Den Hoorn moet weer worden zoals vroeger Kerkepad"-opnamen in stralende zon Invulling hart Den Burg op enkel punt bijgesteld SEZORGER iEZORGER Examenstunt Hogeberg iORTTexels Mensen Dorp maakt zelf reconstructieplan Liefdewerk oudpapier Kroon steunt bezwaarmakers bestemmingsplan TEXELSE COURANT Speel-o-theek met vakantie Inbraken Reisje van HVG Australische pianiste treedt op in De Koog Wij zoeken een evens zoeken wij een :op; Jeu de boules in Den Burg? wijst bezwaren tegen van de hand HOE LORT KOMT AMSING Net als andere dorpen zal ook het centrum van Den Hoorn een re constructie ondergaan. De Hoorn- ders willen echter dat wordt afgeweken van de gebruikelijk gang van zaken bij de inspraak, waarbij de gemeente een plan maakt waarop de inwoners commentaar kunnen le veren. In Den Hoorn keren ze het om: het dorp komt zelf met voorstel len en vraagt de gemeente deze uit te werken tot een plan. Zo denkt men dat de bevolking er meer greep op heeft. Deze week staken de inwoners van het monumentale dorp op initiatief Certificaat. Installatiebedrijf De Wit uit Den Hoorn kreeg onlangs het cer tificaat „Aansluiten randapparatuur" toegekend. Het bedrijf is nu bevoegd randapparatuur voor de telefoon te installeren. Volleyball. Tevoko 2 speelt dinsdag om 10.30 uur een promotie/degrada tiewedstrijd in de Zuiderzeehal. Kinderhulp. 103 Collectanten van het algemeen fonds Kinderhulp haal den op Texel vorige week ƒ7.615,- op, precies drie gulden meer dan vo rig jaar. Het geld is bestemd voor kinderen in tehuizen of pleeggezin nen. Reisdocumenten. Veel Texelaars wachten tot het laatste moment voor ze in het raadhuis een reisdocument halen. Niet verstandig, want mocht zich een computerstoring voordoen, dan zit men zonder. van de dorpscommissie in De Wald hoorn de koppen bij elkaar. Ze waren het erover eens dat de Herenstraat en „het plein" er weer moeten uit zien zoals rond de eeuwwisseling. Het bestaande plaveisel moet worden vervangen door ouderwetse klinkert jes. Met de vrijkomende stenen wil len ze de Wtteweg (thans nog asfalt) tot aan het sportveld plaveien, zodat dit weggedeelte een meer „dorps" aanzien krijgt. De stoepen in de Her enstraat moeten in stand blijven of worden hersteld Van karakterloos straatmeubilair (paaltjes, betonnen bloembakken, kuilen e.d.) moeten de Hoornders niets hebben. Wel willen ze ouderwetse straatlantaarns. En als er dan toch obstakels moeten komen om parkeren te beletten willen ze dat daarvoor bomen worden gebruikt. Ook het plein bij Goenga moet weer een echt dorpsplein worden, echter wel met (gratis) parkeergelegenheid. Parkeren in de Herenstraat zou men het liefst helemaal onmogelijk maken, maar dat is met het oog op de be drijfsbelangen geen haalbare kaart. Er wordt over gedacht om parkeren te verbieden op de smalste delen van de straat. Vrachtauto's zouden ge weerd moeten worden. Nagegaan wordt of als compensatie het Achter om beter toegankelijk kan worden ge maakt voor vrachtauto's. Op het plein wil men naast parkeergelegen heid voor auto's ook een rijwielstal ling. Het bushaltehokje moet worden gecombineerd met een telefooncel. De huidige abri staat op een onge schikte plaats en moet dus in elk ge val weg. Langs de gevels van de huizen rond het plein zouden leilindes moeten komen. Verder wordt ge dacht aan een put voor de kerst boom en een (klein) kunstwerk. sdag en woensdag was een ca- raploeg op Texel om opnamen te ken voor de ..Texel' -aflevering het NCRV televisieprogramma rkepadMede dank zij het rtdurend zonnige weer konden oie resultaten worden geboekt, wordt een reportage van een uur die zondag 13 juni zal wor- uitgezonden. Op 19 en 26 wor de „bezoekzaterdagen" ouden, die een explosie van dag- oek op Texel zullen veroorzaken. rkepad" is een succesvol NCRV- ramma met grote kijkdichtheid. Ike aflevering worden interessante kgebouwen in een bepaalde streek Nederland van binnen en van iten getoond, waarbij historische anecdotische bijzonderheden wor- |en verteld. De programmamakers Iperken zich niet tot de kerkgebou- ren, ook de omgeving komt aan bod li traditiegetrouw wordt in elke afle- aring tevens aandacht besteed aan ién museum in de buurt. Het publiek aordt gestimuleerd op de „bezoekza- Irdagen" na de uitzending naar de Ireffende streek te gaan en daar (kerkgebouwen en andere objekten ie in de uitzending aan bod zijn ge nuien, met eigen ogen te zien. Wie oor zo'n dagtocht inschrijft krijgt en Kerkepad-gids waarin de kerkge- Buwen van de streek uitvoerig zijn (chreven. Druk die oproep wordt meestal mas- gehoor gegeven. Er melden zich wel 3000 tot 5000 geïnteres- rden, zodat het nodig is politie en Jere instanties in te schakelen om in goede banen te leiden. De ei- jsituatie blijkt geen rem te zijn, bleek bij een Kerkepad- irmg die over Ameland ging. |isseur-producer Niek Heizenberg icht daarom dat het ook op il op de twee bezoekdagen bij- Ier druk zal zijn. Als de mensen de auto komen zou dat bij de problemen kunnen geven. Daar- [wordt ieder opgeroepen met het ibaar vervoer te komen of de in Den Helder te laten staan. De zal bussen laten pendelen om (erkepad-gangers naar de ver- jllende kerkgebouwen op Texel te ven. Veel hulp tenberg (62) zegt opgetogen te zijn over de medewerking die hij krijgt bij de opnamen. Hij doelt in het bijzonder op Bram Guiljam uit Ooster end die als „route-coördinator" min of meer deel uitmaakt van de ploeg en allerlei hand- en spandiensten verricht. De Texelse kerken waarvan opnamen zijn gemaakt zijn de Hervormde en de Doopsgezinde kerk in Den Burg, de Hervormde kerk van Den Hoorn, De Hervormde kerk van De Koog, de Hervormde zeemanskerk in Oude- schild, de Hervormde kerk van r Oosterend en de Hervormde en de Katholieke kerk van De Cocksdorp. Verder wordt onder meer aandacht besteed aan de begraafplaats van de Georgiërs, waarbij over de „Russen oorlog" wordt verteld. Het museum dat onder de loep wordt genomen is het Maritiem- en Juttersmuseum in Oudeschild. Het spreekt vanzelf dat de Kerkepa- duitzending een prachtig stukje pro motie voor Texel betekent. In het bijzonder het feit dat in deze reporta ge de aandacht wordt gevestigd op cultuurhistorische bijzonderheden, sluit prachtig aan bij het lokale beleid dat daarop ook is gericht. De NCRV komt spoedig weer naar Texel, dan om opnamen te maken voor het programma „Weg van de snelweg". De uitzending daarvan heeft echter pas volgend jaar plaats. Tv-»* V"T De opnameploeg bij de Zeemanskerk in Oudeschild. Links regisseur Niek Heizenberg, rechts Bram Guiljam. Foto Harry de Graaf) De Speel-o-theek Texel houdt voor jaarsvakantie. Op maandag 10 mei gaan de kastdeuren weer open. In deze vakantie zal weer nieuw speel goed worden aangeschaft, waaronder een tweede skelter. Een lidmaatschap voor de Speel-o-theek kost ƒ15,- per gezin per gezin. Voor meer inlichtin gen: R. Struijck, tel. 10338. Vijf vakantiebungalows in De Koog zijn dinsdag tussen 10.00 en 16.00 uur bezocht door inbrekers. Zij dron gen binnen door sloten van terras deuren te forceren. De buit bestond uit geld, sieraden, fototoestellen, bankpassen en cheques. In de nacht van woensdag op don derdag is ingebroken in drie strandpa viljoens. De daders kwamen binnen door ramen te vernielen. Ze eigenden zich geluidsapparatuur, kasgeld en frisdrank toe. Daarnaast richtten ze veel vernielingen aan, onder andere door vrieskisten open te zetten waar door de inhoud smolt. Ook werd het interieur besmeurd met mayonaise. Op dinsdag 11 mei gaat de HVG De Cccksdorp en Eierland op reis. Met de boot van 07.05 uur wordt koers gezet naar de overkant. Op het pro gramma staan een bezoek aan het aardewerkmuseum in Makkum en het schaatsmuseum in Hindeloopen. Te vens wordt een demonstratie Hinde- looper schilderen bijgewoond. De bezoeling is dat met de boot van 19.35 uur de terugreis wordt aanvaard. Kosten voor de hele dag bedragen f 70,-. Wie mee wil kan zich aanmel den bij Duwie Daalder (16305), An neke Saai (16542), Ina van der Star (18317) of Wil Witte (11676). Vanaf vanavond opent de Pianobar in De Koog weer haar deuren voor een seizoen vol live entertainment (toe gang gratis). Vanaf deze dag is weer iedere donderdag tot en met zondag vanaf 21.00 uur een optreden in het etablissement. De Australische pianiste/zangeres Di ana Jarrett verzorgt de perfor mance. Zij heeft veel ervaring als soliste, maar ook als begeleidster en bandlid. In '79 kwam ze voor het eerst naar Europa. Jarrett zingt in zes talen gen res als jazz, showtunes, rock en an dere muziekstijlen. zijn. Op vrijdagavond 7 mei om 20.00 uur vindt in „De Buureton" een bijeenkomst plaats, waarin men uitleg krijgt over de spelregels en de mogelijkheden van het spel. Op deze avond kan men zich opgeven als toe komstig lid van de op te richten jeu de boulesvereniging Den Burg. De ini tiatiefnemers hopen op een grote opkomst. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft vier bezwaarmakers tegen het bestemmingsplan Den Burg-centrum in het gelijk gesteld. Hoewel de Kroon in navolging van de provincie geen goedkeuring aan het plan heeft onthouden, moet de gemeente de invulling op enkele punten herzien. Twee bezwaarschrif ten werden niet ontvankelijk ver klaard. De bezwaren hadden hoofdzakelijk betrekking op percelen waaraan de gemeente liever geen horeca, detail handel of hotelbestemming wil toe kennen. Het college wilde deze plekken vrij houden voor woning bouw. Het bestemmingsplan Den Burg centrum dient ter vervanging van het uitbreidingsplan dat nog uit 1965 da teert. In grote lijnen komt het er op neer dat de bestaande bebouwing de bestemming krijgt die het nu heeft, waarbij de gemeente de horeca wil concentreren in de ring Binnenburg, Kantoorstraat tot en met de oostzijde van de Gravestraat. Voor de detail handel is de ring Weverstraat, Parkstraat, Waalderstraat, Kogerstraat en Hogerstraat gereserveerd. Be staande bedrijven die buiten het aan gegeven gebied zijn gevestigd mogen blijven. Tegen het plan kwamen bij de ge meente totaal 64 bezwaren binnen. Twintig belanghebbenden vochten hun ongelijk aan bij de provincie, waarvan drie met succes. Concreet Bezwaarmaker Zegel, die een winkel (Blokker) in de Parkstraat heeft, maakte met succes bezwaar tegen de woonbestemming die was toege kend aan een achterliggend perceel aan de Warmoesstraat. Argument van de Kroon was dat de gemeente geen concrete plannen had voor hui zenbouw, waardoor alsnog uitbreiding van het winkelpand mogelijk is. Ove rigens kunnen op de eerste verdie ping daarvan wel dienstwoningen worden gebouwd. De horecaring die de gemeente voor ogen stond wordt doorbroken door de gemengde bestemming die van de Kroon moet worden toegekend aan het pand waarin momenteel Artima is gevestigd. Het college wilde hierin uitsluitend detailhandel hebben, waar tegen de eigenaar met succes in be roep ging. Parkeerterrein De woonbestemming op het parkeer terrein op de Hoek ElemertAA/ar- moestraat leidde tot bezwaren van Ruud Hamer. Ook in dit geval stelde de Kroon de gemeente in het ongelijk en kan Hamer het textielbedrijf zes meter naar achteren uitbreiden. Ook de bebouwing achter café De Zwaan en het kantoor van makelaar Jan Duin kan dankzij gegronde bezwaren worden doorgetrokken. De Kroon oor deelde dat een café, hotel of restau rant de privacy van de omwonenden niet aantast. Hoewel het bezwaar schrift van een huizenbezitteraan de Molenstraat niet gegrond werd ver klaard, moet de gemeente de be stemming op dit terrein wel herzien. Afgewezen werd het beroep een be woner van de Wilhelminalaan, die be zwaar had tegen voorgenomen woningbouw op het braakliggende terrein bij zijn woning. I.M. ADVERTENTIE Per 1 juli a.s. Wj zoeken iemand die voor ons de pelse Courant wil bezorgen op de [ite: Waterweg, Mokweg, Molwerk, lorderhaaks, Dageraad, De Rede, Jntweg, van de Sterrweg, Amalia- Jfcg, Redoute, r wonen ongeveer 97 abonnees. p de route Pontweg, Califomië- K. Ruyslaan, Randweg. Pelikaan- te, Pijpersdijk, Oude dijkje, laikeduinweg, Ruigendijk. tr wonen ongeveer 75 abonnees. wijk kan eventueel gesplitst Kien. n bezorgen is het eenvoudigst voor band die in deze omgeving woont. I kranten kunnen dinsdag en vrijdag |pi na 15.00 uur in onze drukkerij de Warmoesstraat worden af- lald. iteresseerden kunnen voor nade- ibchtingen terecht bij de ePtie van de drukkerij. Parkstraat 10, Den Burg, telefoon 12741, voor tenten en caravans, b en W gin gen accoord met omzetting tot huis jesterrein, mede omdat de logiescapaciteit in de nieuwe situatie aanzienlijk kleiner zou zijn. Tegen het plan werd bezwaar gemaakt door Menno Stam uit Den Burg en D. Ro senberg uit Berlijn. De twee verzetten zich tegen deze uitbreiding van het aantal recreatiewoningen, vonden de huizen misstaan in het landschap en vonden dat Postweg en Krimweg niet zijn berekend op het toenemende verkeer dat de huizen zullen veroorza ken. B en W voerden echter aan dat met de landschappelijke inpassing voldoende rekening is gehouden en dat de verkeersdruk op de genoemde wegen niet noemenswaard zal toene men. GS waren het daarmee eens en vonden het belangrijk dat de recrea tiecapaciteit van Texel door dit plan minder toeneemt dan bij uitvoering van het oude plan zou zijn gebeurd. De gemeente Texel heeft toestem ming gegeven voor het gebruik van de voormalige notaristuin bij het Achterom ten behoeve van jeu de boules. De Stichting Welzijn Ouderen Texel, de initiatiefnemer om dit spel in Den Burg in te voeren, wil een jeu de boulesvereniging oprichten, waar van jong en oud lid kan worden. De bedoeling is, dat de SWOT zich te rugtrekt, zodra de vereniging is op gericht. In het land bestaat veel belangstel ling voor dit spel en in vele plaatsen zijn jeu de boulesverenigingen actief (ook in Oosterend). In Den Burg is plaats voor een nieuwe vereniging, waar men in ontspannen sfeer en in een prachtige omgeving bezig kan De reconstructie van Herenstraat en plein stond al jaren op het gemeente lijke investeringsplan, maar werd tel kens uitgesteld omdat er hogere prioriteiten waren. De dorpscommis sie nam daar geen genoegen meer mee, klaagde bij b en w en nu moet de operatie het komende najaar wor den uitgevoerd. De dorpscommissie heeft voor het begeleiden van het plan een speciale commissie in het leven geroepen, bestaande uit Marco Bakker, Ton van der Gaag en Daan Schilling. Laatstgenoemde erkende dat hij voor de parkeer- en vrachtau toproblemen die worden opgeroepen door de gewenste herinrichting nog niet de oplossing weet. Mogelijk weet de gemeente het wel als deze het wensenlijstje onder ogen krijgt. De opvolger van Dick van Heerwaar- den als beheerder van sporthal Ons Genoegen wordt per 1 mei Pierre Persoon (38), Molenstraat 79 in Den Burg. Hij werd gekozen uit 28 sollici tanten. Persoon, geboren in Breda, is twee jaar werkzaam geweest als technicus bij het NIOZ. Daar liep de overeenkomst af, zodat hij uitkeek naar wat anders. Persoon is ge trouwd met de Texelse Vera Bakker die als ziekenverzorgster werkzaam is in het Verpleeghuis Texel. leputeerde Staten hebben een tlaring van geen bezwaar afgege- voor de bouw van 91 zomerhui die Aegon recreatie wil bouwen de Krimweg bij De Cocksdorp. twee bezwaren die er tegen wa- ingebracht zijn ongegrond ver- ird. betreffende terrein was bestemd ,,De Hogeberg is zóóóó kinderachtig", luidde de tekst op een groot span doek bij de ingang van de Burgemeester de Koninghal waar de leerlingen van het OSC een examenstunt hadden georganiseerd. Zij lieten zich inspire ren door de campagne vandalisme is zooo kinderachtig" en namen kinde rachtigheid als thema voor hun stunt. Zowel de examenleerlingen als de leerkrachten liepen rond in enorme luiers. De organisatie was in handen van de leerlingen, de uitvoering lag bij het on derwijzend personeel. In de De Koninghal was het dinsdagochtend dan ook één groot kinderfeest: leerkrachten waren onder luide aanmoedigingskreten druk doende met stoelendans, koekhappen, met-ei-op-lepel-lopen, en wa- terspellen. Bij het spel 'taart-gooien' waren echter weinig vrijwilligers te vin den waardoor de leerlingen genoodzaakt waren hun frustratie op elkaar te uitten. Later stond een speurtocht op het programma en werden pannekoe ken gegeten. (MW) IFoto Match Haiinenl

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5