1 Geïnspireerde Dekkers boeit 350 Texelaars Arnhems klarinettenkoor geeft zeldzaam concert deer nou toch es WTexels Agenda '"U Wat ik zeggen wou.. - TEXELSE^> couRANT Kinderdansgroep zoekt deelnemers Kiemplanten excursie IVN Thema-avonden over de Vrije School Calluna Van wintergast naar voorjaarsbode Verkoping Misbruik DINSDAG 16 MAARL „Een hond is een stom beest, een gedegenereerde wolf. Zijn oren verra den hem. Hij kijkt alsof hij vol aan dacht is maar aan zijn oren kun je zien dat hij met zijn gedachten heel ergens anders is." Wat is het verschil tussen een bio loog en een gewoon mens? Met de ze vraag begon bioloog/auteur Midas Dekkers vrijdag voor een afgeladen aula van de OSG zijn lezing. Zijn droogkomische manier van relative ren sloeg aan bij de 350 Texelaars in de zaal. Nadat de hilariteit al was begonnen met een weigerende geluidsinstallatie, verzorgde Dekkers een cursus kijken in drie minuten „Wij biologen zien namelijk meer dan jullie", aldus de auteur, die zijn publiek niet helemaal goed inschatte, want onder de toe schouwers wemelde het van de (Nioz-)biologen.... Rugzakken Het thema van zijn betoog was dat de mens de slaaf is van zijn ogen. „Je denkt dat je zelf een vrouw uit kiest, maar dat doen je ogen." Vrou wen werden door de geïnspireerde verteller afgeschildert als rugzakken met draagstellen. „Als je een man openmaakt, blijkt dat hij helemaal vol zit. Vrouwen zitten net zo vol, maar hebben zelfs nog een complete broedmachine erbij. Dat kan dus niet. Vol is vol. Vrouwen zitten fout in el kaar. Dat kun je ook zien als ze een bus proberen te halen. Kijk maar hoe ze dan waggelen. Mannen vallen op het verschil tussen henzelf en vrou wen. Precies, op dat waggelen dus." Vinken Ook de toenadering tussen twee mensen van verschillend geslacht houdt de schrijver hevig bezig. Hij vergeleek het probleem met een rij Middas Dekkers: een hond verraad zich door zijn oren.... (Foto Tessa de Graaft) vinken op een touwtje. „Daar zit al tijd een bepaalde afstand tussen. Een bioloog heeft dat onderzocht, we hebben toch niets beters te doen, en het bleek precies 17 cm te zijn. Als er een andere vink tussen komt, schuiven ze allemaal op. Behalve als er een vogels van een andere soort bij komt. Dat maakt ze niets uit. Dat is bij mensen ook zo en de oplossing voor dit probleem heet hond...." Op beeldende wijze legde Dekkers het publiek uit hoe de toenadering tussen een mooie man en vrouw vergemak kelijkt als één van beiden een hond bij zich heeft. De bioloog heeft overi gens niet veel op met deze diersoort. In de pauze kwam Dekkers niet aan enige rust toe. Het was dringen bij de boekenstal waar, behalve zijn nieuwste werk ook andere uitgaven van de schrijver te koop waren, die ter plaatse werden voorzien van een handtekening. Naast het voorlezen van enkele ver haaltjes beantwoordde Dekkers nog enige vragen uit de zaal. Na afloop van de bijeenkomst stortte hij zich in het culturele leven op het eiland en werd hevig dansend bij Texelpop ge signaleerd, vermoedelijk met de be doeling inspiratie op te doen voor nieuwe stukjes.... De kinderdansgroep zit te springen om nieuwe dansertj es. Er zijn twee groepen: jonge kinderen die tijdens de folklore optreden en een oudere groep die internationale volksdansen doet. Vijf jaar is de minimum leeftijd voor de folkloredansgroep. Vanaf 8 jaar kunnen kinderen bij de internationale dansertjes. De kostuums die worden gebruikt bij optredens krijgen de kin deren in bruikleen. Er wordt geoefend op de dinsdagmid dag in de gymzaal van de Jozef school. De jongste kinderen dansen van 15.45 tot 16.15 uur en de oudere groep van 16.15 tot 17.30 uur. De contributie voor het seizoen Itot het eind van de zomervakantiel bedraagt voor de folkloregroep f10,- en voor de internationale dansers f 25,-. Wie meer informatie wil hebben of kinderen wil opgeven kan bellen naar Vrony Mosk, telefoon 16686. Zij is tevens op zoek naar muzikanten die tijdens de folkloredagen voor begelei ding willen zorgen. Het gaat om acht tien optredens van ongeveer een half uur. Op zondag 21 maart houdt IVN afde ling Texel een excursie om kiemplan ten in de omgeving van de Hoge Berg te bekijken. Kiemplanten zijn jonge plantjes die er in het begin vaak heel anders uitzien dan een maand of twee later wanneer zij bloeien. Deze excursie is toegankelijk voor iedereen en begint om 13.00 uur bij zwembad Molenkoog. Voor verder informatie bel 14259. Uit het leerplan van de Vrije School worden enkele thema's behandeld in lezingen. In het Vrije Schoolonderwijs is oog voor de eigen aard van een kind. Het opvoedkundig handelen wordt hierop afgestemd. Op 22 maart wordt ingegaan op reken- en muziekonderwijs. Jan Gremmen, leerkracht aan de school, verzorgt de bijeenkomst. Op 29 maart staat de avond in het teken van taal- en zaakonderwijs. Dat laatste gaat over heemkunde, dier kunde, geschiedenis, mineralogie, sterrenkunde en menskunde. Deze bijeenkomst wordt verzorgt door Ger- rie van Dongen, ook leerkracht aan de Texelse Vrije School. De bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur en entree bedraagt f2,50 inclusief koffie. Er is een boekentafel aanwezig. VERVOLG VAN PAGINA 1 zwempark Molenkoog (f220.000,-). Hij waarschuwt dat dit cijfer niet rea listisch is. „Bij een slechte zomer is dit verliesbedrag peanuts. Door lagere bezoekersaantallen moet de gemeen te er veel meer bijleggen." In de berekeningen van het college kan het tekort worden gedrukt door de verkoop van een deel van het zonneterrein voor industrieterrein. Rab: „Gaan ze naar De Koog, dan kan het hele terrein worden verkocht en is de opbrengst veel groter." Ligging De centrale ligging van Molenkoog vinden Rab en Bergsma maar betrek kelijk. „Is het buitengebied dan niet belangrijk. En voor de inwoners van Den Burg geldt: een zwembad in je achtertuin is leuk, maar het moet wel betaalbaar zijn." Mocht de bereik baarheid van Calluna tocheen obsta kel zijn voor de gemeente, wil RMT daarover op alle manieren meeden ken. „Denk bijvoorbeeld aan een pen deldienst." Het tweetal denkt niet dat de toe gangsprijs, die nu ƒ15,- bedraagt (aandeelhouders halve prijs), beletsel gaat vormen. Ondanks gemeentelijke steun voor het buitenbad verwacht Rab niet dat de toegangsprijs omlaag kan. „Maar het tarief zal de komende jaren dan niet verder stijgen. En over sociale ta rieven valt best te praten. Door kor tingskaarten of abonnementen moeten we het betaalbaar kunnen houden. Zeker voor scholieren en so ciaal zwakkeren. Want als RMT gaan we onze verantwoordelijkheid niet uit de weg. Met concurrentie door een vernieuwd, gedeeltelijk overkapt Mo lenkoog is geen mens gebaat. Texel is te klein voor twee openbare zwembaden." En Calluna is tenslotte voor een deel van de Texelaars zelf. Het is te gek dat de gemeente niet de moeite neemt naar ons te luiste ren." Het voorjaar zit nu toch wel duidelijk in de lucht! De vorst en schrale wind in de eerste dagen van maart deed ons beseffen dat deze maand soms nog erg koud kan zijn, maar nu lijkt het echt de goede kant op te gaan. Veldleeuwerikken zingen af en toe al dat het een lieve lust is en de eerste grutto's werden al weer enige weken geleden gesignaleerd (op za terdag 27 februari in Waalenburg). Het is altijd een beetje moeilijk met eerste meldingen van deze soort, want hij overwintert ook wel eens! Het zijn niet onze eigen broedvogels die hier blijven hangen, maar noor derlingen. Eigenlijk gaat het net zo als bij de roodborstjes. Onze broedvo gels trekken zuidelijker, de Scandina vische roodborstjes schuiven op naar onze streken. En zo gebeurt het dat onze grutto's in de winter verhuizen naar de rijstvelden en moerassen langs de Afrikaanse kust en andere grutto's niet verder komen dan Texel! We weten precies waar de dieren vandaan komen: het zijn broedvogels van IJsland (of Schotland). Ze beho- De afdeling Welfare van het Rode Kruis Texel houdt woensdag 24 maart de voorjaarverkoop. Belangstel lenden kunnen van 9.00-12.30 uur terecht in het Rode Kruis-gebouw aan de Jonkerstraat in Den Burg. De te koop aangeboden spullen zijn ver vaardigd door bejaarden en zieken. De voorraad is groot, het kan de moeite lonen een kijkje te komen nemen. ren in ieder geval niet tot de IJsland se ondersoort die in het winterkleed niet van onze eigen broedvogels is te onderscheiden. In afmetingen wijken ze echter wel iets af. Bij dode of ge vangen vogels is de ondersoort dus precies vast te stellen. De IJslandse grutto's overwinteren meestal buiten dijks, bijvoorbeeld in de Mok, en val len daar door de nabijheid van honderden rosse grutto's niet erg op. Soms zochten ze, het waren er niet meer dan een tiental, ook in de wei landen binnendijks naar voedsel. Tureluurs Op Texel komt in de winter nog een steltloper voor die van IJslandse ori gine is: de tureluur. Ook die verschilt alleen in maat van onze broedvogels. Daardoor is het bij zo'n soort nooit met zekerheid te zeggen wanneer de noorderlingen precies wegtrekken en wanneer onze broedvogels terug ko men. Is het een wintergast of een lentebode? Onrustige tijd Maar terug naar het voorjaar. Een on rustige tijd voor vogelaars want een ieder wil toch graag weer de oude bekenden van vorig jaar zien. Het geeft een blij gevoel de eerste tjiftjaf te horen of de eerste gele kwikstaart te zien. Het is opvallend dat dergelij ke eerste waarnemingen vaak op de zelfde plaats worden gedaan, zoals de familie Grabowski altijd een vroe ge lepelaar in De Naai ziet (in De Geul was overigens al een paar da gen eerder een groepje gezien). Je Dinsdag 16 maart De muziek en dansschool houdt vanaf 19.15 uur een voorspeeluur in d'Ouwe Ulo. De volgende in strumenten komen aan bod: gi taar, piano, blokfluit, koperwerk, electrisch orgel en een pijporgel. Tevens treedt het schoolorkest op. In d'Ouwe Ulo houdt de Histori sche Vereniging vanaf 19.30 uur bibliotheekavond. De raadscommissie voor wel zijnsbeleid houdt in het raadhuis om 19.30 uur een openbare ver gadering met als onderwerpen o.a. de kermis, volwassenenedu catie en restauratie van de Bakel- scollectie. De vrouwenbond FNV afdeling Texel houdt om 20.00 uur in De Buureton haar jaarvergadering. Om 20.00 uur geeft Dhr. Karelse uit IJsselstein voor de vogelwerk groep een lezing in EcoMare over eendekooien en kooibedrijven. In Cinema Texel draait om 20.30 uur Urga. Woensdag 17 maart In het pand naast de Rabobank is een alcoholsimulator op gesteld. ledereen kan zich aan een test onderwerpen. De raadscommissie voor ruimtelijk- en huisvestingsbeleid vergadert om 19.30 uur in het raadhuis o.a. over het concept bestemmingsplan van De Koog en Oudeschild-muzeum, de nota recreatie en de Hanenplas. De plattelandsvrouwen afdeling Eierland en De Cocksdorp houdt om 19 45 uur een bijeenkom het Eierlandse Huis met Dhr. mevr. Spil van het Bakkerijnm seum in Medemblik. Donderdag 18 maart De raadscommissie voor fina cieel, economisch en technis beleid brengt om 16.30 uuri bezoek aan het tussengebiei De Koog. Om 19.30 uur beg de vergadering in het raadhu met op de agenda o.a. het w gebouw, bodemverontreinig» noodslachtplaats en Molenko Europarlementariër Herman 'j beek houdt om 20.00 uur Doopsgezinde kerk in Den I een lezing met als thema ren zijn de beste milieubehe| ders". Vrijdag 19 maart In de Buureton is vanaf 14.0 uur hulp voor 55 plussers bi invullen van hun belastingpj ren aanwezig. In dorpshuis De Bijenkorf te F Oosterend begint om 20.00| een damsimultaan. Toneelgroep de DumkantersJ Koog speelt om 20.00 uur iel dorpskelder „Uw eigen meviJ Last". Hoogwater Oudeschl Di. 16 01.00 en 13. Wo. 17 01.47 en 14. Do. 18 03.10 en 16. Vr. 19 05.30 en 18. Za. 20 06.34 en 18 Zo. 21 07.25 en 19 Ma. 22 08.05 en 20 Di. 23 08.40 en 20 Aan het strand is het ongeveer eerder hoog water. De zon komt maart op om 6.39 en gaat onder 18.53 uur. 23 maart nieuwe mai maart springtij. mé 'en V 9E be vel vraagt je daarbij af of het soms steeds dezelfde exemplaren betreft. Net zoals bij bijvoorbeeld meidoorns bepaalde struiken altijd wat vroeger zijn, heb je bij vogels waarschijnlijk ook voorlijke en wat tragere indi viduen. Onder de fanatieke vogelaars ont staat wat dat betreft soms wel eens een kleine competitie: wie zag de eerste huiszwaluw of hoorde e eerste fitis? Dat mag natuurlijs als we maar kritisch blijven. I^Y geval is het zoeken naar nieu_ gekomen vogels een aangenj Ij zigheid en een goed excuus iff natuur in te trekken! Adrian" Kli jr I s r ek clt sp Wi Molenlaan. „Beworteling stimuleren door diepspitten." Dat adviseerde CDA-raadslid Gelein Jansen het colle ge van b en w, toen vorige week tij dens de raadsvergadering de gezondheid van de karakteristieke ie pen langs de Molenlaan ter sprake kwam. Wethouder Terpstra beloofde dit advies ter harte te nemen. Jan- sens partijgenoot Koolhof wist ook een probaat middel: „Ik weet niet of u De Boerderij leest, maar probeer eens ouderwetse koemest!" De raad ging verder akkoord met de door b en w voorgestelde maatregelen om de bomen, die voor de bijzondere en tree van De Cocksdorp zorgen, te be houden. Ruyslaan. Voor de herstrating van de Ruyslaan (vanaf de Badweg tot aan het einde van de bebouwde koml heeft de gemeenteraad f310.000,- beschikbaar gesteld, zo dat het werk spoedig kan wo uitgevoerd. Raadslid Erna Eelr (VVD) vroeg aandacht voor i keerproblemen. Wethouder Baf' dregt verwees naar het overig bc tussen gemeente en RST, eigf van duincamping Kogerstrancl dit punt aan de orde komt. Dl zal een betere verwijzing worl maakt naar het grote parkeer» aan de Nikadel. 1 Strandbewaking. „Kun je r op de borden bij de strandslaj ten wat wèl mag? Nu duurt I half uur voordat je alles hebt! zen." Deze oproep van Cor Kil raadslid voor Texels Belang erf strandexploitant, vond geen gl bij wethouder Barendregt. Wé| worden geprobeerd de inform de nieuwe borden overzichtell te geven. Hergebruik van de borden is wegens de vereiste! miteit niet mogelijk, zo moestl dregt PvdA-raadslid Hans Roef teleurstellen. De vervanging v| oude borden kost f10.000,-. n U-scr* Riulrn verent wmnlclijkhfKl v SmjAne; --h/sao Situatieschets van Calluna. Onderaan het buitenbad Als elke seconde telt heb je weinig bedenktijd en neem je je toevlucht tot een openbare telefooncel. Ten minste, dat is de bedoeling. Uit erva ring is mij echter gebleken dat van het alarmnummer helaas misbruik wordt gemaakt. Maar nu wil ik het hebben over een ander geval van misbruik in een telefooncel. Aanlei ding tot dit schrijven is enig „archie fonderzoek" dat ik als toerist op 8 maart (vorige week maandag) had verricht. In mijn „haast en slordig heid" liet ik de gemaakte aantekenin gen liggen in een cel op de Groeneplaats tegenover het gemeen tehuis. Terug op mijn vakantieadres ontdekte ik het verlies, ik ging me teen terug, maar de papieren waren verdwenen. Ook een bezoek aan de Texelse politie bleef zonder resultaat. Wie er met die notities vandoor is gegaan, mag Joost weten. Ik heb mijn „huiswerk" over moeten doen, maar ik denk maar zo: „Misbruik wordt bestraft!" J. Drijver, Grieteweg 8, 3881 MA Putten. Het Arnhems klarinettenkoor (AKK) zal zondagmiddag een zeer geva rieerd programma ten gehore bren gen in de voorspeelruimte van de Muziek- Dansschool (ingang d'Oude Ulo). Het concert begint om 12.00 uur; de entree bedraagt f7,50. Koorleider Peter Beerkens werd in 1990 gevraagd het AKK te gaan diri geren vanwege het feit dat de toen malige dirigent en oprichter van het koor, Hendrik-Jan Trooster, muztek- ff schooldirecteur op Texel werd. Beer kens grote kennis van de blaasmuziek en -techniek, in het bij zonder voor de klarinet, heeft samen met ongeveer twintig enthousiaste en fanatieke koorleden al geleid tot zeer positieve kritieken in diverse dagbladen, die variëren van „een uiterst lichtgevoelige klank met leven dige dynamiek" tot „hecht sa menspel en harmonie met veel verfijning". Het klankpalet van een klarinettenkoor (naar het Amerikaan se „klarinet choir") is in Nederland .1 een zeldzaam fenomeen. Bijzl het daarom ook dat een dergj semble op Texel gevormd wo- als basis een aantal van de I uit Arnhem aangevuld met v(J thousiaste klarinettisten van f uit de kopt van Noordholland I unieke kans om ervaring op tl in een dergelijk ensemble zouj klarinettist voorbij mogen latej Op het programma staan onds re werken van Boccherini, Md valdi en Bvorak. Texelaars diet zijn verhinderd, kunnen het g# schap eventueel in Den HeldeJ luisteren, waar zaterdag in muziekcentrum Triade (Molen! wordt opgetreden (aanvang l| uur).

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2