Als ik eens te laat belden ze waar ik bleef Groothandel breidt visserijtak uit Broodventer Slegtenhorst stopt na 40 jaar TEXELSE COURANT Lionsveiling zes weken /roeger dan normaal )eel stoommachine i/oor museum Scoutingleden maken >lufter weer schoon Nieuwe zeehondenvideo CNV belastingservice Wielrenner gewond Bejaardenzorg krijgt geen geld Raadsvergadering Carnavalsavond Jaarvergadering IJsclub Oost Nieuwe garnalenkotter familie Blom IINSDAG 2 MAART 1993 A/a het Texelse buitengebied jarenlang van brood en banket te hebben voorzien, zette Kees Slegtenhorst (58) zaterdag een punt achter zijn imposante loopbaan als broodbezorger. Na ruim veertig jaar langs de weg gaat de Hoornder in de VUT. Met Kees „de bakker" verdwijnt een broodventer van de oude stempel van het toneel. Voor zijn meest trouwe klanten was dat zelfs reden de vlag half stok te hangen. Niet voor hemzelf. Onder het motto „Klaar is Kees" viert hij in 't Skiltje vanmiddag officieel zijn af scheid. hij er geen zin meer in en nam mij mee naar de bakkerij." Als manusje van alles startte hij in het bedrijf aan de Herenstraat. Hij kneedde er het deeg en stopte de briketten in de oven. Brood bezorgen vond de jonge bakkersknecht het leukste karweitje, ook al trapte hij zich een ongeluk op de transportfiets met voorop een gro te broodmand. „Van 't Horntje tot de Westen, ik kwam overal. En 's zo mers naar camping Loodsmansduin", zegt hij met glimmende ogen. „Dat was het mooist." In die jaren was hij niet de enige bakkersknecht die kind aan huis was op het kampeerterrein. Tussen Sleg tenhorst en collega Ben Timmermans, werkzaam voor bakker Duinker, de andere bakker in Den Hoorn, speel den zich op weg naar Loodsmans duin vaak dolle taferelen af. Hij herinnert zich nog hoe hij op de hie len werd gezeten door zijn rivaliseren de collega. „In zijn haast vergat Ben uit te kijken en fietste op het brug getje naar Loodsmansduin pardoes te water.' De concurrentie tussen de broodbak kers in Den Hoorn eindigde om streeks 1958 toen Dick Duinker bakker Co Dros uitkocht. „Ik was bij de koop inbegrepen." Begonnen als bakker, pakte hij later het venters- Kees Slegtenhorst ..goed op de hoogte... Als telg uit een gezin van vier begon Slegtenhorst zijn ventersloopbaan als veertienjarig jochie bij bakker Co Dros in Den Hoorn. Het was zijn va der, als chef-kok werkzaam bij de marine, die de jonge Kees kort na het verlaten van de lagere school in het zadel hielp. „Vader viel wel eens in als broodbezorger. Op een keer had werk weer op. „Eerst met een bestel- fordje en later met de stationwagen." Dros Na het overlijden van bakker Duinker, ruim twintig jaar geleden, nam bak ker Dros uit Oudeschild het bedrijf over. „Ik verhuisde mee en deed alle voorkomende werkzaamheden." Over het werk achter de hete ovens: „Tja, het zweet liep je soms van je rug, maar we waren gewend aan de warmte." Dat hij in de drukke zomer om vier uur moest beginnen deerde hem niet. „Je wist niet beter." Hij maakte mee hoe de bakkerij uit zijn jasje groeide en verhuisde naar het industrieterrein. Slegtenhorst bezorg de het brood in alle vroegte bij de grote afnemers en ventte de rest uit langs de deur. „Hoe hij het doet weet ik niet, maar hij was de enige verkoper die nooit iets overhield", prijst werkgever Han Dros zijn afzwaaiende medewerker. Gekscherend: „Nu kan hij eindelijk die overtollige vakantiedagen eens opmaken." Wijk Na enig aandringen wil de doorge winterde broodventer wel enige ver kooptrucjes onthullen. „Tja, ik onthield altijd goed wat ik aan de mensen verkocht. Als ze dan niet thuis waren, wist ik precies wat ze nodig hadden. Dat ging allemaal in goed vertrouwen. En wat de mensen overhielden stopten ze wel in de diepvries." Hij probeerde zijn klanten altijd op vaste tijden te bezoeken. „En als ik een keer te laat was, bel den sommigen waar ik bleef", scha terlacht Slegtenhorst, die zijn klanten doorgaans uit het hoofd razendsnel de kosten voorrekende. Zijn ventwijk strekte zich uit van Den Hoorn tot ver voorbij Den Burg. Vroe ger had nog maar een enkeling een auto en was de klandizie op het plat teland groot. „De boerengezinnen waren groot en er werd veel brood gegeten. Nu is het wat minder, maar ik had nooit te klagen." Slegtenhorst was lange tijd niet de enige die vent te op het platteland. „Bouke (Wijn gaarden) ging met zuivel langs de deur en postbode Albert Ruiter (Ab de Post), bezorgde behalve brieven nog wat eigengebakken brood." An dersom gebeurde echter ook wel. „Voor mevrouw Troost aan het Mol- werk nam ik de post regelmatig mee naar Den Hoorn. Dat ging in één moeite." Vele huisvrouwen vinden de rondtrek kende bakker een welkome onderbre king van het afgelegen boerenbestaan en maken graag een praatje. „Je hoort langs de weg na tuurlijk van alles. Maar dingen zo maar rondbazuinen, dat vind ik maar niks. Pas als ik iets absoluut zeker weet, wil ik erover praten." Als hij de huidige situatie in Den Hoorn typeert als „rustig", vertellen zijn ogen een ander verhaal.,. Risico In het verkeer, dat toch veel risico's met zich meebrengt, kan hij zich niet herinneren ooit een auto in de prak te hebben gereden. „Maar het scheelde soms weinig. „Het paard van Thijs Nol was eens op hol gesla gen Zelf kon ik net op tijd in de auto springen. Het portier trok ik echter te laat dicht en dat raakte totaal ver nield." Honden, de schrik van veel bezor gers, waren doorgaans goede maat jes met Kees. „Behalve als ik in een andere auto kwam. Dan kalmeerden ze pas als ik uitstapte" Vaste prik was ook de pauze bij Doortje Veeger aan de Rozendijk. „Op zaterdag stond altijd de koffie klaar." Wijzend op een rekje wijnfles sen in zijn,huiskamer aan de Her enstraat: „Die daar kreeg ik in ruil voor oud brood dat ik meebracht voor de dieren op een kinderboerde rij. Maar zelf drink ik liever een pilsje hoor." Over de zeeën van vrije tijd die hem staan te wachten maakt hij zich geen zorgen. „Maandagavond naar de bil jartclub. Voor de rest rommel ik wel wat. Dan kan ik eindelijk eens op be zoek bij mijn nichtjes aan de vaste- wal, al moeten ze niet denken dat ik deze week al kom." De zestiende Lionsveiling wordt ge- houden op 23 en 24 april. Dat is zo n anderhalve maand eerder dan gebruikelijk. Organisator De Lionsc- lub Texel besloot daartoe in verband met de drukke evenementen-agenda in de gebruikelijke periode. m te voorkomen dat er rommel ordt geveild moeten de inbrengers 'an de 700 kavels er rekening mee /ouden dat de minimale ophoudprijs fSO,- moet zijn. Per persoon kunnen aximaal 25 nummers worden inge dacht. Nieuw is dat in de catalogus Ie kwaliteit van de goederen kort itaat omschreven. Zoals gebruikelijk :al de opbrengst (vorig jaar f27.000,-) worden bestemd aan goe ie doelen, zoals het Tesselhuus of ien medisch project in de Derde We reld. Vorig jaar werd éénderde van de pbrengst besteed aan het boekje iver Texelse buurtschappen. Texelaars unnen ook zelf suggesties doen. Inbrengers van goederen kunnen zich vanaf 15 maart inschrijven bij Benno Bakker, tel. 19426. De data waarop de goederen kunnen worden inge- iracht in het groothandelcentrum in udeschild maakt de Lionsclub bin- ienkort bekend. let Maritiem en Juttersmuseum leeft een onderdeel van de machine 'an een stoomschip gekregen dat is pgevist door de TX 29 van de firma Jf. Drijver en zonen. „Het is een drijfstang in een zuiger met nog een stuk metaal eraan", vertelt conserva- tor W.P. van der Vis. „Het zit onder de roest, maar ziet er nog solide uit." e museumbeheerder heeft nog geen Jee wat met de vondst gaat gebeu- en. „We zullen eerst uitzoeken wat iet is. Dan wordt besloten of we het ipknappen en in de collectie opne- nen." 'oor de veertiende keer wordt op 27 in 28 maart het milieuweekend ge houden door Scouting Texel. Dit jaar —lullen de welpen en kabouters (7 tot en met 11 jaar) de Slufter schoon- naken. *an het milieuweekend doen zo'n 00 jeugdleden van verschillende ooutinggroepen mee. Behalve Texel omen welpen en kabouters uit Den Helder, Julianadorp, Schagen en An- ™a Paulowna. ji overleg met Staatsbosbeheer is freer gekozen voor de Slufter als choonmaakobject. Zondagochtend toordt het weekend afgesloten en rei en de overkantse gasten weer naar Simone Witte met videoband bij haar onderwerp: EcoMare's zeehondenopvang. Foto Frans Hopman) In EcoMare is vanaf deze week een nieuwe versie van de videofilm over de zeehondenopvang te koop. De band wijkt ingrijpend af van de voorgaande twee filmpjes, waarvan de eerste dateert uit 1987. Gekozen is voor een korte behandeling van een aantal invalshoeken, zoals de op vang van een huiler, het uitzetten van zeehonden, de historie, het verblijf van wilde exemplaren in de Wadden zee en de bedreigingen. De kijkers krijgen hierdoor een redelijk afgerond, maar niet erg diepgaand beeld van de zeehondenopvang. Het was ook niet de bedoeling van opdrachtgever en samenstellers om diep op een thema, bijvoorbeeld de vervuiling van de Waddenzee, in te gaan, omdat dit de kijkers kan afschrikken. Ook is EcoMare zelf niet geaccentueerd. ,,De kopers zijn al in EcoMare, dus Evenals vorig jaar komt het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) met een team belastingdeskundigen naar Texel. Het team helpt mensen met het invullen van het aangiftebiljet. De deskundigen zien er op toe dat de Texelse belastingbetalers terugkrijgen waar ze recht op hebben, en niet méér betalen dan nodig is. De zitting is op woensdag 24 maart 's middags van 13.00 tot 16.00 uur in gebouw De Schakel, naast de Ned. Herv. kerk van Den Burg. Niet CNV-leden kun nen uitsluitend na telefonische af spraak terecht, tel. 020-6170385. Per biljet kost invulling 725,-; voor CNV- leden zijn de kosten 76,- per biljet. Twee wielrenners die aan het trainen waren kwamen op de Akenbuurtse weg ten val doordat ze met hun wie len tegen elkaar kwamen. Een 18-jarige inwoner van Den Burg liep daarbij schaafwonden en een hersen schudding op. we hoeven in de film niet uit te leg gen wat hier allemaal te zien is", ver klaart museumdirecteur Jan Kuiper. De videofilm is een Texels produkt door de samenwerking van camera man John Smit IVideolux) en de van Texel afkomstige studente Simone Witte, die het script schreef. Voor haar was het project een stage, waardoor de kosten voor opdrachtge ver EcoMare beperkt konden blijven. Simone Witte 1241 is derdejaars stu dente aan de Hogeschool Rijn- Delfland, waar ze de HBO-opleiding Cultureel Maatschappelijke Vorming volgt, studierichting Educatief Media werk. Ze specialiseert zich in radio en televisie. De film, die van professioneel com mentaar wordt voorzien door Ed Lau- tenslager, duurt acht minuten, maar is op één band gezet met de Texel- film, die door Videolux in opdracht van de VVV is gemaakt. Uiteraard heeft EcoMare voor de rechten aan de VVV een vergoeding betaald. De band heeft voorlopig een oplage van 700 stuks. Tot een paar jaar geleden kreeg de Stichting Bejaardenzorg een bijdrage van 72000,- van het rijk per woning die werd gerealiseerd. Deze regeling is opgeheven. Vanaf dat moment kreeg de gemeente een bedrag van het rijk, dat echter naar eigen inzicht kon worden besteed en dus niet spe ciaal was bestemd voor bejaardenwo ningen. De gemeente heeft nog één keer een bijdrage verstrekt aan de Stichting Bejaardenzorg, met de uit drukkelijke boodschap erbij dat dat de laatste keer zou zijn. Deze mede deling is in 1988 herhaald. De stichting vraagt echter per brief weer om een bijdrage voor vier nieuw te bouwen woningen in Den Burg. De gemeente gaat niet op dit verzoek in. De gemeenteraad van Texel vergadert dinsdag 9 maart om 19.30 uur in het raadhuis. De agenda is als volgt: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde van stemming. 3. Vaststelling besluitenlijst raads vergadering de dato 9 februari 1993. 4.a. Ingekomen stukken b. Mededelingen. c. Beantwoording vragen. 5.Overzicht post onvoorziene uitgaven. 6 Onteigening Mieland. 8.Voorstel tot vaststelling bouwveror dening 1992. 9.Voorbereidingsbesluiten ten behoeve van de bouwplannen van: a. Fa. Gebr. Schoenmaker voor het uitbreiden van een carosseriebedrijf op het industrieterrein Wezenland 4 te Den Burg; b. Mevrouw Eelman-de Jong voor de verbouw/uitbreiding van een woon huis aan de Pontweg 197 te De Koog.; 10. Begrotingswijziging ten behoeve van aanleg infrastructuur en voorzienin gen in het zogenaamde „middenge bied van het recreatiegebied 't Stappeland". 11Distributie-planologisch onderzoek. 12. Plaatsing fietsenstallingen. 13. Boombeplanting Molenlaan. 14. Vervanging populieren. 15 Herstraten Ruyslaan, binnen de bebouwde kom, van De Koog. 16. Aanleg riolering Rozendijk, 1e fase. 17. Aanleg riolering noodcamping. 18. Vervanging borden strandbewaking. 19. Aanschaf tegeltriller/-roller 20. Aanvullend krediet C.V.O.-school. 21 Investeringen „De Bolder" 22.Overdracht overslagstation aan de n.v. Huisvuilcentrale Rondvraag Sluiting. Morgenavond vindt in Time-Out een verlate carnavalsavond plaats voor tieners. Het idee komt van de tieners zelf, en de avond wordt door hen zelf georganiseerd. De bezoekers mogen hun eigen muziek op CD of bandjes meenemen. Toegang is gratis, maar carnavalsgangers komen er alleen in als ze verkleed zijn Aanvang'20.00 uur, einde 24.00 uur. IJsclub Oost houdt donderdag de jaarlijkse ledenvergadering in dorps huis de Bijenkorf in Oosterend. Na de pauze komt Jan Knippenberg ver tellen over zijn avontuurlijke en spor tieve tochten. Ondanks het kleine wintertje houdt IJsclub Oost toch weer de jaarlijkse ledenvergadering. Het bestuur had gehoopt op meer ijs zodoende meer gesprekstof voor de vergadering te hebben. Het afgelopen seizoen zijn weinig activiteiten geweest, het bestuur verwacht dan ook geen lan ge vergadering. Om toch een aanvul lend programma te hebben, is besloten er een lezing aan vast te koppelen. Knippenberg zal vertellen over zijn avontuurlijke maar zeker sportieve tochten, zoals zijn voet tocht naar Stockholm, zijn zwerftoch ten in de Hooglanden van Schotland en de bij iedere Texelaar wel bekende boot- en speurtocht naar Spitsber gen. Zijn verhalen worden toegelicht met prachtige dia's. Met de aanschaf van een moderne garnalenkotter heeft de firma A. Blom en Zn uit Oudeschild de visse rijtak van het bedrijf aanzienlijk ver stevigd. De 3,5 jarige TX 25 vervangt de oude en veel kleinere Everdinavan Blom. De visserij was voor de familie Blom, bekend van de visgroothandel aan de Schilderweg, tot dusver een onderge schikte tak. Blom en zijn zonen Her- man (19) en Dirk Albert (21) waren op z'n zachtst gezegd „onregelmati ge" vissers omdat de capaciteit van de oude garnalenkotter beperkt is en het 131 pk schip bij veel wind binnen moest blijven. Dankzij het nieuwe schip kan de familie Blom vrijwel da gelijks vissen. In visserijkringen is positief gerea- Albert Isrl, Herman en Dirk Albert Blom inspecteren de netten van hun nieuwe kotter (Foto Bert Koning) geerd op de aankoop, die vooral het initiatief is van de twee gebroeders. „Jonge aanwas als die twee kom je tegenwoordig nog maar zelden te gen", luidde een compliment aan de haven. De vorige eigenaar van de OD 18, een reder uit Wieringen, voorzag het schip van de modernste apparatuur. Aan boord van het twintig meter lan ge en zes meter brede vaartuig zit naast veel computertechniek, satelliet-apparatuur, waarmee de lo- katie exact kan worden gepeild. Voor de aandrijving van de nieuwe „Everdina" zorgt een 300 pk Volvo dieselmotor. Het schip is uitgerust met een boegschroef. De diepgang varieert afhankelijk van de ballast tussen 1,25 en 1,55 meter, waardoor zowel in de ondiepten van de Wad denzee als op de onstuimiger Noord zee tot vijftig mijl uit de kust kan worden gevist. Dat zal hoofdzakelijk gebeuren op garnalen, maar de kotter leent zich ook voor de vangst van tong en schol, waarvoor Blom al visrechten heeft en nog wil bijhuren. Omdat de winkel in Oudeschild nu nog niet open is, vist Blom nu samen met zijn twee zonen. Plaatsgenoot Ed van der Star zal de plek van Blom se nior straks overnemen, zodat de vis handelaar zich samen met familieleden en medewerkers op de winkel en groothandel kan concentre ren. Totaal werken er dan zo'n elf mensen in het bedrijf. De vangst zal hoofdzakelijk in Wierin gen aan land worden gebracht en niet worden gebruikt voor de verkoop via de eigen winkel of groothandel, omdat de wet voorschrijft dat deze produkten via de visafslag moeten worden betrokken De oude kotter is verkocht aan een bedrijf in Urk. Broodventer Kees Slegtenhorst hangt na veertig jaar de broodmand aan de wilgen (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5