Moai-beeld: leuk plan maar geen subsidie Film „Verslagen door botte reacties" VOOR Agenda .TEXELSE^? COURANT" Plek vrij voor rit naar Heilige Land Politiek café over hinderwet van 20 en 21 maart 1993 Beroepsviolisten uit Roemenië naar Texel Voorlichting over personeelsproblemen Vakantierooster scholen '93/'94 Lezing over algenbij BODYGUARD... VRIJDAG 19 MAART 1993 Een leuk plan, maar niet iets om ge meenschapsgeld aan uit te geven. Dat was de mening van de meeste leden van de raadscommissie voor welzijnsbeleid over het Paaseiland beeld dat Niek Welboren bij zijn Scholerie in Eierland wil laten verrij zen. De schilderend afgezant rea geerde bedrukt: „Ik ben verslagen door deze botte reacties." Welboren heeft de gemeente ver zocht, namens Stichting De Vogel man, een bijdrage van ruim A8000,- te geven voor realisatie van een zg. „Moai". De totale kosten van dit beeld bedragen zo'n f22.000,-, de waarde is echter veel hoger. Beeld houwer Bene Aukara Tuki Pate van Paaseiland is bereid, uit hoofde van de vriendschapsband tussen beide ei landen, gratis een beeld te maken. Het bedrijfsleven van Eierland spon sort het materiaal. Ook de provincie is gevraagd om financiële steun. De adviescommissie voor kunst en cultuur steunt het plan, maar heeft niet genoeg geld om een bijdrage te leveren. Het college van b en w ziet Morgen gaat een grote groep Texe laars een dag naar het bijbels open luchtmuseum „De Heilige Land Stichting", gelegen nabij Nijmegen. Omdat er op het allerlaatste moment onverwacht veel uitvallers zijn, kun nen er op dit moment ruim tien men sen mee in de bus. Voor extra deelnemers misschien een leuke en interessante dagtocht, voor de orga nisatie een oplossing: een volle bus is het voordeligst. Het vertrek is met de boot van 8.05 uur en terug met de boot van 19.35 uur. Opstapplaatsen voor de bus zijn Oosterend (De Bijenkorf); Den Burg (Bernhardlaan, ter hoogte van Gris- nigt); Beatrixlaan/hoek Hollewal en op de boot. De kosten zijn f50,- p.p. voor de reis met overtocht, koffie met gebak, toe gang museum en rondleiding met gids, sandwiches in de bus naar huis en tijdens de rit uitgebreide informa tie van organisator ds. Hans Fibbe uit Oosterend. Voor alle inlichtingen en plaatsbespreking kan men bij hem te recht: Oesterstraat 13, Oosterend, tel. 18266. het ook wel zitten en wil het geld uit de post onvoorzien halen. Welke plek? Alleen Jaap Vlaming van Groen Links stond achter het college. Alle andere commissieleden zetten vraagtekens bij de relatie tussen Texel en Paasei land, de plaats van het beeld en de eigendomssituatie. Jan van Asselt (onafhankelijk): „Het komt met in on ze handen en bovendien is het geen Texelse kunst." Gré Zegers (PvdA) en Gelem Jansen (CDA) vonden het kruispunt bij de Scholerie geen ge schikte plaats voor het grote beeld. Wethouder Terpstra deed zijn best om de commissieleden om te praten. „Het is een boeiend project waar veel steun voor is op het eiland. Daar mag de gemeente best wel wat te genover zetten." Niek Welboren legde uit dat de Moai voor de Scholerie moet komen om de link te leggen met het informatiecentrum over Paa seiland dat daar wordt gevestigd. „Natuurlijk kan het ook achterin de tuin worden gezet, maar de onderne mers van Eierland willen 'm niet ver stoppen." SS-bolwerk De commissie liet zich echter niet vermurwen. Jansen: „De gemeente is er nog niet eens uit met wie ze een zusterhand willen aangaan. Het is na tuurlijk prachtig dat Welboren met toeters en bellen is uitgezwaaid door de burgemeester toen hij naar Paasei land ging, maar wat is verder de rela tie met dit eiland?" Welboren legde uit dat de contacten twintig jaar ge leden al zijn gelegd in de tijd van burgemeester Sprenger. „Je moet Live vanuit De Twaalf Balcken ver zorgt Radio Texel dinsdag weer poli tiek café van 21.00 tot ongeveer 22.30 uur. Het onderwerp is milieu en hinderwet. Zowel de kant van de horeca als van de agrariërs wordt belicht. Gespreksleiding is in handen van Joop Groen en Hanny van Zoelen. De Texelse politieke partijen zullen afge vaardigden sturen. Er is een zaalmi crofoon, zodat toeschouwers zich in de discussie kunnen mengen. Kerkdiensten zondag 21 maart HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haar. De Waal: 9.30 u. dienst in De Koog. De Koog: 9.30 u. ds. H. K. Fibbe. Den Hoorn: 11.00 u. dienst in RK kerk, dhr. M. Kuiper. Oosterend: 9.30 u. dhr. M. Kuiper. Oudeschild: 11.00 u. ds. H. K. Fibbe. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. J. ter Haar m.m.v. Cocksdorper koor. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. drs. F. J. Daane; 19.00 u. drs. F. J. Daane; uitzending via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 u. dr. Simon Schoon uit Gouda; uitzending via Radio Texel; 19.00 u. dr. Simon Schoon uit Gouda. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend 10.00 en 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 en 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur ds. R. Kuitse. Kerkbusje Den Hoorn; uitzending via De Lichtboei. BAPTISTENGEMEENTE 10.00 u. ds. J. J. Visser. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. dameskoor; woordgebedsdienst; uitzending via De Lichtboei. zo. 10.45 u. The Gospeltrain; kinderne- vendienst; crèche Oudeschild: zo. 9.30 u. De Cocksdorp: zo. 10.45 u., woord communiedienst JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkzaal, Schilderend 19, Den Burg. Openbare Lezing: 10.30 u. „Het konink rijk Gods is nabij" Wachttorenstudie: 11.20 u. „Godvruch tige onderworpenheid - waarom en door wie beloond?" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zat. 08.00 t/m ma. 08.00 uur: Dokter A. C. P.J. Waverijn en Th. van Hattem, Kogerstraat 87, Den Burg, tel. 12016. Consult uitsluitend na telefonische af spraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur op zaterdag en zon dag om 18.00 uur precies. Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Gezinsverzorging: Spreekuur na het weekend maandag 08.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. Kruisvereniging Texel: voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 02230-27166. Bel voor spreekuur, jeugdgezondheidszorg en ver pleegkundige thuiszorg: 13241. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tand heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particulie re. praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Twee Moaibeelden. zoels er op Paaseiland velen staan en misschien op Texel één komt. uitwisseling met Paaseiland inderdaad zien als iets symbolisch, want je kunt niet even het fanfare en de gymclub erheen sturen. Er is door de gemeen te ook wel eens gesproken over een zusterhand met Rügen, maar dat was in de oorlog een SS bolwerk. En in Georgië schieten ze elkaar ook door het hoofd, dus Paaseiland lijkt mij niet zo'n slechte keus...." Transylvanië Strijkkwartet: Het Transylvanië Strijkkwartet is in maart voor twee weken in Neder land, waarbij ze komende zondag theater Klif 12 in Den Hoorn aan zul len doen. De vier muzikanten zijn Roemeense beroepsviolisten die op een virtuoze wijze op verschillende soorten viool een uitgebreid repertoi re spelen. Zowel beroemde klassieke en romantische als hedendaagse componisten prijken op hun pro gramma. Ook spelen ze werken van eigentijdse landgenoten. Tijdens het concert op Texel spelen ze onder muziek van Mozart, Beethoven en Schubert. Het kwartet werd opgericht in 1987 door leden van het Cluj-Napoca Staats Filharmonisch Orkest. In 1989 ontving het ensemble vanwege zijn uitzonderlijke kwaliteiten de status van „Staats Kwartet". Alle leden van het kwartet kregen hun opleiding aan de Cluj-Napoca Muziekacademie en ieder van hen is een virtuoos op zijn instrument. Tijdens hun studie won nen zij allen meerdere prijzen en na dien hielden zij zich bezig met solo-optredens, kamermuziek en radio- en televisie-opnamen. Internationaal In Roemenië treedt het kwartet door het hele land op en nam deel aan praktisch alle belangrijke muzikale ge beurtenissen en won vele prijzen in nationale competities en festivals. In de zomer van 1990 werd het TSK geselecteerd voor de masterclass van Earl Carlyss (voormalig lid van het Juilliard Kwartet), die hen daarop uit nodigde om aan het belangrijke Aspen Music Festival in Colorado (VS) deel te nemen. Vanaf dat mo ment ontwikkelt de popularit eit van het Transylvanië Kwartet zich in een hoog tempo. Er zijn inmiddels jaarlijks belangrijke concertreizen naar de VS en Spanje, alwaar zij steeds zeer lo- Over de personeelsproblematiek in het midden- en kleinbedrijf gaat een voorlichtingsavond van de Stichting Ondernemen in de Kop die dinsdag 13 april in Den Helder wordt gehou den. Aanvang 19.30 uur. Onderwer pen die aan de orde komen zijn: wat zijn de risico's van het aantrekken van personeel, hoe kunnen deze risi co's worden beperkt,welke subsidies zijn er en wat zijn de gevolgen van de WAO-wetgeving en de Bonus Malus-regeling. Na de inleiding is er gelegenheid tot het stellen van vra gen aan deskundigen. De bijeen komst vindt plaats in café restaurant De Pion, Middenweg 59 a, Den Hel der. Toegang is gratis. Belangstellen den kunnen zich melden bij Business Creation Results bv, telefoon 02230-60368 (Wilma Bosch). Het schooljaar 1993/1994 begint voor de Texelse leerlingen óp 6 sep tember. Ook is het vakantierooster onlangs vastgesteld. De herfstvakan tie duurt van 25 t/m 29 oktober, de kerstvakantie van 27 december tot 7 januari (voortgezet onderwijs). Basis- en speciaal onderwijs van 24 decem ber t/m 7 april. De voorjaarsvakantie is van 28 februari t/m 4 maart, de paasvakantie valt op 4 april. Basis- en speciaal onderwijs vieren paasva kantie van 1 t/m 4 april. Van 5 mei t/m 13 mei valt de meivakantie en op 23 mei staat de Pinkstervakantie op de kalender. Het voortgezet onderwijs viert zomervakantie van 18 juli tot 2 september, basis- en speciaal onder wijs van 25 juli t/m 2 september. vende kritieken ontvangen. Naast de ze rondreis door Nederland staan er dit jaar ook concertreizen voor Enge land en de VS op de agenda. Op het programma staan: W.A.Mozart - Divertimento KV 137 in Bes gr. L.v.Beethoven - Strijkkwartet opus 18, nr 2 in G gr. Fr. Schubert - Strijkkwartet opus 29 in a kl. („Rosamunde"). Zondag 21 maart, aanvang 16.00 uur. Klif 12 Den Hoorn, entree f15,00, vriendenprijs 712,50, tele foon 19633. Vrijdag 19 maart In de Buureton kunnen 55-plussers vanaf 14.00 uur hun belastingformulieren kosteloos la ten invullen. M. Veldhuis houdt voor aquari umvereniging „In Aqua Vita" om 20.00 uur een lezing over algen. Plaats: d'Ouwe Ulo. Dammer Hein Meier geeft om 20.00 uur een damsimultaan in de Bijenkort in Oosterend. Deel nemers worden verzocht om 19.30 uur aanwezig te zijn. In Cinema Texel begint om 19.00 uur The Bodyguard Toneelvereniging De Duinkanters voert om 20.00 uur in de dorps kelder in De Koog het blijspel „Uw eigen mevrouw last" op. De entree bedraagt 710, Kaarten af te halen bij de Méérmarkt. Zaterdag 20 maart In de Vrije School wordt een voorjaarsmarkt gehouden. Om 10.00 uur gaat in Den Burg een huis-aan-huis actie ten bate van het Kenia project van domi nee Fibbe van start. In de Waldhoorn voert De Vrien denkring het stuk „Misdaad aan het meer op." Aanvang 20.00 uur. Om 15.00 uur draait in Cinema Texel de film Belle en Beast. Van 19.00 tot 21.15 uur is Bodyguard te zien. In de Dorpskelder in De Koog voeren de Duinkanters om 20.00 uur voor de tweede maal het blijspel „Uw eigen mevrouw last" op. De Wildbeheereenheid Texel houdt een schoonmaakactie in de natuur. Deelnemers om 9.00 uur verzamelen op het terrein van SV De Koog. Zondag 21 maart Musicalvereniging „Geen C te hoog" houdt vanaf 10.00 uur in d'Ouwe-Ulo audities voor de nieuwe musical. Om 11.30 uur gaat in manege Akenburg de menwedstrijd om de Jaap de Graafbokaal van start. Het Arnhems Klarinettenkoor geeft in de voorspeelzaal van d'Ouwe Ulo om 12.00 uur een optreden. De MAB-club houdt van 11.00-13.30 uur een off the road- instructie onder leiding van Maar ten Hoogenbosch. Om 14.00 uur gaat de eerste cross voor het clubkampioenschap van start. Bij zwempark Molenkoog start om 13.00 uur een kiemplante- nexcursie van het IVN. In Klif 12 speelt het Roemeens Strijkkwartet. Aanvang 16.00 urn, entree 15, In Cinema Texel begint om 19.00 uur de film Bodyguard. Om 15.00 uur draait Belle en het beest. Maandag 22 maart Voor de Christelijke plattelands vrouwen spreken de heer en me vrouw Roosendaal uit Driehuis over de wandtapijten van Angers Aanvang 14.45 in De Poort. In Cinema Texel begint om 19.00 uur de film Bodyguard. In de Vrije School begint om 20.00 uur een thema-avond over reken- en muziekonderwijs. En tree 72,50, inclusief koffie. Mevr. Chava Rodriquez Pereira ui: Oudekerk aan de Amstel vertelt om 20.00 uur in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg over „Noach" in de bijbel en joodse traditie. Alle be langstellenden zijn welkom tij dens het leerhuis. Hoogwater Oudeschild Vr. 19 Za. 20 Zo. 21 Ma. 22 Di. 23 Wo. 24 Do. 25 Vr. 26 05.30 en 18.001 06.34 en 18.551, 07.25 en 19.34u 08.05 en 20.15 l 08.40 en 20.351 08.47 en 21.04i 09.25 en 21.34t 09.47 en 22.15u Aan het strand is het ongeveer een uj eerder hoog water. De zon komt 21 mar,1 op om 6.39 en gaat onder om 18.53if, 23 maart nieuwe maan; 22 springtij. Vanavond om 20.00 uur houdt de aquariumvereniging In Aqua Vita een ledenbijeenkomst in d'Ouwe ULO te Den Burg. Alle leden maar ook niet leden zijn welkom deze informatieve avond bij te wonen. Als spreker is uitgenodigd M. Veld huis die zoals hij zelf aankondigde in het verenigingsblad „Aqua Post", het aan de hand van dia's en ander ma teriaal zal hebben over „alge(n)mene zaken". Daar algen elke aquariaan/vij- verbezitter vroeg of laat tot wanhoop brengen, lijkt het een goed idee om nu eens te horen hoe men daar van gevrijwaard kan blijven. Iedere zaterdag haalt Scouting Ta oud papier op. De mensen wortffi zocht deze spullen vóór 10.00 us aan de straat te zetten, zodat ze kunnen worden ingeladen. Kome zaterdag wordt oud papier etc haald in de volgende straten: 4. Molenstraat, Weststraat, Holler Lijnbaan, Gasthuisstraat en De Vt\ Twee „mega-sterren" in één film. De mannelijke mega is ons aller Kevin Costner, die het na Dances with Wolves helemaal gemaakt schijnt te hebben. De vrouwelijke mega is ons aller Whitney Houston, die het met haar enor me keel en bijna even beroemde echtgenoot ook helemaal ge maakt schijnt te hebben... Twee vliegen in één klap in een romantische thriller die best wel meeslepend is, daar het op de juiste momenten de juiste snuf jes actie en spanning mee krijgt - afgezien van die o-ja-dat-moet- ook-nog liefdesscène. De wereldberoemde zangeres f chel Marron (Whitney dus) kng| hele nare post in de bus en wenst bescherming. Ex-secrel agent Frank Farmer (Kevin dus had op de dag dat een mafkee I op Ronald Reagan (mis)schoot geen dienst en dat speet hem Die heldhaftige kogelvanger |K< t vin dus) wenst Rachel (Whïtne dus) graag in haar directe om} ving. En wat er dan allemaal g beuren kan...? Eerlijk gezegd, ik heb de filmI gezien, want ik krijg de verkee J koude rillingen van miss Houston. Voor liefhebbers (en fans) daarentegen waarschijrt] een absolute must, want de li is niet voor niks een grote hit: ook de CD staat inmiddels al maanden onafgebroken op de eerste plaats. En wat te denke van de superhits „I will always love you" en „I'm every worn: j (beide covers overigens)? Donderdag t/m maandag om 19.00 uur en 21.15 uur, dinsdi en woensdag (filmclub) om 20.30 uur. BELLE EN HET BEE! Voor de jeugd, maar uiteraard vooral ook voor de ouders (I), een prolongatie van Belle en K Beest op zaterdag- zondag en woensdagmiddag. Kinderen zullen na het zien vs' deze tekenfilm begrijpen dat jf het in het leven alleen dan vet schopt als je vooral niet doet wat je ouders of opvoeders z!i|l gen. Want ondanks de meesta EO-achtige moraal van Disney, ook hier het mooie meisje Bel: eigenlijk maar een eigenzinnig verwend lastpak. Een prachtig: film trouwens.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2