Cjroen "Zwartsjexeh in het harL, ezinsvervangend tehuis locatie Huishoudschool St. Jan onmisbaar in de samenleving" iHJSP&'fil mr wijzigen bestemmingsplan: Wildbeheereenheid neemt id Texeis J zorg Korverskooi op zich WD-motie tegen sluiting ummer Aap SBB alleen nog eigenaar grond - Diefstallen Berman teruggefloten Droog voorjaar.... Schotelantenne ontvreemd 7lissen dijk en duinenrij Wéér niet goed VERDER s» Banda hoopt op triathlonkampioenschap 4 w Ouderen actief in Molenkoog 4 s» Na 50 jaar bij graf verloofde 2 Autocross wordt leuke chaos 2 w Redder per helikopter naar zeiljacht 5 Provincie steunt De Noordkroon 5 w Deuce laat ook ouderen tennissen 4 sw Sander Schouwstra was perfecte ambassadeur 7 Gemeente steekt 20 mille in bewaking De Koog HUISVROUWEN OPGELET! TALK OF THE TOWN 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10796 VRIJDAG 9 JULI 1993 L-rtentles. abonnementen, etc. wende Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 0222O-12741 Telefax 02220-14111. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon *12741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741 Buiten kan- Ijgl uw bezorger. buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3. Den yoon 02220-15639. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs f48,50 per half jaar; Los f1,35 jezinsvervangend tehuis „De Texelse Reede" krijgt een i gebouw aan de Emmalaan, op de plaats van de voormali- fcishoudschool. In het pand zal plaats zijn voor zestien be ts. Daarnaast zijn aan weerszijden van het tehuis acht luizen van de woningbouwvereniging gepland. zijn bedoeld voor verschil len opvang. „Mensen uit jnsvervangend tehuis kunnen m aanmerking komen, maar mdicapte Texelse kinderen nog thuiswonen en eigenlijk irderhaven" in Den Helder moeten", meldt Jan Commijs afdeling Huisvesting van de ie „Je zou zelfs kunnen den- Texelaars die noodgedwon- |varblijven in het tehuis in Den an graag terug willen naar het Ook het Maartenhuis is bij het betrokken. Zeker is ieder ge- de huizen niet zijn bestemd (de mensen." Over de verde- i de woningen zal later deze overleg plaats vinden tussen mwoordigers van de deelne- opvangtehurzen. De huur zal worden door Univé, een ver- gsmaatschappij uit de zorgsec- hoeft dus niet te worden op- il door de gemeente Texel. Commijs is sprake van een project voor de kop van Holland, maar gezien de toene- bezuinigingen op gezins- en ngstehuizen, mag waarschijn- van iets unieks in Nederland gesproken. De woningbouw- fog heeft alle medewerking tgd. in strijd met het geldende mingsplan, meent b&w dat oedige bouw van de verschil leden gewenst is. Het college daarom middels een artikel redure aan op wijziging van stemmingsplan, dat nu nog Vijft dat op de locatie een «gehuisvest. Wanneer ge- raad en provincie akkoord an in januari met de bouw begonnen. Verwacht wordt provincie subsidie verleent *uwe directeur van de tn9 Vyv Texel Promotie is bedrijfsleider van de Omdat flauwe grap- cynische opmerkingen in M met zijn aanstaande m9 op ons eiland gemak- bjn te bedenken, mag u eze ^er zélf doen. Dan aap vanzelf uit de v'Wa, ha ha... Er zijn boven al ernstiger zaken aan de Door het plaatsen van het !3re toilet in de Dorpsstraat Koog vreest de aanpalende "MRO vestiging dat zij Mdautomaat wegens over- a' moeten sluiten. Is men bang dat de bezoekers in We toestand het verschil n oe/de automaten niet r 's trouwens een geld- !e behoorlijk kan stinken, an verschijnen de aapjes n,Zlen on zwijgen". Verder e kleine criminaliteit voor oom van kleine berichtjes 'Politierapport. Het is al zo 'd, dat we ons er nauwe- y opwinden. Ach, het zijn jongensstreken, kwade oor normvervaging en Whgheid gaat men hier aan voorbij en degenen or we/ iets van aantrek- wan voor aap... Horszei voor de grondverwerving van de acht huizen van de woningbouwvereni ging. Zelfs wanneer dat onverhoopt niet het geval mocht zijn, zal het pro ject niet in gevaar komen. Commijs: „Het college zou zich dan opnieuw moeten beraden, maar eigenlijk zijn we nu zover gekomen dat je niet meer terug kunt." Hierop vooruitlopend wordt in het na jaar gestart met de sloop van de school. Wanneer alles meezit kan het Gezinsvervangend tehuis volgend jaar kort na de zomer de nieuwe behui- zing(en) betrekken. Bert Kooijman, hoofd van „De Texelse Reede", is blij met dit vooruitzicht. „Ons huidige gebouw aan De Zes is ideaal gelegen, met alle winkels zo dichtbij, maar het voldoet niet meer aan de veiligheidsvoorschriften. Even tuele aanpassingen zouden erg duur worden. Bovendien is het hokkerig. Toen we in september bij de gemeen te onze voorkeur moesten uitspreken voor een locatie, hebben we gekozen voor de Emmalaan. Dat is ook dicht bij het centrum en met de bestaande bebouwing zou het nieuwe tehuis goed geïntegreerd kunnen worden in de wijk." Nadat Kooijman en de zijnen vorig najaar hun voorkeur hadden uit gesproken, werd aan de architect Brandjes opdracht gegeven de bouw tekeningen te ontwerpen. Deze Haar lemmer verwierf al eerder ruime bekendheid door zijn betrokkenheid bij de bouw van verschillende andere gezinsvervangende tehuizen in Noord- Holland. Het resultaat is er naar, meent Kooijman. „Het huis zal wor den opgesplitst in drie woonblokken, elk met een eigen huiskamer. Er zijn ruime slaapkamers op de bovenste verdieping, maar ook twee slaapka mers beneden voor mensen die slecht ter been zijn. Een lift wordt nog niet gebouwd, maar de ruimte is al wel gereserveerd, zodat een snelle plaatsing later eventueel mogelijk is." De gemeenteraad zal in augustus waarschijnlijk een voorbereidings- besluit nemen, waarna b&w ruim baan heeft. In de te voeren artikel 19-procedure heeft de bevolking de mogelijkheid eventuele bezwaren in te brengen. qTij Parkeren. In de Burgerhoutstraat en de Keesomlaan komen twee auto maten waar parkeerkaartjes kunnen worden gehaald. Deze machines kosten samen f28.000,- met jaar- lasten van f8100,-. Als iedere par keerplaats f5,- per week oplevert, kan het financieel uit. Andere fotograaf. De foto in de af gelopen krant van het openbare toilet in De Koog is niet gemaakt door Bert Koning, maar door March Heijnen. Geld over. Gemeente Texel zit aar dig in de slappe was. De stand van de algemene reserve toont aan dat boven de bovengrens van 3,3 miljoen nog f900.000,- in de pot zit. Verontrusting en verbijstering. Dat is de reactie van de WD-fractie op de voorgenomen sluiting van verzor gingstehuis Sint Jan. In een motie, die dinsdag in de raadsvergadering wordt behandeld, worden argumen ten tegen het provinciale plan naar voren gebracht. Ook het college heeft in haar reactie op het plan de voorstellen tot sluiting van het te huis van de hand gewezen. De VVD constateert dat het door het plan van de provincie onmogelijk wordt in de toekomst het groeiende aantal ouderen zorg op maat te bie den. De fractie wijst erop dat de cij fers van het Centraal Plan Buro voor Texel niet kloppen. Het aantal oude ren boven de 75 jaar is hoger en zal komende jaren steeds sterker toene men, mede doordat veel ouderen naar Texel verhuizen, omdat ze op het eiland hun laatste jaren willen doorbrengen. „Het is ondenkbaar en ook niet verdedigbaar dat een situa tie zou ontstaan waarin Texelse oude ren naar tehuizen aan de overkant moeten", meent de VVD. Woningnood De partij is op zich voorstander van het streven ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. „Maar dat kan alleen als er voldoende seni orenwoningen beschikbaar zijn. Op dit moment is het aantal volstrekt onvoldoende", aldus fractievoorzitster Erna Eelman. Omdat sluiting van Sint Jan niet zal leiden tot de bouw van meer seniorenwoningen, ontstaat een nog krappere woningmarkt dan het eiland al heeft. De VVD merkt op dat ook onder be woners van aanleunwoningen bij Sint Jan grote onrust is ontstaan. „Het geeft ouderen een veilig gevoel dat ze dicht bij een verzorgingstehuis wo nen. Ze moeten de zekerheid hebben dat in geval van nood vanuit zo'n te huis hulp kan worden geboden, even tueel later gevolgd door opname. Op Texel heeft de gemeente in de omge ving van Sint Jan juist om die reden aanleunwoningen gerealiseerd." Argumenten In de gemeentelijke reactie wordt ge wezen op de ongelukkige manier waarop het nieuws naar buiten is ge komen. „Het stond in de krant voor dat de tehuisdirecteuren en de gemeenten op de hoogte waren gesteld. Dat heeft erg veel onrust veroorzaakt", aldus het college van b en w. In de brief worden verschillen de argumenten aangedragen waarom Sint Jan niet kan worden gemist in de Texelse samenleving. Een even wichtige spreiding van de opvangmo gelijkheden voor ouderen, de RK-signatuur, de redelijk tot goede bouwkundige staat van het pand en de functie die uitstijgt boven de mu ren van het gebouw zijn daar een paar voorbeelden van. De Wildbeheereenheid Texel (WBE) gaat de zorg voor de Korverskooi op zich nemen. Staatsbosbeheer moet daar om bezuinigingsredenen mee stoppen, maar is wel bereid de een denkooi in stand te houden omwille van de cultuurhistorische waarde. Landelijk moeten bij SBB 67 ar beidsplaatsen worden ingeleverd. Dit wordt opgelost door enkele taken af te stoten. Het in bedrijf houden van eendenkooien is zo'n taak waar SBB van af wil. Op Texel zijn vier eendenkooien. Eén ervan, de Korverskooi, is van SBB. De rest is van Natuurmonumenten. In de kooi werden „overtollige" eenden ge vangen. Tevens werden er vogels geringd. Beste kandidaat Uit bezuinigingsoverwegingen is besloten het beheer van de kooi over te doen aan een instantie die de cul tuurhistorische waarde kan handha ven. De WBE kwam als beste kandidaat van zes gegadigden uit de bus. Van der Spek van SBB: „Als dit niet was gelukt, hadden we de kooi evengoed wel in stand gehouden, maar met minimaal beheer. Maar dit is een veel betere oplossing. We den ken dat we erg goed met de WBE kunnen samenwerken en dat zij ook op de lange duur het beheer op een goede wijze zullen verzorgen." De eendenkooi is niet toegankelijk voor publiek. Op verzoek worden soms voor Texelaars excursies gehou den. Er mag niet worden gejaagd Twee 18-jarige jongens uit Nieuw koop kregen bij de garderobe van een dancing in De Koog hun traningsjack niet terug. Hoewel bij ontvangst van kledingstukken een eerder aange schaft fiche moet worden ingeleverd, waren anderen hen voor geweest. Een leeftijdsgenoot uit Babberich ont dekte dat zijn fiets uit de Dorpsstraat in De Koog was verdwenen. Hij had de Gazelle-crossfiets niet op slot gedaan. Gedeputeerde Els Berman heeft het gisteren zwaar te verduren gekregen van de statencommis sie voor welzijnsbeleid. De com missie is het absoluut niet eens met de gang van zaken rond de drastische bezuiniging op verzor gingstehuisplaatsen, die de gede puteerde heeft voorgesteld. Besloten is de hoorzitting van donderdag 15 juli af te gelasten. Alle insprekers, waaronder ook het Texelse Sint Jan, zijn afge beld. Er volgt nu eerst een intern overleg achter gesloten deuren tussen Berman en de commissie. Hoewel dit een gunstige ontwik keling lijkt, waarschuwt Sint Jan directeur Hans Bakker dat niet te vroeg moet worden gejuicht. „Het is nog niet zover dat alles van de baan is." Een droog voorjaar maakt dorstig. Dat wordt maar weer eens bewezen bij de glascontai ner aan het Gerritslanderdijkje, die de hoeveelheid lege flessen niet kon bevatten. Dat resulteer de in deze „schilderachtige" uit stalling. (Foto Bert Koning) met een geweer. De WBE heeft Leo Daalder bereid gevonden om naast zijn werk als jachtopziener als kooiker op te treden. SBB is tevreden over deze keuze. „We kennen hem goed, want hij heeft eerder voor ons ge werkt als vogelwachter. Hij is geïnte resseerd in het kooikerbedrijf. We hebben alle vertrouwen in hem." Poelier De eenden die worden gevangen (het overschot aan woerden en zg. „bastaarden", dat zijn kruisingen tus sen wilde en witte eenden) gaan naar een poelier en daarvandaan naar de betere restaurants tot in het bui tenland aan toe. De opbrengst is voor de WBE. „De hoeveelheid dieren die wordt gevangen is maar beperkt, want het werk in de kooi zal geen dagtaak meer beslaan", aldus Van der Spek. De WBE ontvangt tevens een vergoeding van SBB voor het beheer. Een brutale vorm van diefstal werd gemeld door de huurster van een va kantiebungalow aan de Oosterender Koningsweg. De vrouw uit Berlijn ontdekte dat onbekenden de schote lantenne uit de dakrand hadden ge haald, evenals de ontvanger. Om dit bereiken werden de draden doorgek nipt. De schade is nog niet bekend, omdat de eigenaar van het huisje zich op het moment van ontdekking van de diefstal niet op Texel bevond. door Klaas Bonne Er staat weer een omstreden bouwsel In het hartje van De Koog Al is het deze keer wat minder Dan zo'n 18 meter hoog Het is wat de gemeenschap wilde Een keurig openbaar toilet Maar wat volgens opgewonden buren Wat klakkeloos is neergezet En de heren van Gemeentewerken Dachten: zó da's voor mekaar Maar het gepeupel denkt nu eenmaal anders Dan een doorsnee ambtenaar Vooral de Am robank voelt zich genomen Met zo'n pisbak voor het huis En ziet het ding als een bedreiging Voor de ingebouwde kluis Enm Brons voorziet reeds lege plekken Op zijn duur betaald terras en vreest een kentering in de omzet Van koffie, ijs en loempia's En Harry Wuis heeft nog geopperd Zet dat ding maar naast de kerk Maar misschien stoort het geklater De dominee weer in zijn werk Maar ik als leek zou adviseren Plaats hem naast de dokterspost Dan wordt meteen een slechte stoelgang Met een zetpil opgelost. Van vrijdagavond 16 juli tot en met de nacht van 14 op 15 augustus zal weer nachtelijke bewaking actief zijn in De Koog. Net als vorig jaar zal de ze dorpswacht worden verzorgd door het beveiligingsbedrijf CSU. Het leeuwedeel van de kosten wordt ge dragen door de gemeente, die daar voor f20.000,- uittrekt. De rest wordt betaald door de Re creatiestichting terwijl de dorpscom missie van De Koog een symbolische bijdrage levert. Daarnaast zal ook de door de plaat selijke horeca bekostigde sus-ploeg weer patrouilleren, echter alleen in de Dorpsstraat. Beide patrouillediensten kunnen zonodig direct draadloos de hulp inroepen van de politie. I.M. ADVERTENTIE Zaterdagavond a.s. Deurprijs: Voor 100 Daalders winkelen in Spar Supermarkt in De Koog. Trekking 01.30 uur (door notaris KOKKEL??)

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1