otoprojekt over ud worden/zijn St. Jan maakt geestige come-back in Lindeboom "fear van ouderen Recensie Relaties centraal in „Bed-kwartet" TEXELSE J! COURANT Bakker moet kraam voor winkel dulden Waar is dit? andschapszorg optreden Beurden Band Familiewapen voor de Wittes Scène uit de komedie ..Bedkwartet'' van toneelvereniging St. Jan. Vlnr Margaret Schuurman. Aris Van Zeljlen en Marianne Zegers (Foto Gerard zi/m) Toneelliefhebbers die de meierblis lieten schieten voor de komedie „Bed-kwartet" kregen op koninginnedag een warm onthaal van toneelvereniging St. Jan. De come-backvan de toneelroutiniërs in De Lindeboom oogde op de snikhete feestdag lekker ontspan nen. Hoewel de animo 's middags wat tegenviel, liep de Schouw burgzaal 's avonds zo goed als vol en reageerde het publiek enthousiast op het spel. Plaats van handeling in „Bed- kwartet" van Alain Ayckbourne wa ren de slaapkamers van vier echtpa ren die een onderlinge band met elkaar hebben. Een feest ten huize van Charlie krijgt een dramatische wending, omdat Trevor (Joost Cou- tinho) ruzie maakt. Het thema relatie loopt als een rode draad door de ko medie, waarbij de dialogen zich in en rond het bed afspelen. Bittere mo menten worden afgewisseld door vrolijke scene's, waarbij uiteindelijk de relatie zegeviert. Erg veel diep gang kan het stuk niet worden toe gezegd. maar deze oppervlakkigheid kan alleen de schrijver worden aan gerekend. Regisseur Gerard Zijm was er bijzon der goed in geslaagd de juiste ac teurs bij de rollen te vinden. Het komisch talent van Paul van Hoogh kwam hem goed van pas in de rol van de onhandige Charlie, die soms wat op een karikatuur leek. Gea Kie- wiet zette zelfverzekerd en tekstvast toneelechtgenote Kate op de planken. Lia Couthino speelde met veel gevoel de temperamentvolle Jane, de gewe zen voormalige echtgenote van Tre vor, die nu een verhouding heeft met Nick. Ze houdt hem flink onder de duim. Nick, gespeeld door Gooitzen Kedde, moet gekweld door rugklach ten voortdurend het bed houden waarbij hij nu en dan op clowneske wijze kermend over de grond rolde Karakteristiek was het spel van Aris van Zeijlen, die met de teloorgang van Udi door St Jan met open ar men was binnengehaald. Hij speelde Ernest, de mannelijke helft van een welgesteld, wat ouder toneelecht paar. In de rol van de laat-middelbare, brommerige Ernest drukte hij zijn stempel op de toneelavond. Gedenk waardig was zijn opkomst in pyama- broek. Marianne Zegers stond voor de moei lijke taak dialoog te onderhouden met Van Zeijlen, die traditiegetrouw een eigen interpretatie van zijn rol had. Dankzij haar tekstvastheid bleef ze als de wat oudere, zorgzame Delia uitstekend overeind. Als de opvliege- rige Trevor zorgde Joost Coutinho voor de nodige commotie. De manier waarop hij het zelfingenomen type neerzette was soms bij het fanatieke af. Als zijn onzekere partner maakte Margaret Schuurman een verdienste lijk debuut, waarbij ze bijzonder rol vast bleef. Regie De vele ruimte die de toneelspelers op de bühne van De Lindeboom tot hun beschikking hadden bleek niet overbodig.De drie bedden naast el kaar op het toneel namen veel plaats in, zodat omzichtig moest worden geacteerd. Regisseur Gerard Zijm had de komedie tot in de details voorbe reid. Dankzij een goede tekstvastheid verliep het spel vlot en was voor souffleurs Loes Smit en Janny de Haan slechts een bijrol weggelegd. Dankzij belichtingsman Aad Zegers, die de spots bij elke scene anders richtte, werd de aandacht steeds op een ander bed gevestigd. Niet onop gemerkt bleef het werk van decor bouwers Henk van Veen en Wim Smit. Kleding en schmink werden verzorgd door Anja Zijm en Ingrid Koorn. feerd worden. Henk Snijders hierover: „Dit is van belang om te weten, want het kan voorkomen dat Texe laars worden gevraagd om medewer king te verlenen aan dit fotoprojekt in de vorm van het maken van portret foto's of het fotografisch vastleggen van hun werk- en leefsituatie". Fototentoonstelling Van iedere student worden uit het vervaardigde fotowerk vijf zwart wit foto's uitgekozen. De selectie wordt gemaakt door de twee, gedurende deze week op Texel aanwezige, do centen van de Academie in sa menspraak met de betreffende student. Alle aldus geselecteerde fo to's worden overhandigd aan een ju ry, die uiteindelijk bepaalt welke 20 25 foto's zullen worden tentoon gesteld. Deze nog samen te stellen- jury zal bestaan uit een aantal oudere Texelaars, twee mensen van de Aca demie van Beeldende Kunsten en één of twee onafhankelijke deskundigen. Henk Snijders: „Het is de bedoeling dat de tentoonsteling mobiel is, dat wil zeggen dat op verschillende plaatsen op Texel dit jaar de foto's te bezichtigen zullen zijn. Te denken valt aan het gemeentehuis, verzorgingste huizen, verpleegtehuis, dorpshuizen." Kosten Aan een projekt als dit zijn natuurlijk kosten verbonden. Alleen al de reis- en verblijfskosten zijn aanzienlijk. De SWOT heeft subsidie aangevraagd bij de Gemeente Texel en verder kan de SWOT gebruik maken van de diensten van de Stichting Ondersteu ning Welzijnswerk. Henk Snijders: „We zouden ook graag een boekje willen uitbrengen met daarin een overzicht van de foto's, voorzien van een begeleidende tekst. In de begro ting is echter geen ruimte voor zo'n boek. Eigenlijk zoeken we hiervoor sponsors. Het lijst me een fantastisch idee om op deze wijze een blijvende herinnering aan dit fotoprojekt in het kader van het Jaar van de Ouderen te hebben." De Koninklijke Academie van Beelde nen Kunsten draagt zelf ook in aan zienlijke mate bij in de kosten. De school betaald al het materiaal, zoals de opnamefilms, het fotopapier en de te vervaardigen passe-partouts voor de geselecteerde foto's op groot for maat. Ook worden de benodigde fo- tolijsten gratis door de school in bruikleen gegeven voor de duur van de tentoonstellingen De door de jury uitgekozen foto's worden eigendom van de Stichting Welzijn Ouderen Texel. Prijzen Alhoewel dit fotoprojekt geen wedstrijd is -het is tenslotte voor de studenten een examenopdracht- leek het de leiding van de Academie een goed idee om aan de jurering in eni ge vorm een prijzenaspect te verbin den. Henk Smders: „Het gaat hierbij niet om grote geldprijzen, maar meer om een symbolische erkenning voor de geleverde prestatie. We zullen een eerste, tweede en derde prijs toeken nen, alsmede een aanmoedin- ginsprijs." Voor inlichtingen en suggesties over dit projeckt kan con tact worden opgenomen met Henk Snijders, coördinator van de Stichting Welzijn Ouderen Texel, telefoon 12696. Ruud Nooy Mê daG 4 MEI 1993 plaatse hadden weinig effect. Alleen Groen Links en PvdA gingen mee. De werkgroep zegt zich geërgerd te heb ben aan gebrek aan kennis en inzicht bij de commissieleden maar ook bij de verantwoordelijke ambtenaar van ruimtelijke ordening „die in zijn totaal ondeskundig commentaar duidelijk wilde maken dat Texel zijn eigen grond prima beschermen kan". De werkgroep ontkent de theoretische mogelijkheid van dat laatste niet, maar constateert tevens dat er in de praktijk weinig van terecht komt. Vliegtuigen Het jaarverslag maakt voorts melding van de acties die werden gevoerd te gen hinderlijke militaire activiteit op noord en zuid Texel en tegen de nieuwbouw van de Joost Dourleinka- zerne. Verzet was er ook tegen geluidsover last van de kleine luchtvaart. In de Commissie Geluidshinder Vliegveld Texel is de werkgroep vertegenwoor digd, maar de commissie komt zo weinig bijeen dat nauwelijks op ont wikkelingen kan worden ingespeeld. Aan klachten die de werkgroep in diende over geluidsoverlast wordt overigens wel altijd behoorlijk aan dacht geschonken. De directie van het vliegveld zoekt het telkens direct uit. In dit verband wordt in het jaar verslag melding gemaakt van vier he likopters van het Grasshoppers-team, die tijdens het vliegfeest laag boven de Slufter vlogen, zelfs boven het gesloten deel van dit gebied.. Geprotesteerd werd ook tegen de zandwinning in de Waddenzee, de ex ploratieboringen naar olie en aardgas van Petroland, de hiaten in de Plano logische Kernbeslissing Waddenzee en de wijze waarop Texel reageerde op de ammoniakrichtlijn. Het jaarverslag maakt verder melding van een onderzoek naar de kwaliteit van het oppervlaktewater op Texel door VU-studenten uit Amsterdam. De Aankoopcentrale weigerde deze studenten te vertellen hoeveel bestrij dingsmiddelen op Texel worden ver kocht. De reden was dat de hoeveelheid beduidend lager is dan op het vasteland en dat zou de boe ren aldaar in een kwaad daglicht stel len! De werkgroep: „Dit zou een prachtige gelegenheid zijn geweest om zwart op wit te krijgen in hoever re de Texelse landbouw „schoner" is dan de overkantse. Gemiste kans!". Overwinning Na de roerige informatiebijeenkomst over de aanwijzing van nieuwe rela- tienotagebieden bestond even de in druk dat de provincie zich in deze niet verder met Texel zou bemoeien De werkgroep hoorde toen van boe ren die best iets voor de plannen voelden, maar daar niet voor uit durf den te komen of niet in aanmerking kwamen omdat hun land juist buiten de aan te wijzen gebieden viel. De werkgroep kwam toen in actie bij de dienst NBLF en pleitte voor een flexi beler hanteren van de kaart omdat immers bijna heel Texel onder de Ecologische Hoofdstructuur valt. De provincie reageerde met blijdschap: eindelijk een positief geluid van Texel. Gesprekken met diverse statenleden volgden. Op de hoorzitting in Haar lem waren de leden van Landschaps- zorg de enige Texelaars die een positief geluid over de plannen lieten horen en gesteund werden door na tuurmonumenten. Een lobby van de gemeente bij provinciebestuurders Juwelier Bakker moet er genoegen mee nemen dat op marktdagen in de zomer een kraam voor zijn winkel aan de Groeneplaats wordt gezet. De Raad van State heeft bepaald dat b en w in deze een rechtmatig besluit hebben genomen. Tegen het besluit van b en w om het plaatsen van een kraam schuin te genover de winkel mogelijk te maken was Bakker in actie gekomen bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. De juwelier/opticien verwachtte zakelijke schade als hij op maandag zou worden „weggestopt" achter een marktkraam. Het toelaten van een kraam op deze plek vloeide voort uit het besluit van b en w om het aantal plaatsen op de maandagse markt in de zomer te vergroten, zodat de markt drukker en aantrekkelijker zou worden. De Raad van State heeft de gemeen te dus in het gelijk gesteld. De argu menten zijn nog met bekend. Bakker heeft zich een goed verliezer getoond door het college een „Hoornder ring" te sturen, voor bij de koffie. De fami lie blijft de gang van zaken overigens betreuren. De omstandigheden zijn bovendien inmiddels gewijzigd. De panden waarin VVV en Shoemax za ten, staan leeg. Hier kunnen dus zon der problemen kramen worden gezet. Volgens Bakker kunnen ook kramen worden geplaatst in de doorbraak Groeneplaats-Warmoesstraat waar door het helemaal met nodig is een kraam voor zijn winkel te zetten. Moai. Ondanks de afwerende hou ding van de raadsleden wordt voor de raadsvergadering van 11 mei het Moaibeeld op de agenda gezet. Wie weet welke boerderij op deze oude foto staatGraag bellen naar Dick Lemstra, telefoon 13076. De haalde mets uit, want het eind van het lied was dat GS besloten Texel het volledige contingent aan hectares toe te delen. De werkgroep: „Vreemd genoeg schijnt deze beslissing nog niet te zijn doorgedrongen tot de Texelse gemeenteraad. In 1995 zal verder worden gepraat met de be trokkenen. De Werkgroep land- schapszorg beschouwt dit als een grote overwinning voor natuur, milieu en landschap van Texel". a3r 1993 heeft het predikaat van de ouderen" meegekre- - in7oe Stichting Welzijn Ouderen (SWOT) heeft de afgelpen iden naarstig gezocht naar een om op Texel een originele in- ig te geven aan het „Jaar van luderen". In samenwerking met ninklijke Academie van Beel- |e Kunsten in De Haag vindt van it en met 14 mei op Texel een irojekt plaats. Het thema is: oud len/oud zijn. iktleider Henk Snijders van de is de initiatiefnemer van deze ianifestatie. „Net als vele andere llingen en instanties voor oude- Nederland, stonden ook wij keus wat te doen in het kader iet „Jaar van de Ouderen". Al wam het idee naar boven om net fotografie te doen. Het leek iaardevol om iets blijvends te l|n en. Ik heb contact opgenomen Ie Koninklijke Academie van de lende Kunsten, afdeling fotogra- vormgeving, in Den Haag. reageerde men heel enthousiast let idee. De uitnodiging van de T om jonge fotografen de gele- eid te bieden tot het uitbeelden „Set thema „Oud worden/oud sprak hen erg aan." ml functionaris J. de Vrieze wilde maatregelen nemen als de roep met harde cijfers zou aan- dat er echt schade in de dui- 0 (ifcntstaat door de verminderde ikmg. De werkgroep meende die jzen te kunnen leveren, maar het niet. Wel lukte het om het lemen om de groene wandelrou- 15 augustus al open te stellen lts van op 1 september, terug- laid te krijgen. Vervroegde telling vindt de werkgroep :alig, onder andere omdat de lepelaars dan nog op het nest Razende bol ïefs verzocht de werkgroep bij b w om maatregelen tegen recrea- •ve activiteit, in het bijzonder tegen ■sen daarbij, op de Razende Bol. bol is sinds 1986 Texels grondge- I De gemeente zag echter geen I) om maatregelen te nemen en s naar de Rijkspolitie te water, laar aanleiding daarvan nam contact op met de r, Bos, Landschap en en drong aan op snelle van de bestaande plannen Razende Bol onder de werking natuurbeschermingswet te Dat gebeurde. Zowel de Bol ors en enkele stukjes buiten- werden aangewezen. Po- om de raadscommissie voor jk en huisvestingsbeleid te jen van de wenselijkheid van aatregelen en het geringe ef- or de gewone recreatie ter Henk Snijders van de SWOT. IFoto March Heijnen) Een dertigtal studenten en twee do centen verblijven volgende week op Texel in jeugdherberg Panorama. Het fotoprojekt „oud worden/oud zijn" is door de Academie aangemerkt als een examenopdracht, ter afsluiting van het eerste studiejaar. Van maan dag 10 tot en met 14 mei zwermen de studenten uit over het eiland. Zij hebben de vrijheid het thema „oud worden/oud zijn" naar eigen inzicht te interpreteren. Dit houdt in dat naast gebouwen met historische waarden, alsmede oude voorwerpen en karakteristieke landschappen, ook de ouder wordende mens gefotogra- Beurden Blues Band heeft Xisch doch succesvol optre- ïter de rug in Utrecht. Tijdens ddaguitvoering in het park werd nd onderbroken door de politie, t geen vergunning zou zijn af ge hoor een buitenpodium, nds hadden de Texelaars meer in café De Dikke Dom werd 1-00 uur een spetterend optre- erzorgd, waarop zowel in als het café met enthousiasme gereageerd. verkantse succes heeft de band ireerd voor de toekomst. Van „We willen veel optreden, schrijven en heel mis sen CD opnemen." iFoto Olivier SchillingI historische foto van de vorige keer was van boerderij De Bontekoe in Gerritsland, die toebehoorde aan M. Witte. Witte is een van de meest voor komende namen op Texel. Vrijwel alle telgen van deze familie stam men af van Frans Fransz. Watté, grootschipper in Den Ftoorn, die op 3 februari 1730 in Den Burg trouwde met Pietertje Siewerts. Of ze er erg onder leden is niet bekend, maar de familie bezat geen familiewapen. In die leemte is nu voorzien dank zij Jaap Wit te uit Zuid Scharwoude. Bij naspeuringen naar zijn voor geslacht vroeg hij zich af of de Wittes een familiewapen hadden. Uiteindelijk kwam met zekerheid vast te staan dat dit niet het ge val was, waarop Witte besloot zelf een wapen te ontwerpen. De schets die hij maakte werd door een deskundige uitgewerkt en dit wapen is nu door het Centraal Bureau voor Genealogie te Den Haag erkend en ingeschreven in het register van familiewapens. De kosten werden gedragen door familieleden van Witte, bij wijze van geschenk ter gelegenheid van zijn 50e verjaardag. Het wapen is in blauw en zilver uitgevoerd en toont onder meer een „onklaar anker" dat aan het wapen van Texel is ontleend. Hoewel het niet zeker is, wordt aangenomen dat de Wittes oor spronkelijk uit Frankrijk kwamen en daarom zijn ook Franse lelies in het wapen verwerkt. Het helmteken wordt gevormd door twee vleugels die aangeven dat de Wittes over de wereld zijn uit gevlogen. Vrijwel alle leden van de Texelse families Witte kunnen dit wapen dus als hun familiewa pen beschouwen en mogen er gebruik van maken, bijvoorbeeld door het te verwerken in een briefhoofd. Jaap Witte (telefoon 02260-151901 levert graag een kopte in kleur van het officiële ontwerp. De foto toont Witte met op zijn trui het wapen en in de hand de kennisgeving van het Centraal Bureau voor Genealogie. IFoto Harry de Graaf)

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 11