Kiewiet maakt levensechte poppen voor Waalder museum Gemeente overweegt aankoop VVV-kantoor Eiland positie maakt extra vergoeding noodzakelijk „Zo werd het werk vroeger gedaan" De Koog nog vóór de bouwvak op de kabel Voor sloop en bouw Bruinvis: Opofferen voor toegangsweg centrum Wat 'Ukzeggen wou.. TEXELSE COURANT Laatste loodjes volkssterrenwacht -ZL Ondernemers willen dorpscommissie nieuw leven gaan inblazen Saai Rampenbestrijding FNV belastinghulp Ringavond van de Hervormde vrouwen Paashobbymarkt VRIJDAG 5 MAART 1993 De overbuurvrouw bracht hem de krant in de garage. Pas toen ze er vlak bij was, merkte ze dat ik het niet was", lacht Ab Kie wiet 1671 uit De Koog. Hij legt in de garage bij zijn huis de laat ste hand aan één van de drie levensechte poppen die hij heeft gemaakt voor het Agrarisch museum in De Waal. ,,Het is wel eens moeilijk om uit te leggen hoe het werk in de landbouw precies ging in het verleden. Met deze poppen kunnen we het aanschouwelijk maken." Kiewiet werkt al zo'n vier jaar als vrijwilliger in het museum. „We be dachten dat we met poppen duideli jker kunnen maken hoe bepaalde werkzaamheden werden uitgevoerd. Etalagepoppen leken ons wel ge schikt, maar navraag leerde dat die dingen wel vijfhonderd tot achthon derd gulden per stuk kosten.... Dat is natuurlijk niet op te brengen voor het museum." Klusjesman De Koger liet zijn gedachten een paar dagen gaan en kondigde aan zelf de poppen te maken. „Ik had zoiets nog nooit gedaan, maar Cor Dros had er alle vertrouwen in. Die zei: dan komt net wel goed. Ach weet je, het is met veel zaken zo: als je het wil, kun je een hoop." Kiewiet, die 36 jaar bij Waterschap Texel heeft gewerkt, waarvan 21 jaar als machinist op het gemaal van molen 't Noorden, heeft al vaker bewezen een handige klus jesman te zijn. Zo maakte hij een prachtige, echt werkende replica op schaal van de molen. Daarnaast restaureerde hij een origineel onder deel van een oude wagen. „Ik had een idee in mijn hoofd over hoe ik die poppen wilde maken. De eerste moest iemand voorstellen die met een zeis stond te maaien. Dus ik heb een andere vrijwilliger, Cor Witte van de Pontweg, een zeis in zijn handen gedrukt en gezegd dat hij maar moest doen alsof hij stond te maai en. Toen hij een karakteristieke hou ding aannam heb ik „stop" geroepen. Dat was mijn model." Kippegaas Dik ijzerdraad boog Kiewiet precies langs de contouren van het model. j„lk maakte het pas op de achterkant 'ah zijn benen, zijn armen en zijn rug. Toen had ik de juiste vorm." Met fijn kippegaas kreeg het poppeli- chaam meer model. Benen en armen werden gevormd en alles werd met kleine draadjes aan elkaar gemaakt. ,Aan de hand van het dikke ijzer- draad boog ik alles in de juiste vorm", vertelt Kiewiet. Voor de handen heeft Kiewiet heel wat kilometers afgelegd. „Daarvoor zocht ik oude huishoudhandschoenen op het strand. Tja, het mag natuurlijk allemaal niets kosten...." De opgevul de handschoenen werden aan de gaasconstructie bevestigd, waarna de pop werd aangekleed. „Dat was nog wel een heel karwei. Het is moeilijk om de kleren over die gaasconstruc tie te krijgen. Het is allemaal stijf. Ik bekleed het met plastic, zodat het iets beter glijdt en de kleding niet blijft haken." Kapperskoppen Pas daarna monteerde Kiewiet de kop. „De eerste was van tempex. Het was een kant en klare kop, die vroe ger op de kappersvakschool werd ge bruikt om op te oefenen. Ik kreeg 'm van een kennis. Tegenwoordig heb ben ze andere, waar ze met pruik en al een huid overheen trekken. Voor de latere twee poppen heb ik exem plaren gekregen van kapsalon Corm- ne." De gezichten van de koppen zijn be schilderd door een kennis van Kie wiet. „Ik kan natuurlijk niet alles. De vrouw van Kees Zutphen deed dat. De ene keer wat makkelijker dan de andere. Deze laatste was een meis jeskop, maar het moest een kerel worden. Dus die moest worden om gebouwd.... Nou, ze is goed geslaagd in die operatie hoor." De voeten van de levensechte pop pen zijn van cement, gegoten in oude klompen. „Als dat hard wordt staat hij als een huis", legt Kiewiet uit. Geert sjoege De eerste pop maait met een zeis. De tweede zit een zeis te „haren". Kiewiet legt uit wat dat is: „Het snij- blad van een zeis wordt dun getikt met een haarhamer. Het is moeilijk om zoiets uit te duiden aan mensen die er helemaal geen sjoege van heb ben. Het is de bedoeling van het mu seum dat er iets duidelijk wordt gemaakt, ook zonder dat er een gids meeloopt." De derde pop, waar Kiewiet nog aan bezig is, loopt kunstmest te strooien uit een speciale bak voor zijn buik. „Voor deze heb ik mijn vrouw als De Koog heeft afwijzend gereageerd op plannen van de gemeente het Voormalige VVV-gebouw op te offe ren voor een toegangsweg tot het dorpscentrum. Maandag onderhan delt het college met de stichting VVV Texelpromotie over de verkoop van het gebouw aan de Dorpsstraat. Voor het gebouw hebben zich al meerdere gegadigden gemeld. De stichting De Koog Badplaats (DKB) wil in het pand een informatiekiosk en openbaar toilet vestigen. De aan gekondigde verkoop van het gebouw ging echter niet door. Met verbazing 'eageerde het bestuur van DKB op iet voornemen van de gemeente. „Toeristen zijn nu al geïrriteerd dat er n De Koog geen informatiekantoor s", aldus ondernemer Jan Hennink, die verklaart dat de gasten zich nu tot de plaatselijke middenstand rich- len. Ook de dorpscommissie reageert te rughoudend op de plannen van de gemeente. „Zonde als zo'n gebouw moet verdwijnen", verklaart voorzitter Frits Agters. Inzake het voormalige VVV-pand lijkt het college echter de troeven in han den te hebben. VVV Texel Promotie pacht de ondergrond van het ge bouw voor een symbolisch bedrag van de gemeente. Het erfpachtcon tract verloopt echter op 1 januari 1998. De juridische aspecten rond deze zaak zullen in de onderhandelin gen over de verkoop maandag wel licht aan de orde komen. Het college vindt de entree van het centrum van De Koog voor verbete ring vatbaar en heeft in het ontwerp bestemmingsplan De Koog op het vrijkomende terrein een wegconstruc tie getekend. Nadat de commissie RO advies over het bestemmingsplan heeft gegeven, ligt het plan vanaf 17 maart ter inzage bij de gemeente. model gebruikt. Cor Witte was te groot voor de kleren die ik had", lacht de poppenmaker. „Ja, voor het museum wordt hier alles ingescha keld." De kleren van de poppen is oude boerenkleding die Kiewiet heeft ge kregen. „Deze derde heeft een echte Texelse boerenkiel aan, die heb ik ge kregen van mevrouw Goeman, secre taresse van het museum, Jo Roeper heeft ook voor wat traditionele kledij gezorgd en ik had zelf ook nog wel wat. Het museum is natuurlijk toch een boerenaangelegenheid en dat past goed." Kiewiet heeft er geen idee van hoe veel tijd hij in een pop steekt. „Ik re ken geen tijd. Het is leuk werk. Ik mag graag wat doen voor het mu seum." Zijn vrouw beaamt dat: „Hij is er bijna niet bij weg te krijgen als hij met zoiets bezig is." Maar Kiewiet vindt dat dat wel meevalt. „Ik ga door tot ik iets tegenkom waar ik niet verder mee kan. Het gebeurt wel eens dat iets gewoon even niet lukt. Dat loop ik er bij weg om er even rustig over te prakkezeren. Maar ben ik lekker bezig, dan ben ik niet eerder tevreden dan dat het klaar is." Twee van de poppen staan al in het museum, de derde volgt spoedig. Het is af en toe schrikken voor de vrijwil ligers die binnenkomen. „Je denkt echt: verrek, wat doet die kerel daar? Pas als je goed kijkt, zie je dat het een pop is", vertelt één van hen. Kie wiet kan daar van meepraten. „Mijn vrouw en ik zaten in de kamer. Ik had de garage open staan en daar stond die pop in. Komen er kennissen langs lopen die naar de pop zwaai en....ze dachten dat ik het was!" Of er nog meer poppen worden ge maakt is nog niet bekend. „Kan best wezen. Hangt er van af of er behoef te aan is. We hebben nog een lijkwa gen, die momenteel helemaal wordt opgeknapt. Daar hoort eigenlijk een koetsier op de bok met een hoge zije op.", aldus Kiewiet, wiens ogen al beginnen te glimmen bij het idee. „Ik weet al waar ik die hoed kan krij gen...." Het agrarisch museum in De Waal gaat begin april open voor publiek. Dan kan iedereen de poppen van dichtbij bekijken. Tessa de Graaff Volkssterrenwacht De Jager timmert hard aan de weg. Het observatorium bij EcoMare is inmiddels klaar. Maar er is nog f 7200,- nodig voor tot de aanschaf van kijkers kan worden overgegaan. Het observatorium bestaat uit een kuil met een betonnen borstwering en een zuil waar een kijker op kan worden geplaatst. Van de totale be groting voor de aanleg van de kuil en de aanschaf van twee kijkers is tweederde binnengekomen aan giften en donaties. De zes bestuursleden van de volkssterrenwacht proberen met een speciale actie nog meer donateurs te werven om ook het laatste deel van het benodigde bedrag binnen te krij gen. Bedrijven en particulieren wor den benaderd met een informatiepakket wat onder andere het verenigingsblad „Orion" bevat en een bulletin met achtergronden over de Texelse volkssterrenwacht. Wie ook zo'n pakket wil ontvangen of meer wil weten over de sterrenwacht kan bellen naar Cees Ribbens, tele foon 14747. Donateur worden kost 740,- per jaar en levert een abonne ment op „Orion" op en gratis toe gang voor lezingen en kijkavonden. In april organiseert de volkssterrenwacht weer een lezing. Een aankondiging daarvan volgt. Ituilr-n wraHwnrilclgHrnd v Ab Kiewiet met zijn levensechte creatie, die binnenkort als kunstmestzaaier in het Agrarisch museum is te bewonderen (Foto Tessa de Graaft) De Koog heeft na de sluiting van het VVV-kantoor nog geen nieuw informatiecentrum, zoafs ook deze toeriste tot haar verbazing ontdekte. IFoto Gerard TimmermanI De firma Kabeltex gaat een groot deel van De Koog en omstreken nog vóór de bouwvak op het kabelnet aansluiten. De kabelexploitant com bineert dit met de aanleg van electriciteits- en telefoonleidingen. Ook grote vakantieparken worden aangesloten op de kabel. „Met de aansluiting van De Koog spelen we in op meerdere factoren", verklaart kabelexploitant Jaap Drijver het doortrekken van de kabel naar de badplaats. De verbinding vanaf Den Burg naar De Koog gebeurt in combi natie met de een kabel van het PEN, die momenteel wordt ingegraven. „De glasfiberkabel loopt vanaf de Pontweg langs de Pelikaanweg, Bos- randweg, de Brink en de Kamerstraat naar 't Stappeland. De bewoners langs deze route kunnen nog vóór de bouwvak op het net worden aan gesloten. Vanaf 16 maart is een ge- Nu het Texelse gemeentebestuur steeds meer waarde hecht aan de rol van dorpscommissies, mag dit or gaan in Den Burg niet ontbreken. Dat is de mening van Ondernemers vereniging Den Burg, die inmiddels het initiatief heeft genomen tot her oprichting. Gestreefd wordt naar vertegenwoordiging van zoveel mo gelijk belangengroeperingen in de nieuwe dorpscommissie. Doel van het initiatief is verbetering van de inspraak in het gemeentelijk beleid aangaande het eigen dorp. Ondernemers-voorzitter Peter Bakker: „Als dorpscommissie kun je vroegtij dig bij plannen worden betrokken. In spraak gebeurt nu pas in een later stadium, namelijk als een plan in concept al klaar is. In sommige bui tendorpen is het dankzij een goed functionerende dorpscommissie beter geregeld. In Den Burg zijn uiteraard tal van belangrijke vraagstukken waarover we ons zegje kunnen doen." Volgens Bakker hebben twee wet houders, bij wie het ondernemers- bestuur het idee heeft aangekaart, al positief gereageerd. Dat de commis sie in eerste instantie wellicht vooral door ondernemers wordt gedragen, werd niet als een bezwaar gezien. Bakker hoopt dat de dorpscommissie ditmaal wèl goed van de grond komt en is bereid daar zelf energie in te steken, al betekent dit dat hij de voorzittershamer van de onderne mersvereniging moet neerleggen. „Ach, dat geeft de 'jonge helden' de kans zich in het bestuur van de on dernemersvereniging te manifesteren. Er is momenteel een nieuwe genera tie in opmars die het initiatief neemt. Ik vind dat schitterend." Organisaties en belangengroeperingen die belang stelling hebben voor de dorpscom missie, dienen contact op te nemen met voorzitter Peter Bakker of secre taris Marten Zegel. deelte van de Dorpstraat aan de beurt als daar een nieuwe telefoonka bel wordt ingegraven. De rest van het dorp wordt volgens Drijver na de bouwvak op het kabelnet aangeslo ten. Vooruitlopend op het doortrekken van de kabel naar De Koog had Kabeltex de 146 vakantiewoningen in 't Stap peland al van een centraal antenne systeem voorzien. Dit gebeurt ook in het in aanbouw zijnde park aan de Kamperfoelieweg. Het is ook de be doeling dat de bungalowparken aan de Caleforméweg een aansluiting krij gen. Omdat een aantal parken langs de route al een centraal antenne- Wij willen graag even reageren op het aanmelden voor de markt op Ko ninginnedag voor clubs en verenigin gen: Het is zo jammer dat 30 april op Texel zo'n saaie dag moet zijn, dat er geen vrijmarkt kan plaatsvinden, Eén keer per jaar moet het toch mo gelijk zijn dat iedereen zijn of haar creativiteit kan laten zien (want crea tiviteit is er zat op Texel). Overal in Nederland wordt gedanst, muziek ge maakt, verkocht, gekocht, etc. etc. En hier werden vorig jaar de kinderen met hun kleedje zelfs door de polititie verwijderd. Doordat het door veel mensen hier niet als een leuke dag wordt gezien, trekken veel Texelaars naar de overkant. Wij vinden het heel jammer dat hier blijkbaar geen vrij markt mogelijk is, zodat 30 april ook op Texel een echt gezellige dag zou kunnen zijn. Henriëtte de Wit, Irene Penha, Den Burg. „Als de sirene gaat", luidt de slogan van een grootscheepse campagne over rampenbestrijding die volgende week van start gaat. Informatie hier over wordt vandaag huis aan huis verspreid over het eiland. Het pakket bestaat uit een folder, een bewaar- kaart en een verklaring van burge meester Schipper. Kern van de boodschap is dat bij het afgaan van de sirene (buiten het maandelijkse testalarm) iedereen zo snel mogelijk naar binnen gaat, ramen en deuren sluit en de radio of tv aanzet. Bij het rampenplan waarover Texel beschikt, ligt de nadruk op een overstroming. De gemeente is momenteel bezig met aanpassing van het rampenplan. systeem heeft kunnen die voor de bouwvak worden aangesloten. Tarief Kabeltex brengt voor de bewoners van De Koog hetzelfde tarief als in Den Burg en Oudeschild in rekening. Totaal komen in de badplaats duizend vakantiewoningen en 350 woonhui zen in aanmerking voor de kabel. „We verwachten veel animo voor aansluiting." Drijver durft nog niet te schatten of het streefgetal van 75 procent zal worden gehaald. „In De Koog hebben we nog niet aan wer ving gedaan. Pas als iedereen kan worden aangesloten gaan we de mensen benaderen." In Oudeschild heeft volgens Drijver vijftig procent van de huishoudens momenteel kabel tv. „We verwachten dat dit binnen enkele jaren is gestegen tot het ni veau van Den Burg (75 procent)." De Bruinvisschool in Oudeschild krijgt een nieuw gebouw. Sloop van het oude en de nieuwbouw brengen echter meer kosten met zich mee dan het rijk vergoedt. Dat heeft te maken met de eilandpositie. Vandaar dat de gemeente het rijk om extra geld gaat vragen. Bouw- en sloopkosten zijn op de Waddeneilanden hoger dan elders in Nederland. Er bestaat een wet die de mogelijkheid biedt extra kosten te de clareren bij het rijk. Ook dit jaar kunnen leden van de FNV weer profiteren van de FNV- belanstinghulp. Zij worden gratis ge holpen bij het invullen van hun aan giftebiljetten voor de inkomstenbe lasting (A- of E-biljet) en hun T-biljet. Het invullen van deze belastingbepa lingen veranderen voortdurend. De biljetten zijn wel eenvoudiger gewor den, maar de belastingwetgeving zelf is nog behoorlijk ingewikkeld. De FNV geeft haar leden al jaren de mogelijkheid de kosten van betaalde hulp voor het inkomstenbiljet uit te sparen. Op Texel staat ieder jaar weer een groepje mensen klaar om andere leden te helpen met het invul len van het A-, E-, B- of T-biljet. Dat zij in een behoefte voorzien blijkt uit het steeds groter wordend antal le den dat een beroep op hen doet. Dat komt omdat de belastinghulp van de FNV in de loop der jaren een uitste kende naam heeft opgebouwd. Ook bij de belastingdienst zelf, waar men graag gebruik maakt van de inzichten en ervaringen van het FNV-corps. FNV-leden, die van deze service ge bruik willen maken, kunnen zich voor het maken van een afspraak aanmel den bij: Renske van Ijsseldijk, Gast huisstraat 60, 1791 GM Den Burg, of telefonisch via nummer 02220 - 13397 's avonds tussen 19.00 en 20.00 uur. De gemeente had globaal begroot dat de bouwkosten voor de Bruinvis- school 8% hoger uitvallen dan in een vergelijkbare situatie aan de overkant. Een gespecificeerde berekening kwam echter uit op 17 meer kosten. Dat is inclusief BTW een be drag van ƒ258.000,-. Voor sloop zijn de percentages nog schrikbarender. Afvoeren van sloopaf val is natuurlijk een kostbare zaak, maar helemaal als dat vanaf een eiland moet gebeuren. De rijksvergoe ding is normaal al aan de lage kant, maar de werkelijke kosten komen voor Texel zelfs 383% hoger uit dan de subsidie. Het rijk heeft de eilandpositie on langs ook mee laten wegen bij de bouwaanvragen voor OSG De Ho- geberg. Het is de bedoeling dat de nieuw bouw van De Bruinvis begint in augustus van dit jaar. De Hervormde Vrouwen houden dins dag om 20.00 uur hun ringavond In de kantine van het LBO. Dhr. en mevr. Van Noord vertonen dia's en vertellen over hun reis naar Ghana, waar hun zuster werkt als vroed vrouw. Er wordt een verloting gehou den. De opbrengst daarvan is voor Ghana, waar de kindersterfte nog erg hoog is. Texelaars die hun hobby aan de bui tenwacht willen tonen kunnen woensdag 7 april terecht in hotel De Lindeboom. In de hal tegenover de Karseboom wordt bij voldoende be langstelling dan een Paashobbymarkt gehouden. De tentoonstelling is het initiatief van een dezelfde groep die rond Kerstmis een hobbymarkt houdt in hotel Opdum. Voor inlichtingen of opgave: tel. 13759.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5