelo pen vrijdag het ingezonden stuk van Dirk Kuiter onder ogen kreeg. Aan vankelijk dacht ik bij mijzelf: „Laat maar zitten, het is de zoveelste keer dat er iets in de krant komt waarbij de zaken anders worden voorgesteld dan ze in feite zijn. De praktijk heeft echter geleerd dat zwijgen vaak wordt uitgelegd als „Het zal wel zo zijn" en daar heb ik besliste geen vrede mee, dus hierbij mijn weer woord. Wat is er nu precies gebeurd? Vorige week zaterdag krijgt Jaap Bakker een tip dat er iets interes sants op de haven van Oudeschild ligt, dat is opgevist door de TX 29. Jaap Bakker gaat kijken en treft daar een roerkoning aan, waarvan hij in derdaad denkt dat het iets bijzonders is en wellicht de moeite waard voor het museum. (Jaap Bakker is geen museummedewerker, maar heeft zich vanaf de start van het museum altijd enorm ingezet voor het museum, en nog. We kunnen altijd een beroep op hem doen wanneer we dat nodig vin den. Zo af en toe valt Jaap in bij rondleidingen en in de zomermaan den werkt Jaap als vrijwilliger mee bij demonstraties van visserijam bachten). Jaap Bakker nam inzake de roerko ning contact op met museummede werker Maarten Boon, die op zaterdag op het museum werkzaam was. Om zeker van hun zaak te zijn worden andere deskundigen geraad pleegd. Roy Helleman en Bert Weydt bekijken de roerkoning en zijn una niem van mening dat er tenminste aandacht aan moet worden besteed. Maarten Boon neemt dan de roerko ning aan voor het museum. Dat kon Maarten Boon probleemloos doen, omdat in januari daarover intern nog maals duidelijke afspraken waren ge maakt. „In principe nemen we alles aan, we slaan het op, bekijken het terdege, nemen daarna een beslissing of het interessant genoeg is en is dat het geval, dan zoeken we er een ge schikte plaats voor, wanneer de ruim te op het museumterrein dat toelaat. Wanneer dat niet het geval is, zoeken we er in overleg met de schenker een andere bestemming voor". Zorg vuldigheid troef, dus! Roy Helleman, die als deskundige ge raadpleegd was, belde op eigen intia- tief naar de Kabelkrant. De Kabelkrant belde daarop Jaap Bakker die in zijn enthousiasme de roerko ning al op een plaats op het mu seumterrein bestemde. Ik (Willem van der Vis) was het weekend niet op Texel. Op zondagmiddag belde Jaap Bakker mij thuis op om mij te vertel len dat Maarten Boon de roerkoning voor het museum had aangenomen, en dat Jaap Bakker door de Kabel krant was benaderd en daarover meededelingen had gedaan. Ik heb hierover op maandag een gesprek ge had met Jaap Bakker, waarbij we het eens werden dat dat soort medede lingen via het museum naar buiten moeten komen, en dat dat voortaan ook zal gebeuren. Op maandagmor gen kwam Dirk Kuiter van de Harlin- ger Courant in het museum om informatie over de roerkoning. In het zeer korte gesprek dat ik met Dirk Kuiter had, heb ik hem meegedeeld dat we de roerkoning hadden aange nomen en dat we in alle rust zouden bekijken óf deze de moeite waard zou zijn om op te stellen. Tevens heb ik gezegd dat als we deze op gaan stellen, dat de pers (ook Dirk Kuiter) zou worden ingelicht. Ik heb niet ge zegd, zoals Dirk Kuiter schrijft, dat ik het „niet leuk" vond, dat Jaap Bak ker zelf berichten in de pers bracht, maar dat ik dat „geen goede zaak" vond, omdat dat een taak van het museum zelf is. Op maandagmiddag kwam een jour nalist van de Helderse Courant op ei gen initiatief naar het museum. Kort daarvoor was de roerkoning door me dewerkers van de visserijcoöperatie afgeleverd. Aan deze journalist zijn precies dezelfde mededelingen ge daan als aan Drik Kuiter. Omdat ik vond dat dan ook de Texelse Courant op de hoogte moest worden gesteld, heb ik deze gebeld ook ook exact de zelfde informatie verstrekt. Op dondermiddag is Dirk Kuiter weer in het museum geweest. Ik was op dat moment aan het vergaderen, dus hebben twee van onze medewerkers hem de roerkoning laten zien. Hij heeft op dat moment niet, en ook met later op die dag (telefoon?) aan mij laten weten dat hij niet tevreden was met de gang van zaken. Ik heb „Mensen" is een rubriek met persoonsgebonden nieuws uit Texelse bedrijven, instellingen, maatschappelijke organisaties en verenigingen. Wie een nieu we baan begint, een zakelijk of verenigingsjubileum viert, plaatsneemt in een bestuur, in de vut gaat, slaagt voor een opleiding of om een andere re den vermeldenswaard is, kan voor deze rubriek worden aan gemeld via telefoon 12741. De redactie maakt dan een keus. Aan de Algemene Hogeschool van Amsterdam heeft Erno Endenburg uit Den Burg de titel ingenieur (ing.) in de electrotechniek gehaald. Enden burg liep stage bij de Pencentrale in Oudeschild en verrichtte in de perio de een onderzoek naar het gedrag van energieopwekking door windtur bines die leveren aan de Pencentrale. Endenburg is aangenomen bij de Pen voor een vervolgonderzoek naar de veranderingen op gebied van electri- citeitsvoorziening voor Texel in de ko mende jaren. Peter Dros beheerder van Manege Akenburg heeft het SVh diploma vak bekwaamheid voor het cafébedrijf gehaald. Vermeldingen voor deze rubriek kunnen worden aangemeld bij de redactie, tel. 12741. Dirk Kuiter, nadat ik zijn ingezonden brief onder ogen heb gehad, direct gebeld en hem uitgelegd hoe de vork in de steel zat. Hij betreurde dat het zo is gelopen en dat zo'n mis verstand aanleiding heeft gegeven tot zijn boze ingezonden brief. We heb ben afgesproken dat we, net als al tijd, bij interessante zaken hem op de hoogte zullen stellen. Waarom nu zo'n enorm uitgebreide uitleg over deze zaak? Om aan te geven dat we met dit soort zaken proberen zo zorg vuldig mogelijk te werk te gaan. In het verleden zijn heel veel voorwepen aangenomen door het Maritiem en Jutters Museum, om vervolgens in de collectie te worden opgenomen. Na de weigering van het kanon, te recht of onterecht, wordt van het eerstvolgende voorwerp dat wordt aangenomen direct een „hot item" gemaakt. Termen als „probleemloos" en „pikant moment" in de krant van vorige week dinsdag illustreren dat. Kunnen wij als museum straks voor werpen NIET aannemen, omdat we die niet kunnen plaatsen of onge schikt vinden, zonder half Texel over ons heen te krijgen? Dank u, maar daar pas ik voor, op zo'n manier valt er niet te werken. We proberen op het museum zo zorgvuldig mogelijk te werk te gaan, meer kunnen we niet doen. De roerkoning is probleem loos aangenomen, maar op deze manier wordt er een probleem van GEMAAKT. Willem-Peter van der Vis Adjunct-directeur MJM (op persoonlijke titel) Oudeschild

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5