pnieuw onderzoek naar erstoring scholeksters Vliegfeestje rond nieuw clubgebouw re/ een weekend in If teken van Afrika prlopig geen paviljoen ir Kuip bij De Koog bservatiehut in de Mokbaai COURANT - y. - s r - - - f V r p rer- »-:>■ Passagiers proberen Texelse teletaxi Diefstal Fancy fair IJskaschool doorslaand kassucces Aanrijding Al eerder werden scholeksters vanuit een wadhut geobserveerd. (Foto archief Texelse Courant) gelen. Oftewel: als je dit doet, ge beurt er dét. En aan de hand van die uitkomst moet worden geprobeerd belangen te combineren. Uiteindelijk maakt Den Haag natuurlijk uit wat met onze adviezen gebeurt." Wel geschikt De scholekster blijkt een flexibele vo gel, die zich kan aanpassen aan ver storende factoren. Is de soort daarom wel zo geschikt als onder zoeksobject? „Ja", vinden de IBN- biologen. „Voor algemene bevindin gen wel. Hebben we die vastgesteld, dan maken we specificaties voor en kele andere soorten." Naast de scho lekster is ook al bekeken hoe de veel schuwere wulp zich gedraagt in mili taire schietgebieden. Een onderzoek naar de effecten van verstoring op een totale populatie neemt veel tijd. Vanaf 1983 houdt Cor Smit zo'n 40 scholeksters rond De Petten in de gaten, die zijn voor zien van kleurringen. „Scholeksters kunnen erg oud worden, wel veertig jaar. We registreren zo veel mogelijk gegevens, voedingsgewoonten, broedgegevens, hoeveelheid jongen enzovoort. Per jaar blijken sterke ver schillen te bestaan." Bruno Ens heeft vergelijkbaar onderzoek gedaan bij Schiermonnikoog. Opvallend is dat sterke overeenkomsten bestaan tus sen het reilen en zeilen van de scho leksters in beide gebieden. „Kennelijk is de voedselhoeveelheid die er per jaar in de Waddenzee is, bepalend voor de hoeveelheid vogels en ook voor de broedresultaten in beide ge bieden", aldus Ens. Overbevissing Volgens beide wetenschappers is de scholeksterpopulatie de laatste jaren in de Waddenzee afgenomen door overbevissing op mosselbanken. „En dat heeft ook effecten op andere soorten, die leven van wormen en krabben tussen de banken. De zaad- val van de mosselen is de laatste ja ren slecht en wat er was is weggevist. Je ziet in de winter ook steeds meer scholeksters op de vaste wal, vaak ver van de kust. Dat hoort niet." JAG 22 JUNI 1993 HTI7VT7T CT7 f~ .-/•* "V vs T- v f8*- s/X v Q 'T - w r* Ws zijn redelijk talrijk en dus geschikte onderzoeks objecten. (Foto archief Texelse Courant) eten vooral schelpdieren zoals mos sels en kokkels, die met de sterke snavels uit hun schaal worden ge haald. Wat voor effect heeft versto ring op de vogelsoort? Ens: „We weten inmiddels bij welke afstand van toenadering een scholekster op vliegt. Maar dat zegt nog niets over hoe erg dat is. Misschien gaat ie honderd meter verderop zitten en is hij daar perfect gelukkig. Maar het kan ook zo zijn dat iedereen keer op vliegen de vogel veel energie kost. Dat kan nadelig voor het dier zijn." Bekend is dat bij overmatige versto ring wadvogels een rustplaats waar ze vaak komen verlaten. Dat bete kent dat ze een andere plaats zoeken en dus extra kilometers moeten vlie gen. Ook dat kost dus ook extra energie. Wadhut Ten behoeve van het onderzoek zal deze maand een observatiehut in de Mokbaai worden geplaatst. Hiervoor Impark Molenkoog vormde Ihet décor voor een Afrikaans Imuziekfestijn. Ruim 250 1 waren afgekomen op het I Stichting Ondersteuning Wel- in samenwerking met het Jel van Molenkoog georgani- Ifestival „Een Vleugje Afrika." Ter 120 etensgasten lieten zich |laatse bereide Afrikaanse -naar Guinees recept- bijzon- J smaken. Dans en muziek Irzorgd door de Afikaanse Jara Julo en de Texelse dans- wssiegroep Soulou Ma Nani. Itste formatie trad ook op in I Texel op donderdagavond, Jprojekt „Een Vleugje Afrika" Irt beleefde met het vertonen |film „Yeelen". Ruim tachtig s reageerden enthousiast op nbineerde culturele aanbod la Texel: film en een live-act. Ier onderdeel van „Een Vleug- f" was de workshop Afri cans die zaterdag en zondag fyspeelruimte van d'Ouwe i gehouden. De workshop I volgeboekt en de deel- Iwerkten twee dagen zeer in- pnder leiding van een pnele groep docenten. Dans- I mevrouw Salimata reageerde zeer enthousiast over de t de Texelse deelnemers. Ze pe graag in het najaar wil te- i op Texel. (nisatie van „Een Vleugje Afri ka" kan tevreden terugzien op het verloop van het projekt. Bart Heijnen, medewerker van de Stichting Onder steuning Welzijnswerk: „Dankzij de inzet van een aantal enthousiaste vrijwilligers is „Een Vleugje Afrika" geworden wat we van te voren ge hoopt hadden. We hebben de doel groep bereikt. Honderden Texelaars hebben een beetje kunnen kennisma ken met een stukje Afrikaanse cul tuur. Het is zeker de bedoeling om in de toekomst meer van dit soort kort durende projekten te gaan organise ren." Een momentje rust in het drukke Afrika-weekend. De vorige week op Texel begonnen teletaxi trekt vrij veel passagiers. „Een prima start, zeker in vergelij king met andere plaatsen waar dit systeem is ingevoerd", aldus Paul Smidt van de Taxicentrale Texel. In de praktijk dienen zich echter wel problemen aan die om een oplossing vragen. Het regelen en op elkaar af stemmen van de vele ritjes waarom wordt gevraagd, blijkt zeer arbeidsin tensief te zijn. Verder is het publiek nog niet volledig op de hoogte van de mogelijkheden (en beperkingen) van de teletaxi. Meest gestelde vraag is: hoe lang moet ik wachten voordat de taxi komt? Het antwoord: meestal duurt het niet langer dan een kwar tier, het maximum is een uur. Bel dus tijdig. Tot dusver zijn voor de teletaxi alleen taxibusjes in gebruik. Met het toene men van de drukte zullen ook perso nenwagens worden ingezet. De VVV heeft besloten de bekend heid van de teletaxi te helpen vergro ten. Aan de VVV dagbladadvertenties zal de volgende zinsnede worden toe gevoegd: „Boot-taxi voor f6,- p.p. over heel Texel". De geldlade van een speeltoestel in de Dorpsstraat is door onbekenden opengebroken. Het vermoeden bestaat dat de daders er met onge veer ƒ100,- vandoor zijn gegaan. P [nag voorlopig nog geen Pviljoen bouwen tussen paal De aanvraag van een zo- P® ..voorlopige voorziening" len door de Raad van State jen. De reden waarom wordt [enkele weken bekend ge- re bodemprocedure loopt 'ds, maar het kan nog wel f twee duren voor daar Ptaak in komt. -T al sinds 1987 plannen I strandpaviljoen tussen paal I- Hij heeft daar een kiosk en Ivan strandhuisjes. De plek is Pr via een pad dat over cam- ïerstrand voert. f°rjaar van '89 heeft Kuip 'raag voor een strandpavil- bewuste plaats ingediend. dat een dergelijke horeca- voorziening een aanvulling is, gezien het toenemende aantal toeristen dat het bewuste strandgedeelte bezoekt. Omzwervingen Omdat de aanvraag strijdig is met het bestemmingsplan volgde afwij zing. Via procedurele omzwervingen kwamen Kuip en zijn jurist Kees Jaap Harting terecht bij de Raad van State. Harting: „Er kan vrijstelling worden aangevraagd voor de bouw van een paviljoen, zo staat in het bestem mingsplan. Maar dat kan alleen als dat paviljoen in de onmiddellijke na bijheid van een openbare toegang naar het strand is. Zo staat het let terlijk in de stukken. En daar zit 'm nou net de kneep." De gemeente vindt het bewuste strandslag niet openbaar. Olaf Storms van de afde ling Ruimtelijke Ordening: „Het loopt over een camping, dat is privéterrein. Er staat ook duidelijk een bordje dat alleen bij gedogen niet- campinggasten erlangs mogen. Bo vendien staat het pad niet als open baar ingetekend op het bestemmingsplan." Kuip en Harting bestrijden dit. „Het slag is al eeuwen in gebruik. En in een vergelijkbare si tuatie tussen paal 19 en 20 is wèl toestemming verleend voor een pavil joen", aldus de jurist. Spoed Omdat de afloop van de beroepspro cedure nog lang op zich kan laten wachten, had Kuip een spoedproce dure gestart, om alvast te mogen bouwen. De Raad van State besliste echter in het voordeel van de ge meente. Harting hoopt meer duidelijk heid te halen uit de argumentatie waarom de Raad van State de voor lopige voorziening heeft geweigerd. „Misschien dat de rechter daarin al laat doorschemeren hoe de uiteinde lijke procedure zal aflopen, dan we ten we wat meer." is toestemming gevraagd aan de ge meente. Die zal de aanvraag publice ren en als er geen bezwaren tegen worden geuit mag de wadhut worden neergezet. Het is de bedoeling dat het onderkomen op palen in novem ber weer wordt verwijderd. Voor het onderzoek zal een bioloog worden aangetrokken, die wordt geassisteerd door studenten uit Gro ningen of Wageningen. Momenteel zijn twee studenten van de universi teit van Osnabrück bij het IBN voor assistentie aan het scholeksterpro ject. Zij zullen vanuit de wadhut één scholekster in het oog houden die door een derde persoon bewust zal worden verstoord. Smit: „Eerdere proeven op deze wijze hebben ons geleerd dat een scholekster van een afstandje wacht tot de kust veilig is. Hij eet in die tijd echter niet. Als de rust is weergekeerd gaat hij welis waar als een gek aan het fourageren, maar we weten niet of dat voldoende is om de verloren gegane tijd in te halen. Mocht dat niet zo zijn, dan willen we ook uitzoeken of het dier op een andere wijze het ontstane energietekort aanvult." Vliegtuigen Eerdere observaties hebben geleerd dat vooral kleine sportvliegtuigjes verstorend werken. „Meer dan straal jagers", aldus de biologen. „Ze zien er kennelijk bedreigend uit voor scho leksters. Voor lawaai blijken ze niet zo gevoelig." Als een bepaalde ver storing vaak voorkomt treedt gewen ning op bij de vogels. Smit: „In de Mokbaai ziin door het jaar heen zo'n 500 1000 scholeksters aanwezig. Daar komt ieder half uur wel een he likopter over uit de offshore-industrie, maar daarvan kijken die scholeksters niet op of om. Elders in de Wadden zee kan zo'n ding echter grote paniek veroorzaken. Dit is een argument om vliegbewegingen, voor zover dat al niet gebeurt, te kanaliseren." De biologen zijn geen voorstander van het afsluiten van de Waddenzee voor alle recreatie. „Dat lijkt mis schien vreemd, maar we moeten rea listisch blijven. De natuur staat uiteraard voorop, maar we moeten ook een open oog houden voor eco nomische belangen in het gebied, voor zover ze die natuur niet scha den. Onze taak is om wetenschappe lijk onderbouwde adviezen te geven over de effecten van beheersmaatre- (Foio March Heijnen) De Redmer Yskaschool in De Waal kijkt terug op een geslaagde fancy fair De weersomstandigheden leken even spelbreker te worden, maar toch kon het evenement buiten wor den afgewerkt. De netto-opbrengst bedroeg ƒ4500,-. Al vroeg was er een grote drukte op de rommeltjesmarkt op het versierde schoolplein dat een levendig beeld vertoonde. De drukte werd deels ver oorzaakt door NCRV-'s Kerkepad, waarvan de bezoekers even op het terras neerstreken of zich vermaakte met een attractie. Van de opbrengst kan het Papoea-kindje Samuel Sada een jaar naar school. Van het reste rende geld koopt de school een nieuw stencilapparaat. Hieronder de uitslag van de loterij, waarvan de prij zen op school klaarliggen voor de winnaars. Geel: 123, 151, 155, 243, 271, 286, 302, 344, 577, 601, 640, 810, 826, 877, 901 en 917. Oranje: 40, 66, 133, 220, 243, 283, 523, 608, 716, 741, 860, 861. Groen: 82, 124, 148, 206, 211, 354, 441, 601. Blauw: 940, 951 en 981. Een 76-jarige Texelaar reed met zijn camper achteruit een oprit de Schoo noordsingel op. Hij zag daarbij een geparkeerde wagen over het hoofd van een 20-jarige man uit IJsselstein. Een aanrijding volgde, maar de scha de was gering. se club nauwe relaties onderhoudt. De clubs gaan regelmatig bij elkaar op visite en bedrijven dan samen de hobby. Terwijl het publiek toekijkt achter een veilige afrastering zijn modelvliegtuigenthouiasten van Texel en Heiloo bezig met hun toestellen. Op de voorgrond Nivo Nagtegaal. voorzitter van de Modelvlieg club Texel. (Foto Harfy do Graal) tor van 50 cc, die voor een snelheid van 160 km per uur zorgt. Andere aandachttrekkers waren een toestel met 7 cilinder stermotor en een mo torvliegtuigje dat een zweefvliegtuig op grote hoge kan brengen om het daar te lanceren. Lawaai Het motorlawaai van modelvliegtui gen kan zeer doordringend zijn. Om de hinder beperkt te houden mag de club nergens anders actief zijn dan op het terrein aan de Westerweg, uit sluitend op zaterdag en zondag tus sen 14.00 en 17.00 uur en 's zomers bovendien op één avond per week. Modelvliegtuigen zullen op den duur echter stiller worden. Steeds meer komen 4-tactmotoren in gebruik die een veel prettiger geluid maken en zelfs elektromotoren die helemaal niet zijn te horen. Gelukkig? Scholeksters leven op het wad. Ze De vogelsoort leeft van schelpdieren ophet wad, zoals mossels en kokkels. (Foto archief Texelse Courant) De Modelvliegclub Texel heeft zon dag het nieuwe clubgebouw op het terrein aan de Westerweg in gebruik genomen. De 4-jarige vereniging be schikt nu over een ruim, keurig inge richt en verwarmbaar onderkomen dat in goede samenwerking met de gemeente tot stand is gebracht. Hetzelfde gebouw van 4x6 meter wordt in de seizoentop door de ge meente gebruikt als de modelvliegba sis (het voormalige voetbalveld van Texelse Boys) als noodcamping in ge bruik is. Beheerder Kees Maas heeft er dan zijn kantoor en kan er ook slapen. Het geprefabriceerde gebouw werd daarom gekocht door de gemeente. De leden van de modelvliegclub heb ben het in elkaar gezet en ingericht en hebben zich verplicht voor het on derhoud te zorgen. Aan huur betalen ze per jaar f400,- alle kosten inbe grepen. Bij het monteren en inrichten ontbrak het niet aan hulp en vriendelijke gestes. Tegelzetter Piet Kooger gaf de tegels voor het toilet cadeau en Meubelhuis Texel dat voor de stoffe ring had gezorgd, schonk een kapstok. Heiloo Het vliegfeestje van zondag (met een massale parachutistendropping als in termezzo) viel samen met het bezoek van de modelvliegclub uit Heiloo, waarmee de 40 leden tellende Texel- Het vliegen met gemotoriseerde of zwevende modelvliegtuigen die radio grafisch worden bestuurd, is tegen woordig een betaalbare hobby. Wie het echt wil kan zich al voor rond f1000,- een vliegtuig met toebehoren aanschaffen. Zondag was onder de tientallen toestelletjes die boven het terrein rondvlogen ook heel wat duurs te zien. De verschillen in for maat en vermogen zijn aanzienlijk. Veel vliegtuigen worden aangedreven met motortjes van rond 10 cc, maar zondag werd ook een toestel gede monstreerd met een 4,5 pk boxermo- recreatie kan de Waddenzee verdragen? Dat is een waar de overheid graag een antwoord op wil hebben. Het ut voor Bos en Natuuronderzoek (IBN, voorheen RIN) start kort in opdracht van het ministerie van Landbouw, Na- heer en Visserij een onderzoeksproject naar het effect van ring op scholeksters. De uitkomsten zullen helpen de van het rijk te beantwoorden. t onderzoek wordt meebetaald t ministerie van Economische Omdat recreatie geld in het rengt, heeft deze instantie er bij dat een duidelijk beeld ont- at nog wel kan worden toege- het Waddengebied en wat Gekleurde ringen n Cor Smit en Bruno Ens van houden zich al vele jaren be- onderzoek naar scholekster- ties. Afgelopen jaren is een e Mokbaai broedende groep van deze vogelsoort voorzien van speciale gekleurde ringen, waardoor enkele honderden vogels individueel herkenbaar zijn. „Onze hoofdtaak is proberen iets te zeggen over de effecten van versto ring op vogels. Scholeksters zijn makkelijke onderzoeksobjecten omdat ze redelijk groot en dus goed te zien zijn en in grote getalen voorkomen. Vaak is goed te zien wat ze eten en hoe groot de prooi is", aldus Smit.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5