Cjroen wartsjexeh in het harL, loodcamping brak record iet 4888 overnachtingen Silas Dorpen proberen te voldoen aan eisen I krentenbollen Ifnemen tentplaatsen baart zorgen Toeristische zomermarkten ummer Stctie tegen srlies status veede woning Bliksem treft weer Den Hoorn Franse journalisten verdiepen zich in Texelse produkten jw Ben Rab vindt het welletjes in Kogers boos over omgezaagde bomen s* Gemeentebodes bezochten Texel s* Rock, soul en pop tijdens zevende Back to the Sixties w Sport: ruime overwinning voor Aanrijding GECOMBINEERDE KRANT VOOR UW GEMAK! SLEUTEL MAKERIJ EN SCHOENMAKERIJ DE VAKMAN OP TEXEL LriCHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10781 DINSDAG 11 MEI 1993 •dvertentlos, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v., Postbus f'.JgO AA Den Burg, telefoon 02220-12741. Telefax 02220-14111 Ljactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-12741. Urhlining dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ48,50 per half jaar, [\l35- Geen krant 90bad? Bel 02220-12741 Buiten kantooruren bel Ihflioraer Redactie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplem 3, 1 telefoon 02220-15639. Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs /48,50 per half jaar; Los /1.35 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 L noodcamping heeft afgelopen jaar 4888 mensen voor één hebt opgenomen. Tussen de 2500 en 3000 mensen konden di- jct worden doorverwezen naar een plaatsje op een Texelse lamping. Absolute records, die het belang van de voorziening Üderstrepen. Maar als het omzetten van tentplaatsen in bunga- ws zich doorzet op het eiland, bestaat het risico dat deze re- Ards in de toekomst met schrikbarende cijfers worden [broken. IDe noodcamping op het oude Boys- Tidaan de Westerweg, die van 17 li tot 13 augustus constant in ge tik is geweest, .ging om 16.00 uur Het was de bedoeling dat 's Ihtends om 10.00 uur alle kampeer- i hun boeltje zouden hebben ge ijkt, maar dat leverde in de praktijk bblemen op. Om die tijd is het na kijk nog niet bekend of reguliere Tipeerterremen ruimte vrij krijgen, lamaast maken veel noodkampeer- i van de nood een deugd door Kn avondje uit te gaan, waardoor ze |t zo vroeg tot actie zijn te bewe- Daarom wordt overwogen de |gelijkse sluitingstijd te verschuiven r 12.00 uur. |enaars van huizen die als tweede jning gebruikt mogen worden, zijn [schrokken van de gemeentelijke pnen om de status tweede wo- schrappen als het huis langer n een jaar permanent in gebruik is toeest. Ze willen zoveel mogelijk jenaars mobiliseren met het doel gemeente van dit plan af te bren- i en als dat niet lukt een gerech- Bjke procedure tot liadevergoeding in te stellen. iatiefnemer Mart Nouwen uit De jog zegt dat er snel gereageerd »et worden, anders is het te laat. |t heeft hem verbaasd dat op dit ment nog maar een handjevol enaars in actie is gekomen. „Blijk bar hebben de anderen niet in de iten wat er aan de hand is". Op *el zijn enkele honderden huizen als tweede woning mogen wor- Bn gebruikt en daardoor een aan- hogere waarde hebben dan zen zonder dit recht. Volgens ma- iars is het waardeverschil in een mddeld geval meer dan een ton, zou betekenen dat er sprake is ln een gezamenlijke waardedaling 110 tot 15 miljoen gulden. Nou- f1 zegt van advocaten te hebben lomen dat de gemeente het recht heeft om zoiets te veroorzaken, at hij goede hoop heeft dat het ede woning-recht in stand kan den gehouden. ver'eg met zoveel mogelijk andere 'nghebbenden wil hij de strategie alen die daarbij moet worden ge ld Ook voor het dragen van de len is het belangrijk dat flink wat 'sen meedoen. Eigenaars van hui die nu nog als tweede woning 'uikt, worden daarom opgeroepen woensdag (morgen) present te ln Oe Schuilhut (naast de Her- Jde kerk aan de Dorpsstraat in 009) aanvang 19.30 uur. Voor Br® 'nformatie kan men terecht bij I Nouwen, telefoon 17470. Sinds 1991 mogen gasten maar één nacht op de noodcamping verblijven. Is in de tussentijd geen ruimte vrij gekomen op een ander terrein, dan dient men het eiland te verlaten. De ze regeling voldoet goed en meeste kampeerders hebben er begrip voor. Maar er zijn er toch steeds meer die hun verblijf, ook als er geen ruimte is op campings, willen verlengen. Het zogenaamde „wildkamperen" neemt de laatste jaren toe. De gemeente wil in overleg met de politie maatregelen bedenken om dit verschijnsel tegen te gaan. Hierbij wordt gedacht aan het verspreiden van folders en ver scherpte controle. Dat betekent wel dat de boetes voor deze overtreding omhoog moeten. Het is momenteel goedkoper om een boete te incasse ren dan een nacht op een kampeer terrein door te brengen! Jongeren Er is in het verleden veel geklaagd over kampeerterreinen die geen jon geren wilden opnemen. Hoewel dat afgelopen jaar iets beter was, zijn er nog steeds campings die geen jeugd toelaten. Mogelijkheden om dit af te dwingen zijn er niet. Overigens is de noodcamping in 1992 bezocht door een bijzonder ge- meleerd publiek, variërend van 65 plussers tot baby's. De bewaking werd verzorgt door het Texelse bedrijf BeST. Dat is naar te vredenheid van deze firma en het be heerdersechtpaar Maas verlopen. Maar de gemeente is niet zo blij met de forse rekening die BeST voor haar diensten heeft ingediend en wil voor komend seizoen een offerte bij een ander bedrijf aanvragen om de prijzen te vergelijken. Ook zal worden nage gaan of bijvoorbeeld mensen van de gemeentelijke buitendienst de bewa king voor hun rekening kunnen nemen. Uit het oogpunt van veiligheid is vo rig jaar voor het eerst een snelheids beperking tot 30 km per uur ingesteld op de Westerweg ter hoog te van de noodcamping. Deze werd echter met name door taxi's gene geerd. De taxibedrijven krijgen alle maal een brief waarin ze hierover worden aangesproken. De beperking wordt ook komend seizoen weer in gevoerd. Om te voorkomen dat chaotische parkeertaferelen ontstaan in de berm van de Westerweg, wordt het parke ren op een deel van de noodcamping toegelaten. Nieuw gebouw De keet die werd gebruikt door het beheerdersechtpaar, diende buiten het seizoen als onderkomen voor de modelvliegclub. Deze vereniging heeft een verzoek ingediend een ander ge bouwtje te mogen plaatsen, dat te vens kan worden gebruikt door familie Maas. De gemeente heeft besloten dit te gedogen. Verlenen van een bouwvergunning is niet mo gelijk omdat dat strijdig is met het bestemmingsplan. De gemeente be taalt de kosten voor het onderkomen, maar de leden van de modelvliegclub hebben het gebouwd en zullen het onderhouden. Momenteel wordt er de laatste hand aan gelegd. Voor de gasten van de noodcamping worden twee toiletwagens neergezet. Eén ervan is in zeer slephte staat en wordt nog voor begin van het sei zoen opgeknapt. Maar dat is slechts een tijdelijke oplossing: volgend jaar zal er een nieuwe moeten komen. Het is gevaarlijk wonen in Den Hoorn als het onweert. Zondagavond rond 22.30 uur werd het dorp opnieuw getroffen door de bliksem. Bij familie Slegh op Klif 7 moest de waslijn het ontgelden. Bij familie Dijker op Klif 5 sloegen de vlammen uit de codekast van de satelietontvanger en ook de metalen windwijzer op het dak kreeg een tik. Door de inslag begaf de tele visie van familie Dekker aan de ande re kant van de straat het. Trots houden Ton Zegers III en Gerrit Keyser (I) van de modelvliegclub het naambord vast dat binnenkort op het nieuwe clubhuis annex nood- campingkantoortje zal prijken. De bronzen letters sierden eerder Keysers' bungalow De uutkiek op. ..We hebben er nu ..Kiek uut" van gemaakt. Toepasselijk, want anders krijg je een vliegtuig voor je harses. aldus Keyser Het onderkomen is bijna gereed, alleen de ramen moeten er nog in. (Foto Tessa de GraadI Het douchen bij zwembad Molenkoog i- blijft behelpen, hoewel er wel veel gebruik van wordt gemaakt. Beheer der Maas stelt voor de oude toiletwa gen te vervangen door een containerunit met toilet- was- en douchegelegenheid. „Als dat gepaard gaat met een muntsysteem, zoals op de haven van Oudeschild, dan levert zo'n voorziening nog flink wat op ook", aldus Cees Maas. Ook is er behoefte aan meertalige in formatie, het overdag openstellen van een toiletwagen en het terrein als wacht- en parkeerplaats. Hans Zijm van BeST geeft aan dat een afsluit bare afbakening een uitkomst zou zijn kampeerders die 's nachts met hun auto over het terrein willen rijden. Luxe Cees en Toos Maas maken zich zor gen om het afnemen van het aantal tentplaatsen. „Zijn kampeerders op ons luxe-vakantie-eiland in de toe komst nog maar mondjesmaat wel kom? Als de politie dit jaar ook nog eens strenger gaat optreden tegen wildkamperen, worden zeker nog eens duizend mensen meer naar de noodcamping verwezen. Dit heeft grote gevolgen voor onze opvangca paciteit", aldus de beheerders. Tien Franse journalisten kwamen dit weekend af op een persconferentie in hotel „Nieuw Breda" waar farma ceut Mediasis een nieuw produkt presenteerde. Het is een cosmeti sche lotion voor de behandeling van de huidaandoening psoriasis, met als uitgangspunt het produkt van Henny Kok dat is gemaakt op basis van weegbree. Het bezoek bood de journalisten te vens gelegenheid zich te verdiepen in de Texelse produkten, waarvoor ze een groteinteresse aan de dag leg den. Een bus van Texeltours bracht het gezelschap naar paal 9, waar Gert Coevert een toespraak hield over het eiland en de produkten die het voortbrengt. Vervolgens ging het gezelschap op garnalenvangst met de TX 27 en bracht een bezoek aan EcoMare. Een 21-jarige Koger haalde op de Badweg een paar fietsers in. Daar door kwam hij op de verkeerde weg helft terecht en botste met een 53-jarige tegenligger uit Den Hoorn. Beide wagens liepen krassen op. De organisatoren van de toeristische markten in Den Hoorn en Oosterend trachten tegemoet te komen aan de voorwaarden die het gemeente bestuur heeft verbonden aan de ver gunning. Of dat zal lukken is de vraag. Vooral in Den Hoorn ligt het moeilijk. Daar hoopt men met het gemeentebestuur een compromis te kunnen bereiken. De voorwaarden die de gemeente heeft verbonden aan de Hoornder Donderdagen in Den Hoorn en de eens per twee weken te houden rom- meltjesmarkten in Oosterend, zijn niet nieuw. Ze gelden al drie jaar en werden telkens weer tesamen met de vergunning aan de organisatoren toe gestuurd. Controle Men hieid er echter niet de hand aan en omdat er met werd gecontroleerd, had dat geen gevolgen. De afgelopen zomer was er wèl controle. Brand- M. advertentie 204 voor f 0.99 J? VOor meer aanbiedingen onze latentie op pagina 13 Gezellige drukte tijdens de Oosteronder rommeltjesmarkt die al 24 jaar lang wordt gehouden in de straatjes rond de Hervormde kerk Hier mag het straks niet meer orridat er onvoldoende ruimte overblijft voor brandweer, ambulance en politie. (Archiodoto) weercommandant H.E. Groote nam een kijkje op de Hoornder Donder dag, de rommeltjesmarkt van Ooster end, de Durper markt in De Cocksdorp, de folkloremarkt in Den Burg en de braderie in De Koog. 4 Daarbij bleek dat men zich weinig aantrok van de regel dat de straten waarin kramen staan over een breed te van tenminste vier meter vrij moe ten blijven om brandweer, ambulance en politie doorgang te verlenen. De organisatoren werden mondeling ge waarschuwd. Voor de folklore in Den Burg yvas het geen probleem om de boel wat anders neer te zetten en ook in De Koog en De Cocksdorp was het voor de organisatoren niet moeilijk om de gevraagde straatruim te te bieden. Te smal In Den Hoorn en Oosterend kon ech ter van inschikken geen sprake zijn. De straten waar de kramen staan zijn namelijk zelf vier meter of nog be langrijk smaller. Dat zou betekenen dat hier helemaal geen markt meer kan worden gehouden. De organisatoren in Oosterend en Den Hoorn waren dan ook niet erg te spreken over de gemeentelijke eisen. Ze vonden het nogal overtrokken. Niemand kon zich herinneren dat het ooit nodig is geweest dat ambulance of brandweer erdoor moesten. Een vrije baan van vier meter breed werd wel heel erg royaal gevonden. Toch proberen ze nu aan de eisen tege moet te komen. Verplaatsing Oosterend lijkt daarin te slagen en is bereid om de rommeltjesmarkt niet meer te houden in het gezellige rond je om de kerk. Gedacht wordt over verplaatsing naar delen van de Pe perstraat en de Verlorenkost, maar het is de vraag of op die manier een aansluitend en gezellig geheel is te verkrijgen. „We hebben ook nog ge dacht aan het terrein bij de muziek- nis, maar dat is niet aantrekkelijk. Het is een hele puzzel, waar we niet zomaar uit zijn. We hebben van de gemeente veertien uitstel gekregen om een goed plan te kunnen beden ken!", vertelt Kees Oosterhof, voorzit ter van de commissie die de Oosterender rommeltjesmarkten orga niseert. Herenstraat Moeilijker ligt het in Den Hoorn. Daar staat men voor het probleem dat de Herenstraat veel te smal is om aan de gemeentelijke eisen te voldoen. „We zien geen mogelijkheid om bui ten de Herenstraat een aantrekkelijke markt op te zetten", vertelt organisa tor Willem Goënga. „Toch willen we proberen een redelijk veilige situatie te scheppen. Als we de kramen wat terugzetten, blijft er een behoorlijke doorgang al is het volgens de regels niet genoeg. Hopelijk is het voor de gemeente toch aanvaardbaar als we ervoor zorgen dat de Herenstraat uit drie richtingen bereikbaar is voor brandweer en ambulance: vanaf het Achterom en het plein maar odk via een stuk privéterrein van mij halver wege de Herenstraat". Brandweercommandant Groote laat desgevraagd weten dat de beslissing niet aan hem is, maar aan b en w. „Ik adviseer alleen maar. De voor waarden die aan de vergunning zijn verbonden, hebben we met zelf be dacht, maar zijn volgens de landelijke richtlijn. Vier meter ruimte voor brandweer en politie is^niet overdre ven. Als de auto's onverwacht in een noodsituatie door zo'n stampvolle straat razen, moet er voor het pu bliek genoeg ruimte zijn om opzij te laan". ln verband met het als werkdag uit vallen van donderdag 20 mei (He melvaartsdag) worden de Texelse Couranten van 18 mei en 21 mei sa mengevoegd. Deze gecombineerde krant zal verschijnen op woensdag 19 mei. Advertenties voor deze krant kun nen uiterlijk maandag 17 mei vóór 10 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy I.M. ADVERTENTIE

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1