„Natuurbloem Texel" mikt op exclusieve bollenmarkt BEZORGER BEZORGER Biologische gekweekte bollen in bloei E Agenda TEXELSE^? COURANT Wij zoeken een Tevens zoeken wij een Raadsvergadering Jarige Texelaars openden zwembad Kartingraceweekend Schildersclubje exposeert in „De Zandkuul" EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Voorjaarsconcert in kerk Den Burg pasbaar is dan in intensieve bloembollengebieden", vult Van Rijs- selberghe aan. Koppen „Op biologische wijze bollen telen. Het vergt wat extra inspan ning, maar het is het proberen zeker waard." Chiel Kuip uit de Westen, één van de bloembollentelers die deelneemt in het sa menwerkingsverband „Natuurbloem Texel", is hoopvol gestemd over het project waarvan vorige herfst de eerste bollen de grond ingingen en de bloemen nu worden gekopt. „Als het experiment slaagt, zal de oppervlakte snel groeien." Stuwende kracht achter het bloembollen-initiatief is Mark van Rijsselberghe van bd-zuivelboerderij Sint Donatus, die de merknaam Na tuurbloem Texel beheert. Hij vatte het plan op om aan de natuurvriendelijke kweekwijze het Texelse imago te ver binden, een werkwijze die met suc ces wordt toegepast op de produkten van de zuivelboerderi|. „Daarmee geef je een exclusiviteit aan het pro- dukt, waarmee we willen bereiken dat we niet afhankelijk zijn van de bestaande markt. Want ook in de bd- sector heeft de overproduktie toe geslagen en staan de prijzen onder druk." Op welke manier ze de bollen gaan afzetten staat nog niet volledig vast. Zeker is dat de presentatie van het Texelse produkt van groot belang is. Van Rijsselberghe, die veel erva ring heeft met de afzet van zuivelpro- dukten, overlegt momenteel met de telers over een verpakking die de consument aanspreekt. Veiling Van Rijsselberghe's idee vond met al leen gehoor bij zeven Texelse telers. Veiling Aalsmeer, die op zoek is naar nieuwe markten, heeft zich garant gesteld voor de afzet van de bloe men en richtte hiervoor een afzonder lijke coöperatie op. Een deel van de opbrengst is bestemd voor de bloe menteelt. „We krijgen in ieder geval de kostprijs vergoed." Ook de provin cie reageerde enthousiast op het ini tiatief, dat behoudens een proef in de Wieringermeer exclusief is voor Ne derland en dat past in het nieuwe overheidsbeleid. Het project krijgt verder financiële steun van de Stich ting tot stimulering Texelse produk ten. De bollentelers dragen bij door hun kennis en arbeid. Méérwaarde Op Texel staan op drie percelen bol len uitgeplant. Het gaat om narcis sen, tulpen, krokussen en lelies. Op het eigen bedrijf beproeft Chiel Kuip de bd-teelt met narcissen, tul pen en gele krokussen. „Het is voor mij een experiment waarmee ik aan de bollen wellicht een méérwaarde kan geven. Ik heb verschillende soor ten uitgeplant, om te kijken welke va- Per 1 juli a.s. Wij zoeken iemand die voor ons de Texelse Courant wil bezorgen op de route: Waterweg, Mokweg, Molwerk, Noorderhaaks, Dageraad, De Rede, Pontweg, van de Sterrweg, Amalia- weg, Redoute. Hier wonen ongeveer 97 abonnees. voor de route Pontweg, Califomië- weg, Ruyslaan, Randweg, Pelikaan- weg, Pijpersdijk, Oude dijkje, Maaikeduinweg, Ruigendijk. Hier wonen ongeveer 75 abonnees. LET OP: deze wijk kan eventueel gesplitst worden. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten kunnen dinsdag en vrijdag even na 15.00 uur in onze drukkerij aan de Warmoesstraat worden af gehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nade re inlichtingen terecht bij de receptie van de drukkerij. Parkstraat 10, Den Burg, telefoon 12741. De Texelse gemeenteraad houdt dins dag 11 mei om 19.30 uur een open bare vergadering in het raadhuis. Deze is tevens te beluisteren via Ra dio Texel. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde van stemming. 3. Vaststelling besluitenlijst raadsver gadering de dato 13 april 1993. 4. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording vragen. 5. Overzicht post onvoorziene uitgaven. 6. Beslissing beroepschrift Stichting Kindercentra Texel. 7. Benoeming bestuursleden Recreatiestichting Texel. 8. Benoeming bstuurslid Keesomstudie- fonds. 9. Vaststelling volumebesluit in het kader van subsidieverordening dorps vernieuwing. 10. Vaststelling arbeidsovereenkomsten verordening Texel. 11. Vervanging handvaardigheidsmeubilair Kompassschool. 12. Verzoek artikel 74 van de Vrije School. 13. Bekrachtiging contract Eierlandsche Huis. 14. Bijdrage realisatie „Moai". 15. Voorbereidingsbesluit ten behoeve van het bouwplan van: de gemeente Texel voor de bouw van de openbare basisschool „De Bruinvis" aan de De Houtmanstraat 60 te Oudeschild. 16. Herinrichting gemeentelijk opslag terrein. 17. Vervanging opzichtersauto. 18. Aanleg voetpad Boodtlaan. 19. Aanpassing riolering Oosterend. 20. Extra kosten aanleg riolering Waalderstraat. 21. Afronding riolering Den Burg 2e fase 22. Systematiek „Nieuw beleid voor oud" Rondvraag. Sluiting. riëteit er het meest geschikt voor is." Daaronder is ook de befaamde Dub bele von Sion, die uitsluitend op de kalkarme gronden op het eiland ge dijt. „Tja, dat is natuurlijk een narcis waarvan de teelt exclusief aan Texel is voorbehouden." Door de vatbaar heid voor ziektes betwijfelt hij of de „Sions" zonderbestrijdingsmiddelen gezond blijven. „Toch is er een kans dat het lukt, door ze een paar jaar onafgebroken in de grond te laten zit ten neemte de weerstand van de nar cis tegen ziekten toe." Insecten Dankzij gerichte cultuurmaatregelen denkt hij dat de teelt kan slagen zon der de gebruikelijke bestrijdingsmid delen die jaarlijks nodig zijn voor een gezonde groei. „Met een dikke laag stro probeer ik bijvoorbeeld het on kruid de baas te blijven." Schadelijke insecten bestrijdt hij al decennia door een warmwaterbehandeling van de bollen na de oogst. „Om schimmelin fectie te voorkomen verversen we het water nu dagelijks." Overigens probeert Kuip samen met collega's het gebruik van chemische middelen ook in de gangbare teelt terug te dringen. Als het experiment slaagt wil Kuip de oppervlakte vergroten en integreren in de biologische teelt van akker bouwgewassen, waarmee hij op zijn bedrijf al eerder ervaring heeft op gedaan. „Het extensieve karakter van de land bouw op het eiland en de naar ver houding lage grondprijzen maken een ruime vruchtwisseling mogelijk, waar door natuurteelt hier makkelijker toe- Piet Vlaming, Marian Vermue en Su zanne Schagen, alledrie jarig op Ko ninginnedag, hebben vrijdag het zwembad Molenkoog geopend. Dit drietal gaf gehoor aan een oproep van het zwembadpersoneel. Marian sprong door een oranje doek van crèpepapier, terwijl haar mede jarigen trossen oranje ballonnen loslieten. Na de vrolijke openingsplechtigheid maakten 726 mensen gebruik van de gelegenheid en het warme weer. We gens de drukte en de warmte werd besloten het zwembad langer open te laten dan gepland. Ee optreden van de altijd weer leuke Klapband verheugde de feestvreugde nog meer. Op woensdag 5 mei is het bad ge opend van 12.00 tot 16.00 uur. De Christelijke muziekvereniging Ex celsior, het gemengd koor Soli Deo Gloria en het Texels Christelijk Man nenkoor brengen zaterdag een geza menlijk concert in de Hervormde kerk in Den Burg. In het concert zullen zowel beide ko ren en het orkest solistisch, als met elkaar optreden. Excelsior staat onder leiding van Betty Bakker, soli Deo Gloria wordt gedirigeerd door Jan Beijert en het Texels Christelijk man nenkoor staat onder leiding van Mar tin de Visser. Het concert begint om 20.00 uur, de toegang is gratis. Wel wordt bij de uitgang een collecte ge houden ter bestrijding van de ge maakte kosten. Programma Intrada en opening. Excelsior Ach, wie fluchtig (gez. 271) arr. Jacob de Haan Crimond arr. Herman Oldestijl Londonderry Air arr. Tony Jabovski Texels Christelijk Mannenkoor: Uw naam aanbidden wij, Christus Th. Dubois Into my heart arr. Martin de Visser Gij die alle sterren houdt ar Aad v.d Hoeven Izje cheruvimi tajno D. S. Bortnjanski Save the ocean v. Hemert; arr. J. Vink Rivers of Babyion arr. Peter Flammen Excelsior: Memory Rob Ares Blue interlude (solist: Janny Witte) arr Bert Paige/Stone Don't let the sun go down on me Elton John Soli Deo Gloria: Heer, die onze Vader in de Heem'len zijt Wim Hardebol Locus iste Anton Brückner Laat je door niets Wim Hardebol King all glorious George M. Vail Dank aan de Heer Stanley Dickson Excelsior. Soli Deo Gloria, Mannenkoor: The day you sang this song D. Ravenal De dag door Uwe gunst ontvangen arr. Jan de Haan Het jaarlijkse kartingraceweekend vindt dit keer plaats op 12 en 13 ju ni, tegelijk met de Ronde om Texel. Het programma is gelijk aan dat van andere jaren. Kartclub Noord Nederland strijkt voor het evenement op Texel neer. Hierin zijn drie provincies vertegenwoordigd. Friesland, Groningen en Drente. On geveer de helft van de tachtig licen tiehouders komt naar Texel. De club, die tijdens de TT van Assen een kartwedstrijd verzorgt, zal spek- takulaire staaltjes laten zien. De karts rijden op hoge snelheid dicht langs elkaar, wat spannende momenten voor rijders en toeschouwers oplevert. Tijdens het wedstrijdweekend heerst een Grand Prix-achtige sfeer op de kartingbaan. Behalve de rijders komt er een karavaan met monteurs en fans. Op zaterdag is van 11.00 tot 17.00 uur vrije training. Toeschouwers kun nen gratismeegenieten. Zondag wordt getraind van 10.00 tot 12.00 uur. De races beginnen om 13.00 uur. Prijsui treiking is om 17.30 uur. Toegang be draagt f5,-. Eon duik door oen dook ven cripopapler in hot daarmee geopende zwembad. iroto March Heljnenl DINSDAG 4 MEI r Dinsdag 4 mei In Cinema Texel draait om 16.00 en 19 00 uur „Honey, I blew up the kid" en om 21.15 uur „The distinguished gentleman". Op de begraafplaats van de Ge- orgiërs heeft om 17.00 uur de traditionele kranslegging plaats. De algemene herdenking bij het monument aan de Kogerstraat begint om 19.40 uur. In de R.K. kerk in De Cocksdorp wordt om 19.30 uur een herdenkingsdienst gehouden. Een Duits radioprogramma van drie kwartier over de opstand van de Georgiërs is te beluisteren vanaf 19.15 uur via de midden golf, 1269 Khz. Wielervereniging Texel houdt een criterium op het parcours bij Den Burg. Start jeugd om 18.15 uur; senioren 19.00 uur. Woensdag 5 mei In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Tom en Jerry", om 16.00 en 19.00 uur „Honey, I blew up the kid" en om 21.15 uur „The distin guished gentleman". Donderdag 6 mei In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Tom en Jerry", om 16.00 en 19.00 uur „Honey I blew up the kid" en om 21.15 uur „The dstin- guished gentlemen". In EcoMare houdt Arthur Ooster- baan een lezing over vogels op Texel, aanvang 20.00 uur. Entree f5,-. Om 20.00 uur begint in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk een Leerhuisbijeenkomst, ver zorgd door prof. dr K.A.D. lik, hoogleraar OT en Hebreeuvvl aan de Universiteit van Brussel Onderwerp: „Job in de Mesopo. I tamische literatuur". Elke be langstellende is welkom. Vrijdag 7 mei Om 6.00 uur begint een vogel- zangexcursie in het bos. Opgaw| bij EcoMare. In Cinema Texel draait om 14.001 uur „Tom en Jerry", om 16.00 el 19.00 uur „Honey I blew up the T kid" en om 21.15 uur „The i guished gentleman". De Wielervereniging Texel houdt I een tijdrit over 16 km; start bi| het PEN-gebouw bij Oudeschild, I Jeugd 18.15 uur; senioren 19 001 uur. In De Buureton wordt informatie I gegeven over het binnenkort in Den Burg te starten jeu de boules-spel; 20.00 uur. De Windsurfclub Texel heeft Ie- denvergadering in het clubge bouw bij Dijkmanshuizen; 20.001 Hoogwater Oudeschild Di Wo. Do. Vr. Za. Zo. Ma. Di 4 5 6 7 8 9 10 11 07.17 en 19.56 J 08.30 en 20.44 09.30 en 21.561 10.05 en 22.34.1 10.47 en 23.25.1 11.17 en 23.45.1 12.00 en 00.25 en 12.24.1 Aan het strand is het ongeveer eenuyl eerder hoog water De zon komt 9 ire I op om 5.53 u. en gaat onder om 21 li| u. 6 mei volle maan; 7 mei springtij Simon Wagenmaker llinks) en projectcoördinator Nico Vergeer aan het werk in de biologisch geteelde bloembollen. Vier Texelse hobby-schilderessen ex poseren hun werk van 2 tot en met 8 mei in de galerie van Hanneke Smit-Peetoom uit Den Hoorn. Zon dagmiddag was de opening. Corry Witte, Truus Jongedijk en Saar Broekema schilderen nog niet zo lang. Tineke Jimmink-Oele is al lan ger bezig met haar hobby. De dames vormen samen met galeriehoudster Hanneke Smit-Peetoom een schil dersclubje. Ze trekken bij mooi weer de natuur in en zetten dan fraaie landschappen op. Verder zijn bloemen een geliefd onderwerp. De zee in al haar schakeringen boeit de dames, maar ook een on weerstaanbaar beertje is vereeuwigd. De gezamenlijke expositie is bedoeld om vrienden, bekenden en andere belangstellenden te laten zien hoe snel er leuke resultaten worden ge boekt door het gezamenlijk werken. De collectie ziet er uiterst verzorgd uit en de aquarel-techniek wokT verschillende manieren gebruikt kleurgebruik is boeiend. De expositieruimte werd beschli gesteld door Hanneke die haar ei collectie voor een weekje in de zette. De schilderes mocht zich afgelopen jaar verheugen in een belangstelling. Ze verkocht het e1 na het andere schilderij en haai rie werd pasgeleden opgenomere een „galerie-route". „Je hoeft niet noodzakelijk in ef pressie te zitten om te schilders' lachen de dames, doelend op Ha' Tielemans recente uitspraak. Ze! ven een intens genoegen aan W hobby en hopen daar nog lang' door te gaan. De „Zandkuul" is gelegen ach® „Heidehof" op de hoek Jan Af' Rommelpot. In een bloeiend bollenperceel van Na tuurbloem Texel aan de Watermolen weg bij Den Hoorn, vragen projectcoördinator Nico Vergeer en Simon Wagenmaker zich af of ze de bloemen nu met de hand of machi naal zullen koppen. „Handmatig lijkt me een heel karwei", verzucht Wa genmaker, die met argusogen de on- kruidplanten tussen de bollen ziet wortel schieten. Tevreden zijn ze over de kwaliteit van de tulp Invasion en de narcis Geranium. „Het zijn soorten die van nature een goede weerstand hebben." Vertegenwoordigers uit de bollensec- tor in Lisse laten weten dat nog een grote kennisachterstand bestaat over de technische en financiële kanten van de biologische teeltwijze. Dat van scepsis echter weinig sprake is blijkt uit het voornemen van het La boratorium voor Bloembollenonder- zoek in Lisse en de Dienst Landbouwvoorlichting om zich inten sief te gaan bezighouden met biologi sche teelttechnieken. Op twee proefbedrijven in Noord- en Zuidhol land worden sedert enige tijd experi menten op dat gebied uitgevoerd.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2