Met je dubbeltje naar de gym..." GVT bestaat zeventig jaar Feestinstuif GVT werd druk bezocht ~Bedn]vig/zetd Belastingformulieren Schoonheids- en sauna-avonden Rommel boerenerven leidt tot irritatie TEXELSE y COURANT Sponsoring tipplaat IRadio Texel mag niet twee nieuwe cd-spelers aan te schaf fen. Schrama: „De oude apparatuur haperde regelmatig en dat is natuur lijk frustrerend voor zowel medewer kers als luisteraars. Het is van groot belang dat we in korte tijd een flinke afschrijving kunnen plegen, zodat we straks iets kunnen vervangen als dat noodzakelijk is." Het aantrekken van bedrijven ter on dersteuning van de radioprogramma's verloopt tot dusver goed, aldus Schrama. Zij is er nog telkens in geslaagd elke week vier bedrijven te interesseren. De bedrijven sponsoren voor /175,- een week lang alle Radio Texel-programma's in ruil voor naams vermelding aan het eind van elke uit zending. De Stichting Welzijn Ouderen Texel organiseert in samenwerking met de FNV een middag waarop 55-plussers hun belangstingformulieren kunnen laten invullen. Deze middag wordt gehouden op vrijdag 19 maart in „De Buureton", Molenstraat2, Den Burg. De middag begint om 14.00 uur. Wie gebruik wil maken van deze mogelijk heid kan zich melden bij Henk Snij ders, projectleider SWOT, tel- 12696. Zwemparadijs Calluna houdt in sa menwerking met Schoonheidssalon Thalassa sauna- en schoonheidsa vonden voor dames. Tijdens deze bijeenkomsten, die vanaf 10 maart voor onbepaalde tijd elke woensdag worden gehouden, kan op een ver antwoorde wijze kennis worden ge maakt met het gebruik van een sauna en kunnen de deelneemsters een lichaams-,,peeling" en een ont spannend gezichtsmasker on dergaan. De gelegenheidssamenwerking tus sen de twee bedrijven is tot stand gekomen door een idee van Marja Koorn-Wijnhoff van Schoonheidssalon Thalassa uit De Koog. „Ik kreeg veel vraag naar beautydagen. Daarnaast weten maar weinig mensen wat een sauna inhoudt. Deze avonden zijn een combinatie van beiden. Een sau nagang is erg ontspannend, bestrijdt vermoeidheid en stress en is een goede manier om de weerstand te verhogen. Mits het goed gebeurt na tuurlijk." Zij gaat de deelnemers aan de avonden intensief begeleiden. Lekker groot Om 19 00 uur begint de verzorgings avond met een welkomswoord en een (gratis) drankje. Vervolgens legt Marja uit wat het effect is van een sauna op het lichaam en hoe je je moet voorbereiden. Calluna heeft niet alleen een sauna, maar ook een Turks stoombad en bubbelbad. „Je hoeft dus niet op elkaar te wachten. Dat is ook de reden waarom ik de mensen van Calluna heb gevraagd. Het is hier lekker groot", aldus Marja. Een lichaamspeeling met zeezout wordt voorgedaan, waarna de deel neemsters het zelf mogen proberen. Het masker wordt, aangepast naar huidtype, door Marja aangebracht. Als er veel belangstelling is, neemt zij assistentes mee. Een sauna- en schoonheidsavond duurt van 19.00 tot 22.00 uur De kosten bedragen f25,-. Belangstellen den (alleen dames) moeten zich tevo ren aanmelden (tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur) bij Cal luna via telefoonnummer 17888. De avond gaat alleen door bij minimaal zes aanmeldingen, ledereen moet zelf twee handdoeken en eventueel een badjas en slippers meenemen. Marja heeft nog enkele tips voor de deel neemsters: „Doe sieraden en horlo ges af. Eet vooraf niet te veel, want een sauna kost evenveel energie als een uur flink sporten en anders is je lichaam nog druk bezig met het ver teren van het voedsel. Daarom is het ook zo geschikt als ondersteuning van een afslankdieet." Rommel op sommige boerenerven is sommigen een doorn in het oog. Ook op het gemeentehuis ergert men zich aan de schroot- en afvalhopen op landbouwbedrijven en machines die in het land zijn achter gelaten. Om hieraan een einde te maken vraagt het college van b en w de Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie haar le den de spullen op te ruimen. Moch ten de betrokken boeren hieraan vrijwillig geen gehoor geven, zo ver klaarde een woordvoerder, dan zal de gemeente zonodig dwangmiddelen toepassen. VRIJDAG 5 MAART 1993 Al vanaf 1931 waren er betaalde lei ders in dienst zoals Moerbeek,Mets, Mooy, Van der Veen en Van der Vel de. In 1965 werd ene Ger Praamstra aangetrokken. Hij voerde tal van ver nieuwingen in en overreede de Texe laars bij uitvoeringen een draaiboek te gebruiken. Hoewel men eerst moest wennen aan het razende tem po van de nieuwe eigenzinnige trai ner, de resultaten waren er naar. Schitterende uitvoeringen en de extra trainingen voerden het niveau van di verse uitblinkers aanzienlijk op. GVT werd één van de grootste verenigin gen op Texel. Op eigen benen Na het uiteenvallen van de MST is de „gym" weer zelfstandig. „Op het ogenblik loopt alles prima", consta teert Kees Schuyl, de huidige secre taris van GVT. Alle problemen van de afgelopen jaren zijn geleidelijk aan opgelost en iedereen is enthousiast bezig." Onder voorzitterschap van Kees Duin is er een nieuw bestuur en de taken zijn onderling goed ver deeld. Het wedstrijdsecretariaat is belangrijk en door een recentelijk ge houden jurycursus zijn weer voldoen de juryleden op Texel. Het ledental is 430. De Technische leiding is sinds 1983 in handen van Nico Stoter en Yvonne Bruining. Na het afscheid van Ina Platte in 1991 liep het ledental van de jazz sterk terug. Ina bracht de jazz afdeling tot bloei en steeg met haar selectiegroep op landelijk niveau tot grote hoogte. „Geen wonder dat het zo terugliep", aldus Tine van Heerwaarden. „Ina stopte er meer dan twaalf jaar zoveel energie in, het draaide zo geweldig." Yvonne Bruining pakte de jazz-draad weer op en haar aanpak begint z'n vruchten af te werpen. Het plezier in het dansen is terug en er wordt weer naar buiten getreden. Jeugdraad Een belangrijk aspect van GVT is de jeugdraad. Deze heeft een eigen da gelijks bestuur onder voorzitterschap van Yvonne Bruining. De groep is sa mengesteld uit kinderen van 10 tot 18 jaar. Alle afdelingen zijn vertegen woordigd. Zelfstandig worden binnen de club talrijke aktiviteiten op touw gezet. „Ze huren een zaal, zorgen dat er eten en drinken is en dat de toestellen klaar staan. Echt op een geweldige manier", aldus Tine van Heerwaarden. „Ze houden ondermeer vossejachten en onlangs verzorgden ze een geslaagde grimeercursus. Alle voorbereidingen werken ze professio neel op de computer uit." De zelfwerkzaamheid is groot binnen de vereniging. Dat loopt van de jeug draad tot en met de talrijke ouders die klaarstaan om mee te gaan met de wedstrijden aan de overkant. De oliebollen-dames van GVT zijn inmid dels beroemd. Onder de bezielende leiding van Yvonne en Nico worden regelmatig prijzen behaald en uitstekende resul taten geboekt. Het intense contact dat deze twee mensen met de leden weten op te bouwen is volgens de bestuursleden de huidige kracht van GVT. Wie regelmatig het clubblad „De Uitdraai" leest kan constateren dat zelfs de verjaardagen van de le den niet aan de aandacht ontsnap pen. Een greep uit de aktiviteiten van heden ten dage; de GVT loopt elk jaar met een grote groep de avond vierdaagsen zijn kampen voor de ex tra trainingen en voor de recreatieve groepen. Dan zijn er de onderlinge wedstrijden en de Texelse Kampioen schappen, de springwedstrijden en er is de fameuze Heerschapsbeker te winnen. Wedstrijden aan de overkant zijn er met vaste regelmaat en dit jaar staat een uitwisseling met een plaats in de Achterhoek op het pro gramma. Jaarlijks wordt GVT uit het hele land benaderd, want iedereen wil graag naar Texel komen. Het hele jaar door zijn er instuiven en soms een spon sorloop. Voor de jazzdansers was dit weekend een dansstage in t' Zand met gast docenten en deze maand is er een Demogyade in Volendam. GVT is met 5 groepen present. Elk jaar wordt er een barbeque ge houden voor iedereen die op vrijwilli ge wijze betrokken is bij de vereniging. „Die binding hè" besluit Kees Schuyl, „daar moet GVT 't van hebben!" Wil de Leeuw De „alarmschijf" van Radio Texel mag niet door een bedrijf worden aesponsord. zo heeft het Commissa riaat van de Media bepaald. Een te- jenvaller voor cd-zaak Kenta uit Den 3urg, die zijn naam eraan wilde ver binden, en voor Radio Texel, die door dit verbod inkomsten misloopt. J-okale omroepen mogen sponsoring niet verbinden aan een programma- bnderdeel, omdat niet de suggestie tiag worden gewekt dat er een link Imet de inhoud. Het Commissariaat ak dan ook een stokje voor de op- it die Radio Texel voor ogen had. e Texelse radiomakers hebben zich bij neergelegd en nemen niet het 'ico van een hoge boete, ïnta-exploitant Fred Winkel reageer- sportief en liet een deel van zijn brspronkelijke aanbod in tact. Het ijft voor de radiomedewerkers mo- gratis een tip-cd van de week te zoeken. Deze zal óp de radio orden gedraaid als „Radio Texel ;bijf". Ook verleent Winkel korting radiomedewerkers op de aankoop van cd's. Daarnaast sponsort hij radi oprogramma's en krijgt in ruil daar voor publiciteit via een „jingle". Naamsvermeldingen aan het begin en eind van een programma zijn -in een bepaalde vorm- wél toegestaan door het Commissariaat. Fred Winkel: „Jammer dat de Kenta-schijf niet mag, maar ik blijf medewerking verle nen. Het gaat er mij om dat er zoveel mogelijk aandacht voor muziek is. Radio Texel is natuurlijk een uitste kend medium om dat uit te dragen." Overigens kunnen radiomedewerkers ook bij de andere Texelse platenzaak, Nauta CD, materiaal lenen voor hun programma's. Volgens Carla Schrama van Radio Texel is het niet de bedoe ling om beide zaken wat betreft sponsoring tegen elkaar uit te spelen. „Met beide winkels willen we een goede relatie." Apparatuur Door voornoemde gang van zaken is sponsoring voor Radio Texel nog har der nodig. Enerzijds om een eigen collectie van eigentijdse muziek, op te bouwen, anderzijds om een reserve op te bouwen voor de vervanging van de apparatuur. Dankzij de in breng van het Texelse bedrijfsleven was de lokale radio in staat onlangs Bij jazzdans komt het showelement steeds sterker naar voren en op de eenjarige cursus zal naast het dansen veel aandacht gaan naar aankleding, decor en grimeren. Olifantenliefde den. De 8 tot 10 jarigen leefden zich helemaal in. Daarna werd op de klanken van de Allen Parsons Project door een onvol ledige groep meisjes van 10 tot 12 een technisch moeilijke dans uitge voerd. De choreografie was interes sant, maar kwam onvoldoende tot z'n recht door afwezigheid van meer dere danseressen. De kleding was sober gehouden-zwart-wit- en de moeilijke dans vol draaien, kicken en pas de bourrees werd serieus ge bracht. Er volgde een groep 16 tot 18 jari gen. Live is for living van Santana werd strak en gelijk uitgevoerd. Hier was hard aan gesleuteld. Een span nende choreografie en visueel stijlvol. Een absolute topper was de finale. Soultrain van B,B. Queen leent zich bij uitstek voor een lekker shownum mer. Na een openingssolo ging een grote groep 14 tot 16 jarigen aan de gang met klapstoeltjes in een spette rende dans. In een wervelend tempo en met groot enthousiasme werd de dans uitgevoerd. Alles bij elkaar een presentatie van de diverse groepen waarmee GVT straks in Volendam geen slecht figuur zal slaan. De middag werd afgesloten met een vrolijk optreden van Bobby en Balse mien en s'avonds volgde nog een ge zellige zeskamp voor de oudere GVT leden. Wil de Leeuw De „Brugklasgroep" 12 tot 14 jarigen opende en voerde een attractieve dans uit. Op muziek van Vaya Con Wervelende finale tijdens de feestinstuif van GVT. Texel is van oudsher al een sport- minnend eiland. Rond 1890 werd door enthousiaste Texelaars al ge gymd in een schapeboet. Zo was er een vereniging Sparta" en deze fie re Texelse Spartanen hingen aan tou wen en sprongen over de kribbe bij wijze van bokspringen. Een romanti sche tijd. Maar vanaf begin jaren twintig werden hogere eisen aan een gymnastiekvereniging gesteld. Arie de Wilt, Gerrit Michels en Jan Kiljan gaven in de winter van '22-'23 de voorzet. Op 2 maart 1923 werd in hotel „De Oranjeboom" de Gym nastiek Vereeniging Texel opgericht. Het ledental groeide in korte tijd naar 180. De voormalige bewaarschool werd als oefenlokaal in gebruik geno men en de contributie bedroeg 10 cent per week. Leiding van de overkant was onhaal baar en derhalve stelden de „Heeren Kiljan, Lap, Kievit en Knip zich be- schikbaarbaar, waarbij ze verklaarden naar beste krachten en bij onderlinge overeenkomst de vereeniging te zul len leiden." Glazen paleis De propagandistische waarde van een uitvoering werd al snel ingezien. Om de kas te spekken werd besloten forse entreeprijzen te heffen. De eer ste uitvoering was een doorslaand succes, ondanks het feit dat een kaartje maar liefst 75 cent kostte. Er volgden in de loop der jaren tientallen revue's en presentaties die tot op he den altijd druk bezocht worden. Na een paar jaar verhuisde GVT naar het „Glazen Paleis" in de Nieuws traat. Dit gebouw werd vroeger ge bruikt als Franse school en dankte z'n naam aan de vele hoge ramen. Vanaf 1931 oefende men in een lo kaaltje aan de Molenstraat. Elly Heerschap -oud bestuurslid en hulpleidster- was vanaf haar prille jeugd lid van GVT. Ze kan het zich nog haarscherp herinneren: „Echte gymkleding hadden we vlak na de oorlog natuurlijk niet en we oefenden gewoon in onze gebreide truien. Als je een schouderstand op de brug ge lijk deed stonden de breipatroontjes in je schouder. Vanuit de keiharde si- salmatten wolkte het stof omhoog en het magnesiumpoeder drong tot ver in je neusgaten. Hoestend en proestend en nogal smoezelig kwa men we er vandaan." Het bleef behelpen met de accom modatie. Pas in 1954 werd het sprookje van „het nieuwe gymnastie klokaal" werkelijkheid. Op 19 juni vond de opening plaats plaats van het gymlokaal verbonden aan de Jac.P. Thijsseschool. Daarbij werden demonstraties gegeven door de leden van het kringkeurkorps. De uitstekende accommodatie met mo derne toestellen werkte zeer stimule rend op de aktiviteiten van de vereniging. De jeugleden namen deel aan Kringkampioenschappen aan de overkant. Boek De geschiedenis van GVT werd in 1973 ter gelegenheid van het 50 ja rig bestaan op papier samengesteld tot een zeer lezenswaardig boek. Tal van anekdotes staan beschreven. GVT heeft nog een beperkt aantal exemplaren in haar bezit. Wie nog een exemplaar wil bemachtigen kan contact opnemen met Tine van Heer waarden tel: 13945 Vele Texelaars maakten zich ver dienstelijk voor de „gym". Een naam die steeds weer terugkeert is Cees Mets. „Als hij er niet was geweest", aldus Elly Heerschap, „had GVT nu geen jubileum kunnén vieren. Vroeger waren er geen betaalde krachten, het draaide allemaal op vrijwilligers." Elly laat oude presentielijsten zien. „Je ging elke week met je dubbeltje naar de gym, boter bij de vis. Je kreeg een kruisje achter je naam en daarmee was de contributie administratie klaar." Tot op de dag van vandaag heeft GVT de contributies altijd vrij laag kunnen houden. (Foto's March Heiinen) Minstens tweehonderd kinderen leef den zich dinsdagmiddag uit tijdens de instuif die plaatsvond in sporthal „Ons Genoegen" ter gelegenheid van het zeventigjarig bestaan van GVT. De jeugdraad had voor dag en dauw de sporthal feestelijk versierd. Het grote springkussen, de trampoli nes, bruggen, touwen, bokken en matten werden intensief gebruikt door de jeugd. Veel jeugdige gymnasten lieten zich in de grimeerhoek omtoveren tot poesjes, clowntjes en vlindertjes en wie vermoeid raakte kon lekker uit rusten bij het videoscherm. Na de instuif was het volgende on derdeel van het informele feestpro gramma een presentatie van de jazz-afdeling. Yvonne Bruining stoom de vijf groepen klaar voor deelname aan een Demogyada op 14 maart in Volendam. Voor de danspresentaties was een grote publieke belangstel ling. Hoewel de dansen informeel- geen belichting- gebracht werden was het een aantrekkelijke show. Voor Yvonne Bruining is het de eerste keer dat ze met zoveel dansers deel neemt aan een grote Demogyada. Om haar vakkennis uit te breiden gaat ze binnenkort een cursus dansspecialisatie volgen in het oplei dingscentrum van de KNGB in Arn hem. Dios danste een zestal meisjes gewa pend met een paraplu en in gele re genjasjes gestoken een choreografie die strak van opbouw was en de meisjes brachten het er prima van af. De hartveroverende muisjes en oli fantjes die een liedje van Peter Jan Rens uitbeelden zullen in Volendam zeker succes oogsten. De „Olifanten liefde" is een gedanst verhaaltje en eindigt spectaculair in een groot bed waarin tot slot zowel de olifanten als de muisjes een plekje hebben gevon- 3VT anno 1993. Do fiere Texelse Spartanen oefenden in een schapenboet. lUit hel GVT jubileumboek/el

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7