lefhebbers oude techniek coren met trekker trek Hieuw tijdschrift voor rienden van Texel Geen eigenaar voor stekelbaarspassage Project op losse schroeven: Mensen rote toeloop overvalt organisatie Reddingboot Zeegras WOU... Texel vogeleiland (III) TEXELSE COURANT Felix Rottenberg houdt spreekbeurt Kees Witte (38) nieuwe chef afdeling milieu Tijdschrift voor gasten en vrij IHTWOOUCTIEPRIJS" m f 3,50 itn stok met voor isxcef* WAAR EET IK GOED EN GOEOKOOP 4 JUNI 1993 bant. Met de komst had de organisa tie een primeurtje, want de trekker is nog niet eerder aan de start versche nen. Als ook Skippy na honderd me ter slepen flink in de remmen moet, slaan de monteurs elkaar breedla- chend op de schouders. „Een echte kampioenstrekker", is de conclusie. Over de zanderige baan, die regelma tig wordt geëgaliseerd, zijn de cou reurs goed te spreken. „De banden hebben goedgrip." Iets minder spectaculair, maar minstens zo spannend zijn de tre- kwedstrijden van de gewone tracto ren. Chauffeurs die hun motoren hadden opgevoerd (tot 30 procent was toegestaan), waren zichtbaar in het voordeel. De trekkers waren inge deeld in vijf gewichtsklassen, waarbij de voertuigen tevoren op de weeg brug moesten. Historie Door de trekwedstrijden hadden veel bezoekers minder aandacht voor de historische techniek die in grote ver scheidenheid werd gepresenteerd. Zo demonstreerde Texelse landbouwve- teranen een oude dorsmachine, die door stoom werd aangedreven. Op het terrein ook 150 oude trekkers die in alle kleuren en variëteiten waren te bewonderen. Omdat het publiek niet bij de trekwedstrijden vandaan was te slaan, zag de organisatie af van een défilé van deze oldtimers. Bescheiden aandacht was er voor stationare motoren, waarvan een groot deel werd geëtaleerd door va der en zoon Barhorst. Modelbouwers gaven acte de présence met het schaalmodel van de Fokker F5 en de Marsdiep van G.A. Keyser. In de ge prepareerde vijver zagen we schaal modellen van de TX 17 van Peter van Sweeden en enkele off shore- vaartuigen. Boven het aangrenzende eiland cirkelden enkele modelvlieg een praatje was er zeker tijdens de show van de vereniging voor Oude Trekkers en jgaand 9 juni a.s. heeft Texel er een Hschrift bij. Het is een produkt van jonge uitgeverij ABC-design in pn Burg is blijkens de tekst op de inslag bedoeld voor „gasten en ienden van Texel". Een tweede teltoerist Magazine? Nee, juist niet!" reageert eindredac- |i Hans Oosterhof op deze vraag. Een blad als Texeltoerist geeft com- *te informatie voor alle toeristen op wel Dat gebeurt prima en wij hoe- ui dus niet hetzelfde te doen. Wij toen ons op een andere doelgroep hebben geprobeerd ons blad zo tog mogelijk op Texeltoerist te la- lijken". blad is bedoeld voor kwaliteitsbe- te mensen die een bijzondere voelen met Texel, zoals gasten vaker, bij voorkeur buiten het seizoen, naar het eiland komen een meer dan gewone interesse ben voor de eilandelijke natuur en uur en zich ook willen verdiepen ctuele problematiek van het nd. Selectie blad bevat géén uitgebreide op ging van allerlei mogelijkheden voorzieningen die voor toeristen belang zijn, maar beperkt zich dat betreft tot een selectie. w'l het blad zijn met goed ge tenteerde artikelen met fraaie °sover uiteenlopende Texelse on- erPen. Het 44 pagina's in A rmaat tellende eerste nummer st onder andere een verhaal over Thijsse en de schrijver Toon naar aanleiding van het binnen- verschijnen van het boek „In het sPoor van Thijsse". Voorts een lage over para-fotograaf Max De omslag van het nieuwe tijdschrift Dereta; een door hem gemaakt foto van een tandemsprong siert de kleu rige cover van het blad. Voorbeeld van een actueel artikel is een verhaal over de recentelijk sterk gestegen toeristenbelasting. „Een stuk Texel voor jezelf" gaat in op de mogelijk heden om op het eiland een tweede woning te verwerven. Goedkoop eten De samenstellers willen het blad een cultureel maar ook een culinair ac cent geven. Een „Doe de kunst route" geeft een selectie van moge lijkheden om kunstuitingen van Texe laars te bekijken en te kopen en ook wordt antwoord gegeven op de vraag „Waar eet ik goed goedkoop?". Aandacht is er verder voor het suc- 5, een heerlijk geluid, zoiets hoor ,0g niet in je stoutste dromen." I lawaai van de brullende motoren roerde Simon Stark, speaker bij trekker trek wedstrijden. De htmeting was onderdeel van de Ientatie van de Oude Trekker- en orenvereniging die zondag wer- gehouden. De belangstelling enorm. „We werden gewoon cellen door de drukte", aldus rk. publiekstrekker hadden de lief- pers van oude techniek enkele ■rtractoren weten te strikken, die ■iaal zijn (om)gebouwd voor de ker trekwedstrijden. Een schot in oos, want het publiek verdrong rijendik om de krachtpatsers die hadden aan het loodzware anker re voortsleepten. Totaal trok het lement zo'n vijfduizend bezoe- Bhkvanger was de twaalf cilin- White Horse die met een jtuigmotor menig omstander de ipen op het lijf joeg. Het drie ton lende vehicle dat loopt op kerosi- roort tot de absolute top. Chauf- IrWim van der Laat uit Uden larlandl werd er al vijf keer Neder- kampioen mee en twee keer .pees. „En toch is de motor niet evoerd", verklaart Van der Laat prestatie van zijn trekker, die iiteloos het eind van de honderd er lange baan haalde. „Het is een rstie van kracht, gewicht en de balans. Brede achterbanden (75 de voorwielen moeten een van de grond. Ook de hoogte trekstang, bij voorkeur een meter boven de grond, is van Primeur iets lichtere klasse en uitgerust standaard dieselmotor is de van het Turbo-team uit Bra- VERVOLG VAN PAGINA 1 ren. Enkele minuten nadat de scholie ren eraf waren, trok Rijffs sleepboot Typhoon het zeilschip vlot, mede dank zij het wegpompen van vier ton drinkwater. Streepjes Het ziet ernaar uit dat ook het jaar 1993 in de Texelse reddingsgeschie denis gedenkwaardig wordt wat be treft het aantal acties en het aantal mensen dat daarbij in veiligheid wordt gebracht. Vorig jaar rukte de reddingboot 42 keer uit waarbij 105 mensen naar de wal werden ge bracht. In tegenstelling tot wat alge meen wordt gedacht betrof het lang niet altijd surfers en andere waterre creanten. Ook veel mensen van de beroepsvaart maakten meer dan eens van de diensten van de Cocksdorper redders gebruik. In het reddingboo thuis wordt dat zichtbaar gemaakt op een scorebord. Voor elke geredde wordt een streepje in een houten plank gebrand. Na de actie van vrij dag konden er dus 26 streepjes bij. VERVOLG VAN PAGINA 1 nooit een vitaal gewas aantast." Als tweede oorzaak noemt Schmitz de vervuiling van het waddenwater met fosfaten en andere nutriënten waardoor de algenbloei toenam en de helderheid van het water terugliep. Verlies De verdwijning van het zeegras werd op het eiland als een groot verlies er varen. Met het „wier" zoals het in de volksmond heette, verdwenen ook al lerlei organismen en andere vissoor ten zoals paling en haring waarvan het vroeger op het wad moet hebben gekrioeld. Behalve de teruglopende visvangst ook een strop voor de Texelaars voor wie de wieroogst een broodwinning was. Met het gedroog de gras werden onder andere matras sen gevuld. Rotganzen, waarvoor het zeegras een belangrijke voedselbron was, vulden hun magen later op bin nendijks grasland. Nu metingen van RWS hebben aan getoond dat de zuiverheid en helder heid van het zeewater toeneemt, wil de dienst proberen het zeegras en andere flora en fauna weer terug te krijgen in de Waddenzee. Succesvolle proeven in het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek op 't Horntje heb ben aangetoond dat een zeegrassoort die voorkomt bij het Duitse eiland Sylt het beste gedijt rond Texel. Nij meegse studenten hebben hiervan de afgelopen weken op verschillende plaatsen en diepten in de Waddenzee proeven uitgeplant. Ze werden verge zeld door medewerkers van de fa.Daalder, die ervaring met de cul tuur opdeden. Als het gras wortel wil schieten in de zilte bodem zal dit be drijf het plantwerk dat tot dusver handmatig gebeurt wellicht mechani seren. De spectaculaire trekker trek wedstrijden trokken massale aandacht. tuigjes. De gebroeders Piet en Arie Daalder waren van de partij met oude Amerikaanse legervoertuigen uit de tweede wereldoorlog, waaronder een kleine Gorgy parachutistenmotor. Verenigd in „Keep them rolling" trok ken tweede pinksterdag ze samen met zo'n 15 historische motoren, oldsmobielen de voormalige brand weerwagen over het eiland. Dat de den ook de 150 oude trekkers, waarvan de helft zelfs een ritje over het strand waagde. Aardig ruggesteuntje Jan Uitgeest, voorzitter van de orga niserende vereniging kijkt tevreden terug. „Het resultaat is een aardig ruggesteuntje voor ons. Over twee jaar doen we het opnieuw. Het trek ker trek-onderdeel willen we dan iets groter opzetten." Wel hoopt hij dan wat meer vrijwilligers te hebben. „Met name het parkeren van de auto's op het weiland ernaast moet beter begeleid." Uitslagen 2,5 ton klasse. 1. Sietse de Winter met Ford- son super majoor. 3,5 ton: 1. Daniële Bonne met International 844. 4.5 ton- 1. Pim Bake- laar met Valmet, 5,7 ton 1 Pieter Koper Fendt 311, 8 ton. 1. Rene Huitema met Ford 9700. Het plan voor een stekelbaarspassa ge in de dijk bij De Cocksdorp staat op de helling. De financiering is rond, maar als zich niet snel een in stantie aandient die eigenaar wil zijn van het bouwsel, gaat de aanleg er van niet door. De stekelbaarspassage is een initia tief van de werkgroep Texelse Lepe laars. Via een doorgang in de dijk kan deze vissoort zich verplaatsen naar binnenwater op het eiland. Dit zal een positief effect op de stekel baarspopulatie hebben en als gevolg daarvan ook op de lepelaars, die deze visjes eten. Het plan voor een passage is uitge werkt door de Technische Hoge- ces van de Texeler dekbeddenfabriek van Dick Graaf, voor de diverse in de handel zijnde boeken waarbij Texel als inspiratiebron heeft gediend en voor strandjutter Cor Ellen die de pijp aan Maarten heeft gegeven. Het is de bedoeling het blad drie peer per jaar te laten verschijnen. Voor dit jaar wordt met één nummer volstaan. Als de oplaag van 12000 exemplaren is verkocht (introductie prijs f3,50) zijn de initiatiefnemers Hans Oosterhof, Arend Nijkamp en Jenny Ellen, uit de kosten. Woens dagmiddag 9 juni zal het nieuwe blad feestelijk aan genodigden worden ge presenteerd tijdens een bijeenkomst in Klif 12 in Den Hoorn. Daarbij is aanwezig Jan Houter van Vlieland, uitgever van het succesvolle Vlieland Magazine, waardoor de mensen van het nieuwe Texel-tijdschrift zich heb ben laten inspireren. Brieven van lezers Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Even wil ik toch reageren op de brie ven onder deze kop die in de laatste twee uitgaven van de TC stonden. Wat beide dames even aan roeren maar verder vergeten is: de mens heeft al ingegrepen in de natuur, daardoor zijn al veel evenwichten ver stoord en het is (helaas) af en toe nodig om nog verder in te grijpen. Natuurlijk is het ruwweg maaien van hooiland en het daarbij uitroeien van vogelnesten niet goed te praten, maar in veel gevallen worden voor het maaien de nestplaatsen gemerkt met stokken en bij het maaien van het land gehaald en in veiligheid ge bracht. Meeuwen is een heel ander verhaal. Een meeuw hoort te fourageren op zee, maar door de grote hoeveelhe den afval die op het land te vinden zijn, komen de meeuwen gemakkelij ker aan hun eten en kunnen er meer school in Haarlem. De kosten bedragen zo'n anderhalve ton. Hier voor zijn sponsors gevonden in de vorm van Rijkswaterstaat (ƒ75.000,-), de provinciale instellingen NBLF (ƒ20.000,-), Dienst Ruimte en Groen (ƒ37.500,-) en Uitwaterende Sluizen (ƒ12.500,-). Dijkverzwakking? Wat is dan het probleem? George Wintermans van de werkgroep: „De passage vergt jaarlijks zo'n ƒ1500,- a ƒ2000,- aan onderhoud en electrici- teitskosten. Daarvoor is wel subsidie te verkrijgen. Natuurmonumenten wil de wel als eigenaar van de installatie optreden. Maar nu blijkt dat als de passage ooit moet worden verwij derd, omdat bijvoorbeeld toch dijkver zwakking optreedt, er een bedrag van ƒ20.000,- ƒ30.000,- op tafel moet komen. Vandaar dat Natuurmo numenten is afgehaakt." Rechtspersoon De kans dat de passage ooit moet worden verwijderd is bijzonderklein. Toch wenst Natuurmonumenten het risico niet te lopen. Wintermans: „De werkgroep is geen rechtspersoon en kan dus niet zelf eigenaar worden van de passage." Staatsbosbeheer is benaderd, maar wees het aanbod eveneens van de hand. De werkgroep gaat proberen Natuurmonumenten alsnog over te halen. „En als dat niet lukt proberen we de vogelbescherming of het We reld Natuur Fonds", aldus Winter mans. Enige haast is wel geboden, want aan de bijdrage van RWS is de verplichting gebonden dat dit jaar met de aanleg wordt begonnen. Na september mogen echter geen werk zaamheden meer aan de dijk worden uitgevoerd, in verband met de kans op storm. in leven blijven. Zodoende komen er steeds meer meeuwen, die op het land komen fourageren. En wat zou u zelf doen, als een meeuw een van uw lammetjes van zijn ogen berooft of bij een van uw schapen de hechtingen van de kei zersnee lostrekt om zich dan aan de uitpuilende ingewanden tegoed te doen? En die zwarte kraaien die dat nestje merels, groenlingen of lijsters bij u in de tuin leegplunderen als de jongen net hun kopjes boven de rand van het nest uitsteken? Ik geniet elke ochtend op weg naar mijn werk van de vele vogels en ik zou het jammer vinden als ons vogeleiland straks al leen nog maar meeuwen, kraaien en een enkele reiger (die eten overigens graag jonge eendjes) zou herbergen. Nisheeta Barnard Oosterend Hij vertrok acht jaar geleden als af- washulp en hij is nu terug als chef kok in Herbergh De Smulpot in Den Burg. Jef Schuur (23) heeft in de tussentijd veel vakkennis opgedaan op het vasteland. Hij werkte in tal van sterrenrestaurants in Amsterdam en Maastricht maar ook in Duitsland en België. Jef wilde zijn ervaring graag weer op Texel in praktijk bren gen en de Smulpot-directie ontving hem met open armen Landelijk PvdA-voorzitter Felix Rot tenberg komt maandag 14 juni naar Texel op uitnodiging van de plaatse lijke PvdA-afdeling. Rottenberg komt met de boot van 17.35 uur uit Den Helder. In hotel Den Burg zal hij een informele ont moeting hebben met plaatselijke voormannen van recreatie, visserij, landbouw en TVO. 's Avonds, aan vang 20.00 uur, houdt hij een voor ieder toegankelijke spreekbeurt in de aula van OSG De Hogeberg. Annemieke Bakker uit Den Hoorn studeerde af aan het Conservatorium Alkmaar, waarbij ze slaagde voor de akte Docerend Musicus voor het vak Elektronisch Orgel. Tevens behaalde ze een benoembaarheidsverklaring voor het vak Keyboards. „Nu is er nog een achterstand bij de uitgifte van hinderwetvergunningen. Dat kan leiden tot scheve gezichten. Ik ga ervan uit dat ieder bedrijf bin nen twee jaar een passende vergun ning heeft." Aan het woord is Kees Witte (38), die per 1 juni leiding geeft aan de afdeling milieuzaken op het gemeentehuis. Hij volgt Anton Wilkens op, die onlangs vertrok naar Harderwijk. Kees Witte: ...begrip voor maatregelen... De benodigde ervaring voor zijn nieu we functie deed Witte op tijdens tij dens een veertienjarig dienstverband bij de afdeling algemene zaken in Limmen (6000 inwoners), waarvan de laatste vier als chef. Witte volgde ondertussen een avondstudie rechten. Via een oplei ding bekwaamde hij zich verder in het bestuurswerk en specialiseerde zich in milieuzaken. Toen op Texel een vacature vrij kwam nam hij de gok. „Het werk past me wel. En bo vendien liggen mijn wortels op Texel. Mijn grootvader was Jan Witte (De Vrolijke), een Texelse jutter die een zaakje had in de Weverstraat." Witte, momenteel nog woonachtig in Ur- sem, hoopt zich snel op Texel te kun nen vestigen. Opspraak De afdeling milieuzaken op het ge meentehuis is regelmatig in opspraak de laatste tijd. „Er spelen inderdaad veelzaken een rol. De mestwetgeving, de ammoniakuitstoot en de ecologi sche richtlijn. Door toename van het toerisme vraagt ook de drank en ho- recawetgeving meer aandacht. Sinds kort zijn hiervoor de Algemene Maat regelen van Bestuur (AMvB's) van kracht." Toch denkt hij dat de Texelaars begrip hebben voor de maatregelen die de overheden voorschrijven. „ledereen die goed nadenkt weet dat je tegenwoordig niet zomaar wat aan kan rommelen in een bedrijf. Het mi lieu is te belangrijk. Verstandige on dernemers houden zich aan de regels en passen hun bedrijf aan. Voor in vesteringen op milieugebied zijn sub sidies, zodat geld geen belemmering hoeft te zijn. Daardoor kunnen ze ook in de toekomst de concurrentie aan."

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5