,mnesty-groep Texel :oekt actieve leden Huis-aan-huis actie voor Kenia-project Eigenaar grammofoon kan weer genieten van platen Sport TEXELSE^" couRANT )oorrijder bekent rC-chef houdt lezing voor Texelse vrouwen \uto in de sloot jia voorrangsfout Wijnproeverij voor Kenia groot succes Moeilijke middag voor zaterdagteam De Koog Dames Texelse Boys verliezen nipt (0-2) ZDH na voorsprong Zeemacht onderuit tekelbedrijf JINSDAG 9 MAART 1993 |s we afgaan op de noodkreten van lulporganisaties die ons dagelijks lereiken, gaat het steeds slechter et de wereld. Hulpcomié's, het Ro- je Kruis, Amnesty International... er ijkt geen eind te komen aan de Beks rampen en mensen in nood. Ie vraag naar geld en andere vor- ien van steun wordt steeds groter. ie meeste mensen vinden het ook un plicht hieraan te voldoen, maar lijkt een tendens te zijn het chuldgevoel af te kopen. Snel dona- eur worden voor een tientje en dan en je er weer even vanaf. Slechts nkele betrokkenen zijn echt actief, oals de leden van de Amnesty- roep Texel. Helaas zijn ook zij nood- dend. Zij zoeken meer actieve le en. Een beeld van Amnesty Texel. ie Amnestygroep Texel is weliswaar lein, maar groot genoeg om een antal taken te krijgen. Amnesty Ne erland deelt deze taken uit. Iedere ,mnestygroep heeft een zogenaamd doptiegeval waar langere tijd voor eschreven wordt. Op Texel wordt aor gevangenen in het Midden- osten geschreven. Ook kan er een rerkgebied worden geadopteerd. In at werkgebied - hierbij moet worden edacht aan met name het Midden- losten maar ook Zuid-Amerika, Azië n Afrika - worden de wetgeving en chfsgang ter plekke ondezocht. Na •ondig juridisch onderzoek kan pas orden vastgesteld of daadwerkelijk rake is van mensenrechten schen ing. Met bewijsstukken kan de pu- lieke opinie worden beïnvloed, iermee wordt zoveel mogelijk druk [geoefend op de autoriteiten. Zeer ieltreffend is het protesteren per brief, de activiteit waarmee Amnesty jternational beroemd en gevreesd is iworden. De Amnesty-groep Texel bestaat bn 44-jarige Texelse automobilst beft tegenover de politie toegegeven 26 februari een auto te hebben be- phadigd, zonder dit te hebben ge beld. Hij bekende nadat letuigenverklaringen in zijn richting jezen. De man veroorzaakte de aan rijding op de Wilhelminalaan in Den Burg Zelf had hij ook schade aan In voertuig, maar die was inmiddels Irsteld. Frans Hopman, hoofdredacteur van de Texelse Courant, geeft zijn visie op de journalistiek. Hij zal dat doen jdens de jaarvergadering van de Iverkoepeling van Texelse Vrouwe- brgamsaties, waar hij maandag als bstspreker optreedt. De bijeenkomst Jndt plaats in het gebouwtje naast B Doopsgezinde Kerk aan de Ko- prst raat. Aanvang 14.30 uur. Bij een botsing op de kruising Vuur- Tp ren weg La n geve ld straat bij De Bocksdorp belandde een 23-jarige Titomobilist uit Brucht met de auto l de sloot. Geen van de betrokke nen liep letsel op. Ij het naderen van de voorrangskrui sing over de Langeveldstraat verleen de een 30-jarige Rotterdamse geen rvborrang aan de auto die haar over de Vuurtorenweg van links naderde. Ze schampte de auto, waarbij deze in de slip raakte en in de sloot beland de. Beide auto's zijn vermoedelijk to- loss sinds 1972 en heeft momenteel ze ven actieve leden. Daarnaast zijn er 130 mensen lid, zij ontvangen het maandblad Wordt Vervolgd en blijven op die manier op de hoogte van de activiteiten. Vorig jaar heeft de werk groep meegedaan aan de internatio nale vrouwenactie. In samenwerking met Texelse vrouwengroepen zijn cir ca 400 kaarten verstuurd naar autori teiten van de Filipijnen, Griekenland en Peru, waar diverse vrouwen tij dens hun arrest ernstig sexueel mis handeld en verkracht zijn. Ook is er een India actie gehouden om de mensenrechtenschending in India we reldkundig te maken en daartegen te protesteren. Aan deze actie werkten politie, medici, vrouwen, juristen en journalisten mee. Het heeft de India se regering met onberoerd gelaten: er is een speciale commissie opgezet voor onderzoek naar schendingen van mensenrechten en voor het eerst sinds 1978 heeft een delegatie van Amnesty een bezoek gebracht aan India. Amnesty Texel is altijd te vinden op de zomermarkten in Den Hoorn en Oosterend en ook op de Koninginne- markt is er een stand. Aan de kraam wordt informatie verstrekt en Am- nestymateriaal verkocht. Sinds enkele jaren zijn de schrijfavonden in de bi bliotheek vervangen door een schrij- fabonnement. Op het moment zijn er ongeveer 75 thuisschrijvers. Thema Amnesty International heeft dit jaar als thema: Zuid-Amerika, politieke moorden en verdwijningen. Amnesty Texel zal zich dit jaar bezig houden met de schending van mensenrech ten in Bosnie-Herzegowina en de vrouwenmishandeling in Colombia, Cuba, Birma en Turkije. Voor de vrou wenactie worden op Texel de plattelands-, en politieke vrouwen be naderd, alsmede de kerkelijke vrouw engroepen. Bij interesse zullen door middel van petitielijsten handtekenin genacties op gang komen. Deze lijsten worden naar de ambassades van de betreffende landen gestuurd. De vrouwenactie heeft haar hoogte punt op Internationale vrouwendag 8 maart gehad. Landelijk is het totaal aantal groepsleden 5600. Op de totale Ne derlandse bevolking zou dat beteke nen dat circa één op de 2678 mensen actief lid is van Amnesty. Hieruit zou kunnen worden opge maakt dat in ons werkgebied zeven groepsleden met zo weinig is. Toch zou Amnesty Texel meer leden willen om de activiteiten te optimaliseren. Tot en met eind maart is de werk groep Texel actief bezig met leden werving. In de supermarkten, dorpskranten en kerkeblaadjes zullen advertenties hangen. Er wordt gestreeft naar zes tot acht nieuwe le den. Mensen die actief lid zijn, verga deren eenmaal per maand en houden zich daarnaast bezig met een activi teit die hen goed ligt. Dat kan voor lichting aan de pers zijn, standwerk, het schrijven van Spaanse brieven of materiaalbeheer. Er wordt vooral uit gekeken naar een contactpersoon voor de scholen, iemand die voorlich ting zou kunnen geven. Mensen die zich aangesproken voelen kunnen contact opnemen met Willem Witte, telefoon nummer 18870. Marija Westerlaken Vinders Jaap GroenPiet Stam en Maarten Jan Boon maakten Joachim Plich IvoorgrondI dolblij met zijn oude grammofoon. iFoto Gawd Timmerman) Hans-Joachim Plich uit Hannover kan weer genieten van zijn oude pla tencollectie. Zaterdag kreeg de Duit ser zijn antieke grammofoon terug die onlangs op het Texelse strand was aangespoeld. De platenspeler behoorde tot een lading post die tij dens de verzending van West- Australië naar Duitsland in zee was beland. De overige spullen zijn met toestemming van de douane vrijdag per post naar de rechtmatige eige naars verstuurd. De grammofoon zat samen met speelgoeddieren in een postzak, die ruim twee weken geleden aanspoelde bij De Cocksdorp en die werd opge merkt door vuurtorenwachter Piet Stam. Hij waarschuwde strandvonder Jaap Groen, die de aangespoelde postzak van het strand zocht (niet met de reddingboot uit zee pikte, zo als eerder vermeldl. De hoorn die bij de grammofoon hoorde werd door Maarten Jan Boon ter hoogte van De Koog samen met ander spullen in een postzak aangetroffen. De pla tenspeler had geen zichtbare schade overgehouden van een zwerftocht van vier weken in zout water. „Het is een prachtexemplaar. En hij ziet er nog prima uit", aldus de gelukkige eigenaar, die het jammer vond dat hij zijn oude platencollectie was verge ten. Samen met echtgenote Hilda werd hij door vinders zaterdag warm onthaald en kreeg een verblijf aange boden in het hotel van Maarten Jan Boon. Nadat de strandvonder uit De Koog had ontdekt dat Plich de eigenaar was van de platenspeler, aarzelde de antiekverzamelaar geen moment naar Texel te komen. Van verzending door de PTT wilde hij niets weten. „Die 500 kilometer heb ik er wel voor over. Ik wilde de vinders persoonlijk bedanken en precies weten wat er is gebeurd." Geschenk De vondst kwam voor de bouwvak ker op een goed moment. „Ik heb een nare tijd achter de rug." Na een dorpsfeest was hij door opgeschoten jongelui gemolesteerd. Toen hij daar van was hersteld raakte zijn auto zwaar beschadigd „Na die ellende kwam het telefoontje van Maarten Jan voor mij als een geschenk uit de hemel." De waarde van de platenspe ler, die nog dateert uit de dertiger ja ren, schat Plich op ruim duizend gulden. „Maar hij heeft mij slechts 400 Australische dollars (/AöO,-) ge kost, al moet het apparaat nog wel worden gerestaureerd." Familieleden die de grammofoon voor hem hadden gekocht, hadden het ap paraat vlak voor Kerstmis verscheept naar Duitsland. Normaal gesproken zouden de spullen in maart op de be stemming arriveren. Omdat de post zakken waarschijnlijk tot de vracht van de Hamburg Star behoorden die eind januari een lading containers verloor ter hoogte van De Koog, spoelden ze aan op de kust van Texel. „Maar zeker weten we her komst nog steeds met", aldus strand vonder Jaap Groen. „De postzakken zijn waarschijnlijk overgeladen op een ander schip in Antwerpen." Leuke bijkomstigheid: door de onge bruikelijke bezorging van de pla tenspeler kan Plich zijn favoriete platen van Louis Armstrong en Glenn Miller bijna twee maanden eerder be luisteren. Zaterdag 13 maart zullen in Den Burg huis aan huis lege statiegeld flessen en spullen voor een bazaar ten bate van het Kenia-project wor den ingezameld. De bazaar is op 27 maart in De Witte Burcht in Den Burg, aanvang 11.00 uur. Soortgelijke acties zijn in Oosterend twee keer gehouden. Daarbij werd in totaal voor bijna ƒ2.000,- opgehaald. Omdat de organisatie niet in één za terdag heel Den Burg kan bestrijken is besloten om de actie op twee za terdagen te houden. Zaterdag 13 maart zal het gebied ten Noord- Oosten van de denkbeeldige lijn Koo gerstraat -Burgerhoutstraat - Wilhel minalaan -Schilderend in de aktie worden betrokken. In dit gebied valt o.m. de wijk de Mars. De zaterdag daarop zal de andere helft van Den Burg huis aan huis worden langs- gegaan. In oktober j.l. is al met succes een bazaar in Oosterend gehouden, van daar dat de organisatie op herhaling gaat. In De Witte Burcht zijn op 27 maart kramen met allerlei (zelfge maakte) spullen, een kinderhoek met grabbelton, een sjoelbak van zes me ter en elk uur wordt een verloting ge houden. Er wordt nog gezocht naar te verkopen goed. Ook wordt een aantal bedrijven benaderd voor spon soring. De organisatie zit nog te springen om vrijwilligers voor zowel 13 als 20 maart, want vele handen maken licht werk. Wie wil meehelpen dient contact op te nemen met Corrie Hordijk, tel. 18363. Training Zoals is de totale opbrengst van alle acties, die een initiatief zijn van gere formeerd predikant Han Wilmink uit Oosterend, bestemd voor de bouw van een school in het Keniase dorp Isiolo, 200 km ten noorden van de hoofdstad Nairobi. Deze wordt in juli in drie weken tijd gebouwd door veertig jongeren, onder wie negentien van Texel. Het project is opgezet door de stichting World Servants Eu rope, een snelgroeiende organisatie die zich bezig houdt met ontwikke lingswerk in Derde Wereldlanden. Aan het vertrek van de jeugdige bou wers gaat een intensieve cursus vooraf, waarbij bouwtechnieken wor den doorgenomen en wordt gekeken naar ieders kunnen. Het is de bedoe ling in ploegendienst te werken, zo dat -rekening houdend met het klimaat- ieder twee dagen per week vrij kan zijn. De jongeren zullen vyer- ken onder leiding van Kenianen. verleent bij De Cocksdorp assistentie na het ongeval waarbij zaterdagmiddag een auto in de sloot raakte (Foto Edo Kooiman) De tweede wijnproeverij ten bate van het Kenia-project is een groot succes geworden. De deelnemers in Rotisserie 't Kerckeplein in Ooster end zorgden voor een uiteindelijke opbrengst van f2.726,-. Ook via een bingomiddag kwam er geld binnen. De organisatie denkt spoedig de 30.000 gulden bereikt te hebben, terwijl ruim ƒ50.000,- nodig is. Het project behelst de bouw van een school in de binnenlanden van Kenia. Komende zomer zal deze door een groep van circa twintig Texelse jonge ren gebouwd worden. Naast de be nodigde ƒ50.000,- dienen de deelnemers zelf nog een deel van de reiskosten naar het Oostafrikaanse land te betalen. Veertien wijnen Voor de wijnproeverij kwamen circa 55 deelnemers bijeen in een gezellige sfeer. De veertien wijnen die de proeftafel passeerden, werden verge zeld door heerlijke hapjes. Ruud Boom uit Oudeschild had ondermeer exclusieve lekkernijen beschikbaar gesteld. Organisator Han Wilmink kon zelf niet proeven wegens de griep maar hij leverde desondanks toch smakelijk commentaar bij de wijnen. Dankzij de belangeloze medewerking van diverse Texelse ondernemers kon de gehele bruto opbrengst ten goede komen aan het project. Deelnemer R. Coutinho uit Den Burg had de smaak goed te pakken en kwam met het plan om op Texel een afdeling van het Nederlands Wijngilde op te richten. Deze landelijke organi satie is een club van hobbyisten die in een aangename sfeer de wijncul tuur in ons land willen bevorderen en daarvoor ondermeer wijnproefavon- Het zaterdagteam van SV De Koog speelde een lastige wedstrijd tegen het één plaats hoger staande SDOB. De Koog voetbalde vooral tegen zichzelf en kwam niet verder dan een 1-1 gelijkspel. Aangezien SDOB met een man te weinig naar Texel kwam, kreeg De Koog veel ruimte op het middenveld. Wegens misverstanden verzuimde De Koog echter de tegenstander onder druk te zetten. Het was toch De Koog dat aan de leinding kwam door Martijn de Veij, die van de linkerzijde van het strafschopgebied naar binnen trok en met rechts afrondde (1-0). SDOB wist zich door keihard te wer ken staande te houden en gelijk te maken. Een van rechts voorgetrokken Het dames-voetbalteam van Texelse Boys is er zondag niet in geslaagd om Flevo een punt afhandig te ma ken. Op het Boysveld werd het, on danks kansen van de thuisploeg, een 2-0 nederlaag. Texelse Boys had het in deze compe titie nog niet tegen Flevo opgeno men. Wel was bekend dat deze tegenstander uit de Wieringermeer- polder een goede verdediging heeft, getuige het kleine aantal tegentref fers. Om het scoreprobleem bij Texel se Boys op te lossen, ruilden linksback en spits Anita Witte van plaats. Monique Smit schoof door naar rechtsbuiten en Linda Smit ver ving de nog steeds geblesseerde lin kerspits Gerda Koopman. Deze omzettingen hadden aanvankelijk succes: in het eerste kwartier had de Boys duidelijk het heft in handen. Marieke Kooiman zorgde voor veel dreiging in de aanval, maar de beste kans was voor Monique Smit. Zij schoof de bal echter net voorlangs het doel. Vlak voor het rustsignaal was het aan de andere kant wél raak: Flevo maakte 0-1. In de tweede helft liet Marieke Kooi man zich wegens een spierblessure vervangen door de altijd goed preste rende jeugdige Ursula Mantje. De Texelse dames openden de jacht op de gelijkmaker. De Flevo-keepster stompte een hard schot van Anita Witte uit het doel. Maar het was we derom Flevo dat het doel wist te vin den. Uit een half afgeslagen corner werd de bal ingeschoten: 0-2. Bijna maakte Flevo nog 0-3, maar Greta Bergsma werkte de bal van de doel lijn. Voor ZDH herhaalde de geschiedenis zich zondag. Net als in de uit wedstrijd tegen Zeemacht, waarbij de zwaluwen eerst op voorsprong kwamen, dolf het team ook nu het onderspit. Een 1-0 voorsprong ein digde voor de Hoornders in een sma delijke 2-5 nederlaag. De aanvalskracht waarmee de ploeg uit Den Helder opende bracht ZDH na het beginsignaal aan het wanke len. De vechtlust die Zeemacht aan vankelijk kenmerkte, vertaalde zich echter niet in doelpunten. De spaar zame doelgerichte schoten werden door sluitpost Mark Hessel Huizinga kundig gestopt. Gaandeweg trok de thuisploeg het spel naar zich toe. Toen de Zeemacht-defensie zich na een kwar tier verkeek op een vrije trap van Jan de Wit, profiteerde routinier Bram Brouwer, die zag dat de doelman te ver voor zijn goal stond. Met een zui vere kopbal zette hij ZDH op 1-0. Een tegenvaller die Zeemacht zichtbaar uit het ritme haalde. De thuisploeg verzuimde echter de voorsprong te vergroten. De zwaluwen wisten el kaar onvoldoende te vinden. Ook tij dens het verdere verloop van de wedstrijd bleek dat de ploeg onvol doende op elkaar is ingespeeld en de bezoekers tekort op de hielen zat. Zeemacht profiteerde van de ruimte in het centrum en kwam op gelijke hoogte. De gelijkmaker brak het mo reel van ZDH, dat al met de rust te gen een 1-3 achterstand aankeek. In de tweede helft leefde het team op. Dankzij een afstandschot van Ro- ald van der Slikke in de kruising was er zelfs hoop op 3-3. Met een vierde en aansluitend de vijfde tegentreffer stelde Zeemacht echter orde op za ken. den organiseren. Voor meer informa tie: R. Coutinho, tel. 13150. Rotaryclub Ook de Rotaryklub Texel is enthousi ast over het project en wil actie on dernemen om geld bijelkaar te krijgen ter ondersteuning. De organisatie is hier heel blij mee en heeft vertrou wen in het welslagen, gezien de po sitieve respons die acties van Rotary op Texel in het verleden opleverden. bal werd door de laatste verdediger van De Koog, Jack Rammers, ver keerd beoordeeld en hij was het die SDOB op gelijke hoogte bracht. Via twee wissels poogde De Koog meer vat op de wedstrijd te krijgen. Dit lukte redelijk, er ontstonden ver scheidene kansen voor verschillende spelers van De Koog. Zuiverheid en geluk ontbraken echter, wél bleef De Koog, voor de achtste wedstrijd op rij, ongeslagen. Komend weekend speelt de ploeg thuis tegen PSCK waarvan in de uitwedstrijd met 2-0 werd gewonnen. De Koog zal uit een andere vaatje moeten tappen om dit laaggeplaatste team aan de zegekar te binden. EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5