TOV wil brede discussie over toekomst toerisme Stacaravans moeten wijken voor bungalows Vrouwelijke ondernemers nemen stelling WOU... Kleine ondernemers de dupe TEXELSE g COURANT Reclamecampagne Vrijmarkt (alsjeblieft?!) De Kroon wint Weduwe visser in beroep Hoge Raad Zeehondjes-concert Tsjechisch kwartet Land van Holland thema Toer-in DINSDAG 2 MAART 19<l Na een onderlinge discussie is on dernemersorganisatie TOV (Texelse Ondernemende Vrouwen) tot de conclusie gekomen dat het huidige aantal toeristische slaapplaatsen niet veel meer mag worden uitgebreid. De vrouwen doen tevens een beroep op de gemeente om bevolking en bedrijfsleven te betrekken in de dis cussie over de toekomst van het toerisme. Ook willen zij dat de juiste cijfers op tafel komen. Aldus blijkt uit een rapport dat een TOV-werkgroep naar aanleiding van vragen en meningen van leden heeft samengesteld Het rapport bevat geen nieuwe gezichtspunten en is ook niet cijfermatig onderbouwd. Het TOV-bestuur heeft echter goede hoop dat het een nieuwe aanzet zal zijn tot een discussie over het toeristisch beleid. Om de daad bij het woord te voegen, heeft het TOV-bestuur met de belangrijkste Texelse organisaties op toeristisch gebied afgesproken verder te discussiëren over dit onder werp. Deze afspraak werd gemaakt tijdens de presentatie van het rapport, afge lopen week in restaurant De Smulpot in Den Burg. Aanleiding voor de TOV- discussie waren de waarschuwende woorden van Teso-directeur Theo Hoogerheide, vorig jaar in een artikel in de Texelse Courant. Hoogerheide voorzag een vierbaans Pontweg, als niet de rem op het toeristisch vervoer naar Texel wordt gezet. Overvloed Vanzelfsprekend was Hoogerheide één van de genodigden bij de presen tatie. Hij toonde zich blij met de reac tie van de TOV, maar waarschuwde voor een overvloed aan onderzoeken. discussies en rapporten. „Diversen zijn actief met het ontwikkelen van visies en het maken van deelonder zoeken: de gemeente, Teso en ver scheidene anderen. De opdrachtformulering, die van belang is voor de uitkomst, verschilt echter per opdrachtgever. Dit maakt het in elkaar schuiven van rapporten moei lijk." Hoogerheide was het met de vrou wen eens dat eindelijk algemeen aan vaarde cijfers op tafel moeten komen inzake de telling van het aantal slaap plaatsen „Omdat het precieze aantal onbekend is, wordt de discussie ver ziekt." Verder vond Hoogerheide in het TOV-rapport een nieuwe aanlei ding om er op te wijzen dat het ver voer („mobiliteit") naar en op Texel de grote beperkende factor is. „In het eerste Recreatiebasisplan uit 1974 was de draagkracht van de Texelse natuur de basis voor de bere kening van het aantal slaapplaatsen, waaruit het aantal 47.000 rolde. Bij de herziening van het plan in 1990 was de reactie „het is best meege vallen". De natuur heeft dus niet meer noodzakelijk de eerste prioriteit. In mijn ogen is de belangrijkste norm nu het vervoersaanbod." Gevoel Burgemeester Ton Schipper reageerde op deze stelling. „In 1990 speelde het onderwerp leefbaarheid nog niet zo. Inmiddels vóelen de ondernemers en de bevolking de groei van het toe risme veel meer Dit gevoel vind ik een belangrijker element dan het cij fers. Ook als het aantal slaapplaatsen exact bekend is, zal dat de spanning niet wegnemen. Enerzijds is er een groep die wil doorgroeien, anderen roepen ho." Volgens Hoogerheide is het tegen be trekkelijk lage kosten mogelijk om de mening van de bevolking mee te ne men in het sociaal-economisch struc tuuronderzoek, dat de gemeente zal laten uitvoeren. Dit aspect is echter niet in de onderzoeks-formulering meegenomen, zei wethouder Klaas Barendregt desgevraagd. Laat Barendregt toonde zich verbaasd over de late reactie van de TOV. Belangrij ke momenten, zoals de herziening van het Recreatiebasisplan en de in spraak voor het nieuwe bestem mingsplan buitengebied, zijn intussen gepasseerd. „Maar ik zeg niet dat er niets met het rapport wordt gedaan." TOV-voorzitter Rita Huizinga gaf als verklaring dat de vrouwelijke onder nemers gefixeerd zijn op hun eigen bedrijf. „Daar zijn we tachtig uur per week mee bezig en dan let je met zo op gemeentelijke zaken. Dat we nu wel reageren, komt omdat we nu voelen wat het gemeentebeleid in de praktijk betekent." Bungalows De TOV pleit ervoor de eventuele groei naar 47.000 niet te realiseren via de bouw van appartementen en bungalows. Volgens de TOV leidt dat tot een nog zwaardere bezetting, overlast en mindere kwaliteit publiek tijdens het hoogseizoen en tot leegstand en prijsval buiten het sei zoen. „Teveel aanbod maakt de spoe ling dun en gaat ten koste van de Texelse economie. Ook worden na tuur en infrastructuur er aan opgeof ferd." Gewaarschuwd wordt ook voor de verwachte economische recessie: „Zorg voor kwaliteit in plaats van kwantiteit." Voor kleinschalige bedrijven moet een kleine groeimogelijkheid blijven be staan. De TOV spreekt van nog twee- tot drieduizend slaapplaatsen erbij. Ten opzichte van grootschalige projecten moet de gemeente zich te rughoudend opstellen. Communicatie tussen gemeente en bedrijfsleven moet worden verbeterd. De TOV is ontevreden over de wijze waarop on dernemers hun wensen kenbaar kun nen maken. Bijvoorbeeld zouden afspraken kunnen worden gemaakt over de samenstelling van dorpscom missies (m.b.t. de vertegenwoordiging van ondernemers hierin). Groei van het toerisme kan volgens de TOV wel via verbreding van het seizoen door kwaliteitsverbetering, en door zich te richten op bepaalde doelgroepen. De ondernemende vrouwen nemen stelling over toerisme iFoto Frons Hopman Bneven van lezers Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Naar aanleiding van de in de Texelse Courant gepubliceerde ingezonden brief met betrekking tot de uiting „Is er koffie na de dood" zoals deze in het verlengde van de nieuwe cam pagne van de AVVL gedurende de af gelopen weken via verschillende media is gepubliceerd, het volgende. Vanzelfsprekend is het betreurens waardig te constateren dat een be perkt aantal mensen zich stoort aan de nu gevoerde campagne. Het is uiteraard nimmer de bedoeling van de AVVL geweest met deze uiting mensen voor het hoofd te sto ten. De AVVL neemt als professionele uitvaartverzekeraar de dood en het rouwproces uitermate serieus. Uit gangspunt bij de campagne zoals de AVVL deze momenteel voert, is de zorg en bewustwording rondom de dood bespreekbaar maken. Met als uiteindelijk doel ervoor zorg dragen dat de uitvaart, het vaak zo emotio nele afscheid van de overledene, ver loopt naar de wens van zowel de overledene als de nabestaanden. De uitvaartverzorging in ons land is de afgelopen tientallen jaren geëvolu eerd tot wat het nu is: een dienstver lenende sector die terdege rekening kan en wenst te houden met de spe cifieke wensen en eisen die door de overledene of de nabestaanden aan de uitvaart zijn of worden gesteld. De AVVL heeft zich ten doel gesteld kenbaar te maken wat de mogelijkhe den daartoe zijn. In de praktijk is ge bleken dat de kennis hieromtrent ontbreekt. Uit onderzoek is bovendien gebleken dat het taboe dat rond de dood en de uitvaartzorg blijkt te bestaan, een ernstige belemmering is bij het uit dragen van deze informatie. Men durft -ook ondanks onze eerdere inspanningen- nog niet goed over het onderwerp te praten, terwijl de AVVL dagelijkse aan den lijve ondervindt dat de behoefte aan informatie over de mogelijkheden rond de uitvaart in alle geledingen van onze samenleving sterk groeit. Het is om die reden, dat de AVVL na ampele overwegingen heeft gekozen voor een intrigerende en uitdagende vorm van communice ren. In de verwachting dat daarmee, in het verlengde van onze vereni gingsdoelstellingen, het bewustzijn in de samenleving groeit dat terdege re kening kan worden gehouden met in dividuele wensen rond de laatste gang van een overledene. V. M Kwakman Marketing manager AVVL Diemen Ik kan me de Koninginnemarkt van 1992 in Den Burg nog goed herinne ren. Hij was voöral erg kort. Dat kwam omdat er alleen verenigingen mochten staan zonder commerciële doeleinden. Verenigingen waar ik alle respect voor heb, maar die ik onder hand wel kan dromen omdat ze elk jaar vertegenwoordigd zijn. Ik vroeg me toen vooral af waar de Koningin zelf deze dag voor heeft be doeld. Ze heeft de dag zelfs tot na tionale feestdag laten verklaren, waarop bijna iedereen vrij heeft. In deze alinea zou ik graag tegen de gemeente willen schreeuwen dat de Koninginnemarkt gezelliger kan wor den, als je er een vrijmarkt van maakt. Ik zou ze door elkaar willen rammelen, dat ze een sector kunnen aanwijzen waar volwassenen en kin deren vrij mogen staan met hun rom meltjes. De gemeente hoeft alleen maar duidelijk te maken dat op deze dag allen romeltjes toegestaan zijn en geen commerciële verkopers. Ik zou zo graag op ze willen katten omdat het maar om een dag van het jaar gaat, en wel koninginnedag. Voor andere gemeenten een feestelijke dag, voor Texelaars een dag waarop je met „rommel" wordt verwijderd. Tot slot zou ik ze dan bij hun oren willen pakken om er tenminste één zinnige reden uit te krijgen waarom ze zelfs op deze dag zo schijterig en behoudend zijn. Maar dat durf ik niet. Esther van Angeren-van Zeijlen, Den Burg. Pierre de Kroon is winnaar geworden van de winterserie van de sportvis- sersclub. De laatste wedstrijd, die werd gehouden bij de Teermolen in Oudeschild, werd echter een zege voor Nico Tessel. Door de sneeuw op de dijk werd de eind-wedstrijd een sfeervol evene ment. De vissen vonden het te koud, want ze lieten zich slecht verschal ken. Tessel haalde er één op de kant van 33 cm lengte. Tweede werd Henk Veldhuizen met een vangst van 31 cm. De winterserie werd gewonnen door De Kroon, die in zes wedstrijden acht vissen op de kant haalde, totaal' 127 cm. Tweede werd Johan Hopman en derde Theo Buren. Op 11 maart houdt de sportvisclub haar jaarvergadering in 't Skiltje te Oudeschild om 19.30 uur. De weduwe van een visser wiens bedrijf onlangs een door het ge rechtshof in Amsterdam tot een boete van f355.000,- is veroor deeld, gaat tegen het vonnis in be roep bij de Hoge Raad. Haar man had in 1988 zonder de benodigde vangstvergunningen gevist. De Hoge Raad zal niet ingaan op dj juistheid van de strafbare feiten, oir, dat die na twee rechtszaken als be wezen worden beschouwd. Wel beoordeelt dit hoogste rechtsorgaa; of het recht goed is toegepast. „En dat is niet het geval", meent haar advocaat, mr M.P Majolée uit Den Helder. „Tussen de uitspraak in Alk maar en de behandeling in hoger be roep in Amsterdam ligt een periode van ruim twee jaar. Dat is onmense lijk lang, zeker omdat intussen ook de betrokken visser is overleden en het bedrijf in feite alleen nog maar op papier bestaat." Volgens Majolee was een termijn van één jaar tusse de uitspraken redelijk geweest. Hel vonnis van de Hoge Raad zal onge veer een jaar duren. Tot die tijd woi de boete opgeschort. Tijdens een bezoek vorig jaar aanf zeehondenopvang in EcoMare raai I ten de leden van het Tsjechische strijkerskwartet Skampa zó onder; druk, dat zij besloten een concert voor dit doel te houden. Dit bene fietconcert, waarvan de totale op brengst uit entreegelden naar EcoMare gaat, zal maandag 22 maart in Utrecht plaatsvinden. Het Skampa Quartet maakte in 19i een succesvolle toernee door Nedi land. Spontaan boden ze bij hun stapje naar Texel aan om een coni ten bate van de zeehondenopvang verzorgen. De vage belofte van tffil heeft nu gestalte gekregen. Dankz de sponsoring door het Verenigde Spaarbank Fonds hoeven geen kosten voor zaalhuur en affiches l- worden afgetrokken. Het ensembiel' bestaande uit een vrouw en drie mannelijke muzikanten, speelt een klassiek repertoire. Volgende maai in Utrecht brengt het kwartet wei van Beethoven, Smetana en Jan; ten gehore. Het concert begint on 20.15 uur in de Ottonekerk aan Kromme Nieuwe Gracht 62. Kaai kosten f30,- en zijn verkrijgbaar overmaking van het bedrag vóór I maart naar giro 7671 ten name de Zeehondenopvang Texel. Ook ij nen de kaarten bij het VVV-kantaf; in Utrecht of aan de zaal op 22 maart vanaf 19.00 uur worden ge kocht. Het thema van de jaarlijkse Toer-in expositie is voor 1993 ,,Het land van Holland". Er is ook nog een subthe ma: „poëzie". De tentoonstellingen zijn van 25 juni tot en met 4 augustus. Vanaf 16 juli zijn de kunstenaars aan de beurt, uit nodigingen zijn verstuurd Ervoor mo gen amateurs hun werk tonen. Bij het thema kan worden gedacht aan typerende landschappen in de provincie. De invloed van de mens is in de loop der eeuwen met name in deze omgeving erg bepalend geweest voor het aangezicht. Het subthema verwijst naar het gebruik van poëzie en proza in beeldend werk. Wie mee wil doen aan de toer-in ex positie kan bellen tot 1 april naar Rie- kie van Dijk, telefoonnummer 62121, toestel 262. Het Skampa Quartet. Er komen elk jaar meer zomerwonin gen op Texel. Steeds meer recreatie terreinen zetten hun kampeer- en stacaravanplaatsen om in bunga lows. Ook de stacaravanplaatsen op camping Coogherveld in De Koog staan op de nominatie binnen drie jaar omgezet te worden in bunga lows. Niet geheel vrijwillig - door een wijziging in het bestem mingsplan zijn exploitanten Nico en Nico en Marijke Ruis straks werkeloos? (Foto March Heijnen) Marijke Ruis (47 en 45 jaar) genood zaakt om de capaciteit van hun ter rein met meer dan de helft te verminderen. Een zorgelijke situatie; zij voelen zich verantwoordelijk voor de kleine logiesverstrekkers die bij hun een caravan verhuren. Boven dien hangt de dreiging van werkloos heid hen boven het hoofd. Sinds zeven jaar beheren Nico en Marijke Ruis de camping Coogher veld. Toen zij het terrein overnamen stonden er 165 stacaravans. Het be leid van de gemeente omtrent kwali teitsverbetering werd door hen gesteund: het aantal plaatsen werd met 30 teruggebracht - minder, maar grotere plaatsen. Ook de eigenaren van de stacaravans investeerden in hun eigendom met als resultaat dat 85% van de cara vans is vernieuwd. De huidige situa tie op de camping is dat er 105 grotere, vaste sta-plaatsen zijn en 30 toeristische voor tenten en toerwa- gens. Deze kwaliteitsverbetering heeft, ondanks daling van het aantal slaapplaatsen, geresulteerd in een verhuurtoename van 45%. Afhankelijk De caravanhouders (kleine logiesvers- rekkers) verhuren hun onderkom ens voor een periode van tenminste acht tien weken. Het merendeel van deze eigenaren, waartoe ook Texelaars be horen, heeft meerdere caravans in eigendom. Allemaal kleine onderne mers die gedeeltelijk of geheel afhan kelijk zijn van de inkomsten van hun verhuur. De familie Ruis huurt de grond van C. Zutphen. Het contract geldt vijf jaar en er is iedere termijn een optie aan gekoppeld voor de volgende vijf jaar. Zuthpen heeft medio 1991 een verzoek ingediend om tot kwaliteits verbetering van de bestaande terrei nen „De Luwe Boshoek", „Dekkerskoog" en „Coogherveld" te komen. Tevens wilde hij een zomer- huizenterrein voor de bouw van 36 zomerwoningen. Reactie In maart vorig jaar stond in de Texel se Courant het bericht dat aan C. Zutphen een vergunning was ver leend voor de bouw van 36 zomer woningen. Het viel Ruis koud op zijn dak, en met hem de eigenaren van de stacaravans, de kleine logies verstrekkers. Ruis had, toen duidelijk werd dat een voorbereidingsbesluit van kracht was met betrekking tot het omzetten van de bestemming op Coogherveld, moeten reageren. Maar dat deed hij niet. „Als ik moedwillig de grondeigenaar in de wielen rijd, dan ben ik mijn contract natuurlijk kwijt." Zomerwoning Het is nu te laat om nog iets aan de situatie te veranderen. De gemeente heeft besloten medewerking te verle nen aan de door Zutphen gevraagde kwaliteitsverbetering. Tevens is in juli 1992 de bouwvergunning afgegeven voor de bouw van 36 zomerwonin gen. Aan de medewerking heeft de gemeente echter wel een voorwaarde verbonden: het aantal slaapplaatsen op de bestaande terreinen dient te worden teruggebracht. Zutphen heeft daarop in oktober aan zijn huurder Nico Ruis, en via Ruis de eigenaren van stacaravans, officieel bericht dat per 31 december 1995 het aantal stacaravans moet worden terugge bracht naar 65. Natuurlijk verloop Er moeten dus 70 plekken verdwij nen. Nico en Marijke Ruis vrezen dat zij hierdoor in 1996 op straat komen te staan. Voor de gedupeerde cara vanbeheerders voelen zij zich zeer verantwoordelijk. In een ambtelijk ad vies aan het college van b en w staat „dat de heer Zutphen kan wor den bericht zorgvuldig om te gaan met de belangen van de stavaravan- houders." Op de vraag hoe zorgvul dig dat is heeft Zutphen nog geen antwoord. Hij vermoedt dat zich bin nen drie jaar een „natuurlijke uitdun ning" zal voordoen, dit in verband met de levensduur van de caravans. Kwaliteitsverbetering? De genoemde kwaliteitsverbeteringen bestaan voornamelijk uit de bouw van zomerwoningen. In andere voor zieningen wil de eigenaar niet meer investeren. De voortdurende bouw van zomerwoningen baart de familie Ruis zorgen, zij vrezen dat Texel voor de gewone man onbetaalbaar wordt. Zij pleiten daarom voor het behoud van kampeerterreinen. „De bungalow parken schieten hier uit de grond. Projectontwikkelaars vergeten één ding: de recreatie op Texel is ooit be gonnen met kampeerders. Wij gelo ven dat Texel zichzelf uit de markt prijst, met elk gezin heeft voldoende vakantiebudget om in een dure bun galow te kruipen. Doen ze dat wél, dan zie je maar al te vaak dat de huur van het huisje al zoveel geld opslokt dat verder niet veel meeri te besteden. Daar schieten de Texe se ondernemers ook niets mee op Nico en Marijke Ruis zien het vakar tieverblijf in een stacaravan als een goede tussenoplossing voor mense die een bungalow te duur vinden, met willen kamperen, maar toch he kampeersfeertje wel aantrekkelijke den. Zij vinden dat deze vorm van cratie niet mag verdwijnen. Mientergl De familie Ruis heeft de gemeente voorgesteld om het hele bedrijf te verhuizen naar het Mienterglop 29, een perceel dat momenteel te koof staat. Het nabijgelegen terrein is vi hectare groot en bebouwd met éér tweede woning. Behalve sporadisch gebruik van de tweede woning is de laatste jaren niets gebeurd met het stuk grond, voor recreatie noch landbouw. Ruis wil het perceel kop en er een familie-camping van ma ken. Het terrein is al afgeschermd door bestaande boomsingels. Ruis verzoekt de gemeente om medewe king aan een artikel 19 procedure voor het perceel Mienterglop 29. Het verzoek is in februari in de cof missie voor ruimtelijk en huis vestingsbeleid geweest en zal in maart in de raadsvergadering beha" deld worden. Het college moet ove: dit onderwerp nog een standpunt t nemen. Eerdere aanvragen voor re creatieverblijf op het Mienterglop afgewezen omdat dit niet in de be stemming past. Daar komt nog bij dat het beleid van de gemeente ge stichting van nieuwe vakantieterrei nen toelaat. Marija Westerla'

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 8