Diploma voor 165 geslaagde OSG-ers Expositie Texelse amateurkunstenaars Wat ik zeggen wou... Agenda Dokterspost Dankbetuiging TEXELSE^? couRANT Onwetendheid of sadisme?? Schoolklas Nederweert won reis naar Texel Eenrichtingverkeer op Lage Weggetje tijdelijke regel Vakantieregeling maatschappelijk werk Fancy-fair peuterspeelzaall VERVOLG VAN PAGINA 1 voorziening voor toeristen, zodat de aandacht voor de Texelse patiënten niet in het gedrang komt. ,,Door het flexibel aantal bewoners van de ge meente Texel, variërend van 13000 in januari tot 50.000 in de zomer, wer den de huisartsen tot een bovenmati ge inspanning gedwongen, een probleem dat door de rigide vesti- gingsregels voor huisartsen niet een voudig was op te lossen. Door deze tijdelijke medische hulppost, een bij drage aan de kwaliteit van de toe ristische voorzieningen, is er in de wintermaanden geen overcapaciteit". De wethouder sprak de hoop uit dat veel toeristen de weg naar de dok terspost zullen weten te vinden zodat deze financieel quitte draait. Geschil Namens de organisatie De Koog Bad plaats en de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers sprak Harry Wuis de hoop uit dat de medische post ook na de proefperiode in De koog kan blijven en dan wordt onderge bracht in het voormalige VVV- gebouw aan de Dorpsstraat samen met een toeristische informatiepost. Als geschenk bood hij een rijwielstal ling aan. Frits Agter van de dorpscommissie van De Koog wierp zich op als oppo sant van Wuis, door te verlangen dat de dokterspost niet in het VVV- gebouw komt, maar onderdeel wordt van het te stichten dorpshuis. De dokterspost zal dus voorlopig worden bemand door Onno Zeijlstra. Hij studeerde in 1988 af en is sinds dien op zoek naar een praktijk. Erva ring deed hij intussen op door af en toe waar te nemen. Eilandervaring kreeg hij als EHBO-arts op Curacao en gedurende een half jaar als arts op een boorplatform voor de kust van Ghana. Zeijlstra wordt in De Koog geassisteerd door een verpleeg kundige die door de ambulancedienst wordt geleverd. Volgens Zeijlstra streeft de Stimepo met de post in De Koog niet naar winst. Als blijkt dat er geld overblijft zullen de openingstijden worden uit gebreid naar de weekends en/of een periode in september. Compleet De medische post is verdeeld in een wachtruimte, spreekkamer, behandel kamer, kantoortje en sanitaire ruimte. Alles is compleet ingericht. De arts beschikt onder meer over een modem-verbinding met de Texelse apotheek in Den Burg voor het bestellen van medicijnen. De container wordt gehuurd voor f20.000,- per jaar. In de inventaris is f15000,- geïnvesteerd en het grond werk en andere voorbereidende werk zaamheden op de vestigingsplaats heeft ongeveer f10.000,- gekost. De medische post is dus bedoeld voor niet-ingezetenen, al is het geen probleem als zich in een dringende situatie een Texelaar meldt. Geduren de de openingstijden kan men zo binnenlopen. Vrij spreekuur dus, maar het maken van een afspraak is ook mogelijk: telefoon 27270. Om het doel van de post (taakver lichting van d^ Texelse huisartsen) te bereiken, zullen de artsen van Den Burg en Oosterend geen toeristen meer ontvangen. Gezien de afstand zullen toeristen bij de arts in De Cocksdorp nog wel terecht kunnen, echter alleen op afspraak, ook voor eerste hulp. Unetvn van Icztr» Huilen wmuwoordelijkheid van ilc redactie In de bezwaarschriftencommissiever gadering van 23 juni, in bijzijn van di verse gemeenteraadsleden zijn onze problemen in één klap, helemaal op gelost, De wethouder, de burge meester en zelfs de Raad van State in Den Haag konden er niet uitko men. Wij wilden op de Hoofdweg blijven wonen en dus gingen we wer ken en in voor- en naseizoen en in de zomer ons huis verhuren. Wij gingen zelf in een gedeelte van de schuur zitten. Vierentwintig vierkante meter en best wel primitief, maar goed... Wij vonden dat prima en leefden zeer tevree. En waar we trots op waren: financieel onafhankelijk! Maar wat zijn wij ongelooflijk stom geweest om al die moeite te nemen en toch te proberen onze eigen kop boven ons eigen water te houden want de oplossing is zo simpel! Olaf Storms vertelde dat er in Nederland goede sociale voorzieningen zijn! De bijstand dus! Eenvoudig hé? Nogmaals Olaf, bedankt voor deze fantastische oplossing voor ons om maatschappelijk sociaal en financieel volkomen afhankelijk te zijn van de Gemeente Texel en de Nederlandse Staat. Met vriendelijke groeten, Meert Stoll-Telman Eierland Naschrift: Volgens de heer Storms heeft hij tij dens de bedoelde zitting letterlijk het volgende gezegd: „Duidelijk is dat de heer Stoll om re- DINSDAG 29 uur een voor ieder voorspeeluur. Dinsdag 29 juli Gezamenlijk zingen de docenten de geslaagden toe. Eindelijk was het zover: vrijdag ont vingen 165 leerlingen van de O.S.G. De Hoge Berg het felbegeerde docu ment, dat het onomstotelijke bewijs vormt, dat zij het enkele weken gele den afgelegde examen gehaald heb ben. Op het podium van de Burgemeester de Koninghal overhan digden de docenten van De Hoge Berg de diploma's aan hun leerlin gen, hierbij gadegeslagen door zo'n zeshonderd belangstellenden. De familieleden, vrienden en kennis sen werden verwelkomd door plaats vervangend rector Gerben van der Feen, die vervolgens de leden van de Boerenkapel verzocht de entree van de 165 gegradueerden in de grote zaal op passende wijze muzikaal te begeleiden. Gerben van der Feen ver ving samen met collega Henk van Atteveldt, rector Henk de Vries, die in het ziekenhuis herstellende is van een operatie. Henk van Atteveldt be gon zijn speech dan ook met het voorlezen van een telegram waarin De Vries de leerlingen van harte feli citeerde met de behaalde resultaten. Van Atteveldt sloot zich hierbij aan en dankte met name ook de huisge noten van de leerlingen voor de be geleiding die zij de leerlingen de afgelopen periode hebben gegeven. Daarnaast had hij een goed woordje voor de docenten. „Het is voor ons ook altijd een spannende tijd. Het is net alsof je ieder jaar zelf examen doet." Resultaten De resultaten van de vier schoolsoor ten van De Hoge Berg, het VBO, de MAVO, de HAVO en het VWO zijn dit jaar, in vergelijking met het landelijk gemiddelde, ronduit goed te noemen. Van Atteveldt was uiteraard zeer te- denen van financiële aard is overgaan tot de bouw. Wij zijn van mening dat financiële omstandigheden van bur gers niet doorslaggevend kunnen zijn voor de planologie. Voorts kent ons land diverse sociale voorzieningen voor burgers welke in moeilijke om standigheden verkeren. Tot slot mer ken wij op dat het vigerende bestemmingsplan buitengebied de mogelijkheid kent tot verlenen van vrijstelling van het bestemmingsplan ten behoeve van het zogenaamde „kamperen bij de boer". Ook van de heer Stoll hebben wij een verzoek tot Met verbazing lees ik telkens weer de verslagen van de commissies en raadsvergaderingen in de Texelse Courant. De uitleg over aanbesteding van het maaiwerk van de wegbermen door wethouder Terpstra, daar krijg ik tranen van in mijn ogen. Wanneer houden onze gekozen gemeente raadsleden en wethouders eens reke ning met de Texelse bevolking? Hebben de heren wel eens gehoord van graspol-allergie of anders gezegd: hooikoorts? Wanneer ik van De Koog naar Den Burg rijd, dan rollen de tranen uit mijn ogen en is autorijden bijna niet mogelijk. De wethouder kan natuurlijk ook zeggen: blijf in je kamertje zitten, dan heb je er geen last van, net als de boeren met hun rijk bemeste gronden. Wethouder, ik vraag U hierbij, samen met veel hooikoortspatiënten: maai Uw ecologische bermen kort. Th. van Hoorn, De Koog. vreden over die score en besloot met het memoreren van een belangrijke doelstelling van de school: „We vin den het belangrijk dat de leerlingen, naast het bereiken van goede leerre sultaten, ook leren zich zelfstandig op te stellen. Het gaat erom dat je zelf zorgt dat het gebeurt." Wethou der mevrouw Tine Krijnen-Baijs sloot zich hierbij aan en merkte op dat het een belangrijke taak van de politiek is om te investeren in de jeugd. Na mens de voltallige gemeenteraad (het bestuur van de gemeentelijke OSG De Hoge Berg) feliciteerde zij de geslaagden. Tenslotte beklom Hendrik van Aken, vice-voorzitter van de ou derraad, het spreekgestoelte en be gon met de opmerking dat hij zich afficheerde als vertegenwoordiger van de georganiseerde bezorgde, soms ook georganiseerde bemoei zuchtige ouders, maar vanavond vooral trotse vaders en moeders. „Jullie kennen het wel, zo'n vader die over zijn geslaagde zoon of dochter tegen derden zegt: Hij heeft er hard voor gewerkt. Maar ja, zijn vader is ook altijd zo'n doorzetter geweest." Optredens Na het officiële gedeelte werd het programma voortgezet met een aan tal optredens door leerlingen en do centen. Een gevarieerd programma, dat werd geopend met een sfeervolle dansshow van zeven brugklasleerlin gen. De honderden aanwezigen luisterden vervolgens ademloos naar de vertolking van Bernstein's „There 's a placefor us" (uit de „West Side Story") door Kamilla Bak, aan de pia no begeleid door Henk van Atteveldt. Docent Jaap Dros had zich omringd door een aantal leerlingen die geza menlijk en individueel diverse num mers ten gehore brachten. Marije verlening van een dergelijke vrijstel ling ontvangen. Indien de'vrijstelling verleend kan worden kan hij in de zomerperiode maximaal 5 kampeermiddelen plaat sen. Op deze manier kan de heer Stoll inkomsten verwerven uit ver- blijfsrecreatie." - Red. De 26 leerlingen van groep 6 van basisschool De Bongerd uit Neder weert hebben gisteren en vandaag op kosten van Ecomare de „groene" kant van Texel leren kennen. Onder deskundige begeleiding maakten ze een wadexcursie, merkten ze dat een strand niet alleen bestaat om er te zonnen en zagen ze hongerige zeehonden gevoed worden op Ecomare. Het gratis uitstapje hadden ze te danken aan hun eigen inzet tijdens de landelijke Zwemfandag, begin juni. Schoolklassen die daar als klas mee- zwommen maakten kans om een reis naar Texel te verdienen. De opbrengst van dit waterfestijn was bestemd voor Ecomare. Het natuurcentrum be loonde de inspanningen van de kin deren door een twee dagen durend programma voor hen te organiseren. Daarin waren niet alleen educatief- verantwoorde activiteiten ingebouwd, maar bestond ook gelegenheid om pannekoeken te eten en - uiteraard - te zwemmen. De familie Eelman van kampeerboe- derderij „Nieuw Leven" was zo ge charmeerd van het initiatief dat ze de school gratis accommodatie aanbo den. Moe maar voldaan hebben de jeugdige idealisten vanmiddag met de boot van vier uur de thuisreis aanvaard. Donderdag 1 juli In Cinema Texel draait om u uur „Jungle Book, om 19.oq „Accidental Hero" en om 2lj uur Alive" In Cinema Texel draait om 14.30 uur „Belle en het beest", om 19.00 uur „Under Siege" en om 21.15 uur „Accidental Hero". De Jeu de Boulesclub vergadert om 20.00 uur in de Buureton in Den Burg. Woensdag 30 juni Om 11.00 uur begint een excur sie naar het fort De Schans. Kaarten a f2,50 kunnen daags tevoren nog worden gekocht in het Maritiem en Juttersmuseum. In Cinema Texel draait om 14.30 uur „Belle en het beest", om 19.00 uur „Under Siege" en om 21.15 uur „Accidental Hero". Van 16.00 tot 20.00 uur worden in het kruisgebouw aan de Witte- kruislaan inentingen tegen polio gegeven. In de muziek- en dansschool (Ouwe ULO) begint om 19.00 Hoogwater Oudesclj Di. 29 03.30 en 16J Wo. 30 04.47 en I7I Do. 1 06.07 en I9J Vr. 2 07.27 en 201 Za. 3 08.34 en 2lj Zo. 4 09.25 en 22® Ma. 5 10.26 en 22.1 Di. 6 11.00 en 23| Aan het strand is het ongeveer eal eerder hoog water. De zon komijl op om 5.24 u. en gaat onder orr.J u. 4 juli volle maan, 5 juli spring» Schoo zong ingetogen een eigen compositie van Jaap Dros: „Island". Verrassend was de interpretatie van het bekende liedje „Mister Blue" door Siegrid Ramaker, die op het laatste moment moest invallen. Fraai was ook wijze waarop Sabine van Heer waarden een Engelse ballad ten ge hore bracht. Het optreden van de leerlingen werd afgsloten door Bianca Spigt die „Heal the world" van Mi chael Jackson zong, vocaal bij gestaan door de hele groep. De docenten hadden ook een aantal acts ingestudeerd, waarbij opviel dat verscheidene dames en heren over een redelijke portie komisch talent beschikken. De Blue Grass Group met lead-singer Aliëtte Fonds oogstte zowel bewondering als hilariteit. Uitreiking De uitreiking van de diploma's na de pauze verliep soepel. De 165 geslaagde leerlingen haalden één voor één hun diploma en cijferlijst op en ontvingen een herinneringsboek en een roos. De afgelopen maanden had iedere eindexamenkandidaat schriftelijk een aantal vragen beant woord. Zo werd er gevraagd wat wel of juist met leuk op de school was geweest; welke belangrijke gebeurte nis de leerling zich herinnerde en wat de toekomstverwachtingen waren. De verzamelde antwoorden zijn bij eengebracht in het herinneringsboek. Zo'n boek werd op het voormalige LBO ieder jaar uitgereikt. Deze tradi tie is dit jaar voortgezet op De Hoge Berg maar nu voor de geslaagden van alle schooltypen. Een andere her innering aan deze avond, die wellicht bij de leerlingen zal beklijven, was het slotlied, dat werd vertolkt door het voltallige personeel van de OSG De Hoge Berg. Op de melodie van de „Nozem en de Non", die voor deze gelegenheid voorzien was van een gevoelige tekst, namen zij afscheid van hun discipelen. Ruud Nooij Vrijdag 2 juli Om 21.00 uur begint in restaurant Klif 12 een optre van het Duet Siglette: zang Sigurd van Lommei en drsl lette ten Bosch. Entree f15. vriendenprijs f12,50. Vorige week /en deze week bleek op zaterdag het Lage Weggetje, een verbindingsweg tussen de Rommel pot en de Westerweg in Den Hoorn, plotseling éénrichtingsweg. Verbaas de passanten vroegen zich af of de gemeente blijvend meerdere wegen omzet tot éénrichtingsweg. Bert Dennenberg, medewerker civiele techniek van de gemeente vertelt dat daar geen sprake van is. ,,Dit was een tijdelijke maatregel in ver band met de Kerkepad-route." Wegen kunnen door de gemeente naar believen tijdelijk afgesloten wor den. Meestal wordt dat wel doorge geven aan diverse instanties, maar af en toe slipt er een maatregel tussen door die zo dermate tijdelijk is, dat alleen de brandweer en de ambulan ce er van op de hoogte worden ge bracht. Voor maatregelen op langere termijn ten aanzien van wijzigingen in ver- De Stichting voor maatschappelijk werk in de kop van Noordholiand houdt wegens vakantie van 5 juli tot en met 6 augustus 1993 geen spree kuur op Texel. Gedurende deze tijd kan men zonder afspraak een gesprek hebben met een maatschappelijk werker op het spreekuur van het kantoor in Den Helder, Spuistraat 3 en wel op maan dag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 9.00 tot 10.00 uur. Voor telefo nisch contact en het maken van een afspraak kan men op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.45 uur via het nummer van het kantoor op Texel (02220-1141851 contact krijgen met het kantoor in Den Helder. keerssituaties, is er de werksl Overleg Verkeerszaken. HoolJ techniek Jan Frederici, Rom,f Schaik van algemene zaken tl vertegenwoordiger van de R[| hebben periodiek overleg hande verkeersaangelegenhel het eiland. Vrijwel maandelijlj den zaken bekeken die interil merkt worden. Daarnaast wj brieven behandeld die door ij aan de gemeente over knocj in het weggebruik worden g ven. De politie registreert v tuaties die aanpassing behoJ deze inbreng gaat ook meeif overleg. De werkgroep schrijft een a het college dat uiteindelijk b er wél of niet een weg i moet worden, een verkeersil geplaatst, een snelheidsmaaa gesteld of iets dergelijks. Del maatregelen vallen daarbuits) Peuterspeelzaal „Spelemaer'l seert zaterdag van 10.00 ui uur de jaarlijkse fancy-fair tsf van de speelzaal. Er zijn spe voor de kleintjes, zoals blikd vissen vangen, parcoursje ka schminken en grabbelen. Daf worden tweedehands kmdst speelgoed en rommeltjes v is er een verloting. Te winnd der andere een dekbed, eenl waardebonnen en een taart Overigens is er voor het k« schooljaar nog ruimte voot'1 peuters. De speelzaal is eltel geopend van kwart voor nejfl kwart voor twaalf en maarrif donderdagmiddag van half tl half vier. Alle kinderen van tT vier jaar kunnen er terecht! maer zijn vier leidsters werkl met hulp van ouders en staf kinderen begeleiden. Voor informatie en aanmekfl terecht in d'Ouwe Ulo. Tel gesloten is." Henk ArencteJ commissielid belast met dn van de tentoonstelling, juir werkwijze toe: „Ik vind het dig wat hier gepresteerd is, maar niet verwart met kur dat is het niet", blijft hij ct in zijn inmiddels bekende n kunstenaarschap. „Achter kunst steekt een diepere Maar daar komen liefhebt aan toe, omdat ze al moeittl hebben met de vormgeving onderwerp. Vergelijk het plakken van een pleister dn huisvrouw of -man. Dat is goed werk, maar hü| niets te maken met de oj een chirurg verricht." Of de tentoonstelling welrj echte kunstwerken bevat, kenners maar uitmaken Et resseerde zal er ongetwi|fej zijn gading tussen vinden veertig werken zijn te beW maandag 28 juni tot en dag 14 juli, tijdens openir het gemeentehuis. Texelse liefhebber "kunstenaars bekijken in het gemeentehuis hun eigen werk ga's. ,,Ze gaan wel naar Italië, maar hun eigen land kennen ze niet eens", was de repliek van Noorlander seni or, toen een jeugdige Henk hem eens vertelde over de vakantieplan nen van de ouders van een vriendje. De kunstenaar uit Den Hoorn hield de wijze woorden van zijn vader voor aan de deelnemers van de „Toer-in tentoonstelling", die hij als lid van de adviescommissie voor het kunst- en cultuurbeleid vrijdag in het gemeentehuis opende. Noorlander voegde er aan toe dat mensen weliswaar in drommen naar het Stedelijk Museum trekken, maar dat ze geen gevoel meer hebben voor „de kleine verbazing", geen oog voor al het schoons dat buitenshuis te zien valt. De deelnemers aan de ex positie, twintig Texelaars die het schilderen, tekenen en papierknippen uit liefhebberij beoefenen, zijn men sen die zich wel degelijk door het Hollandse landschap laten verbazen en zich er door lieten inspireren, leder heeft op eigen wijze invulling gege ven aan het thema „Het land van Holland en Poëzie", een manifestatie die op verschillende plaatsen in Noord-Holland wordt georganiseerd. Het werk van de Texelaars heeft op een enkele uitzondering na betrekking op hun eigen eiland. Doeken met ti tels als „De Horsmeertjes", „Water weg nabij Westergeest" of simpelweg „Texels Landschap" laten over hun herkomst weinig te raden over. In het oog springen vier schilde ringen van I. de Vries van Zuid Haf fel. In bonte kleuren heeft hij dezelfde boerderij op vier verschillen de tijdstippen van de dag in olieverf vastgelegd. Aardig is de wijze waar op hij laat zien, dat één gebouw in de nacht, morgen, middag en avond steeds een andere sfeer ademt. In tegenstelling tot voorgaande jaren heeft de adviescommissie besloten de werken van professionals en lief hebbers deze zomer gescheiden te exposeren. „Voorheen hing alles door elkaar, maar het verschil in kwaliteit werkte op den duur frustrerend voor de liefhebbers", licht R. van Dijk, se cretaris van de commissie, toe. „Net als vorig jaar komen de professionals nu aan bod nadat deze expositie

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2