Cjroen TjrartsJ'exeh in het Milieu-afdeling bezoekt 200 landbouwbedrijven VOORJAARSSHOW N Landbouworganisaties steunen actie Gemeente: eerst hinderwet Talk of the Town in april weer geopend? Commissie bereidt fusie van waterschappen voor Rundergehakt ƒ8,98 ummer amërleden stellen /ragen over Texelse (lachten Vliehors Kippedief gepakt Albert (2) ontvangt I belastingformulier An Combinatie van aannnemers doet zandsuppietie Dagelijks bestuur krijgt vertrouwen PTT haalt gevonden postzakken op op dinsdag 9 en woensdag 10 maart. Tot ziens op onze show. VERDER IN DIT Jubilerend koor geeft concert s» Georgische TV maakt opnamen op Texel ïw Broodventer Slegtenhorst neemt afscheid s» Nieuwe kotter voor familie Blom Lohse en Van Lubek crosskampioenen w Weinig training, toch winst voor wheeler De Graaf Boot wegens laag water uit de vaart Telefoonstoring: raadhuis lang onbereikbaar TEXELSE^COURANT PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10762 DINSDAG 2 MAART 1993 Voor advertenties, abonnementen, etc Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, tele foon 02220-12741. Telefax 02220-14111 Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 32220-12741 Geen krant gehad? Bel 02220-12741 Buiten kan tooruren bel uw bezorger. Redaktie buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg telefoon 02220-14687. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ48,50 per half jaar; Los ƒ1,35 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01 742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 i/anaf deze week krijgen totaal 200 Texelse landbouwers bezoek van milieu-ambtenaren. De bedrijfsbezoeken gebeuren met in stemming van de gezamenlijke landbouworganisaties. Doel is het sfgeven van hinderwetvergunningen, die duidelijkheid verschaf fen aan de overheid en de boer een juridisch houvast geven. Jit praktisch oogpunt is ervoor ge- tozen eerst langs te gaan bij de be drijven die verder dan 350 meter van een verzuringsgevoelig gebied of Dbject liggen. Deze werkwijze werd, rrijdag tijdens de perspresentatie door de gemeente, bekritiseerd door ft/LTO voorzitter Rinus Kuiper. Vol- jens de landbouwvoorman moet uist bij de door de Ammoniakmaa- :regel bedreigde agrariërs de onrust snel mogelijk worden weggeno en via een hinderwetvergunning. Dan kunnen die boeren weer rustig aan slapen", betoogde Kuiper. Wet- ouder Dirk Terpstra antwoordde chter dat dit onverstandig is, omdat resultaten van het ammoniak- >vdA-tweede kamerleden Joop van der Berg en Gerrit Valk hebben de Staatssecretaris van defensie vragen jesteld over de recente klachten tand de luchtmachtoefeningen op de Vliehors. Het tweetal was ingeseind loor de Texelse wethouder Dirk ferpstra. )e kamerleden willen van baron Van j/oorst tot Voorst weten of de klach- |en van de Texelaars, die zijn ver voord door burgemeester Schipper, hem hebben bereikt. Ook vragen ze haar de aard van de klachten en de afhandeling daarvan. J/an der Berg en Valk zijn benieuwd velke oefeningen er zijn gedaan en vat voor materiaal erbij is gebruikt. LDe vraag is of het oefenprogramma (>f de gebruikte materialen moeten vorden aangepast", aldus het veetal. onderzoek door studenten van de Landbouw Universiteit Wageningen nog niet bekend zijn. „Het onderzoek is niet voor niets gehouden, het moet de basis vormen voor ons beleid. Vandaar dat het niet juist is om een standpunt in te nemen, voordat de uitkomsten bekend zijn." Deze wor den op 19 april gepresenteerd. Moge lijk krijgen de probleemgevallen na die datum voorrang. „Zodra het on derzoeksrapport bekend is, zullen we in staat zijn om per bedrijf de knel punten aan te pakken. Eventueel ko men de noodgevallen dan het eerst aan de beurt." Overigens is het niet zo, dat bedrij ven die binnen de genoemde 350 meter liggen, per definitie probleem gevallen zijn. Integendeel: deze marge is ruim genomen en is slechts be doeld om de eerste „bezoekronde" efficiënt te kunnen afwerken. Geen garantie Terpstra hield eveneens een slag om de arm voor wat betreft de gevolgen van de bedrijfsbezoeken. Hij wilde c.q. kon niet garanderen dat geen der bezochte bedrijven in moeilijkheden zal raken door de eisen waaraan moet worden voldaan. „Het is niet de bedoeling bedrijven de nek om te draaien. Maar het valt niet te voorko men dat sommige bedrijven mis schien niet kunnen uitbreiden", aldus Terpstra. Eén der milieu-ambtenaren De dader van de lugubere kippen- moord is opgespoord met hulp van de gevonden sporen en de binnenge komen tips. Het bleek een 34-jarige Texelaar te zijn die psychisch in de war was omdat hij zijn medicijnen niet had ingenomen. Het Riagg heeft zich over de man ontfermd. INauwelijks kunnen lopen en praten len dan al de fiscus op je dak. Dat |ioverkwam de 2-jarige Albert Benja min Pool uit Den BurgNadat zijn va der en moeder al een exemplaar hadden ontvangen, arriveerde blauwe |enve/op nummer drie. Bij nadere ^bestudering bleek deze te zijn gea dresseerd aan de heer A.B. Pool, de jongste telg des huizes. Het for- |mu//ër voor de inkomstenbelasting Ivermeldde voorts de juiste geboorte datum (06-12-90) en een SoFi- nummer. Moeder José Pool: „Hij heeft zelfs nog geen spaarrekening |en spelen in het kinderdagverblijf kun ïe ook niet echt werken noemen...." pen foutje van de belastingdienst, zo bleek. Volgens een woordvoerder van het kantoor in Den Helder komt zo iets een heel enkele keer voor. In dit geval was per ongeluk het fiscaal nummer van de piepjonge Texelaar ingetoetst, waardoor hij automatisch de belastingpapieren kreeg toe gestuurd. Iedere Nederlander krijgt na zijn geboorte een SoFi-nummer, maar pas vanaf iemands vijftiende jaar wordt dat automatisch gebruikt. Vóór die leeftijd gebeurt het alleen in bij zondere gevallen. „In dit geval was het een vergissing, maar soms krij gen kleine kinderen wél terecht een belastingbiljet. Bijvoorbeeld als het kind een wezenuitkering krijgt of in komen heeft uit een levensverzeke ring. Ook kan het voorkomen dat een kind vermogensbelasting moet afdra gen, bijvoorbeeld als gevolg van een erfenis." Albert mag zijn formulier als aandenken bewaren. 1 Pelas*ingpapieren invullen valt niet mee als je pas twee jaar bent.. iFoto Frans Hopman) drukte landbouw-vertegenwoordigers Rinus Kuiper en Klaas Eelman vrijdag op het hart dat telkens geprobeerd wordt samen met de betreffende boer naar oplossingen te zoeken. „We willen liever naast de onderne mer staan, dan er tegenover." Uiteraard moet de gemeente wèl bin nen de wet handelen. Ook dit is ech ter een onzekere factor, omdat een nieuw pakket maatregelen in aan tocht is, het zg. „noodwetje van Al ders". De voorstellen van de minister moeten nog door de Tweede Kamer worden besproken en het is daarom nog onduidelijk hoe de inhoud pre cies zal luiden. Wethouder Terpstra zei dat, zodra het noodwetje is aan genomen, het gemeentebestuur zal bekijken in hoeverre Texel binnen de wettelijke mogelijkheden een eigen beleid kan voeren. Steun Ondanks de diverse haken en ogen steunen de landbouworganisaties de gemeentelijke actie. Wethouder Terpstra benadrukte dat b en w hier- Lees verder pagina 2 De zandsuppietie tussen paal 8 en 18 die verspreid over twee jaar wordt uitgevoerd, is gegund aan aannemer scombinatie van HAM-VOW BV uit Werkendam, Boskalis Oosterwijk BV uit Rotterdam en D. Blankevoort en Zn BV te Bloemendaal. Zij waren met f 25.611.000,- ex BTW de laagste in schrijvers. Er waren nog vier andere gegadigden. Wanneer wordt begonnen met het werk, hangt af van het werkplan van de combinatie. if- Horeca-ondernemer Gerard Schuiling uit De Koog zit in een faillisse mentsprocedure. De exploitatie van de drie bedrijven die hij pachtte, wordt overgenomen door eigenaar Frits Langeveld. Deze wil de cafés De Beerekuil, 't Galjoen en Talk of the Town begin april openen. Maar volgens de gemeente kan Talk of the Town pas worden geopend als er een hinderwetvergunning is afgege ven en dat is nog niet het geval. Talk of the Town is vorig jaar geslo ten wegens aanhoudende klachten over geluidoverlast en omdat er geen hinderwetvergunning was. Die werd door toenmalige eigenaar Schuiling wel aangevraagd. „Deze procedure loopt nog steeds", aldus een woord voerder van de gemeentelijke afdeling milieu. Frits Langeveld, de nieuwe exploitant van het etablissement, heeft er alle vertrouwen in dat die procedure snel wordt afgehandeld zodat hij kan draaien. „En zo niet, dan dien ik een De drie waterschappen in de kop van Noordholland hebben een voor bereidingscommissie samengesteld om de fusie vóór 1 januari 1994 rond te krijgen. Voor Texel werd vrij dag het voltallige dagelijks bestuur van het waterschap gekozen in de commissie, de voorloper van een overgangsbetuur. Een jaar na de fu sie zal een definitief bestuur worden gekozen. Tijdens de vergadering bleek dat hoofdingelanden zich hebben neerge legd bij de door de provincie opgeleg de fusie met de waterschappen de Aangedijkte landen en Wieringen en het heemraadschap Wieringermeer. De verkiezing van zeven afgevaardig den voor het overgangsbestuur ver liep zonder wanklank. Behalve dijkgraaf Jacques Dijt, zetelen Henk Flens, Klaas Eelman, George Jim- mink, Kees Boot, Wim Grisnigt en Gerard Schraag in de commissie. Ook de andere waterschappen kozen vrij dag zeven vertegenwoordigers, die zich gaan bezighouden met de vorm geving van de organisatie, de benoe ming van diensthoofden, huisvesting en andere interne zaken voor het nieuwe waterschap. Voorzitter van de commissie wordt de dijkgraaf van het De PTT stuurt deze week medewer kers naar Texel om de gevonden Australische post op te halen. Via een internationaal netwerk zullen de eigenaars worden opgespoord en zal de schade worden geregeld. De grammofoon, wiens eigenaar is op gespoord door Maarten Jan Boon uit De Koog, mag op Texel blijven tot de Duitser 'm komt halen. Op Terschel ling zijn in het weekend ook nog eni ge postzakken aangespoeld. waterschap de Aangedijkte Landen. Daarnaast zijn een stuurgroep en een werkgroep actief, bestaande uit ver tegenwoordigers van de provincie en de waterschappen. Deze hebben een adviserende taak. Verdrukking De berustende sfeer van de vergade ring kon de vrees niet wegnemen dat Texel binnen het grote waterschap in de verdrukking zal komen. „De af stand tussen het dagelijks bestuur en de ingelanden mag niet groter wor den", aldus hoofdingeland Klaas Ba- rendregt, die pleitte voor een duidelijk aanspreekpunt voor de ingelanden op Texel. Barendregt drong er verder op aan dat Texel maximaal moet profite ren van de voordelen van het nieuwe waterschap. „Zowel op het gebied van algemene, als technische en juri dische zaken." Ook ging de wethou der in op de toekomstige omslagheffing. „We hebben recht op een aanvaardbaar tarief." Waarne mend dijkgraaf Henk Flens beloofde het Texels belang niet uit het oog te verliezen tijdens de onderhandelingen. De commissie buigt zich allereerst over de vraag hoe sterk de verschil lende categorieën ingelanden binnen een nieuw, meer democratisch water schap moeten worden vertegenwoor digd. De verwachting is verder dat de hoogte van de omslagheffing per in geland zal verschillen. Het tarief zal méér dan nu afhankelijk zijn van de kosten die moeten worden gemaakt in het betrokken gebied voor een goede waterbeheersing, de enige taak die resteert voor het water schap. Het staat zo goed als vast dat het onderhoud en beheer van de dij ken een taak wordt van het hoog heemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. I M ADVERTENTIE Op deze dagen organiseren wij een show van kantoormachines en meubelen die U niet mag ITUSSen. Samen met diverse leveranciers organiseert Boek- en kantoorboekhandel Lange veld en de Rooy B.V. een show van aa. kassa's, computers, faxen, autotelefoons, dicteerapparatuur, snijmachines enz. Tijdens deze show kunt u rekenen op spectaculaire aanbiedingen. Graag zullen wij u in een informele sfeer welkom heten in de schouwburgzaal van hotel De Lindeboom. Open: dinsdag 9 maart 13.00 t/m 21.00 uur woensdag 10 maart 9,30 t/m 13.00 uur /T) pg/Ws, PRESENT. Bock- cn Kantoorboekhandel Langeveld de Rooy I Q Parkstraat 10. Den Burg :L///K Telefoon 02220 - 12741 - Fax 02220 14111 nieuwe aanvraag in. Er is tegenwoor dig een meldingsplicht. Je kunt ge woon open en vóór 1 december komt de gemeente kijken of een hin derwetvergunning is vereist. Ik ben tenslotte de nieuwe eigenaar." Ter visie Volgens de afdeling milieu liggen de zaken iets anders. „De procedure die nog loopt, geldt. Er heeft al een ont werp vergunning ter inzage gelegen, maar daar kwamen bezwaren op. De gemeente moet ingaan op die bezwa ren en daarna een nieuw ontwerp ter visie leggen. We doen dat zo snel mogelijk, maar er staan meer klanten te dringen. Het is wel iets dat zorg vuldig moet gebeuren." Op de meldingsplicht wil de woord voerder niet ingaan. „Langeveld heeft zijn visie over melding niet met ons besproken. Het is echt zo dat de lo pende procedure geldt, dus hij kan niet open gaan als er geen vergun ning is. En die is er nog niet, dus de sluiting blijft gehandhaafd. Overigens heeft Langeveld zich nog niet offi cieel bij de gemeente aangediend als de nieuwe eigenaar." Het faillissement van Schuiling is nog niet uitgesproken. Langeveld wil hem wel weer betrekken bij de bedrijfs voering. „We moeten nog bespreken hoe hij weer in het plaatje past. Als we eerst maar kunnen draaien, want ik heb al verschillende mensen aan gesteld per begin april. We zullen ons best doen om er een goed jaar zon der overlast van te maken. Er komt bijvoorbeeld overdag geen levende muziek meer en ook 's avonds hou den we het rustig." Schuiling was niet bereikbaar voor een reactie. Onder invloed van de koude oosten wind was de waterstand in het Mars diep gisteren zó laag, dat Teso de veerdienst enige tijd moest staken. Om vijf uur ging de Schulpengat uit de vaart en hervatte dienst weer om zeven uur 's avonds. Vanmorgen was het water hoog ge noeg om de normale dienstregeling aan te houden. Het raadhuis was vrijdag van 10.00 tot 15.00 uur telefonisch onbereikbaar wegens een storing in de eigen centrale. Door de PTT werd een noodvoorziening getroffen zodat via een lijn wel naar buiten kon worden gebeld. Met apparatuur die speciaal van de overkant moest komen, wer den de problemen 's middags verholpen. IM-ADVERTENTIE Cjrtt» IwjrL Jixeh iu lui biirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van DROGISTERIJ PARFUMERIE Weverstraat 1, Den Burg. ff 15375 IM ADVERTENTIE kilo Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pag 6

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1