J 0.000ste voor zwembad )ns luilaknacht deer nou toch es Geknipg<;/ Liever naar Texel dan naar Moskou Nieuwe commandant voor Joost Dourleinkazerne Geknipg*C/ Komend najaar hobbymarkt in De Cocksdorp Bednjvig>^%/ ik zeggen wou... Bedrijvig^/ TEXELSE COURANT ienluchttelevisie rijven voor gevangenen Geslaagd AVO-collecte Cursus levensloop en loopbaanplanning Kartonnen patatbakjes Wicher van der Haar verzon beste slagzin Aanrijdingen Utrechtse biologen blijven thuis uit angst voor overvallen Cursus golven AisflKË0gB£&s Weer bedrijfsbokaal bij wielerveldrit Edo Kooiman gaat samen met Nauta lAG 4 JUNI 1993 Er win Terpstra. de 10.000ste bezoeker van zwembad het niet alledaagse gebeurtenis voltrok zich in zwempark Molenkoog, vo- week tijdens de luilaknacht. Erwin Terpstra kreeg uit handen van Ria iset, medewerkster van het zwembad in alle vroegte een taart over- idigd, omdat hij de tienduizendste bezoeker in het nog prille seizoen Hij was een van de ruim 400 luilakvierders die de weg hadden we- te vinden naar het zwempark Molenkoog. Het personeel van Molen- ig had in samenwerking met het jeugdwerk Texel een gevarieerd gramma samengesteld. Van 3.00 tot 8.00 uur kon de jeugd onder wa- zwemmen met verlichting, doorlopend tekenfilms bekijken, zelf T-shirts ichilderen en genieten van een heerlijk ontbijt, inclusief luilakbal in een Ideal voor dit doel opgezette grote tent. Dit alles begeleid door disco- nek en een live-band. De samenwerking tussen het zwempark Molen- j en het jeugdwerk Texel is gezien de opkomst en het enthousiasme de bezoekers, succesvol geweest en is zeker voor herhaling vatbaar. Foto March Heijnen, tekst Ruud Nooy) hien niet dagelijks, maar zeker i|ks worden tv-kijkers verrast irachtige natuurfilms. De te opnamen rollen onze huiska- bmnen. We zien close-ups van buwste roofdieren, spectaculaire es van roofvogels op jacht of men van diertjes zo klein dat je it het blote oog niet eens zou kken. Zo mooi lijkt de natuur et echt" helemaal niet te zijn! len we zo toch helemaal niet, niet op Texel dat toch rijk is aan ir? Natuurlijk, de makers van na- ilms beschikken over de mo tte technische hulpmiddelen en leun van terreinbeheerders. Zo jen ze vlakbij de dieren komen de mooiste opnamen van ma- [Dat is „gewone" liefhebbers, •eschoren. zijn er, juist in de broedtijd als iels wat meer aan een vaste zijn gebonden, wel dergelijke m op Texel te zien. Ik doel hier aipijnse Anastacia Vergel, die )mt op het lijst van Amnesty jiationa van 1992/1993 is vrijge- Deze lijst bestaat uit namen t<®evan9enen waarnaar recht- Jjs kon worden geschreven. Vele j Jpars hebben rond Kerstmis op j wijze hun medeleven geuit. ij blad „wordt vervolgd" van |sty International worden maan- s enige voorbeelden genoemd mensen die onrechtmatig gevan- vorden gehouden en/of gemar- Via de brieven doet Amnesty 'eroep op de autoriteiten van de ïmde landen om de gevangenen 'estie vrij te laten en aan het !'en een einde te maken. De p werkgroep van Amnesty In- iional heeft voor deze maand de pde brieven gemaakt: fop 9 februari 1992 in Algerije de nood- werd uitgeroepen, is de mensenrech te in het land ernstig verslechterd. Op N' 1993 kondigde de Hoge Staatsraad menging van de noodtoestand aan. Om yj omen dat de schendingen structureel M aS ^et noodzake,'ik sne' 'n actie te n <V' Amnesty heeft een scala aan schen- jn -M waar9enomen. waaronder langdurige .Mj"m'cad° detentie, marteling en slechte jfe ln9 in detentiecentra Jfede brief is voor Zhang Xudong in Chi- |N 1989 werd Zhang Xudong gear- wegens zijn leidende rol in de 1e Arbeiders Federatie van Changsha Reprotesten voor democratie in 1989. arrestatie werd hij overgebracht naar enis no. 1 van Changsha waar hij bijna 'afig aan handen en voeten werd etend Volgens een voormalige gevan gen zijn enkels en voeten door de ernstig gezwollen. Medio 1990 moest 'echter verschijnen en werden de f verwijderd Hij werd veroordeeld tot 4 'Ojjemsstraf. Over zijn huidige situatie aart Kjh ^Hrn< voor deze mensen wilt schrij- Unst u kosteloos voorbeeld brie- ntvangen. b'ieven en meer informatie kunt dit bij: Willem Witte, Oester- Oosterend, telefoon 18870. Annemieke Bakker uit Den Hoorn studeerde af aan het conservatorium te Alkmaar. Zij behaalde de akte do cerend Musicus voor het vak elektro nisch orgel en behaalde tevens een benoembaarheidsverklaring voor het vak keyboards. Van 13 tot en met 19 juni wordt ook op Texel de AVO-collecte voor inte gratie van gehandicapten gehouden. De vereniging zet zich al meer dan 65 jaar in voor mensen met een handicap. Op zaterdag 16 oktober a.s. zal in Het Eierlandsche Huis in De Cocks dorp een hobbymarkt worden gehou den. Hobbyisten kunnen hier zelfgemaakte artikelen exposeren en verkopen van 11.00 tot 20.00 uur. De organisatoren geven daar nu al bekendheid aan zodat iedereen die wil meedoen genoeg tijd heeft om artikelen te vervaardigen. De hobbyisten kunnen op deze ma nier geld verdienen om hun liefhebbe rij te bekostigen en tevens anderen De Overkoepeling van Texelse Vrou wenorganisaties organiseert in sa menwerking met de Provinciale Vrouwenraad de cursus Levensloop en loopbaanplanning. De cursus, die uit vijf dagdelen bestaat, is bedoeld voor vrouwen die zich willen oriënte ren op hun activiteiten in de toe komst, waarbij zij leren hoe zij hun capaciteiten en ervaring kunnen ge bruiken. De cursus wordt in het najaar op Texel gegeven en de kosten zullen ongeveer ƒ60,- p.p. zijn. Aangezien er slechts 15 mensen aan mee kunnen doen, wordt belangstellenden ver zocht zo spoedig moelijk te rageren en wel vóór 16 juni a.s. Opgave en inlichtingen bij: Margriet Tromp-de Boer, tel. 13531 of Janneke Zijlstra, tel. 16438. stimuleren om zich ook met een of andere hobby te gaan bezig houden. Als de markt een succes wordt zal deze regelmatig opnieuw worden ge houden. bijvoorbeeld twee keer per jaar. Voor de eerste markt hebben zich al 33 deelnemers aangemeld. Beoefe naars van de volgende hobby's heb ben nog niets van zich laten horen: papierfiligrain, Hindeloper schilder werk en pergamano. Maar ook men sen die zich met andere hobby's bezig houden, zijn welkom. De deel namekosten bedragen per tafel van 80 x 120 centimeter f10,-. Er kunnen maximaal drie tafels per inschrijving worden gehuurd. Het is niet de be doeling dat dingen worden verkocht die reeds in sommige winkels worden aangeboden. Belangstellenden kunnen een in schrijfformulier met verdere medede lingen aanvragen bij een der organisatoren: Aja Coutinho, telefoon 13150; Jancine Henstra, telefoon 17287 en To Koster, telefoon 16541. Urn-ven van kzers Builen vcr<inlwoordelijkheid van (Jg re dj cl ic De heer Mans Zegers heeft het in de Texelse Courant van vrijdag 28 mei over de eetbare patatbakjes. Dat die in de praktijk niet werken ben ik met hem eens. Maar hij zegt ook 't zelfde over de kartonnen bakjes. Je zou ze moeten vouwen als ze binnenkomen. Dat is onzin. Dat de sausbakjes los zijn is waar, maar als je daar eenmaal aan gewend bent, werkt 't juist heel makkelijk. En waar een wil is, is een weg. Nu komt 't enige grote pro bleem: ze zijn echt véél duurder dan de plastic bakjes. Kortom, we zijn zelf, na er vier jaar mee gewerkt te hebben positief en we krijgen ook Wicher van der Haar uit Den Burg is winnaar geworden van 250,- omdat hij van de vierhonderd inzenders aan een rijmwedstrijd de beste slagzin had gemaakt. De wedstrijd werd uit geschreven door de fa. Nauta ter ge legenheid van de jongste uitbreiding van het bedrijf aan de Weverstraat. Wegens de originaliteit van de inzen dingen besloot de ondernemer nog eens tien extra prijzen van ƒ10,- uit te loven. De winkeluitbreiding werd mogelijk door de aankoop van het aangren zende woonhuis, waardoor er meer Een 63-jarige automobilist uit Tjer- kwerd haalde op de Pontweg een 78-jarige man uit Dusseldorf in op het moment dat deze linksaf de Kee- somlaan in wilde rijden. Een aanrij ding was het gevolg, waarbij beide auto's schade opliepen. De inzitten den bleven ongedeerd. Een 27-jarige vrachtwagenchauffeur uit Den Helder reed in de Kogerstraat te dicht langs een geparkeerde auto. Deze liep deuken en krassen op. heel veel positieve reacties van onze klanten. De enige die negatief denkt over de kartonnen bakjes is mijn bankrekening. Maar we blijven den ken: Verbeter de wereld en begin bij jezelf. Als een ieder een beetje mee helpt zijn we al een eind op de goe de weg. Saskia van Eik-Dogger Snackservice De Koog op gebieden zoals De Petten, Otter- saat, Zandkes en het Wagejot, alle maal achter de waddendijk. Als we daar rustig een uurtje in de berm gaan zitten, rollen de mooiste vogel- beelden aan ons voorbij. Familieleven Van diverse soorten vogels kunnen we het (broed)gedrag prachtig bekij ken. Het zijn vooral de kustvogels die hier huizen zoals kluten, bontbekple- vieren en diverse soorten sterns. Soorten die elders in ons land schaars zijn of ontbreken en die dus een geweldige trekpleister vormen voor niet langs de just levende voge laars. Maar ook voor ons Texelaars blijft het mooi en boeiend. We zien bontbekplevieren met jongen die als kleine speelgoedballetjes alle kanten op rollen, kluten die alle vogels die in de buurt vanhet kroost komen fana tiek wegjagen, scholeksters die al broedend toch nog wat sprietjes of grasjes naar hun nest proberen te harken en lawaaierige kokmeeuwen die altijd wel ruzie lijken te hebben. Heel bijzonder zijn ook de broedende sterns. Drie soorten zijn er te ontdek ken. Er zijn vooral visdiefjes. Van dichtbij zijn ze gemakkelijk te herken nen aan hun rode snavel met zwarte punt. Maar er vallen ook dwergsterns te zien (in Ottersaat). Dit zijn sterns zo groot als een merel, met een wit voorhoofd en een gele snavel met zwarte punt. Dwergsterns zijn zo zeldzaam dat door de vogelbescher- Vooruitlopend op de aanleg van een golfbaan kunnen Texelaars de behen digheidsport alvast onder de knie krij gen. Liefhebbers voor de golfcursus moeten er echter wel voor naar een Helderse baan. De cursus bestaat uit tien lessen van twee uur voor een groep van ongeveer tien personen (minimaal acht, maximaal 12). De lessen worden gegeven door niemand minder dan oud-golfprofessional P. Ackerly. De cursus is op dinsdag of (eventueel) zaterdag en bedoeld voor beginnende golvers. De prijs bedraagt ƒ420,- per persoon, incl. baanhuur en gebruik materiaal. Opgave en infor matie bij Bob Coutinho tussen 18.00 en 20.00 uur, tel. 13150. (Door Taco Slagter) UTRECHT Mafla-achtige toestanden in Moskou en St. Petersburg zouden zulke vormen hebben aangenomen dat de Utrechtse Biologen Vereniging CUBV) een studiereis naar deze Russische steden niet laat doorgaan. Een oekaze van de Neder landse ambassade het GOS te mijden heeft de doorslag gegeven, aldus de stu dente Sharon Stolk in het U-blad van deze week. Maar buitenlandse zaken weet van geen officieel negatief reisadvies en geen Nederlandse diplomaat in de Russische hoofdstad heeft iémand ontraden een be zoek te brengen aan de beroemde steden van de tsaren, zo zegt een woordvoerder. i Geconfronteerd met haar uitspraken in het U-blad nuanceert Stolk ietwat het pro bleem Er is telefonisch contact geweest met een diplomaat van het Nederlands Consulaat-Generaal in St. Petersburg en die zou de reiscommissie van de faculteits vereniging de stuipen op het lijf hebben gejaagd „We hoorden dat toeristen gere geld worden overvallen", beweert Stolk, „en dat het niet wijs zou zijn nu een uit stapje naar Rusland te makken". Maar daar is het UBV niet alleen op afge gaan. De angst bij de reiscommissie had ook toegeslagen toen vier keer in korte tijd tv- reportages waren uitgezonden mét dezelfde strekking. „Die programma's over mafiosi die het hebben gemunt op toeristen heeft eveneens bij de afweging meegespeeld", zegt Stolk. „Ik ben zelf niet zo bang uitgevallen, maar als je verant woordelijk bent voor een groep van dertig mensen redeneer je even anders". Bovendien waren er nog al wat organisa torische problemen, met name in de com municatie met de gastheren en met de huisvesting in SL Petersburg. Niettemin wil Stolk, achteraf bekeken, wel toegeven dat de reiscommissie wellicht iets te voor barig heeft gehandeld. Tenslotte zijn toe risten in Amsterdam, Parijs en New York eveneens vaak het slachtoffer van lippen de junks en ander geteisem dat mafia-me- thoden niet schuwt. „Maar Ja", voert ze als verweer aan, „in New York of Parijs ver wacht je zoiets, maar niet in Moskou of St. Petersburg. Dat jaagt misschien extra schrik aan". Als pleister op de wonden zal het UBV de teleurgestelde biologie-studenten een weekje Texel aanbieden. In dit artikel uit het Utrechts Nieuws blad, ingestuurd door B. Verschoof, blijkt dat 't Gouden Boltje ook in die stad op handen wordt gedragen en zelfs wordt verkozen boven Moskou. ming een speciaal beschermingsplan voor de soort is gemaakt. Nieuwe soort Misschein kunnen we tussen de vis- dieven in het Wagejot ook nog een noordse stern ontdekken. Deze stern lijkt veel op de visdief, maar z'n sna vel heeft geen zwarte punt en is ge heel donkerrood. De noordse stern lijkt zoveel op de visdief dat men in de vorige eeuw niet eens wist dat hij in Nederland broedde. Hij werd tegen het einde van de vori ge eeuw als nieuwe soort ontdekt op de Bol, het laagste deel van Polder het Noorden, dat in die tijd als rijk vogelgebied door Thijsse was „ont dekt". De ontdekking staat eigenlijk op naam van Baron van Snouckaert die enkele exemplaren die op de Bol waren verzameld, onderzocht. Waar schijnlijk echter was het meester Daalder uit Oosterend die de soort als eerste vaststelde of in ieder geval vermoedde dat het om andere vogels dan visdieven ging. En zo blijkt iedere keer dat een belangrijk deel van de geschiedenis van de natuur- en vo gelbescherming in ons eigen land op Texel werd geschreven! Adriaan Dijksen Bijgaand stukje komt uit het tijd schrift „De Vliegende Hollander" en maakt deel uit van een verslag van een luchtmachtkapitein. I met t hommen een t e proberen i onze Suakeye c uit te schakelen. Is dat gebeurd, dan maken we nog twee puses met liet boordkanon. Zorg wel dat jc voldoende afstand Houdt van Texel, want wc willen geen klachten,' Na i afloup van dc briefing krijgt Tsuikink De nieuwe commandant, overste H. den Doop. (Foto Tessa de Graait) H. den Doop (44) uit Oss is de nieu we commandant van de Texelse Joost Dourleinkazerne. Hij nam vori ge week het roer over van overste E. de Koning, die na drieënhalf jaar ver trekt naar een staffunctie bij het Na- to hoofdkwartier in België. Overste Den Doop, die hiervoor als Hoofd Opleidingen in de Rotterdamse Van Gendtkazerne heeft gewerkt en daarvoor als commandant van de marinierskazerne op Aruba, is zeer tevreden met zijn nieuwe plaatsing. „Ik ken het eiland goed uit de tijd dat ik er als begeleider van adel borsten kwam oefenen. Doordat ik verweg woon zal ik uiteraard door de week als zogenaamde „boordplaat- ser" in de kazerne moeten blijven. Dat is een minder leuk aspect, maar het hoort bij het vak." Efficiëncy Het amfibische aspect van het Korps Mariniers dat op Texel met name tot uiting komt, vindt Den Doop bijzon der belangrijk. Hij heeft verschillende punten waar hij tijdens zijn periode als commandant extra aandacht aan wil besteden. „Doordat we steeds mensen moeten leveren voor de VN- taak in Cambodja, staan hier verschil lende zaken onder druk. De opleidin gen moeten door kunnen gaan, maar komen wel eens in de knel en ook de bootcompagnie heeft er problemen ruimte is voor het groeiende assorti ment. Voorwaarde voor de bestem mingswijziging van het huis, was dat geen woonruimte verloren ging. Nau ta liet daarom op de bovenverdieping twee studio's bouwen die per 1 juni permanent worden bewoond door al leenstaanden. Architect Jan Visser zorgde voor het ontwerp, de verbou wing werd uitgevoerd door fa. Daal der, Veldkamp, Vem electra, Schoo SV, Graaf Schildersbedrijf, Bosma Woninginrichting, Drijver en Westerlaken. op zaterdag 11 september organi seert het Wielercomité Texel weer het open noord-Hollands kampioen schap tijdrijden voor recreanten over veertig kilometer. Tijdens deze wedstrijd zal ook de in 1991 voor het eerst ingestelde bedrijfsbokaal moeten worden verdedigd door de winnaar van vorig jaar, hotel „Mo lenbos". Een bedrijfsteam moet uit minimaal drie renners bestaan, waarbij de drie individueel gereden tijden bij elkaar worden opgeteld. Als een team uit meer dan dir personen bestaat, tellen de drie beste tijden mee voor de bo kaal. De persoonlijk gereden tijden tellen ook mee voor het individuele klassement. Er wordt gereden in drie klassementen: heren senioren van 16 tot 40 jaar, heren veteranen van 40 jaar en ouder en dames. De eerste renner start om 13.00 uur op de dijk- overgang bij de PEN-centrale nabij Oudeschild. Voor opgave of inlichtin gen: Dirk Vinke, telefoon 13814. door. Daarnaast moeten veel dingen worden geregeld via onze kazernes in Doorn en Rotterdam. Dat is niet be vorderlijk voor de efficiëncy en daar wil ik graag wat aan verbeteren." Tijdens zijn afscheidsrede ging Over ste De Koning in op de vele verande ringen die de kazerne heeft ondergaan in „zijn" drieënhalf jaar. De kazerne onderging een complete „face-lift" met als klapper de ope ning van een nieuw hoofdgebouw. De vernieuwingen zijn nog niet hele maal afgerond, want in 1995 staat nog de bouw van een nieuwe rubber- botenloods op het programma. De herstructurering van de krijgs macht en de inzet bij VN taken is van invloed op de werkdruk van de mariniers op de Joost Dourleinkazer ne. De Koning roemde de werksfeer, waardoor problemen altijd soepel zijn opgelost. Hij wees op de goede ver standhouding met diverse instanties op het eiland, zoals de gemeente, Staatsbosbeheer en Rijkswaterstaat. „Als kazerne midden in een natuur gebied moeten wij de bescherming van flora en fauna om ons heen con tinu in het oog houden." Edo Kooiman van Fotopersbureau Texel (en van Kooiman's 1-uurs foto service) gaat met Nauto Foto sa menwerken. Kooiman's activiteiten worden bij Nauta Foto ingebracht en vanaf 1 juni is Edo Kooiman als foto graaf bij Nauta Foto werkzaam. Voorlopig draait Kooiman's 1-uurs fo toservice zelfstandig door onder de zelfde naam. „Natuurlijk was ik het liefst helemaal zelfstandig gebleven", verklaart Kooi man, „Nauta biedt me echter de kans om me - met behoud van eigen identiteit - in m'n vak verder te ont wikkelen. Ik houd een grote mate van zelfstandigheid, maar ben verlost van alle rompslomp die het opbou wen en instandhouden van een eigen zaak met zich meebrengt en waar door je vaak aan je echte fotovak on voldoende toekomt. Nauta beschikt over een goed, centraal georgani seerd financieel en administratief be heer en er is kennis en ervaring in huis waar ik van kan profiteren. Bo vendien heb ik goede perspectieven, wat de doorslag gaf." Ook de samenwerking met Simon Smit ziet hij zitten. „We vullen elkaar fotografisch goed aan, hebben allebei onze eigen stijl en specialisaties. De klanten kunnen zelf bepalen aan wie ze de voorkeur geven." Kooiman blijft via persbureau Texel actief voor de landelijke media en zet ook zijn werkzaamheden bij de Hel derse Courant voort. Jook Nauta stelt dat Kooiman een belangrijke aanwinst is voor Nauta Foto. „We kunnen op één adres een nog beter pakket fotografische dien sten aanbieden. Het is mijn streven om zoveel mogelijk fotografische kwaliteiten en specialiteiten te con centreren. Dat is veel doelmatiger en het drukt de kosten. Edo maakt pri ma trouwreportages en ontwikkelt zich uitstekend als all-round foto graaf. Z'n persbureau is eveneens een aantrekkelijke aanvulling." Nauta studeert nog even op de 1-uurs service van Kooiman. Hoewel hij het vestigingspunt prima vindt, vermoedt hij dat drie 1-uurs zaken in Den Burg te veel van het goede zijn. Inmiddels is Jeanette Lap van Nauta Foto bij Kooiman's Fotoservice gesta tioneerd en is Edo Kooiman's werk plek naar de Parkstraat verhuisd. TOcvc» «sa. De scheidende commandant E. de Koning krijgt, geheel volgens marinetraditie, een kado uit handen van het jongste bemanningslid van de kazerne. (Foto Tessa de Graaft)

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 13