Cjrocn ^warL-Jexels in het hart-, ,10 voor Texel" strijdt oor belang eilandbewoners N „Wij willen helemaal niet naar de middag" VOORJAARSSHOW Reactie op uitlatingen over toerisme Marktmensen boos op ondernemers: ïemeente doet bod op [oger VVV-kantoor ■r TWEEDRANK ummer VANDAAG EN MORGEN mag u niet missen. AT VERDER IN DIT Een muzikaal weekend: Excelsior en vrouwenkoor maken reputatie waar w Gehandicapte judoka's naar toernooi in Amsterdam w, Agrariërs proberen milieuvriendelijke meststof J* Actieve leden gezocht voor Amnesty Getuigen gezocht /dA stelt slachtplaats inieuw ter discussie irkoop gebonden aan bestemmingsplan Tot ziens op onze show. foor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v., Postbus 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741 Telefax 02220-14111. dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel 02220-12741. rschijning dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f48,50 per half jaar; os ƒ1,35. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantooruren bel bezorger Redactie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, n Burg, telefoon 02220-15639. DINSDAG 9 MAART 1993 NR 10764 GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs f48,50 per half jaar; Los f1,35 aanleiding van de acties die Menno Stam vorig jaar hield gen de verdere groei van het toerisme, is de vereniging ,,10 Bor Texel" opgericht. Inmiddels heeft het bestuur van de al jim zestig leden tellende club een nota opgesteld. Het is een ]rste reactie op alle uitlatingen van de laatste jaren over het Brisme, met de bedoeling de discussie te verbreden. Vanmor- fen is het boekwerkje overhandigd aan het college van b en w. i voor Texel" schrijft in de nota te ontstaan uit emoties. De kriti- e kanttekeningen die Menno im uit Den Burg via ingezonden plaatste bij het gemeentelij- l beleid op gebied van toerisme, iorzaakten zoals bekend een rm van reacties onder de Texe- s. Stam-aanhangers wilden een iegroep beginnen, maar uiteinde- is gekozen voor oprichting van vereniging. Het bestuur bestaat \ri van Hardeveld, Andrew Al- Fridt Blanken, Jan Knippen- Herman Spekman, Lida Witte atuurlijk Menno Stam. j voor Texel" wil een volwaardige prekspartner worden die de me ning en het belang van de inwoners van Texel vertegenwoordigt op gebied van de leefbaarheid. „Als 1400 inwo ners een tegen bepaalde toeristische ontwikkelingen gerichte eenmansac tie steunen wijst dat erop dat er méér is dan een „zekere weerstand" tegen het toerisme", zo wordt in de nota gesteld. „Het gaat ook met meer om 'randverschijnselen', maar om de plaats van het toerisme in de Texelse samenleving, nu en in de toe komst." De vereniging benadrukt niet tégen toerisme te zijn, maar tegen de toenemende overheersende rol op het eiland. „Meedenken en het geven van positieve kritiek is ons uitgangs punt." De vereniging heeft vier belangrijke doelen: de leefbaarheid voor de inwo ners, behoud van het eigen karakter van Texel, eilandvriendelijk toerisme en behoud van draagkracht van na tuurterreinen. Met de nota wil „10 voor Texel" de problematiek inventa riseren en aantonen dat het tot nu toe gevoerde gemeentelijke beleid het eiland en de Texelaars in het nauw drijft. In de jaren zestig verdubbelde het toerisme in tien jaar tijd. Recente cij fers hebben aangegeven dat sinds 1987 weer een verdubbeling heeft plaatsgevonden, maar nu in slechts vijf jaar. De vereniging wil deze groeispiraal doorbreken met het ont wikkelen van een lange termijnvisie waarin verschillende belangengroepen zich kunnen vinden. In de nota wordt voorgesteld geplande ontwikkelingen op toeristisch gebied stop te zetten in afwachting van plannen die een samenhangend toekomstbeeld moe ten geven. Eenzijdig Veel van de rapportages over het toe risme zijn naar mening van „10 voor Texel" vanuit een eenzijdig belang geschreven en kijken niet ver genoeg vooruit. „Texel moet juist de eigen specifieke kwaliteiten en aantrekke lijkheid benadrukken. Werving van doelgroepen met eilandvriendelijk re creatiegedrag en het weren van massa-toerisme moet toekomstge richt beleid worden." De vereniging wil haar uitspraken goed onderbouwen en zal daarom, in samenwerking met de universiteit van Amsterdam, inventariseren waar uit de onvrede bij de bevolking pre cies bestaat. Het voornemen van de gemeente om een sociaal- economisch onderzoek te laten doen wordt onderschreven, maar dat de opvattingen van de inwoners over het toerisme daarin niet worden meege nomen vindt „10 voor Texel" onbe grijpelijk. In de nota staan nog enkele drasti sche voorstellen van de vereniging, zoals de 2000 reserveslaapplaatsen die de gemeente heeft nu het maxi mum van 47.000 is bevroren op 45.000 laten vervallen, de 450 slaap plaatsen voor kwaliteitsverbetering en kamperen bij de boer heroverwegen, geen omzetting van kampeerplaatsen in bungalows en geen verdere uitbrei ding van seizoensverbreding, veerca- paciteit of vliegbewegingen. „10 voor Texel" is tegen kamperen bij de boer en stelt dat in niet-toeristische secto ren creatieve oplossingen moeten worden gezocht in de eigen be drijfstak om tegenvallende inkomsten op te vangen. De politie zoekt getuigen van een aanrijding in de nacht van zondag op maandag in De Koog. Bij de botsing op de Boodtlaan raakte een antraciet- grijze Saab, eigendom van een 35 ja rige man uit Culemborg, aan de zij- en achterkant beschadigd. Getuigen kunnen contact opnemen met de po litie, tel. 12222. ivond tijdens de raadsvergadering Ie PvdA-fractie via het indienen jg een motie opnieuw het tplaats-beleid aan de orde stel- Deze kwestie deed in de vorige ladering veel stof opwaaien. Op stel van het CDA stemde een Ismeerderheid voor het behoud de huidige slachtplaatsen van Heerwaarden (Maricoweg) en De (Kikkertstraat), waarna het col van b en w besloot het onder- naar een nieuwe, gezamenlijke itplaats op het industrieterrein in schild te staken. De verantwoor- ;e wethouder Terpstra (PvdA) de zich duidelijk gefrustreerd door de gang van zaken. Zijn partij genoten Hans Roeper en Gré Zegers willen vanavond proberen het vorige maand genomen besluit ten dele te rug te draaien. Gevraagd wordt de uitvoering van het besluit voor onbe paalde tijd op de schorten, zodat b en w alsnog eerst de gelegenheid krijgen het overleg inzake de bouw van een nieuwe slachtplaats te her openen. De PvdA gaat er vanuit dat het niet de bedoeling van de raad was om het overleg tussen het colle ge en belanghebbenden te blokkeren. Het CDA heeft dit in februari na de raadsvergadering per brief en in een commissievergadering ook toegelicht. De PvdA-motie wordt vanavond inge diend als een bijzonder voorstel „vreemd aan de orde van de dag", gebruik makend van artikel 17 van het reglement van orde. in een gemeentelijke verordening. Marktmeester Henk Hin: „De onder nemersvereniging heeft de gemeente ook nog niet op de hoogte gebracht van de plannen, dus officieel weten wij nog van niets. Maar het lijkt mij sterk dat de raad de tijden wijzigt als alle marktkooplieden zo duidelijk te gen zijn." De marktcommissie is niet van plan een gesprek aan te knopen met de „We willen altijd wel praten als er iets is, maar zó hoeft het voor mij niet meer." De marktkooplieden zijn woedend op de on dernemersvereniging van Den Burg. Ze voelen zich ernstig ge passeerd. „Ze wekken de indruk dat wij wel naar de maandagmiddag willen. Maar dat is helemaal niet waar." lerkoop van het VVV-kantoor de gemeente hangt af van de Ikeuring van het ontwerp Bmmingsplan De Koog. Hiertoe len gemeente en de stichting Texel Promotie gisteravond >ten nadat het college van b en in bod uitbracht op het pand. lemeente wil het markante ge- v opofferen aan een wegomleg- Spil in het verhaal is louder Terpsta, die ook namens ichting onderhandelt. 'egomlegging, waarmee het col entree van het centrum wil lassen, is onderdeel van het ont- bestemmingsplan De Koog. De op is omstreden, omdat De Badplaats het gebouw wil ge- jen voor dienstverlening aan va- pgangers. Ook de dorps- issie zet vraagtekens bij de len van het college. Centrale fi- in de onderhandelingen tussen fente en VVV is wethouder Dirk (tra (financiën), die ook lurslid is van de stichting. „In- iad, twee petten. Maar daarmee op verantwoorde manier om", Terpstra. Hij benadrukt dat het len van het pachtcontract van grond en gebouw per 1 januari de gemeente in een riante on- ndelingspositie plaatst. „Als het aan DKP wordt verkocht zal de ente het erfpachtcontract waar lijk niet verlengen." Over het lan de VVV wilde de wethouder avond niets loslaten. Voorbarig ventuele aankoop van het ge- nog voordat de raadsleden loedkeuring aan het ontwerp- bestemmingsplan hebben verleend, vindt Terpstra niet voorbarig. „De fei ten liggen er. Het is nu nog mogelijk allerlei afspraken met elkaar te ma ken, mochten de plannen wijzigen." Volgens Terpstra is ook door de VVV op de transactie aangestuurd. „Het bestuur wilde kijken hoever ze met de gemeente kunnen komen." In de statuten van de VVV staat dat er vanuit één gebouw wordt gewerkt. Volgens Terpstra wil de stichting met dat er in het gebouw een informatie kiosk komt. „Bij eventuele verkoop van het pand zal die conditie onge twijfeld in het contract worden opge nomen." De stichting VVV Texelpromotie onthoudt zich van commentaar. De marktcommissie vertegenwoordigt de belangen van de kooplieden. Erin zitten Klaske Zijlstra (brood en koek). Jaap Kalisvaart (bloemen). Peter van Etten (groente en fruit) en Jan Kok (schoenen en paardesportartikelen). „We hebben nog meer leden, maar die komen alleen in de zomer", legt Klaske Zijlstra uit. De commissie is bijzonder ontstemd over de gang van zaken rond de voorgestelde verandering van win kelsluitingstijden en de in één adem geopperde verschuiving van de markt naar de middag. Unaniem Kalisvaart: „Ik heb ook een bloemen winkel op Texel. Ik werd door Kees Jaap van der Kooi van Intertoys ge vraagd even langs te komen en kreeg een stencil in mijn handen gedrukt." Het betrof het enquêteformulier waarin de ondernemers van Den Burg werd gevraagd hoe ze tegenover win kelsluiting op maandagmorgen staan in plaats van dinsdagmiddag. „Er stond in dat de banken vóór zijn en dat de markt naar de middag gaat. Ik zei meteen: ik sta zelf op de markt en wij weten van niks!" Klaske Zijlstra vertelt dat wel iemand langs is geweest op een maanda gochtend, terwijl alle kooplieden het druk hadden met uitpakken van hun waren. „Die man vroeg in het voor bijgaan onze mening. Toen hebben we gelijk al „nee" gezegd. Later heb ben we er onderling over gepraat en we waren het er unaniem over eens dat we niet naar de middag willen." Kalisvaart is naar de bewuste verga dering van de ondernemersvereniging gegaan. „Daar werd verteld dat 85 procent van de winkeliers in Den Burg vóór verschuiving van de slui ting naar de maandagmorgen is. Ik had het fiat van de marktcommissie gekregen om duidelijk te maken dat de marktmensen niet naar de maan dagmiddag willen. Toen gingen er verschillende geluiden onder de win keliers op dat zij dan ook niet wilden veranderen." Onder druk De marktcommissie voelt zich be hoorlijk gepasseerd. „Er wordt glo baal even gevraagd hoe we erover denken en ons antwoord is duidelijk nee En dan wordt er toch gedaan alsof we het er mee eens zijn....Daar kan ik wóedend om worden", briest Klaske Zijlstra. De commissie voelt zich tevens onder druk gezet door de ondernemersvereniging. „Eén van de sprekers op de vergadering stelde dat de marktmensen die niet willen ver schuiven maar weg moeten blijven, want voor die paar kramen waren wel andere gegadigden te vinden....", aldus Kalisvaart. Vaste klanten Peter van Etten legt uit dat de markt met name in de winter draait op de vaste klanten. „Zolang ik me kan heugen en wij komen hier al vanaf 1954, is de markt op de maandag morgen geweest. Het is een sociaal evenement en dat verander je niet zomaar even. Het is niet zo dat de De marktcommissie en marktmeester Henk Hin: markt een trekpleister vormt voor de winkels. Het heeft een andere, eigen functie." De meeste kooplieden hebben hun planning gebaseerd op de verkoop in de ochtend. „Mijn collega gaat door naar de veiling, dat haalt hij zo nét. Een ander moet voorbereidingen tref fen voor een markt de volgende och tend." In de zomermaanden neemt de drukte rond 13.00 uur duidelijk af. Van Etten: „Mensen willen 's och tends nog wel, maar 's middags gaan ze naar het strand. Dat merken we nu al, dus als je 's middags zou staan helemaal." Verordening De tijden van de markt zijn geregeld I.M, ADVERTENTIE De markt is geen trekpleister voor de winkels, maar heeft een andere, eigen functie. (Foto Tessa do Graaff) Deze show van kantoormachines en meubelen Samen met diverse leveranciers organiseert Boek- en kantoorboekhandel Lange veld en de Rooy B.V. een show van aa. kassa's, computers, faxen, autotelefoons, dicteerapparatuur, snijmachines enz. Tijdens deze show kunt u rekenen op spectaculaire aanbiedingen. Graag zullen wij u in een informele sfeer welkom heten in de schouwburgzaal van hotel De Lindeboom. Open: dinsdag 9 maart 13.00 t/m 21.00 uur woensdag 10 maart 9.30 t/m 13.00 uur PRESENT. Roek- en Kantoorboekhandel Langeveld de Rooy I D i '0. ^en ^ur8 LrV/K Telefoon 02220 - 12711 Fax 02220 - 14111 .niet naar de maandagmiddag.... IFoto Tessa de Graaff) ondernemersvereniging. „Zfj willen wat, dus laten zij maar komen", is hun mening. „We willen alleen de on duidelijkheid voor de klanten en de overige winkeliers wegnemen. We blijven gewoon op de maandagmor gen komen." Naar De Koog? De Koog Promotion maakt van alle commotie gebruik door een spelde- prik uit te delen richting Den Burg, De Koger ondernemers stellen voor de markt naar hun dorp te verhuizen. Woordvoerder Jan Hennink: „Het is in de ledenvergadering van vorige week geopperd. We vragen alleen maar hoor, we willen niets afdwin gen." Volgens Hennink zou het een logisch gevolg zijn, na de andere eve nementen die het dorp heeft „gekre gen", zoals de kermis. „Bij ons is tenminste vlakbij voldoende plek om te parkeren", merkt hij fijntjes op. De Koog Promotion zal de marktcommis sie benaderen over het idee. I.M ADVERTENTIE SMP6R literpak van 1,79 voor f1,49 Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pag 6

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1