BEZORGER» Film „Belangrijk dat alle ondernemers meedoen Feest! 5 Agendas Bedrijfsonderzoeken voor DPO oud Papier TEXELSE^ COURANT Indianenverhalen in Klif 12 Aanrijding Voor het weekend van 15 en 16 mei 1993 Vroege vogelexcursie Gemeenteraad herdacht dokter Van Dommelen De Kleine Blonde Dood Open dag Texelse Muziek- en Dansschool r r Giften VVV-kantoor voor Tesselhuus Waterschap verzamelt meetgegevens in polders CURASAO RESTAURAMT Wij zoeken een 'jLfv/R VRIJDAG 14 ME11$ André Manuel is woensdag te zien in Klif 12. In 1990 won André Manuel overtui gend het Leids Cabaretfestival, terwijl dat overigens een goed jaar was. Zijn eerste avondvullende theaterprogram ma loog er dan ook niet om, want „Ik wil een beest in mijn bed" werd door de gezamenlijke theaterdirekteu- ren van Nederland genomineerd voor de officiële cabaretprijs 1992. Dat uiteindelijk Bert Visscher deze prijs te beurt viel, vond hij zelf alleen maar terecht. Indianenverhalen, het tweede programma van André Manuel, werd door de landelijke pers uitbundig ge prezen. Trouw vond dat „hij intelli gent en bijzonder hardhandig tussen de verhaalregels door om zich heen slaat met zijn ongezouten maatschappij-kritiek." „Manuel schiet veel en vaak is het raak" (Volkskrant) en „hij staat op het podium alsof hij nooit iets anders heeft gedaan" (NRC). In Indianenverhalen worden liefst 97 liedjes gespeeld, schopt en krijst hij de teksten over het algemeen hard de zaal in en maakt hij gebruik van maar liefst 7 professionele regisseurs, 1 voor de tekst, 1 voor de muziek, 1 voor het licht, 2 voor de verhaallijn, 1 voor de continuïteit en 1 als coach voor de andere 6. Daardoor is India nenverhalen een op en top Ameri kaanse produktie geworden, 50 mensen doen het werk van één. Klif 12, Den Hoorn, woensdag, aan vang 21.00 uur, entree ƒ17,50. vriendenprijs ƒ15,00, tel. 19633. Een 72-jarige Amsterdammer verleen de op de kruising Waalderstraat/Bern- hardlaan geen voorrang aan een Texelse automobiliste. Dat kwam om dat de man, die niet bekend is op Texel, zich op de bewegwijzering con centreerde en de verkeersborden over het hoofd zag. Omdat beiden slechts langzaam reden, was de schade gering. Kerkdiensten zondag 16 mei HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9 30 u. ds. G Huyser uit Emmer-Compascuüm, uitzending via Ra dio Texel. De Waal: 11 00 u. dhr. M. D. Kuiper De Koog: 9.30 u dhr. A. Admiraal uit Schagen. Den Hoorn: 9.30 u. ds. G. Huyser uit Emmer-Compascuüm. Dienst in RK kerk. Oosterend: 9.30 u. ds. J. ter Haar. Oudeschild: 11.00 u. ds, J. ter Haar. De Cocksdorp: 11.00 u, ds. A. Admiraal uit Schagen. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. drs. F. J. Daane; 19.00 u. drs. J. J N. Wilmink; uitzending via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 u. drs. J. J. N. Wilmink; 19.30 u. drs. F. J. Daane. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 u. en 16.30 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur kerkdienst ds. Hylkema uit Zevenaar; uitzending via De Lichtboei. BAPTISTENGEMEENTE 10.00 u. ds. Brands uit Rijnsburg. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. Dameskoor; uit zending via De Lichtoei. zo. 10.00 u. Eerste Communie De Koog: zo. 9.30 u. Woord Communie dienst. St. Jan: zo. 9.30 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. Openbare Lezing: 10.30 u. „Goed nieuws in een wereld vol geweld". Wachttorenstudie: 11.20 u. „Volg het licht der wereld". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zat. 8.00 t/m ma. 8.00 uur: Dokter W. Vos, Schilder end 38, Den Burg, tel. 12023. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur op zaterdag en zon dag om 18.00 uur precies. Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Gezinsverzorging: Spreekuur na het weekend maandag 08.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Nuttige adressen: 'Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11, 'Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur Telefoon (dag en nacht): 12222. 'Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. Kruisvereniging Texel: voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 02230-27166. Bel voor spreekuur, jeugdgezondheidszorg en ver pleegkundige thuiszorg: 13241 Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel. 16270. 'Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. 'Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. 'Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tand heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particulie re praktijk), tel. 16441. 'Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11 00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Zaterdag is er een zangvogelexcursie in de Dennen. De start is om 6.00 uur bij Catharinahoeve. De excursie staat onder leiding van Adriaan Dijk- sen en Bob Loos. Speciale aandacht wordt geschonken aan de zang van iedere vogel. De duur van de tocht is ongeveer twee uur. Iedere geïnteres seerde kan mee. De gemeenteraad nam dinsdagavond enkele ogenblikken stilte in acht ter nagedachtenis van de heer H. W. van Dommelen, die 14 april j.l. overleed. Van Dommelen was ten tijde van de oorlog huisarts in De Cocksdorp en oogstte bewondering door zijn hulp verlenend optreden tijdens de opstand van de Georgiërs. Na de oor log had hij van 1946 tot 1948 als wethouder zitting in de gemeen teraad. Boudewijn Büch schreef het ver haal, de grote Rob Houwer pro duceerde de film waarmee Jean van de Velde zijn bioscoopdebuut maakte. Maar bovenal werd hij gespeeld door Antonie Kamerling en de hele jonge Olivier Tuinier. Na de flops van de laatste tijd lijkt het een ongewone Neder landse film te zijn geworden. Ne derland gaat massaal naar De Kleine Blonde Dood over een her kenbaar en tot de verbeelding sprekend gegeven, de aanvaar ding en het verlies van een kind. Valentijn is de door alcohol ge kleurde jonge dichter die zich wentelt in de rol van gedoemd kunstenaar: seks, drugs en rock 'n roll is alles wat ie nodig heeft. Volkomen onverwacht blijkt hij vader te zijn geworden, een rol die hij absoluut weigert te aan vaarden. Als de moeder het niet aan blijkt te kunnen, neemt hij de opvoeding van zijn inmiddels zevenjarig zoontje zelf ter hand. Het knaapje raakt op hem gesteld om tenslotte niet meer zonder hem te willen. Juist dan neemt het verhaal een dramati sche wending. The Last of the Mocicans Uiteraard gewoon De Laatste Der Mohikanen, maar we schijnen nu eenmaal tegenwoordig in Neder land alle films bij de oorspronke lijke naam te moeten noemen. Desalniettemin een film met veel spektakel, mooie opnamen, prachtige mensen en lichamen, oorlog en vrede, liefde en hartstocht en welwillende sukkels. Deze film loopt geheel in de pas van de laatste speelfilm-trends, waarin de indianen-cultuur se rieus wordt genomen. Van de cowboy wordt niets meer verno men, maar de Indiaan doet het goed. Cowboys blijken dan ook maar een parasitair bestaan te hebben geleid: zonder indianen stelden ze niks voor. Waren in Hollywood de indianen vroeger sluw, wreed en geniepig, de zgn. bad guys, tegenwoordig krijgt de blanke ongeschoolde veedrijver die eigenschappen toebedeeld. Toch een monumentale film die een rauw beeld geeft van de strijd in de wildernis van Noord Amerika in het midden van de achttiende eeuw. (CvH) TOM JERRY, animatiefilm voor de jeugd, za./zo./wo. om 14.30 uur THE LAST OF THE MOHICANS, do. t/m wo om 19.00 uur EEN KLEINE BLONDE DOOD, do t/m wo. om 2115 uur. Vrijdag 14 mei In Cinema Texel draait om 19.00 uur „The last of the Mohikans", om 21.15 uur „De kleine blonde dood" en om 14.30 uur „Tom en Jerry". In De Koog gaat het zevende Back to the Sixties-festival van start met live optredens in le Berry en de Metro. Zaterdag 15 mei De Vogelwerkgroep Texel houdt in de dennen een zangvogelex cursie, waaraan iedereen mag meedoen. Verzamelen om 06.00 uur bij Catharina-hoeve. Van 10.00 tot 14.00 uur houdt Muziek- en Dansschool Texel open huis in dorpshuis d'Ouwe ULO. Aannemingsbedrijf Texel B.V. houdt open huis van 14.00 tot 19.00 uur in het bedrijfscomplex aan de Laagwaalderweg bij De Waal. Om 13.00 uur geeft burge meester A. Schipper in sporthal Ons Genoegen het startsein van het Waddentoernooi. Op de Emmalaan in Den Burg gaat om 13.45 uur het Noordhol lands kampioenschap tijdrijden voor recreanten van start; finish ca 15.50 uur. In het kader van Back to the Six ties wordt 's middags een rock 'n roll-demonstratie gegeven op het dorpsplein bij de N.H. kerk in De Koog. Vanaf 21.30 uur live muziek in elf horecazaken. Om 19.00 uur begint op de vel den van Texelse Boys het vetera- nentoernooi om de Ab van Sambeek-bokaal. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „The last of the Mohikans", om 14.30 uur „Tom en Jerry" en om 21.15 uur „De kleine blonde dood". De Texelse zanggroep Capabel treedt vanaf 20.00 uur op in de Hervormde kerk van De Waal. Entree gratis. Na afloop collecte ten bate van de kerk. Het Texels Fanfare, DEK en een Terschellinger korps geven een uitvoering in de N.H. kerk ter ge legenheid van het Waddentoer nooi, aanvang 20.30 uur. Zondag 16 mei Om 12.30 uur is in sporthal Ons Genoegen de sluitingsceremonie van het Waddentoernooi. „Tussen Wad en Duin" houdt een samengestelde menwedstrijd. Zie artikel elders in deze krant. Op de velden van Texelse Boys de tweede dag van het vetera- nentoernooi. Om 16.00 uur uitrei king van de Ab van Sambeek-bokaal. In Cinema Texel draait om 14.30 uur Tom en Jerry", om 19.00 uur „The last of the Mohikans" en om 21.15 uur „De kleine blonde dood". Maandag 17 mei Het Overkoepelend Orgaan van Vrouwenorganisaties Texel heeft om 13.30 uur een vergadering in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg. De raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid heeft om 19.30 uur een openba re vergadering in het raadhuis. In Cinema Texel draait om 14.30 uur „Tom en Jerry", om 19.00 uur „The last of the Mohikans" en om 21.15 uur „De kleine blon de dood". Dinsdag 18 mei In het nieuwe VVV-kantoor aan de Emmalaan wordt van 16.00 tot 21.00 uur open huis ge houden. Om 15.30 uur wordt in het raad huis de foto-expositie van Brigitta Witte geopend. Duurt tot 31 mei. Wielervereniging Texel houdt een puntenrit. Start jeugd 18.15 uur senioren 19.00 uur. Het Rode Kruis Texel houdt jaa( vergadering in de voormalige LBO-kantine aan de Emmalaan tevens voorlichtingspresentatia Aanvang 19.00 uur. De Historische Vereniging Texel houdt in d'Ouwe ULO een bibl& theekavond, aanvang 19.30 uur Tot 5 juni exposeert Trijntje Muys-Kroon uit Dwingeloo aqua rellen in 't Schildertje (de voor malige Doopsgezinde Vermanmj aan de Diek) in Den Hoorn. In Cinema Texel draait om 14,35! uur „Tom en Jerry", om 19.00 uur „The last of the Mohikans" en om 21.15 uur „De kleine bloi de dood". Woensdag 19 mei In Cinema Texel draait om 14.3 uur „Tom en Jerry", om 19.00 uur „The last of the Mohikans" en om 21.15 uur „De kleine bkn de dood". De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft om 19.30 uur ee» openbare vergadering. In de Muziek- en Dansschool Texel (Ouwe ULO) wordt om 19.15 uur een voorspeeluur ge houden. In Klif 12 in Den Hoorn beginl om 21.00 uur een voorstelling van André Manuel. Hoogwater Oudeschild Vr. 14 01.36 en 14.4S Za. 15 02.50 en 15.3S Zo. 16 04.04 en 16.35 Ma. 17 05.05 en 18.00 Di 18 06.27 en 18.45 Wo. 19 07.40 en 19.44 Do. 20 08.25 en 20.35 Vr. 21 09.04 en 21.25 Aan het strand is het ongeveer eenur eerder hoog water. De zon komt 16 n op om 5.43 u. en gaat onder om 21.JI u. 21 mei nieuwe maan; 14 mei doods De Texelse Muziek- en Dansschool houdt zaterdag 15 mei a.s van 10.00 tot 14.00 uur de jaarlijkse open dag. Dit zal evenals vorig jaar samenvallen met de Landelijke Mu ziekdag. Deze dag is bedoeld voor iedereen die wel eens wil zien en horen wat er in de „keuken" van de Texelse Muziek- en Dansschool zoal wordt gebrouwen, dit jaar alleen op muziekgebied. De mensen die in de danslessen zijn geïnteresseerd, kon- Op Texel gaat een distributie planolo gisch onderzoek (DPO) plaatsvinden. Dat maakt deel uit van het economi sche structuuronderzoek van de ge meente en is bijzonder belangrijk voor het eilandelijke bedrijfsleven. Gemeentelijk beleid zal in de toe komst namelijk worden afgestemd op de cijfers die uit het DPO tevoor schijn komen. Wegens dit grote belang voor het be drijfsleven heeft het Texels Verbond van Ondernemers (TVO) meegewerkt aan het volgende een plan. Via indivi duele bedrijfsonderzoeken, uitgevoerd door deskundigen van het KNOV, kan cijfermateriaal boven tafel worden ge bracht voor dat DPO. Daarnaast zal door het IMK een consumentenon derzoek worden ingesteld naar wat de doelgroepen van de ondernemers voor wensen hebben. Maar dit hele idee staat of valt met de medewer king van de Texelse ondernemers. TVO-voorzitter Co Vinke: „Het is de bedoeling de ideeen, wensen en cij fers van de vraag- en aanbodkant in één rapport samen te voegen. Dat moet volgend voorjaar klaar zijn." Het onderzoek onder de consumen ten is al gestart. Steekproefsgewijs Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opge haald in de volgende straten: 3. Schilderend, Keesomlaan, Emmalaan, Haffelderweg, Ada van Hollandstraat, Pieter van Cuyckstraat en Elemert. worden Texelaars thuis benaderd met een vragenlijst en daarnaast worden op straat enquêtes afgenomen onder Texelaars en toeristen. De bedrijfsonderzoeken worden niet door zomaar enquêteurs gedaan, maar door specialisten van de KNOV. TVO zal alle ondernemers van Texel benaderen om mee te doen, maar bemoeit zich verder op geen enkele manier met de onderzoeken. Vinke: „De individuele bedrijfsgegevens wor den strikt vertrouwelijk behandeld door de KNOV. Wij krijgen daar geen inzage in, dus de privacy blijft ge waarborgd." Wie meedoet betaalt f325,-. „Een schijntje", zegt Hans de Leeuw. „De werkelijke kosten liggen boven de f1200,-, maar door een subsidie van het ministerie van Eco nomische zaken kan het bedrag per bedrijf zo laag worden gehouden." Ondernemingen die meedoen worden aan de hand van een vraaggesprek doorgelicht op allerlei gebied. De des kundigen maken per bedrijf een rap port dat ze aan de ondernemers aanbieden en met hen bespreken. De gegevens van alle bedrijven die mee doen worden anoniem verwerkt in de totale eindrapportage. Om uit de kosten te komen en ook voor een zo zuiver mogelijk eindresul taat is het belangrijk dat de Texelse bedrijven meedoen. De Leeuw: „Ge meentelijk beleid wordt nu gebaseerd op cijfermateriaal uit 1972. Dat is na tuurlijk achterhaald. Daarom is een grote deelname van onschatbare waarde voor een zo zuiver mogelijk beeld. En dat is weer van belang voor het totale bedrijfsleven op Texel." Via het secretariaat van TVO zullen alle ondernemers op Texel binnenkort worden benaderd. „Zodra de handte kening onder de opdracht wordt ge zet, kunnen we aan de gang", aldus Vinke. den woensdag 12 mei terecht in de voorspeelruimte van de muziek school. Vooral voor kinderen die voor de keu ze staan welk instrument ze graag willen leren bespelen, is de open dag zeer belangrijk. Er zal weer een infor matieboekje worden gepresenteerd waarin veel informatie over de school te vinden is. In het boekje zit tevens een inschrijfformulier verwerkt, zodat belangstellenden zich kunnen opge ven voor één van de cursussen. De meeste docenten zullen die dag aan wezig zijn en opbare lessen geven. Ook zullen zij graag brandende vra gen beantwoorden. In de voorspeel ruimte zal een doorlopend programma plaatsvinden, verzorgd door de diverse ensembles en speel- klassen. Belangstellenden kunnen meedoen als zij een instrument bespelen of het leuk vinden om mee te zingen. Rooster openbare lessen: 10.00-10.45 uur klarinet; 10.15-12.00 uur zang, saxofoon, dwarsfluit, electrische-, bas- en akoestische gi taar, slagwerk, harp, piano, electro- nisch orgel en keyboard; 12.00-14.00 uur: koperinstrumenten, cello, accordeon, viool, pijporgel en blokfluit. Genodigden voor de opening van het nieuwe VVV-kantoor die maandag plaatsvindt, zijn gevraagd in plaats van bloemen en kado's een gift ten behoeve van het Tesselhuus te ge ven. Het bestuur van Stichting Tes selhuus is bijzonder blij met deze geste en zal deze aanwenden om een groep lichamelijk gehandicapte men sen een fantastische week in het on derkomen in De Koog te bezorgen. Het Waterschap Texel is begonnen met het opnemen van dwarsprofie len en kunstwerken (duikers, stuwen en bruggen) van de hoofdwaterlopen in Eierland, De Eendracht en het pol- dertje Wassenaar. Eigenaars en gebruikers van de gron den aldaar moeten er dus rekening mee houden dat een meetploeg van drie personen het land opgaat om de metingen te verrichten. De gegevens zijn nodig voor een goed waterbeheer en worden alleen daarvoor gebruikt. De meetploeg zal ongeveer een maand bezig zijn en bestaat uit Piet Prins van het Waterschap Texel, Peter Zillen van het bureau B M (Mom- berg) en H.R. Wandel van de Geo Meetdienst. In één der lokalen zal een infoiu tiestand worden ingericht waai een terecht kan met vragen. Oei er een informatiestand zijn waai verschillende muziekvereniginge Texel vertegenwoordigd zullen zj Tevens zal informatie worden ge; ven over het nieuwe huurkoopsjM em voor instrumenten waarmeai Muziek- en Dansschool Texel dil van start gaat. \fe I.M. ADVERTENTIE Bel uw gastheer Jan C. Sb en win een reis naar Telefoon 19310 voor de route Pontweg. Calif® weg, Ruyslaan, Randweg, Peöi jj, weg, Pijpersdijk, Oude dijkje, Maaikeduinweg, Ruigendijk. Hier wonen ongeveer 75 abois LET OP: deze wijk kan eventueel i worden. ij( Het bezorgen is het eenv» voor iemand die in deze i woont. De kranten kunnen dinsdag es dag even na 15.00 uur in oniï kerij aan de Warmoesstraat- afgehaald. Geïnteresseerden kunnen dere inlichtingen terecht bij ik receptie van de drukkerij. Parkstraat Den Buig. telefoon Wat •pril. ■t de c Aller Bed:

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2