Stipt: Texelse pop moet uit de undergroundsfeer" KÜTexels Vijftien optredens op Bandpromotie Mensen Zeven vrouwen Nieuwe pomp voor Oudheidkamer TEXELSE^ couRANT Feest Lichtboei LANGS DE WEG Lichtmast omver door telekraan „Mensen" is een rubriek met persoonsgebonden nieuws uit Texelse bedrijven, instellingen, maatschappelijke organisaties en verenigingen. Wie een nieuwe baan begint, een zakelijk of ver enigingsjubileum viert, plaats neemt in een bestuur, in de vut gaat, slaagt voor een opleiding, of om een andere reden vermel denswaard is, kan voor deze ru briek worden aangemeld via telefoon 12741. De redactie maakt dan een keus. Aanrijding. Woensdagmiddag botste een 81-jarige automobilist uit De Cocksdorp op een geparkeerde auto in de berm van de Postweg, ter hoogte van de afslag naar vakantie centrum De Krim. De bejaarde Texe laar besloot tot deze manoeuvre om een auto te ontwijken, die voor hem op de Postweg afremde. Zowel de auto van de Cocksdorper als de ge parkeerde auto, eigendom van een 60-jarige man uit Lutterbach, liep plaatschade op. De inzittenden kwa men met de schrik vrij. Granaat. Alweer is op de Hors een oude oorlogsgranaat gevonden. Dins dag in de namiddag stuitte een strandbezoeker ditmaal op een brï- santgranaat van 30 bij 10 centimeter. De politie heeft het explosief op een veilige plaats opgeborgen in afwach ting van de duik- en demonteergroep van de marine. Dinsdag is in de kruidentuin van de Oudheidkamer in Den Burg een nieu we houten waterpomp geplaatst. De oude pomp was door en door verrot en werkte al jaren niet meer. In de werkplaats van het Maritiem- en Jutters Museum in Oudeschild werd in de afgelopen maanden een replica gemaakt naar het voorbeeld van de oude pomp. De pomp is acht kantig en werd in delen in elkaar ge lijmd. Daarna werd met een flink uit de kluiten gewassen „appelboor" het gat uitgeboord. Niet alleen het zicht bare deel van de pomp werd opnieuw opgebouwd: ook de inwendige, zui gende delen werden stuk voor stuk uit hout gesneden en gekapt. De pomp werkt daardoor weer als ooit tevoren. De kruidentuin (achter de Oudheidkamer), die al jaren wordt onderdhouden door de dames Nijman en Ambriola, kan nu eindelijk vanuit de pomp worden bevloeid. uitzondering gemaakt. Tegen de wachtcommandant van de politiepost zei ik toen dat ik de raadsman van Ismael was en dat ik hem wilde spre ken. Toen de man me argwanend be keek en de telefoon pakte om iemand op te bellen, toonde ik de stamkaart van de NS waarmee ik voor half geld met de trein reis en ook mijn politieperskaart en zei streng dat ik onmiddellijk naar de ge vangene wilde en dat ik me anders zou beklagen bij zijn superieur. De man werd nu beleefd en bracht me naar een stenen, vochtige onder grondse ruimte met gewelven. Gear resteerden zaten er achter dikke tralies in voorarrest. Een midde leeuws tafereel. Maar wat een pech, Ismael was nergens te vinden. Op hetzelfde moment kwam de wacht commandant me achterop lopen en maakte duidelijk dat hij zojuist in het rapportenboek had gelezen dat het jongetje al naar de gevangenis van het hoofdpolitiebureau was gebracht. Ik vroeg of hij de plek op de stads ka art wilde aanwijzen, maar hij had een beter idee: ik kon met een colle ga van hem meerijden. Aldus ge schiedde en nog geen half uur later stond ik oog in oog met Ismael, die daar zat als een angstig vogeltje in een kooi, temidden van veel oudere baliekluivers. Hij herkende me ver heugd. Niet goed voor jou hier, pro beerde ik hem duidelijk te maken in mijn beste Frans. Ik zal je helpen. Je moet hier weg Tegelijk had ik spijt van mijn belofte. Waar bemoeide ik me eigenlijk mee? Harry (wordt vervolgd) /RIJDAG 5 MAART 1993 en kan iedereen toch kennis nemen van de muzikale ontwikkeling op Texel. Lely: „Want die is niet mis. De kwaliteit van de bands is sinds de eerste Texelpop enorm verbeterd. En steeds meer muzikanten weten de weg naar het conservatorium te vin den." De bands willen op Texelpop goed voor de dag komen. Zeker omdat ze weten dat ze op de vingers worden gekeken door kritische collega muzikanten en familieleden. Steeds luidisolatie zonder problemen kan worden gespeeld." Programma Tijdens het steeds beter bezochte „muziekcafé" in jongerensoos Time Out werd zondagmiddag het pro gramma voor Texelpop bekend ge maakt. Vrijdag treden in de Bgm. De Koninghal (met rookverbod) achter eenvolgens de volgende formaties op: 19.30 uur Recycle; 20.15 uur Arms and Legs; 21.00 uur Pride and Joy; 21.45 uur Chaos; 22.30 uur Soulou ma Nam; 23.15 uur Nothing to Loose; 24.00-00.30 uur Round up. Zaterdag: 19.15 uur Orgies; 19.45 uur Legendary Late Inbetweenies; '20.30 uur The Buzz; 21.15 uur Row dy; 22.00 uur De Klapband; 22.45 uur Never Ending; 23.30-00.30 uur Van Beurden Trio en de Van Beurden Bluesband. De optredens duren telkens een half uur, gevolgd door een kwartier pauze. Uitzonderingen zijn zaterdagavond de musicerende organisatoren, de Orgies (een kwartier) en de afsluitende act van Van Beurden c.s. (een uur). Kaar ten zijn aan de zaal verkrijgbaar f7,50 per avond of ƒ10,- voor een passepartout voor beide avonden. De inmiddels 75-jarige Amerikaan Harold Kious vierde gisteravond het feit dat hij op de dag af vijftig jaar geleden bij Texel uit zee werd gered, nadat hij met zijn oorlogsvliegtuig was neergestort. De geallieerde vlie ger werd gered door de opvarenden Willem Griek, Cor Boekei en wijlen Cornelis Krijnen van de Teso- veerboot, die hem met een sloep op pikten. In de jaren tachtig werd Kious door Willem en Jaap Bakker op gespoord en op Texel uitgenodigd. Na de hereniging met zijn redders kwam de welgestelde inwoner van Albu querque (New Mexico) elke zomer naar het eiland. Uit dankbaarheid richtte hij met een gift van 10.000 US dollar een fonds op, waaruit de Oudeschilder sportzaal mede werd gefinancierd. Gisteravond herdacht Kious zijn gedenkwaardige redding in gezelschap van redders, nabestaan den en andere Texelse kennissen met een diner in hotel Opduin. Arnold Leijstra. Twee jeugdige Texelse bakkers zijn in de prijzen gevallen bij een wed strijd, die werd uitgeschreven door het leerlingstelsel in Noordholland. Ondanks de concurrentie van zo'n vijftig andere leerling-bakkers legden Arnold Leijstra (19) en Jacco Kager (20) beslag op de derde prijs met hun inzending, een gerezen tulband en sinaasappelbavaroise taart. Beide vakbekwame leerlingen gaan één dag per week in Heerhugowaard naar school en werken bij Timmers Bakke rij in Den Burg. Jacco Kager In de krant van dinsdag is een fout geslopen in de aankondiging van het feest dat wordt gehouden door Licht boei en Zonnebloem. De feestmiddag zal 20 maart worden gehouden in de Koninghal in plaats van, zoals werd vermeld, in De Lindeboom. Alle 65-plussers zijn van harte welkom en hoeven geen lid te zijn van de Zonne bloem om er naar toe te kunnen. Op geven vóór 8 maart via telefoonnummer 13259 of 15784. mensen achter de Stichting Popmuziek Texel (Stipt): vlnr. Alex Bijma. Nils Lely. Marcel Buijsman. Mare Roeper en Orph Oostveen. Niet op de )t0 Jo Flens (Foto Gerard Timmerman) Het houden van één keer per jaar Texelpop is niet de enige doelstelling van Stipt. Lely: „We proberen we een vraagbaak te zijn voor Texelse pop muzikanten." Daarvan heeft Texel er nogal wat. Op Texelpop treden dit jaar vijftien bands op. Hoewel een aantal gelouterde groepen actief is in het „schnabbelcircuit", treedt een groot deel van de muzikanten nauwe lijks uit de oefenruimten naar buiten. „Voor bands met een specifiek genre, bijvoorbeeld blues of soul, is het moeilijk. Ze vinden geen gehoor bij het grote publiek." Dankzij Texelpop kunnen ze toch podiumervaring op doen met een professionele installatie Wee avonden popmuziek van eigen bodem. In de Burg. De Ko- inghal presenteren vijftien Texelse bands zich volgend weekend an jong en oud. Want Texelpop, dat nu al voor de dertiende keer ol staat van de variatie, trekt belangstelling in brede kring. „Pop- ïuziek is een volwaardige cultuuruitingaldus de organiserende \tichting Popmuziek Texel (Stipt), die het eerste lustrum viert, "ijd voor een kennismaking. fee historie van Texelpop gaat terug laar 1980 toen een handjevol muzie kliefhebbers Texelse bands in de oormalige muzieknis in Den Burg 1 wilde laten optreden. De plaatselijke opscene reageerde enthousiast. Ga- egeslagen door een grote schare huziekliefhebbers gaven dat jaar zo'n tien bands een openluchtconcert in het park. Wat het publiek zag en hoorde varieerde van gestroomlijnde op tot ongeoefend, experimenteel fitaarwerk dat met afschuw werden bngehoord. En heel Den Burg „ge- oot" mee op de zomerse zaterda gen als de muzikanten de registers en de kastelijns de bierkranen open- ffokken. Quitte ixelpop verhuisde in 1986 naar De indeboom. Een tijd waaraan de or- inisatie en veel bezoekers nog met 'eemoed terugdenken. Dankzij de ntrale ligging, het brede muzikale [en artistieke) aanbod en de uitste- nde entourage liepen de bezoeker- antallen op tot recordhoogte. Financieel draaide het evenement luitte. Secretaris Alex Bijma: „Er 'erd ons geen huur in rekening ge tracht. De organisatie was betrekke lijk eenvoudig, want we hoefden weinig voorzorgsmaatregelen te tref- Wegens verwachte geluidsoverlast werd het evenement in het voorjaar van 1990 afgeblazen. Na een eenma lig concert op het terrein van zwem- park Molenkoog, kreeg Stipt vorig jaar toestemming Texelpop in de Burg. De Koninghal te houden. Risico Popconcerten op Texel worden vaak in één adem genoemd met financiële problemen. Om het financiële risico weg te nemen besloot de organisatie vijf jaar geleden tot de oprichting van de Stichting Popmuziek Texel (Stipt). Organisator Nils Lely: „Het risico voor de initiatiefnemers is altijd groot ge weest. De bands speelden dan wel gratis, maar er moest een dure mu ziekinstallatie worden gehuurd en de entreegelden waren altijd laag." Niet zelden moest de organisatie er na af loop geld bijleggen. Door de stich tingsvorm konden ze ook aanspraak maken op subsidie. „Dat is één keer gebeurd", aldus Bijma, „maar tot dusver kunnen we onszelf bedruipen, al brengt het gebruik van de Koning hal wel meer kosten voor ons met zich mee." Door ent^eheffing (ƒ7,50 per avond, passé partout ƒ10,-) enex- ploitatie van de bar kan Stipt de be groting (circa ƒ5000,-) ook dit jaar sluitend krijgen. vaker komen veertigers de verrichtin gen van hun kinderen bekijken en is het evenement voor jong en oud aan trekkelijk geworden. Muziekcafé Een ander trefpunt voor de Texelse popscene is het maandelijkse muziek café, dat deze winter voor het eerst in jongerensoos Time Out werd ge houden. Ook deze muzikale bijeen komsten, met optredens en speelse opdrachten, is een initiatief van Stipt dat gezien de belangstelling volgend jaar een vervolg krijgt. Als belangengroep schroomt Stipt niet een kritisch geluid te laten ho ren. Actief in de SOW-werkgroep po diumvoorziening ventileerde Stipt onlangs mede de ideeën en bezwaren in een rapport. Over het culturele be leid van de gemeente: „Een beleid is er eigenlijk niet. We worden niet echt tegengewerkt, maar van medewer king is ook nauwelijks sprake. Alsof we als organisatie soms niet serieus worden genomen." De houding heeft - denken ze - veel te maken met de undergroundsfeer (sex, drugs and rock'n'roll) die van oudsher rond de popmuziek hangt. De organisatie hoopt dat het publiek zich evenals vorig jaar zal houden aan het rook verbod in De Koninghal. „Want het is toch te gek dat je als politie-agent moet rondlopen tussen de bezoe kers." Overigens is Stipt wel blij dat ze ondanks de beperkingen over een zaal kunnen beschikken. Lely: „Maar we hopen snel weer terug te keren naar De Lindeboom. Dat is een ideale lokatie, waarmee met een goede ge- Een 44-jarige kraandrijver uit Den Helder meldde op het politiebureau dat hij in de Wagemakersstraat een lichtmast omver had gehaald. Hij reed er onder door, maar had zijn kraan nog omhoog staan. De schade wordt geregeld. De pomp in de Oudheidkamer functioneert weer ter Haar, die het museumpje beheert. als in vroeger tijden, zo demonstreert Klaasje (Foto Tessa de GraalII het programma opgenomen, waar door we een goede indruk kregen van wat het land te bieden heeft. Dat is veel meer dan de meeste mensen denken. Je maakt er kennis met onbedorven Arabische cultuur, vriendelijke mensen, een echte woestijn en indrukwekkende monu menten uit de Romeinse tijd, mooier en gaver dan in Italië en je bent ook nog verzekerd van zon. En dat op niet meer dan drie vlieguren afstand voor minder dan achthonderd gulden voor tien dagen in voor- of nasei zoen, alles inbegrepen. Tijdens die rondreis zag ik allerlei din gen waar ik meer van wilde weten zodat ik langer wilde blijven, maar dat gaat natuurlijk met als je in een groep reist. We moesten verder. Daarom ging ik een jaar later in mijn eentje terug. Ik nam een eenvoudig hotelletje, er gens aan de kust Dagelijks ging ik er te voet en met het openbaar vervoer op uit, gewapend met een rugzakje met het hoognodige, waaronder een camera. Al spoedig ontdekte ik dat niet alleen het binnenland van Tune sië nog vrijwel niet is ontdekt door het massatoerisme, maar dat ook grote delen van de kust er nog maagdelijk bij liggen. Je hoeft maar een paar kilometer langs het strand te lopen en je ziet geen toeristen meer. Op Texel is dat trouwens niet anders. Toen ik tijdens zo'n strandwandeling langs die Middellandse zeekust ging zitten temidden van dadelpalmen en paars bloeiende vetplanten, doezelde ik in de lome middaghitte even weg. Ik schrok wakker omdat iemand me aanraakte. Het was een kind van een jaar of dertien, een lelijk scheel jon getje dat twee tanden miste. Dat laatste zag ik toen hij me vriendelijk grijnzend een emmer vol sinaasappe len liet zien. Prachtige, grote Tunesi sche sinaasappelen met de blaadjes er nog aan. Rijp geworden aan de boom en daardoor smakelijker dan de sinaasappelen die wij in Holland eten. KopenDat wou ik wel, want ik barstte van de dorst, maar wat moest ik met een emmer volIk raakte aan de praat met Ismael, moeizaam in het Frans, want dat is naast het Arabisch de tweede taal *5-^— 1 a I 1 11 V.OJ aJJI J-^_. 0I ^-Lol .'K O-0 u— Ol j—r**" I n II v o I van Tunesië. Hij vertelde dat hij vier broertjes en drie zusjes had. Allemaal straatarm, want vader was werkloos en probeerde met zijn zoontjes een inkomen te halen uit de verkoop van souvenirs en sinaasappelen aan toe risten. We maakten een deal. Ik kocht vijf sinaasappelen voor direct gebruik en de rest zou hij bij me in het hotel be zorgen. We rekenden af. Hij kreeg wat hij vroeg, veel te veel dus, maar ik vond het een zielig kind en ik heb een hekel aan afdingen. Ik rekende er niet op dat hij de sinaasappels echt in mijn hotel zou brengen, zodat ik aangenaam verbaasd was toen er 's avonds om acht uur op de deur werd geklopt. Het was Ismaël, triomfante lijk grijnzend. We rekenden opnieuw af en hij kreeg opnieuw wat hij vroeg. Toen ik met hem meeliep naar de hal van het hotel om hem uitgelei de te doen en me alweer had omge draaid om naar mijn kamer terug te gaan, hoorde ik geschreeuw. Twee hotelwachten waren op Ismael gesprongen en hielden hem in een soort houdgreep Ze sleepten hem mee naar het kantoor van de hotel manager en uit het gehuil en ge schreeuw dat naar buiten doordrong bleek dat het daarbinnen niet zacht zinnig toeging. Ik opende de deur om te vragen wat eraan de hand was, maar werd direct weer naar buiten geduwd. Niet mee bemoeien! Tien minuten later stopte voor het hotel een overvalwagen van de politie. Ismael werd erin gegooid en de ge traliede wagen scheurde weg met onbekende bestemming. Nu was de hotelmanager wel bereid uit te leggen wat er was gebeurd. Ismael had in het hotel spullen ver kocht en dat is sinds enkele jaren streng verboden in Tunesië. Dat ver bod was ingevoerd na klachten van toeristen, die dreigden weg te blijven omdat ze tot in hun kamers werden achtervolgd door handelaars die hen van alles probeerden aan te smeren. Ik legde uit dat Ismael de sinaasap pels op mijn uitdrukkelijk verzoek in het hotel had bezorgd en zich dus niet had opgedrongen, maar dat maakte volgens de hotelmanager niets uit. Het was verboden, Ismael wist dat, eigen schuld. Langdurige celstraf is voor een dergelijk vergrijp in Tunesië heel gewoon. Ook stoksla gen of andere lijfstraffen horen tot de mogelijkheden Ik vond het zielig en voelde schuldig. Ik wilde het kind opzoeken en werd verwezen naar het politiebureau. Daar kreeg ik te horen dat ik niet in de gevangenis zou worden toegela ten. Alleen voor advocaten werd een Het volgende verhaal heb ik al meer dan een jaar geleden geschreven, i maar ik durfde het niet in de krant te \Zetten. Want het gaat onder andere over seks. Geen gewone seks, want dat moet kunnen tegenwoordig, maar seks met zeven vrouwen achter el kaar in een nacht. Er is geen woord van gelogen en ik was er zelf ten nauwste bij betrokken. Ja, het is vre selijk. Zo'n liederlijk verhaal hoort na- murlijk niet thuis in een familieblad sis de Texelse Courant, maar ik vind het ook zonde om het te laten liggen of om het aan een andere krant te fferkopen. We spreken daarom af: Wie or geen prijs op stelt, stopt NU met lezen en houdt de krant een beetje weg bij de kinderen. Een paar jaar geleden was ik op va kantie m Tunesië. Het was de tweede keer, want een jaar tevoren maakte ik dat land een rondreis met een toep Texelse aardappelboeren. Het vas toen een studiereis, om te zien oe het op Texel zo succesvolle aar- sppelras Spunta het deed in dit Warme en veel drogere land. Zo trok- en we een dag of tien van het ene Punta-proefveld naar het andere, [aar gelukkig had de eminente orga nisator Arie Boon uit De Cocksdorp ook andere bezienswaardigheden in

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 9