Cjroen kwartsJexels in het harL, lotie Poster tegen irojectontwikkelaars laaide het (nog) niet mantje xSm m ummer Taak Ron Smit ërwaarloosde pony Alleen zusterhand met eiland Rügen" Baldadige Duitsers van camping gezet Zeldzame vis in netje Raad geprikkeld over opheffen busdienst naar Strijbosschool Krediet tussengebied irriteert raadsleden VERDER IN DIT Officier eist zes weken voor inbraak pizzeria w Staatsbosbeheer start herstelproject Mokslootvaliei Wr Scheidsrechters mild op schoolvoetbaltoernooi Sm „Niet lullen, maar lopen" tijdens „60 van Texel" s» Texelse para's springen op de Noordpool Rupsvoertuig voor KNRM De Cocksdorp Motorrijder onderuit Minnelijke oplossing voor planschade? Raad accoord met namen „stoomwijk" TALK or THE TOWN OP GOEDE VOET! °£n m TEXELS E^COU RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van SCHOENEN een folder van Tl BARKER'S V IJZERHANDEL IgERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10774 L advertenties, abonnementen, etc. tneveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Lfoon 02220-12741 Telefax 02220-14111. Uactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon J220-I2741 Geen krant gehad? Bel 02220-12741 Buiten kan- Ifuren bel uw bezorger. Idaktie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den L telefoon 02220-15639 VRIJDAG 16 APRIL 1993 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ^48,50 per half jaar; Los H.35 Postbank 652 Bankrelaties A8N-AMRO nr. 46.9917.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I N.G. bank nr. 67 34.60.398 xels Belang wil zo spoedig een eind maken aan de mogelijk- lid dat gemeentelijke grond die voor woningbouw is bestemd I handen komt van mensen of bedrijven die als projectontwik- llaars optreden. Een door Gerbrand Poster ingediende motie In die strekking werd dinsdagavond door de gemeenteraad |hter met 11 tegen 4 stemmen verworpen. meeste fracties waren het met de geest van de motie wel eens. iar wilden eerst goed uitgezocht bben wat de juridische conse- inties zijn. Texels Belang kwam it de motie namelijk onverwacht Jat b en w niet de gelegenheid dden gehad om een onderzoek te en instellen en er naar aanleiding ervan een pre advies bij te doen. in eerste indruk was dat er nogal it aan de voorgestelde regels man- irde. ster had voorgesteld met onmid- llijke ingang enkele beperkende be lingen op te nemen in de sinds 87 van kracht zijnde gronduitgifte- Bordening. Die verordening maakt ■t nu nog mogelijk dat een persoon bedrijf beschikt over meerdere per en grond (of daarop optie neemt) wijl het ook met uitmaakt of de enaar Texelaar is. Daardoor staat deur open voor (overkantse) pro- tontwikkelaars en Texels Belang it ervan uit dat dit slecht is voor (sociale) woningbouw voor de en inwoners. arom werd voorgesteld dat alleen j maar grond aan Texelaars of irmee te vergelijken personen mag rden uitgeven, niet meer dan één iel per persoon. Alleen voor instel len op het gebied van sociale wo- gbouw, zoals de 1 67-jarige inwoner van Den Burg eft een proces verbaal gekregen idat hij een pony ernstig heeft ver- arloosd. Het dier stond in een wei- id aan de Hoornderweg. Het heeft turft en de hoeven waren wel tien ttimeter te lang. Tevens had het r een klemhoef. Q V:Y/rS» 1' geruime tijd staan er op de iushalte aan de Elemert moder- ,e' keurige abri'sdie je bijna toen vergeten dat hun voorgan gers oud, smerig en verwaar- oosd waren. Bovendien nog 'olgespoten met loze kreten en wijfelachtige symbolen. Nu vordt weer eens bewezen, dat ten dergelijke openbare voorzie ning, die er verzorgd en netjes iitziet, met rust wordt gelaten, ehalve wanneer er een aan- tootgevende reclame op staat, laarom verbaas je je erover, dat net spiksplinternieuwe publieke oiletgebouw op de Vismarkt al I aangepakt door vandalen, exelaar of toerist? Je weet het 'et. Vernielingen of poep op de loep? ledereen heeft wel een nering en een oplossing; oppak- en die handel en verbannen sar een Lubberiaans werkkamp P de Razende Bol. De groene, 3n reclame voorziene vuilnisbak- -n in Den Burg zijn vervangen °or de bekende grijze contai- ers, vastgeketend in een ijzeren name. Handiger, makkelijker èn 3 ar te legen of een weerloze tooi voor vandaaltjes? Lekker Oderspuiten, volpissen en - Ofsen of Simpel in de fik ste- -Ja, je moet het ruim zien et zo n multifunctionele bak. O, a) ligt hier een schone taak °r onze wijkagent Horszei Woningbouwvereniging en de Stich ting Bejaardenzorg zou een uitzonde ring gelden. Bezwaar Het college voelde niets voor over haast handelen. Wethouder Dirk Terpstra liet weten dat hij de voor gestelde bepalingen eerst behoorlijk wilde bestuderen. Vooruitlopend daarop zag hij al een bezwaar. Als de door Texels Belang voorgestelde be palingen zouden worden vastgesteld, zou het onmogelijk worden dat een Texelse aannemer grond koopt, daar op een serie (premie)woningen zet en deze vervolgens verkoopt. Dat is een vorm van projectontwikkeling die de afgelopen jaren tot algemene tevre denheid is toegepast. De volkshuis vesting is daar zeer mee gebaat Zorgelijk Terpstra erkende echter dat de huidi- Met wie heeft Texel nu een zuster hand? Die vraag stelde CDA'er Ge- lein Jansen dinsdagavond in de raad naar aanleiding van de affaire rond Niek Welborens' verzoek voor een gemeentelijke bijdrage aan het Moai- beeld van Paaseiland. „Wilt u een band aangaan het met Belgische Bredene? Al fietsend pro beren ze goede maatjes te worden. Hoe denkt u over Rügen? Mensen daarvandaan hebben hier kerk diensten bijgewoond. Of is het Geor gië? We zijn weer uitgenodigd voor de kranslegging. En nu zou er sprake zijn van een band met Paaseiland." De CDA'er gaf te kennen weinig te voelen voor een bijdrage aan het Mo- aibeeld. Burgemeester Schipper ont kende het bestaan van een zusterhand van Bredene, Georgië en Paaseiland. „Over banden van Texel met andere gemeenten bestaan dui delijke richtlijnen. Rügen voldoet wel aan deze voorwaarden, maar de ge meente houdt zich afzijdig omdat we vinden dat initiatieven vanuit de be volking moeten komen." Niek Welboren verklaarde desge vraagd dat al sinds het begin van de zeventiger jaren een culturele band bestaat met het Chileense eiland. Wethouder Krijnen karakteriserde de gemeentelijke bijdrage voor het beeld als incidenteel. Het beeld kan tevens een informatiebron worden over Paa seiland. „Het beeld heeft een „boven-Texelse aantrekkingskracht." De commissie welzijn deelt haar me ning niet en bekritiseerde het college voorstel onlangs in meerderheid. ge regelgeving aanpassing behoeft omdat er ongewenste ontwikkelingen door worden mogelijk gemaakt. „Het baart ons zorgen, vooral nu er schaarste is aan bouwgrond. We zijn met een notitie bezig die we in mei aan de raadscommissie willen voor leggen Inhoudelijk zijn we het met elkaar eens, maar we moeten de juri dische kant van de zaak goed bekij ken. Op dit moment zijn we trouwens al zeer terughoudend met het toekennen van opties". De meeste andere fracties onderschreven dat. Peter Bakker van Groen Links was het echter met Texels belang eens en wilde niet wachten. „De hui dige verordening geeft rechten. Je kunt iemand die een optie wil, niet weigeren". Bakker vond de huidige regelgeving bij gronduitgifte voor de sociale woningbouw zo bedreigend dat hij geen dag langer wilde wach ten met nieuwe bepalingen. Hij stelde voor de motie nu aan te nemen. Juri disch bijslijpen zou later wel kunnen. Schorsing Daar was dus geen meerderheid voor. Met spijt constateerde Poster dat het nu wel juni zou worden voor- Drie Duitse toeristen rond de 20 jaar hebben in De Koog verschillende ver nielingen gepleegd. Bij een cafetaria namen ze vlaggen en een terrasstoel weg. Op de camping waar ze verble ven werden tl-buizen in het badhokje vernield. Ook werd een bord van Staatsbosbeheer uit de grond getrok ken en meegenomen door het drietal, dat behoorlijk onder invloed van alco hol was. De eigenaar van het cafetaria tipte de politie over de verblijfplaats van de drie. Ze werden aangehouden en er werd een schaderegeling getrof1 fen. De Duitsers werd de toegang tot de camping ontzegd. Met een eenvoudig kruisnet vin gen Michiel de Vries en Klaas Marten Raven uit Oudeschild op Tweede Paasdag bij de dijk een zeldzame zeestekelbaars. Via me dewerkers van het Maritiem- en Juttersmuseum kwam de vangst terecht bij EcoMare. Daar werd vastgesteld met wat voor soort vis men hier te maken had. Zeestekelbaarzen waren in de ja ren vijftig regelmatig te zien in het toenmalige Texels Museum, maar de laatste verdween in I960. Voorheen was het een vrij gewone vis, die leefde op de vel den zeegras in de westelijke Waddenzee, maar na het verdwij nen van deze velden werd hij steeds zeldzamer. De bruin groene vis lijkt met de gele ban den aan de buikzijde wel wat op een kleine snoek. Besloten werd het 12 centimetere lange exem plaar te zijner tijd terug te zetten, omdat met name de voedsel voorziening (het dier leeft van kleine kreeftachtigen) een pro bleem zou kunnen worden, op de foto tonen Michiel (links) en Klaas Marten hun vangst. (Foto Bert Koning) U,UMMAMd Het nieuwe rupsvoertuig van KNRM-stetion De Cocksdorp dat de nieuwe regels er zijn en intus sen zouden de projectontwikkelaars gewoon hun gang kunnen gaan. Om nog iets van zijn motie te redden vroeg hij om schorsing van de verga dering. Daarin stelde hij voor voorlo pig alleen de regel af te kondigen dat een persoon slechts één grondkavel kan bezitten; de rest zou later ko men. Het college maakte direct dui delijk dat hierdoor reeds gemaakt afspraken in het gedrang zouden ko men, waarna Poster besloot toch maar de hele motie in stemming te brengen. Met het genoemde re sultaat. Fig. 62. Zeestckclbaars Spinachu tpinachta) „Het leerlingenvervoer van scholie ren in Eierland staat voor de zo veelste keer ter discussie. Ik ben er helemaal beduusd van", aldus Ger brand Poster (Texels Belang). Het CDA liet zich bij monde van Gelein Jansen eveneens kritisch uit over het collegevoornemen de busdienst naar de Strijbosschool te staken. „De kosten van het scholierenvervoer zijn schrikbarend gestegen, van zo'n f21.000,- naar circa f200.000,-. Het wordt gewoon te duur", antwoordde wethouder Tine Krijnen (welzijn) dins dagavond in de gemeenteraad. Bo vendien is er sprake van ongelijkheid. Bij de school naar De Waal verzorgen de ouders zelf het vervoer. Dat moet in Eierland toch ook kunnen. Met het afschaffen van de busdienst bescher men we het vervoer van leerlingen die door gebreken moeten uitwijken naar een school in Den Helder of nog verder. ,,U speelt vader en moedertje voor ons", verweet Gerbrand Poster (Texels Belang) wethouder Dirk Terpstra (financiën)dinsdagavond in de gemeenteraad. De twee kempha nen redetwistten over een krediet van f3.277.000,- voor invulling van het Nikadel-gebied in De Koog. Volgens Poster bevatte het voorstel onduidelijkheden. De kritiek had be trekking op een vergoeding van ca. f80.000,- voor voorbereidingskosten voor projectontwikkelaar B M, die in de begroting was opgenomen. Poster moest dit volgens de wethou der niet verwarren met een eerder vermelde post acquisitiekosten. Om dat de gemeente zelf tijd had gevon den dit werk uit te voeren, bleek deze omschrijving niet meer van toe passing, zo legde Terpstra uit. De kostenpost bleef echter overeind. „Daarvan weet ik niets", viel Jan van Asselt (onafhankelijk) Poster bij. Hij klaagde dat deze gegevens ontbraken bij de stukken, waardoor hij onvol doende op de hoogte kon zijn. Ook Nel Eelman (VVD) voelde zich onvol doende geïnformeerd. „Het college voorstel aan de raad is duidelijk genoeg, dat kunt u rustig van mij aannemen", verweerde Terpstra, die zich beklaagde over het niveau van de discussie. Met uitzondering van Texels Belang, de VVD en Van Asselt ging de raad akkoord met het krediet. v■"■'■tnYór' 'v' (Foto Dirk Kotter) Het KNRM station De Cocksdorp heeft woensdag een nieuw rupsvoer tuig in gebruik genomen. De com pleet waterdichte tractor van het merk Roodberg is speciaal voor het station gebouwd door de firma Knijpstra uit Heerenveen. De machine, die zo'n f400.000,- kost, heeft een Volvo Penta Diesel motor van 250 pk, is hydraulisch aangedreven en heeft rubberen tracks, die geen schade toebrengen aan het wegdek. Er zit een lier op met een trekkracht van 12 ton, dus mocht de tractor het begeven, dan kan de reddingboot evengoed op het strand worden getrokken. De machi ne haalt een snelheid van 35 kilome ter per uur. Het oude voertuig is een Caterpillar uit 1954. Deze is indertijd aange schaft voor de strandreddingboot en was eigenlijk al te licht voor de latere Siegfried Egmundis. Nu de Beursplein 5 de gelederen is komen versterken, was vervanging van de tractor drin gend noodzakelijk. De Caterpillar is ingeruild bij Knijpstra en blijft daar voorlopig stand by voor het geval de nieuwe machine kinder ziektes mocht vertonen. Station De Cocksdorp is met deze laatste aan winst geheel voorzien van nieuw ma teriaal. „We hopen dat weer veel redders aan de wal dit jaar een bij drage geven, want er zijn flinke uitga ven gedaan om ons van zulke moderne spullen te voorzien", aldus een KNRM-woordvoerder. Een 39-jarige motorrijder uit Ooster end is op de Volharding bij De Cocksdorp gevallen. Hij haalde een stilstaande automobilist met een oranjerode VW Jetta in. Deze gaf echter op dat moment gas. Om een botsing te vermijden moest de mo torrijder uitwijken, waarbij hij onderuit ging.'De automobilist reed door. De motor raakte beschadigd aan de zij kant. Eventuele getuigen worden ver zocht de politie te bellen, telefoon 12222. Volgens wethouder Klaas Barendregt is er een redelijke kans dat op min nelijke grondslag een regeling wordt getroffen met degenen die schade lijden van de seniorenwoningen die onlangs aan de Gasthuisstraat wer den gebouwd. De betrokkenen vinden dat de waar de van hun huis is verminderd en willen planschadevergoeding zoals geregeld in artikel 49 van de wet op de ruimtelijke ordening. Dat houdt een vrij kostbare procedure in, waar bij een onafhankelijke externe beoor delingscommissie in actie komt. In één geval is de schade inmiddels aangetoond. Planschade ontstaat veelal door af wijking (met artikel 19) van het oor spronkelijke bestemmingsplan. Mede in verband daarmee zal de gemeente in de toekomst proberen de artikel 19 procedures terug te dringen en uit sluitend bouw toe te laten op grond van vastgestelde bestemmingsplan nen, zo liet Barendregt dinsdag in de raadsvergadering weten. Met één stem tegen is de raad ac coord gegaan met de straatnamen Commandeurssingel. Vliegwiel, Stoompoort en Vlamkast in Oude schild. De tegenstemmer was Gerbrand Poster, die de drie laatstgenoemde namen bespottelijk vond. Ook met de naam Bakschuif die nog in reserve wordt gehouden voor de weg waar aan de Texeler-fabriek en de vuilo- verslag zijn gevestigd, wees hij van de hand. Het bleek dat er ook andere raadsleden waren die er moeite mee hadden, maar na uitleg te hebben ge kregen over de functie van deze stoommachineonderdelen wilden ze zich niet meer verzetten, temeer daar ook de dorpscommissie van Oude schild de namen had aanvaard. Als reservenaam werd tijdens de verga dering ook nog Schoeiershoek voor gesteld en aanvaard. I.M. ADVERTENTIE Zaterdagavond a.s. om 24.00 uur vertrekken Andrea en Kokkel met onbekende bestemming in de door hen gewonnen Oost-Duitse onver- roestbare automobiel uit Talk of the Town. I.M ADVERTENTIE i HOGERSTRAAT 13 DEN BURG TEL. 13437 IM-ADVERTENTIE C/rrrê ^uurL Jrxrh ia )rtf lurt_ Hogerstr. 1-5, Den Burg Dorpsstr. 11, De Koog Telefoon 12102 DROGISTERIJ PARFUMERIE Weverstraat 1, Den Burg, 15375 en een Provaktuinfolder van Wilhelminalaan 55, Den Burg Telefoon 13790

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1