Muzikale verscheidenheid op dertiende Texelpop Videolux steekt steeds vaker Marsdiep over John Smit maakt Holland-promotiefilm Vrije School houdt voorjaarsmarkt COURANT Belinda van Diesen en SamSam Van Beurden stelen show Jonge dog Qobor iDuits kampioen Snelheidsduivels j Inbraak lercussie fg)fa In het luxueuze Marriott hotel in Amsterdam vond vrijdag de presen tatie plaats van de videoproduktie „Holland Opdrachtgever: busonder neming NZH Travel. Samenstelling: Videolux, Texel. Voor filmer John Smit uit Den Burg, de man achter het Texelse videobedrijfje, een enor me blijk van erkenning. Inmiddels verdient Smit een belang rijk deel van zijn boterham op het vasteland. Veel Texelaars zijn daarvan niet op de hoogte, zo ervaart hij. „De Texel-film is klaar dus nu heeft hij geen werk, redeneren sommigen Maar momenteel komt 70 procent van de opdrachten van de overkant; per jaar ben ik 40.000 km onderweg. Dat moet ook, want van alleen Texel De Vrije School houdt zaterdag een voorjaarsmarkt. Van 10.00 tot 16.00 uur kunnen belangstellenden een kijk je nemen in het schoolgebouw aan de Gasthuisstraat in Den Burg. Zoals op iedere markt staan er kraampjes, waarin diverse spullen te koop wor den aangeboden. De koopwaar bestaat onder meer uit paasdecora- ties, stenen, speelgoed, poppen, kle ding en natuurlijke een rommeltjeskraam. Als het een zonni ge voorjaarsdag wordt, kan er een groot terras worden ingericht. Verder is er een uitgebreid restaurant met hartige taarten, zoet gebak en vele drankjes. Voor de kleintjes is er kin- derkermis met spelletjes en schmin ken en een „wandelende grabbelton". De Texelse winkeliers hebben vele prijzen gegeven voor het rad van avontuur, met als hoofdprijs een rondvlucht boven Texel. De markt is toegankelijk voor iedereen. Op 3 april volgt een open dag waarop wordt gedemonstreerd wat de Vrije School op onderwijsgebied te bieden heeft. kan ik niet leven. Eigenlijk zou een bedrijfje als dit in de randstad ge vestigd moeten zijn, maar ik ben blij dat ik dit werk kan doen èn op Texel kan blijven wonen", vertelt Smit De basis heeft hij gelegd met zijn werk op Texel, waarvan de Texel- videofilm het meest aansprekende werkstuk is. Het concept van de Texel-film bleek ook prima toepasbaar op provincie-niveau. In opdracht van de provinciale VW Friesland en di verse Noordhollandse VVV's vervaar digde Smit videopresentaties. Ook het bedrijfsleven op Texel en daarbui ten wist hem te vinden. En nu heeft Smit dan een film gemaakt met heel Nederland als onderwerp. Rode draad Met opdrachtgever NZH ontstonden de contacten naar aanleiding van de door Videolux gemaakte film „Wat te doen op Texel". Tijdens een onder houd over reclame van de busonder neming in die film, werd van NZH-zijde verbazing uitgesproken over het omvangrijke archief van Vi deolux. Dat een Texels bedrijfje over zoveel beeldmateriaal uit het halve land beschikte, had men niet ge dacht. Al gauw ontstond het idee voor een Holland-film. Smit: „Qua or ganisatie mijn grootste project tot dusver. Niet wat betreft inhoud, hoe wel is geprobeerd er niet het geijkte toeristische verhaaltje van te maken." Water (Nederland versus de zee, wa terrecreatie) is de rode draad door de film. Dit thema wordt onder meer uit gebeeld door bij Schiphol op te mer ken dat de landingsbanen vier meter onder zeeniveau liggen en via beel den van een zandsuppletie. Rosse buurt Totaal was Smit vier maanden bezig iINSDAG 16 MAART 1993 rrvTTT CU /- 5e vijf maanden oude Duitse dog 5obor off ten pin bowls van de Texelse Esther Kikkert is tijdens een londenshow in het Duitse Aken i kampioen bij de reu puppen gewor- den. Qobor is zo'n 65 cm hoog en .weegt ongeveer 40 kilo. .Ik wou altijd al zo'n hond. Vroeger rpschool had ik het er al over. Nu rebben we de ruimte, dus het kan." het woord is de trotse eigena- esse van de vriendelijkie lobbes, die lis hij volgroeid is meer dan 80 cm in 75 kilo wordt. Qobor is gefokt in ielgië door Eddy Boesman. Via fok- (ers in Nederland is Esther met hem n contact gekomen. 5obor komt uit een goed nest. Zijn 'ader is bijna kampioen van Neder- and en zijn moeder van Duitsland, rsther ging helemaal naar Duitsland net hem, omdat in Nederland een lond pas met negen maanden op len show mag verschijnen. „Ik was neuwsgierig wat de kenners van lem vonden, vandaar dat ik erheen len gegaan. Nee, we hoefden geen 'oorbereidingen te treffen. Dat gef- utsel hoeft gelukkig niet bij doggen." IVel leerde Esther Qobor netjes mee- open aan de riem. Attent Tijdens de show worden de honden De politie heeft de nieuwe Ênelheidscontrole-apparatuur benut >m enige wegpiraten op de Pontweg Dabij De Koog te bekeuren. Veertien Automobilisten gingen op de bon we gens snelheden van 94 tot 125 kilo meter per uur. n een vakantiewoning in de Ka- ■Pierstraat te De Koog is begin van deze maand ingebroken. De daders •hebben de achterdeur geforceerd. De Woning werd doorzocht en een kast werd opengebroken, maar er wordt jP'ets vermist. De eigenaar van de J/oning is een 49-jarige man uit 'Berlijn. voorgebracht door een ander, de eigenaar gaat tussen het publiek staan. Doordat de hond zijn baas zoekt, krijgt hij een attente uitdruk king en toont hij zich op zijn mooist. De „Texelse" dog valt onder de ru briek blauwen. Dat heeft te maken met zijn blauwgrijze kleur. Wegens een eerste plaats tussen zijn leeftijd en kleurgenoten en een eerste klas sering van alle kleurschakeringen werd Qobor kampioen. Zijn volle zuster bereikte eveneens deze ere plaats bij de teven. „De fokker was er ook. Die liep helemaal naast zijn schoenen. Hij wilde Qobor wel terug kopen, maar ik doe hem echt niet weg", vertelt Esther. Ze hoopt dat haar hond in de toekomst wordt goedgekeurd als dekreu. In mei gaat ze met Qobor naar een clubdag voor Duitse Doggen en in november naar de bekende hondenshow Winner in Amsterdam. Esther Kikkert met haar kampioen Qobor. (Foto fossa de Croafti met het project (inclusief voorberei ding en monteren), waarbij hij de steun kreeg van scriptschrijver Niek Groot uit Den Burg. Nieuw opgeno men zijn o.a. de Deltawerken (vanuit de lucht), de bloemenveiling in Aalsmeer en het nachtleven in de Amsterdamse rosse buurt. De laatste sessie beschrijft Smit als „link", om dat hij op zijn hoede moest zijn voor agressieve pooiers. Van de film zijn versies in zeven talen gemaakt, waarvan de Japanse het meest in het oog springt. De Holland-video is bedoeld om buiten en binnenlandse toeristen een beeld te geven van de huidige Nederlandse bezienswaardigheden. Opvallend is dat de opdrachtgever nauwelijks pro minent in de film te zien is. Slechts enkele keren rijdt een NZH-bus door het beeld en ook andere ondernemin gen worden niet opdringerig belicht. Bevorderen van het toerisme in en naar Nederland staat dan ook voorop. De film is verkrijgbaar bij ongeveer 70 verkooppunten in heel Nederland (voornamelijk grote hotels en attrac ties) en kost ƒ49,95. Een verkoop punt op Texel is nog niet bekend. Daarnaast wordt de film aan buiten landse tv-stations aangeboden in de vorm van een tweedelige documen taire. De Japanse versie van ..Holland" gen door Elles Kaercher, werd echter goed ontvangen. Heel anders was het doorleefde geluid van zangeres Lot Kombrink van Chaos. Ze deed bij vlagen niet onder voor de uithalen van Janis Joplin. Hun melodieuze songs horen tot het luistergenre. Het akkoestische geluid kwam in de gro te zaal redelijk uit de verf. Met percussie bracht het oerwoudrit me van de vijf trommelaars Soulou Ma Nam de toegestroomde zaal in extase. De inspiratie die Gerbrand Gaaf opdeed in Afrika vertaalde het vijftal in realistische ritmes. Gaaf krijgt zijn zin als we zijn opzwepende klanken niet als parings-, maar als baringsdans noteren. Voor een adem loos publiek maakten vijf veerkrachti ge danseressen het ritme zichtbaar. Dynamisch Verscheidenheid, zowel in genre als in kwaliteit. Het muzikale anbod op Texelpop, de dertiende editie alweer, was uitgebreider an ooit. Vijftien bands grepen dit weekend bandpromotie aan odiumervaring op te doen. Indrukwekkend was het optreden van lothing tot Lose met zangeres Belinda van Diesen. Zaterdag ormde het trio SamSam Van Beurden de grote verrassing, tok dit jaar wisten zo'n 700 popliefhebbers de Burgemeester De oninghal te vinden. e Klapband kreeg bijval van het Gemengd Texels Mannenkoor. optreden aan vast. Vooruitlopend op het optreden van The Buzz was de zaal één en al oor voor zangeres Claudia Reij, die dit maal op de gitaar werd begeleid door Jan Kuhne. Het publiek kreeg van de megaband van Jaap Dros een muzi kale rondleiding door de tijd voorge schoteld. De populaire nummers kregen met name door de sax van Kuhne een geheel eigen klank, waar bij Pinball Wizzard en Substitute van The Who er tenslotte ingingen als koek. Gemengd mannenkoor Met als enige Texelaar Simon van der Geest in de gelederen, vertolkte de formatie Rowdy behalve eigen werk melodieuze rock van Toto, Santana, Herman Brood en Bowie. Rowdy tim merde in de zeventiger en tachtiger jaren flink aan de weg in het land en had om belastingtechnische redenen zelfs de verenigingsvorm aangeno men. Op de reünie bewezen ze het musiceren nog niet te zijn verleerd. Net als vorig jaar waren de smartlap pen van de knotsgekker Klapband goed voor een half uurtje uitzinnig vermaak. De carnavaleske act werd compleet toen zangers Nils Lely en Jan Siem Dros bijval kregen van het Texels gemengd mannenkoor in slaapkameroutfit. Of het markante koor de Klapband ook zal vergezellen op andere uitstapjes, is niet bekend. Het kostte de drie zangeressen van gezelligheidsband Never Ending meer moeite het publiek te boeien. Nadat het gehoor lag. Met oorstrelende zang van Claudia Reij bracht het vier tal behalve een cover van John Len- non een greep uit het eigen werk waarvan de kwaliteit goed in de smaak viel. Een andere richting voor ex-Texmen bassist Hans Hopman. Hij werd gadegeslagen door zijn oude maatjes Ben Bakker en Rob Kooiman, die ter afwisseling niet actief waren op Texelpop. „Maar we beginnen het nu al te missen", verontschuldigde het tweetal zich, dat net als veel collega-muzikanten het poppodium aangreep om nieuwe ideeën op te doen. Jeugd Jeugdig en zeker een aanwinst voor het Texelse popcircuit is Pride en Joy. Dat de zenuwen het jeugdige viertal parten speelden, maakte het er voor hen niet gemakkelijker op. Hun blues- achtige repertoire, dat werd gezon- et evenement mag dan sfeervol en onder wankklank zijn verlopen in de porthal, de organiserende Stichting pmuziek Texel (Stipt) hoopt vol- jaar weer terug te zijn in De indeboom. ang vóór de meeste popliefhebbers pe weg naar de gymzaal hadden ge- onden, opende de vijfmansformatie ecycle Texelpop in vrolijke stijl. De van Sahin During gaf aan jhet reggea-achtige genre een even ernieuwend als mystiek geluid, aarmee de debuterende band een delijke indruk achter liet. De fraaie zang en performence van Clarck de loer zorgden voor de broodnodige fwisseling van de wat opgerekte lummers van deze geschminkte act. (rms Legs, de tweede band die loor presentator Fred Winkel werd langekondigd, debuteerde met een verrassend fris geluid dat lekker in Nog meer bewondering oogstte het dynamische soulgeluid en de wervel- dende uitstraling van zangeres Belin da van Diesen, die met haar band Nothing to Lose vrijdagavond de show stal. Hun muziek was funky, met hier en daar een bluesachtig uit stapje. Lekker swingen dus. In de schaduw daarvan had Stipt de afslui ting toebedeeld aan rockband Round up. Omdat de zaal niet in de ban raakte van hun vlak gespeelde co vers, kreeg de eerste avond een bloe deloze afloop. „Tja, we kunnen niet elk jaar dezelfde band achteraan zet ten", luidde het excuus van de orga nisatie. Verenigd in de „Orgies" opende Stipt Het trio SamSam Van Beurden bracht Nederlandstalig werk Nothing to Lose zangeres Belinda van Diesen was vrijdagavond op Texelpop een echte pu bliekstrekker de zangpartijen in de grote zaal eerst matig tot hun recht kwamen, raakte het publiek gaandeweg wat meer en thousiast. Muisstil werd het bij het semi-akkoestische optreden van het trio SamSam Van Beurden. Bege leid door het virtuose gitaargeluid van Rob van Beurden ontpopte de zin genden gebroeders Marco en Robin van Sambeek zich als meesters van de Nederlandstalige pop. Van Beur den, met zijn band de verrassing van 1992, gaf Texelpop tenslotte met ste vige bluesrock een waardige afslui ting. zelf de zaterdagavond met het swin gende „Why did you do it" en een eigen nummer van Nils Lely. Rook Nederlands- en Engelstaligwerk werd gespeeld door de Legendary late In- betweenies. En terwijl de zaal zich keurig aan het rookverbod hield kre gen Rob Vonk en zijn maten bij het inzetten van „Als de rook om je hoofd is verdwenen" de volle laag van het rookkanon op de bühne. Het gelouterde vijftal knoopte er later op de avond in de J'elleboog nog een Op het opzwepende ritme van Soulou ma Nani demonstreerde vijf danseressen een Afrikaanse dansact

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5