Cjrocn c/jvartsJ~éxels in het /\/ie eerlijk was, gaat itraks minder betalen Medische post De Koog eindelijk van de grond Uitgifte gemeentegrond volgens puntensysteem BEZORGER ma? texels Belang presenteert systeem voor forfaitaire heffing toeristenbelasting Calvé vlees- vissauzen [een krant na resteren Ouder worden NTummer mbtenaren vragen ollege om betere rbeidsvoorwaarden Pen tast in duister over stroomstoring Om speculanten en migranten te weren TUssen dijk en duinenrij Langeveld betaalt kosten jonge boom VERDl IN DIT w SV Texel dichtbij promotie naar tweede klasse w Gerrie Plaatsman nieuwe trainer ZDH sr Gemeente houdt hoofd zwembad boven water w Twee bewoners voor lege boerderijen? id Oude trekkers presenteren zich op eerste pinksterdag Wij zoeken een V ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10784 DINSDAG 25 MEI 1993 advertenties, abonnementen, etc. I ld en de Rooy B.v„ Postbus 11, 1790 AA Den Burg, tele- 02220-12 741. Telefax 02220-14111 parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon >0*12741 Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan nen bel uw bezorger. "l buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den telefoon 02220-14687 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G bank nr. 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs f48,50 per half jaar; Los f1,35 ihuurders van huisjes, kamers en andere toeristische accom- datie die tot dusver eerlijk aangifte deden voor de gemeente- e toeristenbelasting, zullen minder aan de gemeente hoeven (ragen als deze belasting „forfaitair" wordt. Dat is een vast drag per jaar, ongeacht het aantal overnachtingen. Toch zal de ile opbrengst aan belasting iets hoger worden dan nu het ge- is. Dat komt omdat er haast geen mogelijkheden tot fraude- meer zijn. Wat de kiesvereniging Texels Belang betreft moet forfaitaire toeristenbelasting per 1 januari a.s. worden in- loerd. morgen presenteerde de partij 15 pagina's tellend rapport irin het nieuwe systeem wordt engezet. Het is het resultaat van vrij uitvoerige studie waarmee in het bijzonder de partijleden en Dirk Kuip en het bestuur heb- bezig gehouden, geholpen door jemeentelijke afdelingen Ruimte- Ordening en Financiën en met ruikmaking van cijfermateriaal R gemeente, Teso, de Kleine isverstrekkers-vereniging en ar- ct Jan Visser. Zo nauwkeurig dijk werd daarbij bepaald hoe- toeristische overnachtingen op worden geboekt en wat de luurmogelijkheden (bezettings- len) zijn van de diverse accom- laties in de verschillende delen Texel. Aan de hand daarvan wer- de belastingaanslagen vast- teld die straks zullen worden efegd als het Texels Belang- fstel door de gemeenteraad dt aanvaard. lens de samenstellers zijn die slagen voor elke sector gebaseerd ien aantal overnachtingen dat jkelijk haalbaar is. Over het alge- zullen de huurders daarom min- (belasting aan de gemeente in afdragen dan bij het huidige :em, als ze tot dusver tenminste jk waren en dus niet sjoemelden het optellen van de overnachtin- nmorgen om 10.00 uur heb- in ambtenaren van de gemeen te Texel aan het college van b en w een petitie aangeboden over de arbeidsvoorwaarden 1993. Ze 'ijn ontstemd over hun werkge ler, die verenigd in het College In Arbeidszaken van de VNG, In bij de CAO-onderhandelingen left laten vallen. „Want wij pan vierkant achter onze eisen, ie zijn rechtvaardig en zeker et buitensporig vergeleken met I loonafspraken in andere be- Bjfstakken ft gemeentepersoneel vraagt B> procent loonsverhoging, ver- Wijkbaar met de prijscompensa- 1 Verder eisen ze herverdeling |n het beschikbare werk en wil- ze geen verslechtering in het prige arbeidsvoorwaardenpak- J-„Alleszins redelijke eisen 1$ - meldt de petitie. Het ant- pord dat ze van hun werkgever Igen accepteren ze niet. „Nul pcent loonstijging en verder al- fn maar verslechtering in de fchtgeldregeling, uitkering bij i^te, ga zo maar door. Dit pik- f we niet. We willen niet als Teederangsburgers worden be- jndeld." De ambtenaren vragen J co"ege van b en w druk uit [oefenen op de instanties om ïemoet te komen aan hun 1 M. advertentie verband met het uitvallen als frkdag van n^^ag 31 mej a s B uinsdag 1 juni géén Texelse Cou- W verschijnen. e Langeveld de Rooy gen. Dat velen zich thans wèl aan fraude schuldig maken, staat overi gens als een paal boven water. Aan de hand van het vergaarde cijferma teriaal schat Texels Belang dat maar liefst een kwart van de totaal ver schuldigde toeristenbelasting niet wordt afgedragen. Controle Texels Belang suggereert dat de ver scherping van de controle die twee jaar geleden inging, weinig voorstelt. De op het vasteland woonachtige verhuurders hebben er niets van ge merkt en grote bedrijven zoals De Knm ook niet. Nachtregisters worden vaak niet bijgehouden. Bij een forfaitaire heffing (die ook „beddengeld" of „eigenarenbe- lasting" kan worden genoemd) kan de controle een stuk eenvoudiger worden. Er hoeft nu alleen nog maar in de gaten te worden gehouden of alle eenheden op Texel worden aan geslagen en of het aantal slaapplaat sen per eenheid klopt. Tweede woningen Texels Belang wil dat ook de woonfo- rensenbelasting (die betaald moet worden door eigenaars van tweede woningen en sta-caravans) volgens het nu voorgestelde systeem wordt berekend. Dat betekent voor deze ca tegorie een aanmerkelijk gunstiger ta rief. Het is tevens correctie van een onrechtvaardigheid, want thans bren gen de eigenaars van de 894 tweede woningen en 320 sta-caravans 26% op van het totale bedrag dat jaarlijks aan toeristenbelasting en woonforen- senbelasting binnenkomt, hoewel zij slechts 13% van het totale aantal overnachtingen „veroorzaken". Overi gens was ook het systeem dat de gemeente hanteerde bij het opleggen van woonforensenbelasting nogal fraudegevoelig en Texels Belang denkt daar met haar systeem verbe tering in te brengen. Opbrengst De totale opbrengst aan toeristenbe lasting en woonforensenbelasting is door de gemeente voor dit jaar ge raamd op f3.898.000,- op basis van het omstreden tarief van f1,20 per persoon per nacht waartoe in de jongste begrotingsvergadering werd besloten. Bij invoering van het forfai taire systeem verwacht Texels Belang een totaalopbrengst van f3.957.122,60, dus iets meer. Verhuurbare dagen Een bungalow in De Koog of in een groot recreatiepark wordt langer en voor meer geld verhuurd dan accom modatie in bijvoorbeeld Oosterend of het buitengebied. Texels Belang houdt daar rekening mee bij de te hanteren aanslagen toeristenbelasting en on derscheidt drie lokaties: A. (De Koog, De Cocksdorp, Den Hoorn en de re creatieterreinen), B. (Den Burg, Oosterend, De Waal, 't Horntje en Oudeschild) en C. (buitengebied). Bij de genoemde dorpen wordt ook de directe omgeving gerekend. Lees verder pagina 2 Een mysterieuze stroomstoring zet de Naalrand in nachtelijk Den Hoorn in het duister. De straat verlichting brand er al wekenlang niet. Hoomders die hun beklag deden bij de gemeente, kregen steevast te verstaan dat de oor zaak een duister zaakje is. „Wat we weten is dat het euvel onder de grond zit", verklaart Frits Es- selman van het Pen. Waarschijn lijk een kabelstoring. Maar alsof de duvel er mee speelt, treedt de storing niet op als de technici hun metingen verrichten. „We zijn al een paar keer langs ge weest, maar hebben geen tijd om de hele dag te meten, laat staan om de volledige leiding bloot te spitten. Maar we hopen zo snel mogelijk het euvel te ver helpen." De Stichting Medische Post De Koog opent 28 juni het tijdelijke opvang centrum voor vakantiegangers. De medische post is het initiatief van de gezamenlijke Texelse huisartsen die hiermee de praktijken in Den Burg willen ontlasten en tot een kwali teitsverbetering in de badplaats ko men. De stichting doet een beroep op de logiesverstrekkers mee te wer ken aan het welslagen. Wethouder Krijnen (welzijn) verricht 25 juni de officiële opening. De opvang in De Koog kent een lan ge voorgeschiedenis. De zomerdrukte dreigde vooral de huisartsen in Den Burg teveel te worden. Dit ging niet alleen ten koste van de werksfeer, nog meer zorgen maakten de artsen zich over de Texelaars waarvan de medische verzorging in de knel dreig de te komen. Hoewel de artsen hun zorgen al vanaf 1986 herhaaldelijk kenbaar maakten, wilde de politiek vooralsnog niet financieel meewerken aan een extra artsenpost in de druk ke badplaats waar tot dusver geen huisarts is gevestigd. Vorig jaar stem de de raad uiteindelijk toe om tot 775.000,- gedurende drie jaar finan cieel garant te staan voor detijdelijke opvang. Containers De artsenpost is gehuisvest in vier containers die zijn ingericht voor de behandeling van patiënten en worden voorzien van de benodigde appara tuur De gehuurde containers worden Vanmorgen presenteerde Jos Timmer het belastingvoorstel van Texels Belang aan het voltallig collega van b en w. Burgemeester Schipper gaf de verze kering dat het voorstel een eerlijke kans zal krijgen Hij noemde het uitstekend dat een politieke partij met een dergelijk Initratief komt en dus niet af- wacht wat b en w doen. irvto Harry de Graaft op 21 juni opgesteld naast de RK- kerk. Dit jaar hebben de initiatiefne mers gekozen voor een voorzichtige start van negen weken. De post is open vanaf 28 juni tot en met 28 augustus en wordt bemand door een tijdelijk aangestelde arts die uitslui tend in deze praktijkruimte patiënten behandelt. Hij legt dus geen visites af, daarvoor blijft men aangewezen op de overige artsen. Uitbreiding van de openstelling in de toekomst be hoort zeker tot de mogelijkheden ver wacht Klaas Eissen, voorzitter van de stichting. Na augustus verdwijnen de gehuurde containers weer. Het is de bedoeling dat vakantiegan gers zich niet meer op het spreekuur van artsen in Den Burg en Oosterend melden, maar dat toeristen geduren de de openingstijden worden doorver wezen naar De Koog. Bestaansrecht Dit jaar hoopt de stichting dat de post zijn bestaansrecht bewijst en dat zowel Texelaars als vakantiegan gers leren omgaan met het nieuwe centrum. De post is alleen open op werkdagen van 10.00 tot 20.00 uur. Toeristen kunnen terecht zonder af spraak, al kan dit wel leiden tot piek- belasting. Logiesverstrekkers in De Koog en omgeving kunnen echter wel telefonisch een afpreken voor hun gasten, tel. 27270. Toeristen in de noordkop van Texel kunnen na af spraak altijd terecht bij dokter Van der Bent in De Cocksdorp. In het weekend worden geen patiënten ont vangen in De Koog. Bij de uitgifte van bouwgrond voor huizen wil de gemeente een punten systeem hanteren, dat vergelijkbaar is met de verhuur van woningen. Projectontwikkelaars wil het college weren door gegadigden hooguit één bouwperceel te gunnen en pensioen migranten door de bovengrens voor koopwoningen op te trekken naar f250.000,-. De maatregelen zijn be doeld om de krappe woningmarkt op het eiland te verruimen. Een gecompliceerd probleem dat veel oorzaken kent, waarvan wethouder Terpstra er woensdagavond in de commissie FET een aantal opsomde. „De nieuwbouw stagneert, iedereen kan zich vrij vestigen op Texel en een bouwperceel kopen, waaronder veel pensioenmigranten en veel huizen zijn als tweede woning in gebruik." Het voorstel van Gerbrand Poster (Texels Belang) om alleen bouwgrond te gun nen aan Texelaars, lost volgens de wethouder slechts een klein onder deel van het probleem op. De motie van Texels Belang stuitte onlangs op verzet van de overige fracties, die vinden dat dit op juridische proble men zal stuitten. Ook woensdag avond verdedigde Poster het voorstel vergeefs en vroeg om het oordeel van onafhankelijke instelling Wel kan economische gebondenheid bin- door Klaas Bonne Ook ik hoor bij de oudgedienden En loop al heel wat jaartjes mee En dat valt niet weg te wissen Door het water van de zee Maar ik hou nog van mijn eiland Al is het niet meer wat het was Want ook de haai rook vette kluiven Op die aardkluit in de plas En de oude schapenhoeder Keek gezapig in het rond Totdat ook hem zijn groene weide Vol vakantiehuisjes stond En zelfs de linke torenkraaien Voelen zich hier opperbest Al gooit Menno soms met stenen Naar 't in aanbouw zijnde nest Maar waar zou ik me druk om maken De arts heeft onlangs nog gezegd Het zal nog wel even duren Voordat jij het loodje legt Maar soms heb ik van die dagen Dat het binnen in mij steekt Als de vos met zijn kornuiten hier bij ons de passie preekt En het zijn die mooie stille maanden Die ik nu op mijn eiland mis En had de beer nog willen vragen Waar zijn huid gebleven is nen de regio Kop van Noordholland voorwaarde voor huisvesting worden. Wachtlijst Bij de uitgifte van bouwpercelen door de gemeente bepaalt de urgentie van de weningzeekende pf deze in aan merking kemt veor grond. Vanaf het moment dat een koper zich meldt bij de gemeente treedt het punten systeem in werking, waarbij net als bij de huurwoningen een wachtlijst wordt gemaakt. Rekening wordt ge houden met mensen die doorstromen en zogenaamde starters. Naast het puntensysteem, wordt de gronduitgif- te aan tal van regels gebonden. „Onnodig Ingewikkeld en een aanslag op de privacy van de koper", om schreef Kees Hin (CDA) het punten systeem. Erna Eelman (VVD) vond het zelfs bureaucratisch. Haar opvatting stond haaks op die van PvdA'er Hans Roe per, die de maatstaf als „goed te hanteren en vergelijkbaar" om schreef. Spijtoptanten Roeper brak een lans voor oud- Texelaars, die aan de vastewal hun draai met konden vinden („spijtoptan ten"). Bij de aankoop van een wo ning moet voor hen een uitzonderingspositie gelden, zodat ze niet alleen de duurdere woningen hoeven te kopen. Het probleem dat Texelaars een goedkopere woning doorverkopen aan iemand van de vastewal, kan volgens Roeper worden voorkomen door een boeteclausule in te bouwen bij nieuwbouw. Huiseige naren dievoor een afgesproken ter mijn hun bezit verkopen, moeten een boete betalen. Frits Langeveld uit De Koog, die on langs jonge aanplant voor café The Talk of the Town omzaagde, zal uit eigen zak een nieuwe boom bekosti gen. Eén en ander gebeurt nadat in woners van de badplaats onlangs in de advertentiekolommen van de Texelse Courant blijk gaven van hun verontwaardiging over de actie. Lan geveld verklaarde echter in overleg met de gemeente te hebben gehan deld. „Hij heeft kennelijk met de ver keerde ambtenaren gesproken, want dit hadden we toch echt niet af gesproken verklaart Warner Schreurs van gemeentewerken des gevraagd. Op kosten van Langeveld plant de gemeente in oktober een boom die niet zal onderdoen voor de overige aanplant in de Dorpsstraat. Tegen die tijd zal de herinrichting van deze weg zijn voltooid. Over boom pjes die aan de noordzijde van de Dorpsstraat zouden zijn gerooid, kon Schreurs verder niets meedelen. I.M. ADVERTENTIE SUpR in diverse smaken +1 7 Q flesje 0,25 liter I w Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 6 voor de route Pontiveg, Califomiê- weg, Ruyslaan, Randweg, Pelikaan- weg. Pijpersdijk. Oude dijkje, Maaikeduinweg, Ruigendijk. Hier wonen ongeveer 75 abonnees. LET OP: deze wijk kan eventueel gesplitst worden. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten kunnen dinsdag en vrij dag even na 15.00 uur in onze druk kerij aan de Warmoesstraat worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor na dere inlichtingen terecht bij de receptie van de drukkerij. r. Parkstraat 10, LH Den Burg, C//K telefoon 12741.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1