o <cH èxels waterskiën chte publiekssport ngsteken De Waal mediterrane sferen Modeltreinen serieuze hobby voor grote kerels .ff Mensen TEXELSE^ couRANT Den Helder lornder verloting meravondconcert r KTF Weer als nieuw in zijn element Slagbaltoernooien basisonderwijs Kottervisser verwond Zwemfestijn voor vijftig-plussers dag 6 JULI 1993 lauW windje uit westelijke rich- een onafgebroken schijnende in tweeëntwintig zeer enthousi- "deelnemers zorgden ervoor dat tlubkampioenschap van de [se Waterskivereniging zondag aangenaam schouwspel werd. ^ele honderden toeschouwers geen boodschap te hebben de Wimbledon-finale voor man ie op hetzelfde moment op te- werd uitzonden. De gehele ,g bleven ze massaal de dijk judeschild bevolken, om aan ■ind ervan Arnoud de Weijer en (que Kalk als clubkampioenen ,ldigd te zien worden. al goed, want toen de or atoren vrijdagavond de boeien bet slalomonderdeel en de voor het skispringen uitzet- waren de voortekenen met ed. Een stevige bries veroor- te veel golven op het waterop- ak. Dit zorgde niet alleen voor aars die het komend weekeinde ail/vlootdagen willen bezoeken, en gebruik maken van een pen- enst van de NZH, die vanaf het rhuisie bij de haven in Den Hel- rassagiers naar de Sail brengt. ,Zeester" van Johan Hutjes ver- rondvaarten door het Sailge- De afvaarten, vanuit de haven ideschild, zijn vrijdag, zaterdag ïidag om 10.30 en 14.00 uur. Isbespreken: tel. 13545, of van tien bij de kiosk op de haven. I van de verloting, zaterdag rommelmarkt in Den Hoorn uden, is als volgt: groen 142, 267, 471, 548, 552, 565, 600, en 649. De winnaars kunnen melden bij Ferry Zwanenburg, and 9, tel. 19272. personen die nog spullen heb- oor de markten die tijdens de ader donderdagen worden geor eerd, kunnen contact opnemen Mvenstaand adres. De organisa- eldt dat de rommeltjes thuis in worden afgehaald, mmelmarkt van zaterdag wordt lerom geweldig geslaagd" ge ld. De opbrengst is bestemd de restauratie van de Hoornder (oniklijk Texels Fanfare sluit het :n af met vier zomeravondcon- Deze beginnen allen om uur, bevatten voornamelijk lich- iziek en de toegang is gratis. 9 juli wordt gespeeld in imanskerk van Oudeschild. 12 juli wordt het dorpshuis ilewaal te De Waal met een vereerd, donderdag 15 juli gemusiceerd op de Durper in De Cocksdorp. Bij slecht wordt dit optreden verplaatst liet Eierlandse Huis. De serie maandag 19 juli afgesloten een concert in de RK kerk van moeilijkheden voor de parcoursbou- wers, maar bij aanhouden van de wind werd bovendien een zware han dicap gevreesd voor de weersafhan kelijke sporters. Organisator Arnoud de Weijer: „Elk jaar begin je als wa terskiër eigenlijk weer op het nulpunt. Je bent dus behoorlijk afhankelijk van het aantal trainingsmogelijkheden. Maar door het slechte weer hebben de meeste deelnemers nog maar één keer kunnen oefenen Ik ben zelf gisteren even aan de gang geweest. Nou, alle spieren doen zeer." Zondag kwam de weinige wind die er stond uit de goede richting, zodat het water zo vlak was als op een duinmeertje. Sommige deelnemers hadden nog enige aanmoediging no dig, maar toen de eerste aan zijn sla lom begon, hadden zich toch tweeëntwintig ingeschreven. De skiërs moesten zes boeien probe ren te ronden in één rondje, waarna de succesvolle mensen door konden gaan in de volgende ronde, net zo lang tot ze vielen. Om de toppers niet in verleiding te brengen risico loos het parcours af te leggen, werd een wedstrijdformule gehanteerd waarbij ook de snelheid in het resul taat meetelde. Daardoor kon Arnoud de Weijer direct al een forse voor sprong op zijn concurrenten nemen. Hij rondde weliswaar vier boeien min der dan André van den Berg, maar diens gemiddelde snelheid (54 km/uur) lag beduidend lager dan die van De Weijer (62 km/u). Clubkampi oen Harry Blauw raakte in een vroeg stadium kansloos voor prolongatie van zijn titel, toen hij al na twee ron den „op zijn melis" ging, zoals de speaker bijna enthousiast uitriep. On fortuinlijke sporters hoefden niet te vrezen voor erger, want snelle volg- bootjes waren binnen een mum van De narigheid en zorg die het zin ken van de kotter TX 1 met zich meebracht, is definitief achter de rug. Vorige week is het schip door de werf Visser opgeleverd na een hersteloperatie die miljoe nen heeft gekost. Het proefvaren en proefvissen verliep naar wens, zodat de kotter vrijdag weer kon uitvaren voor de normale visserij. De foto werd gemaakt vanaf de Texelse veerboot tijdens het proefvaren op het Marsdiep. IFoto Dirk Kuiter) Het zilte nat en snelheid waren bij het waterskiën met elkaar verbonden. tijd ter plekke om de drenkelingen (in verplicht zwemvest) op te pikken. Op die manier kon devolgende deelnemer ook zonder veel oponthoud aan zijn of haar race beginnen. Erwin Daalder, roerganger van de boot die de skiërs voortrok, bleek er zin in te hebben. Direct reagerend op hun aanwijzingen over de gewenste snelheid, loodste hij de deelnemers vakkundig over de baan. Alleen wan neer een skiër na val het koord had moeten loslaten, kon Daalder zich af en toe niet bedwingen en draaide hij Komende week staan voor de Texel se basischolen de gebruikelijk slag baltoernooien op het programma. De toernooien worden in Oosterend en Den Burg gehouden. Belangstellen den zijn welkom. Op woensdag bijt Oosterend de spits af. Vanaf 9.00 uur spelen de scholen uit de noordelijke helft van Texel daar tegen elkaar in twee poules. Uitein delijk moet om ongeveer 13.15 uur bekend zijn welke teams met de drie prijzen naar huis mogen gaan. Er wordt gespeeld op het speelveld ach ter de School met de Bijbel. Op donderdag 8 juli wordt gespeeld op de speelweide aan de Emmalaan in Den Burg. De wedstrijden begin nen om 9.30 uur in twee verschillen de klassen. Er is een klasse voor de eerste teams en een klasse voor de reserve teams, aangevuld met twee kleinere scholen. Ook hier zijn in bei de klasse drie prijzen beschikbaar. Om 13.45 uur is de prijsuitreiking. De toernooien worden georganiseerd door de vakleerkrachten lichamelijke opvoeding. Bij slecht weer is er één week uitstel mogelijk. oerenwagens, de kostuums, de 'teristieke huisjes van het Ho nd en het commentaar van de toeschouwers, de eerste wed- meetellend voor het Texels Genschap ringsteken in De was onmiskenbaar „Texels". De fcratuur was dat zondagavond Door de overweldigende be velling van buitenlandse toe- zomerkleding droegen de klassieke" spelen een bijna karakter. tf'|d om het Waalder kampioen schap tussen achttien combinaties was ongekend spannend. Vanuit open ramen en deurposten en vanaf smalle stoepjes en vensterbanken za gen de toeschouwers Dirk en Sandra Witte (van Elizabeth-hoeve) met hun zelfgefokte 6-jarige ruin Galant welis waar ongedeelde eerste worden, maar liefst drie combinaties zaten hen op één punt dicht op de hielen. Na barrage wisten Henk Spigt jr. en Corien Bussaard met de ruin Elegant door alle ringen te steken beslag te leggen op de tweede plaats. Eervol derde werden Willem en Jopie Bakker ,±*ifraB&gnm j&i#,; i. [Uj, «if langs de dijk van Oudeschild onlosmakelijk (foto Joop Rommets) zijn 150 pk-motor vol open om in spectaculaire stijl bij 85 km/uur over het water te stuiteren. Wedstrijdleider Willem Huizinga leek minder begaan met het wel en wee van de waters kiërs. Terwijl ze zenuwachtig in het water dobberden, wachtend op hun start, werd hen regelmatig een grijn zend „Je hebt toch wel vrij mor gen?" toegeroepen. Het schansspringen was iets minder aantrekkelijk voor de toeschouwers. De speciale schansskies waren niet voldoende voorradig, zodat deelne mers langdurig moesten wachten om de skies over te nemen van hun voorganger. Het onderdeel bleek bo vendien dusdanig „specialistisch" dat alleen André van den Berg erin slaag de na zijn sprong van de 50 cm-hoge schans op de been te blijven. Specta culaire valpartijen vergoedden iets voor het publiek. Succes was er voor Karin Kramer, die met een jump van acht meter ook haar mannelijke riva len voorbleef. De eerste plaats van Arnoud de Wei jer leek bij dit onderdeel nog in ge vaar te komen, toen hij zelf maar vijf meter ver sprong en concurrent An dré van den Berg zijn sprong van ze- venenhalve meter met een factor anderhalf mocht vermenigvuldigen omdat hij overeind bleef. De voor sprong die De Weijer bij het eerste onderdeel had opgebouwd, bleek echter net voldoenda Monique Kalk leverde een evenwichtige prestatie en werd daarmee de beste dame. Uitslagen Heren. 1 Arnoud de Weijer, slalom 62 km/u, 14 boeien; schans: 42 km/u, 5 meter 2. André van den Berg, slalom 54 km/u, 18 boeien; schans: 36 km/u, 11,25 meter 3. Harry Blauw, slalom: 43 km/u, 2 boeien; schans 45 km/u, 7,8 meter. Dames: 1 Monique Kalk, slalom: 47 km/u, 2 boeien; schans: 39 km/u, 6,5 meter. Een 41-jarige Oudeschilder liep vrij dag tijdens werkzaamheden op een kotter in de haven van Oudeschild een gebroken pols op. De politie vond het voorval dusdanig ernstig dat de arbeidsinspectie op de hoog te werd gesteld. De kottervisser stond in het gangpad toen de schipper de vispijp liet zak ken. De man zag dat daarbij iets niet helemaal goed ging en poogde dat te verhelpen. Daarbij raakte zijn arm bekneld tussen de vispijp en de wand van de stuurhut. Hij werd ver volgens per ambulance naar het Gemini-ziekenhuis in Den Helder ver voerd. Donderdag a.s. wordt in zwempark Molenkoog een grootst opgezet zwemfestijn gehouden, speciaal voor mensen van vijftig jaar en ouder. Van 10.00 tot 12.00 uur wordt hen een gevarieerd en gratis programma aangeboden, waarbij ze zich niet al leen kunnen vermaken in het water, maar ook kunnen meedoen aan di verse spelen die bij uitstek voor deze leeftijdscategorie geschikt zijn. Het evenement wordt door het zwembad georganiseerd in het kader van „1993, het jaar van de ouderen". De deelnemers worden ontvangen met koffie en gebak en kunnen ver volgens onder begeleiding gebruik maken van de waterglijbaan, de drijf- matten, de waterloopbrug of gewoon gaan zwemmen. Er is gezorgd voor non stop muziek uit de goede oude tijd, er wordt een demonstratie jeu de boules gegeven waarna ieder dit In Wageningen is Richard Witte af gestudeerd als ingenieur landbouw kunde met als specialiteit toegepaste ecologie, vegetatiekunde en natuur beheer. Hij is werkzaam als flora in ventarisatiemedewerker bij de dienst ruimte en groen van de provincie. Aan de Hogeschool Haarlem is Lonneke Driehuis afgestudeerd in de sector techniek en gezondheidszorg. Zij bekwaamde zich in de studierich ting medische beeldvormende en ra diotherapeutische technieken. spel zelf kan proberen. Verder is het mogelijk om dam en schaak te spe len tegen leden van de Texelse dam- en schaakclub. Sjoelen kan met enke le buitengewoon grote sjoelbakken. De Historische Vereniging Texel zal zorgen voor een presentatie die de ouderen bijzonder zal aanspreken, ter wijl ook atelier De Witte Engel een bijdrage levert aan de dag. denis van het Texelse spoor. „Vrij al gemeen bekend is dat er in de oorlog een treintje op Texel reed, maar om dat de Duitsers het archief daarover vernietigd hebben, is bijvoorbeeld niet eens bekend waar het precies gere- I^dra. W/ffe worden gefêteerd voor hun eerste prijs bij het ringsteken in De Waal. de I st'ijd van het Texels kampioenschap ifoto Joop Rommets) van de Breemhoeve. „Niet de oudste deelnemers, maar met hun paard en wagen samen zijn ze 300 jaar oud", meldde een jurylid met gepaste trots. De stijlprijs voor het „bestgaande" paard werd toegekend aan Dick Smit en zijn schoonzus Nelie. Frans en Emmy Bakker vielen na barrage net buiten de prijzen, maar met hun vier de plaats veroverden ze wel een kansrijke positie voor het klassement van het Texels kampioenschap. Daar voor worden in de verschillende dor pen zeven wedstrijden verreden. Om in aanmerking te komen voor het eindklassement dienen de deelnemers tenminste vier maal acte-de-présence te geven. Wanneer vaker wordt mee gedaan, tellen de vier beste prestaties. Donderdag gaat om 19.30 uur op va kantiecentrum De Krim de tweede wedstrijd van start. Ook dan zullen vrouwelijke toeristen in een extra ron de in staat worden gesteld naast een ervaren Texelse koetsier een poging tot ringsteken te wagen. In De Waal sloeg dit initiatief bijzonder aan. „Dat is mijn dochter, dat is mijn dochter", jubelde een vrouw tegen een ieder die het maar wilde horen, toen een steekster met enkele succesvolle po gingen de Texelse damestop naar de kroon stak. Voor de wedstrijd op De Krim meldt de organisatie dat deelnemers en me dewerkers zich moeten melden aan de slagboom van het centrum. Ver volgens wordt de route naar het ver- zamelterrein met pijlen aangegeven. Het publiek zal tijdens de wedstrijd weer worden bijgepraat door eener varen commentatrice. Wanhopig probeert de vrouw zijn aandacht te trekken: „Gerard, wil je wat drinken? Gerard? Gerard?" Maar Gerard is zich niet meer bewust van het bestaan van zijn eega. Samen met een collega-verzamelaar pro beert hij in een dik boek over model treinen zijn „loc" te achterhalen. „Welke zoekt meneer precies, als ik vragen mag", vraagt een derde man. Ditmaal reageert Gerard direct. Ge drieën zoeken ze verder. De vrouw begrijpt en loopt naar de bar: „Twee bier, alstublieft." Even la ter is ze weer terug. „Gerard, ze ver kopen geen sterke drank. Is bier zonder alcohol ook goed?" De man maakt een vaag handgebaar en de vrouw gaat zuchtend zitten. Denk je lekker op vakantie op Texel te zijn, moet manlief zo nodig naar de open dag van de Texelse Model Spoor Club, om de treintjes te zien waar hij al zijn vrije tijd al in stopt. De vrouw was waarschijnlijk de eni ge bezoeker die niet opgetogen was over het feestje dat de Texelse vere nigingzaterdag ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan vierde. Veel kin deren liepen natuurlijk rond in de kantine van de voormalige melkfa briek. Sommige in stille bewondering voor het rondrijdend materieel, ande re gillend van enthousiasme. Maar ook opvallend veel volwassenen ge noten met volle teugen, al was het alleen maar omdat ze zich onder soortgenoten wisten en voor één keer geen schaamtegevoelens hoef den te hebben. Rien van de Wilde, secretaris van de Texelse Model Spoor Club: „Uit on derzoek is gebleken dat zo'n acht tot tien procent van alle Nederlanders zich redelijk fanatiek met modelbouw bezighoudt. Dat zijn ongeveer ach thonderd Texelaars. Maar wij hebben maar negenentwintig leden, waaron der zeventien jeugd is. Veel volwas senen durven niet voor hun hobby uit te komen." Penningmeester Jaap Hal- sema begrijpt het ook niet: „Als je kijkt naar voetbal, zie je tweeëntig volwassen mannen achter een bal aanrennen. Wanneer ze die dan heb ben, schieten ze 'm weer weg. leder zijn hobby, zeg ik altijd maar." De modelbouw lijkt een serieuze be zigheid, wanneer je de heren hoort verhalen, waarbij het daadwerkelijk spelen met de treintjes niet eens zo wordt gewaardeerd. Van de Wilde: „Leken vroegen ons bij open dagen vaak: 'Heb je niks rijden?' Toen heb ben we maar wat treinen neergezet, maar het gaat ons om het bouwen. Je kunt natuurlijk ook kant en klare bouwpaketten kopen, maar dat is het Volwassenen fanaten zijn meestal geïnteresseerd ver rondgaan niet. Leuk vind ik dat je met allerlei materialen bezig bent: hout, electro- nica, metaal." Kostbaar Ook de kosten die met de mo delspoorhobby gepaard gaan, lijken niet met het zakgeld van een kind op te brengen. De verenigingscontributie (ƒ100,- per jaar voor volwassenen, ƒ30,- voor jeugdleden) zal weinig pro blemen vormen, maar de aanschaf van het „speelgoed" zelf loopt door gaans in de papieren. Halsema: „Je kunt het natuurlijk zo duur maken als je zelf wilt. Maar wanneer je een baan hebt, wil je ook dat er treinen rijden. De gemiddelde prijs van een loc is toch al gauw tweehonderd gul den. Op beurzen kun je gelukkig vaak goedkoper aan tweedehandsspul ko men." Voor de fanaten zijn de vaak groots opgezette beurzen gebeurtenissen die je gewoonweg moet bezoeken. Jan Gunnink, speciaal voor de Texelse opendag een dagje over uit zijn woonplaats Nunspeet, weet er alles van: „Samen met Jaap Halsema ben ik een paar keer naar een beurs in Nürnberg geweest Honderden kilo meters rijden, maar je moet er tijd voor vrijmaken. Binnen vierentwintig uur zijn we dan weer thuis. Ik ben laatst ook voor een bliksembezoek naar Denemarken geweest, alleen om een speciaal onderdeeltje te kopen. Daar draai je je hand niet voor om", zegt hij lachend en met de nodige zelfspot. Terwijl om hem heen de discussies over de schoonheid vanNederlands, Duits en Zwitsers materiaal zich ver hevigen, vertelt Rien van de Wilde over zijn jongste passie, de geschie- in de bouw van treintjes, de jeugd ziet ze lie- foto Joop Rommets) den heeft en met hoeveel locs. Bij oudere Texelaars is vaak sprake van twee of drie locs, maar ik ken een foto van de Oostkaap waarop er ze ven staan. Kortom: de bronnen spre ken elkaar tegen." Hebberig Van de Wilde prees zich daarom ge lukkig dat hij de machinist wist te traceren die op Texel heeft gereden. De man, „een oude baas inmiddels", verklaarde zich bereid zijn herinnerin gen op papier te zetten en enige fo to's af te staan. Van de Wilde: „Vervolgens hoorde ik drie weken niets meer Toen ik hem probeerde te bellen, hoorde ik van zijn dochter dat hij net was overleden Beschaamd zegt hij: „Dan word je hebberig, want ik vroeg meteen wat hij al op papier had gezet. Dat was helaas niet veel." In het mei-nummer van het blad van de Texelse Model Spoor Club bericht gastauteur Jan Gunnink uitgebreid over de reis Zwolle-Peking die zijn chef maakte met de Transsiberische Spoorlijn. Vragen naar zijn eigen trei- nervaringen hebben bij Gunnink ech ter weinig zin: „Ik vind er niks aan. Met de auto reis je veel sneller." Van de Wilde valt hem bij: „Ik ben toeval lig vorige week naar het Spoorweg museum in Utrecht geweest. Dat was de eerste keer in dértien jaar dat ik met de trein reisde." Mensen die geïnteresseerd zijn in de mo- delspoorbouw kunnen met hun vragen terecht op de verschillende zomeractiviteiten. waar de Texelse club aanwezig zal zijn met een vol ledig met modelspoor ingerichte caravan. Elke dinsdag- en vrijdagavond is er vanaf 19.30 uur clubavond in het gebouw van de vereni ging (Schilderweg 214a).

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5