lude olietanks moeten nel de grond uit eestelijke opening optien in De Koog Toch gemeentegeld voor de Texelse „moai" iiefst vanavond nog open Texels Lamsvlees oor koningspaar TEXELSE^ C0URANT Schuur van Vlaming mag blijven staan Fancy Fair bij Maartenhuis Calluna Nederland liggen zo'n 220.000 iks voor huisbrandolie in de Md. Hoeveel dat er op Texel zijn, iven de medewerkers van de ge- entelijke milieu-afdeling niet te igen. Deze potentiële milieuver- ilende tanks moeten de grond uit. En hoe eerder dat gebeurt, hoe voor eer het is. meeste tanks zijn gebruikt voor hg van huisbrandolie. Met de 'st van aardgas zijn ze in onbruik 'aakt en vaak zelfs vergeten. Maar is kunnen wel bodemverontreiniging ^oorzaken. Veel niet meer in ge luk zijnde tanks lekken namelijk. H 'jk heeft maatregelen genomen P vervuiling door oude tanks tegen Igaan. Wie er eentje in zijn tuin P liggen, moet de gemeente daar- fvóór 1 september op de hoogte Jllen. Binnen vijf jaar moet de tank ■verwijderd óf geleegd, schoonge takt en gevuld zijn door een erkend Pi' met een KIWA keurmerk. De lessen hiervan zijn verkrijgbaar bij afdeling milieu. De kosten voor verwijderen of schoonmaken moet iedereen zelf be talen. Wie niet meldt bij de gemeente dat hij of zij een tank heeft, is strafbaar. Wie de tank nog in gebruik heeft moet dit ook melden. Binnen drie jaar moet de tank worden onderzocht op deugdelijkheid door een erkend KIWA bedrijf. Hoewel formeel alleen erkende bedrij ven de tanks mogen verwijderen, wordt op Texel oogluikend toegestaan dat particulieren uit besparing zelf de metalen gevaartes opspitten. „Wie verzwijgt dat er een tank zit, heeft altijd zichzelf te pakken", legt een medewerker van afdeling milieu. „Als je je huis wilt verkopen en er zit nog zo'n ding in de grond, ben jij aan sprakelijk." De wetgeving op gebied van milieuzaken wordt steeds scher per en er moeten steeds meer aan vullende maatregelen worden genomen. „Hoe langer je wacht met verwijderen, hoe duurder het wordt." IJDAG 14 MEI 1993 je, overweldigende belangstelling woensdagavond aan de Nika- in De Koog de nieuwe Toptien- Mrmarkt van Ton en Tineke Gieles icieel geopend. De 87-jarige moe van de eigenaar deed dit middels afnemen van de parade van een mband van oudgedienden, vlak voor de opening werd door waar leger van beroepskrachten vrijwilligers uit de Koger gemeen- hap koortsachtig gewerkt om het bouw in staat van gereedheid te ngen voor de ceremonie. Gieles door deze inzet zo geroerd dat tijdens zijn dankwoord zichtbaar eite had om uit zijn woorden te men. „Dit Kan alleen maar in een dorp als De Koog", meende hij. was niet het hele dorp De Koog naf het begin even enthousiast de plannen van de famjlie Gie- Koog Promotion en de dorps- mmissie vreesden dat een vertrek Meermarktwinkel van Gieles Dorpsstraat tot een verande- in het straatbeeld zou leiden. dat veel 'natte' horecazaken in de ter hun deuren sluiten, is het niet nselijk dat zulke bedrijven de over- krijgen in een straat, zo stelden organisaties. „Voor de Dorpsstraat het spijtig dat de supermarkt weg verklaart Frits Agter, voorzitter dorpscommissie. „De sfeer in straat wordt bepaald door de nsen die er lopen, zitten op terras- Je moet het zien als een ouwspel." Niet beknotten dat De Koog Promotion en de scommissie het standpunt huldi- dat een individuele ondernemer in zijn vestigingsvrijheid beknot worden, werd besloten op dat onmg Boudewijn en koningin biola van België zijn woensdag ijdens hun bezoek aan Neder- nd in her Begische ambassade- bouw vergast op een lunch et Texels lamsvlees. Commissa- van de Koningin in Zeeland m van Gelder was voorheen edeputeerde in Noordholland. heeft Texel altijd een warm art toegedragen, dus was bij onder ingenomen met deze rm van p.r. voor het eiland. Of goed heeft gesmaakt, is niet totd gemaakt.... punt geen bezwaar in te dienen. Dat gebeurde wel bi) de bouwtekeningen voor het pand aan de Nikadel, die ruim een jaar geleden bij de gemeen te werden ingediend. „De blinde mu ren verdienen geen schoonheidsprijs", meent Agter. „Op dat moment waren er nog geen win keltjes rond de supermarkt gepland, zodat het zicht op die muren wel erg duidelijk zou zijn." Meer winkeltjes Ook pottenbakker Jager, wiens win kel aan de Nikadel gevestigd is, maakte om die reden bezwaar tegen de bouwplannen. Het college van B&W reageerde door de stellen dat alleen de bouw van een supermarkt inderdaad niet wenselijk was. „Maar het is slechts de eerste fase van een heel project", verklaart een woord voerder van afdeling Ruimtelijke Or dening. „Bij het afgeven van de bouwvergunning een half jaar gele den, is door het college benadrukt dat spoed betracht wordt bij de bouw van dagwinkeltjes rondom het pand." Inmiddels zijn volgens Ruimte lijke Ordening inderdaad de eerste bouwaanvragen ingediend. Jager wenst op dit moment nog wei nig commentaar te leveren: „De toe komst zal moeten uitwijzen of de gekozen oplossing een goede is. Dat doet er niets aan af dat ik blij ben voor de familie Gieles dat ze een nieuwe supermarkt hebben." Modern Gieles kan zich de gemengde gevoe lens van de Koger middenstand wel voorstellen: „De mede-ondernemers uit de Dorpsstraat zien ons met lede ogen gaan. Logisch, want een super markt trekt winkelend publiek. Maar later is vaak tegen me gezegd: 'In jouw geval had ik hetzelfde gedaan.' Een moderne supermarkt met zo'n ruim parkeerterrein zou nergens an ders in De Koog kunnen staan." Die behoefte aan ruimte (het winke loppervlak beslaat zo'n 850 vierkan temeter, met de opslagruimte erbij is dat 10001 leidde er ook toe dat Gie les moeilijk tegemoet kon komen aan het bezwaar dat de kale muur zo lang is. „Het gebouw kon niet klei ner, met zo'n uitgebreid assortiment. Maar dat is ook niet erg. Kijk, als de supermarkt de enige bebouwing aan deze kant van de Nikadel zou blijven, dan kan ik me de protesten goed voorstellen. Maar als er straks rond om gebouwd wordt, is de muur nau welijks zichtbaar meer." Mooie woorden Bij de feestelijke openingsceremonie was woensdag weinig te merken van zgn bozig hun oude tank uit de tuin te verwijderen. (Foto March Hei/non) De schuur aan het Hoornderslag, die door Joop Vlaming wordt gebruikt voor opslag van standhuisjes, mag blijven staan. Staatsbosbeheer besloot hiertoe op veler verzoek van de inwoners van Den Hoorn. Eén van de ingrijpende zaken van het SBB Mokslootvallei-project behelste sloop van de schuren in dit gebied. Joop Vlaming van paviljoen Paal 9 ging hiertegen in geweer en kreeg steun van vele Hoornders. Op de informatie-avonden die zijn ge houden over het project, gaven Hoornders te kennen dat zij het van groot belang achten dat minstens één van de boerenschuren in het ge bied bewaard blijft als symbool van het voormalig agrarisch gebruik van de duinen. SBB heeft overleg gevoerd met Vla ming, wat tot een aanvaardbare oplossing leidde. De grond wordt in erfpacht uitgegeven en de schuur wordt verkocht aan de paviljoenhou der. Hij zal het aanbouwsel verwijde ren en de asbest beplating van het dak vervangen door pannen. In de schuur zal uitsluitend materiaal worden opgeslagen. Het risico dat de schuur onder water komt te staan als de duinvallei natter wordt, neemt Vlaming op de koop toe. Binnenkort zal hij een plan voor restauratie van de schuur indienen. Tijdens de opening van het nieuwe woongebouw bij het Maratenhuis op zondag 23 mei, wordt tevens een fancy fair gehouden van 12.00 tot 16.00 uur. Iedereen is welkom en kan meteen een kijkje nemen in het nieu we woonhuis. VERVOLG VAN PAGINA 1 een grotere hypothecaire zekerheid." ABN-AMRO heeft zich intussen be reid verklaard de boeterente voor af koop van de lening te halveren. De gemeente leent op de kapitaalmarkt tegen een lager tarief geld en kan een lagere rente (6,8 procent) door berekenen aan RMT. Door overname van de lening wil het college het voortbestaan van het zwemparadijs veilig stellen en finan ciële ruimte scheppen voor toekom stige investeringen. Het college verbindt aan het krediet echter wel bepaalde voorwaarden, zoals vroegtij dig inzicht in de begroting en een goed plan voor onderhoud en vervan ging van installaties. Winst moet worden besteed aan versterking van de financiële positie en het bad moet voldoen aan eisen aangaande hygië ne, milieu en veiligheid. Hele stap De vraag is of de gemeenteraad ak koord gaat met het plan. Terpstra er kent dat het een hele stap is voor de gemeente. „Vanuit de raad verwach ten we best de nodige vragen. We hebben de ingreep echter goed voor bereid en vinden het een goed plan." „Ik ben ontroerd. Het is schitterend dat die mensen zoveel druk hebben uitgeoefend waardoor we de gemeenteraad toch over de streep hebben kunnen krijgen". Aldus een reactie van kunste naar Niek Welboren, nadat de gemeenteraad dinsdagavond met negen tegen vijf stemmen besloot om toch nog f8.176,50 be schikbaar te stellen voor het laten maken van een Paaseiland beeld („moai"), dat een plaatsje zal krijgen op het terrein van De Schoierie in Eierland. B en W waren tamelijk enthousiast voor dit plan, maar de gemeenteraad voelde er aanvankelijk niets voor. Twee raadscommissies wezen het voorstel om gemeentegeld te steken in dit particuliere project, van de hand. Tot ergernis van sommige raadsleden trok het college het voor stel niet in, maar kwam er opnieuw mee, nu in de gewone raadsvergade ring. Het zou ook daar zijn weg gestemd als simpatisanten en sponsors van stichting De Vogelman geen lobby waren begonnen. Eier- landse ondernemers als Jan Graaf en Meijert Boon vroegen het woord in de vergadering van de diverse raadsfracties. Tesamen met de ande re reacties die inmiddels waren ge komen op de weigerachtige houding van de commissies, had dat tot re sultaat dat het CDA geheel en de PvdA gedeeltelijk „om" ging. Het staat nu vast dat de kunstenaar Aukara Tuki Pate deze zomer naar Texel zal komen om gedurende onge veer twee maanden op het erf van De Schoierie aan het drie meter hoge beeld te werken. Een dezer dagen gaat de officiële uitnodiging de deur uit. Het materiaal waaruit de moai zal worden gemaakt is een blok tufsteen, afkomstig uit de Eifel. Het lijkt veel op het vulkanisch gesteente dat op Paaseiland wordt gebruikt. Het zal door een Texelse ondernemer naar het eiland worden vervoerd. De beeldhouwactiviteit zal door het pu bliek kunnen worden gevolgd. Er zal een tentoonstelling aan worden ver bonden en op de woensdagavonden zullen demonstraties en dia-avonden worden gegeven. Het is de bedoeling dat later ook de vrouw van Aukara overkomt en samen met Texelse kin deren beeldjes gaat maken tijdens een soort kunstkamp. Gelein Jansen van het CDA liet blij ken onder de indruk te zijn van de actie die is gevoerd om de bijdrage van de gemeente los te krijgen, hoe wel hij die actie eerder van b en w had verwacht. Een probleempje is dat dit niet-Texelse beeld niet kan worden betaald uit de speciale pot voor kunstaankopen zodat het uit de pot „onvoorzien" moet en die is vrijwel leeg. Wethouder Terpstra merkte di rect op dat de raad op grond van de voorjaarsnota voorstellen krijgt waar door de pot onvoorzien weer wordt gevuld. Jansen maakte geen enthou siaste indruk maar hij verklaarde dat zijn fractie geen bezwaar heeft tegen het beeld en om het betrekkelijk klei ne bedrag van f8000,- niet dwars wilde liggen. Derde keer Gerbrand Poster had voor de gang van zaken geen goed woord over. „Als ik voor de derde keer met een zelfde motie zou komen, zou u heb ben gezegd: wat bezielt u". Hij liet weten dat zijn fractie er nog steeds niets voor voelt: geen gemeentelijk geld voor een beeld dat met Texel niets heeft te maken. „Als ik een beeld van Abraham Lincoln in mijn tuin wil zetten, moet ik dat weten maar ik vraag daar de gemeente toch ook geen geld voor?". Gré Zegers (PvdA) wilde wel eens weten hoe het zit met de relatie Texel-Paaseiland en welke verwach tingen er zijn gewekt bij initiatiefne mer Welboren. Naderhand gaf ze te kennen geen gemeenschapsgeld voor dit doel te willen uittrekken. De frac tie was wat dat betreft verdeeld want Hans Roeper voelde er wèl voor: „Ik wil niet dwarsliggen. Je kunt je geld verkeerder uitgeven". Hij betwijfelde overigens of de Texels moai uniek zal zijn in Nederland. Vol gens hem staat een dergelijk beeld ook in Middelburg bij het Roggeveen huis aldaar. Jaap Vlaming van Groen Links was het meest positief. Hij vond het een prima idee om de moai op Texel te zetten, gezien de historische banden die Texel met Paaseiland heeft. Ge meentelijke steun vond hij dan ook op zijn plaats. Erna Eelman (VVD) voelde daar nu juist niets voor al had ook zij tegen het beeld op zichzelf geen bezwaar en sprak ze zelfs van een prima particulier initiatief. Ze vreesde voor precedenten. Er zijn meer goede particuliere initiatieven; die zou je dan ook met gemeen schapsgeld moeten steunen. Hardleers Jan van Asselt ergerde zich duidelijk aan de hardnekkigheid waarmee het college probeerde alsnog geld van de raad te krijgen. Hij wees dat af („geen Texelse kunst") en vroeg of wethouder Krijnen misschien al toe zeggingen had gedaan, anders zou ze immers niet zo blijven aandringen. Krijnen ontkende dat. Dat ze ondanks de negatieve reacties van de raad scommissies toch met het voorstel bij de raad kwam, was omdat het ini tiatief breed wordt gesteund. Het is echt niet alleen een zaak van Niek Welboren. Die steun is metterdaad gebleken: men heeft er f14000,- aan bijgedragen. „Wie ben ik dat ik zoiets tegenwerk?" De burgemeester ging nog even in op de aard van de relatie Texel-Paaseiland. Het is inder daad een vriendschapsband waartoe Paaseiland in 1972 zelf het initiatief nam en waarop Texel positief heeft gereageerd. Het is beslist geen jume- lage, want dat strekt veel verder en geeft verplichtingen die gezien de enorme afstand te bezwaarlijk zijn. Plaats Tijdens de discussie ontstond enige verwarring over de vraag of de moai beslist bij De Schoierie moet komen of dat ook een andere plek op het eiland bespreekbaar is. Feit is dat niet alleen de initiatiefnemer maar ook de mensen in Eierland die finan ciële en technische steun geven, wil len dat de moai bij De Schoierie komt. Tegen het voorstel stemden Gerbrand Poster, Cor Kuip, Gré Zegers, Erna Eelman en Jan van Asselt. ven aannemer en onderaannemers bood Adrie vd Vliet van TEBO tllnksl een ski-box aan. Dat is een container worden bevestigd en waarin ski-benodigdheden konnen worden vervoerd. De familie Gieles moest gemonteerde geschenk in ogenschouw te nemen. bedrukte gevoelens over het nieuwe gebouw aan de-Nikadel. Namens De Koog Promotion herinnerde voorzitter Harry Wuis nog even aan de vroege re bezwaren, maar ook hij wijdde verder alleen mooie woorden aan de supermarkt. Namens de aannemers kreeg de fa milie Gieles een skibox aangeboden. Om de box op de auto te monteren was het voertuig eerder op de dag in de voorbereidingsdrukte even 'ont vreemd', wat Ton Gieles deed uitroe pen: „Ik snapte al niet waar dat ding was gebleven." De nieuwe winkel krijgt-het concern Dimak uit Alkmaar als overkoepelend bedrijf, maar Gieles blijft zelfstandig ondernemer. Het concern hanteert de redenatie dat een plaatselijk bedrijf het best bekend is met de wensen van de eigen bevolking. Het concern vaardigt daarom niet méér richtlijnen uit dan voor een soepele bedrijfsgang noodzakelijk is. In tegenstelling tot wat bij andere bedrijven mogelijk is, blijft Gieles bijvoorbeeld Texelse pro- dukten verkopen. Ook de openingstij den bepaalt hij zelf, evenals de te dragen bedrijfskleding. Onduidelijkheid bestaat nog over de toekomst van het pand in de Dorpsstraat dat de familie Gieles verlaat. De supermarkt zelf is eigendom van Klaver b.v. (het be drijf dat leverancier was van de oude Meermarkt en dat blijft bij de nieuwe Toptien-supermarkt), de belendende percelen zijn van Joop van der Meer. Van der Meer verklaart desgevraagd dat hij nog niet te veel kan zeggen, maar dat hij overweegt zijn eigendom aan Klaver te verko pen. Die zou met de bij een te voegen panden „grote plannen hebben, maar of dat in het kader van het bestemmingsplan alle maal mogelijk is, moet nog uitge zocht worden", aldus Van der Meer. „In ieder geval komt de eigenaar het komend weekeinde terug uit Canada. Daarna zullen we op korte termijn besprekingen voeren." Zelfstandig Gieles is blij met die zelfstandigheid: „Ik moet m'n eigen creativiteit kun nen inbrengen. Alleen maar maïzena in de schappen mogen gooien of het geld van de kassa's tellen, dan zou ik m'n ei niet kwijt kunnen. Het is geen beschuldiging, want niet iedereen heeft er de mogelijkheden toe, maar die beleving mis ik soms bij andere winkels." Het 'fun-element', zoals Gieles de verlevendiging van zijn win kel graag noemt, is in het nieuwe pand inderdaad ruim aanwezig. Oude weegschalen en snijmachines naast het nieuwe elektronische geweld, pakken stro tussen moderne, strak uitgevoerde schappen, zelfs een au thentieke Engelse telefooncel staat de klant ter beschikking. Samen moeten ze iets wegnemen van het idee dat de boodschappen worden gedaan in een bedrijf dat alleen maar zakelijk is. De opmerkelijke opsiering van zijn be drijf verklaart Gieles later met de ver zuchting dat hij vroeger eigenlijk altijd etaleur wilde worden. „Ik heb het altijd prachtig gevonden, lekker wat te kunnen rommelen." Zijn loopbaan verliep anders. Nadat hij van de ULO kwam, begon hij op zestienjarige als boodschappenjongen bij Albert Heijn. „De hele dag op fiets of brommer bestellingen bij de klanten ophalen en afleveren. Ik kwam overal. In De Koog natudrlijk, maar ook in Oosterend en Den Hoorn." Op zijn achttiende trad Gie les in dienst van de A&O-winkel van Joop van der Meer in de Dorpsstraat. meteen naar buiten om het reeds op de auto IFoto Harry de GraafI In 1979 nam hij de zaak over, nadat hij jarenlang bedrijfsleider was ge weest. „In dat jaar ging net de derde supermarkt in De Koog dicht. Daar door had ik alle ruimte om met mijn Meermarkt goed te draaien. Toen na drie jaar die derde winkel weer open ging, werd het moeilijker." In 1986 nam hij daarom het besluit zijn supermarkt uit te breiden. De omzet steeg weer, maar toen de ge meente in het begin van de jaren '90 in het bestemmingsplan winkels aan de Nikadel opnam, zag Gieles zijn kans schoon. „Ik heb er meteen sterk op aangedrongen dat Texelse ondernemers de kans moesten krij gen een bedrijf te vestigen." Personeel Nu is de verhuizing daar en Gieles neemt zijn winkelpersoneel gewoon mee. „Jan van Beek, die moet ik vooral noemen. Ik werk al twintig jaar zo goed met hem samen, dat we een echte eenheid zijn geworden. Hij heeft nooit slechte zin." Tegen zijn vrouw en 'compagnon' Tneke, die hij een groot relativeringsvermogen toe dicht: „Ik heb het tegen jou al vaker gezegd: Als ik met Jan ruzie zou krij gen, dan ligt het aan mezelf." Bij de openingsceremonie gaf Van Beek blijk van zijn enthousiasme in het dankwoord namens het perso neel: „Als ik die mooie zaak zie zou ik het liefst vanavond nog open gaan. Genoeg klandizie ook, zou ik zo zeg gen", grijnsde hij naar de geno digden. De Texelse bedrijven die betrokken waren bij de bouw van de winkel, waarin slagerij De Boer de vleesafdeling zal pachten, zijn. MO- Projekt Texel b.v., Architektenburo Jan Visser, hoofdaannemer TEBO en de onderaannemers IBS b.v., Oele b.v., Schoo b.v,, Verenigde Schil ders Coöp. u.a., fa. Westerlaken, tegelzetbe- drijf Piet Kooger, CVI Texel en B.& M. Projektadvisering. Joop Rommets

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5