n april hoorzitting over tëstemmingsplan De Koog „Geen vertrouwen meer in adviesbureau starters rerrassen en tweede woningen aangepakt M Texels Er Mensen -= VVD twijfelt over exploitatieopzet slachterij TEXELSE g COURANT J' Q'/'/h m ee Tulpentelers zetten lowroom in bloei r r Parkeerprobleem tijdens kermis? Ook Waddenvereniging steunt kustwachters Team Texelse Reede in september op tv Vrouwenclubs willen meer ruimte in krant RiUMAFONDSfö) Giro 324 HJDAG 19 MAART 1993 zwaarmakers tegen het bestemmingsplan De Koog dat oensdag ter visie is gelegd kunnen tot en met woensdag 31 aart terecht op het gemeentehuis. Wat opvalt in het plan is t afbuigen van de Nikadel in oostelijke richting, waarvoor ook it VVV-kantoor moet wijken. Winkels, horeca en woonhuizen het gebied tussen de Dorpsstraat en het Beachpark, worden iconcentreerd rond een pleintje. Op 21 april volgt een hoorzit- ig in hotel Opduin. <2^ 0 100 btwerp van het tussengebied. 1. Nikadel; 2. voetgangerspleinen; 3. Hoteltoren (64 bedden t'eventueel nieuw hotel (150 bedden), 5 woningbouw. Andere aandachtspunten zijn het aan banden leggen van de afmetin gen van terrassen, bevorderen van permanente bewoning van tweede woningen, het aantal slaapplaatsen en de eventuele aanleg van een be drijventerrein aan de Boodtlaan. Lei draad voor het bestemmingsplan zijn schillende plannen en nota's, larvan de „Knelpunten- en lelstellingennota De Koog", van re late datum is. Het plan zal in 1995 htsgeldig worden en van kracht zijn tot 2005. Woensdagavond vond de presentatie van het plan plaats voor de raadscommissie ruimtelijke ordening. De daarin zitting hebbende raadsleden hielden hun kruit droog tot de komende hoorzitting. De toegangsweg tot het centrum ligt in het herziene bestem- ingsplan vanaf de Pontweg ter logte van het oude VVV-kantoor af Bar rechts en zal op het parkeerter rein aan de Nikadel eindigen. Omdat vooruitblik op het voorjaar ging in showroom van de Cavo Latuco Jn de Waalderstraat gisteren een ischeiden bolbloemenshow van tart. De tentoonstelling is het initia tief van een groep Texelse bollente- die zijn verenigd in Ipenstudieclub 7. Ze hielden deze inter een proef waarbij zo'n twintig orten tulpen op hun eigenschappen gebruikswaarden werden getest, idat deTexelse bollen afgelopen rfst werden geplant, werden de Demen afgebroeid op het kassenbe- jf van Dirk Terpstra uit de Prins ndrikpolder. „Het resultaat mag zien worden", aldus de bloemen- veker, die voorstelde een ten- onstellmg in te richten. Zonder een oment te aarzelen ontving winket- af Cor IJsseldijk de tulpentelers. r vind het een prachtidee. En de nkel is tenslotte ook een beetje n jullie." De show is de komende gen nog te zien. het college vindt dat hier voldoende parkeerruimte is, wordt de Ruyslaan aangepast, zodat parkeren daar niet meer mogelijk is. Strandbezoekers en kampeerders worden gedwongen aan de Nikadel te parkeren. Verkeers drempels zorgen ervoor dat de snel heid van het inkomende verkeer beperkt blijft. Uit een akoestisch on derzoek blijkt dat door de wijzigingen geen normen worden overschreden. Het politiebureau zal vanaf de Dorpsstraat goed bereikbaar blijven. Bij de ingang van het dorp komt een groenvoorziening, waarop een kan toortje mag worden gebouwd. De verkeersmaatregelen in het gebied aan de Nikadel zijn toegesneden op voetgangers, die via twee paden naar de Dorpstraat kunnen. Waar wan del routes de nieuwe weg kruisen komen verhoogde voetgangersplei- nen, zodat de wandelaars een goed overzicht hebben. Het open karakter van het Nikadelterrein, moet het uit zicht waarborgen. Woningbouw Om aan de vraag naar permanente woningen in De Koog te voldoen mo gen in het tussengebied dertig wo ningen (22 huur-en acht koophuizen) worden gebouwd. Aan de oostkant, langs de Strijbossttraat is verder ruimte voor zestien gestapelde en zes gezinswoningen. Voor een goede ont sluiting van het woongebied staan de Strijbosstraat en de Nikadel met el kaar in verbinding. Ook in de Parnas- siastraat kunnen woningen worden gebouwd. Omdat de sauna niet meer wordt gebruikt, biedt het vrijkomende terrein plaats voor vijf woningen. Tweede woningen Het bestemmingsplan biedt geen ruimte meer voor extra tweede hui zen. Het college streeft ernaar de be staande zoveel mogelijk voor permanente bewoning in gebruik te nemen. In gevallen waar de gemeen te in het verleden dit gebruik heeft toch heeft bevorderd, bijvoorbeeld door een extra prijs voor de bouw grond in rekening te brengen, blijft de status van tweede woning behouden. Het betreft huizen aan de Or- chismient, Epelaan en Ruyslaan. Tij dens de commissievergadering vulde Cor Kuip (Texels Belang) aan dat ook enkele panden aan de Plevierstraat tot deze categorie behoren. Voor ove rige (oorpronkelijk permanente) wo ningen die als vakantiehuis in gebruik zijn genomen, geldt het overgangs recht. Wanneer het huis langer dan twaalf maanden onafgebroken wordt bewoond, krijgt het de bestemming „permante woning". Recreatie De gemeente wijst in De Koog geen nieuwe lokaties aan voor toeristische accommodatie. Voor seizoensverbre ding en kwaliteitsverbetering krijgt men binnen de bestaande marges ruimte. Nadrukkelijk stelt het college dat ook kleinschalige bedrijven moe ten kunnen groeien. Als criterium geldt dat het bestaand bedrijven moeten zijn, waarbij de voorziening binnen vier vijf jaar gerealiseerd moet zijn. Als-maximum uitbreiding geldt 25 procent van de bestaande capaciteit, die moet gericht zijn op aantoonbare handhaving of verbete ring van de werkgelegenheid. Behalve de hoteltoren (64 slaapplaat sen), is er in het tussengebied ruimte „Ik heb geen enkel vertrouwen meer in het adviesbureau dat de gemeen te heeft ingeschakeld voor startende bedrijven." Erna Eelman (VVD) spui de in de commissie EET gisteravond haar gal over Business Creation Re sults (BCR), dat een exploitatieopzet had gemaakt voor de slachtplaats in Oudeschild. „Het rapport geeft een vertekend beeld." De kwestie kwam aan de orde bij de behandeling van een brief van land bouworganisatie WL.TO, die voor be houd van de bestaande slachtplaatsen pleitte. Een nieuwe hinderwetvergunning voor deze be drijven zit er voorlopig nog niet in, liet wethouder Terptra (milieu) gister avond doorschemeren in de commis sie FET. De kritiek van Erna Eelman op BCR bestreed hij. „Het bedrijf krijgt alleen betaald als een nieuwe onderneming rendabel draait. Daarom kijken ze wel uit." Inzake de moties over deze kwestie 'menteler Dirk Terpstra temidden ven de kleurenpracht bij Cavo Latuco. fóto Gerora Timmgrmon i van het CDA en de PvdA beloofde hij Peter Bakker (Groen Links) dat wan neer handhaving van de bestaande slachterijen niet haalbaar is, het col lege zich alsnog zal inzetten voor op zet van de slachterii in Oudeschild. Nu het Stappelandgebied aan de Ni kadel in De Koog opnieuw wordt in gericht, dreigt een parkeerprobleem tijdens evenementen als de kermis en het circus. „We kunnen inder daad niet meer een landje open gooien voor auto's, want dat hebben we niet meer", beaamt wethouder Terpstra. Hij beloofde maatregelen te nemen. De meeste leden van de raadscom missie voor welzijnsbeleid, die bij af wezigheid van wethouder Krijnen werd voorgezeten door Terpstra, had den geen problemen met het ge meentelijke voorstel voor een aansluitingsmogelijkheid op riolering en waterleidingnet. Gerbrand Poster van Texels belang vond de voorzienin gen f23.506,-) wel duur. Wethou der Terpstra bracht daar tegenin dat de kermis de gemeente ook geld oplevert. Erna Eelman (VVD) en Gré Zegers (PvdA) pleitten voor plaatsing van een toiletwagen tijdens de kermis. Daar voelde Terpstra niets voor. „Dat deden we in het verleden ook niet. Daarnaast gaan we er vanuit dat te gen die tijd de openbare toiletvoorzie ning van De Koog klaar is." Jaap Vlaming van Groen Links zei de oplossing voor alle problemen te heb ben gevonden. „We houden gewoon géén kermis. Wij waren toch al te gen." voor een complex met 150 slaap plaatsen. Aan de Boodtlaan komt een klein industrieterrein dat ruimte gaat bieden aan kleine ambachtelijke be drijven. Detailhandel Uit onderzoek is gebleken dat het aantal winkelvestigingen en de opper vlakte hiervan sinds 1988 stabiel is gebleven. Het distributie planologisch onderzoek (dpo) maakt onderscheid tussen de toonbankbestedingen van de Texelaars en de toeristen. Het in wonertal van De Koog zal naar ver wachting van 1200 (nu) in 2000 zijn gestegen tot 1222. Uit onderzoek blijkt verder dat de toeristen op Texel 25 miljoen gulden in de horeca uitge ven. De Texelaars doen daar nog eens vijf miljoen bovenop. Het dpo wijst uit dat er in De Koog nog ruim te is voor nog 1000 vierkante meter verkoopvloeroppervlak, die is gepland rond het plein van de Nikadel. Vorig jaar is een begin gemaakt met de bouw van de supermarkt van Ton Gieles. Daaromheen komen kleine winkels. Het winkelbestand kan ver der alleen worden nog in fases wor den uitgebreid. Boven de winkels komen dienstwoningen of apparte menten. Horecazaken die lawaai kunnen pro duceren zullen zoveel mogelijk in het noordelijk gedeelte van de Dorpsstraat worden geconcentreerd. Het zuidelijk deel van de Dorpsstraat en het Nikadel-gebied krijgen een rustig karakter. Terrassen Uit de vragen en opmerkingen van de commissieleden viel af te leiden op welke punten zij tijdens de hoor zitting zullen hameren. VVD-raadslid Erna Eelman vroeg aandacht voor een uitbreiding van het aantal par keerplaatsen in de buurt van het dorpshuis/RK kerk en achter Daalders supermarkt. Cor Kuip plaatste vraag tekens bij het beleid inzake terrassen. Die mogen in de toekomst maximaal drie meter diep zijn, gerekend vanaf de gevel. B en w willen dit om dichtslibben van de (Dorps)straat te voorkomen. Volgens r.a-chef Jim Ie Roux zullen bestaande situaties in tact blijven. De dure bouwkavels (circa twee ton volgens commissielid Kuip) voor de geplande vrije sector woningen zullen in april ook wel punt van discussie zijn, evenals de telling van slaapplaat sen in appartementen en recreatieve opstallen (beide vijf per eenheid). „Een aantal belangrijke taken van vuurtorenwachters kan niet worden overgenomen door andere organisa ties of systemen. De kustwachters vormen de oren en ogen voor de be scherming van het waddengebied." Dat schrijft de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee in een brief aan de Vaste Kamercommissie Zeeën. Aanleiding is (uiteraard) de mogelijke verdwijning van vuurtoren wachters op Texel, Vlieland, Ameland en Schiermonnikoog. Minister H. Maij-Weggen is dit van plan. Eerder deze maand liet de kamercommissie, waarin alle politieke fracties zijn ver tegenwoordigd, al unaniem weten dat het voornemen van de bewindsvrouw niet goed onderbouwd is. Om die re den komt de voltallige commissie in april naar Texel om een kijkje op de Eierlandse vuurtoren te nemen en van gedachten te wisselen met de kustwachters. Jan van der Schans, Jacqueline List en Peter Tuitman uit gezinsvervan gend tehuis De Texelse Reede zijn zondag 19 september te zien op tele visie. De makers van het Teleac- programma „Knoop in je zakdoek" maakten dat vorige week bekend. De opnamen vonden begin februari plaats in een studio in Geldermalsen. Het Texelse trio nam het in de quiz als het .gele team" op tegen een drietal bewoners van een ander ge zinsvervangend tehuis. Aan de quiz wordt meegewerkt door de populaire tv-ster Sylvia Millecam, die de harten van de Texelaars en hun vele suppor ters stal. Medebewoners, begeleiders en andere Texelse fans droegen op de tribune een spandoek met het op schrift „Wij gaan voor de auto", maar dat bleek wat te optimistisch.... De uitzending is van 17.40 tot 17.55 uur via Nederland 2. Een week later (zon dag 26 september) wordt het pro gramma herhaald. Meierblis. Hoewel pas vanaf half april brandhout mag worden gestort, ligt er bij de meierblis van Oudeschild nu al rommel. „Als we niets doen gaat het uit de hand lopen", waar schuwde wethouder Terpstra gister avond. Hij zegde de commissie FET toe dat de gemeente het spul zal af voeren om te voorkomen dat er nog meer wordt gestort. Kerkepad. Een tv-ploeg van de NCRV maakt morgen op verschillen de lokaties op het eiland opnamen. Doel is de kijkers op te warmen voor „Kerkepad" dat op 19 en 26 juni op Texel wordt gehouden. Zo'n vijf- zesduizend bezoekers nemen naar verwachting een kijkje in de achttien kerken. Koffie-lokaal. De NZH heeft een verzoek ingediend voor een lokaal bij het station Elemert, waarin de chauf feurs koffie kunnen drinken. De loka- tie die vervoersmaatschappij voorstelde gaat echter ten koste van parkeerplaatsen, zodat het college van b en w nu in overleg met de NZH zoekt naar een alternatieve plek aan de Elemert. Verkiezingen. Stembiljetten voor de verkiezingen die volgend jaar op het programma staan, worden traditio neel met potlood ingevuld. Electro- nisch stemmen (kosten apparatuur 7150.000) vindt het college te duur, bovendien willen b en w dat elk dorp een eigen stembureau houdt. De ge meenteraadsverkiezingen worden 2 maart 1994 gehouden, de tweede kamer volgt op 3 mei. Sinds de jaarvergadering van afgelo pen maandag is de Overkoepeling van Texelse Vrouwenorganisaties zonder voorzitter. Marjan Vonk, die deze functie zes jaar bekleedde, had haar termijn volgemaakt en trad af. De lezing van TC-hoofdredacteur Frans Hopman na afloop van het huishoudelijk gedeelte leidde tot een levendige discussie. De vrouwen drongen aan op méér aandacht in de krant voor hun activiteiten. Tijdens de vergadering deden zich meer wisselingen voor. Ook vice- voorzitter Margriet Tromp maakte plaats voor een ander. Naast de twee genoemde dames maken ook Nellie van Vliet, Alie Boon en mevr. S. van der Berg geen deel meer uit van het overkoepelingsbestuur. Nieuwe bestuursleden meldden zich aan in de persoon van Renette Bakker en Annie Westbroek. Wil Kikkert en secretares se Janneke Zijlstra werden herkozen. Het dagelijks bestuur bekijkt of intern voor opvolging kan worden gezorgd. Tevens werd besloten de contributie te verdubbelen. In plaats van twee kwartjes, een bedrag dat al jarenlang wordt betaald, moet voortaan een gulden per aangesloten lid worden afgedragen. Totaal zijn circa 900 vrouwen, verdeeld over negen vereni gingen, lid van de overkoepeling. De verhoging van het lidmaatschapsgeld wordt veroorzaakt door de inkrimping van de gemeentelijke subsidiemoge lijkheden. Overwogen wordt hierover nog nader contact op te nemen met de gemeente. Texelse Courant De lezing van Frans Hopman, na de Oosterend. De dorpscommissie van Oosterend krijgt dinsdag 23 maart het college van b en w op be zoek. In een openbare vergadering in de Bijenkorf wisselt het college van ge dachten met dorpscommissie over lo kale zaken. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Vrij veilig. De GGD wil komend sei zoen opnieuw een anti-aidscampagne op Texel houden. Bij de voorlichting sactie worden folders en voorbe hoedsmiddelen uitgedeeld. Hoewel het college van b en w positief heeft gereageerd op de plannen, moet de GGD niet op financiële steun reke nen. De gemeente vindt dat de jaar lijkse bijdrage aan de GGD hierin voldoende voorziet. Den Hoorn. De dorpscommissie van Den Hoorn houdt donderdag 25 maart in De Waldhoorn de jaarverga dering. De agenda vermeldt onder andere bestuursverkiezingen. Gerard Bakker treedt af, Ton van der Gaag heeft zich als opvolger bechikbaar gesteld. De bijeenkomst begint om 20.00 uur, het financiële verslag ligt vanaf 19.30 uur ter inzage. Volkstuinen. Tuindersvereniging „De Knienenberg" uit Oosterend krijgt een definitieve stek. In ruil voor een perceel grond aan de Georgië- weg komt de gemeente in bezit van een terrein aan de Koningsweg. De transactie betekent de tweede ver huizing voor de tuinders in korte tijd. Het terrein bij de Bijenkorf dat ze ge bruikten claimde de gemeente voor woningbouw, daardoor weken ze uit naar een perceel dat werd gehuurd van een boer. Het terrein dat nu is aangekocht sluit hierbij aan en komt in de plaats van het bestaande com plex. pauze, werd aandachtig gevolgd door de ongeveer dertig aanwezige dames. Hopman (31) gaf een uiteenzetting van de organisatie en werkwijze van de Texelse Courant. Er ontspon zich vervolgens een discussie, waaruit bleek dat de krant een onderwerp is waarbij velen zich nauw betrokken voelen. Kritiek was er op de beperkte ruimte die vrouwenverenigingen krij gen voor hun activiteiten. Vooral het ontbreken van een verslagje (achteraf dus) werd als een gemis ervaren. Over de aankondiging vooraf toonde men zich wel redelijk content. Hopman legde uit het „Texelse" aspect een belangrijke randvoorwaar de is om als bericht te kunnen wor den opgenomen. De meeste verenigingsavonden, met gastsprekers over allerlei thema's van vaak alge mene aard, komen daarom niet voor een verslag in aanmerking. Mocht een onderwerp echter zeer opmerke lijk zijn of „nieuws" bevatten, dan kan een verslag en/of foto wèl ge rechtvaardigd zijn. Lijn Overigens wordt deze lijn niet alleen getrokken ten aanzien van de vrou wenverenigingen, maar geldt hij voor alle TC-correspondenten. Sinds 1986 heeft de redactie zich op het totale nieuwsaanbod moeten her bezinnen. Dit heeft geleid tot bondi ger verslaggeving van o.a. raads- en commissievergaderingen, het verdwij nen van de wekelijkse rubriek „Voet balvooruitzichten' selectievere opname van politienieuws (geen af gebroken antennes en gestolen fiet sen meer), het uitsluitend opnemen van aankondigingen in de „Agenda" en het instellen van „Kort Texels". Gelijktijdig is geprobeerd meer varia tie te brengen via nieuwe rubrieken en columns. In De Buureton is Fien Stiggelbout gehuldigd wegens veertigjarig lid maatschap van de Vrouwenbond FNV afdeling Texel. Nooit geweten dat die lastige tante van je moeder werd verscheurd door de stille pijn? Help haar. Nationaal Reumafonds. Den Haag Het team van de Texelse Reede met Sylvia Millecam In de studio. (Foto Bas Hutaman)

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 9