mpoedige zandsuppletie w obstakel catamarans Texelaar beschuldigd van heling en valse aangifte iker versleept naar Westefelag cht terug met jroken mast Veel... te Veel... Visie? .TEXELSE 7couRANT ikermis Rijk door 'e wind omgewaaid Gebruik tweede woning kan planologisch niet worden geregeld Is Teletaxi te goedkoop carmoon Kinderen Noordwester op de bres voor voetbalveld VVV: pinksterbezetting was goed tot zeer goed N.H. kerk weer te bezichtigen Texel steeds vaker in beeld voor tv-makers IAG 4 JUNI 1993 londe om Texel zal geen hinder rvinden van de zandsuppletie. ,enodigde strand bij paal 17 ligt i het werkgebied van aanne- combinatie De Razende Bol die ren begon aan de verplaatsing e 1200 meter lange aanvoerlei- van paal 13,5 naar Westerslag. inker die haaks op het strand vormt op 12 juni geen obstakel de catamaranzeilers. ippletie verloopt voorspoedig van de drie miljoen kubieke me- jnd die totaal wordt opgespoten, één miljoen aangebracht. Dankzij tige weersomstandigheden en t met twee zandzuigers wordt rkt verloopt het werk naar De HAM 309 en de iets grote- opotes 14, met een gezamenlij- paciteit van 8000 kuub zand, i er voor dat het suppleren vrij- onstant doorgaat. „Alleen door lachtige weer begin deze week t het werk één dag worden stil- gd", aldus Kees Smit, hoofd westkust Rijkswaterstaat Bij aanvang van de suppletie bij paal 12 na Pasen ging men er nog vanuit dat de aanvoerleiding hooguit twee keer moest worden verplaatst. Het mengsel van water en zand dat zo'n tien kilometer uit de kust werd opge zogen, wordt door een verlengstuk over het strand geperst. „Door de grote afstand wordt de stroomsnel heid te laag waardoor de buis eerder verstopt raakt." Uit kostenoverwegin gen kiest de combinatie ervoor de zinker daarom één keer extra te ver plaatsen, zodat het werk nu in vieren wordt uitgevoerd. Het verslepen van de zinker is een riskant en kostbaar Westerslag aan land komt. Vanaf die plek heeft de combinatie het supple ren vannacht in zuidelijke richting hervat naar de plek waar het werk is onderbroken. Als paal 16,5 is bereikt, wordt de aanvoerleiding opnieuw in noordelijke richting verplaatst voor het tracé tot aan paal 18. Zodra dat is opgehoogd, is het laatste stuk tussen paal 9 en het Jan Ayeslag aan de beurt. Op welke datum het werk klaar is en het strand tussen paal 9 en 18 tweee- neenhalf tot drie meter is opgehoogd is nu nog niet te zeggen. Ronde De zinker die tijdens de Ronde om Texel bij Westerslag aan land komt, vormt voor de catamaranzeilers geen obstakel volgens Smit. „De zinker ligt op de zeebodem zodat deboten er met gemak overheen kunnen varen. De ronde-organisatie, die woensdag overleg had met RWS, adviseert zei lers de zandzuiger aan de oostkant de passeren. Zonaanbidders hoeven geen overlast van de suppletie te vre- karwei, waarbij van alles mis kan gaan en dat door Dirk Bakker, pro jectleider van het werk, vanuit zee wordt gecoördineerd. Spannend Een paar spannende dagen dus voor de aannemers, zeker omdat voor de verplaatsing van de leiding mooi weer nodig is. Een compressor op het strand blaast achtergebleven wa ter uit de leiding en perst de zinker vol lucht. Al drijvende wordt de sta len kolos ruim 1,5 kilometer in noor delijke richting versleept. De zinker ligt inmiddels op de juiste plek en komt iets ten noorden van zen, want afgesproken is dat op de drukkere strandgedeelten bij mooi weer alleen 's nachts wordt gewerkt. ootRekere komt met het onfortuinlijke jacht de haven binnen. In het midden de Zalm van de Texelse whipperploeg. iFoto Bert Koningl glijks was het jacht Modus Vi lli maandag uit de haven van child vertrokken, of het ruim Ier lange vaartuig werd een tan de harde wind. De mast zodat het de haven weer worden binnengesleept. ar K. van Haaren uit Enkhuizen na elf uur uit de jachtha- itrokken, opweg naar zijn laats. Aan boord bevonden taal zeven personen, waaron- vrouwen die aanvankelijk met emer vaartuig zouden vertrek- aar dat met durfden en daarom lord van de Modus Vivendie III gegaan. Op het ruwe water iwind (bijna kracht 8) over ging op 700 meter uit de wal st overboord. Iemand op de g het en waarschuwde haven- er Kees de Graaf. Op het alarm kwamen zowel de reddingboot Su- zanna uit Den Helder als de rubber boot Zalm van de whipperploeg in De Koog in actie. De Suzanna werd even later weer teruggestuurd. De Graaf had intussen de schipper van een zeilkotter bereid gevonden om de Modus op sleeptouw te nemen. Er werd vastgemaakt, maar gezien de harde, dwars op de havenmond staande wind en het geringe motor vermogen van de kotter leek het ris kant om met deze sleep de haven binnen te gaan. Het jacht werd over genomen door de sleepboot Rekere van de firma Daalder (schipper P.J. Slik) die het onfortuinlijke pleziervaar tuig vlot naar binnen bracht. As sistentie werd verleend door de mannen van de Zalm die aan de ach terkant van het jacht hadden vastge maakt en zo als een soort roer de sleep in het spoor hielden, terwijl Rob Vinke en Kees Bakker waren overgestapt. De belangstelling van het publiek was ongekend groot. Veel Texelaars die het radioverkeer hadden lijk bij zijn vernielde minikermis 1 de jaarlijkse folkloremarkten minikermis van Gerard Rijk i Burg staat er sinds zondag bij. Na afloop van de Oude en Motorenmanifestatie, minikermis te bewonderen fischiedde het onheil. Gerard stond een harde wind. 'k moest met het spul terug en Burg. Op de Pontweg kan- e wagen en deze werd een ental meters op z'n kant mee- ird." direct veel hulp ter plekke. De ^vverd op z'n wielen gezet en •m'g reed Rijk met de door een getrokken „kermiswagen" Jk was behoorlijk ge- en en heb dan ook eerst een j® 9enomen, voordat ik ging oe groot de schade was. Het (Foto March Heijncnl is trouwens al de tweede keer dat er een wagen op z'n kant gaat. Een maand geleden ging vlak voor mijn schuur de andere wagen om. Geluk kig zonder schade," aldus Rijk. Deze keer is er behoorlijk wat te repareren. Het „chassis" van de wagen is ont zet en de ketting waarmee het ach terdecor omhooggehesen wordt, is gebroken. Verder is het houtwerk be schadigd. Gerard Rijk: „Wonder boven wonder zijn de kermisattracties, zoals de draaimolen en het reuzerad onbe schadigd gebleven. Alles is nog heel, al lag de boel wel volledig door el kaar". Gerard Rijk schat dat hij een week of twee bezig zal zijn om de minikermis te herstellen. Geluk bij een ongeluk is dat de eerstvolgende folkloredag pas over een aantal we ken plaatsvindt. Gerard Rijk: „Ik heb goede hoop dat de minikermis dan weer volledig intact te bezichtigen zal zijn." Ruud Nooy gevolgd maar ook horden toeristen stonden op het havenhoofd en ap plaudisseerden. Het was drukker dan bij de intocht van Sinterklaas, meen de iemand. In de haven werd met een kraan van Daalder de totaal vernielde mast met zeil en tuigage losgetrokken en ge borgen. Het was de bedoeling dat de Modus later op motorkracht de reis naar Enkhuizen alsnog zou maken. Of een woning al dan niet als twee de woning mag worden gebruikt, kan niet worden geregeld in een bestemmingsplan. Aldus is gebleken uit uitspraken van de Kroon ten aan zien van bestemmingsplannen van Schiermonnikoog en Ameland. Dit gegeven is van belang voor de groepering tweede woning-bezitters die momenteel actie voert tegen de gemeentelijke plannen om het twee de wonmgrecht te schrappen als het betreffende huis een jaar of langer permanent in gebruik is geweest. Een dergelijke regeling in het bestem mingsplan van De Koog zou dus niet rechtsgeldig zijn. De gemeente kan het gebruik als tweede woning alleen regelen in een verordening, zo is uit Kroon-jurisprudentie gebleken. De problematiek kwam ter sprake op de vergadering die tweede woningbe zitters dinsdagavond hielden in De Schuilhut in De Koog. Mr R Traudes uit Den Hoorn ging daar in op de juri dische kanten van de problematiek. Besloten werd het Texelse gemeente bestuur schriftelijk te wijzen op de Kroonuitspraken. Zoals bekend verzetten de eigenaars zich tegen het ontnemen van de tweede woning-bestemming omdat het een aanzienlijke waardedaling van de betrokken woning met zich mee brengt. Volgens makelaar Hans Eel- man, die de vergadering als adviseur bijwoonde, scheelt het 25%. Er zou den op Texel 67 woningen zijn die permanent worden bewoond, maar ook als tweede huis gebruikt mogen worden. Dat recht vervalt dus als er geen verandering komt in het ge meentebeleid. Besloten werd dat de tweede woning-bezitters geen verenigingo- prichten, maar een belangengroep zullen vormen met als enig doel het strijd leveren tegen de gemeentelijke voornemens. Van de 48 aanwezigen sloten zich 18 personen direct aan. Aan 267 eigenaars van tweede wo ningen zal een brief worden geschre ven met de uitnodiging om zich ook aan te sluiten. Er wordt een bijdrage gevraagd van f100,- per deelnemer om de kosten van de actie te dek ken. Wat overblijft wordt gerestitu eerd. Per taxi voor f6.- per persoon naar elke bestemming op Texel. Het is bijna te mooi om waar te zijn. In veel gevallen kun je straks beter de taxi nemen dan de NZH-bus, bijvoorbeeld op het traject 't Horntje Den Burg. Een gewoon buskaartje voor deze af stand kost ook f6,- en dan kom je uiteraard niet verder dan het busstation, terwijl de teletaxi je voor je huis afzet. B en W krab ben zich dan ook achter de oren omdat de teletaxi wel eens een grote concurrent voor de NZH- bus zou kunnen zijn. De buson derneming zou zich gedwongen kunnen zien het dienstbetoon op Texel in te perken. Dat is ook de opvatting van de NZH-directie. Lang voordat er sprake was van teletaxi op Texel gaf deze via het gemeente bestuur al signalen dat het huidi ge niveau van busvoorziening op Texel op den duur misschien ver minderd zou moeten worden. De- huidige busdienstregeling zal nu nog meer onder druk komen te staan. Mogelijk kost dat ar beidsplaatsen. De opvatting van NZH en gemeentebestuur is dat de teletaxi een aanvullende voor ziening moet zijn op het gewone openbaar vervoer, maar daarmee niet ernstig mag concurreren. In hoeverre dat laatste het geval zal zijn, zal in de praktijk blijken. Te verwachten is dat het nu door de provincie goedgekeurde tarief in elk geval gedurende de komende proefperiode van een jaar zal gelden. De bij de Taxicentrale betrokken ondernemingen reageren laconiek op de concurrentievrees van het gemeentebestuur. „Natuurlijk is het concurrentie, maar wat geeft datAls mensen straks niet meer van de bus gebruik kunnen maken, nemen ze toch gewoon de teletaxiAls dat banen kost bij de NZH, zullen die banen er bij ons bijkomen". Overigens is ook het nu vast gestelde teletaxi-tarief hoger dan het bedrag van f5,- dat aanvan kelijk zou gelden. Dat bedrag werd op 27 april j.l. voorgesteld door provinciaal beleidsmedewer ker J. Caffin tijdens een informa tiebijeenkomst over teletaxi in het raadhuis. Die f5,- was het zo genaamde horecatarief dat op Texel enige tijd illegaal in reke ning is gebracht. De gemeente ging accoord, maar op aandrang van de NZH veranderde het col lege van mening en stelde een bedrag van f7,50 per persoon voor. De Taxicentrale vond dat echter veel te veel en vreesde dat daardoor het hele teletaxipro- jekt schipbreuk zou lijden. Dat leidde tot een compromis van f6,- dat gedeputeerde staten op 18 mei goedkeurden. HOU 0ULLIE HEBBEN GEZIENHET STRRtlD,DUINEN .ECCOMHRE HOORNDER KEWOE \MQT WILLEN DULLIE NOG HEER 7IEN?!? Om hun bezwaren tegen bouwplan nen van Jehovah's getuigen voor een kerk op het voetbalveldje in de Noordwester kracht bij te zetten rie pen zo'n dertig kinderen het college dinsdag ter verantwoording. Actie voerder Jeroen Medendorp legde ruim 300 handtekeningen bij burge meester Schipper op tafel. Nadat gemeentebode Piet Roeper de kinderen op een flesje fris had ge- tracteerd, legde burgemeester Schip per uit dat de Koninkrijkszaal er nog lang niet staat. „Hoewel het terreintje wel de juiste bestemming heeft, heb ben we nog niets besloten." Wethou der Terpstra toonde begrip voor de bezorgdheid van de kinderen. „We moeten maar eens kijken hoe het met de totale speelruimte in de Noordwester staat. Want langs de Pontweg is ook een voetbalveld." In het bestemmingsplan zou op de plek waar nu de Krakeling is gevestigd aanvankelijk vrije sector Een 36-jarige Texelaar is beschuldigd van heling en het doen van valse aangiften. Samen met vijf andere mannen, uit Tilburg en Vlijmen, blijkt hij betrokken bij diefstal van cara vans en visboten. De Texelse politie startte in oktober vorig jaar een on derzoek, waarbij samen werd ge werkt met de politie Noord-Brabant. In april dit jaar werden zes verdach ten aangehouden, waarmee een klein „netwerk" is opgerold. Uit het onderzoek kwam naar voren dat de Texelaar zich schuldig had ge maakt aan heling, omdat hij wist dat zijn visboot van diefstal afkomstig was. In de loop van het onderzoek werd duidelijk dat de Texelaar ook valse aangifte had gedaan. Elders in Zowel de hotels als de bungalowpar ken hadden een goede tot zeer goe de bezetting tijdens het pinksterweekend. Namen de gasten in hotels hun intrek voor een week end, in de bungalows knoopten veel mensen er een weekje aan vast, ver klaart Frouwke Eelman van de VVV- reserveringscentrale. Hoewel Pinkste ren al weer achter ons ligt, is de rust binnen het nieuwe VVV-kantoor nog niet geheel weergekeerd. „Waren voorheen de weekenden in juni rede lijk bezet, nu beginnen we de midweek-vakanties in deze maand er ook al bij te betrekken. Het is zelfs al moeilijk voor een langere vakantie in juni te boeken." Overigens zijn de VVV-medewerkers goed opgewassen tegen de drukte. Eelman: „Het nieuwe kantoor was eerst even wennen, maar we kunnen het werk nu stukken beter aan." bouw komen. „De beperkte speel ruimte daar is niet geschikt om te voetballen. Omdat de grondverkoop daarvan meer heeft opgebracht dan we voorzagen, moeten we eens kij ken of er op andere plekken niet wat extra's voor jullie kan worden ge daan." Burgemeester Schipper vulde aan dat het geld dat de verkoop van het voetbalterreintje kan opbrengen geen beslissende factor zal zijn. „Maar mocht er toch worden ge bouwd, dan hebben de Jehovah's de voorkeur boven het bedrijf Videolux Productions." Buurtbewoner en initia tiefnemer Henk Boeijen betreurde de afwachtende houding van het colle ge. „Ik had liever nu al een duidelijk standpunt gehoord. We zijn bang voor parkeer- en geluidsoverlast." De burgemeester, wiens echtgenote („met mijn volledige instemming") ook had getekend, had nog een sneer in huis over de vingerwijzing naar de stoepzitters op de trappen van het raadhuis. „Die associatie is volkomen onjuist." MnAjw Kinderen uit de Noordwester protesteren tegen Noordwester bouwplannen op het voetbalveldje in de (Foto Gerard Timmerman) het land bleek hij diefstal van een an dere boot te hebben aangegeven, waarvoor hij van de verzekering /20.000,- opstreek. Volgens de poli tie heeft de Texelaar zijn boot ge woon door een aantal bekenden laten „stelen". Samen met de vijf andere mannen is de Texelaar betrokken geweest bij het stelen van minstens vier visboten en zes caravans in Noord-Brabant en Zeeland, met een gezamenlijke waar de van zo'n ƒ200.000,-. Op Texel werden twee visboten en drie cara vans in beslag genomen, die inmid dels bij de rechtmatige eigenaars terug zijn. De zes mannen bleken ieder hun eigen taak in het geheel te hebben. De één stal de boten, een tweede zorgde voor een tijdelijk onderkomen en een ander verkocht de goederen - veelal voorzien van valse registratie tekens en framenummers - weer door aan derden. Sommige caravans en visboten werden op bestelling afge leverd. Tegen het zestal, dat de nodige claims van benadeelden en verzeke ringsmaatschappijen kan verwachten, is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal, heling, valsheid in geschrifte, valse aangifte en oplichting. De be trokkenen zijn inmiddels op vrije voe ten gesteld. Ingaand 7 juni is de Nederlands Her vormde kerk in Den Burg weer iedere maandagochtend te bezichtigen, waarbij de toren kan worden beklom men. Publiek is welkom van 10.00 tot 13.00 uur. Er wordt een entree van f 1,- gevraagd Ook op de folklore- woensdagen is de kerk open voor be zoekers, dan van 10.00 tot 17.00 uur. Televisiemakers hebben in toenemen de mate oog voor het eiland. Ver schillende opnameploegen uit binnen- en buitenland strijken de ko mende weken neer op Texel. VVV Texel Promotie geeft in de meeste gevallen advies en sponsort twee programma's. Voor het programma „Weg van de Snelweg" komt de NCRV van 7 tot 12 juni naar Texel. Er wordt gefilm op diverse lokaties. De uitzending is pas volgend jaar. Onlangs maakte de NCRV opnames voor het programma „Kerkepad", dat 13 juni wordt uitge zonden. De beelden moeten de aan dacht vestigen op bezoekersdagen die op 19 en 26 juni op Texel worden gehouden. Zo'n achttien kerken zijn dan geopend voor publiek, dat naar verwachting in groten getale zal toestromen. Ook Veronica gaat uitgebreid in op Texel. In het programma „Veronica Reisgids", dat 17 juli wordt uitgezon den, wordt een volledig item aan Texel besteed. Ook Belgische tv- kijkers kunnen het eiland binnenkort in hun huiskamers aanschouwen. De makers van het BRT-programma „Vlaanderen Vakantieland" deden vo rige week de eerste indrukken op van Texel. Dezelfde omroep gaat voor het consumentenprogramma „Op de koop toe" opnamen maken in diverse hotels op Texel. De opnamen gebeuren steeds in nauw overleg met VVV Texel Promo tie, dat de programmamakers advi seert voor filmlokaties. „Maar uiteindelijk hebben de televisiemakers het laatste woord", zegt Yvonne Bosma, promotie-medewerker van de VVV. De stichting levert een financië le bijdrage aan „Veronica Reisgids" en „Vlaanderen Vakantieland". „We zien de sponsoring als een goedkope manier om reclame te maken."

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7