Stappeland krijgt drie buitentennisbanen [yro roestig maar voldaan erug van Indische Oceaan leemt Nioz beheer schip over? Wat ik zeggen wou... Wat ik zeggen wou ilmpasen TEXELSE 7 C0URANT 4D«.~Pl-RNMEriBflKKER\J Paaseiland Geen 1 april grap IIJDAG 2 APRIL 1993 DOOR MET HHMTHL «F-GE&CHRfcUEN B' o.fliMAiHo iLinOfrtQ, «F-GESCHRfcUEN Bo. 0.1 "^MWIHO iLmOtntivcn Hrwi-n van lr//~rs Hmlrn vrranf woonVli)kl»«'Hl van <jr rcdaific Open brief aan de gemeenteraad Sedert geruime tijd heb ik in mijn hart een bijzondere plaats ingeruimd voor bevolking en cultuur van Paasei land Paaseiland, zo genoemd omdat het op Eerste Paasdag 1722 was, dat de vanaf Texel uitgevaren Nederlander Jacob Roggeveen er als eerste Euro peaan landde en daarmee de „ont dekker" van Paasch Eylandt werd. Het deed me dan ook genoegen in NRC Handelsblad van 8 juni 1991 te lezen over het voornemen om de re latie tussen Paaseiland en Texel van 1972 -op verzoek van Chili, waartoe Paaseiland hoort tot stand gekomen bij de gelegenheid van de 250e ver jaardag van de ontdekking doch om politieke redenen niet verder üit de verf gekomen- nieuw leven in te bla zen in de vorm van een vriend schapsband. Tot voor enkele jaren werd, naar be kend met name door de Raad van Europese Gemeenten het aangaan van jumelages sterk gepropageerd. Doel van dergelijke jumelages was het leggen van contacten, sportcon- tacten enzovoorts. Wat de Gemeente Texel betreft was echter een buiten gewoon gegeven: bouw een „zuster hand" uit, niet met een gemeente binnen Europa doch met de meest geïsoleerde woonplek die men zTcb kan voorstellen, Paaseiland in het midden van de Stille Oceaan 3700 kilometer ten westen van Chili. Daar stuur je zo maar geen majorettes naar toe en laat je geen voetbalelftal vandaan komen. Evident dat de Gemeente Texel de nadere contacten met Paaseiland met name op cultureel gebied nastreeft. Begrijpelijk ook dat de Gemeente Texel, in een tijdperk dat wat terug tredende overheid vooral in dit geval ruimte aan het particuliere initiatief laat, evenwel zonder daarbij haar ei gen positie uit het oog te verliezen. Onder andere het officiële aspect van de vriendschapsband blijkt uit de contacten die het college van burge meester en wethouders heeft met het Ministerie van Buitenlandse Za ken, de Ambassade van het Konink rijk der Nederlanden in Chili alsmede met de Ambassadeur van Chili in Ne derland de heer Jorge Tapia Valdez. Door correspondentie vanaf augustus 1991 met burgemeester en wethou ders van Texel, de adeling Welzijn als mede de afdeling Algemene Zaken heb ik daarbij de verzekering dat de betreffende initiatiefnemer door de Gemeente Texel wordt ondersteund. Logisch eigenlijk, want je zult maar een vriendschap in de schoot krijgen geworpen met het „vanwege die beelden" beroemste eiland op onze aardbol. Een eiland waarvoor wereld wijde belangstelling bestaat, een ei land dat de gehele wereld fascineert. Het moet het „aku aku" van de Ge meente Texel zijn dat ze de kans krijgt een mondiale vermelding en profilering te benutten. In een Ameri kaans tijdschrift las ik al hierover en zelfs UNESCO (Organisatie van de Verenigde Naties voor Onderwijs en Opvoeding, Wetenschap, Cultuur en Communicatie) die onder meer be houd van het cultuureigene van eilan den nastreeft, koestert als het ware reeds onder een Texels schapenwol len dekbed. En nu? Wat, nu een beeldhouwer van Paaseiland op uitnodiging naar Texel kan komen -waarbij overigens de gastvrijheid, eufemitisch uitgedrukt, niet wordt beklemtoond door Chili zelf de reiskosten te laten betalen- om er een moai (stenen Paaseiland beeld) te maken? Is een beroep op de gemeente voor een bijdrage in de kosten van zo'n achtduizend gulden overvraagd? Houdt voor de Gemeen te Texel de wereld plotseling bij het Marsdiep op? Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. De raadscommissie doet er goed aan op haar schreden terug te keren en alsnog een positief ad vies uit te brengen. Van u, gemeenteraad van Texel, mag ik in elk geval verwachten_dat_u van uit uw eigen verantwoordelijkheid een wijs besluit zult nemen. De voor bereidingen tot de invulling van de vriendschapsband zijn te ver geko men om nu een blokkeringssysteem in werking te stellen. Stelt u zich al leen al de diplomatieke reacties eens voor! Mocht het toch geen moai worden, dan maar een standbeeld voor initia tiefnemer Niek Welboren. Hij heeft het in elk geval verdiend. Gerard J. van Heusden, Prinsenbeek. Retrievers komen samen Baasjes van Golden Retrievers, Labra dors en Flatcoated honden zijn zon dagochtend welkom op het strand bij paal 17. Tussen 11.00 en 12.00 uur kunnen zij ervaringen uitwisselen, terwijl hun trouwe viervoeters samen over het strand rennen. Eerdere bij eenkomsten van Retriever-achtigen waren een succes. Verwacht wordt dat ditmaal dertig tot vijftig honden van 8 weken tot 15 jaar komen uit waaien. lliM-WD van l<-wr» Uml.-n vcfanlvHmnk-lijkl» wl v.in ik- rrdjcl»- Het sport- en evenementencentrum 't Stappeland in De Koog wordt uit gebreid met drie buitentennisbanen en een groot sportveld. Het is de be doeling de nieuwe banen nog voor 1 mei open te stellen voor toeristen en eigen inwoners. De drie tennisbanen worden uitge voerd in gravel. De aanleg is in han den gegeven van Tennisbouw B.V. uit Capelle ad IJssel. Het grote sportveld is geschikt voor voetbal en diverse andere veldsporten. Initiatiefnemer Nico Erwich heeft de benodigde grond, waarop hij reeds een optie had, van de gemeente overgenomen. De aanleg van tennisbanen en sport veld betekent een forse investering. De aanleg is volgens Erwich mogelijk dank zij een „geldinjectie" en na overleg met de bank. De exploitatie van 't Stappeland is tot dusver pro blematisch geweest, mede door de warme en zonnige zomer. De animo om binnen te gaan sporten was daar door niet erg groot. Om de financiële mogelijkheden van 't Stappeland op te vijzelen werd een grootscheepse actie gehouden, waarbij mensen het recht konden verwerven om tegen betaling van f1000,- levenslang voor half geld te tennissen. Die actie is geen succes geworden Volgens Er wich was dat te wijten aan de nega tieve praatjes die over het complex de ronde deden. Veel mensen dach ten daarom dat 't Stappeland wel eens failliet zou kunnen gaan Dan zou er van levenslang tennissen niets terecht komen en de f1000,- zou in het water zijn gegooid. Nu er drie openlucht tennisbanen en een sportveld bijkomen wordt het centrum ook bij warm zomerweer aantrekkelijk, waardoor 't Stappeland heel wat meer klanten zal kunnen ontvangen. Erwich verwacht ook een klantenstroom uit de Beachpark- bungalows die inmiddels in de directe omgeving van de grond zijn gekomen. Het complex omvat straks vier indoor tennisbanen, twee squashbanen, vier badmintonvelden, een zaalvoetbal veld, drie buitentennisbanen en een sportveld, 't Stappeland bereikt daar mee zijn geplande omvang. De actie „Levenslang tennissen voor half geld" gaat intussen gewoon door. P tropische hitte terug in Hollandse motregen: de Tyro gistermiddag tijdens het afmeren in de Nioz-haven (Polo Frans Hopman) druilerig weer keerde gistermiddag Jderzoeksschip „Tyro" in de Nioz- Len terug na een elf maanden du ld onderzoek op de Indische leaan. Het vaartuig had zichtbaar lest) geleden onder de tropische Istandigheden, maar de betrokken ltenschappers kijken enthousiast lug. Het programma verliep suc- Jsvol en leverde al enkele belangrij- Iresultaten op. Tevens werd daags pr de aankomst bekendgemaakt I opdrachtgever SOZ (Stichting Iderzoek der Zee) wordt gesplitst, lor het Nioz-instituut bij 't Horntje n dit positieve gevolgen hebben. larschijnlijk zal het Nioz de uitvoe- vat) de onderzoeksprogramma's leel in handen krijgen. Tot dusver 'd deze taak gedeeld met de SOZ, organisatorisch vaak niet effi- it bleek. Expedities zoals nu naar Indische Oceaan zullen in de toe- st door één orgaan (het Nioz) 'den geregeld. Dat betekent dat Nioz het beheer krijgt over facili- ten, apparatuur en personeel. Het !B2 blijft daarnaast een onderzoek- ■stituut met een duidelijk eigen Bsie. De uitbreiding is vermoedelijk istig voor de werkgelegenheid op eiland, zowel direct (arbeidsplaat - 1 bij het Nioz) als indirect (onder- id en toelevering). Opknapbeurt I Tyro, nu nog onder auspiciën van ISOZ, zal vermoedelijk overgaan Br het Nioz. Het is echter de vraag it er met het uit 1968 daterende fct gebeuren. De Tyro is dringend lerschillende Texelse dorpen wor- 1 zondag palmpasenoptochten ge lden. De program ma's luiden als 't: Den Burg 12.30 uur is de start in de roonoordsingel. Het opstellen be- lom 12.15 uur. De organisatie is handen van de winkeliersvereni- b. de uitvoering geschiedt door de "■rtvereniging. Fanfare KTF zorgt muzikale begeleiding. teren kunnen bij de start een netje halen waarvoor ze aan het een surprise ontvangen. De it duurt zo'n drie kwartier. ■route voert doort het centrum van T Burg en langs de verzorgingste- aan een intensieve opknapbeurt no dig en wellicht zelfs aan vervanging. Nioz-directeur E. van Abs: „Over eventuele nieuwbouw is nog geen beslissing genomen. Geld speelt hier bij een belangrijke rol. Ook speelt in de overwegingen mee dat het huidige budget te klein is voor een heel jaar oceanografisch onderzoek." Tijdens het Indische Oceaan Pro gramma (IOP) vertoonde het schip af en toe kuren, zoals problemen met de motor en electriciteit. Dit laatste werd mede veroorzaakt door het ho ge vermogen van de vele apparatuur aan boord. Nioz-specialist Fen Schil ling loste het probleem op vanuit thuisbasis Texel. Met behulp van fax en satelliet-communicatie wist hij het euvel op duizenden kilometers af stand op te sporen en voor een tijde lijke oplossing te zorgen Containers Voor het overige toonden de varende onderzoekers zich tevreden over de Tyro. Vooral de royale inrichting maakt het werken aan boord prettig. Ook al zitten, zoals nu bij het IOP, twee dekken stampvol containers en apparatuur, dan nog is er ruimte genoeg. Wetenschappers van ver schillende disciplines (biologen, geo logen en oceanografen bijvoorbeeld) kunnen tegelijk aan hun programma werken, zonder dat zij elkaar hinde ren. Bovendien is er plaats voor re servemateriaal. Ook nu gebeurde het dat een instrument verloren ging maar doordat aan boord een reserve aanwezig was, stagneerde het onder zoek niet. Pluspunt is daarnaast het simpel bedachte, maar zeer doeltref fende container-principe. Op het Nioz worden containers volledig als labora torium ingericht, voordat ze worden ingescheept. De verse bodem- of wa termonsters kunnen dan al aan boord onder de loep worden genomen. Containers die niet nodig waren, wer den tijdelijk in een Afrikaanse of Azi atische haven gestald. Thema's Naast 160 Nederlandse namen 30 buitenlandse onderzoekers deel, van wie een deel afkomstig was uit aan de oceaan grenzende landen (Kenya, Pakistan en Seychellen). Zij legden ruim 35.000 zeemijlen af, verbruikten samen 1,7 miljoen liter drinkwater en deden 14 havens aan. Het IOP is ver deeld in vijf thema-onderdelen, met elk tientallen deel-projecten. De circa 40 Texelse onderzoekers en hun col lega's waren voor hun aandeel tel kens maximaal een maand van huis (de Tyro kan niet voor een langere periode worden bemonsterd). Sommi gen vlogen tweemaal richting Indi sche Oceaan, omdat de moesson op twee tijdstippen werd bestudeerd. Broeikas-effect De meeste resultaten zijn nog niet bekend, omdat nog veel gegevens nader moeten worden uitgewerkt Toch zijn al enkele interessante ont dekkingen gedaan Zo blijkt dat tij dens de noordoost-moesson (november-maart) de ontwikkeling van plankton onverwacht hoog is, wat van invloed is op de visstand. Ook de koolstof-cyclus is bestudeerd, wat een beter inzicht geeft in het kli maat. De resultaten worden van be lang geacht voor het internationale onderzoek naar het broeikas-effect. Verder ontdekten onderzoekers tien tallen vissoorten en koralen die niet Edo van Tetterode, secretaris-generaal van het nationaal 1 april genootschap (Loeres), Zandvoort. uit het noordwestelijke deel van de Indische Oceaan bekend waren. Een aantal soorten was zelfs geheel nieuw voor de wetenschap. Volgens onderzoeker T. van Weering, leider van één der vijf expedities, was het IOP het meest complete dat in dit gebied is uitgevoerd. Negentig procent van de doelen is naar zijn zeggen behaald. Van Weering toonde zich enthousiast over een speciaal door het Nioz ontworpen apparaat, dat negen maanden lang registraties heeft uitgevoerd op de zeebodem. Ritmisch welkom De thuiskomst gistermiddag ging ge paard met een Hollandse regenbui. Het orkestje in de feesttent produ ceerde echter onvervalste Afrikaanse klanken. Zes Texelse drummers wer den bij hun ritmisch geroffel begeleid door een groepje danseressen, die bibberend in hun schaarse kleding een leuke show brachten. In het Nioz-hoofdgebouw werden de thuis komers verwelkomd met een glas champagne, enkele speeches en een schitterende dia-serie van fotograaf Fred Hoogervorst. Beeld van het werkdek tijdens een vaartocht die was gewijd aan het geologische verleden van de Arabische Zee Inovember 19921 Met katrollen wordt bemonsterings- en meetapparatuur deels in het Nioz op Texel vervaardigd, in zee neergelaten Fred Hoogervon» Oudeschild Ijudeschild wordt de palmpase- Pocht verzorgd door stichting Ge inschap Oudeschild. Om 14.15 ■start het evenement op het |°0'P'ein van De Bruinvis. Vooraf- Man door KTF voert de tocht Is de Houtmanstraat, Ba nstraat, Ruijterstraat, Kerkesteeg, fPstraat, Loodssingel en terug l school. lafloop verzorgt toneelgroep Julia '5.00 uur in dorpshuis 't Skiltje ■voorstelling „Ferry Teel en de ver- Jkorrels" geschreven door A. Bre- I De entree bedraagt f3,- en ook lefen uit andere dorpen zijn T°m. De Cocksdorp iptocht in De Cocksdorp start I 0 UUr bij het Eierlandse Huis. \rrmaans weiKom m ae feesttent op de Nioz-haven. iFoto Fmns Hopman) Texelaren, laat u niet afschrikken, door de wetenschap dat er reeds op een tweetal plaatsen in Nederland of ficieel twee Paaseiland-beelden zijn opgesteld. De ene in Middelburg, de geboorteplaats van ontdekker Jacob Roggeveen. De ander in badplaats Zandvoort, waar kort voor 1 april 1962 een Paaseiland-beeld (thans Loeres genaamd) op het strand aan spoelde. Een gebeurtenis waar ons genootschap alles mee te maken heeft. Het beeld werd op 16 juni 1962 onthuld door Mies Bouman als 1 april-beeld. Uw eiland heeft echter een veel gro ter band met dit illustere eiland in de Pacific. Behalve dat indertijd de vloot van drie schepen in 1721 onder com mando van admiraal J. Roggeveen naar het zg. „Zuijdlant" vertrok, heeft u nog een kunstenaar in uw midden die in 1992 als cultureel af gezant naar dit eiland vertrok. Zijn reis is een groot succes geweest. Wij zijn dan ook razend jaloers op u en kunnen u dan ook niet volgen inzake de afwijzing van zijn plan om op Texel een door een Paaseilandse beeldhouwer vervaardigde Moai te plaatsen. Dit zou een waardige afsluiting zijn van de door uw gemeente aangega ne zuster-eilandband. Zonder zo'n Paaseiland-beeld staat uw eiland let terlijk en figuurlijk in zijn blootje. Toe, Texel, geef die Niek Welboren een steuntje in zijn rug Zowel historisch, cultureel als toeristisch gezien zult u er geen spijt van hebben. ALS IK NU DE WINST EN HET UERL/ES BDELKRRR OFTEL.... EN DIT DEEL PPMDËLETy,DIE NOG NIET IN MSN BEZIT ZDN

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7