Cjrocn ^wartsjexeh in het harL, Strekdam moet kust Ierland beschermen Boon: dam van caissons maken N Conclusie na drie jaar studie: Voorstel: 0GB verhogen om bezuinigingen op te vangen Een beetje Texels plan: w ummer Strandpaviljoen 't „H'ijsbeertje "Horszel Feefee GARAGE DROS Provincie accoord met Mieland-plan Fiets vernield VERDER IN DIT Vr Koninklijke onderscheidingen voor zusters en Ome Sieme 54 PTT boos op b en w: geen zendmast in De Koog. Fraai weer tijdens NCRV opnamen 5i Bezwaarmakers centrum Den Burg krijgen gelijk TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende 3 folders: ALLES OM MOEDER TE VERWENNEN zie de folder van een folder van MEESTERSCHAP O, A- °ei\iNiP^ Ron Smit GEPROLONGEERD IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10778 VRIJDAG 30 APRIL 1993 oi k„, advertenties, abonnementen, etc. ngeveld en de Rooy B.v, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, tele 02220-12741. Telefax 02220-14111. 'n j parkstraat 10 of Warmoesstraat 45 Den Burg. telefoon 220 12741 Geen krent gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan vuren bel uw bezorger u kiie buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11. Den telefoon 02220-14687. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25.01.742; I.N.G bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs ƒ48.50 per half jaar; Los ƒ1,35 haaks op de kust staande dam van 550 meter tussen paal 0 en 31 is de beste manier ter voorkoming van verdere dui- ifslag in Eierland. Andere opties, zoals meerdere strandhoofden één lange dam van wel 1500 meter, hebben (negatieve) bij- erkingen. Bt plan is niet nieuw, maar het is de eerste keer dat op zo'n igebreide schaal studie is verricht naar de gevolgen van de inleg. foor de korte dam is gekozen door |t Provinciaal Overlegorgaan Kust- (rdediging Noordholland (POK). De- jinstantie brengt in het najaar (Ivies uit aan de minister van Ver- r en Waterstaat. Voor het zover Ikrijgen Texelaars en belangenorga- iaties begin juni de gelegenheid fn mening te geven over het plan jdens een voorlichtingsbijeenkomst. Wee weken ervoor krijgen belang- febbenden een brochure waarin de Inclusies van de studie zijn uit werkt. Door de stroming en de wind ver fijnt jaarlijks zo'n 2,5 miljoen kuub iels zand in zee. Ruim een half mil joen daarvan gaat verloren tussen paal 26 en 30. Irlafwachtmg van de studie hand haafde het rijk de kustlijn door zand- •uppleties. Door zand uit zee op het strand te spuiten wordt een buffer gevormd tegen erosie. Dit is een rela- tïf goedkope manier, die echter tel kens moet worden herhaald. Vandaar dat is gezocht naar een meer defini tieve oplossing. Vier opties Uit de studie, die is uitgevoerd door Rjkswaterstaat directie Noordholland, Jaren geleden had bijna ieder dorp op Texel zijn eigen VVV- afdeling, die natuurlijk ook re gelmatig vergaderde. In Den Hoorn kwam men bijeen in wodsmanswelvarenwaar de plaatselijke voorzitter op geheel eigen wijze de aanwezigen toesprak. Hoewel de man hier el heel lang woonde, gebruikte lil nog steeds het merkwaardi ge dialect van zijn geboorte plaats, aangevuld met een vaag Tesselse tongval. Bovendien ar ticuleerde hij onduidelijk, waar- i'J hij ook nog de helft van zijn woorden inslikte; desalniette min was hij een zeer ver dienstelijk lid van de VVV, die lij in zijn eigen terminologie al- >jd aanduidde als ,,De fee fee 5e Hóre". Het waren vaak emotionele bijeenkomsten, vaar ene G. de gemoederen 'ardig opstookte met provoce- ende opmerkingen en stellin- lon. Wanneer hij zelf om zijn mening werd gevraagd, was de 'ogel vaak al gevlogen. De dis- ■ossie afgelopen dinsdag in het lolitiek café ging grotendeels )ver Het toerisme. Alle sprekers ledienden zich van het eigen- <jdse marketing jargon. Als men ëstijds in Den Hoorn zou heb- ien gesproken over „doelgroe- Had men waarschijnlijk Macht dat het over een agra- Hulpmiddel ging. Men ge buikte toen andere woorden, tiaar veel dingen zijn nog pre- les Hetzelfde. Ooit stelde te- nd°ok in verband met Ogenomen irritaties: „We wil- i Het wel drökker an De Ho rnaar ook rustiger....." Horszei bleek dat verschillende opties moge lijk zijn. D. Rakhorst van RWS: „Er zijn vier varianten uit het onderzoek naar voren gekomen: één strekdam aan het eind van de duinvoet bij paal 30,5, twee dammen (550 meter bij paal 30,5 en 800 meter bij paal 29,5) of een reeks van vier op een kilometer afstand van elkaar tussen paal 27,5 en 30,5. De laatste moge lijkheid is een hele lange dam van wel 1500 meter." Aan de hand van computermodellen zijn al deze opties beoordeeld op effecten voor de om geving. „Je krijgt met name in de grondwaterstand in het duingebied veranderingen", aldus Rakhorst. Drie werkgroepen waren betrokken bij het onderzoek: één voor morfolo gie, één voor ecologie en één voor economie. Iedere oplossing werd per werkgroep onder de loep genomen, om alle belangen te toetsen. Teveel invloed Uit het eindrapport blijkt de extra lan ge dam het minst aantrekkelijk. „Die is duur en heeft veel invloed op de natuur. Je krijgt reacties die we niet in de hand hebben, zoals een flinke stijging van het grondwaterpeil, waar door grote duinmeren zullen ont staan." Onder „duur" verstaat RWS zo'n 130 miljoen. De andere drie oplossingen kosten allen minder dan 100 miljoen. „Dat zijn natuurlijk niet alleen de kosten voor één of meer dammen. Die kunnen in het begin de kust niet meteen helemaal beschermen. Je krijgt aan de lijzijde erosie en dat wil len we niet. Dus zijn zeker de eerste tien vijftien jaar aanvullende sup pleties nodig. Dat zal aanvankelijk om flinke hoeveelheden zand gaan, maar Afgezien van een detail van weinig belang hebben Gedeputeerde Staten het bestemmingsplan Oudeschild- Mieland goedgekeurd. Het plan maakt de bouw van 53 wo ningen mogelijk ten Westen van Ou- deschild tussen het bestaande dorp en het Mieland op een terrein van 2,7 ha. De gemeente heeft een klein stuk van het gebied al in bezit. De rest zal worden aangekocht of ontei gend. Tegen het plan waren geen be zwaren ingebracht. Een 15-jarige scholiere miste woens dag haar fiets die ze goed afgesloten aan de Emmalaan had staan. Ze vond het rijwiel later compleet ver nield terug in een sloot. Eventuele getuigen worden verzocht de politie te bellen, telefoon 12222. dat wordt steeds minder", aldus de onderzoeker. Later bijbouwen? Het POK heeft het oog laten vallen op de oplossing met één dam van 550 meter. Rakhorst kan dat begrij pen: „Bij de twee andere varianten is ook deze dam van 550 meter nodig. Dus kun je beter eerst die alleen pro beren. Mocht het nodig zijn, dan kun je de rest altijd nog bijbouwen." Bij komend voordeel is dat één dam minder onderhoudskosten geeft. Maar deze oplossing kost, inclusief aanvullende suppleties altijd nog zo'n 60 tot 70 miljoen gulden. De veranderingen in de natuur zullen met deze ene dam miniem zijn. Rak- horst: „De mandenvallei zal iets nat ter worden, maar dan praat ik over een centimetertje." Ten zuiden van de dam zal een flinke aanwas van strand zijn, maar dat houdt op bij de Slufter. „We moesten natuurlijk een oplossing zoeken waardoor de Slufter niet ver zandt." Nog niet bekend is of de dam boven water zal uitsteken. „Hoe we 'm ma ken is een volgende fase. Eerst zullen alle betrokkenen zich moeten uitspre ken over dit idee." Proefproject De minister heeft bepaald dat in Ne- Ook aan de noordkant van het eiland straks een strekdam (Foto Tessa óe Graaft! derland twee projecten voor structu rele kustverdediging als proef dienen. Dat gaat om een gebied in Zeeland en Eierland. De provincie zorgt voor begeleiding om andere belangen dan alleen waterkering te behartigen. Bij het zoeken naar oplossingen heeft RWS zich laten inspireren door eerde re plannen. Rakhorst: „Onze ideeën zijn beslist niet nieuw. Je komt toch altijd terug op dezelfde soort constructies. Maar we hebben ons nu uitgebreid in de gevolgen verdiept, hoewel ik moet toegeven dat je altijd een onzekere factor houdt, want de natuur laat zich niet leiden door com putermodellen." Geen beroep J. Nieuwenhuis van de provincie denkt dat binnen nu en drie jaar de definitieve oplossing voor Eierland zal zijn gerealiseerd. „Maar we willen iedereen de kans geven erover mee te praten, vandaar die voorlichtings bijeenkomst begin juni. Dat is overi gens geen officiële procedure met beroepsmogelijkheden. Maar we zul len zinvol commentaar zeker meene men." Ruim zeven jaar geleden presenteerde systeembouwer Meijert Boon uit De Cocksdorp een uitgewerkt plan voor een lange dam, haaks op de kust, gemaakt van caissons. Hij vond zandsuppleties alleen geschikt als tij delijke oplossing, niet als iets waar mee je door moet blijven gaan. Bovendien had hij een revolutionair idee. „Ik ben absoluut geen water bouwkundige, maar ik denk dat de waterstaatmensen teveel op bekende constructies terugvallen. Ze moeten eens moderne, goedkopere technie ken proberen." Caissons Het plan van Boon behelste een dam van 1,5 kilometer. Hij maakte een maquette op schaal van de kop van Texel met het bouwwerk. „Als je caissons prefabriceert en je vaart ze in, kan je in een zeer korte tijd een dam maken. Het uiteinde zal op tradi- Meijert Boon bij de maquette die hij vele jaren qeleden maakte. (Foto Tosso de Groeffl tionele wijze moeten worden ge construeerd, om te voorkomen dat de zee er greep op krijgt." Boon koos voor een dam van 1,5 km omdat op die grens dieper water begint. „Het is natuurlijk een amateuristisch idee, er zit geen enkele waterbouwkundige kennis achter. Maar iedereen weet dat je door zo'n dam land kunt aan winnen." De traditionele bouwwijze van strek dammen is duur. Met alleen het aan leggen ben je er niet: er komt veel onderhoud bij kijken. „Dat is bij cais sons anders. Het is geen duur systeem. Hoewel de grens tussen land en zee de moeilijkste plek is om te werken. Je kan er niet varen en niet rijden. Maar met de huidige technieken en met een beetje slim migheid valt meer te bereiken dan met geweld. Ik heb vaak de indruk dat de waterbouwers in Nederland al les trachten op te lossen met ge weld. Zo van: grootvader deed het ook al zo...." Experiment Caissons zijn in Nederland veel aan gewend voor het sluiten van dijken. Tegen het eind van de tweede We reldoorlog werden er in Normandië complete havens mee gevormd door de Engelsen. „En er zijn meer aan wendingsmogelijkheden denkbaar. Daar zou over nagedacht moeten worden. Maar als iemand in die RWS-club iets experimenteels doet, loopt hij het risico iets verkeerd te doen. Als je het doet zoals al jaren gebruikelijk is, kan je natuurlijk nooit de fout in gaan." Boon weet nog niet of hij zijn plan gaat ventileren op de voorlichtingsbij eenkomst in juni. „Ik denk het met. Ik ben zowiezo geen partij voor een waterbouwkundige, dat is mijn vak niet. Ik wil ze alleen aan het denken zetten." Het college van b en w stelt voor in 1994 de onroerend goed belasting met drie procent te verhogen om de rijksbezuinigingen op te vangen. De gemeente krijgt ƒ172.000,- minder, terwijl ook de korting van f125.000.- die vorig jaar door tus senkomst van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) was uitgesteld, wordt doorgevoerd. De verhoging van de OGB levert niet genoeg dekking op. De rest van het tekort wil het college halen uit het jaarlijkse overschot, zodat geen voor stellen hoeven te worden gedaan voor ingrijpende bezuinigingen op ge meentebeleid. Deze voorstellen zijn opgenomen in de voorjaarsnota, die een overzicht biedt van de financiële situatie van de gemeente. Inkomstendaling De voorbereidingen op de begroting van '94 worden overschaduwd door de rijksbezuinigingen die doorwerken naar de gemeenten. Het rijk wil vol gend jaar zeven miljard bezuiniging: drie miljard incidenteel en vier miljard structureel. En daarmee is het nog niet afgelopen: het structurele bedrag loopt op tot negen miljard in 1997. Voor gemeente Texel betekent dat een inkomstendaling van 297.000,- in '94 tot ƒ502.000,- in '97. Reinigingsrecht In de gemeentelijke voorjaarsnota staat de voorspelling dat het reini gingsrecht nog verder verhoogd zal moeten worden tot een kostendek kend tarief van 600,- voor meerper- soonshuishoudens in 1995. Als de inkomsten uit toeristenbelasting weer worden aangewend om dit tarief te verlagen komt dit bedrag op zo'n ƒ510,-. Dat betekent een stijging van ƒ200,- in twee jaar tijd. De financiële positie van de gemeen te is ondanks alles goed te noemen. De begroting van 1993 is sluitend en dankzij het jaarrekeningoverschot be weegt de algemene reserve zich steeds boven de bovengrens van 3,3 miljoen gulden. Daardoor kon de ge meente ook enkele extra investerin gen doen. Omdat het OGB tarief op Texel verhoudingsgewijs laag is, is enige verhoging mogelijk. IM-ADVERTENTIE ^mjrl f, ir/i i» Ifrt hjrt. DROGISTERIJ PARFUMERIE Oorsprongweg 3, Eierland. 11233 en een folder van I I li/v* Dorpsstraat 66, De Koog wIlTl I I 10 sS Parkstraat 20. Den Burg drogisterij parfumerie, fotohandd Weverstraat 1, Den Burg, 15375 HOGERSTRAAT 13 OEN BURG TEL. 13437 EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Wegens daverend succes. v.h. Talk of the Town. Verloting onder alle aanwezigen van 'n cursus catamaranzeilen.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1