JO 25 jaar: minder wild, naar nog wel ondernemend Met gebundelde krachten dementie eerder te lijf Mede-oprichter Harry Wuis erelid IMieuw project Texelse ouderenzorg: Bedrijvig^/ Mensen Bedrijvi &ieid TEXELSE JJ COURANT ernieuwd Rab showt liet nieuwe koken" PIO Nieuwe boetiek Zebra: kleding in Roxy-sfeer EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF IIJDAG 2 APRIL 1993 nder invloed van de vernieuwende jaren zestig richtte aan het nd van dat decennium een groep jonge Texelse ondernemers een eigen club op. Ter onderscheiding van de bestaande stand- rganisaties, waarin een oudere generatie de dienst uitmaakte, lemden zij zich de Jonge Ondernemers. Met wilde plannen tim- erden ze de eerste jaren van hun bestaan aan de weg. Inmid- js bestaat de club 25 jaar, ligt de gemiddelde leeftijd eerder nd 40 dan 30 en treedt de „JO" nog maar zelden op de voor- Dnd. Volgens de betrokkenen leidt de club echter allerminst een zapig bestaan. een zakelijk doel diende: ,,Het was ook de opzet elkaar de bal toe te spelen." Politiek De drang om allerlei ideeën gestalte te geven, overheerste tijdens de be ginjaren. Wuis: „We wilden onze plannen graag verwezenlijken en besloten daarom om politiek geënga geerd bezig te zijn. Diverse leden slo ten zich aan bij een politieke partij en deden een gooi naar het raadslid maatschap." De JO bleek een prima voedingsbo dem voor ondernemers met politieke ambities. Zuidema, Nauta en Van der Kooi schopten het zelfs tot wethou der. De JO was zo nadrukkelijk aan wezig, dat het voltallige college van b en w een- of tweemaal per jaar de vergaderingen bezocht. Binnen de JO ontwikkelden de clu bleden in commissies allerlei plannen. Vele gedachtenkronkels bleken niet uitvoerbaar, maar dat gaf niks, aldus Wuis: „Je stak er in elk geval veel van op. Om plannen te onderbouwen kwam je in contact met instanties waar je anders niet mee te maken kreeg en je leerde om samen proble men aan te pakken. Door de plannen ontstond een bloedband, waardoor de een de ander motiveerde. In die lerdagavond vierde de JO het zil- ■en jubileum met een gezellige md in -een beetje symbolisch- dis- Iheek De Toekomst. Feestelijk jdelpunt was Harry Wuis, de eni- oprichter die nog steeds lid van club is. Tot zijn verrassing werd lis benoemd tot erelid en was irmee de eerste die deze eer te rt viel. Met Wuis en de huidige irzitter Ton Gieles blikken we te- op een kwart eeuw JO. jonge ondernemers van toen had een duwtje in de rug nodig voor- zi| de JO in maart 1968 ichtten. Initiator was de in 1980 Brieden Jacob van Lare, een oud- I ountant die zich in De Koog had I estigd om van zijn laatste levens- I n te genieten. Van Lare maakte op Texel onder meer verdienste- jals adviseur op zakelijk gebied. Zo im hij in contact met Harry Wuis, jp van der Meer en Jan Zuidewind itimuleerde hen een eigen organi se te beginnen. De oprichtingsvergadering in hotel Opduin was een succes. Het drietal had een stuk of vijftien generatiege noten benaderd en Van Lare trok hen met een lezing over de streep. De avond kreeg meteen een vervolg met nieuwe bijeenkomsten. Eerste voorzit ter was Jan Zuidewind. Leden uit die beginjaren ontwikkelden zich mede dankzij de geanimeerde discussies en plannenmakerij in de Jonge Onderne mers tot vooraanstaande Texelaars: Bob Bakker, Ben Rab, Jook Nauta, Wim Grisnigt, Peter Bakker, Jan Koorn en Gerard van der Kooi, om er maar eens enkelen te noemen. De meesten zijn nu geen lid meer, omdat de statuten een maximum leeftijd van 50 jaar voorschrijven. Om lid te worden moet de betreffende persoon jonger dan 40 zijn. Per branche mag niet meer dan één ondernemer lid zijn. „Hoofddoel was het uitwisselen van ervaringen, zodat je eens over de grenzen van je eigen branche heen kon kijken", vertelt Harry Wuis. Hij geeft aan dat de samenwerking ook Voorzitter Ton Gieles lllnksl en erelid Harry Wuis beschouwen de Jonge Ondernemers als een kvyeekvi/ver voor toekomstige bestuurders (f0„ f„„, tijd stonden we zowat maandelijks in de krant." Krimplan Een geslaagd voorbeeld noemt hij de strandreiniging, een actie waarbij alle Texelse scholen werden betrokken. Minder fraai was dat de vrachten af val met de Meierblis werden verbrand en de Koger strandexploitanten nog weken klaagden over de overlast die dat had veroorzaakt.... Nog altijd merkbaar is een resultaat van de commissie die zich met het onderwerp recreatie bezighield. „In België en Nederland hebben we toen recreatieparken bekeken en kwamen tot de conclusie dat een Sporthuis Centrum-achtige aanpak op Texel mogelijk moest zijn. Het Krimgebied leek ons daar bij uitstek geschikt voor. De Newomij wilde echter alleen huisjes bouwen, zonder centrale voorzieningen. De JO heeft toen de procedure vier jaar weten op te hou den, waardoor de Newomij afhaakte en het huidige Krimplan gerealiseerd kon worden." Zalmforellen Een te wild plan was de kweek van zalmforellen in zwembad Molenkoog en ook de aanschaf van een moeder- computer, waarop alle JO-leden kon den aansluiten, haalde het niet. „Gelukkig maar", blikt Wuis terug op het laatste, „want het ding moest een ton kosten. Dat was begin jaren zeventig en door alle ontwikkelingen op computer-gebied zou het al snel weer achterhaald zijn geweest." Studiereizen Anno 1993 zijn de JO-activiteiten meer naar binnen gericht. Naast de maandelijkse bijeenkomsten met een spreker van buitenaf of verzorgd door een der leden, staat o.m. een interes sante studiereis op het programma. De JO bezocht al eens de fabrieken van Fokker, Philips, Hoogovens en Volvo. „En je ziet wat er sindsdien mee gebeurd is....", grapt voorzitter Ton Gieles. Af en toe komt de JO nog in het nieuws. Afgelopen jaar ontketende de club een actie tegen de hoge bouwleges die op Texel in rekening worden gebracht. Ook nam de JO het initiatief tot het nu veelgebruikte Texel-logo (ovaal met meeuwtje). Alleen mannen Het ledental heeft de recordhoogte van 30 bereikt. Onder hen geen vrouwen. Gieles: „Ach, in het verle den wilde de groep dat niet. De tij den zijn veranderd en ik denk dat er nu waarschijnlijk geen bezwaar tegen zal zijn. Maar ik verwacht niet dat vrouwen tot onze club toetreden, omdat zij zich bij de TOV (Texelse Ondernemende Vrouwen) kunnen aansluiten. We moeten ze wel vragen ja, dat is zo." De gemiddelde leeftijd ligt hoger dan je bij de naam Jonge Ondernemers mag verwachten. Dat komt voorna melijk omdat de kern van de groep jaren met elkaar is meegegroeid, en er pas sinds kort weer behoefte is aan vers bloed. Drie nieuwe leden van in de twintig vertegenwoordigen inmiddels de aanstormende generatie Texelse ondernemers. De oudere JO'ers proberen hun ervaring en ken nis op de jongeren over te dragen. Kweekvijver Gieles, (zelf 47) en Wuis (die over twee jaar Abraham ziet), vinden dat de JO wat dat betreft een belangrijke functie heeft. „Veel JO-leden zijn maatschappelijk flink actief en zitten in diverse besturen. Los van de ande re organisaties waar ondernemers zich tegenwoordig bij kunnen aanslui ten, is de JO bij uitstek een club waarin de leden bestuurskwaliteiten kunnen ontwikkelen. Contacten met de oudere leden vergemakkelijken dit proces. Je kunt de JO van nu be schouwen als een kweekvijver voor nieuwe bestuurders. bouwmaterialen in Oudeschild ft de laatste fase van een grote irne verbouwing achter de rug. ider er veel ruchtbaarheid aan te iben gegeven zijn receptie, kanto en showroom voor grove bouw- terialen recentelijk verbouwd, jtste fase was de totale aanpas- van de showroom voor afbouw lerialen, ofwel voor keukens, veel (kens. showroom aan de Heems- rkstraat bestaat al bijna 20 jaar. tegemoet te blijven komen aan wensen van de klant was een ver- iwing noodzakelijk. Binnen de hui- woontrend hebben ook keukens vlucht genomen - nooit waren er ïel combinaties, decoraties en imeken als nu. In de showroom vijftien zeer uiteenlopende keu geplaatst. Door onderdelen van rse merken te combineren reali- t Rab een zo groot mogelijk aan- Een standaard keuken bestaat ia met meer. trend signaleert Jan Jacob Rab Igebruik van natuurstenen aan- jtbladen zoals graniet, alswel de- Itieve afwerkingen in het jlwerk. Het simpele witte tegeltje pt steeds meer verdrongen door leurde of gemarmerde tegels pbij passende afwerkingen horen, pnt-en-klaar geplaatste keukens .betegeld door Fokko Mulder die I veel vakmanschap en creativiteit leen prachtige afwerking heeft prgd. ■technisch zijn er trends, in tal jkeukens is tegenwoordig geen [meer te zien. Sterk in opkomst Inergiezuimge keramische kook- halogeen als warmtebron (le- Initte door zeer intens licht) of ■wonderbaarlijke inductie koken, Twee maal zo snel is als gas, een Jenergieverbruik heeft en waarbij fs ^et koken de plaat koud blijft, ■tie koken is vooralsnog een ■are kwestie maar voor grootver- ps, horecakeukens, wellicht een Tst. Sneller en doeltreffender hulp bieden aan oudere Texelaars die aan demen tie (beginnen te) lijden. Dèt is het doel van een nieuw project, opgezet door de gezamenlijke instanties die op Texel in de ouderen- en gezond heidszorg actief zijn. Project coördinatrice Liesbeth Rijk uit Den Burg heeft vanaf startdatum 1 mei anderhalf jaar de tijd om de samen werking tussen alle hulpverleners goed op poten te zetten. Gemeente, provincie en verzekeraar Univé dra gen met elk T24.000.- zorg voor de financiering. Mogelijk wekt het plan de indruk dat het op het eiland droevig is gesteld met de samenwerking. Henk Snijders, projectleider van de Stichting Welzijn voor Ouderen Texel (SWOT), vindt niet dat er langs elkaar heen wordt gewerkt. „Op zich gaat het niet slecht, maar het kan beter. De onder linge afstemming is nog niet opti maal, waardoor het vaak te lang duurt voordat de hulpverlening op gang komt." Betere voorlichting en vergroting van kennis bij betrokkenen en hulpverleners moet in de nabije toekomst voorkomen dat mensen te lang doormodderen, zoals nu wel ge beurt. In de showroom is tevens een plek voor de 50 soorten parket en lamett vloeren. En voor de wat grovere bouwmaterialen zoals tuintegels is er in de etalage een rotsachtige tuin ge bouwd waarvoor Nick Welboren een wandschildering van een engelse siertuin heeft gemaakt. Morgen van tien tot vijf uur is de opening waarbij tijdens een hapje en een drankje kok Willem Roeper aanwezig zal zijn om „het nieuwe koken" te demonstreren. Marija Westerlaken in de „Vroegtijdige signalering" -zoals dat in vakjargon heet- leidt tot eerdere inschakeling van huisarts en gezins zorg. Opzet is dat zij een compleet zorgplan opstellen, waarin aan alles wordt gedacht: medicamenten, ver pleegkundige hulp, gezinshulp, maaltijd-voorziening (Tafeltje Dekje), coördinatie door één familielid of buurman/vrouw, eventuele dagbehan deling in het verpleeghuis, enzovoort. Geestelijke en lichamelijke aftakeling kan op deze wijze worden vertraagd en door de goede begeleiding zal de dementerende oudere minder achter docht en angst vertonen. Betrokken instanties, zoals Riagg, de Texelse verzorgingshuizen, de SWOT, het Kruiswerk en de gezinszorg zullen nog een samenwerkingsovereenkomst tekenen. Gezamenlijk nemen zij dan Liesbeth Rijk in dienst voor een aan tal uren per week. Het dementie-project is het eerste tastbare resultaat van het Project In novatie Ouderenzorg (PIO), waaraan op Texei twee jaar lang is gesleuteld. PIO streeft naar een bundeling van krachten van alle bij de ouderenzorg betrokken instanties. Betere hulpver lening heeft voor de bejaarden het voordeel dat zij langer thuis kunnen blijven wonen. En voor de overheid en verzekeraars betekent dit een be langrijke besparing. Zo snijdt het mes dus aan twee kanten. Zowel het dementie-project als de af ronding van het PlO-project werd ge presenteerd tijdens een bijeenkomst in verzorgingshuis Sint Jan in Den Burg, afgelopen vrijdag. De PIO- werkgroep heeft besloten het geza menlijk overleg voort te zetten. „PIO stoomt stap voor stap door. Een pri ma zaak", oordeelde wethouder Tine Krijnen-Baijs. Volbracht Namens de werkgroep concludeerde Sint Jan-directeur Hans Bakker dat het doel van PIO Texel is bereikt. „Onze taak was te zorgen dat zorg behoefte en -aanbod worden geïn ventariseerd en aan de hand daarvan vernieuwende voorstellen worden ge daan. Deze taak hebben we naar be horen volbracht." De werkgroep maakte een keuze tus sen de mogelijke projecten. Ge schrapt werd onder meer het vaak genoemde „zorgloket" en van inten sieve thuiszorg werd wegens de kosten afgezien. Naast het project dementie is ook een project wonen van de grond gekomen: daarbij zal de SWOT de woningbehoefte voor oude ren over vijftien jaar onderzoeken. Kloof? Leden van de ANBO (Algemene Ne derlandse Bond van Ouderen, afde ling Texel) hadden de afgelopen twee jaar kritiek op PIO. „Jullie kletsen wel, maar wat levert het op?", kreeg de werkgroep te horen. ANBO- voorzitter Wil de Vries memoreerde dit vrijdag. „Ik heb de leden uitgelegd dat er sprake was van een proces, dat langzaam moest rijpen tot een goede PlO-huiswijn. Of hopelijk nog beter." Mevrouw De Vries toonde zich blij met de projecten die nu starten, maar heeft nog een wens in petto: een project thuiszorg. „De verande ringen gaan snel. Veel ouderen ma ken zich zorgen of professionele hulp in de toekomst nog wel betaalbaar zal blijven. Moet men dan weer te rugvallen op de kinderen' Ontstaat er een kloof tussen kapitaalkrachtige ouderen en degenen die het niet kun nen betalen? We moeten zorgen dat er geen categorie ontstaat die tussen wal en schip valt." Je kunt je afvragen wat een onder nemer bezielt om in de Weverstraat een kledingzaak te beginnen. Hans Strick en Julia Schürmann hebben hun croissanterie omgebouwd en zijn overgestapt op kleding. De croissanterie „Hans en Julia" heeft vijf jaar bestaan. Hans Strick: „Die eterij hebben we vijf seizoenen gedaan. Met name jongeren kwamen bij ons, daarvoor hadden we speciaal plate-service. Door de terugloop van jongeren op de campings, en met na me het veranderende beleid van de noodcamping, veranderde ons pu bliek. Op een gegeven moment kre gen we ouders met kinderen om een kop koffie. Om dan alleen in de zo mer open te zijn was niet meer haal baar." Julia komt van huis uit uit de kleding en heeft er van nature veel affiniteit mee. De collectie werd ingekocht in het buitenland. Vooral is gelet op kwaliteit en het onderscheidend aspect - (merk) kleding die hier nog niet werd verkocht. Aan een markt onderzoek is niet gedaan, maar „wat we hebben ingekocht loopt in Duits land goed", zegt Hans die vertrou wen heeft in de Duitse badgast en de tendens om kleding in de vakantie aan te schaffen. Zelf verbouwd De verbouwing heeft een aantal maanden geduurd en is, met behulp van vrienden, zelf gedaan. Bij de aan kleding en inrichting is op een zeer inventieve en creatieve manier met minder voor de hand liggende mate rialen omgegaan. „We begonnen met houten balken en een houten vloer zonder dat we tot in detail wisten hoe het eruit zou gaan zien. Veel ma terialen zijn tweedehands of komen uit de bouw." Een aantal aanpassingen is verras send zoals een muur van golfplaat, kledingrekken van zware stalen biel zen en een zelfgemaakte tafel van gepolijst zink. De toevoeging van weelderige gouden spiegellijsten en king-size make-up spiegels (met lampjes), plus het gebruik van na tuursteen, zonnesymbolen en zebra print maken de kleding bijna ondergeschikt aan het decor. Het tweetal probeert door inrichting en collectie oe Roxy-sfeer (naar de bekende Amsterdamse discotheek) te benaderen. Bij de aankleding en ver bouwing zijn Jurgen en Sjak zowel creatief als praktisch aanwezig ge weest. Marija Westerlaken Voor Bob van den Berg (59) uit Den Burg, bijna 35 jaar lang werk zaam als monteur bij Gebroeders Schoorl BV in Den Burg, vormde een afscheidsreceptie in restaurant 't Pak- huus donderdag het eind van zijn carrière. „Ik was altijd een soort eigen baasje. Zolang de reparaties maar op tijd klaar waren", grapt Van den Berg, die begonnen als trekker monteur meegroeide in het bedrijf. De laatste twintig jaar herstelde de electromonteur uitsluitend huishoude lijke apparatuur (witgoed) zoals wasmachines, stofzuigers en magne trons. Van den Berg wordt opgevolgd door Rinus de Beurs (foto onder). De 36-jarige Helderse monteur deed in een electrabedrijf veertien jaar erva ring op en was tot de reorganisatie van Hoogovens werkzaam bij het staalconcern in IJmuiden. nieuwe showroom IFoto March Hoijnon) Het interieur van Zebra spreekt boekdelen. IFoto March Heijnertl Aan het Culinair Instituut Neder land in Groningen behaalde Antje Nolzen (37) uit Den Burg voor het di ploma kok. Zij volgde hiertoe een dagopleiding van tien weken. Antje werkt bij strandrestaurant Vliezicht (paal 33). Na twee periodes in de dorpscom missie van Den Hoorn heeft Gerard Bakker zijn bestuursfunctie beëindigd. De laatste vier jaar vervulde Bakker zeer punctueel de taak van secreta ris. Wegens drukke werkzaamheden elders zette hij er vorige week een punt achter. Binnen het bestuur wordt hij opgevolgd door Ton van der Gaag die vol enthousiasme aan zijn taak is begonnen.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 11