Cjroen cZwartsJ~èxeh in het i msing staakt inzamelen fan oud papier deze week IN DIT J^ummer SANTÉ AARDAPPELEN „APPLAUSE" Qfi ^£e ZèeWvif theaterkrant van 1993 Menno Stam wil bouw „studio's" laten stilleggen [onflict korte opleving saaie TVO-forumavond Ron Smit VERDER XT w Koninginnedag programma s* Bram Brouwer speelt 350e wedstrijd voor ZDH s+ Texel wemelt van de paarden in het weekend sh Jeugdbrandweer trotseert hitte s+ Een voyeur in de natuur? w Ondergang Hoornder Donderdag voorkomen WNF rangers krijgen eigen schapenboet Restant paardenpad op nippertje gered Asbest op Meierblis Drankrijder Diefstal uit vrachtwagen SOUL MEN'S PARTY TEXELSE^COURANT SEIZOEN Hotel of appartementen? Openbaar toilet weer vernield Schrik door explosie op veerboot Schulpengat Meierblis of vuilnisbelt... Een stuk paardenpad dat tevoor schijn kwam bij grondwerkzaamhe den bij de Diek in Den Hoorn, mag blijven liggen. Dat is te danken aan actie van Harry Bakker, die vrijdag wist te voorko men dat het pad door de kraan van aannemer Westerlaken werd opge ruimd. Dat laatste kon de aannemer overi gens moeilijk kwalijk worden geno men. Hij had opdracht om het terrein geschikt te maken voor de aanplant van bomen en dus moest het puin, dat in de grond bleek te zitten wor den verwijderd en afgevoerd. Over buurman Harry Bakker ontdekte echter dat dit puin in feite een paar denpad was, een stuk van de oude Hoornderweg. Vroeger waren op Texel vrijwel alle wegen paardenpa- den. Ze bestonden uit een strook klinkers van ongeveer 60 centimeter breed (waarop de paarden liepen) en ter weerszijden bevonden zich de kar- In inwoner van Oudeschild consta teerde gisteren dat iemand resten asbest op de Skilder meierblis had gegooid. Het waren scherven van ro de asbest golfplaat die samen onge veer twee kruiwagens konden vullen. Aangifte werd gedaan bij Rijkspolitie en de afdeling milieu van de gemeente. Helaas was gestorte asbest naderhand onbereikbaar ge worden, omdat inmiddels veel nieu we rommel op de blis was gegooid. Wel werden nog kleine scherven ge vonden. Getracht zal worden aan de hand daarvan de afzender te achter halen. Asbest is een buitengewoon gevaarlijke stof. Wanneer platen in vuur worden gegooid, barsten ze en het stof dat daarbij vrij komt, kan longkanker veroorzaken.! Een 40-jarige automobilist uit Maas- bracht is in de Dorpsstraat aange houden voor drankc ontrole. Hij blies 705 ug/l, terwijl maar 220 is toege staan. Hij kreeg een proces verbaal en een rijverbod. Uit een niet afgesloten vrachtwagen op de Maricoweg zijn twee porte feuilles met Duits en Belgisch geld en nog wat kleine goederen gestolen. Deze behoorden toe aan een 32-jarige Texelaar. resporen die met grind of fijn puin waren verhard. Er zijn op Texel nu nog slechts enkele honderden meters paardenpad: onder andere nabij de Weezenplaats, camping De Driehoek en tussen Mokweg en Watermolen- weg. Harry Bakker vond dat het stuk dat bij de komgrens van Den Hoorn aan het licht kwam behouden moet worden. Hij begon direct instanties te bellen, maar de aannemer kon intus sen niet wachten zodat het grootste stuk van het ontdekte weggetje werd opgebroken. De ongeveer tien meter die toen nog restte, bleef ongemoeid in afwachting van een beslissing van de gemeente. Die beslissing is er nu: het stuk paardenpad blijft in stand, wat mogelijk is door het beplan tingsplan voor dit terrein wat aan te passen. Het paadje zal gedeeltelijk worden hersteld en worden „ver heeld" met de Diek, zodat je er van af die straat kunt opstappen. Misschien zet de dorpscommissie er een bordje bij waarop wordt uitge legd wat een paardenpad is zodat Texel er weer een bezienswaardig- heidlje) bij heeft. De foto toont Harry Bakker bij het restant paardenpad. (Foto Harry de Graaf) I.M. ADVERTENTIE FEEST FEEST FEEST FEEST FEEST ALWEER 365 DAGEN OUD, EN DAT WORDT GEVIERD! vrijdag 30 april „koninginnedag" LIVE MUZIEK MET bekend van Back To The Sixties en Bluesweekend Aanvang: 22.00 uur, toegang gratis. Ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan schenkt Le Berry een gratis glas koningmnechampagne! I.M ADVERTENTIE zak ca. 5 kilo T IvO Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pag 9 IM-ADVERTENTIE yr.v» Jixth IB bet IsirL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de nieuwe GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10777 DINSDAG 27 APRIL 1993 advertenties, abonnementen, etc. Eeveld en de Rooy B.v, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, tele- x 02220-12741. Telefax 02220-14111. factie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 0-12741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan- JJren bel uw bezorger faktie buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den f telefoon 02220-14687. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.9917 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67 34 60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /48.50 per half jaar; Los f\,35 bholieren van de Jacob Daalder- ihool en de School met de Bij bel uit Oosterend hebben zich sferen over de Meierblis van pn dorp ontfermd. De verb ran gsplaats bij Nieuweschild is wmelijk door onbekenden veran- Ird in een soort vuilnisbelt. „Er Ken plastic tuinstoelen, man- fn> kapotte viskisten en tal van Je/ere zaken die absoluut niet op een meierblis thuishoren", al dus schoolhoofd Albert Hoven. En collega Hordijk vertelt dat toet de jeugd is besloten een ftuimactie te houden. „Anders orden zij er straks de dupe van, 5nf dan wordt de toestemming |or het traditionele vreugdevuur Vetrokken." ll niet voor verbranding ge- In'/cfe rommel werd door de Jholieren verzameld en door de Iroeenfe afgevoerd. en een folder van DROGISTERIJ PARFUMERIE Weverstraat 1, Den Burg, 15375 Menno Stam heeft zijn strijd tegen het 18 meter hoge ,,studio"-complex op het Stappeland in De Koog nog niet gestaakt. Nadat hij vorige week in het geweer was gekomen tegen het feit dat met de bouw was be gonnen zonder vergunning, meent hij nu iets ontdekt te hebben dat veel kwalijker is. Tot dusver is het veelbesproken com plex altijd hotel gepresenteerd. Daar mee zijn b en w, de raadscommissie en uiteindelijk Gedeputeerde Staten accoord gegaan. Ook op de in aan tocht zijnde bouwvergunning wordt gesproken over een hotel. In de Texelse Courant waarin melding werd gemaakt van het slaan van de eerste paal van het complex, zag Stam dat er geen sprake is van een hotel maar van 28 appartementen, die voor het overgrote deel zullen worden ver kocht. Dat is strijdig met de bestem ming. Stam vraagt zich af of de instanties daarmee akkoord waren gegaan als ze dat hadden geweten. Hij heeft daarom b en w verzocht al le besluiten ten aanzien van het com plex in te trekken en tegelijk heeft hij bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State gevraagd de vergun ning te schorsen. I.M. ADVERTENTIE HOGERSTRAAT 13 OEN BURG TEL. 13437 tot de suggestie voor een Texelse ombudsman, die bij geschillen tussen particulieren en gemeente kan bemid delen en voor een snelle oplossing kan zorgen. In hun oordeel over Kalu- sches plan waren de vier politici op nieuw eensgezind. „Hier zitten toch drie ombudsmannen en één ombuds vrouw", aldus Peter Bakker (Groen Links). Net als Poster vond hij dat de burgers wel eens wat vaker aan de bel mogen trekken bij hun vertegen woordigers in de raad. Dat er geen spontane discussies ontstonden kwam deels door de vraagstukken die ze ruimschoots door TVO kregen voorgeschoteld. Op een enkele uit zondering waagde het viertal zich niet aan boute uitspraken en hield in de beantwoording geroutineerd een flinke slag om de arm. Onderwerpen als volkshuisvesting, verkeer, toe risme, economisch beleid en openba re orde zijn dan ook als gesneden koek voor de gelouterde politici. De opzet om meer duidelijkheid te verschaffen in de politieke standpun ten van de partijen slaagde slechts in geringe mate. Het saaie verloop van de avond, die rechtstreeks via Radio Texel was te beluisteren, leidde tot kritiek van wederom Kalusche. „Het zou me verbazen als er nog iemand naar de radio zit te luisteren." Golfbaan Ondernemer Willem Mets, die met enkele anderen plannen heeft voor een golfbaan aan de Ruigendijk, waar een flinke hoeveelheid landbouw grond te koop ligt, stuitte wel op ver deeldheid. Gelein Jansen (CDA) en Erna Eelman (VVD) zagen de golf baan liever bij De Cocksdorp. Eelman: „Initiatieven als deze kunnen alleen op ongeschikte landbouwgronden. Wanneer je je aan de ene kant verzet tegen het relatienotabeleid en aan de andere kant landbouwgrond aan de eigenlijke bestemming gaat onttrek ken, word je beleidsmatig niet meer serieus genomen." Andere onderwerpen die de revue passeerden waren het kamperen bij de boer, waarvoor zowel Texels Be lang als het CDA, weliswaar op ver schillende manieren de marge willen vergroten. Het initiatief tot deeltaxi, waarbij voor een laag tarief een plaats in de taxi kan worden ge huurd, werd eensluidend positief ont vangen, waarbij uitgezonderd de VVD bereid was tot het geven van een ge meentelijke startsubsidie. Het nieuwe openbare toilet aan de Vismarkt is weer bezocht door van dalen. Met een mes werden vier die pe krassen in een deur gekerfd. Het slot van het invalidentoilet was ge blokkeerd en de toiletpot verstopt. De schade bedraagt zo'n f2400,-, maar een getuige heeft een dader gezien. De politie gaat de schade op hem verhalen. conflict tussen de gemeente en de familie Amsing die oud pier ophaalt bij de meeste bedrijven op Texel dreigt een dra stische ontknoping te krijgen. Het bedrijf haalt noodgedwon- D deze week alle oud-papiercontainers op. ,,We moeten geld ibetalen", verklaarde mevrouw Amsing, die zich wendde tot Texels Verbond van Ondernemers (TVO). Binnenkort voert overleg met het college over deze zaak. positief waren." Amsing vindt dat de gemeente te snel heeft gehandeld en op het besluit moet terugkomen. „Tja, dit is niet de bedoeling van het overleg van vorig jaar geweest", er kende Vinke gisteravond. Forumlid Gerbrand Poster (Texels Belang) ver telde de ondernemers wethouder Terpstra (milieu) vorige week al over de kwestie op het matje te hebben geroepen. De wethouder deed toen de toezegging weer met familie Am sing om de tafel te willen. Het conflict verleidde Ruud Kalusche De dubbele explosie die zaterdag avond was te horen op de veerboot Molengat, werd veroorzaakt door het vastlopen van de blower van een der motoren. Door het stoppen van de motor en het overschakelen op een andere, kon de vaart naar Den Helder al snel worden voortgezet en bereikte een spoedeisende hartpa tiënt aan boord op tijd het zieken huis. Het defect ontstond om 20.20 uur toen de boot al vlak bij Den Helder was. Mensen op het haventerrein al daar hoorden twee explosies en za gen dat uit de schoorsteen van het schip veel zwarte rook kwam. Dat gaf nogal wat schrik omdat men dacht dat zich aan boord iets zeer er nstigs had voorgedaan. Op de boot zelf wist men ook niet direct wat er loos was. Er werd even gestopt en met de politie werd con tact opgenomen voor het geval het onmogelijk zou blijken de haven bin nen te lopen. De spoedeisende pa tiënt zou dan op zee van boord gehaald moeten worden. Al snel bleek dat het allemaal erg mee viel. Na het inschakelen van een andere motor (er zijn er totaal vijf waarvan er doorgaans drie in gebruik zijn) kon normaal worden afgemeerd. Een blower is een turbineachtige constructie waarmee het vermogen van de motor wordt vergroot. Door onbekende oorzaak liep het ding vast. De aanvoer van smeerolie ging echter door en het was deze olie die verdampte en tot ontploffing kwam. Het gebeurde allemaal binnen het systeem: er is niets opengebarsten waardoor er van een gevaarlijke si tuatie geen sprake is geweest, zo liet Teso weten. Reparatie van de defecte blower heeft geen haast. Het gebeurt bin nenkort als het schip uit de vaart wordt genomen voor het uitvoeren van diverse werkzaamheden. kwestie kwam gisteravond aan jrde tijdens een forumdiscussie sen kopstukken uit de Texelse po- k in de Raadskelder. De avond door TVO georganiseerd. Tot te- stelling van de weinige toehoor- i bleef het verwachtte vuurwerk De standpunten van de politici en bij veel onderwerpen niet ver en te liggen. „Het enige verschil dat van de zeven uitgenodigde ;ijen, er slechts vier zijn komen gen", concludeerde discussielei- Co Vinke achteraf. Amsing le oud papier-kwestie draaide ;e de klok een jaartje terug, toen indernemers uit onvrede met de igingstarieven in zee dreigde te met vuilafvoerbedrijf BFI. De eente verlaagde daarop de tarie- en, onder die voorwaarde dat bedrij- len de afvoer van glas en oud papier ielf touden bekostigen. Een en ander iidde er toe dat de subsidie voor pa- fa van bedrijven werd ingetrokken imsing hogere tarieven in reke- ib|( moest brengen. Omdat in de ainers van clubs gratis kan wor- enl gestort, brengen veel bedrijven un papier nu daarheen. „We wisten audit zou gebeuren, maar de ge- leeme wilde niet luisteren." Amsing agiin korte tijd dertig procent van jn (klanten vertrekken. Het steekt ze loral dat het papier dat door een nder bedrijf bij verenigingen wordt bgehaald wel wordt gesubsidieerd. Hdat terwijl het college en de raad j een bezoek afgelopen voorjaar zo IFoto Tessa de Greoffl

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1