N Cjrocn r/ujarLrJexels in het harL, Storm zet haven blank en slaat veel duin af boerenachterham f2,94 „Politiek dichter bij de mensen brengen" „TEXEL, IN HET VOETSPOOR VMJAC.P. THUSSE"™.,,. Schade door onverwacht hoog water ummer Waslijn vol kangoeroes D'66 weer aktief op Texel RESERVEER NU ALVAST opent zaterdagmiddag 27 februari 13.00 uur VERDER IN DIT w Welkoopwinkel groter en overzichtelijker Terug van weggeweest: Kiek deer nou toch es Goedgekeurde dekhengst van Aad van Heerwaarden Vinke veldritkampioen w Gijs Oskamfonds voor publicaties uit vereniging Lugubere kippenmoord Reddingboot rukt uit maar treft niets aan 7 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10760 DINSDAG 23 FEBRUARI 1993 De drie bedrijfsruimten van de Visserijcoöperatie op de havenkade stonden zondagochtend blank, maar er was geen schade. De kwetsbare spullen lagen op de stellingen, zodat alleen net ten. touwen en dergelijke op hun zeewaardigheid" werden getest. Met negen man slaagden de vissers erin het water in drie uur tijd weg te werken. ..Het was er nog gezelliger dan onder de preek....", luidde de conclusie. Op de foto zijn v.l.n.r. Jaap Vlaming jr.. Jaap Vlaming sr., Blem Vlaming en Kees Boersen sr. in actie. Dat de Oudeschilder haven onder (water staat is geen zeldzaamheid, maar de stormvloed verraste menig een. Bi] diverse bedrijven, waaronder de Visserijcoöperatie, Havenzicht, firma Daalder en Scheepstimmerbe- drijf Hemelrijk, drong het zeewater binnen. Niet alle ondernemers slaag den erin hun spullen op tijd in veilig heid te brengen. Ernstig gedupeerd was scheepstimmerman Jan Hemel rijk, wiens machines, gereedschap en boekhouding onder water kwa men te staan. De schaafmachine, cirkelzaag, andere machines en handgereedschappen 'an Hemelrijk bevonden zich op een werkbank. Uit voorzorg had hij een vaterdicht schot geplaatst, maar :ondagochtend vroeg was het water laar al overheen gegaan. Hemelrijk: Zaterdag was de situatie met veron- rustend, het water stond niet eens op de kade. Zondagochtend zou het m negen uur hoog water zijn, maar oen ik om om half zeven naar het )edrijf ging, was het al te laat. Ik kon lelemaal niks meer redden." Hij schat dat het water in zijn werk- >laats tot 1.40 meter hoogte reikte. I.M ADVERTENTIE Pluma gegrillde 150 gram van ƒ4,94 voor max. 300 gram per klant Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pag 6 I.M ADVERTENTIE (Foto Bert Koning) Het is nog niet bekend of zijn eigen dommen als verloren moeten worden beschouwd. Hemelrijk heeft de elec- tromotoren van de machines verwij derd en naar electrabedrijf VEM in Den Burg gebracht. „Daar worden ze in zoet water gespoeld en vervolgens gedroogd. Ze proberen de boel te redden, maar of dat lukt, is de grote vraag." Kritiek In Oudeschilder kringen viel kritiek te beluisteren op de havendienst, die een aantal ondernemers pas laat had ingelicht. De leiding van Rijkswa terstaat Texel neemt het op voor de dienstdoende havenmeester Hans Boks. Mart Zijm: „We hebben de gang van zaken maandag doorgeno men en zijn tot de conclusie geko men dat hij zijn uiterste best heeft gedaan om de betreffende mensen te pakken te krijgen. Sommigen waren echter moeilijk bereikbaar. Het is trouwens een extra service, de ha venmeester hoeft het niet te doen. De mensen rekenen er echter wèl op." Vrijdag stond de haven van Oude- schild al even onder water toen de zee een hoogte van 2.10 meter boven NAP bereikte. Hans Boks: „Het noor delijke deel van de haven stroomt over bij plus 1.60 meter. De nieuwe kade in het andere gedeelte is echter 2.05 meter, dus daar zijn niet zo gauw problemen." Ondanks de harde wind was de ver- Lees verder pagina 2 Zondagochtend omstreeks acht uur. het water bereikt z'n toppunt. Links het havenkantoor; tegen het tallud is wrakhout aangespoeld (Foto Ben Koning) Geen wapperende lakens, hand doeken en onderbroeken, maar een vrolijke beestenboel. De waslijn van hulpstrandvonder Jaap Groen uit De Cocksdorp hing gisteren vol met Australische speelgoeddieren. De pluche kan goeroes met jong in de buidell en koalabeertjes droogden in de Texel se wind na een nat avontuur. Ze waren afkomstig uit een gele post zak, die gisterochtend nabij de vuurtoren in zee dreef. Hoofdkust wachter Piet Stam ontdekte het en waarschuwde Groen, die er met reddingboot Beursplein Vijf op af ging. Het bleek te gaan om een verzegelde postzak uit Australië, met een lengte van 1.50 meter. Behalve de knuffels bevatte de zak een ouderwetse grammofoon. Het raadsel werd gisteravond opgelost dankzij Maarten Jan Boon uit De Koog, die bij paal 17 en paal 20 één gele en drie witte postzakken vond. Alle vier met bestemming Duitsland. Twee zakken waren half open en bleken onder meer mu- ziekcassettes, Ip's, videobanden en fotoalbums met familiekiekjes te bevatten. De verpakking van de gele zak vermeldde een adres in Hannover. Als een ware Sherlock Holmes ging Boon op speurtocht en kreeg weldra de betreffende Duitser, genaamd H.J. Plich, te pakken. De man sprong een gat in de lucht van vreugde en vroeg de Texelaar de zak open te maken. En ja hoor, daar kwam een koperen grammofoon-hoorn tevoorschijn, behorend bij de door Groen opge viste langspeler. Plich, 51 jaar en werkend in de bouw, had tijdens een bezoek aan Australië in 1984 een dergelijk exemplaar gezien en aan kennissen gevraagd zo'n grammofoon op te sturen als zij er eentje zouden vinden. Pas afgelo pen jaar lukte dat en op 23 de cember werd de grammofoon in West-Australië verscheept voor een twee maanden durende reis naar Duitsland. Tot gisteravond wist Plich echter niet dat zijn vu rig gewenste stuk antiek over boord was geraakt. Het was een beetje nat, maar zeker niet door weekt, wat doet vermoeden dat de postzakken niet zo lang in zee hebben gedreven. Maarten Jan Boon heeft de spullen onderge bracht bij zijn vader, die hulpstrandvonder is. Plich beloofde zijn grammofoon binnenkort zelf te komen ophalen. (Foto Bon Koning) Een kleine groep Texelaars probeert D'66 op het eiland nieuw leven in te blazen. De politieke partij heeft zich inmiddels ingeschreven voor de ge meenteraadsverkiezingen die volgend jaar worden gehouden. ,,We willen de politiek dichter bij de burger bren gen", zegt mede-initiatiefnemer Ge rard Zoetelief. We vroegen Zoetelief waarom D'66, dat in eerdere verkiezingen (nèt) geen zetel bemachtigde, nu weer aktief wordt op Texel? „Waarom niet? Uit landelijke verkiezingsenquêtes blijkt dat ruim 19 procent van de kiezers op D'66 stemt." Volgens deze bere keningen moeten op Texel twee tot drie zetels haalbaar zijn. Teleurgesteld in de lokale politiek is Zoetelief niet zozeer. „Maar we den ken dat het eenvoudiger en efficiën ter kan. De onvrede onder de Texelaars over de gemeentelijke besluitvorming neemt toe. De men sen weten niet meer wie ze moeten aanspreken." Zoetelief en de zijnen zien voor de dorpscommissies een grotere taak weggelegd. D'66 wil proberen de groei van de administra tieve rompslomp vanuit het gemeen tehuis te verminderen. Charisma De aankomende politicus denkt dat Texelaars uit alle lagen van de bevol king zich aangesproken voelen door D'66, dat na de terugkeer van Hans van Mierlo in de landelijke politiek een explosieve groei doormaakte. Of Zoetelief een gelijksoortig charisma heeft, is volgens de Texelaar niet be palend voor het succes. Wel denkt hij dat de recreatie-, horeca- en mid denstandsector, die hij onderverte genwoordigd vindt in de raad, willen dat D'66 stemrecht krijgt in de ge meentepolitiek. „Maar we zien ook de vrouwen als een belangrijke doel groep." „We beginnen met een enthousiaste, bekwame groep mensen. Als je het doet, moet je het goed doen." Hij doelt op Lourens Westbroek, Pieter de Groot en Caroline de Groot uit Den Burg en Els Whyte en Joke de Boer uit Oosterend. Mensen die voor zichzelf een actieve rol in de politieke partij zien wegge legd kunnen contact opnemen met Pieter de Groot. tel. 13083. Reddingboot Beursplein Vijf kwam zondag vergeefs in actie. Duitse toe risten hadden twee rode lichtkogels gezien en waarschuwden vuurtoren wachter Piet Stam. Die ontdekte met de radar op de vuurtoren een echo op de Vliehors en waarschuwde red- dingbootschipper Jaap Groen. De Texelse KNRM-mensen waagden om 21.00 uur een tochtje naar de Vlie hors, maar konden daar niets ontdek ken. De wipperploeg van Vlieland trof later een container aan. Het vermoe den bestaat dat de rode lichten die zijn waargenomen afkomstig zijn van een passerende helikopter. Er was veel heli-verkeer wegens reddingsac ties bij Terschelling, waar twee sche pen (de Duitse coaster Linda Buck en het Poolse schip Humling) in ernstige nood verkeerden en een boorplatform dreigden te rammen. I.M. ADVERTENTIE Een boek dat het Texel van Jac. P. Thijsse en het Texel van nu op aantrekkelijke wijze verenigt. Aan de hand van dit boek kan men zich een goed beeld vormen van de veranderingen die zich de afgelopen eeuw op Texel hebben voltrokken. Tevens wordt vastgesteld dat Texel nog steeds over een indrukwekkende natuur lijke njkdom beschikt. Het boek nodigt uit tot kijken en vergelijken. Ruim 120 pagina's, merendeels in full color, gebonden met linnen rug Voorintekenen bij: Het Open Boek Binnenbuig 3. tel 13657 Langeveld en de Rooy Parkstnat 10. tel. 12741 Tot 15 mei f32,50, daarna f39,90. Verschijningsdatum 17 juni 1993. Een uitgave van Drukkerij Langeveld en de Rooy Parkstraat 10. Den Burg telefoon 02220 - 12741 fax 02220 - 14111 (De wonntekenprys is exclusief loor Texel e, r de leden \-an Xbgelbeschemur^ Nederland). r advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v., Postbus 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111 edactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel 02220-12741. erschijning dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ48.50 per half jaar; r,s ƒ1,35. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantooruren bel \n bezorger Redactie buiten werktijd Frans Hopman, Pater Witteplem 27, len Burg, telefoon 02220-15472. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25 01.742: I.N.G. bank nr. 67.34.60 398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 148,50 per half jaar. Los ƒ1,35 Extreem hoog water heeft zondagmorgen de haven van Oude- schild blank gezet en daar nogal wat schade veroorzaakt. Ge- leel onverwacht steeg het waterpeil naar plus 2.98, fergelijkbaar met de beruchte verhoging van 3 januari 1976, toen een deel van Texels havendorp moest worden geëvacueerd. )e harde noordwesten wind, die in de nacht van zaterdag op :ondag in alle hevigheid de kust van Texel teisterde, leidde net ils vorige maand tot flinke kustafslag. In de tussentijd kan Hemelrijk weinig anders doen dan opruimen. Met hulp van familieleden is de meeste puin inmiddels geruimd. Een deel van de boekhouding, die zich in een kast be vond, is door het zeewater aangetast en ligt thans te drogen. Hemelrijk hoopt dat de motoren donderdag of vrijdag weer in orde zijn, zodat hij zijn machines weer kan gebruiken. Voor de kosten draait hij zelf op. „Ik ben er niet voor verzekerd. M'n be drijf staat in het buitengebied, net als strandpaviljoens, en dan kun je je al leen tegen zeer hoge premies verze keren. Gelukkig waren het geen nieuwe machines, zodat ik de kosten waarschijnlijk wel kan opbrengen."

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1