Cjroen c2warL-Jexels in het harL, 'BB biedt ruimte voor fietspad naar paai 9 Opgeknapt kanon als trekpleister Toerist TV Texel mikt op vakantiegangers Winkels na herfstvakantie dicht op maandagochtend? Netjes Nummer Peter Dral start tweede kabelkrant mrm Initiatief ondernemers Den Burg: Gemeente: geen bezwaar tegen poelen IMesweg IN DIT De Koog voor bouwvak aangesloten op kabelnet Vijftien bands op Texelpop ïh Gymvereniging Texel vierde zeventigjarig jubileum Bioloog Midas Dekkers vertelt over Moeder Natuur Alarmschijf Radio Texel mag niet worden gesponsord ïw Gemeente overweegt aankoop WV-kantoor De Koog ïw Ab Kiewiet maakt poppen voor Waalder museum w Harry over sex met 7 vrouwen Combinatie doet sociaal economisch onderzoek ver beneden de raming Omstreden abri-poster vindt geen genade TOERI OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10763 MAART 1993 VRIJDAG w_r advertenties, abonnementen, etc. ïangeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, tele loon 02220-12741 Telefax 02220-14111 Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 1)2220-12741 Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan- jooruren bel uw bezorger. Redaktie buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoor wal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /48.50 per half jaar; Los /1,35 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G bank nr. 67 34.60.398 e aanleg van het fietspad naar paal 9 is een stap dichterbij nu taatsbosbeheer (SBB) een bermstrook ten noorden van de Wit- eweg wil prijsgeven. Het gaat om het traject vanaf de ZDH- ngang tot het strandslag. Voor het resterende stuk is nog geen plossing gevonden. ,SBB heeft niet zonder meer toege- 'egd medewerking te verlenen", al- jus Roel Klaassen van SBB. Het listrictshoofd is enigszins verrast loor de gemeente en zegt dat SBB n de toezeggingen een flinke slag )e gemeente heeft laten weten dat Banwezigheid van twee poelen aan de Nesweg bij Oosterend geen ge volgen heeft voor de omliggende Bgrarische bedrijven. Het water schap, dat het besluit tot aanleg on- angs opschortte, wil voor een definitieve beslissing eerst nog over- eg plegen met de landbouworgani- iaties. De slagzin van de AVVL „Is er koffie enz." is door de Reclame Code Commissie ontoelaatbaar bevonden. Men acht deze slogan ongepastniet netjes. De leuze „Is er koffie op de boot?" zal ze ker niet worden verboden. Toch verschillen we vaak flink van me ning over wat letterlijk of figuur lijk „netjes" is. Op vakantie in de Provence roept menigeen: O, wat enig, kijk daar nou toch eens. Een ouwe Lelijke Eend tussen het gras. O, wat leuk die brandnetels groeien door de stoelen, en daar o... een kip op de achterbank. Verdraaid, het sleuteltje zit er nog in. Zou die soms nog rijden? Foto's maken en op de video natuurlijk! Maar zien we thuis in onze eigen gemeente een minder net en rommelig boerenerf dan moet er worden ingegrepen. Dat vindt tenminste ons college van 6 VZ, want die rotzooi is ze een doom in het oog. Liever zien zij een landbouwtractor gestald in een daarvoor bestemde schuur, dan zoméér in de tuun naast de boerderij. Maar ja, wat is nou opgeruimd en netjes?! Een ouwe stolpboerderij met daar omheen zes monsterlijke eigen tijdse schuren? Die heeft die man foc/i nodig! Wees blij met een boer die het wat anders doet en zorg voor de broodnodige afwis seling. Houw uw eiland schoon, maar astjeblieft niet al te netjes Horszei om de arm heeft gehouden. „In het overleg hebben we afgesproken dat de gemeente eerst zou kijken of bin nen de bestaande ruimte een oplos sing wordt gezocht, eventueel in combinatie met verkeersremmende maatregelen." Klaassen erkent wel dat SBB waarschijnlijk „genegen" is een smalle strook prijs te geven. „Maar zeker met de brede strook waarvan eerst sprake was." Een fietspad naast de Witteweg stuitte aanvankelijk op bezwaren van SBB, die geen duinterrein aan het fietspad wilde opofferen. Klaassen verwijst naar het Recreatiebasisplan waarin volgens SBB het fietspad niet is op genomen. Ook betwijfelt hij of het rijk met subsidie over de brug wil ko men. Over de lokatie aan de noord west zijde van de Witteweg zijn beide partijen het wel eens. Onbespreekbaar Voor het resterende traject vanaf de Rommelpot tot aan de ingang van het ZDH-veld, dat niet in SBB handen is, komt een andere oplossing. Voor dit tracee willen b en w binnen de bestaande ruimte een fietspad aan leggen. Een definief plan voor dit ge deelte bestaat nog niet. Een route achter het ZDH-terrem om, door de duinen, is voor SBB onbespreekbaar. Het college beslist binnenkort of het fietspad gemaakt wordt van het on derhoudsarme beton of dat het een goedkoper schelpenpad wordt. De onderhoudskosten hiervan bedragen jaarlijks Al 5.000,-. De trotse eigenaar bij zijn glimmende kanon. iFoto Dirk Kuiter) De provincie heeft inmiddels toege legd de helft van het ecologische iroject te zullen betalen. De bedoe ling is dat in het drassige milieu van e poel bepaalde natuurlijke vegetatie tot zijn recht komt. Toen het water- ichap het plan vorig jaar bekend laakte, maakten boeren uit de om- leving bezwaar tegen de aanleg, om dat ze vreesden dat de poelen als verzuringsgevoelig gebied worden .aangemerkt en dan kan beperkingen leven in de uitoefening van hun be- Irijf. Om duidelijkheid te krijgen infor- eerde het waterschap bij de lemeente of er aan het plan uit pla- jologisch of milieu-oogpunt bezwa ren kleven. Het college van b en w 'erwacht geen problemen en laat eten dat het project past in het itreven van de gemeente naar ecolo- lisch bermbeheer. Binnenkort zal het ■aterschap overleg voeren met de standsorganisaties over deze zaak. Het college van b en w wil het so ciaal economisch structuuronder zoek laten uitvoeren door de combi natie Grontmij/Buck Consultants. De combinatie kan het onderzoek uit voeren voor ƒ211.500,- (incl. btw), aanmerkelijk lager dan de drie ton die was geraamd. Van de vier bedrijven die een offerte hadden ingediend kwam de combina tie weliswaar niet als goedkoopste uit de bus, maar de manier waarop zij het onderzoek wilden uitvoeren beantwoordde het meest aan de doelstelling. Het onderzoek moet dui delijkheid verschaffen over de toe komstige mogelijkheden voor Texel voor een evenwichtige economische opbouw. Het onderzoek staat los van het onderzoek naar de consumptieve besteding (dpo) door de gemeente en het Texels Verbond voor Onderne mers. Onderzoeksbureau Grontmij uit Alkmaar heeft op het gebied van be leidsstudies ruime ervaring en Buck Consultants uit Nijmegen is gespecia liseerd in havenactiviteiten en land bouwzaken. Het college zal de raadsleden donder dag 18 maart voorstellen het beno digde krediet beschikbaar te stellen en derden, waaronder Teso met een bijdrage van ƒ50.000,-, vragen het toegezegde geld beschikbaar te stel len. Na behandeling door de gemeen teraad kan de combinatie 14 april beginnen aan het onderzoek. Het on derzoek halverwege volgend jaar zijn afgerond. De kritiek van Texelaars en enkele raadsleden op de reclamekreet „Is er koffie na de dood?", die op diverse bushokjes te zien is, wordt gedeeld door de Reclame Code Commissie. Deze raad, die oordeelt of reclame wel of niet door de beugel kan,, heeft woensdag bepaald dat deze campag ne van uitvaartverzekeraar AVVL in strijd is met de goede smaak. De uit spraak betekent dat de omstreden posters van de Texelse abri's zullen worden verwijderd. In de vorige Texelse Courant verdedigde AVVL- manager V.M. Kwakman middels een ingezonden stuk het gebruik van de slagzin. Hij wees erop dat de cam pagne ertoe bijdraagt het taboe rond de dood te doorbreken. Doel is te zorgen dat de uitvaart verloopt naar wens van zowel de overledene als de Hij staat te glinsteren in de zon. Me nig voorbijganger stopt om een kijkje van dichtbij te nemen. ,,ls het geen pracht?" glundert Maarten Boon uit De Cocksdorp. Hij heeft het kanon uit de eerste wereldoorlog dat begin dit jaar is opgevist door de TX 34 helemaal opgeknapt. Het pronkstuk staat in zijn tuin. Het kanon uit 1913 werd door de TX 34 opgevist op 80 mijl ten noorden van Texel. Het maritiem museum in Oudeschild wilde de vondst niet op- nabestaanden. De uitspraak heeft volgens berichtgeving in landelijke kranten verbazing gewekt bij de AVVL. In een persbericht laat mana ger Kwakman weten dat de actie „Is er koffie..." effectief is gebleken. „Met name via de media zijn de on derwerpen doodgaan en uitvaartver zorging onder de aandacht van het publiek gebracht." In het persbericht introduceert de AVVL de nieuwste slagzin van de bewustwordingscam pagne, die in de maand maart wordt verspreid: „Leven doe je maar één keer. Doodgaan ook." nemen in de collectie, waarop mede werker Boon zich over het schiettuig ontfermde. Hij stak er de nodige uurtjes in. „Terwijl ik er mee bezig was bij mij voor de deur, kwam er een Duitser langs. Hij interesseerde zich voor oorlogsmateriaal en heeft uit rijksarchieven in Duitsland tekenin gen opgestuurd van dit kanon. Er staat namelijk het serienummer 1425 op, dus het was na te zoeken." Het kanon is gemaakt in de Kruppfa- brieken te Essen. Het stond aan boord van de Duitse torpedojager G 37. Die ligt dus op de bewuste plaats op de bodem van de Noordzee. Docent LBO Boon heeft het kanon gepoetst. „Aan de hand van de tekeningen was te zien dat er wel wat mist. De kijker bijvoorbeeld en de gaspot. Maar de rest werkt allemaal weer, al zijn som- mige delen wat krom." De bronzen delen van het wapen waren kapot. „Ik kan dat zelf niet repareren. Mijn zoon bood aan het op school te vra gen." Zoon Sebastien (16) benaderde LBO-docent Ton van Zon. „Hij had er eerst niet zoveel zin in, maar begon er toch aan in zijn eigen tijd", vertelt Sebastien. Het brons werd hard ge soldeerd, waarna het weer op het ka non kon worden gemonteerd. „Ik heb het in de lak gezet en nu glimt het je tegemoet", aldus de trotse eigenaar. Behouden Maarten Boon denkt niet dat het mu seum alsnog op de beslissing het ka non te weigeren terug komt. „Dat zou toch wel een blunder zijn. Maar het is wel jammer, want het is zo'n mooi ding, het hoort eigenlijk wel in een museum thuis." Hij laat het ka non in zijn tuin. „Ik ben er al voor gewaarschuwd dat er vast liefheb bers komen die er grof geld voor bie den. Maar ik weet het nog niet hoor. Het is door Texelse visserslui omhoog gehaald, zoiets moet je toch behou den voor hier? We donderen al zoveel weg waar we later spijt van hebben. Nee, laat het maar lekker in de tuin staan. Dan kan iedereen ervan geme ten." SÉ23B6WAASC-" S!V-' (ÖÊ&JiKWC griSoonfKSTW tr Peter Dral: ...inspelen op vraag Peter Dral, uitgever van Kabelkrant Texel, start 15 maart met een twee de beeldkrant. Toerist TV Texel richt zich op de vakantiegangers. Dral ver wacht dat de grote recreatieparken zich op het nieuwe tv-kanaal zullen aansluiten. Dankzij een telefoonver binding kunnen ook parken die niet op het kabelnet zijn aangesloten toch de kabelkrant ontvangen. Toerist TV Texel geeft informatie die is toegespitst op de recreanten. „De inhoud verschilt volledig van de huidi ge Kabelkrant", aldus Dral, die zijn (Foto Gerard Timmerman) nieuwe krant promoot als een servi ceverlening aan de badgasten. „De berichtgeving bestaat uit aankondi gingen van evenementen, markten, sport, kunst en cultuur, informatie over de bootdienst en een toeristisch weerbericht. Ook geven we beknopte overzichten, bijvoorbeeld van fietsrou tes en vermelden aansluitend de rij wielverhuurbedrijven.' Wegwijs De redactionele pagina's worden af gewisseld met advertenties. De roula- tiesnelheid is ongeveer 25 minuten. De berichten worden dagelijks ververst. „Simpel door het aanzetten van de tv kunnen de logiesverstrekkers hun nieuwe gasten op eenvoudige manier wegwijs maken op Texel." Net als de kabelkrant, die volgens Dral momen teel een goede exploitatie heeft, is het tweede kanaal voor inkomsten volledig afhankelijk van de adverten ties. Uit reacties van ondernemers leidt Dral af dat het nieuwe medium inspeelt op hun vraag. Nu vakantiecentrum De Krim heeft toegezegd op de recreatiekrant aan te sluiten, zal de animo om te adver teren volgens Dral verder groeien. „De gasten op De Krim staan bekend als een goed koperspubliek. De mid denstand wil die graag bereiken." Wegens de hoge kosten komen al leen logiesverstrekkers met meer dan 80 eenheden in aanmerking voor aansluiting. Bedrijfspresentatie Voor logiesverstrekkers die de gasten in hun bedrijf via het beeldscherm willen benaderen, bestaat de moge lijkheid een eigen bedrijfspresentatie met boodschappen van huishoudelij ke aard in het programma te verwer ken. Dit brengt wel extra kosten met zich mee. Dral verwacht niet dat hij de perso neelsbezetting (nu 3,5 arbeidsplaats) op korte termijn drastisch zal uitbrei den. „Het voordeel van de twee kranten is dat je een aantal zaken kan combineren." De bestaande kabelkrant zal door het nieuwe kanaal geen ingrijpende ver anderingen ondergaan. „De formule blijft voorlopig ongewijzigd." Hoewel de kabel binnenkort wordt doorgetrokken naar De Koog is het voor lokale tv nog te vroeg. „Pas als alle dorpen op de kabel zitten." Winkelsluiting op maandagochtend in plaats van dinsdagmiddag. Als het aan Ondernemersvereniging Den Burg ligt, zal hiermee in de periode vanaf de herfstvakantie tot 1 februa ri 1994 een proef worden genomen. Of het plan doorgaat, hangt van de winkeliers in de buitendorpen. Zij zullen binnenkort door hun collega ondernemers uit Den Burg worden benaderd. Aanleiding voor de proef is de uit komst van een enquete, die vorig jaar op initiatief van bloemist Bert van der Wal en Kees Jaap van der Kooi (Dros Magazijn) werd genomen. Van de on dervraagde ondernemers in Den Burg stemde liefst 85 procent voor ver schuiving naar de maandagochtend. De huidige sluitingsregeling op dins dagmiddag vinden ze onduidelijk voor zowel Texelaars ajs toeristen. Een vrije maandagochtend sluit beter aan op het landelijk gebruik en is organi satorisch gunstiger: ondernemers en hun personeel kunnen dan gemakke lijker roostervrije dagen opnemen. Dinsdagmiddag De vraag is natuurlijk waarom de on dernemers niet in staat zijn goede af spraken te maken over de huidige dinsdagmiddag: óf allemaal open óf allemaal dicht. Voorzitter Peter Bak ker van Ondernemersvereniging Den Burg: „Binnen onze vereniging is jarenlang geprobeerd overeenstem ming te bereiken, maar dat is nooit gelukt. Er zijn verschillende stromin gen. Eén groep ondernemers zegt dat ze geen winkel hebben om hem op slot te doen. Anderen willen liefst tussen de middag geopend zijn, maar dat gaat van hun totaal aantal openstellingsuren af. Volgens de wet mogen winkels maximaal 55 uur per week open zijn." Als ander voordeel wordt genoemd dat de markt in Den Burg noodged wongen ook zal verschuiven, mogelijk naar de maandagmiddag. Voorzitter Bakker: „Zo ontstaat een betere spreiding van de toeristische druk op maandag. Momenteel is alles gecon centreerd op de ochtend, maar als de markt voortaan 's middags is, zullen de mensen méér in de loop van de dag naar Den Burg komen." Zal bij strandweer de animo 's mid dags niet tegenvallen? „Ach, je ver baast je er telkens weer over hoeveel mensen tóch op evenementen af ko men. De aantrekkingskracht van een programma mag je niet onderschat ten." Twijfels De eerste, afwerende reacties van marktkooplui gaven diverse onderne mers echter twijfels over winkelslui ting op maandagochtend „Niemand van ons wil de marktlieden de nek om draaien." Een ander bezwaar, dat vorige week tijdens een ledenverga dering van de ondernemersvereniging naar voren werd gebracht, is de lan delijke trend. Steeds meer winkels in den lande besluiten op maandag eer der open te gaan, bijvoorbeeld om 10.00 uur in plaats van 13.00 uur. „Dat gebeurt met name in steden in de voedingssector. Wat gebeurt er op Texel als bijvoorbeeld een supermarkt als Albert Heijn zich aansluit bij het landelijke beleid en tóch eerder open gaat, zo vroegen sommige winkeliers zich tijdens de vergadering af. Het zit er dan dik in dat bakkers, slagers en groenteboeren dat voorbeeld zullen volgen." Lees verder pagina 3

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1