<Goede seizoenstart Arco ondanks matige training Parcoursrecords sneuvelen tijdens crosskampioenschap TEXELSE y C0URANT De Koog door winst vaster op de vijfde plaats Waddentoernooi in mei op Texel Sjoelwedstrijden Gelegenheidskoppel klaverjaskampioen Waalder marathonloop op zaterdag 13 maart Toernooien in Stappelandhal Winnaar Lutz Lohse relativeert prestatie Triathlon op Hiswa voor Texelse Ingrid HOTEL .60SCHRAND /yv IdINSDAG 2 MAART 1993 a zijn deelname aan de Paralympics |jn september 1992 heeft de Texelse 'rolstoelatleet Arco de Graaf zijn trai- pingsarbeid teruggeschroefd. Hij wil dit seizoen minder intensief met Itopsport bezig zijn, om zich op te la den voor de komende jaren met afs jeinddoel de Zomerspelen in Atlanta 1(1996). Conditioneel bleek Arco za terdag echter nog sterk genoeg om de op Texel aanwezige concurrentie [klop te geven. [Voor de tweede achtereenvolgende naai schreef de ,,thuisrijder" hpt bpen Texels kampioenschap 10 Engel- mijlen voor wheelers op zijn haam. Deze wedstrijd, onderdeel van net jaarlijkse trainingsweekend van be Road Racers Club Nederland, was Eaterdag spannend tot de laatste me- Pas vlak voor de eindstreep wist Arco de Graaf zijn rivaal Huub Nelis- ken uit Vlaardingen te passeren. De wedstrijd begon een kwartier Lroeger dan was aangekondigd. Toen de sneeuw/hagelbui was opgehouden en de lucht weer opklaarde, besloot de organisatie de kleumende deelne mers niet langer te laten inrijden. Ge lukkig was burgemeester Schipper vroegtijdig aanwezig om het start schot te lossen. Weldra lag het veld van negentien wheelers ver uiteen. Opgejaagd door de wind bereikten de koplopers op het fietspad langs de Pontweg hoge snelheden. Op de Peli- kaanweg, met de koude wind van opzij en op enkele open stukken op de beschutte Bosrandweg, spatte het peloton verder uit elkaar. Netelig De kopgroep raasde voort en ging met drie wheelers de laatste kilome ters in: De Graaf, Nelissen en Jan van de Hoek. De Texelaar bevond zich in een netelige positie, want de twee anderen komen uit voor dezelf de sponsorploeg. Tot zijn verbazing reed de onervaren Van de Hoek ech ter telkens het gat dicht als Nelissen er vandoor probeerde te gaan. Hier door bleef het groepje tot een paar honderd meter voor de finish bijeen. Bij het uitkomen van het bos bij De Turkse Tent plaatste Arco een ver snelling, die alleen door de sterke Ne lissen kon worden beantwoord. Nelissen passeerde de eilandfavoriet en leek op de overwinning annex hoofdprijs Texeler dekbed af te steve nen. „Ik rekende al niet meer op de eerste plaats, maar toen ik merkte dat Huub dertig meter voor de finish in snelheid terugviel, zette ik nog een keer alles op alles", vertelt Arco. Met een uiterste krachtsinspanning kwam hij langszij en won met een „band dikte" verschil. Ziekenhuis Tegenstander Huub Nelissen toonde zich niet erg teleurgesteld. „Ik heb twee jaar niet aan wedstrijden deel genomen, omdat ik door diverse ope raties zeventien maanden in het ziekenhuis heb gelegen. De afgelopen maanden heb ik lekker kunnen trai nen en dit is het bewijs dat ik op de weg terug ben. En ach, van Arco verliezen is geen schande, hij is een goede winnaar." De spannende ..close finish" in beeld. Links winnaar Arco de Graaf, die op de meet tegenstander Huub Nelissen voorbij streeft. Als beste dame eindigde Yvonne Looijs uit Duiven, die met haar 1 uur 04 minuten en 17 seconden ruim een kwartier na Arco de Graaf finishte. Desgevraagd vertelde zij niet tot de nationale top te behoren, „Ik train vier keer per week, maar kom niet op een hoger peil. Op C-niveau draai ik echter bij de bovensten mee en dat geeft me voldoening." Ploegentaktiek Uit het wedstrijdverloop bij de heren bleek dat ploegentaktiek in navolging van o.a. het wielrennen en marathon- schaatsen nu ook in de wheelersport zijn intrede heeft gedaan. Momenteel zijn er in Nederland drie sponsor teams van vier of vijf wheelers. Arco maakt deel uit van de Hak-ploeg. Zijn grootste tegenstrevers van zaterdag zitten in de Piet van Dam-ploeg. Team nummer drie, met o.a. de Olypi- sche medaillewinnaars Jeannet Jan sen en Jan klein Herenbrink, ontbrak op Texel. Zij namen op verzoek van de sponsor deel aan een wedstrijd in Amerika. De sport wordt dus professioneler. Enkele Nederlandse toppers lieten mede hierdoor verstek gaan, maar bij de Road Racers Club Nederland is het weekendje Texel na vijf jaar niet meer uit het jaarprogramma weg te denken. „Het is een echt familie- sportweekend", oordeelt voorzitter Martin van Diemen. Sociaal „De deelnemers nemen partners en kinderen mee. Dit weekend is een van de weinige gelegenheden om sa men iets gezelligs te ondernemen. Nadeel van onze club is dat de leden door het hele land verspreid wonen. We zien elkaar alleen bij wedstrijden, waardoor het sociale aspect beperkt blijft. Vandaar dat we aan het wee kendje Texel veel waarde hechten." Van Diemen roemde de medewerking van de familie Schuyl (hotel Tatenho- ve), Arco de Graaf en supportersclub Arcold (met name voorzitter Theo Franchimon), die de RRCN bij de or ganisatie van het weekend nagenoeg alle werk uit handen nemen. Ver heugd was hij ook over de belangelo ze inzet van vrijwilligers en een aantal Texelse bedrijven voor het ter beschikking stellen van mensen en materialen tijdens de wedstrijd. Een verrassing was de gift van de Hema in Den Burg, die spontaan f1.000,- gaf voor het kopen van prijsjes en herinneringen voor de deelnemers. (Foto Frans Hopmonl De eerste vier koppels van het Texels klaverjaskampioenschap met hun prijzen Achterste rij: Freek Veeger. Nico Ooyevaar. Karei van Heerwaarden en Paul van der Lee. Voorste rij: Tiny Huisman. Jo Keyzer en Fenny Hopman, wier kaartpartner Gerda Veeger ontbrak tijdens de slo- Het zaterdagteam van De Koog speelde uit tegen het lager op de ranglijst staande Saenden en won mede door een sterk tweede kwar tier in de tweede helft met 3-5. n de eerste helft was nauwelijks sprake van een klasseverschil. De neeste duels speelden zich op het middenveld af. Het was de snelle spits van De Koog Martijn de Veij die zijn waarde voor het team bewees en een uitbraak goed afrondde met een lard schot (0-1). Hierdoor werd 5eanden gedwongen aanvallender te spelen waardoor er meer ruimte twam voor De Koog. Het was weer Vlartijn de Veij die op aangeven van Henk Messemaker kon zorgen voor Ie ruststand van 2-0. Na rust werd iet Saenden dat profiteerde van een icheidsrechterlijke dwaling. Het team con zo via een buitenspel terug ko men in de wedstrijden (1-2). De Koog werd door dit doelpunt wakker ge schud en begreep dat er harder ge werkt moest worden, wilde men twee punten mee naar huis nemen. Er werden meer persoonlijke duels gewonnen en het was Dirk Wuis die met een wat gelukkige lob zorgde voor 1-3. Saenden werd in het hierop volgende kwartier volledig overklast. Dit kwam tot uitdrukking in een door Ben Witte snoeihard ingeschoten bal die na de onderkant van de lat in het doel caromboleerde, en een goal van Martijn de Veij die een door de kee per ingeschoten losgelaten schot van Jack Rammers kon intikken (1-5). Ook was er nog een kans voor Hans Eelman en werd een doelpunt van Leon Eelman afgekeurd. Hierna nam De Koog gas terug en was het Saen den die de stand een voor hen wat dragelijker aanzien gaf. Zo werd het 3-5 voor De Koog. De Koog is nu ze ven wedstrijden achtereen ongesla gen en speelt komend weekend om de vierde plaats thuis tegen het één partij hoger staande SDOB. Het jaarlijkse Waddentoernooi wordt 15 en 16 mei gehouden op Texel. Het evenement vindt ieder jaar op een ander eiland plaats. Het Waddentoernooi is ontstaan uit een uitwisseling van voetbalelftallen. Het aantal sporten breidde zich lang zaam uit. Vaste onderdelen zijn in middels badminton, biljarten, bridge, darten, klaverjassen, surfen, tennis, touwtrekken, vissen, voetballen en volleyballen. Op zaterdagavond is te vens een culturele uitwisseling als KTF een concert geeft, eventueel aangevuld met optreden van korpsen van de andere eilanden. Geprobeerd wordt dit jaar ook een zwem- en motorcrossonderdeel bij het toernooi te betrekken. In de tak ken van sport waar tenminste vier ei- landen aan meedoen, zijn punten te behalen. Het eiland met de meeste punten behaalt de Waddenbokaal. Texel viel deze eer ten deel in 1988. De andere keren was Terschelling steeds de sterkste. Het Waddentoer nooi is qua karakter een echte uit wisseling. Vriendschapsbanden worden rondom het sportieve ele ment aangehaald. De Gymvereniging Oudeschild houdt donderdag 4 maart de jaarlijkse sjoel wedstrijden in 't Skiltje. De wedstrij den worden gespeeld van 15.00-17.30 uur en van 19.30-21.30 uur. Er zijn leuke prijzen beschikbaar voor de winnaars van de verschillen de categorieén, waaronder de wissel- beker, beschikbaar is gesteld door „Daf Truckservice". Tevens is er 's middags voor de jeugd een gy- minstuif van 15.00 tot 17.00 uur. le dereen is welkom van jong tot oud. Na vier avonden op roem spelen, in- en overtroeven, nat gaan en pit ha len, mogen Karei van Heerwaarden en Paul van der Lee zich Texels kam pioen klaverjassen 1993 noemen. Het koppel was zaterdag met ruime voorsprong aan de slotavond begon nen, maar moest nog alle zeilen bij zetten om de ijzersterke eindspurt van het koppel Freek Veeger/Nico Ooyevaar te weerstaan. Veeger en Ooyevaar wonnen wel de laatste avond met een prima score van ruim 7.500 punten. Het Texels kampioenschap klaverjas sen dient niet te worden verward met de competitie van Klaverjasclub Den Burg, waarvan de uitslagen we kelijks in deze krant worden vermeld. In die competitie en in die van de an dere Texelse klaverjasclubs wordt gespeeld met vaste koppelgenoot („maat"), maar aan het Texels kam pioenschap nemen vrijwel uitsluitend gelegenheidskoppels mee. Ongeveer de helft van de 38 meestrijdende koppels is actief bij een klaverjasclub, de andere helft beoefent het populai re kaartspel thuis. Sommigen lopen regelmatig klaverjasdrives af, anderen waagden voor de eerste maal een gokje. Het winnende koppel is speciaal voor het Texels kampioenschap samen gesteld. Van Heerwaarden is voorzit ter van de organiserende vereniging Klaverjasclub Den Burg, maar zijn maat Van der Lee woont in Bilthoven. Hij komt al jaren op Texel en sinds een jaar of vijf doet hij samen met Van Heerwaarden een gooi naar de eilandelijke klaverjastitel. Al in het eerste jaar bleken ze een succesvolle combinatie te vormen, want ze vero verden meteen het kampioenschap. Zaterdagavond wisten ze die presta tie te herhalen. In eerste instantie moesten ze afreke nen met de dames Tiny Huisman en Jo Keyzer, die na de eerste speela vond de ranglijst aanvoerden maar uiteindelijk naar de vierde plaats te rugvielen Na de tweede avond na men Van Heerwaarden en Van der Lee de leiding over en wisten die op avond nummer drie nog te verstevi gen. Zoals gezegd slopen Ooyevaar en Veeger de laatste avond nog dichtbij. Op gepaste afstand eindig- (Foto Frons Hopman) den in de totaalstand Gerda Veeger (op de slotavond goed vervangen door Kees Vinke) en Fenny Hopman op de derde plaats. Dorpshuis De vier wedstrijden werden afge werkt in dorpshuis d'Ouwe Ulo, dit seizoen de vaste speelzaal van de klaverjassers. Tot afgelopen jaar wa ren de maandagse clubavonden in Chinees restaurant Azië, maar dat raakte zó in trek bij het uitgaanspu bliek dat er voor de kaartspelers geen plaats meer was. „Jammer, maar be grijpelijk. Gelukkig zijn we in d'Ouwe Ulo prima opgevangen", aldus club voorzitter Karei van Heerwaarden. Wegens de drukke bezetting van het gebouw, kon het kampioenschap dit maal niet op de vertrouwde vrijdag avond worden afgewerkt. Dat scheelde danig in de opkomst; nor maal zouden twintig koppels méér hebben deelgenomen. De klaverjasc lub was echter allang tevreden dat men in de zaal, die eigenlijk op zater dagavond gesloten is, terecht kon. Uitslag De eindstand van het Texels kampioenschap klaverjassen Is: I.Paul van der Lee/Karel van Heerwaarden 35 213 punten; 2.Nico Ooye- vaar/Freek Veeger 34.513; 3.Gerda Vee- ger/Fenny Hopman 32 951, 4.Tiny Huisman/Jo Keyzer 32.801, 5.Gerry en Thymen Grootjen 32.698, 6.Jaap en Frans Witte 32.084; 7.Ko Koomen en Willem Snoek 32.065; 8 Bertus en Gerda Ofrein 31.916, 9.Lieuwe van der Veen/Bas Tromp 31.754, 10.Charlotte en John van Heerewaarden 31.690. Bewoners van De Waal en omstreken kunnen op zaterdag 13 maart de vlag weer uitsteken. Het is dan de dag van de halve marathon, het jaarlijkse hoogtepunt voor het dorp en atletiek- minnend Texel. Tijdens de twaalfde editie dienen de deelnemers weer een parcours in de vorm van een acht af te leggen in de fraaie omge ving van De Waal. De deelnemers kunnen kiezen uit vijf afstanden: 1,2 km, 2,5 km, 4,8 km, 10,6 km en 21,1 km. De laatste is de officiële halve marathon, die onder auspiciën van de atletiekunie KNAU wordt gehouden. De eerste start is om 13.25 uur, de halve marathon begint om 14.00 uur. Inschrijven kan vanaf 12.00 uur in dorpshuis De Wielewaal. Informatie is verkrijgbaar bij de organisatie (dorps commissie en atletiekvereniging! via telefoon 13843 of 12851. n sport- en evenementencentrum 't tappeland worden 7 en 8 maart wee bijzondere toernooien gehou- 1en. Opgeven hiervoor kan via tele- oon 27000 of 11600. )p zondag 7 maart is van 13.00 tot 7.00 uur het ouder-kind tennistoer- ooi op de indoorbanen van het een- rum De kinderen mogen niet ouder ijn dan 16 jaar. Ook enkelingen kun- en zich opgeven, er zal een partner ij worden gezocht. Het leeftijdver- chil moet 18 jaar zijn. r wordt gespeeld op tijd en in pou- waarbij zoveel mogelijk op aeelsterket wordt ingedeeld. Mee- oen kost f 7,50 per kind en f 12,50 •er ouder. Maandag 8 maart is van 19.00 tot •3 00 uur een nettentoernooi. Dit loudt in dat in een uur 20 minuten wordt besteed aan tennissen, 15 mi- luten aan badminton en 15 minuten '3n tafeltennis. Door middel van een ormule wordt een puntenscore be haald. Er wordt alleen enkelspel jespeeld en het maximum aantal 'eelnemers is bepaald op 12 dames 12 heren. Meedoen kost ƒ10,- p.p., rackets en >atjes kunnen worden geleend, vie meer informatie wil hebben over e toernooien, kan contact opnemen jet het Stappeland of Theo van aanen via de eerder genoemde lummers Het open Texels crosskampioen schap, een veldloop door de Dennen en een stukje Westerduinen, is wat betreft het parcours één van de mooiste sportwedstrijden op het eiland. Maar hoewel het bovendien goed weer was, verschenen zondag middag nauwelijks meer dan vijftig Deze week komt de Texelse atle te Ingrid van Lubek uit in het Ne derlands indoorkampioenschap triathlon. Donderdag is haar voorronde van dit nieuwe evene ment, dat tijdens de Hiswa- tentoonstelling in de Amsterdam se RAI wordt gehouden. In haar serie moet ze afrekenen met de twee beste triatletes van Neder land, Katinka Wiltenburg en we relduurrecordhoudster Thea Sybesma. De studente, die met drie heren deel uitmaakt van het Nissan Visser sponsorteam, komt uit op de onderdelen 250 m zwemmen, 10 km fietsen op een rollenbank en 2,5 km lopen op een band. Zij werd geselecteerd omdat ze na haar prestaties van vorig jaar in de nationale top 12 staat. atleten aan de start bij Vakantiecen trum Dennenoord. Van hen waren Ingrid van Lubek bij de dames en Lutz Lohse bij de mannen verreweg de snelsten. Allebei vestigden ze een parcoursrecord. Lutz Lohse was ruim een minuut sneller dan de 36.50, waarmee de Duitser Gerhard Jaeger in 1989 de 10,8 km voltooide. Bovendien verbe terde de atleet uit 't Horntje zijn win nende tijd van vorig jaar met anderhalve minuut. Bewonderende blikken van toeschouwers en organi satie vielen hem ten deel, terwijl hij ver voor de meute over de Texelse bospaden snelde. Lohse zelf echter was de eerste om zijn prestatie te re lativeren. „Ach, de tijd is relatief goed. Maar ik lijk zo snel, omdat de anderen langzamer gaan", oordeelde hij na afloop. „Eigenlijk ben ik hele maal geen crossloper, maar een baa- natleet. In crosswedstrijden aan de overkant eindig ik meestal bij de eer ste tien, twintig, maar kom te kort voor de hoogste plaatsen." Volgens de sympathieke Nioz- medewerker moet hij ook het on derspit delven tegen oud-Texelaar John Boogaard, die in de regio en op Texel veel veld- en wegwedstrijden loopt Sommige insiders dichten Loh se in zijn huidige vorm een kans toe, maar zelf gelooft hij daar niet in: „John is op alle fronten beter. Hope lijk komt hij over twee weken naar de halve marathon van De Waal. Ik ver heug me er echt op om het duel aan te gaan, ik houd van tegenstand." Gemotiveerd Maar ook zonder tegenstand toonde Lohse zich blij met de kampioenstitel. „Ja hoor, ik ben gerust nog wel ge motiveerd om op Texel te lopen en dit is toch een mooie wedstrijd." Van tegenstand was zondag tijdens de wedstrijd, die ook wel de „Denne- noordloop" wordt genoemd, inder daad geen sprake. Twee overkantse deelnemers vormden slechts in de eerste vijfhonderd meter een bedrei ging, daarna konden ze het tempo niet meer bijbenen. Uit de midden moot stoomde in de tweede helft van de wedstrijd viervoudig winnaar Minne Goënga op naar de derde plaats. De nu 28-jarige atleet uit Den Burg traint de laatste jaren niet meer zo intensief en was zonder hoge ver wachtingen naar de Dennen geko men. „Achteraf gezien liep ik in het begin te ontspannen." Ingrid van Lubek was een klasse apart bij de dames. Zelf had ze meer tegenstand verwacht van Natasja van der Vis uit Oosterend, maar die moest al vanaf de eerste ronde veel terrein prijsgeven. Ingrid van Lubek won voor het vierde achtereenvolgen de jaar en verbeterde haar record, dat op 30.16 stond. Tijdens de prij suitreiking leverde haar dat een extra De Texelse crosskampioenen in actie. Links de bescheiden Lutz Lohse. rechts allround atlete In grid van Lubek. lFoto s Ffans Hopm3nl cadeaubon van Sportshop Texel op. De jarige Coby Bakelaar werd door de dames van haar altijd presente trainingsgroep in de bloemetjes ge zet. De komende weken staan twee grote atletiekwedstrijden op het program ma. Eerst is op zaterdag 13 maart de halve marathon van De Waal en op 12 april (2e Paasdag) de estafette loop „60 van Texel". Uitslagen Jongens t/m 10 jaar. 1.3 km: 12. Hessel Kampstra (12 jr) 5.19; 2. Maarten Dogger (10 jr5.29, 3. Stefan Tijssen (11 jr.) 5.42; 4. Maurits Bakker (12 jr.) 5.52; 5. Gijs Waverijn (10) 5.53; 6. Ronny Keijzer (11 jr); 7. Wouter Dogger (8) 612; 8 Jaap Waverijn (8) 6.20; Meisjes t/m 12 jaar, 1.3 km: 1 Lia Visser (11 jr) 6.33 Jongens t/m 16 jaar. 3.6 km: 1. Mar cel Keijzer (13) 19.43; Meisjes t/m 16 jaar. 3 6 km: 1 Nancy Sieling (15) 17 05; Recreanten: 1 Ralph Grabowski 29.12; 2. Martien Baars 31.34; 3. Jan Dogger 32 29; 4 Theo Legierse 32 31; 5. André Bmsbergen (Rijswijk) 32 47; cir6. Henk Vroom 34 14; 7 Daan Appelman 34 48; 8. Jaap van Vooren 38 13. Dames t/m 34 jaar, 7.2 km 1. Ingrid van Lubek 30,06 (parcours record), 2 Natasja van der Vis 32.51; 3. Colinda Brouwer 34 14, 4 Bettina Löscher 35.06; 5. Mariska Koenders 35.41, Dames veteranen. 7.2 km: 1 Marijke Stark 33.43, 2 Come Witte 35.51; 3. Nel Bruining 35.59; 4. Carla Roeper 38.22, 5. José Huis man 39.36; Heren t/m 39 jaar, 10.8 km: 1. Lutz Lohse 35,40 (parcours record); 2. Marcel Boertien (Rotterdam) 37.44. 3. Minne Goënga 38.06, 4 Folkert van der Knol (Ridderkerk) 38.33; 5 Jan Zijm 38.42, 6. Rien Brouwer 39.34, 7 Guido Banda 41 35; 8. Remco Nag- tegaal 42.23; 9. Jeroen de Graaff 44.35. 10 Tony van der Vis 45 30; 11 Dolf Oosterbeek (Den Helder) 46.10, 12. Ed Zegers 48.04; 13 Pieter Aris van der Vis 49 08; 14. Norbert Eel man (gestopt na 2 ronden) 29.15; Heren vete ranen. 10.8 km: 1 Nico Vergouw (Zaandam) 41.22, 2. Loek van Vliet 41 39; 3 Piet Bake laar 43.30; 4 Gerard Appelman 48.04, 5. Jan uis 50.22; 6. Theo Takes 51.35, 7 Dirk Eel man 53.11

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7