Cjrocn 2rwgrLrJexeh in het ommissie ook tegen /veede hotelcomplex ill Dr. Thijsse kwam zelf „zijn" boek aanbieden N Kroatische visser koopt gesaneerde kotter TX 18 yale steun voor wethouder Barendregt: ummer OPEN DAG Talk of the Town FELICITEERT TEXEL, IN HET VOETSPOOR VAN JAC. P. THIJSSE" door Toon de Fey -florszel Schagen brengt schip naar oorlogsland 'S wr - W! 3$ MiKy Praatjes Boze omstanders bevrijden hond uit dichte auto VERDER IN DIT Jachthaven heeft nu goede accommodatie - 9 a Schoolbus moet blijven - 2 sf Kees Bakker vecht tegen iepziekte - 7 Woningbouwvereniging moet broek ophouden - 5 Wt SBB geeft voorlichting over bosbranden - 2 Geslaagden van de OSG - 7 w Extra vervoer voor kerkepadgangers - 7 Kleine zolderbrand door kortsluiting OUDESCHILD 19 JUNI r-v 1993 ligt nu klaar in de winkel! p,CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10790 VRIJDAG 18 JUNI 1993 lenties. abonnementen, etc. [Jen de Rooy B.v, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741 Telefax 02220-14111 j Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 12741 Geen krant gehad? 8el 02220-12741. Buiten kan- bel uw bezorger. buiten werktijd Harry de Graaf, Pehkaanweg 75, De ilefoon 02220-17266. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.99.17.636 Rabobank nr 36 25 01.742; I.N.G bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ48,50 per half jaar; Los /1,35 ruime meerderheid van de raadscommissie voor ruimtelijk en sstingsbeleid is tegen de bouw van het tweede 150 bed- ellende appartementencomplex op het Stappeland in De Het ziet er dus naar uit dat ook de gemeenteraad dit lex zal schrappen en in plaats daarvan woningbouw moge- I maken. steun dus voor VVD- uder Klaas Barendregt die als n het college van b en w het sx van de hand bleef wijzen, andere collegeleden op dat l unt waren teruggekomen om igische en vooral financiële re- Inwisselen van de apparte- i voor woningen betekent m minder inkomsten voor de nte, nog afgezien van de iclaim waarmee projektontwik- Ed Momberg heeft gedreigd, dscommissie toonde zich lagavond niet erg beducht e claim. Er werd zelfs geop- it er in dit geval helemaal icht op schadevergoeding omdat het bestemmingsplan ror de raad moet worden vast- voor die tijd over de invulling plan met belanghebbenden isproken kan geen harde toe- in inhouden, omdat anders lenteraad buiten spel zou en W kunnen nooit anders dan onder voorbehoud van ing van de raad, tenzij het lissingen gaat die door de b en w zijn gedelegeerd, is maakten tijdens de com- tgadermg van woensdag ook standers van de apparte- Ibouw enig voorbehoud: terug moet kunnen binnen de lie mogelijkheden van de ge- ichl je wat?! Wij menen dat Texel onze zaakjes goed geregeld. Daarom is altijd \enstrijdigs in onze houding contact met landelijke poli- irzijds willen we graag een digende aai over het gou- iltje en een veer in de kont, lilds maken wij die hoge da- m heren van de overkant 'og eens extra duidelijk, dat 'hte Tesselaars én import- op ons achterhoofd zijn io en dat we ze liever hele- uet nodig zouden hebben. Meestal zijn ze voor de keer „in" Texel Iinderdaad en weten van ons niet meer gemiddelde Nederlander, loet u nou 's winters?"! In istigste geval is hun kennis iigespijkerd uit een over- 'pport, waarin maar zelden 'ondere van onze eilandpo- lar voren komt. Dus moeten 'n altijd worden bijgepraat bch hier presenteren. Dan onmiddelijk vooraan- Tesselaars die dat maar al doen. Goed voor het ima- o wee, als je dan de ver legens kruist met zo'n Ie proffesional. Die haalt je 'zo onderuit! PvdA'ers en 'e lanceren met een lichte Ij om de lippen de meest ische ideeën, die wij met lond aanhoren: „...dring de hbiliteit terug..." Ze bedoe- fjPrlijk minder auto's, auto- 'Pioden, meer fietsen, beter 'at vervoer enz., want dat it allemaal perfect! Knap 'at ja, ook nu mag de buur- "eet het goede voorbeeld Horszei meente. Dus: als zou blijken dat de gemeente die acht ton niet zou kun nen missen of er zou een onbetaal bare schadevergoeding moeten worden uitbetaald, dan komt de zaak opnieuw ter discussie. Geen probleem? Woensdag leek echter niemand dat laatste erg zwaar in te zien. Baren dregt had al eerder laten weten dat de gemeente zich dit inkomstenver lies kan veroorloven: er is genoeg in reserve. Enkele commissieleden sug gereerden dat het met het in komstenverlies best zou kunnen meevallen, door in het plan meer en kleinere kavels voor woningbouw aan te wijzen dan nu de bedoeling is zo dat met de verkoop daarvan ook meer wordt verdiend. De fracties spraken zich duidelijk uit over het standpunt van Barendregt. Jaap Vlaming van Groen Links: „Ik heb genoten van uw minder heidsstandpunt. Als we anderen be letten verder te gaan met recreatiebouw, kunnen we intussen niet zelf gewoon doorgaan. De Koog heeft woningen nodig en geen appar tementen". Erna Eelman (VVD) on derstreepte dat, maar gaf aan dat zij de 150 slaapplaatsen van het appar tementencomplex wilde toekennen aan kleine logiesverstrekkers die voor rendabele bedrijfsvoering uitbreiding nodig hebben. Ze dacht dat het met de verminderde inkomsten voor de gemeente wel zou meevallen en was niet bang voor schadeclaims. „De raad heeft nog geen besluit genomen en er kan dus geen recht op schade vergoeding zijn". Ongeveer hetzelfde vertolkte Jan van Asselt (onafhanke lijk). „Je kunt geen grond aanbieden als de raad het bestemmingsplan nog niet heeft goedgekeurd. In De Koog zijn dringend woningen nodig, geen appartementen. U hebt goed ge luisterd naar de bevolking". Cor Kuip (Texels Belang) herinnerde eraan dat zijn fractie altijd al tegen de appartementenbouw is geweest. Hij pleitte voor zoveel mogelijk wo ningen. Hetzelfde geluid liet Gelein Jansen horen. Hij dacht dat er wat dat betreft nog wel meer binnen het plan mogelijk is dan b en w hadden aangegeven. Door meer woningen „twee onder een kap" te plannen zou de gemeente bovendien meer aan de grond verdienen en dus min der geld mislopen dan zich nu laat aanzien. Ander geluid Hans Roeper verdedigde als enige het meerderheidsstandpunt van het college. Blij met de appartementen is hij niet maar volgens hem kan de ge meente daar niet met goed fatsoen vanaf. Hij verwachtte wel degelijk een inkomstenverlies van acht ton en ging er ook vanuit dat een schade- Lees verder pagina 5 Peter Schagen uit Oudeschild heeft zijn garnalenkotter, de TX 18 „Mari an", verkocht aan een Kroatische visser. De Texelaar brengt het schip zelf naar het Balkanland dat in oor log is met Servië. De route die Schagen volgt staat echter als veilig te boek. Maandag over een week verwacht hij de haven van Trogier binnen te lopen. De onderneming is minder hachelijk dan het lijkt. „Peter heeft zich tevo ren verdiept in het land. De route die hij volgt ligt niet in het oorlogsge bied", laat echtgenote Tineke weten. Schagen, die op zijn reis wordt ver gezeld door drie Kroaten, volgt de zo genaamde buitenroute via de Noordzee. Na zijn vertrek vorige week werd hij zondag ter hoogte van Boulogne (Fr) overvallen door slecht weer en zocht de luwte van de Fran se havenstad. Momenteel vaart hij ter hoogte van Spanje en koerst richting de Straat van Gibraltar om via de Middelandse Zee in de Adriatische Zee uit te komen. Om buiten het schootsveld te blijven van Servisch geschut in voormalig Joegoslavië vaart hij in de buurt van de Italiaanse kust. Aanvankelijk overwoog Schagen om de kortere „binnenroute" te nemen. Toen bij nadere studie bleek dat een deel van het Donau door Servië stroomt, de aartsvijand van Kroatië, heeft hij van dat plan afgezien. De route die hij nu volgt noemt zijn echtgenote „niet zo gevaarlijk", als zit ze toch wel in spanning. Gesaneerd De nieuwe eigenaar gaat met de kot ter de Adriatisch zee bevissen. Deze valt buiten het vangstgebied van de EG en dat is precies de reden waar om Schagen in dit gebied een koper zocht. De TX 18 is 1 mei gesaneerd en mag niet aan iemand binnen de Europese Gemeenschap worden ver kocht. Deze steunregeling is bedoeld om de garnalenvloot uit te dunnen om de markt weer gezond te maken. De verkoop betekent met dat Scha gen zich terugtrekt uit de visserij. Als opstapper zal hij de garnalenvangst net als andere bemanningsleden van de „Marian" binnenkort weer hervat ten en te zijner tijd hoopt hij weer een andere kotter, met de bijbehoren de visrechten, aan te schaffen. (Foto Boft Koning) Dr Jac. P. Thijsse rechtswas even terug in het land der levenden om het boek van Fey te overhandigen aan (van links naar rechts) J. de Vrieze van Staatsbosbeheer, burgemeester A. Schipper en mevrouw B van Leeuwen van Natuurmonumenten. ifoio Horry de Graan Natuur en landschap van Texel hebben de afgelopen eeuw grote veranderingen ondergaan, maar er is veel bewaard gebleven, veel meer dan in andere delen van het land. Het eiland is daar door nog steeds buitengewoon aantrekkelijk voor liefhebbers van al wat leeft en bloeit. Dat is de conclusie die fotograaf- schrijver Toon Fey trekt in het zojuist door Langeveld de Rooij uitgegeven boek „Texel - in het voetspoor van Jac. P. Thijsse" Fey citeert in zijn boek uit talloze publicaties die Thijs se aan Texel wijdde en schetst daar door vrij volledig de situatie in het begin van deze eeuw. Even uitvoerig laat hij weten hoe het eiland er door menselijke en natuurlijke oorzaken nu bij ligt en dat blijkt dus best mee te vallen. Het boek is daardoor een ode aan Texel geworden en steekt daar door nogal af bij publicaties waarin ach en wee wordt geroepen over al les wat er is veranderd. Dat is geheel in de geest van Thijsse, die voorstan- Omdat een hond in een afgesloten auto dreigde te bezwijken door de hitte hebben verontwaardigde om standers in De Koog een ruit ingesla gen van de wagen van een toerist uit Beverwijk. Bij aankomst bleek dat de eigenaar geen kwaad in de zin had, maar langer was weggebleven dan voorzien. De hond bleek na controle door de dierenarts aan het voorval geen nadelige gevolgen te hebben overgehouden. Een schrale troost voor zijn baas, want kort daarvoor hadden autokrakers zijn wagen onder handen genomen. der was van natuurbescherming maar alle begrip had voor veranderingen die de moderne tijd met zich mee bracht. Hij vond dat de natuur er is voor de mensen en meende stellig dat de natuur in stand zou blijven als veel mensen er kennis mee zouden maken en er de waarde van zouden inzien. Nuchter Net als Thijsse is Toon Fey een goed verteller. Zijn nuchter gestelde toe gankelijke tekst zonder gedweep en zonder het gebruik van wetenschap pelijke termen, is voor iedereen goed te volgen. De manier waarop oud en nieuw worden vergeleken roept inte resse en spanning op en is ook voor geboren en getogen Texelaars interes sant. Het boek dankt zijn aantrekke lijkheid mede aan de vele fraaie illustraties: beelden van heden en verleden. De foto's zijn voor een groot deel door Fey zelf gemaakt. Dat het boek werd uitgegeven door het bedrijf dat sedert 1887 ook de Texelse Courant maakt, heeft iets te Een lamp die kortsluiting maakte bleek er in de nacht van dinsdag op woensdag de oorzaak van dat enkele verhuisdozen op een zolder van een woning aan de Duykerdam in brand raakten. Een logée werd wakker van de brandlucht en waarschuwde de bewoner. Die bluste het smeulende vuur zelf met emmers water, maar viel in alle consternatie van de trap, waarbij hij zijn voet bezeerde. De brandweer verleende nog enige as sistentie bij het nablussen en een dokter ontfermde zich over de onfor tuinlijke bewoner. maken met Thijsses verbondenheid met Texel. Hoewel hij er ingaand 1890 maar 2,5 jaar als onderwijzer wonde en werkte, bleef hij het eiland nadien trouw bezoeken en wijdde er talloze publicaties aan, waaronder het beroemde Verkadealbum dat in 1927 verscheen. Thijsse volgde alles wat er op Texel gebeurde en spelde de Texelse Courant waarop hij tot aan het eind van zijn leven geabonneerd bleef. Letterlijk schreef hij: Texelaar zal ik blijven tot het eind. Thijsse zelf De presentatie van het boek had gisteren plaats in galerie Het Post- huys in De Koog en week af van de gebruikelijke gang van zaken. Nie mand minder dan dr. Jac P. Thijsse Lees verder pagina 9 LM. ADVERTENTIE Ij Attn if rttHfiw, I.M ADVERTENTIE alle jongelui die geslaagd zijn!!! let op de advertentie van volgende week) LM. ADVERTENTIE Drukkerij -Uitgeveru Langeveld en de Rooy Parkstraat 10, Den Burg telefoon 02220 - 12741 fax 02220 - 14111

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1