Weekend H VOOR HET Agenda oud PaJ Feest! QL ghudl RESTAURAïfe TEXELSE J? COURANT Dansgroep Oude dansen kreeg muzikaal jasje van 5 en 6 juni 1993 Kerkdiensten zondag 6 juni Noorlander exposeert zaken van gewicht Zomer '93 informatie programma Radio Texel hct Raadhuis Raadsvergadering Informatie over strekdam in Eierlandsche Huis Lezing over kinderen van drie tot zeven Texel Jazz 1993 T'ai Chi Chuan Zwemfandag in Molenkoog Doemiddag IVN Raad van State behandelt bezwal van Tien voor Tefl Missverkiezing op Ronde-feest Oufj CURACAO VRIJDAG 4 JUK Veel bekijks voor de Dansgroep Oude Dansen die begeleid door ac- cordeonmuziek zaterdag optrad op de Groeneplaats in Den Burg. De dansen waren onderdeel van een zo novergoten Pinksterfolkloremarkt die zich in een ruime belangstelling mocht verheugen. Voor het eerst in het 23-jarig bestaan werd het dansoptreden begeleid door een zevenkoppig accordeonorkestje. Een vrolijke een sfeervolle aanvulling en positief voor de aantrekkelijkheid van het optreden, dat tot dusver werd begeleid door muziekbanden. Dat live-muziek ook tot onverwachte situaties kan leiden ondervonden de zeven in klederdracht gehulde dansparen zaterdag. Toen de wind vat kreeg op de muziekstandaards vielen de accordeonisten een mo ment uit de toon. Het voorval bleef vrijwel onopgemerkt omdat de geoe fende dansparen uitgezonderd een onderdrukte glimlach onverstoorbaar de pas er inhielden zodat de accorde onisten naadloos op het ritme kon den aansluiten. Blij „Tja, in de wintermaande repeteren we dan ook wekelijks in d'Ouwe Ulo", verklaart secretaris Rein Buijs- man na het optreden. De accordeon begeleiding ziet hij als een enorme vooruitgang. „Daar zijn we hartstikke blij mee. We wilden het al veel lan ger, maar het kwam er nooit van." Nadat accordeonist Jan Bakker toe hapte, wist danser Kees Zijm steeds meer muzikanten aan de dansgroep te binden. „Een soort zwaan-kleef- aan-effect", omschrijft Bert Kemper, het orkest waaraan hij leiding geeft. Momenteel hebben ze zo'n zes mu ziekstukken ingestudeerd. „Een heel karwei, want de muziek staat niet op papier. Gelukkig zijn de vier instru mentale partijen nu bezet." Op de woensdagavonden studeren de ac cordeonisten de muziek in, om de zelfde avond te oefenen met de dansgroep. Eenheid De dansgroep bestaat uit ruim dertig dansers, die buiten het seizoen elke woensdagavond bij elkaar komen in d'Ouwe Ulo. De groep wordt begeleid door Gré Zandbergen uit Den Helder. „Ze let vooral op de uitstraling, de stijl en de afwerking. Kleine slordig heidjes waarvan wij niets merken, haalt zij eruit. Dankzij haar aanwijzin gen zijn we een eenheid geworden en verloopt alles soepel en netjes." Opvallend is het leeftijdverschil in de groep, die van jong tot oud varieert. Toch is het een hechte club. „We noemen elkaar allemaal bij de voor naam hoor. Want gezelligheid staat bij ons voorop", zegt Annemarie Ger- tenbach, die tot de jonkies hoort. Hoewel ze het goed kan vinden met de oudere garde, hoopt ze wel dat HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. V L. v.d. Geer uit Veenendaal; uitzending via De Lichtboei. De Waal: 11.00 u. dienst in De Koog. De Koog: 11.00 u. kandidaat F. Kristensen uit Groningen. Den Hoorn: 9.30 u. ds. H. Taax uit Anna Paulowna; dienst in RK-kerk. Oosterend: 9.30 u. ds. H K. Fibbe n.n.v. The Gospeltrain; 19.00 u. SOW-dienst in Geref. kerk: drs. J. J. N. Wilmink. Oudeschild: 11.00 u. ds. H. K. Fibbe De Cocksdorp: 11.00 u ds. V. L. v.d. Geer uit Veenendaal. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u drs. F J Daane, 19.00 u. dhr. B. Guiljam, uitzending via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 u. drs. J. J. N. Wilmink; 19.00 u. jeugddienst: drs J. J. N. Wilmink. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16 00 uur dienst; vrij. 8 juni: 19.00 u ds. B. van der Heiden. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 u en 16 30 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 u. ds. Knipscheer. BAPTISTENGEMEENTE 10 00 u. ds. J. Tensen; uitzending via Radio Texel. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. herenkoor; uit zending via De Lichtboei zo. 10.45 u. dameskoor; kinderneven- dienst; crèche. Oudeschild: zo. 9 30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. Openbare Lezing: zo. 10.30 u „Erkent u Jehovah's soevereiniteit in uw per soonlijke leven?" Wachttorenstudie: zo. 11.20 u „Hoed je voor ongezonde muziek!" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van vrijdag 18.00 tot maandag 08.00 uur: Dokter R.A. van de Bent, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon 16234. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek geopend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afspraak. Dokter W. Vos, Schilderend 38, Den Burg, tel. 12023. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur op zaterdag en zon dag om 18.00 uur precies, Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Gezinsverzorging: Spreekuur na het weekend maandag 08.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11 •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. Kruisvereniging Texel: voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 02230-27166. Bel voor spreekuur, jeugdgezondheidszorg en ver pleegkundige thuiszorg: 13241. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel 12222 •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tand heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particulie re. praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17 00 uur Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. meer jongeren zich aansluiten. „Want we zijn beslist geen oude dansgroep. Oude dansen zijn leuk voor jong en oud. Ze horen bij de Texelse cultuur. Dat moet blijven." Danspartner Rein Buijsman over de geschiedenis van de oude dansen. „Die werden geïn troduceerd door rondreizende muzi- kanten/'Texelaars maakten hun eigen varianten. Zo ontstond de „Slufter- wals" op de muziek van „De schone blauwe Donau" Een andere van de 24 sierlijke walsen en vrolijke polka's die de groep onder de knie heeft is de Wiener Melange, een combina tie van acht dansen. Kleding Onlosmakelijk is de klederdracht, die de dansgroep een passende uitstra ling. „De Texelse klederdracht lijkt veel op de Westfriese", verklaart An nemarie haar groene jurk en de witte kap. De heren, die nog altijd in het zwart gaan, denken aan een ander kostuum. Buijsman: „Bij een optreden vroegen ze ons een keer waar de be grafenis was..." „Weight-watchers, fietspompen en andere zaken van gewicht" heet de nieuwe tentoonstelling van schilder Henk Noorlander uit Den Hoorn. De expositie gaat zondag in atelier De Vermaning van start. Eén blik naar de doeken verklaart de titel van de tentoonstelling. Noorlan der heeft zich in herkenbare stijl uit geleefd in de volumptueuze zwaargewichten. Zijn schilderijen to nen watervallen van weelderige borsten, buiken en billen. Ze voldoen niet aan de heersende schoonheids normen, maar Noorlander is dan ook meer geboeid door een doorleefd lijf. „Dat bezit een diepere, ontroerende schoonheid buiten de maatstaven van de gangbare normen." Ook fietspompen duiken overal op. Waarom? Het zou jarenlange therapie van hem vergen om daar achter te komen, al vermoedt hij dat de oor zaak in zijn jeugd ligt. Of de verande ring van een wat ruwere stijl naar een verfijnde techniek met zijn oplo pende leeftijd heeft te maken betwij felt hij. „Het werk vloeit naadloos in elkaar over." De tentoonstelling is te zien op Diek 11 tot en met 26 juni. Via Radio Texel is vanavond van 18.00 tot 19.00 uur het nieuwe programma Zomer '93 te be luisteren. Vaste onderdelen van het informatieve uur zijn Texels nieuws en actualiteiten. Daar naast is er aandacht voor uit zendtijden van de kerkdiensten, worden doktersdiensten doorge geven, het weer op Texel, nieuws uit de buitendorpen, agendapun ten uit de krant en eventuele toelichtingen en reacties. Een en ander wordt gepresenteerd door Nel Kant, Piet Raa en Wim van Leersum. Mededelingen van B en W De gemeenteraad van Texel houdt op dinsdag 8 juni een openbare vergade ring in het gemeentehuis, aanvang 19.30 uur. De agenda is als volgt: 1. Opening. 2.Vaststelling volgorde van stemming. 3.Vaststelling besluitenlijst raadsvergade ringen de dato 13 april 1993 en 11 mei 1993 4 a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording vragen. 5.0verzicht post onvoorziene uitgaven. 6.Schenking twee fonteinen 7.Boek Haven bij de kaap te Nieuwe Schild. 8.Representatieviteit van de Stichting Lokale Omroep Texel. 9.Aanschaf spuitwand schilderswerk plaats. 10. Voorjaarsnota. 11. Investeringsplan 1994-1997. 12. Vervallen. 13. Voorbereidingsbesluiten ten behoeve van de bouwplannen van: a. de heer Kuip voor de uitbreiding van een woonhuis met serre en een berging baan de Orchismient 15 te De Koog; b. de heer en mevrouw Guiljam voor de uitbreiding van een woonhuis met een studeer- en werkkamer aan de Schoolstraat 11 te Oosterend; c. mevrouw Keijser voor uitbreiding van een woonhuis aan de Wilsterstraat 2 te Den Burg; d. het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen voor het aanleg gen van een helofytenfilter achter de bestaande rijkswaterzuiveringsinstalla- tie Everstekoog; e. een herhalingsbesluit in het kader van de nog te bouwen winkels op het Stappeland te De Koog. 14. Vaststelling meerjarenprogramma restauratie Rijksmonumenten. 15. Concept-nota „uitgifte bouwkavels woningbouw". 16. Voorstel „vreemd aan de orde van de dag" van de fractie van Texels Belang inzake uitgifte kavels voor woning bouw. Rondvraag. Sluiting. Vrijdag 4 juni In Cinema Texel draait om 14.30 uur „Tom en Jerry", om 19.00 uur „De kleine blonde dood" en om 21.00 uur „Scent of a woman' Wielervereniging Texel houdt een criterium op het parcours bij Den Burg. start jeugd 18.15 uur; seni oren 19.00 uur. Zaterdag 5 juni In het kader van de landelijke „Zwemfandag" worden in zwem- park Molenkoog allerlei activitei ten georganiseerd tussen 11.00 en 16.00 uur. In Den Hoorn wordt bij de schuur van Axel Lap rommelt- jesmarkt gehouden van 9.00 tot 15.00 uur. De Texelse geitenvere niging houdt de jaarlijkse keuring in het bedrijvengebouw te Oude schild, aanvang 10.00 uur. Om 10.00 uur begint op de speelweide aan de Ploegelander- weg het 22e Tevoko buitentoer- nooi (tot 18.30). In sport- en evenementencen trum 't Stappeland in De Koog kan worden meegedaan aan bin go onder leiding van Theo van Maanen; aanvang 20.00 uur. Zondag 6 juni Tweede dag van het Tevoko bui- tentoernooi op de speelweide aan de Ploegelanderweg. Van 10.00 tot 16.00 uur Met optre den van de „Klap-band". Bij sport- en evenementencen trum 't Stappeland wordt van 13.00 tot 16.00 uur een ge mengd dubbel tennistoernooi ge houden. Deelnemers moeten boompjes en struiken meenemen als inschrijfgeld.. In Cinema Texel draait om 14.30 uur „Tom en Jerry", om 19.00 uur „De kleine blonde dood" en om 21.00 uur „Scent of a woman". Maandag 7 juni In Cinema Texel draait om 14.30 uur „Tom en Jerry", om 19.00 uur „De kleine blonde dood" en om 21.00 uur„Scent of a woman". In 't Schildertje in Den Hoorn (voormalige Doopsgezinde kerk aan de Diek) begint de thema tentoonstelling „Zaken van ge wicht" van Henk Noorlander (tot 26 juni). In het Eierlandsche huis wordt een voorlichtingsavond gehouden over de strekdam die als nieuwe methode van kustverdediging zal worden aangelegd nabij de noordpunt van Texel, aanvang 19.30 uur. uur# t Del iwi» I In de Hervormde kerk van Koog verzorgt Freek Veldwispl een dia-avond over Texel, aar# vang 20.00 uur. Eerste dag van de Texelse an I vierdaagse. Starten kan vanaj I 17.30 uur bij de voormalige y I kantine in Den Burg Dinsdag 8 juni iar JM ten ier Om 19.30 uur begin in het meentehuis de maandelijkse"^ gadering van de gemeenten; de agenda staat elders in di krant. ara; I del der In Cinema Texel draait om If I uur „Tom en Jerry", om 19fl uur „De kleine blonde dood' om 21.00 uur „Scent of a woman". fiei Weiervereniging Texel houdt; I criterium op het parcours bjl I Burg. Start jeugd 18.15 uur; oren 19.00 uur. Hoogwater OudeschiP Vr. 4 Za. 5 Zo. 6 Ma. 7 Di 8 Wo. 9 Do. 10 Vr. 11 09.00 en 212( 09.47 en 22.2; 10.25 en 23 lf 11.04 en 23.45 11.45 en - 00.05 en 12.25 00.20 en 13.05 00.36 en 1325 Aan het strand is het ongeveer een eerder hoog water De zon komt 5; op om 5.20 u. en gaat onder orrUi u. 4 juni volle maan; 5 juni springt] Op initiatief van de provincie Noord holland wordt maandag 7 juni in het Eierlandsche huis in De Cocksdorp voorlichting gegeven over de aanleg van een strekdam, haaks op de kust ter hoogte van de Eierlandse duinen. De voor ieder toegankelijke bijeen komst begint om 19.30 uur. Als voorzitter fungeert burgemeester A. Schipper. Over de mogelijkheden voor inspraak spreekt Hans van Maandag 7 juni houdt Martine de Keuning uit Bilthoven een lezing over kinderen van drie tot zeven jaar in het kleutergebouw van de Vrije School aan de Gasthuisstraat. Aan vang: 20.15 uur. Als kleuterleidster en medewerkster van de schoolbege leidingsdienst heeft zij jarenlang erva ring opgedaan in het begeleiden van kinderen en de problemen die tijdens de opvoeding kunnen ontstaan. De lezing gaat over het jonge kind in toekomstperspectief. Vanuit de ach tergrond van de stormachtige ontwik kelingen die onze eeuw bracht en de gevolgen die dit voor kinderen heeft, wordt gekeken naar de opvoedingssi tuatie van nu. Waartoe voeden wij onze kinderen op? Gezin en school dragen samen de verantwoording voor het opgroei ende kind. Uit onderzoeken blijkt dat veel kinderen te lijden hebben onder milieuinvloeden en ouders weten vaak geen raad met het gedrag van hun kinderen. De lezing wordt geor ganiseerd door de Vereniging van de Vrije Opvoedkunst en kost f2,50. Donderdag 10 juni openen ,,De Beets Brothers" in café ,,De Zwaan" Texel Jazz 1993. Hoe wel het programma - in verband met verminderde subsidie - enig zins is ingekrompen, is de orga nisatie er in geslaagd een gevarieerd geheel samen te stel len. Grote publiekstrekker is Pia Beck, die speciaal voor het festi val uit Spanje overkomt. Het „voorprogramma" (normaliter op maandag-, dinsdag- en woensdagavond) komt dus te vervallen. Gezien de bezoeker saantallen van vorige jaren bleek het financieel niet verantwoord hier nog langer geld in te steken. „In het verleden kregen we ruim 50 procent subsidie, maar die stroom is aardig ingedamd. We hebben om die reden besloten het te laten vervallen, wat drie orkesten scheelt", aldus Joop Groen en Jan Koomen, de orga nisatoren van Texel Jazz. Zondagavond wordt het festival in café „De Karseboom" beslo ten met een optreden van het „Mariska Veres Shocking Jazz Quintet", De optredens, tenzij anders aangekondigd, starten om 22.00 uur en mogen volgens de muziekvergunning tot 03.00 du ren. Nadere informatie vindt u in de bijgevoegde jazzkrant. Roon, hoofd van de afdeling „water" van de provincie. Een deskundige van Rijkswaterstaat zal vervolgens ingaan op de technische bijzonderheden van de strekdam. Na de pauze is er gele genheid voor discussie. In de defini tieve voorstellen die het Provinciaal Overleg Kustverdediging (POK) aan de minister zal doen, zal zoveel mo gelijk rekening worden gehouden met aan- en opmerkingen van de be volking. Zaterdag van 20.00 tot 22.00 uur wordt er in ,,De Aleph", Weverstraat 54, een T'ai Chi Chuan-avond ge houden. Deze Chinese bewegingskunst leert in mooie rustige bewegingen en hou dingen de ademhaling te verbeteren, het concentratievermogen te bevor deren en voegt nieuwe dimensies toe aan de intuïtie en het uithoudings vermogen. De kosten van deze avond bedragen f 20,-. De avond wordt verzorgd door de bekende leraar Frans Kas. Opge ven kan aan de zaal of bij Paul van Mierlo, tel. 19426. Zaterdag is de landelijke zwemfan dag. Ook zwembad Molenkoog doet hieraan weer mee. Van 11.00 tot 16.00 uur zullen er diverse activi teiten zijn in en om het zwembad. De Zwemfandag staat in heel Neder land in het teken van EcoMare. Door middel van het T-shirtzwemmen kun nen de deelnemers een leuk zwemfan-T-shirt krijgen. Ze hebben daarvoor eerst sponsors moeten zoe ken die hen in totaal voor f16,- moesten sponsoren. Daarvan gaat f3,50 naar EcoMare. In totaal doen er 65 kinderen mee aan het T- shirtzwemmen op zaterdag. Landelijk zullen er zeven draagbare kleurentele visies worden verloot. Als hoofdprijs kunnen deelnemende scholen een „weekend Texel" winnen. Omdat EcoMare op deze dag zeer belangrijk is zullen medewerkers van EcoMare de zwemfandag om 11.00 uur ope nen. De organisatie vraagt tevens aan alle Texelse kinderen om als zee hond verkleed naar Molenkoog te ko men. Voor de mooiste zeehonden zijn er prijzen. Er zullen echte zeehon denspelletjes worden gedaan. De he le dag kunnen kinderen zeehonden schilderen. Ook hiermee zijn weer mooie prijzen te winnen. Van 14.00-16.00 uur kunnen kinderen als zeehondje worden geschminkt en om 15.00 uur worden alle aanwezige zeehonden echt gevoerd in het diepe en in het ondiepe bad. De hele dag draait er een videoband van EcoMare. Op woensdag 9 juni houdt de IVN een doemiddag voor Texelse kinderen van 6 t/m 12 jaar. De groep gaat het wad op om te zien wat daar allemaal te beleven is. Door eb en vloed is het wad een gebied dat continu in bewe ging is en daardoor erg spannend. De deelnemers vertrekken vanuit ver schillende dorpen om 14.00 uur zo dat om 14.30 uur in De Cocksdorp kan worden begonnen. Rond 16.30 uur is iedereen terug (dus ruim op tijd voor diegenen die ook nog aan de avondvierdaagse meedoen). Ver voer is te regelen. Meedoen is gratis. Opgeven t/m 8 juni bij Pam, telefoon 13582. Laarzen zijn noodzakelijk. \K I 1! De afdeling rechtspraak vanip van State behandelt maanda; het verzoek om schorsing var bouwvergunning voor de „hol ren" op het Stappeland in Di Het bezwaar tegen het geboo deze keer niet ingediend dooa I Stam maar door de vereniginj voor Texel. Omdat Stam niet soonlijk belanghebbende kon aangemerkt werd zijn bezwasl vorige behandeling niet om verklaard. De openbare zitting begint uur. De protesterende vereni wordt vertegenwoordigd dooi| Stam en Ari van Hardeveld ze en volgende acties te bek is Tien voor Texel inmiddels nen met een actie om leden gunstigers te werven. In de feesttent van de Ronde Texel wordt donderdagavond Sportief Ronde om Texel gel avond wordt aan elkaar gepn Kees Schoemaker. Texelse sch die de competitie aandurven zich opgeven bij Bo Beekman 071-322411 of Joke de Boer,fl 18449. De jury bestaat uitvw leider Edwin Lodder, Bo Bechi Sidny van Zon, Cocky Penha Bakker. Iedere zaterdag haalt Scoutn oud papier op. De mensen w zocht deze spullen vóór 10.Ï aan de straat te zetten, zodd kunnen worden ingeladen. Ks zaterdag wordt oud papier eï haald in de volgende straten I 4. Molenstraat, Weststraat, I Hollewal, Lijnbaan, GasthuisiJ De Zes. Leerlingen van de Bruinvissd| len dinsdag 8 juli op de route oud papier op in Oudes Bel uw gastheer Jan Cl en win een reis ra oee Telefoon 19310

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2