Cjrocn c/wartsJ~exels in het Schipper eist stopzetten oefeningen echte munitie D66 officieel van de grond op Texel n N Luchtmacht laat TNO onderzoek doen „TEXEL, IN HET VOETSPOOR VAN JAC. P. THÜSSE" Maarten Jan Boon: „Dit is mijn allermooiste vondst" ummer H orszel Dreun Gerard Zoetelief gezicht democraten? RESERVEER NU ALVAST Alle Duitse eigenaren opgespoord Minder geld voor herinrichting VERDER IN DIT Een uitgave ran Voorintekenen tot 15 mei. Tot 15 mei f32,50, daarna f39,90. Verschijningsdatum 17 juni 1993. b+ Hoofdingenieur opent expositie nieuwe suppletie „Ome Joop" beklaagt zich na schade door storm Bd Noordijkfonds geeft /1.000,- voor veemarkt Oosterend bv Texel nog steeds in trek bij rolstoelatleten bi Mogelijk twee openbare toiletten in De Koog Bt GVT viert 70-jarig bestaan B» CVO duikt in historie Eerste lepelaar opent zaterdagmiddag 27 februari 13.00 uur TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een gezond welzijn folder met meer dan ƒ10,- aan waardebonnen van drogisterij OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10761 VRIJDAG 26 FEBRUARI 1993 Voor advertenties, abonnementen, etc Langeveld en de Rooy b.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741 Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel 02220-12741 Verschijning dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /48.50 per half jaar; Los H,35. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantooruren bel uw bezorger Redactie buiten werktijd Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /48.50 per half jaar, Los /1,35 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46 9917.636 Rabobank nr. 36.25 01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Burgemeester Schipper heeft woensdagmiddag de lucht machtstaf gebeld en geëist dat de oefeningen met scherpe mu nitie op de Vliehors met onmiddellijke ingang worden gestopt. De militaire top gaf daaraan geen gehoor, maar wilde TNO (Toe gepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek) opnieuw laten on derzoeken waarom de geluidoverlast zo hevig is. „We werken al jaren met deze wapens zonder problemen. We begrijpen niet waarom dat nu anders is", aldus een luchtmacht-woordvoerder. Gisteren had de komst van TNO- deskundigen echter geen nut, want de straaljagers bleven op de laatste oefendag aan de grond. De lucht macht schrapte de oefeningen we gens de weersomstandigheden (slecht zicht). Voor burgemeester Schipper was woensdag de maat vol. Het college van b en w had net besloten een nieuwe brief te sturen aan staatsse cretaris van defensie, baron Van Voorst tot Voorst. Daarin komt te staan „dat de afgelopen periode heeft bewezen dat het huidige niveau van de oefeningen ongeschikt is in verband met de permanente overlast op Texel, met name in de noordkop". Tevens wil het college de noodzaak weten om met scherpe munitie te schieten. Ook rijst de vraag hoe het met de hinderwetvergunning zit. De Vliehors ligt op de grens van twee gemeenten, dus normaal is dat een zaak van Gedeputeerde Staten. Maar omdat het militair oefenterrein betreft en dus „staatsgeheim" is, is dit een rijksaangelegenheid. Afgelast Het was aanvankelijk de bedoeling van de luchtmacht dat dinsdag de laatste oefendag zou zijn. Maar om dat de eerste oefeningen waren afge last wegens de mist, werd besloten er de woensdag en donderdagmor gen aan vast te knopen. De stroom klachten nam woensdag in alle hevigheid toe, na een paar enorme knallen. Burgemeester Schip per: „En er belden niet alleen mensen Verwarrende discussies over slachterijen en onthoofde kippen gaven het plaatselijke nieuws een bloederig tintje. Alsof het een Texelse aflevering van Opsporing Verzocht" betrof, plaatste deze krant een foto van de gevonden bewijsstukken: een groot vleesmes en een muts. Omdat er helaas geen ooggetuigen waren, ontbrak een gereconstrueerd por tret van de laffe dader. Maar wie maakt zich tegenwoordig eigen lijk nog druk over een dergelijk onschuldig berichtje als het da gelijkse tv-geweld en wereld nieuws ons steeds meer afstompen. We roepen wel „er- rug hè!" en zappen snel door naar „Love Letters". De moord op een Engelse peuter door twee tienjarige jochies zorgt voor mas sale, internationale verontwaardi ging. Ach, op Texel loop het allemaal zo'n vaart niet. Dat je je daarin heel erg kunt vergissen, is m april 1945 wel gebleken. We willen ons beschermen tegen de agressie van „de anderen" en daarom moeten onze militairen oefenen. Maar zo komt er toch nooit een eind aan al dat zinloze geweld. Naïef, pacifistisch ge klets van een kip zonder kop na tuurlijk. Verbeter de wereld, begin bij jezelf èn op de Vliehors. Stop met dat nodeloos gedreun Horszei uit de noordkop, maar van het hele eiland. Zelfs in het raadhuis waren de schokken goed voelbaar. Mensen die anders nooit de telefoon grijpen de den dat nu Wel." De verhalen waren dermate indrin gend, dat ook Schipper naar de tele foon greep. „Ik heb eerst de plaatsvervangend commandant van de vliegbasis in Leeuwarden gebeld en daarna generaal Westerhuis in Den Haag. Ik heb hem met klem ver zocht te stoppen met de oefeningen, want eisen kan ik natuurlijk niets." De generaal beloofde de burge meester „iets te doen" met zijn verzoek. Schade Majoor Waalkens van vliegbasis Leeu warden vertelt dat dat „doen" is ver taald in een onderzoek door TNO. Een jaar geleden gebeurde dat ook al naar aanleiding van de schadegeval len op Texel, als gevolg van de in fe bruari gehouden oefening met zware bommen op de Vliehors. Toen kwa men de onderzoekers tot de conclu sie dat meteorologische Voor de herinrichting van het Schilde rend tussen de Emmalaan en de Rey- er Keyserstraat is minder geld beschikbaar dan de gemeente had gereserveerd. Het oorspronkelijke be drag van twee ton is teruggebracht tot ƒ140.000,-. Het verschil van ƒ60.000,- is in andere projecten gestoken. De buurtbewoners krijgen nog gelegenheid om mee te praten over hun toekomstige straat tijdens een hoorzitting. Wanneer die plaats vindt is nog niet vastgesteld. omstandigheden de oorzaak van alle overlast waren. De luchtmacht heeft sindsdien rekening gehouden met het weerbeeld. Majoor Waalkens: „We hebben in september en januari ook al met deze wapens gewerkt. Toen kwamen er geen klachten. Het is ons een raadsel waarom het nu wèl weer mis is." De majoor geeft aan dat de lucht macht de Texelaars best ter wille wil zijn, maar er moet nu eenmaal wor den geoefend. „We hebben zelfs re kening gehouden met paardrijlessen voor gehandicapten door onze plan ning aan te passen." Liegen Willem van der Linde van de manege in De Cocksdorp die het gehandicap tenrijden verzorgt is echter woedend op de luchtmacht. „Ze liegen dat ze barsten. Ze proberen de gehandicap ten te gebruiken om hun goede wil aan te tonen. Ik heb ze alleen gebeld om de tijden waarop ze schoten te vragen, zodat we daar rekening mee kunnen houden. Lesgeven is onver antwoord met die knallen, want de paarden raken overstuur. Als je die lui vertelt dat er zes huisvrouwen van hun paard zijn gevallen, lachen ze zich natuurlijk rot. Maar met die ge handicapten kan je echt niet hebben dat er eentje af valt. Dat geeft brok ken." Van der Linde kreeg te horen dat tot half vier werd geschoten. Hij besloot alle lessen tot vier uur af te gelasten. „Maar daarvoor dien ik wel een schadeclaim in bij de lucht macht." Om vier uur begon het paardrijden voor gehandicapten. „Kort erna volg de een daverende klap en tegen half zes nog twee.... Het is schandalig." Overleg Burgemeester Schipper is er van overtuigd dat de luchtmacht wel zijn best doet om het probleem op te los sen. „De commandant van de vlieg basis heeft mij teruggebeld. Ze hebben zelfs telefoontjes uit Den Oe ver gehad. Behalve TNO is het KNMI ingeseind, dat extra aandacht aan de seismische omstandigheden zal besteden. De commandant heeft me beloofd dat als alle gegevens op een Lees verder pagina 3 D66 is terug op Texel. Gesteund door positieve reakties op hun plan nen heeft een tiental democraten woensdagavond in Hotel Den Burg de partij officieel opgericht. Het bestuur bestaat uit Lourens West broek (voorzitter), Pieter de Groot, secretaris en Frans Visman (pen ningmeester). Lijsttrekker wordt waarschijnlijk Gerard Zoetelief uit De Koog, die voorlopig als woordvoerder optreedt. Voor de Texelse afvaardiging van D66 breekt een drukke tijd om zich in te werken in de lokale politiek. Naast de wekelijkse partij-vergaderingen willen ze alle gemeentelijke commissieverga dering bijwonen. „Om te weten wat er leeft onder de Texelaars zullen we contact opnemen met de dorpscom missies en verenigingen. We willen de lijnen tussen burger en bestuur kort houden, zodat we alert kunnen reageren en het lange-termijndenken kunnen terugbrengen", aldus Zoete lief. „We willen de huidige politieke cultuur hier veranderen." De komende tijd gaat D66 werken aan een verkiezingsprogramma. De uitgangspunten van de partij (o.a. praktisch idealisme) zullen daarop een prominente, maar niet allesbepa lende invloed hebben. „Je moet uit gaan van de bestaande situatie hier." Zoetelief denkt voor deze zienswijze steun te krijgen van -een brede cate gorie Texelaars. „We richten ons niet Recreatieondernemer Gerard Zoetelief stelt zich kandidaat voor D66. op een bepaalde doelgroep, maar proberen iedereen erbij te betrekken. In het land is de diversiteit binnen D66 tenslotte ook groot." Zoetelief belooft dat D66 van tijd tot tijd van zich zal laten horen. Eerder al besloten de oprichters de partij in te schrijven voor de gemeen teraadsverkiezingen van 1994. Inmid dels zijn er verschillende steunbetuigingen binnen. Voor infor matie kan men zich richten tot Pieter de Groot, tel. 13083. paistr*" post In de krant van dinsdag maakten we al melding van de vondst van post zakken met o.a. Australische knuffel dieren en een antieke grammofoon. Maarten Jan Boon was er maandag al in geslaagd de toekomstige bezit ter van de grammofoon op te sporen, een man uit Hannover. De Texelse strandvonderij heeft de Duitser inmid dels toestemming gegeven zijn eigen dom zelf op te halen. Afgesproken is inmiddels dat hij op 6 maart naar De Koog komt, toevallig de verjaardag van de eerlijke vinder. Boon heeft zijn dolblije Duitse gast een verblijf in een appartement van zijn verhuurbedrijf „De Leeuwerik" aangeboden. Emoties Dit aanbod deed hij ook aan twee andere geadresseerden die hij heeft opgespoord. De ene betreft een 65-jarige vrouw uit Gütersloh, een plaats bij Bielefeld. Van haar had hij een postzak met een foto-albums ge vonden. Adres en naam waren door de invloed van het zeewater nauwe lijks leesbaar, maar met hulp van de PTT kwam Boon er uit. De aanvanke lijk moeilijk te ontcijferen naam bleek te bestaan uit een voor- en achter naam. Toen de Texelaar haar belde, werden de emoties haar teveel. „Zij raakte helemaal hotel-de-botel en riep haar dochter om het telefoontje over te nemen", vertelt Boon. De albums bleken afkomstig van een in Australië overleden tante en bevatten naast verscheidene landschapsopnamen, veel familiekiekjes, waaronder oude trouw- en jeugdfoto's. De vrouw wist nog niet of ze ze zelf kwam ophalen; haar man verblijft nog in Australië. Politie De twee postzakken met Ip's en mu- ziekcassettes bleken toe te behoren aan een inwoner van München. Van hem waren naam en adres wel goed leesbaar, maar PTT inlichtingen meld de dat de man niet in het telefoon boek van zijn woonplaats voorkwam, zodat hij niet gebeld kon worden. „Toen bedacht ik dat de politie in München me misschien op het juiste spoor kon zetten. Dat bleek een goe de gedachte. De politie reed meteen naar de genoemde straat en lichtte de man in. Woensdagochtend belde hij op. Hij was zeer verbaasd en wil de zijn platencollectie meteen komen halen. De vader van deze Duitser I.M ADVERTENTIE door Toon Fey Een boek waarin de fenomenale veldkennis en levendige schrijfstijl ran Thijsse tot uiting komt door o.a. afbeeldingen uit zijn onafscheidelijke notitieboek, geïl lustreerd door tekeningen, schilderijen en foto's om het huidige Texel meer bete kenis te geven. Een boek dat in uw boekenkast niet mag ontbreken. Ruim 120 pagina 's, 21 x 26 cm, gebonden met linnen rug Drukkerij Langeveld en de Rooy Parkstraat 10. Den Burg telefoon 02220 - 12741 fax 02220 - 14111 (Dc svonntckcnprys is exclusief \vor Texel ei r dc leden ian \bgelbescherming Nederland) Maarten Jan Boon temidden van zijn memorabele vondst. ..Het mooiste dat ik op dit gebied heb meegemaakt", vind hij. (Foto Frans Hopman) Maarten Jan Boon uit De Koog be zorgde deze week drie Duitse fami lies een geluksdag. De vinder van vier aangespoelde postzakken met tientallen fotoalbums, Ip's, cassette banden en andere waardevolle goe deren, wist met enig speurwerk alle eigenaren persoonlijk te achterhalen en in te lichten. De Texelse lentebode, de lepelaar, is gearriveerd. De eerste vogel werd woensdagavond omstreeks 18.00 uur gezien door Walter en Gerdi Grabowski, nabij hun wo ning aan de Witteweg. De lepe laar was neergestreken op een stuk land en zocht vervolgens naar voedsel in een ondiepe sloot. Binnen een uur ging de sierlijke witte vogel met de lepel- vormige snavel er weer vandoor. Volgens de Grabowski's landt aan het eind van de winter nu al jaren achtereen een lepelaar op precies dezelfde plaats. Vermoe delijk gaat het nu weer om het zelfde dier „Meestal gebeurde dat telkens een week voordat we in de krant lazen dat de eerste lepelaar was aangekomen. Laten we nu zelf maar eens de eerste zijn, dachten we." woont in Australië en zelf sprak hij met een grappige Duits-Engelse tong val." Helemaal gelukkig was de Münche- naar niet, want totaal had hij zeven postzakken laten inschepen met 600 Ip's uit de jaren '60 en '70. De twee bij paal 17 en 20 aangespoelde zak ken bevatten 70 langspeelplaten. Sa men met de andere spullen liggen ze te drogen in de kelder van huize Boon. Leven „Dit is mijn allermooiste vondst", zegt Maarten Jan. „Een partij hout is hard, da's zo dood als een pier. Maar hier zit leven in. Het zijn persoonlijke zaken en als je die bij de eigenaars kunt terugbezorgen, geeft dat veel voldoening. De reacties waren nu al mooi, maar het verhaal krijgt nog een vervolg als ze straks naar Texel ko men." I.M. ADVERTENTIE soks IM-ADVERTENTIE (Jrna fverlr'Jixth ia btf I>ur1_ I I li/n Dorpsstraat 66. De Koo wim I I Parkstraat 20. Den Burg drogisterijparfumerie.fotohandel

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1