„De Verrekieker" passende accommodatie voor de jachthaven W Texels :rvolg van pagina 1 P. Thijsse Vakantiekrant Eilandcompetitie tennis Eilandcompetitie volleybal Wielerwedstrijd Diplomazwemmen in Molenkoog TEXELSE couRANT nk Chase terug he Pianobar nvisschool Texels weerbericht voortaan via 06-lijn Doorgereden Opbrengst rommelmarkt Bedrijven Oudeschild houden open dag Uw evenement in De Vakantie krant? Bel op tijd naar Ruud Nooy, telefoon 15034 of lever de aankondiging schriftelijk in bij de balie van Langeveld en de Rooy onder vermelding van Vakantie krant. Arikelen voor de editie van vrijdag 2 juli kunnen tot donder dag a.s. worden ingelverd. Heri Hodi: 9.00 u. R. v.d. Bent-J. v.d. Meer 9.00 u. H. Schraag-T. van Koppen 10.00 u. R. Zoetelief-T. van Veen 10.00 u. M. Land-R. van Oosten 19.00 u. S. van Veen-E. Dreesens 20.00 u. F. Dreesens-D. Bol Deuce: 9.00 u. D. Panneman-R. Buitenweg 10.00 u. R. Verduyn-B. van Veen 19.00 u. N. Bakker-P. Barendregt 19.00 u. N. Brands-A. Bokma 20.00 u. A. Krafft-N. Wehnes 20.00 u. J. Zoetelief-H. Maas Uitslagen doorbellen aan R. v.d. Bent, tel. 16301. De eilandcompetitie ein digt op 27 juni. Alle wedstrijden moeten dan gespeeld zijn. Uitlagen: H. Schraag-T. van Koppen 2-0, H Maas-D. Bol 0-2; J. Zoetelief-A Krafft 0-2, T. During-b. van Veen 0-2 (reglementair); R Verduyn-R Brons 2-0; J. Zoetelief-N Wehnes 1-1, F. Dreesens-H. Maas 0-2; S. van Veen-N. Brands 1-1; E. Dreesens-N Bakker 0-2, De uitslagen van de tweede helft 1992/1993 zijn als volgt: Gemengd: 1. PH/Oranjeboom; 2. NBC; 3. LenR, 4. Foto De Waal; 5, EcoMare; 6. Ra- boIJzer, 7. Garantmarkt; 8. Slagerij S. de Boer; 9 Super, Heren. Ie klasse: 1 Tevoko '70; 2. ABN/AMRO; 3. Stuc. v.d. Woude; 4. Paal28/ De Krim; 5 Bremakker, 6 Kobeko, 7. Paal 9; 8. Tatenhove; 9 De Pilaar; 10 Cocky's Kap salon; 11. Graaf Spuiterij; Heren, 2e klasse: 1 DGM; 2. 12 Balcken; 3 Meubelhuis Texel; 4. Grote Slock 1; 5. Texelse Autocentrale, 6. Te- so; 7 Grote Slock 2; 8. RWS; 9 Perfect Bo dy's; 10. Maarco Bouw; 11. Koogerend; 12. Meltec-Waayer; Dames, 1e klasse: 1. Eierland- sche Huis, 2. Mantje; 3. Westerlaken; 4 Dur- per Drup; 5. Sportshop; 6 Haarstudio; 7. Vespertina; 8. Question, 9 Leydekkers, Da mes, 2e klasse: 1 Klif 12; 2 Slagerij lepe de Boer; 3. Zeven Provinciën, 4. De Vlier; 5. Zeil makerij; 6 Nioz; 7. Smash 2; 8. Assurantie Bremer; 9 Beautique Texèle, Dames. 3e klas se: 1 Meermarkt; 2. Wiersma Antiek; 3 De Rival; 4. Vissers Bouwbedrijf, 5. Grote Slock, 6 Ria's Winkeltje; 7 Smash 3; 8. Timmers Bakkerij, 9. Cohen Promotie: Heren: DGM van 2e naar Ie klasse; vrouwen: Klif 12 van 2e naar 1e klasse, Meermarkt van 3e naar 2e klasse Degradatie Heren Graaf Spuiterij van 1e naar 2e klasse; Vrouwen: Leydekkers van 1e naar 2e klasse; Beautique Texèle van 2e naar 3e klasse De uitslagen van vrijdag zijn: A-jeugd: 1. Christiaan Annyas; 2. Robert Huis man, 3. Joost Bakker, B-jeugd; 1. Evert Rik- kenberg; 2. Erwin Goenga, 3. Dirk Domhof Senioren, A-poule: Wobbe van de Kieboom; 2. Jos Huisman; 3. Loek van de Vliet; B-poule: 1 Jan Buis; 2. Wim P-et Eelman; 3. Roel Bakker Vrijdag zijn alle jongens en meisjes geslaagd die moesten afzwemmen voor hun diploma. Onder het toe ziend oog van Gert Pansier en Yvon ne bruining zwommen zij hun verplichte banen. Ook diverse vaders en moeders zwommen mee. Zij gin gen met hun kind samen op examen en werden hiervoor met een speciaal diploma beloond. Diploma A: Vvette Jongejan (Martin Jongenjan, vader), Jeroen Driehuis (Netty Driehuis, moeder); Ire ne van der Wal (Paul van der Wal, vader); Ste fan Sijtsma; Monique van Sambeek (Ina van Sambeek, moeder); Martijn van den Berg; Al- bert de Ridder; Marijke Blok (Rob Blok, vader); Bart Laan; Pim Witte, Erik Maat, Eva Jonge jan, Jonathan Abraha; Luuk Zillig; Brenda Houwing; Dicky Meuleman; Mirre Valkenburg; Cynthia van der Reijken, Rma Schahidi. Diploma B: Charlotte Boon (Jan Peter Boon, vader); Kim van der Vliet, Nma Willemse (Herman Willem- se, vader); Marloes van de Sar, Esther Noëlle Witte; Wilbert Loef; Joreth van de Snepscheut (Josje van der Snepscheut, moeder); Esther Dros; Sander Trap (Frida Trap. moeder); Bart van Dijk; Jeanette de Vries; Mario Staal, Rody Westerlaken; Guido Schafer; Lucas Witte, Noud Verberne; Melanie Eelman; Suzanne Witte. pAG 18 JUNI 1993 een groot deel bestaande uit journa listen van media die zich met „na tuur" bezig houden. Ze werden in Het Posthuys verwelkomd door Harry Wuis van hotel Opduin, uit wiens Coeghe-fonds het boek financieel is gesteund. Wuis had ook gezorgd voor een videovertoning: films van Jan Luberti, op Texel opgenomen ver voor de oorlog, toen Thijsse er regel matig kwam. Directeur Taeke van Lingen van Lan geveld de Rooij vertelde dat hij geen ogenblik had geaarzeld, toen de producer hem had gevraagd als uit gever van het boek op te treden. Hij had inmiddels geconstateerd dat Toon Fey er iets heel moois van heeft gemaakt. Bevestiging Burgemeester Schipper was kennelijk blij dat nu in woord en beeld wordt getoond hoeveel moois er nog op Texel is. Hij had dat zelf al eerder ge constateerd, mede naar aanleiding van opmerkingen van gasten die er zich over verbaasden. „Er zijn blijk baar geen rampen gebeurd, ondanks het feit dat Texel 13000 inwoners telt en jaarlijks 600.000 gasten trekt die vier miljoen overnachtingen veroorza ken. Het gemeentebestuur streeft naar evenwichtige behartiging van de belangen van natuur en recreatie. Kennelijk is dat gelukt". Om het ongeveer vijftig personen tel lende gezelschap te laten zien dat het waar is wat in het boek staat, werd na de presentatie een uitvoeri ge excursie over het eiland gemaakt, waarbij gebruik werd gemaakt van fiets, Jan Plezier en bus terwijl ook stukken te voet werden afgelegd. gisteren is Frank Chase weer ,xel om zowel Texelaars als toe- te entertainen. Hij treedt op in ijanobar in De Koog. Case startte zijn carrière in de busness toen hij op 11-jarige d de hoofdrol speelde in de Bro- produktie „1000 clowns", igon met pianolessen op zijn ne- jaar. Op zijn vijftiende gaf recitals en speelde hij in Jazz- Drie jaar later verhuisde hij ^ew Orleans waar hij in Bour- Itreet in de leer ging als muzi- Vanaf zijn eenentwintigste hij op als solist op het New liulns festival dat jaarlijks wordt iden. Zijn muzikale carière on- ik hij voor professioneel worste een jaar om de piano isch te leren kennen. Zoals hij ilf zegt: „to give some spice to ien van het feit dat Chase een letalenteerd entertainer is en de van de Amerikaanse quiz Tri- jver muziek, is Frank ook be- im zijn verschillende stemmen, imitaties van o.a. Ray Charles, Mathis, Willie Nelson en Tom zijn bijna niet van echt te on- eiden •rika schrijft Frank Chase ook voor comedies en reclame meister en Budweiser) en de- Jndftie hem verleden jaar heeft ge- 2 kunnen zich zijn liedje over Dh vast nog wel herinneren. Na treden hier in The Pianobar Ihase terug naar Amerika en de huis-pianist/entertainer sseftt nieuwe casino in New Or- Omdat Chase ook ervaring in wil opdoen, heeft hij het af- n Vh jaar in verschillende in onder andere Denemar- chotland en Zwitserland ild. The Pianobar is er trots op iel de enige plaats is waarvoor ciaal uit Amerika terug komt „men hier variatie in goede weet te waarderen". Frank vanaf 17 juni t/m 1 augustus Pianobar te De Koog, Nikadel mi iedere donderdag t/m zon- md. In juli iedere avond behal- •ndagavond. Geopend vanaf jur. Entree gratis. yr evc oor vei; etfs ;v neente is in verband met de «uw van de Bruinvisschool bij- sr van een vergoeding voor de vesting van de leerlingen. De isten die de nieuwbouw met eebrengt, zijn inmiddels door jteerde Staten van goedkeu- orzien, waarna GS advies ntgebracht naar het ministerie, wethouder Krijnen, die één ir tijdens de raadscommissie mededeelde, heeft het echter nog geen standpunt ien. Rond 1 juli verwacht de der zekerheid te hebben. ,,Dit is het weerbericht van Texel, rechtstreeks vanaf het vliegveld." Via de telefoon geeft Ed de Bruijn zijn weersverwachting die vanaf he den via een 06-nummer is te be luisteren. De Texelse weerlijn (nr. 06-340.300.44-1) is een initiatief van de luchthavenmeester en kabe lexploitant Peter Dral. De informatie kost een gulden per minuut. De Verrekieker is een functioneel, representatief, duurzaam gebouw. ,,Een gebouw is net een jas. Die moet lekker zitten. Deze past per fect." Treffend laat exploitante Mady Welbie zich uit over het nieuwe ge bouw bij de passantenhaven in Ou- deschild, dat dinsdag officieel werd geopend. Het complex biedt tevens ruimte aan de douane en mare chaussee. De Stichting Passanten Haven is eigenaar van het fraaie pand. Om ju ridische redenen is deze stichting voortgekomen uit de Watersportvere niging, die de accommodatie zal ge bruiken voor bijeenkomsten. Zo'n twintig jaar geleden werd het clubschip in gebruik genomen. In mei 1988 werd de passantenhaven ge opend. Deze voorziening is nu ge completeerd met een functioneel gebouw. Voorzitter Cees Vlas hield een korte toespraak, waarin hij de naam van het pand prijsgaf. Die luidt „De Verrekieker" en is bedacht door Noortje de Bruijn en Jaap Boon. De vorm van het vierkante gebouw dat uitzicht biedt tot ver over de Wad denzee is bedacht door Nan Wester- Praktijk gesloten. Wegens vakantie wordt de praktijk van tandarts R. Heerenveen-Vazana van 21 juni tot 7 juli waargenomen door tandarts R. de Ruyter. laken, die zich liet inspire ren door het paviljoen bij Paal 9. Het ontwerp en de bouw zijn van aannemersbe drijf Gieze. Dure grap „Het is een dure grap geweest", al dus Hans Eelman, bestuurslid van de stichting en tevens havencommissa ris. Hoeveel De Verrekieker heeft ge kost wil hij niet zeggen. „Maar wel meer dan een half miljoen. Dat komt omdat we er iets duurzaams van wil den maken dat representatief is voor het hele eiland. We hebben bijvoor beeld buitenom hang- en sluitwerk van roestvrijstaal laten aanbrengen." Eelman noemt het pand een laag drempelige voorziening. „Het moet duidelijk zijn dat iedereen er welkom is, dus niet alleen mensen uit de pas santenhaven." Het gebouw is aange past zodat ook gehandicapten er makkelijk toegang hebben. Er is te vens een invalidentoilet. Schoeiershoek De hoge kosten voor bouw van De Verrekieker kunnen niet alleen wor den verhaald op exploitatie van het horecagedeelte. Vandaar dat kantoor ruimte in het benedengedeelte werd gemaakt. De douane en de mare chaussee huren ieder een deel als thuisbasis voor hun activiteiten op het eiland. IFOIO Dirk Kuiterl Ook voor de haven is een nieuwe naam bedacht, die eigenlijk al erg oud is. Kerti Loos en Aad Kooger kwamen op het idee de haven „Schoeiershoek" te noemen. De naam komt uit de spreektaal van de oude vissersmensen en is waarschijn lijk afgeleid van „schooiershoek", dat is een plek waar schepen vroeger bij laag water droog werden gezet, ook wel „bedelaarshelling" genoemd. Het weer voorspellen is geen natte- vmgerwerk voor Ed de Bruijn die in de verkeerstoren de nodige appara tuur ter beschikking heeft. Zijn infor matie betrekt hij van het KNMI en Meteo Schiphol. Het betref onder meer radar- en satellietgegevens. Een computerprogramma verstrekt de weersgegevens die van toepassing zijn op Texel. Derde bron zijn de luchtvaartweerberichten, die via tele tekst overigens door iedereen zijn te ontvangen. „Door combinatie van deze drie factoren maak ik een weer bericht. Maar ik ga niet wetenschap pelijk te werk", verklaart De Bruijn. Om actueel te blijven vernieuwd hij de berichtgeving dagelijks en indien nodig meerdere keren per dag Naast een beknopt weerbeeld voor Texel geeft hij een strandverwachting en een advies voor watersporters. Dral sluit niet uit dat in de toekomst het recreatieve bericht in een aparte tele foonlijn wordt ondergebracht. Het bord dat binnenkort de haven zal sieren wordt onthuld door één van de bedenkers (Foto Tessa de Graeffl tot leven gekomen om de emplaren van Fey's boek te igen aan burgemeester A. van Texel, mevrouw B.L.J. wen (inspecteur terreinbe- „Natuurmonumenten") en Vrieze, regiohoofd Holland van Staatsbosbeheer. De ng en waardig gedragende n wie de Texelaars onder de jen de acteur Aris van Zeij- inden, bleek zeer voldaan te de uitgave. fntatie werd bijgewoond door e schare genodigden, voor 9 9enodigden die de doop van het boek bijwoonden, maakten aansluitend met fiets. Jan Plezier en bus een rondgang over Texel om o" door Thijsse lyrisch beschreven natuurgebieden nog altijd in volle pracht aanwezig zijn De foto werd gemaakt tijdens een Pouin verzorgde lunch met vis en lamsvlees in de zonnige duinen bij De Slufter. Of de weerlijn een commercieel suc ces wordt durft Dral niet te voorspel len. „In de eerste plaats vinden we het gewoon leuk. Boven dien is het risico voor ons niet groot." Hij legt uit dat de weerlijn is ondergebracht in de telefoonbox van Rent-a-06 van eilandgenoot Ron den Besten uit Oosterend, die het exploi tatierisico draagt Uit de opbrengst gaat zo'n vijftig procent naar de PTT, het resterende bedrag wordt verdeeld tussen Rent-a-06 en Dral. Weerman Ed de Bruijn neemt met niets genoe gen. „Voor mij is het een hobby. En ik zie het als promotie voor Vliegveld Texel." Een 22-jarige Texelaar stond stil in de Koger Plevierstraat toen tegen de toegestane rijrichting in een tegenlig ger opdook in een Opel. Deze reed tegen het linkerportier van de Texe laar. De dader maakte zich uit de voeten. Acties. Van ambtenaren die vorige week een dag hebben gestaakt, wordt één dag salaris ingehouden. Als zij dit geld niet terug kunnen krij gen via hun bond kunnen zij er een dag verlof voor inleveren of het com penseren met extra werk. Astmacollecte. De jaarlijkse astma collecte heeft op Texel ƒ7495,25 op gebracht. Per dorp is de verdeling als volgt: Den Burg ƒ3569,60. De Koog ƒ1200,65, Oosterend ƒ924,90, Den Hoorn ƒ687,35, Oudeschild ƒ561,25, De Cocksdorp ƒ291,25 en De Waal ƒ260,25. 50 km. Op de Rozendijk waar slechts 50 km per uur maximaal is toegestaan, wordt regelmatig veel te hard gereden. Op verzoek van de omwonenden heeft de gemeente een bord met een 50 km gebod geplaatst aan het begin van de weg bij de Pontweg. Aanrijding. Op de Abbewaal is de geparkeerde bestelwagen van een 30-jarige Texelaar aangereden. De da der heeft daarbij zijn eigen autolicht stukgereden, want het glas lag op de grond. Surfplank. Op het strand bij paal 17 is de surfplank van een 28-jarige Amstelveense gestolen. De plank heeft een waarde van ƒ2400,-. Alarm. Gewaarschuwd door een automatisch alarm spoedde de politie zich in de nacht van woensdag op donderdag naar een winkel aan de Nikadel in De Koog. De grendel van een nooddeur bleek losgeschoten. Door deze te sluiten kwam het alarm tot rust. Er waren geen insluipers in de winkel geweest. Klokkenspel. Texel draagt ƒ1300,- bij aan een klokkenspel dat als natio naal gedenkteken wordt onthuld op 5 mei 1995, ter gelegenheid van de vijftigste viering van bevrijdingsdag. Het carillon wordt geplaatst in Den Haag, vlakbij de gebouwen van de Staten Generaal. De rommelmarkt van de peuterspeel zaal in Oosterend is een groots suc ces geworden. De opbrengst was ruim ƒ2400,-. Met name de oliebollen en de gerookte vis waren binnen de kortste keren uitverkocht. Ook kle dingstukken die worden gedragen bij het historisch spel van „Oosterend Present" vonden gretig aftrek. Van de opbrengst wordt o.a. een nieuw speelkeukentje gekocht voor de peu terspeelzaal. De volgende personen hebben een prijs gewonnen: Fam. C. Burggraaf, Amstelveen: een Texeler dekbed; Fam. C. Drijver, Kotterstraat: een rondvlucht boven Texel; Mevr. G. Medema, Oranjestraat: levensmidde- lenmand. Ruim 30 bedrijven in Oudeschild hou den morgen (zaterdag) van 10.00 tot 17.00 uur open dag. Naast bezichti ging van de bedrijven worden op di verse lokaties in het vissersdorp oude ambachten gedemonstre erd, waar onder netten boeten, touwslagerij, klompen snijden, schiemanswerk en staaldraad splitsen. Ook is een stoommachine te zien en wordt kaas gemaakt. De open dag is een initia tief van de ondernemersvereniging Oudeschild. Van 14.00 tot 17.00 uur is er een de monstratie van oude trekkers en mo toren door Oudeschild. Op dezelfde tijd wordt een visrookwedstrijd ge houden, waarvan de prijsuitreiking in de feesttent is, die op het haventer rein staat opgesteld. Het Juttersmuseum houdt zaterdag een speciale piekendag Voor een gulden kan iedereen een kijkje nemen in het museum.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 9