Afsluiting Nikadel ontregelt verkeer „Ze eten ons de oren van het hoofd...." ■Wi "fc u Qosterend Pment Agenda E TEXELSE J? COURANT Teletaxi Mavoklas treft schoon strand aan Excelsior speelt voor ouderen Oosterend bezorgd over stagneren woningbouw Zweefvlieger landde in Waalenburg Winstpunten voor Texelse ruiters Kledinginzameling op dinsdag 12 oktober Hoornder donderdag Sint Jan: Al ruim 1000 handtekeningen binnen Tsjechische voetballers op Texel 1 HBHSRWB DINSDAG 6 JU nu VERVOLG VAN PAGINA 1 wone taxiwerk en het ziekenvervoer waarmee meer dan hetzelfde aantal ritten was gemoeid. Dure ritjes Daar waren tal van ritjes bij waar veel geld bij moet: van De Cocksdorp naar de Slufter of van de vuurtoren naar Oost. Meestal lukt het niet om voor zulke ritten binnen redelijke tijd meer passagiers bij elkaar te krijgen en dan wordt er dus met slechts een of twee mensen gereden. Wat dat betreft zijn de ritten die van en naar de veerhaven worden ge maakt, veel lucratiever. De teletaxi als boottaxi is een succes, er is voortdurend veel animo. Het bedrijf Grootjen, dat de belasting van ziekenvervoer veel minder kent en een groter wagenpark heeft (11 taxi's) is beter in staat om de stroom aanvragen te verwerken. Maar ook voor Grootjen is het geen vetpot. „Nee, het kan nog niet uit maar er zit groei in. Ik denk wel dat we binnen kort om de tafel moeten gaan zitten om te bepalen wat er gebeuren moet om het resultaat te verbeteren. Ik vindt persoonlijk bijvoorbeeld dat de teletaxi om een uur of elf 's avonds moet stoppen, in plaats van half drie 's nachts". NZH Dat laatste wordt door de andere partners van de Texelse taxicentrale onderschreven. Nel Smidt wil bij het overleg ook de NZH betrekken, met de bedoeling om tot een voor alle be trokkenen zo gunstig mogelijke ver- voersregeling op Texel te komen. Angst dat de teletaxi er binnenkort helemaal mee stopt hoeft niemand te hebben. Grootjen: „We hebben ons voor een jaar verbonden en daar hou den we ons aan. Aan de hand van de ervaringen bekijken we hoe het daarna moet". De leerlingen van klas 2MavoB van OSG De Hogeberg constateerden bij een onderzoekje op het strand van paal 17 maandag dat het met de ver vuiling mee valt. Hun correspondente Corina Hordijk tekent aan dat de zandsuppletie ter plekke er waar schijnlijk voor zorgt dat eventuele rommel bedolven is. In vergelijking met vorig onderzoek bleek het blaaswier opvallend toege nomen, in tegenstelling tot het aantal kwallen. „Met oostenwind waren het er waarschijnlijk meer geweest", al dus de jeugdige analiste. De dode dieren die werden aangetroffen wa ren krabben en oesters. Voor de volledigheid: de nitraatwaar- de was 0, evenals de fosfaatwaarde. De zuurgraad was 7,5. Muziekvereniging en drumband Excel sior speelt woensdagavond vanaf 19.30 uur bij de bejaardenwoningen Strendertuus in Oosterend. Dit zome ravondconcert wordt vooraf gegaan door een rondgang door het dorp, door de drumband. Oosterend maakt zich zorgen over de stagnerende woningbouw in het dorp. Ze vrezen een achteruitgang van de bevolking wat ten koste gaat van de leefbaarheid en het voorzie ningenniveau. De dorpscommissie dringt bij de gemeente aan op extra woningbouw. Door recentelijke nieuwbouw aan de Cor Bremerstraat is het gereserveer de aantal woningcontingenten voor de komende jaren echter verbruikt. De provincie tolereert op bescheiden schaal nog huizenbouw in Den Burg, De Koog, Oudeschild en Den Hoorn. Voor Oosterenders die een woning willen bouwen is uitgezonderd een klein terrein aan de Bijenkorfweg geen grond beschikbaar. Gezinnen die een woning zoeken hebben door gaans een grote draagkracht die bij draagt aan de instandhouding van winkels, scholen, sportclubs en ande re voorzieningen. De gang van zake verontrust de dorpscommissie die in dorpsblad Strender Nieuws inwoners oproept een brief te sturen aan het college van b en w om een bouwlo- katie aan te wijzen en grond beschik baar te stellen voor vrije sector en sociale woningbouw. Wethouder Barendregt (ruimtelijke or dening) betreurt het uitblijven van woningbouw in Oosterend. Kritiek dat de gemeente dat niet zou willen vindt hij onterecht. „Bij de provincie hebben we herhaaldelijk aangedron gen op woningbouw, maar we kre gen steeds nul op het rekest." Verder aandringen heeft weinig zin, vindt de wethouder. Gedeputeerde Friso de Zeeuw deed tijdens zijn werkbezoek onlangs geen enkele toezegging aan het college. a ju! 'Ju! ü"1 II -Wl" "JMS 0 IHEEDÉIIIOBBBHC OMIÜIJII- Vrijdag zijn deze werkzaamheden aan de Nikadel naar verwachting afgerond. De werkzaamheden aan de Nikadel hebben maandagmorgen het verkeer in De Koog behoorlijk ontregeld. De weggebruikers werden via hekken met pijlborden ondermeer over de nieuwe Nikadel geloodsd. Een wer kelijk chaotische situatie ontstond nadat onbekenden een bewegwijze ringsbord hadden verdraaid, waar door de pijl in een verkeerde richting wees en veel weggebruikers niet meer wisten welke route moest wor den gevolgd. Om herhaling van dit soort taferelen te voorkomen, heeft de gemeente De Een motorzweefvliegtuig van de Zweefvliegclub Texel maakte zondag middag een landing in een stuk wei land in Waalenburg. De piloot was daartoe gedwongen omdat het niet lukte de motor te starten nadat hij een tijdje zonder motorkracht had gezweefd. Toen de bestuurder van de Milan éénzitter via de radio meldde dat de motor weigerde, kwam het Slingsby motorzweefvliegtuig van dezelfde club dat ook in de lucht was, nader bij en wachtte af tot de Milan veilig was geland. Toen technicus Piet Standaart de motor opnieuw startte, sloeg deze onmiddellijk aan. Er werd geen enkel defect geconstateerd. Waarschijnlijk heeft een luchtbel in de brandstofleiding gezeten. Het zelf de Milan-toestel werd onlangs be schadigd bij een ongeluk op het vliegveld van Hoogeveen. Het maakte zondag zijn tweede vlucht na de re paratie. De luchtbel in de leiding kan zich hebben gevormd omdat het toestel bij de reparatie op zijn kop heeft gestaan. In noodgevallen met een zweefvlieg tuig in een willekeurig weiland landen is toegestaan. Voor opstijgen is ver gunning van de Rijksluchtvaartdienst nodig. De RLD gaf deze vergunning in dit geval telefonisch zonder aarzelen. Tijdens een wedstrijd in Andijk heb ben enkele Texelse ruiters goed ge presteerd. Uitschieter was Vera Blom, die met het paard van haar zusje die wegens een knieblessure niet zelf kan rijden, een eerste en een vierde prijs behaalde in de L2 en L1 dressuur. Uitslagen: B-dressuur pony's: 3e prijs Nienke Eilander- Valentine 127 ptL-dressuur: 2e prijs Sanne Lampers-Marron 121 pt, L2-dressuur: 2e prijs Petra Kooiman-Norton 121+ pt, tweede proef 120 pt. Pony's springen klasse B cat.C: 2e prijs Nien ke Eilander-Valentme 0 ft. 47 stijlpt Cat.D 2e prijs Ronnie Blom-Galand R Oft 45 stijlpt. Cat. E: 2e prijs Sanne Lampers-Marron 0 ft 45,5 stijlpt. B-dressüur paarden: 6e prijs Ria Duinker- Ekamora 121 pt.. Jeamne Pieterse-Doruto 120 pt. L1 dressuur: 1e prijs Chloè Weel-Zoe 123 pt, 4e prijs Vera Blom-Graceful 128 pt. L2-dressuur: 1e prijs Vera Blom-Graceful 129 pt. Historisch spel Om het historisch spel goed te laten verlopen is het nodig dat vanaf nu alle spelers op de repetitie-avond ko men. Er wordt gerepeteerd op 9 juli, 16 juli en 30 juli vanaf 19.30 uur op het schoollandje. Wilt u zoveel mo gelijk attributen meenemen naar de repetitie? De generale repetitie wordt gehouden op woensdag 4 augustus om 19.30 uur op het feestterrein. Vries en van De Wiel verzocht de al ternatieve route regelmatig te contro leren. Volgens B. Dennenberg (gemeentewerken) is de Nikadel - tot aan het parkeerterrein van super markt Daalder - vanaf vandaag op provisorische wijze via de zuidkant weer bereikbaar, zodat de bevoorra ding van verschillende bedrijven geen problemen meer behoeft op te leveren. Veel inwoners van De Koog vroegen De inzameling van kleding en schoe nen door de Texelse Rotaryclub ten bate van het Tesselhuus en de Texel se reumapatieenten wordt dit jaar ge houden op dinsdag 12 oktober. In het centrum van Den Hoorn wordt donderdag de eerste Hoornder Donderdag van het zomerseizoen ge houden. Om 16.00 uur begint de uit gebreide kramenmarkt. Op deze markt worden veel Texelse produkten gepresenteerd. Deze Hoornder Don derdag heeft als thema „Schapen melken, schapen scheren". Een de monstratie van beide kunt u bijwo nen vanaf 19.30 uur, wanneer het avondprogramma begint. iFotO Bert Konmgl zich gisteren af waarom deze werk zaamheden nu juist in de eerste drukke week van het seizoen moeten worden uitgevoerd. Volgens Dennen- berg zijn planologische problemen en bezwaren vanuit De Koog debet aan de late uitvoering van het plan rond het Nikadelgebied. „We zouden oor spronkelijk in de eerste week van ja nuari al beginnen, met de intentie het 1 juni op te leveren." Die datum is nu naar 1 augustus ver schoven. Het is de bedoeling de werkzaamheden aan de Nikadel vrij dagavond klaar te hebben. Al ruim 1000 mensen hebben hun steun betuigd aan Sint Jan in de vorm van een handtekening. Het ver zorgingstehuis dat met sluiting wordt bedreigd heeft een actieplan opgesteld om de overheid op andere gedachten te brengen. De onrust die is ontstaan door de plannen van de provincie is groot. Di recteur Hans Bakker: „Het personeel is geschrokken, de bewoners leven nu met een permanent gevoel van onrust. Pas als er meer duidelijkheid is, zal dat luwen. Maar wanneer dat is, is de vraag." Volgens Bakker werkt de paniek ook door naar toe komstige bewoners. „Nog een voor beeld: er is een aanleunwoning vrij. Normaal komen daar 25 tot 30 aan vragen voor. Nu hadden we slechts twee reacties. Ik heb mensen bena derd waarvan ik wist dat ze er eerder wel zin in hadden. Die zeiden dat ze niet hadden gereageerd omdat het ze te onzeker is wat er gebeurt met Sint Dinsdag 6 juli In Cinema Texel draait om 14 30 uur „Jungle Book", om 19.00 uur „Accidental Hero" en 21.15 „Alive' Tegen 14.00 uur komen de deel nemers van de oldtimers-rally op Texel aan. De Wielervereniging houdt een criterium op het parcours bij Den Burg. Start jeugd om 18.15 senio ren 19.00 uur. Musica Texla geeft een concert in de Hervormde kerk van Oosterend; aanvang 20.15 uur. Woensdag 7 juli Om 11.00 uur wordt een excursie gemaakt naar fort De Schans. Kaarten a f2,50 moeten daags tevoren zijn gekocht bij het Mari tiem en Juttersmuseum in Oude schild. Achter de School met de Bijbel in Oosterend wordt een slagbal- toernooi voor het basisonderwijs gehouden, aanvang 9.00 uur. Muziekvereniging Excelsior ver zorgt een openluchtoptreden bij „Strendertuus" in Oosterend, aanvang 19.30 uur. In Cinema Texel draait om 14.30 uur „Jungle Book", om 19.00 uur „Accidental Hero" en om 21.15 uur „Alive". In sport en evenementencentrum 't Stappeland in De Koog wordt vanaf 20.00 uur bingo gespeeld onder leiding van Theo van Maanen. De Folklorestichting verzorgt op de Groeneplaats de „dag van de oude motoren" van 10.00 tot 13.00 uur. Om 14.00 uur beginnen iuS Ferrever-zaal de judo-exarne, Donderdag 8 juli Om 9.30 uur begint op de weide aan de Emmalaan et slagbaltoernooi voor het bis derwijs. Prijsuitreiking om I; Van 10.00 tot 12.00 uur»] het zwempark Molenkoog speciale dag voor 50 plus;; gehouden (zie bericht elders deze krant). In Cinema Texel draait om uur „Alive", om 14.30 uur „Jungle Book" en om 2115 „Sommersby Om 19.30 uur begint indel een ringsteekwedstrijd. In Den Hoorn wordt de eer. Hoornder Donderdag gehord aanvang 16.00 uur. In theater-restaurant Klif 12 treedt vanaf 21.00 uur cal» re Heieen Suiker op. Entreei Vrijdag 9 juli In Cinema Texel draait om K uur „Jungle Book", om 19.(( uur „Alive" en om 21.15 urr „Sommersby Het Koninklijk Texels Fanfar, treedt om 19.30 uur op in N.H. kerk van Oudeschild Hoogwater Oudescti Di. Wo. Do. Vr. Za. Zo. Ma. Di. 6 7 8 9 10 11 12 13 11.00 en 23.2 11.24 en 233 12.00 en 23.4 12.29 en 00.20 en 130 00.27 en 13.3 01.00 en 140 01.40 en 14J Aan het strand is het ongeveer e? eerder hoog water. De zon komt 1' op om 5.31 u en gaat onder om? u. 12 juli eerste kwartier; 12 julidc Jan. Want ze rekenen op ons als ze in zo'n woning zitten!" Nog deze week zal de gemeente de door Gedeputeerde Staten gevraagde reactie opsturen. De gemeente heeft overleg gepleegd met Sint Jan, de Gollards en de Anbo. Ook Sint Jan zelf verstuurt een reactie, mede aan gedeputeerde mevrouw Berman, die de plannen allemaal heeft bedacht. De politieke partijen op het eiland zijn benaderd om Sint Jan te steunen. In de wandelgangen is vernomen dat in de komende raadsvergadering (dins dag 13 juli) een motie hiertoe wordt ingediend. Bakker: „Uiteraard probe ren we alle politieke kanalen te be nutten. Zo zijn ook de Texelse statenleden Piet Zoon en Nel Eelman- van 't Veer gevraagd hun fracties op op Iele „Het is niet te geloven wat voor hoeveelheden voedsel er door gaan. Ze zijn reuze bescheiden, maar zodra er eten op tafel staat gaat het in een sneltreinvaart op." Voetbalclub SV Oosterend heeft sinds zaterdag hun Tsjechische vrienden op bezoek uit Starabolislav (45 km ten noorden van Praag). Eind april waren de Oosterenders vier dagen daar te gast, nu wordt een tegenbezoek ge bracht. Tijdens het bezoek aan Tsjechië zijn de Oosterenders bijzonder in de wat ten gelegd. Albert Hoven: „We zijn ondergebracht in een sporthotel, we kregen te eten in een restaurant, ze hadden een hotel afgehuurd voor feestavonden, de plaatselijke kroeg was ook voor ons gereserveerd....alles hadden ze geregeld. En betaald." Uiteraard wilden de Texelaars daar niet voor onder doen. Uitwisseling De Tjechen zijn met 39 personen (24 jeugdige voetballers en 15 begelei ders) naar Texel afgereisd in een luxe touringcar. Alleen de reis is voor hun rekening, op het eiland wordt alles verzorgd door SV Oosterend. Hoven: „Het was oorspronkelijk opgezet als een uitwisseling tussen veteranen. Maar het kost de mensen toch heel wat om zo'n reis te maken, vandaar dat verschillende volwassenen zijn af gehaakt. Ik heb gehoord dat het ze wel ƒ3000,- kost om door Duitsland heen te rijden, of het zo is weet ik niet." De Tsjechen hebben een tolk bij zich en de jongeren spreken over het al gemeen een aardig woordje Engels. Zaterdagmiddag zijn de Tsjechen aan gekomen. Ze zijn ondergebracht bij gastgezinnen, 's Ochtends wordt ge zamenlijk ontbeten in de kantine van SV Oosterend. Daar wordt 's avonds ook warm gegeten. Het eten wordt verzorgd door de vrijwilligers van de voetbalclub. Geen prestatie Zondag is een voetbaltoernooitje op gezet, waaraan ook de jeugd van Texelse Boys heeft meegedaan. „Het was absoluut geen prestatiegericht evenement. Gewoon lekker met el kaar voetballen. Helaas deed zich een vervelend incidentje voor. De Tsjechi sche organisator van de reis scheur de zijn achillespees", vertelt Hoven. In het Geminiziekenhuis te Den Hel der werd de Tsjech in het gips gezet. „Niets dan lof over de hulp die we kregen. Je zit natuurlijk met verzeke ring en zulke toestanden. Maar er werd helemaal niet moeilijk gedaan. Ze hielpen die man gewoon." De Tsjech zit voor acht weken in het gips en wordt tijdens de rest van zijn bezoek rondgereden in een rolstoel. Rondrit Zondagavond werd de groep afgezet bij zwembad Molenkoog, waar tevens een barbecue werd gehouden. Gister morgen is een bezoek gebracht aan het Maritiem- en Juttersmuseum in Oudeschild. Er werd een bezoekje ge bracht aan het agrarische bedrijf van Frits Bakker aan de Schorrenweg, waar tevens de koffie klaar stond. Bakker is in april zelf meegeweest naar Tsjechië en kreeg toen verschil lende verzoeken of bij een tegenbe zoek zijn bedrijf mocht worden bekeken. Verder stond een rondrit over het eiland en een bezoek aan EcoMare op het programma, 's Avonds werden de Tsjechen naar zwemparadijs Calluna gebracht. Vandaag heeft de groep een vrije dag, die ze naar eigen wens mogen invullen. „Strandwandelingen stonden hoog op hun verlanglijstje. Ze kennen helemaal geen zee en strand. De meesten van hen zijn nog nooit uit Tsjechië geweest." Vanavond wordt een vismaaltijd gevolgd door een af scheidsavond met levende muziek. Morgen wordt in Amsterdam nog een rondvaart gemaakt, waarna de groep koers zet naar huis. Op de vraag of de Tsjechen zich an ders gedragen dan thuis, barst Hoven in lachen uit. „Ze gedragen zich daar zeer ingetogen. Ze doen dat hier eigenlijk ook wel, want bijvoorbeeld tijdens zo'n rondleiding in het Jut tersmuseum lachen ze beleefd. Pas later komen ze heel enthousiast bij mij vertellen dat het zo perfect en in de hoogte te stellen van de Ti ien bezwaren." Behalve de handtekeningen, spontaan zijn aangeleverd, zij- instellingen als de Stichting W voor Ouderen, het Projecting Ouderenzorg en andere instarï brieven naar GS verstuurd m hun afkeuring voor de gangvs roe ken afspreken en een pleidooi den voor behoud van Sint Jar zijn hartstikke blij met deze sta tuigingen en hopen dat nog va Texelaars en Texelse instellinga voorbeeld volgen", aldus Bakkj Op donderdag 15 juli begint c uur in Haarlem de (openbarel missievergadering waarin de pf 39fl van de provincie rond de tehus aan de orde komen. tge teressant is geweest. Ze uiten: J niet zo uitbundig. Maar als jea 120 te eten voor zet, ontstaat dai 39e complete run op. Hagelslag, ja1 pindakaas is helemaal nieuw w Ze steken eerst hun vingersin potten en likken die af. En wn smeren ze alles door elkaar boterham! Alles wat je ze voer er® gaat schoon op. We zijn nu mi 3rk overgestapt op het systeem; p) op. Anders blijven ze gewoon ten!" Texelse li De Texelaars hadden hun Tsi vrienden op het bezoek voort'; jgj door het opsturen van de Tee EcoMare en de haven van Od wilden de gasten beslist zien bestudering van de videobanc De Tsjechen verbazen zich keurige tuintjes op Texel. „Ze* het prachtig. Ook de huizen leuke kleine steentjes, zeggen1 zijn gewone bakstenen, maar' chië worden blokken op elka? un peld met een kwak specie e® Het ziet er daar uit als éénr^ |ran grijs beton", aldus Hoven. „W ook zo grappig vonden wareoi kleine paadjes naast de weg bedoelden ze fietspaden mee is alleen de belangrijkste strz het dorp geasfalteerd. De resJ zandpad. Ze zeggen steeds dj het hier zo schoon en mooi En ze denken dat wij steent] kt vli itral ïC w Tsjed De tsjechische groep met hun Texelse begeleiders voor de touringcar.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2