Andere koek dan een meter bier Veel vertraging door te voeren procedures Omleggen Nikadel van start Biertapwedstrijden: Molengat B d< randalarm Nioz oor explosie „Ellen" gaat vissen onder Britse vlag TEXELSE COURANT" Recordprijs voor aandelen Teso Voorwaardelijke straf wegens plegen ontucht Poster neemt afscheid van ABIM-AMRO bank Postbusnummer voor productenstichting Verpleeghuis „Hondenterrein" wordt ontruimd Procedure nodig voor nieuwe school Oudeschild VRIJDAG 26 MAART 1993 VERVOLG VAN PAGINA 1 graag zullen gaan zitten maar het is een leuk gezicht. Die hergroepering was mogelijk na ingrijpend construc tiewerk. De frames van de stoelen zjjn verbonden met bussen die zowel jn de vloer als het daaronder liggende plafond van het autodek zijn vastge maakt. Ook het aanbrengen van de luie" trappen was mogelijk na een vrij ingrijpende wijziging van de constructie van het schip ter plaatse waardoor alleen dit onderdeel al (147 000,-kostte Glazen wanden met daarin gegraveer de figuren geven in de salon het ef- fekt van beslotenheid. Net als op de Schulpengat is de ene helft van de ruimte in andere kleuren uitgevoerd dan de andere. Het buffet heeft een exclusief accent gekregen door een leuk gebogen roestvrij stalen hek werk. Op de dichte wand er tegen over zit een door Pieter de Vries gemaakte enorme foto van de Hors. Dezelfde plaat gebruikte Teso als kerst- en nieuwjaarskaart. Alleen aan het plafond is niets veran derd, wel zullen de daarin aange brachte vergeelde tl-bakken worden vervangen maar het is niet de bedoe ling om met spotjes te gaan werken zoals op de Schulpengat. Door ander schilderwerk, vloerbedekking en an dere verfraaiing hebben ook de gan gen een face lift gekregen. Rigoreus veranderd zijn ook de toiletten. De bewegwijzering aan boord is aange past en verbeterd, in overeenstem ming met voorschriften van scheepvaartinspectie. Vroeger hechtte directeur Theo Hoo- gerheide aan luxe aan boord met zo veel waarde. Hij streefde alleen naar maximale efficiency en veiligheid, maar erkent nu dat ook het oog wat mag hebben, ledereen die naar of van Texel gaat wordt geconfronteerd met de boten en havens. De totaalin druk van Texel wordt er in hoge mate door bepaald. Het is dus promotio neel heel belangrijk dat alles ewr goed uitziet. Met die gedachte in het achterhoofd gaat Teso komend najaar ook wat doen aan stationsgebouw en omge- ring in Den Helder. De eerste schet- ;en zijn al gemaakt. Ie renovatie van de Schulpengat kon irobleemloos worden gefinancierd uit Ie pot van zes miljoen gulden waar- iver Teso beschikt dank zij de ver loop van de twee enkeldekkers. ien explosie waarbij de deur van een droogstoof ontzet raakte, ver- iorzaakte woensdagavond branda- arm op het Nioz. Maar de randweer hoefde niet uit te rukken, want er kwam geen vuur bij te pas. •en droogstoof heeft ongeveer het literlijk van een koelkast en wordt jebruikt om bepaalde zaken in te Irogen. „Woensdag was er iets inge- :et waaruit biologische gassen vrij ;wamen", vertelt brandweerman èn Jiozmedewerker Aad Vaars. „Een 'onk tijdens het aanslaan heeft ver- noedelijk de explosie veroorzaakt." )e deur van de droogstoof, die met ien knevel sluit, vloog eruit en er wam enige rook vrij. Daardoor trad Ie rookmelder in werking en werd de irandweer gealarmeerd. Er was ech- er een medewerker van het instituut n de buurt, die de schade opnam en naatregelen trof. De voormalige TX 14 „Ellen" van Ellen Trap uit Oosterend gaat eind deze week vissen on der Britse vlag. De in Engeland geregistreerde kotter blijft de naam „Ellen" dragen maar heeft het nummer FR 231 gekregen. Sinds de firma de nieuwe TX 14 '■Grietje" in gebruik heeft, ligt de 'n 1973 gebouwde 14 werkloos aan de kade in Oudeschild. Het lukte niet een koper te vinden, waarna besloten werd het schip weer productief te maken onder buitenlandse vlag, zoals met meer Texelse visserschepen is VERVOLG VAN PAGINA 1 Het omleggen van de Nikadel in De Koog gaat maandag beginnen. De gemeente hoopt het werk zo spoe dig mogelijk klaar te hebben, maar vóór de paasdagen lukt dit zeker niet meer. Het was aanvankelijk de bedoeling dat het omleggen begin dit jaar zou starten, maar de te voe ren procedures zorgden voor ver traging. Voor het veranderen van de Nikadel heeft de gemeente een zogenaamd uitwerkingsplan gemaakt. Dat heeft ter inzage gelegen en er is een hoor zitting over gehouden. „We hadden geen bezwaren verwacht, maar die kwamen wel", aldus Jan Frederici, hoofd van afdeling Civiele Techniek. De ingediende bezwaren zijn zoveel mogelijk ingepast in het plan. De pro- De prijs die betaald wordt voor een Teso-aandeel is deze week tot ongekende hoogte gestegen. Blijkens publicaties in het Alge meen Dagblad en De Telegraaf is een aandeeltje van nominaal f5,- nu f740,- waard. Een aandeel van nominaal f25,- doet dus f3700,-. Woensdag steeg de waarde van een f5,- aandeel in een klap met f40,-. Bij Teso kan niemand een zakelijke verklaring geven voor de spectaculaire stijging. Het kan genoegzaam bekend zijn dat Teso-aandelen nogal wat „unie ke" beperkingen kennen. Het di vidend kan nooit hoger zijn dan 6%, elke aandeelhouder heeft in de aandeelhoudersvergadering slechts één stem ongeacht het aantal aandelen dat zij bezit en een aandeelhouder mag niet meer dan voor f2500,- nominaal aan aandelen bezitten. Blijkbaar zin krachten aan het werk die er belang bij hebben dat de aande len zo hoog staan. Hoogerheide „Ik denk dat psychologische fac-~ toren een rol spelen. In de aam delenhandel gaat het niet altijd zo zakelijk en nuchter toe dan over het algemeen wordt ge dacht. Zojuist belde iemand van het Algemeen Dagblad die ook een verklaring van me wilde ho ren, maar die kan ik niet geven Ik begrijp echt met hoe dit kan". Het Teso-bestuur juicht de prijsstijging uiteraard niet toe, want de zorgwekkende vlucht van Teso-aandelen naar niet- Texelse eigenaars wordt er alleen maar door gestimuleerd. Maatre gelen om Teso in Texelse handen te houden zijn in aantocht, zo laat Teso weten. Erg vlot gaat het niet. Het plan was om dit voorjaar een buitengewone aan deelhoudersvergadering te beleg gen waarop de regeling aan de orde zou komen, maar het staat inmiddels wel vast dat die bijeen komst veel later zal worden ge houden. gebeurd. De kotter krijgt een be manning die bestaat uit vijf Ne derlanders (afkomstig van het vasteland) en een Schot, die mede-eigenaar is. Op de werf van Haak in Zaandam is de kot ter aangepast aan de Engelse eisen, wat vooral betrekking had op de brandveiligheidsvoorzienin gen. Momenteel wordt het vaar tuig in Oudeschild gereed gemaakt voor de scholvisserij, die uitsluitend op de Noordzee zal worden uitgeoefend. Hoewel het schip een andere thuishaven heeft gekregen, zal het nog zeer regelmatig in Oudeschild ver schijnen. De foto toont de oude en de nieuwe TX 14 nog broederlijk bij- 66n. (Foto Oifk Kuiter) vincie heeft deze week eindelijk goedkeuring verleend aan de omleg ging. Frederici: „In onze planning hadden we 26 weken ingeraamd voor invulling van het middengebied in De Koog Maar omdat de procedu re zoveel tijd in beslag heeft geno men en de provincie ook nog eens de maximale tijd gebruikte om tot besluitvorming te komen, zijn we zó twee drie maanden achterop." Hij gaat in overleg met de aannemer de planning bijstellen. „We zullen een in haalmanoeuvre moeten proberen en het maximum aan tijdwinst eruit sle pen." Provisorisch Het middengebied wordt eerst bouw rijp gemaakt, waarna de wegen aan de beurt zijn. Het voetgangersgedeel te is het laatste werk. „Er wordt een hotel gebouwd en in mei gaat de nieuwe supermarkt van Gieles open. Wij moeten zorgen dat de ontsluiting geregeld is, zij het misschien proviso risch", aldus Frederici. Er wordt zoveel mogelijk met bestaand materiaal gewerkt. „Er ligt voor een vermogen aan betonklin- kers, dus het is logisch dat we die hergebruiken." Geen bezwaren? Het uitwerkingsplan is een onder deeltje van het nieuwe bestem mingsplan voor De Koog, dat nog één week ter visie ligt. Tegen het bestemmingsplan kunnen dus nog bezwaren worden ingediend, maar niet over het omleggen van de Nika del. De gemeente heeft deze werk wijze gehanteerd om alvast met het aanpassen van de Nikadel te kunnen beginnen. Een 38-jarige Texelse man is afgelo pen vrijdag door de politierechter in Den Helder veroordeeld tot een voor waardelijke celstraf van een half jaar. De Texelaar was vorig jaar aangehou den op verdenking van ontucht met zijn stiefdochter. De komende jaren zal hij een behandeling moeten on dergaan en onder toezicht'staan van de reclassering. Voor zijn straf geldt een proeftijd van drie jaar. De eis van de officier van justitie bedroeg zes maanden gevangenis, waarvan de helft onvoorwaardelijk. Gerbrand Poster (56) legt zijn func tie als directeur van het ABN AMRO kantoor in de Parkstraat per 1 juni neer. Hij maakt gebruik van de ver vroegde uittredingsregeling die bij de fusie van ABN en AMRO tot stand kwam. Poster ziet terug op een dienstver band van 22 jaar, waarvan 12,5 jaar op Texel. De directie van beide Texel se ABN AMRO-kantoren in Den Burg komt nu in handen van W. Blijerveld. Op 28 mei wordt van 19.00 tot 21.00 uur afscheidsreceptie, gehou den in restaurant Catharina-hoeve. De in november opgerichte Stichting Stimulering Texels Product heeft sinds kort een eigen postbusnummer. Ondernemers en producenten kunnen daar hun aanvraag om informatie of ondersteuning heensturen. De stichting wil specifiek Texelse pro ducten stimuleren en helpen nieuwe producten te ontwikkelen. Dat ge beurt door middel van onderzoek en geldverstrekking. Stichting Stimulering Texels Product Postbus 406 1797 ZG Den Hoorn omvangrijke, streng aan normen ge bonden project in een half jaar uit te voeren „Dankzij de uitstekende voor bereidingen konden we zó beginnen En tijdens de bouw verliep het over leg met het Verpleeghuis perfect, zo dat telkens spijkers met koppen konden worden geslagen en het werk kon doorgaan", blikt aannemer Kees Duin terug. Omgekeerd kreeg zijn uit voerder Paul Buijsman lof toege zwaaid door vice-voorzitter Tme Kuyper-Roeper namens het Verpleeghuis-bestuur. Tijdens de informele bijeenkomst voor medewerkers aan de bouw, gister middag, noemde zij Buijsman spe ciaal: „Door de goede contacten met hem is de bouw fantastisch verlo pen." Samenwerking Gistermiddag waren louter positieve geluiden te horen. Van alle zijden werd benadrukt dat de samenwer king uitstekend was verlopen. Vanuit het Verpleeghuis onderhielden een bouw- en inrichtingscommissie en projectleider Klaassen de contacten met bouwer en architect. Bewust is gekozen voor lichte tinten. „Oud-rose en andere warme kleuren doorbreken de steriliteit, die in verpleeg- en zie kenhuizen vaak overheerst. De men sen wonen hier. Door het gebruik van warme kleuren voelen ze zich eerder thuis. Ook de keuken geeft een huis houdelijke indruk", zegt architect Ho- ningh. Vanzelfsprekend is wel gekozen voor onderhoud-vriendelijke stoffen en materialen. Ook het met enkele weken over schrijden van de opleveringsdatum was geen punt van kritiek. Van Verpleeghuis-zijde had men zich ge richt op 1 april, zodat de oplevering (niet kaal, maar bijna compleet afge- werktl als ruim op tijd werd ervaren. Aannemer Duin noemt als reden van de vertraging het slechte weer in no- Bewonderende blikken voor het speciale ligbad, op en neer kan worden bewogen vember en december. De laatste maanden konden echter weer enkele weken op het schema worden ingelo pen, zodat de uiteindelijke achter stand best meeviel. Ligbad De nieuwe vleugel bestaat niet alleen uit slaap-/woonkamers. Naast een keuken, een zusterspost en verschil lende zalen vallen twee comfortabele douche-/toiletruimten op. Eén toilet is veel groter dan volgens de wettelijke normen hoeft. Groot voordeel hiervan is dat het personeel er met hef- toestellen in terecht kan. Verder is een peperduur ligbad 716.000,-) te bewonderen, dat automatisch in hoogte verstelbaar is. De éénpersoonskamers hebben nor male afmetingen, maar de tweeper soonskamers zijn dertig centimeter breder dan de norm. Dit lijkt niet veel, maar geeft zóveel extra ruimte dat een bed kan passeren zonder dat het andere van zijn plaats hoeft. De bewoners kunnen hun afdeling niet verlaten; wél kunnen zij rondwande len van da nieuwe royale tweepersoonskamers, die betrokken rullen worden door demente be- jaarden. /Foto Frans HopmanI Rookslierten drijven door de zaal. Het geroezemoes van vele stemmen komt je bij de deur tegemoet. De verzamel de horeca van Texel is bijeen in De Lindeboom voor de jaarlijkse biertap- wedstrijden. De strijd wordt serieus genomen. Ernstige heren in donkere pakken staan streng te kijken naar een deel nemer, die nog net met met de tong uit de mond een biertje staat te tap pen. Glas spoelen, leeg laten druipen, nog maar eens spoelen, weer drui pen....dat is andere koek dan een me ter bier op zaterdagavond. Met een snelle ruk wordt de tap Het gemeentebestuur zal Staatsbos beheer binnenkort laten weten dat binnen enkele maanden een eind moet komen aan het gebruik van het zg. Priesveld bij „Rien Sans Peine" in de Dennen als trainingsterrein voor honden. opengetrokken. Het glas er schuin onder. Bier spuit in het glas. Even lijkt het of schuim overheerst, maar dan verschijnt een gelukkige glimlach op het gelaat van de kandidaat: de witte manchet trekt mooi op tot twee vingers dikte, zoals het hoort. Een blad met vier getapte biertjes en twee geopende, maar nog niet uitge schonken flesjes, wordt naar een ta fel met andere streng kijkende brouwerijheren gebracht. Uitserveren, heet dat. Het leegschenken van de twee flessen is het spannendst. Behalve de enkelingen is er ook een wedstrijd voor paren. Het serverende deel daarvan kijkt gespannen toe hoe de tapper zijn werk doet. Een luid „oei" gaat door de zaal als bij één van de deelnemers het bier onstuimig wild in het glas davert. Een beetje bijtappen blijkt als lapmiddel onvol doende. Schouders worden opge- Concenuatie bij Liza van der Burg. die in de finale derde werd bij de enkelingen, i Foto fess, de Graetf) Dat is het logische gevolg van recen te uitspraak van de Raad van State die na klachten van de Werkgroep Landschapszorg tot de conclusie kwam dat het „structurele" gebruik als hondentraimngsterrein strijdig is met de bestemming van het Priesveld als dagrecreatieterrein. De Honden club Texel moet dus zijn biezen pak ken en de illegaal op het terrein geplaatste objecten, zoals vier licht masten, zes verstekken, twee spring- schuttingen, een dakhelling en demontabele behendigheidsspelen verwijderen. De 35 leden tellende club hoopt in overleg met de ge meente een ander terrein te kunnen vinden. dat voor een deel los van de vloer is. zodat het IFoto Frans Hopmanl Ien over de gang, zodat ze telkens weer bij hun eigen kamer langsko men. Door de aanbouw is een geslo ten middentuin ontstaan, waar de bewoners bij mooi weer een luchtje kunnen scheppen. De gezamenlijke bouwers stelden het Verpleeghuis gisteren als cadeau een fraai prieeltje in het vooruitzicht. Gesloten Van de 25 bedden in de psycho geriatrische afdeling zullen er zestien worden bezet door huidige Verpleeghuis-bewoners. Voor de ne gen nieuwe bedden komen demente Texelaars in aanmerking voor wie nu geen plaats vrij is, maar die wel al overdag worden geholpen. Ook wordt gedacht aan mensen die nu in de Texelse verzorgingshuizen verblijven. Directeur mevr. C.M. van Orden van het Helderse verpleeghuis De Koogh, die de directie op Texel waarneemt, vertelde desgevraagd dat binnenkort een advertentie wordt geplaatst voor een lokatiemanager op Texel. Bedoe ling is dat deze de dagelijkse leiding van het Verpleeghuis en het gelieerde verzorgingshuis Gollards in handen zal nemen. Hij of zij zal meedraaien in het managementsteam, maar on der verantwoordelijkheid van de di recteur. Uitvoerenden Buurtbewoners, perso neel, familie en andere genodigden hadden gisteravond de gelegenheid de nieuwe vleugel te bezichtigen. Het ligt niet in de bedoeling dit nog door een open huis voor overige be langstellenden te laten volgen. De bouw is naar een ontwerp van architec tenbureau Alkema en Honingh uitgevoerd door Duin Bouwbedrijf (hoofdaannemer, alge hele coördinatie), firma Veltkamp (waterlei ding, sanitair, riolering), IBS (electrische installatie, zusteroproep, brandmelding, blik sembeveiliging). De Vries Alkmaar (centrale verwarming, luchtbehandeling), Westerlaken (tuinaanleg, bestrating). Verenigde Schilders (schilder- en behangwerk), Piet Kooger (tegel werk), Moerbeek Interieurverzorging (vloerbe dekking en gordijnen), Rab (keukens, bouwmaterialen) en Krachtwerktuigen Amers foort (adviseurs technische installaties) haald; jammer, we liggen eruit. De drie besten uit beide rubrieken ko men in de finale. Het publiek leeft in tens mee, geheel in de stemming door alle biertjes die na het tappen toch ergens moeten blijven. De win naars gaan op naar het nationale kampioenschap, maar dat duurt nog even. Gelukkig komt er nog een druk seizoen aan om te oefenen. Kwali teitsverbetering op Texel? De uitslag: Enkelingen: 7 Nico Evers, 2. Co Vermuê. Paren: 7. Piet Evers en José Vermuë. 2 Frans Pieterse en Piet de Graaf. De nieuw te bouwen school De Bruinvis in Oudeschild past niet in het bestemmingsplan, omdat het ge bouw buiten het daarvoor aangewe zen bouwblok komt. Hoewel de financiering van de nieuwbouw nog niet rond is, zullen b en w de raad voorstellen een voorbereidingsbesluit te nemen. Daardoor kan een artikel 19 procedure worden gestart waar door de bouw planologisch mogelijk wordt gemaakt.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5