Goedkope toiletten met reclame aanvaardbaar? m Bedrijvi gheid Texelaartjes Schietoefeningen Uit het politierapport Zangdienst in Den Hoorn Nieuw speelgoed Speel-o-theek Jeugdtheater in Cinema: „Het verre windeiland" TEXELSE J couRANT Havoklas onderzoekt het Texelse strand Kerkdiensten Den Hoorn Kustwachters hopen op steun 2e Kamer Afsluiting zeskamp in „muziekcafé" Modehuis Moerbeek opent Soks VRIJDAG 26 FEBRUARI 1993 rij staan overleg tussen TNO, de luchtmacht en gemeente Texel wordt gehouden. Wanneer dat gebeurt is nog niet bekend." Een woordvoerder van de gemeente is minder overtuigd van het nut van het TNO-onderzoek. „De bommen zullen tijdens de metingen wel keurig volgens de regels vallen. Kijk, ik snap het allemaal wel. Die jongens moeten straks misschien naar Bosnië, dus moeten ze voor die tijd hebben ge oefend met scherpe wapens. En dat kan alleen maar op de Vliehors. We willen natuurlijk allemaal dat die kna pen behouden terugkeren, maar dan moeten ze wel goed voorbereid weg gaan. Waarschijnlijk heeft de lucht macht speciale mensen in dienst die vol verontwaardiging met de klagers meeroepen dat er inderdaad teveel overlast is. Maar ondertussen wordt er toch geoefend." De gemeente heeft zelf wèl enkele geluidmetingen gedaan. Ambtenaren van de afdeling milieu registreerden het aantal decibellen dat de langs vliegende straaljagers produceerden. Het geluidproduktie lag ver boven de toegestane norm. I Deze week werd de politie twee maal ingeschakeld na een winkel diefstal. Éénmaal bekeurde de politie een 49-jarige inwoner van Den Burg, die maandagmiddag in een winkel in Oudeschiid door het personeel was betrapt op het wegnemen van auto materialen ter waarde van f 40,-. Een scholiere uit De Waal liep op vrijwel hetzelfde moment tegen de lamp in een bedrijf aan de Weverstraat, toen zij tekenmateriaal wilde meenemen zonder te betalen. Het meisje was vorig jaar al wegens hetzelfde ver grijp met de politie in aanraking ge weest. Een Duitse toeriste vond dinsdag op het strand bij De Koog een ont stekingslading van een Duitse mijn. De politie schakelde de Duik- en De- monteergroep van de marine in, die het explosief dezelfde dag nog on schadelijk maakte. Zondag wordt in de Hervormde kerk van Den Hoorn weer een zangdienst gehouden. Medewerking wordt ver leend door de blazersgroep van DEK. Er zullen liederen worden gezongen J uit Joh. de Heer en het Liedboek voor de kerken. Ook kunnen aanwezi gen zelf aangeven welke liederen worden gezongen. De dienst begint om 19.30 uur; iedereen is welkom. De Speel-o-theek heeft de laatste maanden allerlei nieuw speelgoed aangeschaft, zoals een middel eeuws kasteel, een dierentuin, een fietsje en junior Monopoly. Volgende week is de speel-o-theek in verband met de voorjaarsvakantie gesloten, maar maandag 8 maart om negen uur gaan de kastdeuren met speel goed weer open. Voor inlichtingen kan worden gebeld naar R. Struick, tel. 10338. In de voorjaarsvakantie kan de Texel se jeugd genieten van een theater voorstelling. In de bioscoopzaal van Cinema Texel in Den Burg wordt op donderdag 4 maart ,,Het verre win deiland" opgevoerd, een produktie van en door Ella Snoep. Het stuk is een echte familievoorstelling en ge schikt voor iedereen vanaf zes jaar. Ella Snoep is een bekende in de (jeugd)toneelwereld. In 1973 begon ze met haar marionettentheater. Van een kijkkast waarin zij -verborgen- met marionetten speelde, is haar theater uitgegroeid tot een speelvlak waarin zij met verschillende soorten poppen, attributen, decorstukken en zelf als actrice een sprookjesachtige wereld tracht te verbeelden. Van ver schillende voorstellingen verscheen het verhaal in boekvorm: ,,Kip op sokken", Tommie Tod" en ,,Een staart voor oma". Het verhaal van „Het verre windei- Isnd speelt zich niet af op een eiland, maar in een grote stad, mis schien Parijs, Istanbul of Cairo. Daar bevindt zich een stoffenwinkel. Een vrouw die zegt dat ze Hadicé heet en ooit voor de koning van het Verre Windeiland mantels en gelukbrengen de randen maakte, is er nacht waakster. Ze moet er voor zorgen dat de zwerfkinderen 's nachts buiten de deur blijven. Eén kind, Aliza, lukt het wèl zich 's avonds in de winkel te verbergen en ontdekt dan allemaal vreemde dingen.... 'ie nVVefre w'nc'e'land". donderdag 4 maart, 00 uur Entree f5,-. Kaarten in de voorver- oop bij de Stichting Ondersteuning Welzijns werk in d'Ouwe Ulo (tel. 15582). Ook op 4 waart s middags aan de zaal. Organisatie: eugd- en Jongerenwerk Texel in samenwer king met de commissie Kunst en Cultuur. Klas 2Hb van scholengemeenschap De Hogeberg onderzocht vorige week in samenwerking met EcoMare het Texelse strand. Het onderzoek, in het kader van het internationale project Coastwatch, leverde interessante re sultaten op. De scholieren troffen grote aantallen vliescelpoliepen aan, een normaal vrij zeldzaam diertje dat dit jaar veel op de Hollandse kusten is aangespoeld. Ook de mesheften, ook bekend als scheermesjes, wer den in ruimere mate waargenomen dan bij de afgelopen meting in de cember. In de „spatzone", bij de dui nen, lag opvallend veel hout. Plastic was daarentegen sterk afgenomen: 80 stuks per km strand ten opzichte van 500 in december. Tevens werden vorig jaar meer dode vogels en zeeë- gels aangetroffen. Slachtoffers van paraffine werden wel verwacht, maar niet gevonden. Het project stond on der leiding van biologieleraar Hans van Garderen en natuurkundeleraar Fred Hollenberg. De kerkdiensten van de Hervormde gemeente van Den Hoorn zullen van 17 maart tot nader order worden ge houden in de Rooms-Katholieke kerk Dit houdt verband met het feit dat tot eind mei wordt gewerkt aan de restauratie van de Hervormde kerk. Drijver Bouw begint op 15 maart met de langverbeide restauratie, daarin bijgestaan door schildersbedrijf Bre mer en onder leiding van architecten bureau Schipper, Verbeek en Zijlstra uit Zaandam. De Eierlandse vuurtoren: hoe lang nog In maart heeft de Texelse hoofdkust wachter Piet Stam met zijn collega's van Ameland en Schiermonnikoog een gesprek met leden van de Twee de Kamercommissie zeeën. De com missie bespreekt komende maand het besluit van minister Maij-Weggen om de vuurtorens op de Wadden eilanden, uitgezonderd de Brandaris op Terschelling, uiterlijk 1 januari 1999 te ontmantelen. Stam weet niet hoe de diverse poli tieke fracties over de voorgenomen sluiting denken. Niettemin heeft hij goede hoop dat het tij nog zal keren. Hij verwijst naar een unananiem ad vies van de Wadden Advies Raad, die de minister zelfs heeft voorgesteld de torens weer 24 uur per dag te be mannen. Maij-Weggen baseert zich Zondag is er wederom „muziekcafé" in jongerensociëteit Time Out in Den Burg; De activiteiten voor deze dag zijn de afronding van de muzikanten zeskamp, Texelse muziek (tapes) en een akoestisch optreden van een Texelse band. Wegens omstandighe den gaat het akoestisch optreden van Pride and Joy niet door. De orga nisatie (STIPT) is bezig een vervan gende band te zoeken. Verder wordt de bandindeling van Texelpop bekend gemaakt. Ook zal nog een aantal or ganisatorische zaken worden door genomen. De toegang is gratis, en is voor iedereen die met muziek bezig is of er interesse in heeft. Aanvang 14.00 uur. iFoto Frans HopmanI echter op een rapport, vervaardigd door een onderzoeksbureau, waarin staat dat in het Waddengebied vol staan kan worden met uitbreiding van de Brandaris. Stam noemt de in houd van het rapport flut, mede om dat de onderzoekers niet de moeite zouden hebben genomen de kust wachters zelf te ondervragen. Inmid dels is een tegenrapport opgesteld, P. Piël, werkzaam op Schiphol, heeft de conclusies op wetenschappelijke wij ze onderuit gehaald. Het tegenrap port zal aan de kamercommissie worden aangeboden en vormt ver moedelijk eën belangrijke troefkaart voor de kustwachters. Een alternatief kan wellicht worden geboden door de invoering van de vaarbelasting. Stam: „Die gaat het rijk straks ƒ82 miljoen per jaar ople veren. Als daarvan een miljoen voor de kustwacht wordt gereserveerd, is dat al voldoende. Het is toch vreemd dat mensen met bootjes nu meer moeten betalen, terwijl ze minder service krijgen." De minister heeft andere plannen met het geld, maar de Tweede Kamer heeft het laatste woord. Misschien laat de Kamer zich beïn vloeden door kritische berichten in de landelijke media naar aanleiding van de scheepsongevallen bij Terschelling afgelopen weekend. Geconstateerd werd dat „de rader een hulpmiddel blijft, terwijl mensen zich in een si tuatie kunnen inleven". Drie openbare toiletten erbij op Texel, dat was de wens van de ge meenteraad in de begrotingsvergade ring. Volgens een berekening van gemeentewerken valt de investering echter duurder uit de raad dacht. Op de kosten kan nog worden bespaard als wordt gekozen voor toiletten met reclame-uitingen. Gemeentewerken heeft gekeken naar zelfreinigende toiletten. Daarnaast is gelet op de vandalisme-bestendigheid en de vormgeving. De keuze van het college is gevallen op een versie die bij aanschaf van drie ƒ290.000,- kost. Jaarlijks vergt deze investering 50.000,- aan exploitatielasten. De leverancier is bereid ditzelfde type te bieden voor slechts ƒ63.000,- per drie, waarbij de gemeente jaarlijks ƒ7.500,- toe krijgt. Dan worden ech ter 270 tegels van 50 bij 50 of 40 bij 60 met reclame bij het toilet ge plaatst. En er moet een contract voor vijf jaar met de ondernemer worden afgesloten. Na deze periode kan de gemeente de toiletten overnemen voor ƒ4.500,-. Het college vindt 270 tegels met re clame tamelijk veel, maar wil de raadsleden vragen wat zij ervan vin den. Zonder reclame is de investering te hoog. Den Burg krijgt echter al een fraai openbaar toilet in het Waaggebouw, dus het valt te over wegen niet drie, maar slechts twee nieuwe toiletvoorzieningen te maken. Die zouden dan geplaatst moeten worden in De Koog op de Nikadel en in de Dorpsstraat. In dit geval is wel genoeg geld om twee toiletten zon der reclame-uitingen aan te schaffen. Modehuis Moerbeek in de Parkstraat opent zaterdag soks, de jonge afde ling binnen de damesmode. Moerbeek voldoet hiermee aan de vraag naar „mooie, jongere kleding die buiten de boutiquesfeer valt". Gekozen is voor nostalgie want: „Mensen die kleding kopen willen sfeer", zegt eigenaar Ruud Hamer. Voor de eigenaar en zijn vrouw be helst de nostalgie waarvoor zij heb ben gekozen meer dan alleen het interieur. De naam Soks verwijst naar Luit Sok, de inmiddels overleden va der van Arien Hamer-Sok. De luifel, die twintig jaar geleden werd ge bouwd en waarmee Moerbeek de eerste was en uiterst modern, is door deze verbouwing verdwenen. Moer beek is terug aan de straat. De gevel kan uiterst nostalgisch worden ge noemd. De bouwtekeningen die de gemeente in december onder ogen kreeg werden zeer positief beoor deeld. Ook de welstandcommissie was vol lof en sprak over „een verrij king voor het eiland". Smaakvol is het zeker, bovendien zeer passend in het huidige tijds beeld. Toch distantiëren Ruud en Arien Hamer zich van de trend door een eigen gezicht te bepalen, „leder een heeft grenen", zegt Hamer, „wij ook, maar we beitsen het ossebloed rood." Aan het oxblood rode interieur worden natureltinten toegevoegd, zo als het kokos, waarmee de vloer wordt belegd. De 300 vierkante meter verkoopruim te wordt optisch gescheiden. Deze visuele scheiding vormt een verdeling tussen de klassieke kleding en de kleding voor de jongere doelgroep. Hamer benadrukt dat „klassiek het uitgangspunt is en blijft." Tevens blij ven zij zich onderscheiden door kwa liteit. Onder de vaste klanten kan Moer beek ook gasten rekenen, mensen die tijdens hun vakantie kleding ko pen. Volgens Hamer is deze groep groeiende. „Die mensen hebben ein delijk tijd. Voor de echtgenoot heb ben we de koffiehoek. Heb je weieens een man in een dameszaak gezien? Die wordt na tien minuten nerveus. Met een kop koffie -liters schenken we hier- en wat lectuur zit ook hij op zijn gemak, terwijl zijn vrouw kleding uitzoekt." De „huis"- interieur bouwer Henk Bruin heeft de zaak in twee weken verbouwd. Gedurende de bouw is de winkel gewoon open gebleven. Zater dagmiddag 13.00 uur wordt de ver nieuwde dameszaak geopend. Aan de opening is een actie met mode kadobonnen verbonden. De winkel ..Soks" verandert het straatbeeld drastisch. Geheel rechts de oude luifel Heden morgen is plotseling onze lieve man, vader en grootvader overleden Albert Willem Bakker 4-1-1916 26-2-1993 N. Bakker-Verberne kinderen en kleinkinderen Texel, 26 februari 1993 Diek 37, 1797 AA Den Hoorn De uitvaartdienst zal worden gehouden op dinsdag 2 maart om 11.15 uur in de parochie kerk van de H. Johannes de Doper te Den Burg, waarna de crematieplechtigheid om 14.00 uur in het crematorium te Schagen zal plaatsvinden. Vader ligt thuis opgebaard. vNa een kort ziekbed, maar moegestreden, is plotseling overleden mijn vader, schoonvader en lieve opa Cornells van Eendenburg 29-8-1925 22-2-1993 Saskia en Martin kathleen, alicia Texel, W. van Beijerenstraat 26, Den Burg Correspondentie-adres Banningcocq gracht 54, 1445 BZ Purmerend. De begrafenis heeft heden plaatsgevonden op de RK begraafplaats te Den Burg. Geschokt zijn wij door het overlijden van ons medecommissielid Cor van Eendenburg Met veel respect denken wij terug aan zijn in zet voor het zaalvoetbal op Texel. K.N.V.B. afdeling Noord-Holland Rayoncommissie Texel Dan valt ineens het licht weer door de kale bomen, ik kijk ernaar, en denk. zo is het goed. Er zal weer ieder jaar een nieuwe lente komen, ook na een afscheid, na een laatste groet. En ied're lente is een stukje verder leven, hoe langwaarheen, dat weet geen enkel mens. Maar als je dankbaar bent voor hetgeen je is gegeven, dan kom je met een glimlach aan de grens. Verdrietig moesten wij afscheid nemen van onze lieve zorgzame man, vader en opa Remmet Hooijberg echtgenoot van J. C. Hooijberg-Barhorst op de leeftijd van 73 jaar. Den Helder: Ben en Alie Jeroen, Marlies, Tim Heiloo: Rob en Margriet Suzanne, Niek Aardenburg: Selma en Hans Martijn, Renske Oosterend: Roland en Kelle Texel, 23 februari 1993 Postweg 205, 1795 JN De Cocksdorp. Gelegenheid tot condoleren vrijdag 26 febru ari van 19.30-20.30 uur in het uitvaartcen trum, Bernhardlaan 147 te Den Burg. De crematie zal plaatsvinden op zaterdag 27 februari om 11.00 uur in het crematorium te Schagen, waarna gelegenheid tot condoleren. Bedroefd, maar dankbaar dat verder lijden hem bespaard is gebleven, delen wij u mede dat toch nog onverwacht is overleden onze geliefde buurman R. Hooijberg 23-2-1993 Fam. B. Fam. A. Fam. M. C. Fam. A Fam. A. Fam. A. D. Fam. P. Fam. M. Fam. H. Fam. H. Eppink Wïjtten Wijtten Laan Bakker Keijsêr Westdorp Klein Eelman-de Smit de Waard Schraag Kuip IN PLAATS VAN KAARTEN Dat wij zoveel blijken van medeleven mochten ont vangen, na het heengaan van onze zorgzame moe der en oma JANNETJE DE JONG-BAKKER heeft ons veel goed gedaan. Voor de treffende woorden van ds. Ter Haar en Mevr. Borgman, de zorg en aandacht van medewerkers en bewoners van „De Gollards" zeggen wij U hartelijk dank. Hennie en Arie Ellen-de Jong Frits en Suze de Jong-van Noord en kleinkinderen Texel, februari 1993. Dankbaar en blij zijn wij met de geboorte van onze dochter Jacqueline Sophia Geboren 24 februari 1993. We noemen haar Jacqueline Piëta Daalder-van der Vis Cor Daalder Cor Bremerstraat 33, 1794 AX Oosterend-Texel. Telefoon 18392. Piëta en Jacqueline rus ten van 13.00 tot 15,30 uur en na 22.00 uur. Bezoek graag de eerste twee weken. O, wat fijn om bij mama te zijn. Maar nu ik papa en mijn zusje ken, ben ik blij dat ik geboren ben. Dion Johannes Fedde Didier Gewicht: 4180 gram Tijd: 15.30 uur 23 februari 1993 Sietse en Marijke Hilverda-Otten Selina Ruyslaan 13a 1796 AB De Koog Tel. 02220 - 17863 Op 24 februari 1993 werd Patrick blij verrast met de geboorte van een zusje Cinthia Melissa De trotse ouders zijn: Alfred en Helga Hollenberg Schoudieck 29 1791 WD Den Burg Telefoon 15756 Ik dank alle vrienden en bekenden die door het sturen van bloemen en kaarten mijn 80ste ver jaardag tot een onverge telijke dag hebben gemaakt. A. Dros-Kuijper Zaterdag 27 februari bank- drukwedstrijd Sportschool Texel. Tussendoor high im pact, low impact en step de monstraties. Aanvang 20.00 uur.. Locatie: Sportschool Texel, Schilderweg 251 (zie ook de grote advertentie el ders in deze krant). Zondag 28 februari, muziek café in Time-Out van 14.00 tot 17.00 uur. Zwarte leggings, verschillen de lengtes va. ƒ19,95. Rab bit Habit, Kogerstraat 2 Verhuisd van Klimpstraat 7 naar Emmalaan 40. Mw. Kiewiet-Broekman. Te koop. Ford Scorpio, 2.0 i cl, 1987, 164 000 km, ƒ13.500,-. kleur: blauw. Tel. 12345 Gevraagd: hulp bij de aard- ppelselectie komend sei zoen, voor enige dagen per week, zittend/rijdend werk. Tel. 16268. Zondag 7 maart a.s: tennis indoor ouder/kind-toernooi. Tel. 27000. Notenbar J. van der Vis, We verstraat 72. Chocolade ha zelnoten 250 gram ƒ2,95; Kaashoek. Vi kilo Milner 30 ƒ6,95.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 3