m College Texel wil nieuw overleg over platforms Weekend Posthuys opent seizoen met ingetogen expositie Vierde booreiland doorn in oog gemeente VOOR HET I oud Papier Agenda S t«iÉP Recensie ■TEXELSE^? COURANT' van 3 en 4 april 1993 Kerkdiensten zondag 4 april Paasmarkt in De Lindeboom Creativiteit Dakota maakt rondvluchten Vogelexcursie Lachen met Urbaif VRIJDAG 2 APR|[ P (Foto Frans Hopman! Op de rede van Texel staan ondanks eerdere afspraken sinds gisteren vier boorplatforms geparkeerd De Helders wethouder Kip heeft zich de woede van het Texelse college van b en w op de hals gehaald door toestemming te ge ven voor het afmeren van een vierde booreiland op de rede van Texel. Den Helder schendt daarmee de afspraak dat hooguit drie platforms worden toegestaan. Kip zegt via wethouder Krijnen (welzijn) overleg te hebben gevoerd met b en w. Ambtsgenoot Barendregt (ruimtelijke ordening): „Ik vind zijn handelwijze uiter mate zwak. Het economische belang wat hij denkt te dienen schaadt hij eerder." Barendregt toont zich teleurgesteld in de Helderse werkwijze. „We zien na tuurlijk wel dat de off shore-industrie economisch van groot belang is voor Den Helderdoor de ontmanteling van de marine. We hebben daarom ge zegd: laten we tot een goeie regeling komen, want de provincie wenste he lemaal geen platforms meer in de Waddenzee." Het provinciaal bestuur schaarde zich niettemin achter het herenakkoord tussen beide gemeen ten, waarin werd overeengekomen dat drie platforms het maximum is. In de Planologische Kern Beslissing (PKB) van minister Alders (milieu), die overigens nog niet door de twee de kamer is aangenomen, is deze be paling overgenomen. Het stuit Barendregt vooral tegen de borst dat uitgerekend wethouder Kip, die nauw betrokken was bij het over leg, nu zonder ruggespraak met Texel toestemming heeft verleend voor het vierde platform. „Als buren moet je zo niet met elkaar omgaan." Wethou der Kip laat via een woordvoerder weten dat dit verwijt niet terecht is. „Het platform ligt er slechts kort, van 3 tot 14 april. Bovendien vertrekken twee van de gestalde eilanden bin nenkort." Hij heeft wethouder Tine Krijnen van de komst van het plat form op de hoogte gebracht, waarop zij volgens Kip toestemming verleen de." Krijnen ontkent dit echter: „Knip belde mij inderdaad op met de mede deling dat er een vierde platform op HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haar, uitzen ding via Radio Texel. De Waal: 9.30 u. ds. H K. Fibbe, doop- dienst. De Koog: 9.30 u. dhr. B. Guiljam. Den Hoorn: 11.00 u dhr B. Guiljam, dienst in RK kerk Oosterend: 9.30 u. dhr. M Kuiper Oudeschild: 11.00 u. ds. H. K. Fibbe m.m.v The Singers of the Lord; geloofs belijdenis. De Cocksdorp: 11.00 u. dhr. M. Kuiper (Palmpasenviering samen met R.K.) GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. drs. F. J. Daane; 19.00 u. dhr. A. M Guiljam; uitzending via de Lichtboei. Oosterend: 10.00 u. drs. J. J. N. Wil mink;^ 30 u. drs. J. J. N. Wilmink GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 uur dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 u. dienst, 16.15 u. ds. P. F. Lameris uit Den Helder. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur ds. L. Knipscheer; Viering Palmpasen met zondagsschool Uitzen ding via De Lichtboei. BAPTISTENGEMEENTE 10 00 u. ds. J. J. Visser; 19 00 u. „Sing in", zangavond m.m.v. eigen combo en tieners. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za 19.30 u. herenkoor; uit zending via De Lichtboei, zo. 10.45 u. dameskoor, kmderneven- dienst, crèche. De Koog: zo. 9.30 u., woord-commu niedienst. Oosterend: zo. 9.30 u., woord-commu niedienst. De Cocksdorp: 11.00 u. Palmpasenvie ring in de Ned. Herv. kerk. Sint Jan: zo. 9.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. Openbare Lezing: 10.30 u „Met Jeho vah's verenigde organisatie dienst ver richten' Wachttorenstudie: 11 20 u. „Het huwe lijk zij eerbaar onder allen" di. 6 april: 20.00 u. gedachtenisviering: Avondmaal des Heren Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zat. 08.00 t/m ma. 08.00 uur: Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. 12039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9 30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00-16.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur op zaterdag en zon dag om 18.00 uur precies, Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Gezinsverzorging: Spreekuur na het weekend maandag 08 00-10.00 uur en 14 00-15.00 uur. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. Kruisvereniging Texel: voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 02230-27166 Bel voor spreekuur, jeugdgezondheidszorg en ver pleegkundige thuiszorg: 13241. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tand heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069 Tandtechniek R. van Oosten (particulie re. praktijk), tel. 16441 •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. weg was naar Texel en vroeg wat ik daarvan vond. Nou persoonlijk heb ik daar geen moeite mee. Maar ik zei ook dat de rest van het college daar anders over denkt." Barendregt: „Deze zaak ligt gevoelig in het waddengebied en wordt door milieubewegingen en hogere overhe den met argusogen gevolgd. Dat kan Den Helder nog wel opbreken." De wethouder doelt op de status van de Waddenzee, die volgens de PKB voor al het natuurbelang moet behartigen. Toch wordt er nog door defensie ge oefend en straks wordt wellicht ook naar gas geboord. „Dat komt in de ogen van de burger vreemd over", al dus een woordvoerder van de ge meente. Oliemaatschappijen Barendregt. „De afspraken zijn er niet voor niets. Want voor je het weet zetten de oliemaatschappijen hun af gedankte booreilanden permanent in de Waddenzee." Gistermorgen zei hij deze kwestie met het gemeente bestuur van Den Helder te zullen bespreken. Ongeveer gelijktijdig meer de Glomar Adriatic 3 af op de rede... In de grote hal van hotel De Linde boom wordt woensdag 7 april van 10.00 tot 16.00 uur een paasmarkt gehouden. Er zijn diverse demonstra ties, zoals het verwerken van paarde- hoefnagels tot siervoorwerpen, kantklossen, patchwork pergamanie, origamie, wol spinnen en knopen enz. Zangvond Baptisten leder die graag religieuze liederen zingt is zondagavond welkom op de „sing in" van de Baptistengemeente. De organisatie hoopt dat vooral jon geren de zangavond bezoeken. De bijeenkomst in het kerkgebouw Eben Haezer aan de Julianastraat begint om 19.00 uur. De zang wordt on dersteund door een eigen combo en tieners. Komende week is er gelegenheid om in Atelier De Witte Engel, War moesstraat 50 in Den Burg, een avond creatief bezig te zijn. Op maandagavond 5 april worden een „bijtliefje" gemaakt. Dit eenvoudig te maken popje is leuk als kraam- of boxpresentje. Het hangt aan een beu- kenhoutenring en is in één avond te maken. De avond is ook geschikt voor kinderen vanaf 12 )aar. Prijs ƒ16,- inclusief materiaal, thee en koffie. De tweede avond, woensdag 7 april kan men kennis maken met het wer ken met Asian. Dit sterke kleeffolie wordt veel gebruikt voor het maken van lampekappen. Op de avond wordt een eenvoudig kapje gemaakt dat als sfeerlichtje voor de paasda gen kan worden gebruikt. Daarnaast wordt een klein doosje gemaakt. Ook deze avond is geschikt voor kinderen vanaf ongeveer 12 jaar. Prijs f 20,- in clusief materiaal en thee of koffie. Beide avonden beginnen om 19.30 uur en duren ongeveer 2 uur. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opge haald in de volgende straten: 6. Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul en Schoorwal. Zaterdag 3 april De Vogelwerkgroep Texel maakt een excursie in Waalenburg. Start om 8.00 uur bij hoeve De Reiger. Om 9.15 uur beginnen de onder linge wedstrijden van Waddenrui- ters en Kleppertjes aan de Ploegelanderweg. Om 14.30 uur finale en prijsuitreiking. Van 10.00 tot 13.00 uur houdt de Vrije School in de Gast huisstraat in Den Burg open huis. Vissersvereniging DETV Texel houdt jaarvergadering in dorps huis De Bijenkorf te Oosterend, aanvang 10.15 uur. De Texelse gymnastiekverenigin gen houden springwedstrijden in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild van 9,00 tot 11.45 en van 13.30 tot 16.20 uur. Van 14.00 tot 18.00 uur houdt Schapenboerderij De Noordkroon aan de Nieuwlanderweg open middag. Toegang vrij voor ieder. Om 15.00 uur wordt in sporthal Ons Genoegen het team Tevoko I heren gehuldigd wegens het be halen van het kampioenschap De toneelgroep van SVC geeft een uitvoering in het Eierland- sche Huis; 20.00 uur. Om 16.00, 19.00 en 21.15 uur draait in Cinema Texel „De Ze vende Hemel" (met o.m. Urba- nus en René Soutendijk). Om 19.30 uur begint in de Bur gemeester de Koning-hal de gro te uitvoering „Waggeltje" van de muziek- en dansschool. Zondag 4 april In diverse dorpen wordt Palmpa sen gevierd. Om 11.00 uur is een Palmpaasviering in de N.H. kerk van De Cocksdorp. De Palmpaa- soptocht aldaar start op 12.15 uur bij het Eierlandsche huis. In De Koog start de Palmpaasop- tocht om 11.00 uur bij de Luberti-school met medewerking van de SOS-band. In Den Burgbegint de Palmpaa- soptocht om 12.30 uur in de Schoonoordsingel, met medewer king van het Kon. Texels fanfare. In De Waal begint de Palmpaa- soptocht om 13.30 uur bij de Redmer IJska-school, met mede werking van het Kon. Texels Fanfare. In Oudeschild start de Palmpaa- soptocht om 14.15 uur bij school De Bruinvis, ook met medewer king van het KTF. In dorpshuis 't Skiltje te Oude schild wordt het sprookje „Fe Teel en de vergeetkorrels" var Aris Bremer opgevoerd door neelgroep Julia. Entree f3,- deren van alle dorpen zijn welkom. Om 14.00 uur wordt in de I gemeester De Koning-hal de j te uitvoering „Waggeltje" van muziek- en dansschool herhai Om 14.00 uur draait in Cinen Texel „Ferngully, het laatste genwoud" en om 16.00, 19.0 en 21.15 uur de gedeeltelijk oj Texel opgenomen film „De ze de hemel" met o.a. Urbanusi René Soutendijk. Maandag 5 april Om 19.00 en 21.15 uur draaili Cinema Texel „De zevende hemel". Vr. 2 Za. 3 Zo. 4 Ma. 5 Di 6 Wo. 7 Do. 8 Vr. 9 ai» Hoogwater Oudescl 03.34 en 16.1 5.34 en 18.1 06.44 en 19.1 08.00 en 20.1 9.10 en 21.0 09.55 en 22 10.50 en 23.0 11.14 en 23.3 Aan het strand is het ongeveer een eerder hoog water. De zon komt 4i op om 7.06 en gaat onder om 20 1 uur. 6 april volle maan; 7 april sprin Bt Polder Waalenburg in de visie van Paul Overhaus. (Foto Tom Haartscn. Ouderkerk afd Amstel) Ondanks het fraaie lenteweer trok de eerste expositie van het tweede seizoen in galerie Het Posthuys zon dagmiddag flink wat geïnteresseer den. De belangstelling gold dit keer twee exposanten die samen bijna 150 werken tentoonstellen. Het zijn Paul Overhaus, die vooral Texelse landschappen laat zien en Nynke Schepers, die beelden en penningen van hoofdzakelijk portretten toont. Overhaus bijna abstracte weergave is vakkundig maar op den duur wei nig verrassend. Schepers ingetogen werk daarentegen nodigt uit tot een tweede bezoek. In zijn wat lange openingstoespraak moest Piet Zoon als gemeentesecre taris van Texel toegeven dat hij aan vankelijk geen enkele passage over kunst in de beleidstukken van de ge meente kon vinden. Gelukkig kon hij de belangstelling van de gemeente voor kunst aantonen door te verwij zen naar o.a. de gemeentelijke advie scommissie voor kunst- en kultuurbeleid, de toepassing van de V/2 -regeling voor reservering van kunst in, op en bij nieuwe bouwwer ken en het uitlenen van gemeentelijk kunstbezit. Sprekend als lid van de provinciale staten van Noord-Holland, pleitte Zoon ervoor dat de politiek zich niet in zou moeten laten met de inhoude lijke kant van kunst. Dat zou uitslui tend moeten gebeuren door kenners en kritici. Het provinciaal bestuur zou naar zijn mening slechts een steun functie in de zin van subsidieverlener moeten vervullen. Oneindige verten Paul Overhaus werkt veel op Texel waar hem vooral de witte zandstran den en het heldere licht aantrekken. Wat het licht betreft is het hem alsof er een gordijn boven het Marsdiep wordt opengetrokken. Overhaus ex poseert een 50-tal schilderijen in olie verf of gouache (een dekkende waterverf) en een drietal kleuren- houtsneden. In zijn tentoongestelde werk probeert hij de immense ruimte van het Texelse landschap weer te geven. Die onontkoombare indruk van diepte zit vooral in de gouaches die op een losse, spontane manier ge schilderd zijn en de beschouwer in sommige gevallen naar oneindige ver ten meezuigt. Veel van hetzelfde In de olieverfschilderijen staat de op bouw van het landschap, de constructie ervan, centraal. Dit levert k oi e: gestileerde landschappen op. Op een objectieve wijze ontleedt hij het Texelse landschap in strakke, egaal geschilderde vormen. Het lijkt op het eerste gezicht abstract maar door de gekozen kleuren blijft het onmisken baar een landschap. In het kleurge bruik is het typerende licht van Texel terug te vinden. Hoewel elk afzonder lijk werk van Overhaus geheid in el kaar steekt en vakmanschap uitstraalt, wordt in het totale werk, de afwisseling en verrassing in tech niek en benaderingswijze node ge mist. Er hangt simpelweg wel wat erg veel van hetzelfde. Essentie Nynke Schepers, een studiegenote van Overhaus aan de Rijksakademie voor beeldende kunsten in Amster dam, vindt de aanleiding tot het ma ken van haar beelden in haar directe omgeving waartoe duidelijk ook haar vier kinderen behoren. Ze legt be paalde gezichtsuidrukkingen en hou dingen die haar treffen, vast in schetsen. Vervolgens probeert ze de essentie ervan vast te leggen in het driedimensionale. Dat doet ze eerst in gips of klei, waarna het model afge goten wordt in brons. Zo frappeerde haar eens de houding van het adolescente lijf van haar zoon die naast haar zat in de auto, een houding die geabstraheerd in brons terug te vinden is op de ten toonstelling. Het is geen realisme dat ze wil uit beelden, maar herinneringen aan een vervlogen moment. Ook in haar pennningen vinden we deze zienswij ze terug. In heel fragiele, soms nau welijks aan het oppervlak komende vormen en lijnen, schetst ze de inti miteiten van mens en dier. Heel fraai is de houten kop van een meisje, nog gemaakt in haar acade mietijd, met een zó in zichzelf ge keerde gezichtsuitdrukking dat het stilte afdwingt. Dat respect wordt nog eens versterkt door de weten schap dat houwen in hout een beeld vorming van te voren vereist. De kunst is alleen maar materiaal weg te halen wat er niet hoort en te weten dat je niets meer toe kunt voegen. Haar werk is zó verstild en ingetogen dat je een tweede bezoek nodig hebt om het volledig op waarde te kunnen schatten. Hendrikus Arendsen De Dakota PH-DDA van de Dy Dakota Association komt eerst paasdag (11 april) met een ge: schap mensen naar Texel. Ter» ze passagiers zich op het eilan vermaken, zal de Dakota enkel rondvluchten boven Texel mak dus wil men de Texelse leden i DDA en eventuele introduceer gelegenheid stellen van het to gebruik te maken. Rondvlucht gepland op 12.00 en 14.00 ui den betalen f75.- en introduce (maximaal twee per lid) f95,-. hebbers kunnen zich aanmeldi 020-6041845. Bellen op maar woensdag of vrijdag tussen 10 en 15.00 uur. Vogelwerkgroep Texel houdt zaj een excursie naar Waal en Bur| wordt gekeken naar allerlei so< eenden en terreingebonden voc^ Giel Witte verzorgt tekst en uitB Deelnemers worden geadvisee*^ kijker mee te nemen. De start* 2 08.30 uur bij hoeve De Reigerfro Jje |tj' In Jui Cinema Texel mag meedoen de landelijke premiere van dil nieuwe Urbanus-film DE ZEV] DE HEMEL En dat is niet niets, want vorig jaar zijn er wat scènes op Texel opgeni en de Vlaamse komiek schij het hier bijzonder naar zijn r| gehad te hebben. Na het enorme succes van TOR en KOKO FLANEL lonk nog in een aantal korte dele de tv te zien geweest) kijk» au vele fans waarschijnlijk reikh jal zend uit naar deze allernieui film. Terwijl de beide vorige rolpri toch wel uit een groot aanli achter elkaar geplakte grapp sketches bestonden, kijken i deze keer naar een heuse ft Urbanus zien we in de rol een man die in doldwaze en| vooral heel onvoorspelbare s| ties belandt. Die situaties si nen zo grappig te zijn dat di komiek veel minder de clovn hoeft te spelen om de lachi zijn hand te krijgen. Het gaat om een man die vankelijk alles tegenzit. Zijn vrouw is er vandoor met ee| der, platzak moet hij her en geld lenen om rond te komf] hij belandt nog al eens in 'depressie'. Zijn knappe bum] vrouw -Renée Soutendijk- is een lichtpuntje... hij probi indruk op haar te maken di zich als haar beschermengel te doen, letterlijk en figuurli Het probleem daarbij echter wanneer je je metterdaad engel moet gedragen, de vl ke genoegens en zelfs een pilsje uit de boze zijn. Mis» raakt u ook wel met Urbani de zevende hemel! (CvH) Vr. t/m ma. 19.00 uur en 2 uur. di./wo. 20.30 uur en za./zo./wo. 16.00 uur. Belle en het Beest heeft zij op Texel weer gehad; er dr nu op zaterdag-, zondag- 0 woensdagmiddag om 14.01 FernGully, het laatste regei Een Nederlands gesproken kenfilm voor de jeugd.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2