Texel is te klein voor twee pen bare zwembaden" BEZORGER „Ik geloof dat ik héél wat slachtoffers heb gemaakt" CHAMPIGNONS w DIT J\| ummer testuur Calluna voelt zich genegeerd door gemeente VERDER XT w Bioloog/auteur Midas Dekkers geeft Texelaars lesje in kijken. w Klarinettenkoor uit Arnhem zondag op Texel Vr Lutz Lohse wint oververhitte halve marathon van De Waal Sri Texel stoot koploper ZAP van de troon s* Aanbod bands tijdens Texelpop wisselend qua genre en kwaliteit Straatnamen Oudeschild krijgen toelichting Wij zoeken een let op: Bromfietser gewond Burgemeester maakt ritje in alcoholsimulator Baldadigheid Europarlementariër Herman Verbeek bespreekt landbouw Gezonken kotter TX 1 nu in Stellendam IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10766 DINSDAG 16 MAART 1993 HOI advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy bv, Postbus Verschiint dinsdags en vrndags 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111. 1 1 a I I Abonnementspr,|S 748 50 per hall jdactle Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg. tel. 02220-12741. S t M J. M J. èrschijning dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f48,50 per half jaar; Y/t*f)rYl 4 1/TT 't*! L? IS 1 Mil VM PM I/I MM MM ,5 n,35. Geen krant gehad? Bel 02220-12741 Buiten kantooruren bel X_ yi w!' 1 O III ft/ W l/ wY i Postbank 652 w bezorger Redactie buiten werktijd Frans Hopman, Pater Witteplein 27, M M Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.9S en Burg, telefoon 02220-15472 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. laarom moet de gemeente (jijna ï[2 miljoen gulden investeren in empark Molenkoog, terwijl een litenbad bij Calluna hooguit 00.000,- kost?" Ben Rab, voorzit ter van de Recreatie Maatschappij ixel IRMTI, is teleurgesteld in het liege van b en w, dat niet ingaat het aanbod van RMT om met ge- leentelijke steun een buitenbad bij t tropisch zwemparadijs te realise ren „Terwijl de deur voor onze neus rdt dichtgegooid, smijt de ge-* jeente geld over de balk." De idscommissie EET buigt zich don- irdag over een voorbereidingskre diet van /60.000,- voor Molenkoog. 0e nieuwbouw van zwempark Mo- inkoog deed eind januari veel stof iwaaien. Aanpassing is nodig om aan de wettelijke eisen te voldoen, ivendien is het hoofdgebouw drin- nd aan een grote onderhoudsbeurt toe Nog tijdens de discussie stelde RMT de gemeente voor het openbaar lembad te verplaatsen naar De iog. De raad stemde echter in af- [achting van een definitief kosten- De nieuwe straatnamen voor het in dustrieterrein in Oudeschild blijven de gemoederen bezig houden. Hoe wel de commissie algemeen en or- nisatorisch beleid vraagtekens zet bij de aanduidingen Vliegwiel, oompoort en Vlamkast, respec- erden ze de ideeën van de dorps- immissie. Het dorp geeft er de voorkeur aan imen uit hetstoomtijdperk te gebrui ken, omdat dit een belangrijke ont- [ikkeling is in de industrie en de iheepvaart. Cor Kuip (Texels Belang) ispecteerde wens van het dorp. laar ik zou er moeite mee hebben als mijn bedrijf aan de Vlamkast was ivestigd." Gré Zegers (PvdA) vond dat de namen voor een aantal men sen vreemd konden overkomen. - „Komt er een duidelijk verklaring over de achtergrond van de namen?" Van af de tribune verzekerde G. Weijers van de dorpcommissie Oudeschild dat informatie over deze I Stoommachine-onderdelen beschik baar was. Burgemeester Schipper stelde voor de naamborden te voor zien van een verklaring. Met de naam Commandeursingel in het nieuwe iwoongebied tussen de De Wittstraat er het Mieland had de commissie geen moeite. t.M. ADVERTENTIE Wij zoeken iemand die voor ons de Texelse Courant wil bezorgen op de 'oute: Kogerweg, Pontweg, Califor- tiëweg, Ruyslaan, Randweg, Peli- taamveg, Pijpersdijk, Oude dijkje, Haaikeduinweg. Ruigendijk. Hier wonen ongeveer 85 abonnees. deze wijk kan eventueel in weeën worden gesplitst. Tet bezorgen is het eenvoudigst 'oor iemand die in deze omgeving .toont. plaatje voorlopig in met de renovatie van het twintig jaar oude bad. Als de commissie financieel, economisch en technisch beleid (FET) donderdag ak koord gaat, start een werkgroep met de uitwerking van het plan, waarbij ook de haalbaarheid van gedeeltelijke overkapping wordt bekeken. Een ont wikkeling die door Rab wordt be treurd. „Calluna is een openbaar zwembad dat veel Texelaars weten te vinden. Het is een misverstand dat het zwemparadijs alleen een toeristi sche voorziening is." Twee vliegen Met ee» buitenbad bij Calluna^laat de gemeente volgens Rab tweewe gen in één klap Er is geen structu reel exploitatietekort meer voor Molenkoog (begroot op 220.000,-) en de jarenlange wens voor een over dekte zwemvoorziening gaat in ver vulling. „Rond Calluna is ruimte genoeg en de bezoekers kunnen ge bruik maken van de bestaande voor zieningen in het zwemparadijs", aldus Rab. Hij ziet het buitenbad als een welkome aanvulling voor Calluna, dat sinds de bouw vijf jaar geleden een moeizame exploitatie kent. Die schrijft Rab voornamelijk toe aan de mooie zomers van de afgelopen drie jaar. „In 1992 hadden we 135.000 bezoekers, aanzienlijk min der dan de 150.000 waarop we had den gerekend." Ook zijn de financiële lasten hoger dan voorzien. „Van de 7,5 miljoen gulden die in het bad zijn geïnvesteerd kwam de Recreatiestich ting Texel (RSTI terug op de 750.000 gulden die was toegezegd. Daardoor stegen de rentelasten aanzienlijk." Door een buitenbad in het zwempa radijs te integreren, verwacht hij jaar lijks circa 50.000 meer bezoekers te trekken. Hij baseert zich daarbij op de cijfers van zwempark Molenkoog. Centerparks syndroom Het multifunctionele karakter van Calluna verhoogt volgens bedrijfslei der Bert Bergsma de aantrekkelijkheid .voor publiek. „Want Nederland lijdt aan het .Centerparks syndroom', leder gezin is wel eens in zo'n park geweest en gaat daarmee vergelijken. De mensen willen méér dan alleen een buitenbad. „Veel gemeenten spe len op die ontwikkeling in en openen gecombineerde baden." Een buiten bad bij Calluna biedt volgens Bergsma ook praktische voordelen. „De bestaande installatie heeft vol doende overcapaciteit ook het water voor het buitenbad te verwarmen." Het gasverbulk van Calluna, de grootste onkostenpost, bedroeg dit jaar 700.000 kubieke meter. Het tien hectare grote terrein rond het bad biedt verder voldoende ruimte voor een zonneweide, een midgetgolfbaan en er is voldoende parkeergelegen heid." Uitgewerkt plan De integratie van een buitenbad past in het voornemen de aantrekkings kracht van Calluna te vergroten. „Aan het horecagedeelte hebben we tekort aandacht besteed." Bergsma licht toe dat uit een enquête is geble ken dat er veel behoefte is aan een buitenbad, maar dat de bezoekers zich ook afvroegen waarom in het hele bad geen zak patat verkrijgbaar is... Wijzend naar de grote recreatie zaal: „De inrichting daarvan gaat ver anderen." Een 19-jarige bromfietser is op de Pontweg gewond geraakt. Hij werd aangereden door een 27-jarige auto mobilist uit Maartensdijk die de Re doute in wilde, maar verzuimde de Texelaar voorrang te geven. De auto raakte zwaar beschadigd aan de rechterzijde, de bromfiets aan de voorkant. Het letsel van de bromfiet ser is niet bekend, hij is voor onder zoek naar het Geminiziekenhuis gegaan. „Dat was me het ritje wel", ver zuchtte burgemeester Schipper gistermorgen na afloop van een tochtje met zijn auto waarbij hij tien keer van de weg raakte en drie bot singen veroorzaakte. Oorzaak: drank. Schipper raakt zijn rijbewijs echter niet kwijt. Het overkwam hem in de alcoholsimulater van Veilig Verkeer Nederland, die hij als eerste mocht besturen. Tot en met morgen kan iedereen de gevolgen van overmatig drankgebruik aan den lijve ondervin den in de voormalige Shoemaxzaak aan de Groeneplaats. Wie een denkbeeldig ritje in de alco holsimulator aflegt ontdekt dat rijden met teveel alcohol op niet meevalt. Het vernuftige apparaat is vergelijk baar met een auto. Alleen zit de chauffeur nu naar een beeldscherm te staren. Door speciale effecten lijkt het alsof de chauffeur met een pro millage van 0,8 rijdt, vergelijkbaar met de consumptie van zes glazen pils. „Het televisiescherm verkleint zich, terwijl de handelingen van de bestuurder vertraagd in beeld ver schijnen. Alcohol verwijdt namelijk de bloedvaten, waardoor de pupillen zich verkleinen. Het gezichtsbeeld van de bestuurder vernauwd zich. „Alsof je in een tunnelrijdt", aldus Schipper na zijn denkbeeldige rit. „Een hele rare ervaring. Volgens mij heb ik héél wat slachtoffers gemaakt." Rabo-directeur R. Veenstra, wiens bank belangeloos RMT-voorzittor Ben Rab IrechtsI on beheerder Ben BergsmB hopen dat de gemeente zich alsnog wil bulgen over de plannen voor een buitenbed bij Calluna. IFoto Gerent Timmermenl -'e kranten kunnen dinsdag en vrij- 'ag even na 15.00 uur in onze druk kerij aan de Warmoesstraat worden "gehaald. ^interesseerden kunnen voor na- lere inlichtingen terecht bij de eceptie van de drukkerij. Parkstraat 10, Den Burg, telefoon 12741. Vol bravoure neemt burgemeester Schipper pleats in de alcoholsimulator. Na afloop bleek oer htj tien keer van de weg was geraakt en drie bot singen had veroorzaakt. {Foto Gereid Tmmormeni Inmiddels heeft RMT de plannen voor een buitenbad laten uitwerken door architectenbureau Koppert en Koenis uit IJsselstein, dat ook het zwempa radijs heeft ontworpen. Het voorlopi ge ontwerp gaat uit van een zwembad met een vergelijkbare grootte als Molenkoog, met daarin een wedstrijdbaan, ruimte voor re creatiezwemmers, een speelbad voor kinderen en een peuterbad. „Het ont werp is echter nog met definitief. „In overleg met d,e gemeente zijn aan passingen mogelijk." Financiering Als de gemeente de plannen in Den Burg toch doorzet, zit een buitenbad er niet in voor Calluna. Rab: „We voorzien wel een redelijk rendement, maar dat is op korte termijn te wei nig om een buitenbad te financieren. Dat kan wel als de gemeente bijspringt met een lening tegen een „bescheiden" rente. Ze hebben er tenslotte al een paar miljoen inzitten. En het blijft bij een éénmalige bijdra ge." Rab doelt op het jaarlijkse ex ploitatietekort voor het opgeknapte Lees verder pagina 2 de ruimte beschikbaar stelde, bracht het er iets beter vanaf, al ging ook hij nog zes keer de fout in. Doelgroep Behalve de alcoholsimulator heeft de organiserende afdeling Texel van VVN er een ademanalyseapparaat en een videopresentatie opgesteld. Hoewel iedereen welkom is, is de actie ge richt op jongeren van 18 tot 24 jaar. Alcoholmisbruik in deze categorie veroozaakt volgens VVN dertig pro cent van de ongevallen. „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", al dus een medewerker van het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid. „Wanneer we voor hen de effecten van rijden onder invloed in beeld brengen kennen zij op jonge leeftijd de gevaren van alcohol. Want hoewel niet strafbaar, hebben twee glazen bier ook al een nadelige uitwerking op de rijstijl." Uitstraling Hij is verheugd over de medewerking van de horeca, in de vorm van publi citeit, en OSG De Hogeberg. „We hebben niet de illusie jullie van de al cohol af te houden, dat hoeft ook niet. Wel willen we voorkomen dat jullie met drank op achter het stuur kruipen", richtte de organisatie zich tot de scholieren, die door invulling van een vragenformulier een gratis T- shirt konden bemachtigen. Burge meester Schipper hoopt dat de opge dane kennis een uitstraling zal hebben op familieleden. „Het is moeilijk zelf het effect van alcohol vast te stellen. De simulator is daarbij een goede hulp." Rabo-directeur R. Veenstra had quasi- serieus nog een waarschuwing voor zijn gehoor in petto. „Jongelui let op, want er komt een tijd dat je bij over matig drankgebruik niet eens meer klant mag zijn van ons." Wie de uitwerking van alcohol op zichzelf wil testen kan morgen (woensdag) tot 17.00 uur terecht in Den Burg. De demonstratie wordt begeleid door deskundigen. Het ge bruik van de apparatuur is kosteloos. Een bewoner van de Duykerdam meldde bij de politie dat in de nacht van zaterdag op zondag speeltoestel len uit de grond zijn gerukt. De ge meente is gewaarschuwd en zal de schade herstellen. Eventuele getuigen van de baldadigheid worden verzocht de politie te bellen, telefoon 12222. Een getuige van een vernieling van een boom in de Waalderstraat is tot actie overgegaan. Hij heeft één van de twee vermoedelijke daders in de kraag gegrepen en aan de politie overgeleverd. Deze 19-jarige Ooste- render vertelde dat zijn 18-jarige vriend uit De Koog de boom probeer de te vernielen en dat hij er vervol gens over was gestruikeld. De gemeente onderzoekt of de boom daadwerkelijk is beschadigd. Als dat het geval is, wordt proces verbaal opgemaakt tegen het tweetal. ,,De boer is de beste milieubeheer der. Helaas wordt het platteland leeggezogen en blijft er straks nog maar één landbouwer over: de ban ken." Duidelijke taal van „boeren- pastoor" Herman Verbeek. De Europarlementariër houdt donderdag avond om 20.00 uur een lezing in de Doopsgezinde kerk in Den Burg. Hij wordt vergezeld door een tv-ploeg Het wrak van de afgelopen woens dag gezonken Noordzeekotter TX 1 „Cornelia" is gisteravond gearriveerd in Stellendam. Voorlopig ligt het in een dok van Maaskant Shipyard, de bouwer van het vissersschip. Het laatste lek wordt daar gerepareerd. Vandaag bekijken diverse scheeps werven of de kotter, of een gedeelte ervan, nog op te knappen valt. Medewerkers van bergingsbedrijf Smit Tak uit Rotterdam zijn van don derdagavond tot zondag bezig ge weest om de kotter boven water te tillen. Eerst brachten duikers op 23 meter diepte stroppen (stalen kabels) rond het schip aan. Vervolgens werd het met de drijvende kraan Taklift 3 naar de oppervlakte getakeld. Gelijk tijdig begonnen de bergers met leeg pompen en later met het dichten van de gaten in de romp, zodat het schip stukje bij beetje zijn drijfvermogen te rug kreeg. Even zag het ernaar uit dat een zwaardere „bok" (kraan) no dig was, omdat de TX 1 kantelde. Door het anders bevestigen van de stroppen, kon dit euvel worden ver holpen. Gisterochtend omstreeks negen uur vertrok de sleepboot De Zeeleeuw van Smit Tak met de provisorisch herstelde kotter richting Stellendam (Zuidholland), waar het in de loop van de avond aankwam. Aan boord kreeg de machinekamer intussen een roestwerende behandeling. Zowel een woordvoerster van Smit Tak als kot- tereigenaar Adrie Vonk uit Oudeschild konden gisteren geen toelichting ge ven op de exacte schade. I M ADVERTENTIE Stof#? doosje ca. 250 gram n,49 Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pag 6 van de NCRV. die een reportage maakt over de politicus. Verbeek is naar Texel gehaald door de werkgroep Interkerkelijk Overleg (WIKO). Secretaris Geuko Haikens: „Via-via kwam ik in contact met Ver beek en kreeg hem zover dat hij naar Texel komt." De boerenzoon is in plattelandsgemeenten een veelge vraagd spreker, die behalve Europar lementariër ook priester en schrijver is en goede contacten onderhoudt met premier Lubbers. Onlangs legde de boerenvoorvechter de laatste hand aan zijn boek „Boeren Belang", waar in hij de achtergronden van de land bouwcrisis analyseert. Insiders typeren zijn boek als de „boerenbij- bel". Herman Verbeek plattelandsdrama

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1